DUIN BOLLENSTREEK moet van het verleden leren ■)rie decennia bij dé tuinbouwschool Zeehos en gemeente volgende maand om tafel Noordwijk Gemeente Katwijk wil meer overleg over Koninginnedag Eis: acht maanden voor rooftocht welfantcollege R6 Engelse tuin moet visitekaartje worden er wateroverlast in centrum Katwijk Brief aan Balkenende over prostitutiebeleid woensdag 25 september 20q2 kers gepakt jrdwijk ik - Drie inbrekers zijn •n in alle vroegte op- Noordwijk. Rond hield de politie de men van 23,25 en 27 Enschede en Deelen, le Abraham van Royen- e worden ervan ver- □[w hebben geprobeerd in in twee bloemenwin- de Hoofdstraat en de it. Een getuige zette de 1 het spoor. Hij meldde annen zich verdacht bij een benzinesta- n en n in Zanderij katwijk - De Oranjevereniging Katwijk aan Zee, de gemeente Katwijk en de hulpdiensten moeten beter overleggen over de festiviteiten op Koninginne dag. In een evaluatie van de vie ring van afgelopen jaar pleit de gemeente voor een coördinatie centrum, dat gedurende Konin ginnedag de activiteiten aan stuurt en informatie verstrekt. |-0m het probleem »nd zand in De Zande- pakken, plant de ge- itwijk heggen langs id tussen de flats. De heeft over maatrege- lacht na klachten van over het gelige zand, alfverharding rondom aan de Parnassia ligt. planten van twintig ex- in blijven minder plas- omdat het regenwa- wordt opgenomen, op het fietspad moeten ;eer tegenhouden dat ia het fietspad verlaat. de gemeente vaker uid bestrijden in De ijk: Huizen ssengebied f - De gemeente Katwijk ;il, het werk met de plan- iling voor het Tussen - )p het stuk grond aan int van Katwijk - tus- iver en bedrijventer- ivendijck- komen 550 bouw moet in 2006 aansluitend op de in De Zanderij. Nu nming is bereikt Iwijk over de grens- maakt de gemeente een nota over de luw, voorzieningen, vervoer, groen en vervoer. door Jan Preenen vervolg van voorpagina noordwijk - 'Leren van het ver leden'. Zo luidt de filosofie van Léon Krier, die het masterplan 'Licht op de badplaats' heeft op gesteld voor Noordwijk. De in Pa rijs wonende architect/urbanist pleegt altijd eerst terug te gaan in de tijd om te kijken hoe de ge bouwen er in het verleden uitza gen. Zo ook in Noordwijk waar hij na een uitgebreide studie tot de conclusie kwam dat veel waardevolle panden ten onrechte zijn afgebroken en plaats hebben gemaakt voor moderne gebou wen. Daardoor is in zijn ogen net als bijvoorbeeld in Scheveningen en Zandvoort de sfeer van een 'echte' badplaats verdwenen. Krier wil dat verleden zoveel mogelijk laten herleven, zonder de afgebroken hotels en andere historische gebouwen te laten terugkeren. Wel wil hij de nieuwbouw op creatieve wijze inpassen in bestaande bebou wing. Neo-traditionele architec tuur noemt hij dat. „Modernisti sche architectuur harmonieert gewoon niet met een historische of traditioneel gebouwde omge ving", heeft hij eens gezegd. Daarom is Krier bijvoorbeeld te gen strakke hoogbouw. De nieuwbouw op het Palaceplein, het Vuurtorenplein, het Jan Kroonsplein en het Wantveld (waar onder meer luxe villa's moeten komen) wordt, als het aan hem ligt, niet hoger dan vier verdiepingen met kap. En zeker niet strak en recht-toe-recht- aan. Hij geeft de voorkeur aan 'speelse, charmante en vooral gevarieerde' bebouwing met veel arcades en balkons, waarin mensen zich thuisvoelen en voorbijgangers genieten. Auto's moeten in die filosofie het liefst onder de grond ver dwijnen. Zoals op het Palace plein en het Vuurtorenplein, maar ook op de Koningin Wil- helminaboulevard, waarover hij heel andere ideeën heeft dan andere architecten met wie Noordwijk eerder in zee is ge gaan. Als het plan van Krier wordt aangenomen, wordt het trottoir doorgetrokken naar de noordduinen en wordt de bou levard smaller en worden de duinen juist breder. In het hoogseizoen wil hij de auto's zelfs helemaal weren op de bou levard en moet het een echt uit