Warmond fors duurde LEIDEN REGIO Vrouw doet telefoontje over moord af als 'lachertje' Wijk Leyhof dubt over hoogspanningsmasten Onderzoek kwaliteit riolering Voorschotel 'Ik wacht op de eerste dode' Raad van State verwerpt bezwaré tegen onbemand benzinestation Zorgboerderij in Zoeterwouqf; Doorsnee gezin betaalt 35 euro m Wassenaarse taxichauffeuse verdacht van aanzet tot moord op ex-schoonzoon Geen twijfel over berekeningen Wassenaar Weller opvolger Slomp voor BBL leiderdorp - H. Weller volgt BBL-raadslid N. Slomp op, die zich medio deze maand terug trok uit de Leiderdorpse poli tiek. Slomp stapte op omdat zij wordt verdacht van uitkerings fraude. Hoewel ze zegt on schuldig te zijn, vreest ze dat de partij door die verdenking aan geloofwaardigheid inboet. Wel ler is voor BurgerBelangen al actief dis commissielid. Tijdens de vorige periode was Weller het enige raadslid van de BBL. Wandeltraining in De Bloemerd leiderdorp - Stevig doorwan delen met een tempo van zes a zeven kilometer per uur is net zo goed voor het uithoudings vermogen als joggen. Daarom geeft de Nederlandse Hartstich ting diverse trainingen 'sportief wandelen' onder de titel De Ne derlandse Hartstocht. De trai ningen Ipeginnen op het par keerterrein bij sporthal De Bloemerd in Leiderdorp. De wandelingen zijn op zondag 29 september om 12.00 en 14.00 uur, op woensdag 2 oktober om 16.15 uur en op donderdag 3 oktober om 16.00 uur. De 2,50 euro entree voor de zondagse trainingen gaat naar de Neder landse Hartstichting. De trai ningen op woensdag en don derdag zijn gratis. verkeersvideo Wassenaar wassenaar - Op initiatief van de gemeente en de Schoolad viesdienst krijgt het verkeerson- derwijs in Wassenaar een extra impuls. Om de jeugd in het dorp te leren hoe zij met de ver keerssituaties in eigen omge ving moet omgaan is een video gemaakt. De video vertelt hoe je je hoort te gedragen, maar laat ook 'levensgevaarlijke' situaties de revue passeren. Leerlingen van groep 8 van de christelijke basisschool Herenweg werkten als acteurs aan de opnamen mee. Ook ouders droegen een steentje bij. De première van de film vindt woensdag 2 oktober om 15.So uur plaats in Cultu reel Centrum Warenar aan de Kerkstraat. De wethouders Klooster en Vriesendorp-Dutilh introduceren de video. woensdag 25 september door Janneke Dijke leiderdorp - Zijn de hoogspan ningsmasten midden in de wijk nou een bedreiging voor de ge zondheid of niet? De Leider- dorpse wijk Leyhof tobt met die vraag en komt er niet uit. Het antwoord moet komen van een zes man sterke onderzoekscom missie, die de bewonersvereni ging gisteravond instelde. In een eerdere vergadering van de bewonersvereniging liepen de emoties hoog op, omdat be woners het ergste vreesden voor de gezondheid van hun kinde ren. De straling van de masten zou gevaarlijk zijn en wellicht leukemie veroorzaken. Veel be woners van de nieuwste wijk van Leiderdorp lieten zich tij dens die bewuste avond meesle pen in de discussie, blijkt nu. Van de 25 bewoners die gister avond aanwezig waren in een vergaderzaal van sporthal De Bloemerd, meldde slechts een deel bang te zijn. Echt prettig voelt het niet, die masten in je achtertuin. Daar over zijn de meeste Leyhofbe- woners het eens, al was het maar om het zekere voor het onzekere te nemen. De gemeen te onderzoekt de mogelijkheid om de kabels onder de grond te leggen, maar wil de groenstrook in dat geval bebouwen met hui zen om uit de kosten te komen. En daarover verschillen de me ningen. De één is zo bang voor de straling dat hij liever uitkijkt op achterburen. De ander geniet van het uitzicht en neemt de eventueel schadelijke straling voor lief, met de gedachte 'als het echt schade aanbrengt, was hier nooit een woonwijk ge bouwd'. Egbert