Leids parkeerbeleid op de schop laak je eigen bonuskaart Imposante os Herman blijkt toch heel gewoon Ontnuchterend REGIO waarmakers I i Gouwe Lijn gen bot Specialisten LUMC gaan definitief actie voeren Herenakkoord over feesten maakt raad blij Celstraf voor afpersing g| lijk begon het als een lu- I brainstormsessie op weg le supermarkt. Of liever isgrap. Inmiddels moet de it bestuurskunde Bart impf (27) uitkijken dat xiptie niet te veel lijdt on- succes van z'n geestes- lij heeft namelijk een [emaakt waar mensen inuspasje van Albert ien maken. En de be- ig is overweldigend, uit het hele land zijn weken al geconfron- let deze Leidse nieuwig- s ze tijdens het afreke- agen of de klant een bo- art heeft, krijgen ze niet het traditionele blauwe IP e toegeschoven. Maar ook kaarten met de meest uiteenlo pende afbeeldingen. Van pasjes met een foto van half blote vrouwen tot kaarten met kunst zinnige designs. Wittkampf „Toen ik een bo nuskaart aanvroeg, kreeg ik zo'n saai blauw pasje mee. Niet echt fraai om aan je sleutelbos te hangen. Dus probeerde ik het kaartje wat mooier te maken. Bijvoorbeeld door er een sticker op te plakken. Maar toen ik er met mijn huisgenoot Maarten Arts over sprak, besloten we te proberen een compleet nieuwe bonuskaart te maken." En dat bleek buitengewoon simpel. „Er zijn overal op het internet hele simpele program maatjes te downloaden voor De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waaisenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 streepjescodes. Bij zo'n pro gramma vul je de cijfercode van je pasje in en direct verschijnt de bijpassende barcode. Je kunt op die manier zelfs je eigen bar code maken. Plaatje erbij, uit printen en plastificeren en je hebt je eigen bonuskaart", al dus Wïttkampf die zijn 'pro duct' ook direct op het internet zette. De eerste modellen die bij Wïtt kampf en Arts uit de printer rol den waren nog voorzien van het officiële Albert Heijn-logo. Daar zijn ze inmiddels op uit drukkelijk verzoek van de grootgrutter mee gestopt. Ze mogen ook het woord 'bonus kaart' niet meer gebruiken. „En daar hebben we gehoor aan ge geven. We noemen het nu 'spaarkaarten'. Maar het princi pe blijft hetzelfde. Albert Heijn wilde ook graag dat we zouden stoppen met onze site. Maar dat doen we nieL Gisteren had den we ruim 3800 hits op onze pagina. Anderhalve week gele den zelfs een keer 4300 bezoe kers op één dag. We krijgen de meest fantastische reacties uit het hele land." Zoals van die man die een kaart maakte met de tekst Wil jij mijn bonus zijn? aangevuld met z'n telefoon nummer. „Die man heeft via z'n bonuskaart een caissière uitgevraagd. En dat is gelukt" „Het schijnt onder bepaalde groepen een rage te zijn. Verge lijk het met de frontjes van mo biele telefoons. Vooral jongeren vinden het leuk om hun eigen bonuskaart te hebben." Omdat het iets anders is dan het saaie blauwe kaartje. En omdat het eigenlijk niet mag. .Albert Heijn heeft al enige tijd geleden een LEIDEN communiqué de deur uit ge daan naar al zijn filialen dat de zelfgemaakte kaarten niet geac cepteerd mogen worden. Maar wij hebben daar tot nog toe niets van gemerkt En uit de re acties op internet kan ik opma ken dat dat eigenlijk nergens het geval is. Als wij in de rij staan bij Albert Heijn, zie je de caissières vaak al kijken. 