gaansgebied worden voor bad gasten. Daarmee zou het plan van landschapsarchitect Khan- dekar, waarin meer plaats is voor de automobilisten en waarover de gemeenteraad ein delijk overeenstemming had be reikt, weer van tafel gaan. Sfeer en intimiteit moeten ook terugkomen op de erachter ge legen Parallelboulevard. Ook daar moet de rijbaan smaller worden. Er moeten aan weers zijden bomen komen, en ook winkels. Ook in de Hoofdstraat moet het gezelliger worden. Met meer winkels in alle segmenten. Op die manier moet er meer sa menhang komen in Noordwijk aan Zee, dat in de visie van Krier nu uit losse onderdelen lijkt te bestaan. Vaste en steeds terug kerende elementen zijn daarbij nodig, van het Palaceplein tot en met manege Meeuwenoord in de noordduinen. Daar, op de Zeereep, wil Krier een derde toeristisch centrum creëren waar alle sportieve activiteiten worden samengebracht. Samen met een kuurhotel, dat volgens de architect in een luxe bad plaats niet mag ontbreken. Grote problemen deden zich niet voor op de regenachtige feestdag, maar met wat aanpas singen kan het volgend jaar nog beter, denkt de gemeente. Ze wil vooraf afspraken maken over al ternatieve plekken, voor het ge val dat onderdelen wegens slecht weer niet buiten kunnen doorgaan. Nu kon het verplaat sen van de activiteiten op de Boulevard pas op het laatste moment met de brandweer en gemeente worden doorgespro ken. Daardoor lukte het niet om een andere plek te vinden voor het spektakelstuk van dit jaar, de tokkelbaan. Volgens voorzitter J. Doppen- berg van de Oranjevereniging is de Koninginnedag op zich gran dioos verlopen. „Maar we had den de pech dat de weersvoor uitzichten zo slecht werden, dat we van alles moesten wijzigen. Daar hebben we de avond van tevoren goed over gepraat, maar op het laatste moment is directe communicatie toch altijd moei lijk. Daar kwam nog bij dat ie dereen de dag ervoor verlof had, ook het gemeentehuis was ge sloten. Dan gaat het niet altijd zoals je zou willen." Voor de suggestie van een coör dinatiecentrum staat Doppen- berg open. De Oranjevereniging heeft gisteravond zelf ook ge praat over manieren om de communicatie nog beter te laten verlopen. „Daar wordt het feest alleen maar beter van." In de evaluatie staat verder dat de politie beter toezicht moet houden op wildplasplekken, zo als het Andreasplein, en dat de gemeente in het vervolg gedi plomeerde verkeersregelaars wil voor de skeelertour. Eh om hin der tegen te gaan bij het legen van de ondergrondse contai ners, zal de Oranjevereniging voortaan in het programma boekje de Katwijkers oproepen om bij hun uitbundige versier werk van de straten geen vlagge tjes aan de containers vast te maken. noordwukerhout - Nog deze week gaat de gemeente Noordwijkerhout een begin ma ken met het opknappen van de Engelse tuin op het Bavo-terrein. Het college wil dat de tuin weer een van de visitekaartjes van de gemeente wordt, maar er is nu het nodige achterstallige onderhoud. De Bavo zelf gaat het terrein verlaten en de gemeente heeft kort geleden plannen gepresenteerd voor woningbouw op het terrein in het hart van het 3 co» van -9] Een fikse regenbui heeft vanmorgen in weer voor wateroverlast in het centrum k gezorgd. In en om winkelcentrum De stonden de straten blank en kregen rinkels water binnen, waaronder Aktie kledingzaak Landgraaf. Ook de parkeer- an de Tramstraat en het Emmaplein lie- weer was nog heel de ochtend bezig om weg te pompen, dat rond 5 uur in een li viel. Bij Aktie Sport - na de waterover- ïugustus net voorzien van nieuwe vloer- - stond de winkel opnieuw van voor tot water. De schade aan sportartikelen is ik bij Landgraaf is kleding verloren ge- 18 i-1 ec/pn liefti 090 Dupei e! Df NL VOOI. kran pla n dorp. De Engelse tuin blijft daarbij in tact en moet weer in oude luister worden hersteld. De tuin is de afgelopen jaren langzaam maar zeker wat in verval