Sneller, voorzitter van de vereniging, zag de discussie gis teravond laconiek aan. „Die hoogspanningsmasten zijn nooit ter discussie geweest, maar sinds de mogelijke komst van het playpark zouden ze plotseling schadelijk zijn", zei hij. De gemeente wilde zo'n speelpark aanleggen onder de masten, waardoor de discussie ontstond over de vraag of dat wel veilig was. De onderzoekscommissie is van plan alle onderzoeken naar mo gelijke schade van hoogspan ningsmasten te verzamelen. Verenigingsvoorzitter Sneller verwacht dat ze in januari het resultaat presenteert. Dan moet de commissie het wel eens wor den over het doel. Gisteravond opperde één van de leden de commissie de naam 'weg met de hoogspanningsmasten' te ge ven. Die suggestie leidde tot protest van commissieleden die zich eerder voorstander van de masten en de bijbehorende open ruimte hadden verklaard. Of de gemeente Leiderdorp wer kelijk bereid is de kabels onder de grond te stoppen moet later dit jaar blijken. Half oktober ontvangt wethouder MacGilla- vry gegevens over de kosten die dat met zich meebrengt Daarna overlegt hij over mogelijke sa menwerking met Leiden, omdat de masten doorlopen tot in de Merenwijk. MacGillavry wil dan bekijken of de kosten terugver diend kunnen worden met wo ningbouw. Vereniging Leyhof blijft bestaan De bewonersvereniging Leyhof blijft bestaan. Het bestuur had gedreigd met een 'sluimerstand', als zich gisteravond geen leden aandienden die zich ook actief willen inzetten. Het werk van de vereniging kwam tot nu toe neer op enkele schouders. Een handjevol vrijwilligers meldde zich gisteravond tijdens een vergadering, en dat was voldoende voor het bestuur om door te gaan. De vereniging vergadert in november over de vraag op wel ke activiteiten mogelijk wordt bezuinigd, omdat er niet genoeg geld en vrijwilligers zijn om op de huidige manier door te gaan. r" de NAS auti och en 5: vege beu eva hen inje laat en., erge 'Ziek. door Ruud Sep warmond - Inwoners van War mond gaan volgend jaar fors meer betalen aan gemeentelijke belastingen en heffingen. En door bezuinigingen op onder andere het groenonderhoud en op aller lei subsidies, krijgen ze ook nog eens minder service voor hun geld. Daar bovenop zien burge meester en wethouders zich ge noodzaakt een greep in de reser ves te doen om de tekorten aan te zuiveren. Het nieuwe Warmondse college moest zich bij het opstellen van de begroting in allerlei bochten wringen om de uitgaven in ba lans te brengen met de inkom sten. Bij ongewijzigd beleid zou de gemeente in 2003 uitkomen op een tekort van bijna 1 mil joen euro - een enorm gat op een begroting van slechts 7,5 miljoen. Het grote tekort wordt ondermeer veroorzaakt doordat de wethouders meer zijn gaan werken en doordat de 260.000 euro die dit jaar te veel wordt uitgegeven volgend jaar moet worden terugverdiend. Een gemiddeld Warmonds ge zin met een koophuis is volgend jaar 135 euro meer kwijt aan ge meentelijke lasten dan in 2002. Bewoners van een huurhuis moeten 105 euro meer betalen. De lastenstijging is een gevolg van een verhoging met 13,5 pro cent van de tarieven voor onroe- rendezaakbelasting en riool recht. Maar het grootste deel van de stijging zit in de verho ging van de afvalstoffenheffing met 70 euro. erd De slechte financiële positi de gemeente zal sommige l ners overigens nog veel h treffen. B en W stellen vot Vld 57.000 euro te bezuinigen voorzieningen voor gehani 0UD ten, en de sporthal en het ^ee aal cultureel centrum krijg tyro opdracht om door tariefsv gingen volgend jaar 100.0( ro extra in het laatje te brt m De Warmondse muziekj1®6 moet de tarieven verhoge dat de gemeente de subsi schaft en tenslotte gaan denbezitters zes euro meet denbelasting betalen. ^ee En