Rapport over verkiezingen iit PvdA Parkeren onder Noordwijkse boulevard en kuurhotel in duinen Kritiek op Britse bewijzen tegen Irak ili Herman, Holly en Belle: gewoon drie suffe runderen EVERGREEN iebijlage e vechtpartij ermis Lisse met Greetje eterburen Postkantoor Lange Voort Oegstgeest weer overvallen Van Nieuwenhoven geen partijleider Genetisch gemanipuleerde dieren voor het eerst in museum Naturalis te zien Dreigbrief aan Hiddink bevatte ook twee kogels 8,25 2 halen, 1 betalen Leidsch Dagblad ■•lA'.'H.-H'mal ss Renard succes van de GEMEEN jtoraal werker Leidsch n Volendam iröder moet n Amerikanen de knieën door Jan Preenen noord wijk - Een kuurhotel en een watersportcentrum in de noorddui nen en parkeren onder de Koningin Wilhelminaboulevard, die wordt ver smald om de duinen te verbreden. Verder winkels en appartementen met daaronder parkeergarages op het Palaceplein, het Vuurtorenplein, het Wantveld en het Jan Kroons- plein, een nieuwe, 'sfeervollere' in deling van de Parallelboulevard en een gevarieerder winkelaanbod in de Hoofdstraat. Dat zijn de opvallendste punten in het nieuwe masterplan 'Licht op de badplaats' voor Noord- wijk, dat vanavond in hotel Huis ter Duin wordt gepresenteerd. Het plan is opgesteld door de in Pa rijs wonende Luxemburgse architec- t/urbanist Léon Krier, in samenwer king met het stedenbouwkundige bureau Areas uit het Belgische Knok- ke. Opdrachtgevers zijn onroerend- goedmagnaat Ronnie van de Putte en een projectontwikkelaar, van wie de naam nog niet bekend wordt ge maakt. Zij willen van Noordwijk een 'exclusieve en chique congres- en badplaats' maken. Van de Putte speelt een sleutelrol in de plannen. Hij is de eigenaar van een aantal be langrijke stukken grond in de ge meente: het Gat van Palace, panden op het Vuurtorenplein, grond achter restaurant De Blauwe Gans bij het Palaceplein en de plaats waar hotel Zinger heeft gestaan op de Zeereep in de noordduinen. Van de Putte heeft ook het initiatief genomen voor het opstellen van het plan, waarop het gemeentebestuur positief heeft gereageerd. Volgens B en W sluiten de ideeën goed aan op het masterplan dat in 1998 door de gemeente is opgesteld op basis van aanbevelingen van het Toeristisch Economisch Platform, dat bestond uit Noordwijkse onder nemers. Dat plan is nooit uitgevoerd, omdat het Rijk geen subsidie ver strekte. Hoewel 'Licht op de bad plaats' veel groter van opzet is en er veel meer geld mee is gemoeid (hon derden miljoenen euro's), verwach ten de initiatiefnemers dat dit plan wel kan worden verwezenlijkt Met steun van het Rijk. Het college laat het onder meer van de reacties van de inwoners van Noordwijk afhangen of een samen werkingsovereenkomst met de op drachtgevers wordt aangegaan. Vooralsnog steekt de gemeente geen geld in het project Naast de onzekerheid over de finan ciën is het ook de vraag of toestem ming wordt verleend voor het slaan van een damwand van zeven tot elf meter diep voor de parkeergarage onder de Wilhelminaboulevard. Eer der weigerde het Hoogheemraad schap van Rijnland zijn medewer king aan een parkeergelegenheid on der het appartementen- en horeca- complex Sea Palace Residence op het Gat van Palace omdat uit veilig heidsoverwegingen niet zo dicht bij de kust mocht worden gegraven. Pagina R6: Noordwijk moet leren van het verleden tak je eigen lert Heijn nuskaart >nen in irmond rs duurder i vind ik reiend, maar veel der dan wanneer verdiend was wam imer achter de rug is, maakt wereld zich op voor het fizoen. De ontwerpers heb- fgelopen maanden hard ge- n de nieuwe collecties die t in de winkels te koop