REGIO Meer snelle bedrijfsboten op Braassem 3De beste ervaring van mijn Strijd om 'seksbord' langs A4 duurt voort R5 Verdubbeling aantal vergunningen Jacobswoudse wethouders verkennen dorpen per rolstoel Brandweer werkt met oefenrook Hoogtepunt Bloemenzee in de Jacobuskerk sing de Nu woensdag 25 SEPTEMBER 2002 n aan den rijn - Eeil 26- automobiliste uit Almelo ochtend achterop de auto en 53-jarige bestuurder uit vegein geklapt. Het onge keurde op de Nil ter e van de Leidse Schouw ihen aan den Rijn. De eemde volgens de politie -oor een verkeerslicht dat inje sprong. De vrouw zag laat en kon niet op tijd ien. Ze werd met knielet- ergebracht naar het Rijn- ITlfciekenhuis in Leiderdorp. ligetrdracht ivo ndweerwagens '1^! oude - Hoewel de nieuwe i het weerwagens al een tijdje krijp tijnwoude rijden, over- iefst S1 gemeente ze zater- Bcieel aan de blusgroe- brc111 Koudekerk aan den n Benthuizen. Dat ge- 0„ei zaterdagochtend tijdens jbsic ficiële plechtigheid bij het aan jntehuis. 's Middags tus- ^gg, 1.30 en 16 uur houdt de weer open dag in g luizen en Koudekerk aan li ')n- Daar ziln de blusvoer- ujtei ivan 230.000 euro per qq( e bewonderen. Kinderen p. n even in de nieuwe auto oudebrandweerwa- nge\ voldeden niet De nieuwe wagens zijn terii wd °P een chassis van js" des Benz bij Ziegler weertechniek in Win- in. De leden van de vrij- 0Ue i brandweer hebben de de afgelopen tijd ingere- nii dalii jische fietsers ft anta' roleren routes aan den rijn - De Stich- bCreatief Fietsen in Al- lan den Rijn zoekt kriti- rijwilligers die routes "n js n controleren. Hun be- )et gen wil de stichting ver- 1 in een nieuw boekje 'tstochten, dat in het ar verschijnt. Eerder ver- 1 de uitgave '9 Fietsroutes Alphen aan den Rijn', lat boek is inmiddels uit- ht. Belangstellenden IT n contact opnemen met ■-^aassen, 0172-426130 of issen@hetnet.nlMeer "I"/ atie over de ReCreatief en haar uitgavers is te i op de site www.recrea- zijn tsen.nl len? licht speelveld nn mmalaan an id ei ten iugge - Wethouder Ver- led gaat binnenkort praten 0p iwoners van de Emma- ojec Woubrugge over de pj; van een speelplaats bij S enweide. Ze zegt dit naar ling van een brief die J. bel aar namens de buurt aan iaar ïeente schreef. Volgens wjaar ligt er een stukje d. Djnaast de dierenweide dat 's om er speelwerktui- j^een schommel, een glij- p d#en klimrek te plaatsen. We it kunnen er een paar iste( circa 350 speelwerktui- oterf de gemeente rijk is, yocn verplaatst naar de die- onc de, suggereert burge- Van Beek. hee W elk ril v iltat Alphense 'handier' kijkt met trots terug op zijn eerste WK schapen drijven door Marieta Kroft alkemade/jacobswoude - Al kemade en Jacobswoude verdub belen het aantal motorbootver gunningen voor bedrijven. Tot nu toe kregen maar vijf onderne mingen een vergunning om met snelle motorboten het Braasse- mermeer op te gaan. Zes andere bedrijven stonden soms al jaren op de wachtlijst, maar kwamen er niet tussen. Nu beide gemeen ten hebben besloten in totaal tien zogenoemde bedrijfsonthef- fingen voor snelle motorboten te verlenen, is de wachtlijst bijna verdwenen. Volgens burgemeester Van Beek van Jacobswoude gaat het om ondernemingen als skischolen en sloepenbouwers die zonder vergunning ernstig in hun be drijfsvoering werden beperkt. Het Alkemadese college is in middels akkoord met het voor stel van Jacobswoude. „Bedrij ven aan de Braassem die boten maken of repareren moeten toch kunnen kijken of het alle maal werkt", merkt de Alkema