geraakt. Door nu sn« het achterstallige onderhoud te verrichten, wil de gemeente de eerste stap op de weg terug zetten. Foto: Dick Hogewoning E gaan, doordat water uit de afvoer van de bovenge- legen parkeergarage via het plafond de winkel in kwam. Een woordvoerster verzucht dat het droog- apparaat dat vorige maand een week in het maga zijn stond, opnieuw kan worden geplaatst. „Het is minder erg dan vorige keer, maar toch is het niet normaal dat we van zo'n buitje zoveel problemen hebben." Woordvoerder H. van Wijk van de brandweer meldt dat de brandweer ook op de Boulevard en nog enkele plekken diverse kelders heeft leegge pompt. Hij constateert dat de problemen zijn ver oorzaakt door een overbelaste riolering. „Die kan het water niet verwerken en dan komt het er via toiletpotten uit." katwijk - Directeur De Laat van het Zeehospitium praat volgen de maand met de gemeente Katwijk over de herinrichting van het terrein van het revalida tiecentrum. Tot die tijd wil hij niet reageren op de lijst met voorwaarden, die het comité van omwonenden deze week in diende. De Laat hecht veel waarde aan overleg met de be woners van onder andere de Seinpoststraat en de Drieplas- senweg. „Maar voorlopig zijn we zelf nog bezig met de uitwer king van onze eigen plannen. Over twee of drie weken willen we met de gemeente praten over wat mogelijk is." De gemeente Katwijk heeft zich nog niet uitgesproken over wat er moet gebeuren met het Zee- hosterrein dat volgend jaar ge deeltelijk vrij komt. „Ze geven alleen aan dat ze het hoofdge bouw willen laten staan. Maar dan moet er een flinke zak geld meekomen, want wij kunnen dat niet exploiteren. Ook de omwonenden vinden dat de oude gebouwen een mo numentenstatus moeten krij gen. „Dan moeten die omwo nenden ook toestaan dat er meer wordt gebouwd, want wij houden dan minder ruimte over voor onze eigen bewoners", zegt De Laat. Voor de eigen bewo ners wil het Zeehospitium nieu we, ruimere huisvesting neer zetten. Wat het omwonenden comité betreft, gebeurt dat in paviljoens van hooguit twee ver diepingen en levert dat niet meer bebouwing op dan er nu staat. Vooruitlopend op de herinrich ting verhuizen volgende maand twaalf gehandicapte bewoners naar twee tijdelijke woonunits die sinds kort op het terrein staan. Enkelen staan op de wachtlijst, anderen hebben een kamer op het Zeehospitium. „Daar zijn we erg blij mee", zegt De Laat „Sommige mensen-zit ten al vijf jaar te wachten op een woning op ons terrein of op be tere huisvesting. Nu zitten ze in het voorzieningencentrum, he lemaal weggedrukt in de dui nen, afgesloten van de buiten wereld. Terwijl juist de integratie zo belangrijk is, de directe con tacten met Katwijk." Directeur Herman Dijkhuizen vertrekt van Wellant College - Een week voordat hij t Herman Dijkhuizen in vergadering. De di- n het Wellant College rg houdt er vrijdag mee aar bij dezelfde school, uwschool, die Christe- ouw- en Handelsschool jroen College werd idertitel Agrarisch op- intrum), dat Wellant erd. Herman Dijkhuizen iburger) gaat andere 'en doen. dat het interview goed egint, neemt de cfirec- eft al in handen. „Vol- ek ga ik weg, ja. Maar d geroepen dat ik nog helemaal wilde afron- pakt een plattegrond 100I erbij. Het 'hoofd- -daaraan vast een nieu- ilte dat in november I geopend, de kas ach- 100I, de noodgebouw- itsenstalling. Dat 'ene' uizen altijd wilde, is astieklokaal. En daar is mee bezig. „Maar die ;omt er. Die móét er zitten nu verspreid gymzalen, zelfs tot in q )at kan niet zo blij- )lattegrond er toch bij jn nog meer plannen, annen, maar dan voor ingere termijn. Twee uwen zijn oud en ver moeten weg, het Wei- ge wil op het nieuwe school een verdie- zetten. En waar nu de gebouwtjes staan komen, met eventu- iten erop. In samen- Herman Dijkhuizen is bezig aan zijn laatste week als directeur van het Wellant College. Foto: Dick Hogewoning ride werking met de gemeente, die