zijn. nt brengt vandaag een mo- i met daarin een aantal ver- er uiteenlopende onderwer- trends voor komende winter, pi Nederlanders uit aan mo feropleving van de jeans van fe over het T-shirt, het werk sieradenontwerpster, slim es van de toekomst, de cosmeticagebied in het seizoen en natuurlijk ook ver leuke en opmerkelijke ten in de regio. I fuk den haag/gpd - In de PvdA is diepe verdeeldheid ontstaan over het rapport van de werkgroep-De Boer over de voor die partij desa streus verlopen Kamerverkiezin gen. Voormalig partijleider Mel kert en het PvdA-bestuur zijn woedend over de kritiek die daar in wordt geuit op de lijsttrekker en de campagne. JeHje van Nieu- wenhoven maakte zelfs haar af treden als fractievoorzitter be kend, mede naar aanleiding van de turbulente discussies binnen de partij over het rapport. In de analyse van Margreeth de Boer wordt de schuld van de verkiezingsnederlaag vooral ge legd bij Ad Melkert en zijn cam pagneteam. Zowel de aanwij zing van Melkert als lijsttrekker als de gevolgde campagne was verkeerd, vindt de commissie. In het rapport staat dat de PvdA na het desastreuze lijsttrekkersde bat na de gemeenteraadsverkie zingen op 6 maart het roer had moeten omgooien. Het cam pagneteam was verdeeld over de strategie en lijsttrekker Mel kert kwam geen moment meer uit de verf. Volgens partijvoorzitter Ruud Koole legt de commissie te een zijdig de schuld bij een aantal mensen. Ook heeft de commis sie niet voldaan aan de opdracht om een nieuwe koers voor de partij uit te stippelen. De Boer is op haar beurt teleurgesteld over Pagina Binnenland i: Jeltje past na strategisch geblunder ientallen jongeren zijn rónd op de vuist gegaan de Lissese kermis. De ukte uit met tien auto's ermisterrein schoon te Daarbij kreeg de politie e assistentie uit omlig- orpen. Om even na tien ronds sloot de kermis, rder dan normaal. Ge- s T Jeweren dat het ging om VU htpartij tussen rechtse i en allochtonen. Een chtersbazen moest .1 behandeld aan een 'lond. 1 - De jonge zeehond Üie dit weekeinde aan de IJse kust strandde, heeft r 'hap gekregen van Greet- pdagmiddag vond de KV?e zeehondenopvanger rt opnieuw een zeehond je kijtrand. Het dier, dat nd, is naar het zeehon- in Pieterburen ge laar zit ze samen met e zaterdag aanspoelde, ik. Volgens Kort maken :ren het naar omstan- goed. „We moeten Jdonderzoek afwachten, Hgens de dierenarts lijkt let op dat ze het zee- lyirus onder de leden :herm Direct na de overval op het postkantoor aan de Lange Voort begon de politie een grote zoekactie in de omgeving. Foto: Jilles de la Rie oegstgeest - Het postkantoor aan de Lange Voort in Oegst geest is gisteren overvallen door een man, die het personeel met een vuurwapen bedreigde en van de kassiers geld eiste. De overval had vlak voor vijf uur plaats. In het postkantoor waren op dat moment behalve vier personeelsleden ook twee klan ten aanwezig. Niemand van hen is gewond geraakt. Het perso neel overhandigde de gemasker de overvaller geld, waarna hij vertrok. De politie is direct na de mel ding van de overval met een grootscheepse zoekactie in de omgeving van de Lange Voort begonnen en kreeg daarbij as sistentie van een politiehelikop- ter. Het zoeken duurde onge veer een uur, maar had niet tot gevolg dat de dader kon worden opgepakt. De politie hoopt snel achter de identiteit van de dader te kunnen komen met behulp van de getuigenverklaringen en de sporen die de technische re cherche in het gebouw wist vei lig te stellen. Van de gemaskerde dader be staat slechts een vaag signale ment. Hij heeft een fors postuur, had een blauwpaarse jas en een