dan nog hebben B "P® noodverbanden moeten 1. ')n- Om de begroting sluite Y®1 krijgen moesten ze 300.00{e °e' uit de reserves halen. „D<n ®Vl je niet oneindig blijven Pe Als je weet dat er onget^J- miljoen in de reserves zit, uitrekenen dat in dit tem pot na zeven jaar leeg is", des wethouder De Vroomen vve® toelichting op de begrotin; De Vroomen en zijn collej Klinken zien de financiël komst van het dorp nii rooskleurig. Door de dalii het aantal inwoners zal d. mene uitkering, die Wai |SC van het rijk ontvangt, mende jaren alleen maar En als de regering bezuinij doorvoert of het aantaf, standstrekkers door de mische achteruitgang ga; gen, komt de gemeent nJw nieuw in de problemen. Isn cc prijs die Warmond moet b voor haar zelfstandigheii1 Vroomen: „Ja, voor een r dat zeker het geval. Alp lat t ht. 1 ncc ass Hoogspanningsmasten: gevaarlijk voor de gezondheid of niet? Een onderzoekscommissie van bewoners vereniging Leyhof hoopt binnenkort het antwoord te geven. Archieffoto: Frans Roomer door Nancy Ubert den haag/wassenaar - Hij: „Je praat hier wel over M. O. O. R. D." Zij: „Ik heb pas zekerheid als het gebeurd is." Hij: „Zondag is het gebeurd met hem." In de Haagse rechtszaal wordt ge luisterd naar een bandopname van een tele foongesprek tussen een 45-jarige taxichauffeuse uit Wassenaar en een man, aangeduid als K. De vrouw wordt verdacht van aanzet tot moord op haar ex-schoonzoon. In het telefoongesprek, dat donderdag 11 april plaatsvond, komt de vrouw kalm over. Alsof het haar niets kan schelen dat er een moord wordt beraamd, vindt de rechter. „U heeft ons heel wat uit te leggen." „Ik vond dat hele gesprek ge woon een lachertje", reageert de Wassenaarse daarop. „Ik heb geen moment geloofd dat hij het zou doen." De rechter verbaast zich over het feit dat de taxichauffeuse in dat telefoongesprek K. niet heeft tegengesproken. „Je zou kunnen interpreteren dat u hoopte dat hij het zaakje voor u zou regelen." De man staat voor duizen den euro's in het krijt bij de verdachte Wasse naars e. K. en de verdachte hadden elkaar een paar maanden voor het telefoongesprek ontmoet. „Hij was de eerste man met wie-ik na mijn scheiding weer uitging." De Wassenaarse be weert dat zij K. een paar keer geld heeft gegeven omdat ze medelijden met hem had. „Hij zat in de problemen." Dat hij in ruil voor de duizen den euro's een paar mannetjes zou inhuren om haar schoonzoon te vermoorden, bestrijdt ze. De geluidsband kan anders doen vermoeden. Op een gegeven moment zegt de vrouw. „Als het niet gebeurt, en jij bedondert mij, dan zweer ik je, dan grijp ik jou." De Wassenaarse - keurig gekleed, voeten gesto ken in schoenen met een goudkleurig randje om de hak en met een onvervalst bekakte keelklank - begrijpt niet wat ze indertijd allemaal heeft ge zegd. „Ik hoor het nu, maar kan het me allemaal niet herinneren." De uitslag van het psycholo gisch onderzoek waaraan ze heeft meegewerkt, laat nog een paar weken op zich wachten. Dat maakt de rechtszaak er niet doorzichtiger op. Ook de getuige, een jonge prostituee die twee jaar een relatie heeft gehad met K., die overigens in de loop van de rechtzaak naar voren komt als een klaploper en een profiteur, werpt geen hel der licht op de zaak. De jongedame zegt dat ze in april van dit jaar een ander telefoongesprek tussen de Wassenaarse en K. heeft afgeluisterd, maar vermengt telkens fragmenten van dat ge sprek met de dingen die zij later van haar ex- partner heeft gehoord. Terwijl de rechter op zoek is naar dat wat ze tijdens het telefoonge sprek heeft opgevangen. Grote afwezige is K., de man die de moord zou regelen. Vanwege psychische klachten, zo had hij de officier van justitie laten weten, kon hij niet op de zitting aanwezig zijn. „Maar hij