'Daar heb je ze weer. Kijken wat voor een kaart ze dit keer bij zich hebben'. Dat is wel erg grap pig", aldus Wittkampf Een woordvoerder van Albert Heijn bevestigt dat het concern alle filialen heeft geïnstrueerd om de zelfgemaakte kaarten niet meer te accepteren. „Dat is al een paar weken het beleid. Maar we hebben 700 filialen. We kunnen natuurlijk niet con troleren of ze ook daadwerkelijk geweigerd worden. We zijn wel gevleid dat onze bonuskaart de ze studenten heeft geïnspireerd. Maar blij zijn we er niet mee." Volgens de woordvoerder maakt Albert Heijn zich vooral zorgen om de klant „Misschien doet zo'n zelfgemaakte kaart het niet" Volgens Wittkampf zit er een hele andere reden achter.Aan de hand van de persoonsgege vens op de kaarten maakt Al- bert Heijn profielen. Zo kunnen ze zien wie welke artikelen koopt Op basis van die gege vens kunnen ze hun marktstra tegieën bepalen. En als ieder een zelf een barcode aanmaakt, heeft AH geen gegevens over die klanten." Toch denkt Wittkampf dat zijn actie niet slecht is voor Albert Heijn. „De Digros is veel goed koper dan Albert Heijn. Toch gaan wij nu vaker naar Albert Heijn. Om te kijken of een nieu we kaart het doet en om reac ties te peilen. Dat geldt voor meer gebruikers van zelfge maakte kaarten." Zelf een kaart maken kan via www.wittkampf.nl/spaarkaar- ten Timoteus Waarsenburg Directeur weg drie decennia inbouwichool Strijd om Icsbord langs duurt voort n Koevoet De protesten van het Evan Lammenschansweg- B ïers tegen het traject door nenstad van de Rijn Gou- n maken maar weinig in- ip de gemeenteraad. Dat eravond goed te merken adscommissie economie eer waar comité-lid T. leuwen de hele riedel van en weer eens afstak en as zelf onder een vrag- kwam te liggen van de voerders van Leefbaar i, Groenlinks, CDA, PvdA, aD66. zwaarmakers stellen dat n Gouwe Lijn beter over nd spoor tussen de twee is kan pendelen. In de ïstad gaat de lightrailver- g ten koste van de ver- eiligheid en de leefbaar- Je tram past niet in de aat en ook niet op het enburg, beweren ze, en ct door de binnenstad Leidse gemeenschap Inen euro's meer. Verder :n ze aan de gunstige eco- che effecten van de Rijn Lijn en uiten ze stevige op de veel te zonnige in die de gemeente zou en over de tram. ileden, die zich officieel >eten uitspreken over het door de binnenstad, m verantwoordelijk wet- A Pechtold (D66) in elk en verklaard voorstander n al die bezwaren niet Ze dat de tram veiliger is zestig bussen per uur die ir de Breestraat gaan en wen ook op de techniek de geavanceerde light- iindig zal worden losgela- ïdering is er ook, bij Groenlinkser J. Laurier, feit dat de meeste be- van het comité geen be- hebben op de Lam- ïsweg maar op andere ran het traject. Van Leeu- ,0nze bezorgdheid gaat dan de Lammenschans- Iïj zijn ook consumenten leien zoals andere Leide- de Breestraat" Nieuwe tarieven, achteraf betalen op parkeerterreinen door Wim Koevoet leiden - Het Leidse parkeerbeleid gaat nu alweer op de schop. Er komen onder meer andere tarie ven, andere openingstijden van garages en voor het straatparke- ren wordt wellicht een systeem ingevoerd met slagbomen en achteraf betalen, net zoals in de garages. De contouren van een nieuw parkeerbeleid kwamen gister avond in de raadscommissie economie en verkeer scherp naar voren in de antwoorden van wethouder A Pechtold (D66) op vragen van de raadsle den L. Lieverse (CDA) en J. Lau rier (Groenlinks). Pechtold be vestigde met een kort en luid 'ja' de conclusie van Laurier, dat de recente parkeemota van oud wethouder M. Schultz (WD) nu al 