donkere broek aan en droeg ver der een donker gekleurde base ballpet. De politie vermoedt dat de man lopend is gevlucht, ge tuigen kunnen daar echter niets over vertellen. De politie doet geen mededelingen over de hoeveelheid geld die de man heeft buitgemaakt. De vier personeelsleden van het postkantoor krijgen emotionele opvang van hun werkgever. De twee klanten zijn opgevangen door de politie en vervolgens doorverwezen naar slachtoffer hulp. Een van hen is een korda te tachtigjarige dame, die zich al snel realiseerde dat ze op het verkeerde moment in het post kantoor was en vervolgens ui terst koelbloedig weer naar bui ten is gelopen. „Ze vond dat ze beter naar huis kon gaan dan dat ze de hele overval uit moest zitten", zegt politiewoordvoer der J. Nelemans. „En achteraf vond ze dat ze ook helemaal geen slachtofferhulp nodig had." 'de massieve weerstand' van het partijbestuur jegens het rapport. „Wij hebben een onthutsend beeld waargenomen. Het was pijnlijk om dat te schetsen, maar nodig om een veranderingspro ces in gang te zetten." Melkert zelf reageerde afgeme ten. „In het rapport staat niets over de context waarin de ver kiezingen werden gehouden. Onderbelicht is het dédain waarmee de kiezer aankeek te gen alles wat Haags was en be hoorde tot de zogenaamde 'ge vestigde partijen'. Op dat onbe hagen heeft de LPF meegesurfL Maar is er al enig verschil te merken nu ze zelf aan de macht zijn?" Fractieleider Jeltje van Nieu wenhoven zei gisteren geen zin te hebben in de verkiezingscam pagne voor het leiderschap, ter wijl de PvdA nog volop in dis cussie is over de inhoudelijke koers die de partij moet varen. Ze gold lange tijd als kandidaat voor het partijleiderschap, 'maar de verkiezingen komen te vroeg. Het is raar dat er nu al een leider wordt gekozen, terwijl de nieuwe koers van de partij nog niet vast staat.' Van Nieu wenhoven blijft wel gewoon Ka merlid. De koeien Holly en Belle in hun nieuwe hok bij Naturalis. Foto: Henk Bouwman door Wilfred Simons leiden - „Koeien, koeien? Niks aan!", roepen leerlingen van groep vier van de Leidse Lorentz basisschool als ze de stal van stier Herman passeren. Na een och tend in het nationaal natuurhistorisch museum Naturalis banjeren ze, met rug zakken beladen, langs de stal van stier Herman en van de koeien Holly en Belle aan de Darwinweg. Genetische manipu latie, kloontechnieken, het zegt ze niets. Zij zien slechts drie suffe runderen die op hun gemak een pluk hooi verorberen. „Kom op nou jongens, doorlopen", roe pen twee verhitte leerkrachten. Eerlijk gezegd, een beetje gelijk hebben de leerlingen van groep vier wel. Als ver zorger Pierre Streng 's morgens om pre cies 11.30 uur de schuifdeuren van de stal wegduwt en Herman, Holly en Belle aan het volk toont, is de aanblik ont nuchterend. In niets onderscheiden de runderen zich van hun soortgenoten die op de eerste de beste weide langs het fietspad te vinden zijn. Dus dit is nu die ophefmakende stier met dat stukje men selijk DNA in zijn genen? Dat zijn dus die identieke kloonkoeien? Het idee dat zoveel wetenschappelijk vernuft is gesto ken in zoiets, tja - onopmerkelijks, brengt een mens haast aan het gieche len. Herman, Holly en Belle zijn afgelopen maandag naar Naturalis vervoerd vanuit de proefboerderij van Pharming in Pols broek. De verhuizing is volgens woord voerder Dautzenberg van Naturalis goed verlopen. „We waren bang dat ze ge stresst zouden raken, want runderen houden niet zo van verandering. Maar Herman en de koeien zijn zelf in de vee wagen gelopen en waren tijdens de reis erg male" Pagina Ri: Imposante os Herman blijkt