heeft mij verteld dat hij naar het ziekenhuis moest omdat hij kanker heeft", aldus de jonge prosti tuee. Wat zich deze maandagmiddag een paar uur lang in de rechtszaal afspeelt, is onderdeel van een bedroevend familiedrama. De dochter van de Wassenaarse taxichauffeuse kreeg al jong een relatie met een plaatsgenoot. Daaruit kwamen twee kinderen voort, nu vier en twee jaar oud. De relatie tussen de twee mensen is stuk gelo pen. De taxichauffeuse verdacht haar ex- schoonzoon van incest en deed daarvan samen met haar dochter aangifte. Die zaak loopt nog. „Maar ik heb nooit gezegd dat ik die jongen dood wilde hebben", zegt ze nu. „Als ik die in druk heb gewekt, dan heb ik dat niet bewust ge daan." De prostituee tijdens haar getuigenver hoor: „Ze zei dat K. hem moest vermoorden en dat hij erge pijn moest lijden." Tot een eis is het gistermiddag nog niet geko men. De zaak wordt voor onbepaalde tijd aan gehouden. De officier van justitie heeft van de rechter de opdracht gekregen om te zorgen dat 'huurmoordenaar' K. op de eerstvolgende zit ting verschijnt. door Esther Hartenberg voorschoten - De riolering van Voorschoten wordt de komende maanden flink door de molen gehaald. Samen met Katwijk en 37 andere gemeenten doet Voorschoten mee aan een on derlinge kwaliteitsvergelijking. Dit onderzoek is opgezet door de Stichting RIONED, een lan delijk kenniscentrum op het ge bied van riolering en water. Voorschotenaar S. Schaap, die zich een paar jaar geleden ver zette tegen een bergbezinkbas- sin voor overtollig water aan de Nassaukade, is benieuwd wat het onderzoek uitwijst. „Bij mijn dochter in Alphen aan den Rijn worden regenwater en afvalwa ter gescheiden. Het regenwater gaat meteen de sloot in, zodat minder snel overschotten ont staan. In Voorschoten komt al les bij elkaar in het bassin. Bij een groot overschot stromen re genwater én afvalwater van huishoudens en industrie dus de sloot in. Burgers denken daar helemaal niet over na. Mensen vissen en varen in het water. Kinderen spelen bij de sloot De I bra de TC iCre op gemeente moet attent zijn tser mogelijke gevolgen." Hoe goed zijn de riolen? de gemeente genoeg inz |j( de toestand van de rio Deze vragen komen aan c IH in het thema 'Toestand ei tionering'. Voorschoten 1UG< nog steeds buitengebied gaa twoi Wc var niet zijn aangesloten op ooi. Gemeentelijk projec C. Moriën: „Poep en pi; dwijnen zo de sloot in. Sfanv ling far ïeer ge boerderijen werken ni sceptic tanks. Dat zijn bel bakken waarin vuil naar den zakt en 'gezuiverd' wiaar de sloot wordt geloosd. DPaa echt niet meer in 2002. IFls Milieubeheer eist dat vódfeei alle buitengebieden op d#611 ring zijn aangesloten. We op schema. Zo is kastee venvoorde nu aangeslotei Moriën weet niet of Voc|\ve ten goed uit het komt. „Het is ook geei:r strijd. Elke gemeente hee ke en zwakke kanten. W nen alleen maar van elk ren." In maart of april v jaar moeten de resultat kend zijn. ïtki cirt oegstgeest - „Eerst moet er een kind worden doodgereden en wat dan?" Mevrouw J. de Jong uit Oegstgeest maakt zich erg druk qver het verkeer op de Rijnzidjitweg onder het viaduct van deA44. .Automobilisten rij den hier structureel door rood. Laatst kon een vrouw nog net op tijd, haar kinderwagen ach teruit trekken. Ik woon hier 27 jaar ep al die tijd is het al een probleem." De Rijnzichtweg heeft in totaal zes verkeerslichten met over steekplaatsen voor fietsers en voetgangers. Automobilisten ne geren de verkeerslichten met grote regelmaat, stelt De Jong. En inderdaad, een kleine steek proef van vijf minuten levert di rect twee auto's op die door rood rijden. „Zelf kunnen we wel opletten, maar een kind dat naar scihool moet, ziet dat het groen is en loopt door", zegt De Jong ongerust. Bij de