dat stukje groen als vervanging ziet voor het Westerpark in de naastgelegen wijk Plan West. Dat park maakt plaats voor hui zen, op termijn. Allemaal plannen die Dijkhui zen nu nog heeft, en die hij aan zijn opvolgster - Lourien Marijs wordt al ingewerkt - moet over dragen. Want de school die de afgelopen tien jaar onder zijn leiding is gegroeid van 300 naar 550 VMBO-leerlingen en er ook nog een MBO-tak van 170 heeft bijgekregen, krijgt een frisse wind. „Da's helemaal niet erg. Je moet niet al te lang op dezelfde functie blijven zitten, af en toe een streep trekken en zeggen: wat is de situatie nu, en hoe pakken we die het beste aan, in plaats van doorgaan op dezelfde manier." De VMBO is een vooropleiding voor het MBO. Bij het Wellant College in Rijnsburg - de oude tuinbouwschool - krijgen de leerlingen meer 'groene' vakken dan op andere VMBO's. „Maar of je nu hier een verslag leert schrijven of ergens anders, dat maakt niks uit. Alleen het on derwerp verschilt een beetje." Daarom stromen de leerlingen van het Wellant College na hun examen ook alle kanten op. Ze kunnen natuurlijk wel doorgaan op het MBO aan het Wellant, in de teelt („Da's de traditionele tak, zeg maar de tuinbouw school"), de bloemsierkunst (bloemschikken en -binden) of de groothandel („zeg maar alles wat met de Flora te maken heeft"). Maar de meeste leerlingen doen dat niet. Slechts twintig procent komt terecht in een 'groene' baan. De rest gaat de zorg in, of de techniek, of noem maar op. Dé tuinbouwschool is al lang niet meer alleen maar voor leer lingen die het tuinbouw- of bloemenvak in willen. Dat was 32 jaar geleden wel anders, toen Dijkhuizen door kennissen werd overgehaald om daar te komen werken. „Ik was bezig met het oprichten van de CDA-tak in Valkenburg. En op een verjaar dag zat daar een stelletje echte Rijnsburgers, met hun grote b.. Eh, zeg maar: goed gebekt en luidruchtig. Erg leuk, hoor. Ik ging daar natuurlijk in mijn een tje vrolijk tegenin. Ze zeiden: jij hebt net zo'n grote b.. eh, je zou je bij ons prima thuisvoelen, kom lekker bij ons werken." Hij begon als leraar Engels en Nederlands. Langzamerhand groeide hij tot in een manage- mantstaak. En tien jaar geleden besloot hij te solliciteren op de post van directeur. Dijkhuizen is pas de derde directeur in de ge schiedenis van dé tuinbouw school. Vanaf volgende week zit de vierde er. En kan Dijkhuizen zich aan zijn nieuwe hobby wij den. „Van collega's kreeg ik zo'n ver rekijker, om vogels te gaan kij ken. En ik ben inmiddels meer en meer een vogelaar aan het worden. Het is hartstikke leuk om niet gewoon een wandeling te maken en links en rechts te kijken, maar écht te kijken, snap je? Je kijkt op een andere ma nier, meer specifiek." De passie waarmee hij over de school praat, komt nu ook weer om hoog. „Bij de Sterrevaart, achter de Vlietlanden, zit bijvoorbeeld een roze spreeuw. Ben ik al een paar keer geweest. Maar er vlie gen er daar dertigduizend, en eentje daarvan is halfroze...Die zie je dus niet gauw. Alleen, ter wijl je zit te staren, samen met al die anderen, zie je zo'n wolk spreeuwen de lucht inschieten... Da's prachtig, dat is net vuur werk." Dót gaat hij nu dus vaker doen. En de eerste drie maanden, sa men met zijn vrouw, verder al leen maar leuke dingen. Daar na? „Ach, iets in het vrijwilli gerswerk of zo. Daar ben ik al voor gevraagd. Maar dat beslis ik pas over drie maanden." Maar een vreemde wordt hij niet, bij het Wellant College. „Welnee. Tweeëndertig jaar heb ik hier lief en leed meegemaakt. Ik zal niet ongevraagd advies ge ven of zo, als je de zaak over draagt moet je je er niet meer mee bemoeien. Maar langsko men voor kofiie, dat doe ik denk ik nog wel eens. En als ze me dan vragen wat ik ergens van vind, ja, dan moet ik toch wel antwoord geven?" katwijk - De Katwijkse politicus M. van Rooijen vraagt premier Balkenende om opnieuw te kij ken naar