toch heel gewoon londen/eindhoven/anp - De dreigbrief die PSV-coach Guus Hiddink half augustus ontving, bevatte twee kogels en een angstaanjagende tekst. Dat heeft de voetbaltrainer in een vraaggesprek met de Engelse krant London Evening Standard laten weten. Eerder zweeg zowel Hiddink als het bestuur van PSV over de inhoud van de brief. „Er zaten twee kogels in", ver telde de voormalige bonds coach van Nederland en Zuid- Korea aan de Engelse journalist. „Als ik evengoed zou presteren met PSV als met Zuid-Korea bij het WK, zou ik worden doodge schoten. Eén kogel was voor de Nederlandse competitie en één voor de Champions League." Hiddink was zeer geschokt door de brief, gaf hij toe in de Engelse krant. „Het zag er allemaal mis schien niet zo serieus uit, maar ik heb het wel heel serieus op gevat Het was een moeilijke tijd voor mij. Even heb ik zelfs met de gedachte gespeeld om me te rug te trekken uit de voetballerij en me in Madrid te vestigen." Hiddink is na Frank Rijkaard (destijds Sparta) en Bert van Marwijk (Feyenoord) de derde trainer in het Nederlandse prof voetbal die dit jaar een kogel brief heeft ontvangen. KNVB-directeur Kesler werd op dezelfde manier bedreigd. Na de aangifte bij de Eindhovense politie heeft I%V er niets meer van gehoord. „Dat hoeft geen slecht teken te zijn", legde voorlichter Salazar uit. „De politie werkt in dit soort zaken liever in stilte.' londen/afp-dpa-rt* - De lang verwachte bewijzen tegen het regime in Irak die de Britse pre mier Blair gisteren verspreidde, zijn internationaal kritisch ont vangen. Militair analisten en ook sceptici binnen Blairs eigen Labour-partij zien weinig nieuws of onvoldoende aanlei ding voor een 'preventief gewa pend ingrijpen tegen de Iraakse president Saddam Hussein. De Franse president Chirac zei gisteren dat 'eerst de vrede een kans moet krijgen' in Irak. Vol gens hem zal ook maar 'een kleine minderheid van landen' een nieuwe resolutie van de VN-Veiligheidsraad tegen Irak aanvaarden waarin het land ronduit wordt gedreigd met mi litaire aanvallen. Frankrijk heeft als permanent lid van de Veilig heidsraad overigens vetorecht. Opvallend was ook het geluid van de Amerikaanse oud-vice- president Al Gore. Hij vindt dat zijn voormalig tegenstander tij dens de jongste Amerikaanse presidentsverkiezingen de inter nationale coalitie tegen terreur ondermijnt met zijn Irak-beleid. Volgens Gore kan Bush zich be ter concentreren op het oppak ken van de nog altijd voort vluchtige Osama bin Laden. De VS en diens trouwe bondge noot Groot-Brittannië willen al langer militair ingrijpen in Irak omdat het land biologische, chemische en nucleaire wapens zou hebben en die ook zou wil len gebruiken. De Arabische wereld, de meeste EU-land en en de andere per manente leden van Veiligheids raad (China, Rusland en Frank rijk) voelen vooralsnog weinig voor een nieuwe oorlog in de Golfregio. De Iraakse minister van buiten landse zaken, Naji Sabri, heeft in Cairo de Britse regering uit genodigd deskundigen te sturen om te verifiëren of de beschul digingen van Blair kloppen. Pagina Buitenland: 'Rapport Blair moet geesten rijp maken voor oorlog' (advertentie) tinus heester, wit bloeiend van september tot maart. Na de bloei blauwe bessen. DE LAATSTE ES Tel: 0252-53 59 35 Vrijdag koopavond Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau automata** betaing s m|ri brt-jatoMnma. Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.lektechdagblad.nl dervindt kracht OPGERICHT 1 /MAART 1860 woensdag 25 SEPTEMBER 2002 Dagblad NR. 43037 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1