dese wethouder Uit den Boog aard op. Jacobswoude, dat de vergunnin gen verleent, stelt wel voorwaar den aan een bedrijf. Zo moeten het zijn ingeschreven bij de Ka mer van Koophandel en moeten het de noodzaak voor een ont heffing voor hun bedrijfsvoering kunnen aantonen. Verder krij gen bedrijven uit de Braassem- gemeenten voorrang boven die uit andere gemeenten. De Woubrugse sloepenbouwer Van Wijk is zo'n onderneming die al jaren op de wachtlijst stond zonder dat er uitzicht was op een vergunning. „We moeten onze motorboten uitproberen", legt mede-eigenares Jacqueline Goverse de noodzaak voor een vergunning uit. „Klanten willen bovendien zien dat alles werkt. We moesten daarom wel de Braassem opgaan." Een keer of vier hield de water- politie Van Wijk aan. Het bedrijf kwam er steeds zonder boete vanaf, omdat de agenten begre pen dat Van Wijk geen andere mogelijkheden had. „Maar lie ver varen we met een onthef fing. We zijn dan ook blij met deze nieuwe regeling", aldus Goverse. Overigens heeft ze nog niets of ficieel van de gemeente te horen gekregen, maar ze gaat ervan uit dat haar bedrijf de begeerde ver gunning krijgt. „Onlangs was de commissaris van de koningin op bezoek. We hebben het hem toen uitgelegd. Burgemeester Van Beek was erbij en hij vond het maar een rare situatie. Ik denk dat hij er toen werk van heeft gemaakt." Overigens neemt het aantal ver gunningen om met een snelle boot op de Braassem te varen, niet toe. In plaats van 80 ver gunningen voor particulieren verstrekt de gemeente er voort aan 75. door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn/balas - Een bord met inscriptie op een steen langs de Rhiwlas Estate in Balas herinnert aan de eerste officiële Sheep Dog Trail in oktober 1873. Engelsen en leren vochten toen al in een felle competitie met hon den (border collies) en schapen (meestal 'hill breed sheep') uit wie de beste 'handler1 was. Het zelfde uitgestrekte landgoed in Noord-Wales van de huidige ei genaar Robin Price vormde dit weekeinde het decor voor de eer ste officiële wereldkampioen schappen. Alphenaar Ron Snoek beleefde een topdag. Met zijn hond Jill werd hij slechts 34ste in een veld van 160 deelnemers, maar het was wel de beste erva ring van zijn leven. Bala, het warme hart van Wales, was het Mekka voor de scha pendrijvers. „Ik wil iets bereiken en zocht een uitdaging. Dit kwam mij goed uit. Ik wil op het hoogste niveau werken en heb hiermee veel energie opge daan", zegt de juist uit Wales te ruggekeerde Snoek. Hij houdt domicilie in het educatieve at tractiepark Archeon in zijn woonplaats, waar hij tijdens het seizoen met zeven honden da gelijks demonstraties met scha- De Alphense schapendrijver Ron Snoek met zijn border collie Jill en een aantal schapen van Archeon. „Collies zijn enorm gedreven. Stuur ze de wei in en ze doen hun werk." Foto: Mark Lamers pen en ganzen verzorgt. Daarnaast trekt hij in de winter naar Schiphol om met zijn hon den de vogels voor naderende en vertrekkende vliegtuigen te verjagen. Over dat laatste zegt hij: „Ze hebben daar een gigan tisch vogelprobleem en het ver jagen met honden blijkt perfect te werken. Die aanpak is komen overwaaien uit Amerika, waar ze dat op 243 vliegvelden doen. Het zijn vooral kievieten die voor hinder zorgen. Die hebben bij de Herculesramp in Eindho ven ook een rol gespeeld." Snoek kreeg het schapendrijven met de paplepel ingegoten. „Mijn moeder is een Australi sche en komt uit een gezin met schapenfarms. Ze