'niet meer heilig is'. De vreugde hierover van Laurier is groot. Zijn partij was totaal niet te spreken over Schultz' parkeerbeleid, waarin naar de zin van GroenLinks de auto let terlijk en figuurlijk te veel ruimte kreeg. Pechtolds verhaal in de commissie beviel ook het CDA Opvallend was dat het in de WD-banken volkomen stil bleef. CDA'er Lieverse greep enkele publicaties in deze krant over de leegstand in garages aan om het 'negatieve parkeerimago' van Leiden aan de kaak te stellen. Ook uit de zogenaamde leef baarheidsmonitor, vorige week gepresenteerd, kwam naar vo ren dat Leidenaars parkeren probleem nummer één vinden. Daar moet nu eindelijk eens echt wat aan gebeuren, vindt ze. Net als GroenLinks vindt het CDA dat het beter is om dat imago te verbeteren dan om ex tra parkeerruimte te creëren. Dat is ook de opvatting van wet houder Pechtold. „Je kunt in Leiden wél parkeren, ook in de drukste uren is er plaats. Dat is de boodschap." Volgens Lieverse moet het 'de klant' gemakkelijker worden ge maakt. Nu moet deze bij het achterlaten van zijn auto op straat vooraf schatten hoe lang hij denkt weg te blijven, en wor den fouten afgestraft met een parkeerbon. Tijdens het winke len is er alsmaar de onrust: ben ik op tijd terug bij mijn auto? Lieverse drong er ook op aan het elektronische parkeerver- wijssyteem (pris) aan te pakken, dat al jaren niet goed functio neert. Verder wil ze dat het par keren in garages populairder wordt gemaakt Dat kan met 'lu dieke acties', met bijvoorbeeld gratis toegang op incidentele basis. Ook gaf ze in overweging de gemeente alle drie de garages te laten verwerven. Nu is alleen de garage aan de Hooigracht ge meentelijk bezit en zijn de ande re twee van Digros en Hoogvliet, met alle problemen in de tarief stelling van dien. Doordat de ge meente de tarieven van het ga- rageparkeren niet in de hand heeft, groeien deze naar die van het straatparkeren toe en lukt het niet om het blik van straat'te krijgen. Wethouder Pechtold kondigde onder meer promotiecampag nes voor de garages aan ('want onbekend maakt onbemind'), een verbeterde verkeerscircula- tie en 'nieuwe, heldere, eendui dige tarieven' en plannen voor controle in de avonduren en een wegsleepregeling. Stal Naturalis vanaf 8 oktober voor publiek geopend door Wilfred Simons vervolg van voorpagina Bart Wittkampf (rechts) en Maarten Arts tonen een aantal zelf gemaakte bonuskaarten. „Wij gaan nu vaker naar Albert Heijn. Om te kijken of een nieuwe kaart het doet en om reacties te peilen." Foto: Hielco Kuipers leiden - Herman, Holly en Belle maken sinds gisteren deel uit van de collectie van het Leidse museum Naturalis. Ze zijn het levende onderdeel van de vaste tentoonstelling van Naturalis over biotechnologie. Hierin wordt uitgelegd wat gentechno logie is en welke mogelijkheden genetische manipulatie biedt. Ook besteedt het museum aan dacht aan het maatschappelijke debat over de vraag 'of dies wat kan, ook mag'. In dat debat is Naturalis sinds de aankondiging dat het Herman, Holly en Belle wilden hebben trouwens volop verwikkeld. De Dierenbescher ming en milieuactivisten verzet ten zich tegen het tentoonstel len van de dieren, als waren zij 'de vrouw met de baard'. Op de vraag of Naturalis er ei genlijk wel goed aan doet om de dieren tentoon te stellen, wilde directeur Van der Weiden van Naturalis gisteren niet ingaan. Voor hem is hun komst vooral een feestelijk moment, een ge lukkige