politie in Oegstgeest zijn de klachten van De Jong be kend. „Het heeft de aandacht, it tion de schrik om het hart. Di- nieursbureau liet uitvoen den haag/wassenaar - De Raad van State ziet geen aanleiding om de milieuvergunning te schorsen, die het gemeentebe stuur van Wassenaar aan Tango CV verleende voor het tanksta tion op de hoek van de Van Zuy- len van Nijevelstraat en de Dr Mansveltkade. Tango wil dit voormalig Shell station ombou wen tot een ombemand tank station. Directeur van Tango is Mare Schroder, zoon van Martin (van Martin Air). Na een interview, onlangs in een landelijke och tendkrant, sloeg de omwonen den van het voormalig Shell sta- recteur Schroder verklaarde dat zijn stations, waar de benzine en diesel vaak centen goedkoper is dan bij de concurrenten, een doorslaand succes zijn. De om wonenden voorzien dan ook het heel druk wordt bij de Tango- pomp. Omdat de gemeente vol gens de omwonenden de toe komstige bezoekersaantallen van het station te laag inschatte zou de vergunning - menen ze - niet streng genoeg zijn. De Raad van State stelt echter geen aanleiding te hebben om te twijfelen aan berekeningen, die de gemeente door een inge- de opmerkingen van de nenden over de veiligheL het tankstation, dat vlak ljj^ woningen staat, werpen Raad van State geen ande op de zaak. Het verzoek omwonenden om de gev milieuvergunning te scl wordt daarom door het rechtscollege van de hant zen' ker „Nu er een gebruikskla|( lieuvergunning ligt, kan een bouwvergunning gen", meldt de woord* van het Wassenaarse gen bestuur. da De bezorgde Oegsgeestse J. de Jong: „Laatst kon een vrouw nog net op tijd haar kinderwagen achteruit trekken." Foto: Henk Bouwman maar de gemeente moet ons de opdracht geven iets te doen", zegt politiewoordvoerster Ver boon. De Jong stelde zelf ook burgemeester Timmers op de hoogte, maar kreeg vorige week te horen dat er geen camera's komen. „Die worden weer ver nield en dus beginnen ze daar niet meer aan. Ik wacht op de eerste dode." Navraag bij de gemeente geeft De Jong weer enige hoop. „De burgemeester is persoonlijk met het probleem bezig geweest", vertelt gemeentevoorhehter J. Anholts. „De enige oplossing is een flitspaal en de aanvraag daarvoor ligt nu bij Rijkswater staat. Weet wel dat een flitspaal zo'n 60.000 euro kost." Hoe lang het nog duurt voordat De Jong met een gerust hart naar het verkeer op de Rijnzichtweg kan kijken, weet Anholts niet. „We zijn met het proces bezig en wachten op de reactie van Rijks waterstaat." zoeterwoude - Twee verstandelijk gehandicapten werken sinds 1 september één of meer dagen op de boerderij van John en Paulien van Rijn in Zoe- terwoude. Het echtpaar Van Rijn vangt de nog thuiswonende mensen, een 18-jarige man en een 43-jarige vrouw, overdag op en laat ze onder be geleiding klusjes doen op het melkveebedrijf. De Van Rijnen geven de twee de zorg die ze nodig hebben. Paulien is gediplomeerd 'Z-verpleegkun- dige', dat wil zeggen dat ze een diploma heeft voor het verplegen en begeleiden van mensen met een verstandelijke handicap. Maar ook lijkt het echtpaar Van Rijn verzekerd van de hulp van een St< ep ett stagaire van de ZMOK-school in Zoeterrinj Leiden. Verstandelijk en lichamelijk gehandicapteferle nen sinds enkele jaren een zogenoemd peftVa: gebonden budget aanvragen. Met dan kunnen ze zelf bepalen welke zorg ze wille ge; pen. Die ontwikkeling maakte de zorgboei >tg( Zoeterwoude mogelijk. pr; Paulien is enthousiast over haar 'hulpboer onder meer konijnen verzorgen, geiten vo reii hokken schoonmaken. „Twee mensen hier en dat houden we zo", zegt ze. „H< niet grootschaliger te worden." kap leid allee raai ied hei lijk fun jjen] )t,l de etj vee at C

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14