hadden er daar wel 6.000. Tja, dan is het niet moeilijk om je als kind daarin te verdiepen. Ik heb ook nog een tijd in Enschede ge woond en had daar 300 schapen onder mijn hoede. Als je die jongens (of meiden) een beetje onder controle moet houden, is het gemakkelijk om dat met één of meer honden en een fluit te doen. Zo'n training kost tijd, maar hoe lang hangt ook van de hond af. Er staat twee maanden voor, maar ik denk dat collies het ook in zes weken kunnen le ren. Ze zijn enorm gedreven. Stuur ze de wei in en ze doen hun werk." De Alphenaar koos niet direct voor het vak. „Nee, eerst ben ik binnenvaartschipper geweest. Had ook een schip voor mezelf. Later ben ik door de directeur van Archeon, Jack Veldman, ge beld of ik bij hem wilde komen werken. Toen was ik al Neder lands kampioen geworden met schapendrijven. Dat was zeven jaar geleden met mijn hond Kel py. hi feite ben ik met mijn re serve hond naar Wales ge weest." Zes kwalificatiewedstrijden gin gen aan zijn oversteek naar En geland vooraf. Zo'n boottocht maakt hij trouwens zo'n zes keer per jaar. Om bij te blijven. Zelfs het 'sturen' van schapen met een fluit kunnen ze daar als geen ander. Snoek plaatst zich jaarlijks wel al bij de eerste tien op de traditio nele Europese kampioenschap pen. „Dit wereldkampioenschap was natuurlijk uitzonderlijk. Ei genlijk heeft het alles te maken met de mkz-crisis. In Engeland is die behoorlijk hard aangeko men. Ze hebben hiermee een antwoord willen geven. Ik geloof dat het de bedoeling is dat deze titelstrijd voortaan om de drie jaar terugkomt Maar het zal nog lang duren voordat de hegemo nie van de Engelsen wordt door broken." jacobswoude - De wethouders Doky Verhagen en Chris Vink van Jacobswoude gaan op 3 oktober in een rolstoel de dor pen Leimuiden, Rijnsaterwou- de, Hoogmade en Woubrugge verkennen. De stichting plat form gehandicaptenbeleid Ja cobswoude heeft in de 'week van de toegankelijkheid' alle knelpunten geïnventariseerd. Platformvoorzitter Tonia van der Laan vindt dat de wethou ders maar eens aan den lijve moeten ondervinden hoe inge wikkeld het is om in een rol stoel alle voorzieningen te be reiken. .Alleen als het heel moeilijk wordt, duwen wij ze even, bieden we ze de helpen de hand." Tijdens de evaluatie, direct na de tocht, krijgen de beide wet houders een petitie aangebo den en een lijst met obstakels en knelpunten. „We hopen hiermee te bereiken dat er bij elke verbouwing, nieuwbouw, bestrating vooraf wordt ge dacht aan de toegankelijkheid voor gehandicapten", aldus Van der Laan. alphen jlan den rijn - De Alphense brandweer werkt rond de maandwisseling met oefenrook. Dat gebeurt in het te slopen pand aan de Stevinstraat 2. De oefeningen vinden voornamelijk op het dak plaats. Ze zijn gepland voor 30 september en 1 en 8 oktober. De bewoners van de Stevinstraat zijn inmiddels op de hoogte gebracht. woubrugge - Een uitstapje is na tuurlijk veel leuker dan de hele dag in de schoolbanken zitten. Helemaal als je eens een andere blik kunt wer pen op je dorp. Van bovenaf bijvoor beeld. Gisteren bezochten de leerlin gen van groep 8 van basisschool Es- selyckerwoude in Woubrugge het gemeentemuseum van Jacobswou de en de Nederlands-hervormde kerk aan de Comriekade, waar zij ook de 35 meter meter hoge toren beklommen. Daarnaast was het de bedoeling dat de kinderen meer te weten kwamen over de geschiede nis van hun gemeente. Daarom ver telde museumbeheerder Jaap Haas broek iets over de historie van Ja