afsluiting van een proces van langdurig touwtrekken. Bij na dreigde de overdracht van de dieren niet door te gaan, toen eigenaar Pharming afgelopen najaar aankondigde de dieren te willen slachten. Het bedrijf ver keert nog altijd in surseance en heeft geen geld meer voor het onderhoud van dieren die het inmiddels niet meer nodig heeft. Geldschieters Yarden en Nedap brachten toen uitkomst Na alle debatten over de voors en tegens van het 'maken' van dieren, is de daadwerkelijke aanblik van de runderen ont nuchterend. Toegegeven, als os is Herman imposant. De krui- Stier Herman verkent in het gezelschap van zijn verzorger de nieuwe stal bij Naturalis. Foto: Henk Bouwman sing tussen een Groningse Blaarkop en een Friese Holstei- ner is manshoog en heeft een machtig rond lijf, waaruit korte, stevige poten steken. Hij steekt een zware kop met bolle ogen door het hek naar buiten om een hap hooi te nemen. Her man lijkt zich wel bewust van de mensen aan de andere kant van het hek, maar trekt zich weinig van hun blikken aan. Holly en Belle, van het ras Belgisch Wit blauw, zijn nog minder in hun omgeving geïnteresseerd. Er is weinig bijzonders aan. Voorlopig moeten Herman, Holly en Belle nog wennen aan hun nieuwe omgeving. Vanaf 8 oktober mag het publiek ze be kijken. Om te voorkomen dat Herman, Holly en Belle het slachtoffer worden van pesterij en of vandalisme, zal de stal al leen open zijn als er een verzor ger aanwezig is. Wel is het altijd mogelijk om de dieren te zien door ramen in de deuren. Be zoekers kunnen de dieren niet aanraken en mogen de stal - een ontwerp van de Leidse architect Fons Verheyen - niet betreden. Voor Holly en Belle is een uit loop gecreëerd. Herman mag, als genetisch gemanipuleerd or ganisme, niet naar buiten. woensdag 25 SEPTEMBER 2002 R1 door Roelf Reinders leiden - Het is zeker dat me disch specialisten in het LUMC volgende week dinsdag actie voeren. De Orde van Medisch Specialisten gaat ervan uit dat zeker zeventig procent van de ongeveer vijfhonderd specialis ten in het Leidse ziekenhuis die dag zondagsdienst draait Dat betekent dat geplande operaties en afspraken in de poliklinieken niet doorgaan. In de acht Nederlandse acade mische ziekenhuizen worden nu actiecomités opgericht. De acties op 1 oktober gaan defini tief door omdat de Vereniging van Academische Ziekenhuizen (VAZ) niet heeft gereageerd op het ultimatum van de Orde van Medisch Specialisten en de Lan delijke Vereniging van Artsen in Dienstverband (LAD). De artsen eisten goede salarisvoorstellen van de ziekenhuisdirecties. De specialisten in de academische ziekenhuizen willen meer loon omdat zij flink minder verdie nen dan hun collega's in de al gemene ziekenhuizen. Een woordvoerster van het LAD zegt dat het nog niet duidelijk is of alle specialisten in het LUMC aan de acties meedoen. „Dat zijn we nu aan het inventarise ren. Zo'n zeventig procent van de specialisten is bij de LAD of de Orde aangesloten. Ik ga ervan uit dat die in ieder geval mee doen." Ook het ziekenhuis weet nog niet hoeveel artsen er mee doen. „Het is nog niet te over zien", aldus een woordvoerster. „De artsen die actie voeren, gaan zelf hun afspraken afzeg gen. Als de patiënten niks ho ren, gaat de afspraak gewoon door." Politiek schrikt van rapport door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse politiek wist dat de bestuurskrachtmeting over de gemeente slecht nieuws zou bevatten. Maar dat het zó slecht