het prostitutiebeleid. Van Rooijen - die donderdag de raadszetel van Protestants Christelijk Katwijk overneemt van Zwaan - heeft de premier daarover een brief geschreven. Hij hoopt dat het CDA-kabinet de maatregelen van het paarse kabinet terugdraait. Dat paarse kabinet hief in 2000 het bordeelverbod op, waardoor gemeenten werden genoodzaakt een plek aan te wijzen waar een bordeel mag komen. Van Rooijen stapte destijds om die reden uit de gemeenteraad. De voormalig SGP'er wil weten of het bordeelverbod weer terug komt en, zo nee, hoe de over heid omgaat met gemeenten die toch de vestiging van een seks- inrichting tegenhouden. Balkenende heeft de vragen doorgespeeld aan het ministerie van justitie. Van Rooijen ver wacht binnenkort antwoord te krijgen. den haag/duin- en bollen streek - Een rooftocht. Zo om schreef de officier van justitie de nachtelijke omzwervingen van twee Polen in de regio april dit jaar. Ze pleegden volgens haar een serie autokraken in Rijns burg, Katwijk en Voorhout, waar onder meer een laptop, autora dio's, een kinderfiets en een buggy werden buitgemaakt. Ze 'vereerden' zelfs de rooms-ka- tholieke kerk in Lisse met een bezoek om daar de cd-speler te stelen. Zover kwam het niet, want de pastoor had onraad ge roken en kwam de twee inbre kers tegen. Hij herkende de Po len later op foto's. Dat laatste bleek gisteren het enige bewijsmateriaal in deze zaak Bewijs dat volgens de ver dediging flinterdun was, want de pastoor verklaarde dat hij niet zeker was van zijn zaak. Jus titie heeft daarom weinig in handen, merkte de Katwijkse advocaat Vroegindewey op. Hij sprak namens de 27-jarige ver dachte. Zijn 20-jarige landge noot kwam niet opdagen en moet later voor de rechtbank verschijnen. Het enige wat daadwerkelijk te gen de 27-jarige spreekt, zijn de gestolen goederen in zijn auto, die de politie aantrof bij de aan houding bij een Chinees restau rant in Katwijk. Die spullen wa ren allemaal afkomstig van de 'rooftocht' door de duin- en bol lenstreek begin april. De ver dachte ontkende gisteren in alle toonaarden zijn betrokkenheid. Goed, die auto was wel van hem, maar die had hij uitge leend aan iemand, van wie hij alleen de voornaam en het tele foonnummer wist. Op het mo ment dat de kennis met zijn au to op rooftocht ging, lag de ver dachte volgens eigen zeggen op een camping in Noordwijker hout te slapen. Omdat hij de auto de andere dag nog had om meubels te ko pen (hij handelde in tweede hands meubels), verklaarde hij tegen de rechtbank midden in de nacht op de fiets te zijn ge stapt om de auto in Katwijk te halen. De politie trof in dezelfde nacht de verdachte en zijn kom paan die gisteren verstek liet gaan, aan bij de auto vol gesto len spullen. Die nachtelijke fietstocht Wekte de bevreemding van de recht bank. „Waarom liet u die wagen niet naar Noordwijkerhout ko men", vroeg rechter Eikerbout zich af, „die was toch van u en waarom gebeurde dat allenvaal 's nachts? Meubelwinkels ïijn dan toch niet open?" Uitspraak over twee weken. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damlate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54.2300 AB Lelden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5&7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice€>hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €18,75 p/kw €52.50 p/j €201.50 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afcchrjjvft van het abonnementsgeld ontvangen €o,'?6 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur. za: 10-13 HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de 1 verwerking van gegevens van abonnees yji dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk^ laten weten aan HDC Uitgevenj Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 503. aooj 0fl Haarlem Auteursrechten voorbehouden c 2002 HDC Uitgeverij Zuid BV

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17