cobswoude aan de hand van de di verse objecten. „Ik heb de indruk dat de kinderen het wel leuk vin den", zegt hij. „Ze zijn tenminste niet vervelend en letten goed op. Vooral als bij het bekijken van de oude geweren of de tegels en de borden met prenten." Maar uiteindelijk bleek de beklim ming van de toren het hoogtepunt van de dag. „Het was erg helder gis teren, dus dan kun je ver kijken", vertelt Haasbroek. ,Als er veel mist hangt, is zo'n beklimming natuurlijk niet de moeite waard." Volgende week is basisschool Ter Does uit Hoogmade aan de beurt om het mu seum en de kerktoren te bezoeken. Foto: Henk Bouwman RANDVERSCHIJNSELEN >nflict it de wereld onbegrijpelijk in el- j 'ant wat is nou erger? Een ;appen terwijl de bezwaren te- kapvergunning nog niet zijn leid, of een boom planten ter- dleen nog maar een mondelin- raak hebt? ie de afgelopen week het heeft gevolgd, is het antwoord ijk gesneden koek. Bomen kap- irdat de bezwaren tegen de tinning zijn behandeld, mag. en kapvergunning is als een ergunning: zo gauw je hem bin- bt, kun je aan de slag gaan. Al- de bezwaarmakers gelijk krij- let je je dakkapelletje of je tuin- veer afbreken. Dat het weinig °clft om een in stukken gezaagde veer in elkaar te lijmen, daar lijkbaar nog nooit een bestuur- itilgestaan. Het geintje dat Vic- kenboer begin deze maand aan dreef in Leiderdorp flikte, was emaal volgens de regels der at Oegstgeest alvast begonnen ij de Warmondse buren een aan te leggen zonder dat alle fcn daarvoor in orde zijn, is een dat inmiddels de proporties J» serieus grensconflict begint te £1 Stel je voor: zo maar een ^je planten zonder vergunning, let toch niet gekker worden. je niet hard genoeg tegen in het grensconflict 1 peftVarmond en Oegstgeest is lis niet eens de onnozele inzet villej geschil. Het is de manier waar- aoerlstgeest zich er onderuit pro- i praten. Alles wat tot nu toe is joerj, zou vallen onder de noemer voèreidende werkzaamheden'. En en f gemeenten hadden afgespro ken dat de voorbereidende werkzaam heden alvast mochten beginnen. In Warmond en in de rest van Nederland wordt daaronder verstaan dat je wat met papieren mag gaan schuiven en eventueel een grondmonstertje mag nemen om te Idjken of er ergens ver vuiling zit. Maar in Oegstgeest is dat begrip creatief opgerekt. Alles wat vooraf gaat aan de feestelijke opening is voorbereiding: voorbereiding van de officiële opening. Toch handig om te weten als je in Oegstgeest van plan was om een dak kapelletje of een tuinhuisje neer te zet ten. Feestje Volendam heeft ook zijn mindere kan ten. Sinds de nieuwjaarsbrand in het vissersdorp kijkt elke gemeente met extra zorg naar de veiligheid binnen haar grenzen. Op zich is daarmee niets mis, maar het gevaar van overdrijving ligt op de loer. Neem nou Alkemade. Dat verstrekt ge bruiksvergunningen voor gebouwen die aan alle veiligheidsvoorschriften voldoen. Prachtig, dat de plaatselijke overheid op die manier een vinger aan de pols houdt. Maar om van zo'n ambtelijke handeling nou meteen maar een volksfeest te maken, inclu sief zang van peuters van t Zonne straaltje in Roelfarendsveen, doet wat potsierlijk aan. Burgemeester Arie Meerburg kon zich niet heugen dat hij ooit zo massaal en hartelijk was toege zongen. Zelfs Sint Nicolaas is zo'n hartverwarmend onthaal nooit te beurt gevallen, en die neemt door gaans toch wat kindvriendelijker en hapklaarder brokken mee dan een ge bruiksvergunning. Alleen het woord al, dat bekt pas als je het in de vorm van chocoladeletters presenteert. Het door Arie en zijn maten ontketen de feestgedruis hoort ongetwijfeld bij de tijdgeest. Je kunt het zo gek niet be denken, of ze bouwen er een feestje omheen. Ooit is het begonnen met het slaan van de eerste paal van een nieuw ge bouw, met allerlei toeters en bellen. Maar dat volstaat allang niet meer. Ook als het hoogste punt van een doorsnee pand is bereikt gaat de vlag uit. Het schijnt dat er tegenwoordig al champagne vloeit als de voorlaatste steen eenmaal ligt. En huizen met rie ten daken vieren binnenkort de mid delste spriet. Ook in de privé-sfeer kijken we niet op een feestje meer of minder. Tot voor kort was twaalfeneenhalf jaar de eerste mijlpaal van een goed huwelijk, maar er zijn stellen die hun tiende trouwdag uitbundig gevierd. Het schijnt dat uit elkaar gegroeide echtparen weer sa menkomen om feestelijk te herdenken dat zij zeveneneenhalf jaar geleden uit elkaar gingen. Als klap op de vuurpijl geeft binnen kort een blije kroegbaas een extra rondje omdat hij precies 300 dagen ge leden een gebruiksvergunning kreeg. Speciaal voor die gelegenheid mag hij van de gemeente, als hij alle veilig heidseisen in acht neemt, een beschei den vuurwerk afsteken. Tekst: Ruud Sep Tim Brouwer de Koning Tekening: Maarten Wolterink roelofarendsveen - Het Seks- billboard langs de A4 bij Roelof- arendsveen moet verdwijnen, zo besliste de Reclame Code Com missie begin deze week. Maar adverteerder Tele-Info wil het omstreden bord nog niet weg halen. „Wij willen wachten tot het einde van dit jaar", zegt een woordvoerder van het bedrijf. „Dan loopt het contract met de exploitant van het bord af. Ik neem aan dat de Reclame Code Commissie daarmee kan leven, want het bord hangt er al twee jaar." De organisatie die zich verzet te gen de metershoge pomoadver- tentie, de christelijke Schreeuw om Leven, neemt daarmee geen genoegen. „Het oordeel van de commissie is duidelijk", zegt voorzitter Dorenbos. „Het wordt de hoogste tijd dat dit pornogra fisch bezet gebied weer wordt schoongemaakt. Ik ben nog nie mand tegengekomen die dit bord niet schandalig vindt. Weg dus, en wel per direct." En zo niet, dan zal de christelijke stichting die zich verzet tegen abortus en pornografie opnieuw actie ondernemen. Dorenbos: „We hebben het bord al eerder afgeplakt. Dat zou dus weer kunnen. Maar er zijn ook ande re acties mogelijk. Ik hoop dat het niet nodig is en dat de ad verteerder eindelijk het licht ziet." De Reclame Code Commissie wil zich eigenlijk niet méér met de zaak bemoeien. „Wij hebben een uitspraak gedaan en daar mee is wat ons betreft de kous af', zegt de woordvoerder van de commissie. „Doorgaans wor den onze aanbevelingenoverge- nomen. Als de acWRrtfeerder daarmee nog een paar maanden wil wachten, is dat niet onze zaak. De uitspraak is nu een maal niet bindend. Het is dus aan hem." oude wetering - De oogstdankviering van de WLTO-afdeling Roe- lofarendsveen wordt een kleurrijke gebeurtenis. Zaterdag tovert de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie met tuinder Ian Hoo- genboom de rooms-katholieke kerk Jacobus de Meerdere ii> Oude Wetering om in een bloemenzee. Ook pastoor Vijffigschild en een gastkoor verlenen medewerking aan de jaarlijkse viering. De WLTO koppelde de oogstdankviering los van de jaarvergadering, waarvoor anders te weinig tijd zou overblijven. De bijzondere kerkdienst be gint zaterdag om 19.00 uur.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15