zou zijn... „Nu het alle maal op een rijtje staat, is het toch wel even schrikken", zegt D. van den Bosch, fractievoor zitter van GroenLinks. „Ont nuchterend", vindt W. Bleijie, oppositieleider en voorman van het CDA De bestuurskrachtmonitor zet Leiden neer als een onmachtige stad, met een voor een belang rijk deel falend stadsbestuur, die slecht ligt bij haar partners en buren. Leiden heeft een somber financieel perspectief, een ver keerd georganiseerd ambtelijk apparaat en wethouders die overlopen van ambities maar geen samenhangend beleid kunnen maken. „Dat keiharde eerste zinnetje uit het rapport: de bestuurskracht van Leiden schiet tekort Dat schokte me", verklaart Bleijie. „Voor de oppo sitie is zoiets natuurlijk smullen. Aan de andere kant als je zo wordt afgeschilderd en je moet ook nog bij de buren op bezoek, dan schaam ik mij dat wij be stuurlijk onder de maat zijn." „Dit is wat we altijd hebben ge roepen", meldt J. de Coo (LWG- De Groenen). De bestuursstijl deugt niet, vindt de kleine op positiepartij, en de wethouders hebben veel te veel ambities. Het gelonk naar grondgebied van buurgemeenten is De Coo ook zat. Wat hem betreft trekt Leiden zich terug op eigen grondgebeid, en gaat daar eens flink aan het werk. „Er zijn ont zettend veel ambities, maar het evenwicht is zoek", zegt P. Day (SP). „We hebben eigenlijk een ambtenarenapparaat dat over werkt is en dat dus op heel veel punten al dat werk niet aan kan." De SP-leider prijst de aan pak van de onderzoekers. Om Leiden een spiegel voor te kun nen houden, zijn er heel veel in stellingen uit het Leidse en de regio geraadpleegd. Zeer opval lend vond Day de conclusie in het rapport dat Leiden niet al leen slecht ligt bij gemeenten in de regio, maar ook bij de part ners in de stad. CDA'er Bleijie citeert uit het rap port wat veel organisaties in de stad vinden van de gemeente: 'Ze hebben veelal niet eens de verwachting dat er een reactie op hun advies komt. Anderen voelen zich niet serieus geno men. Een gesprek wordt door een enkeling als een verplicht nummer voor de wethouder er- varen.'„Dat is triest", aldus Bleijie. Slik deze bittere pil, geeft WD- leider Leendert De Lange aan. en ga aan de slag. Maak er geen lang politiek gevecht van. Daar is Leiden altijd al goed in ge weest, vindt de liberaal. „Voor dat we werkelijk wat klaarspe len, moeten we goed van ge dachten wisselen. Maar houd eens op met de politieke reto riek. Bleijie wil dat de raad hoorzit tingen over de bestuurskracht organiseert „De raad moet zijn rol opeisen", verklaart de CDA 'er. Van den Bosch onderschrijft dat. Hij wil bovendien samen werken met gemeenteraden in de regio. leiden - De raadsleden zijn blij met het 'herenakkoord' van de 3 October Vereeniging en de ge meente Leiden. Dat lieten ze gisteravond in de raadscommis sie economie en verkeer weten aan de glunderende wethouder A Geertsema (WD). Met de overeenkomst, die op 2 oktober voor de hutspotmaaltijd feeste lijk wordt ondertekend, komt een einde aan een bijzondere traditie van meer dan honderd jaar. Want de viering en herden king van Leidens Ontzet verliep al die tijd volgens ongeschreven regels. PvdA-raadslid M. van den Berg is vooral blij omdat nu op pa pier staat 'wat er allemaal ge beurt en wie wat doet om de Leidse feesten tot een succes te maken'. „Ik weet wel dat dat niet het belangrijkste is van dit convenant maar het is een pret tig neveneffect" Ook kan ieder een nu kennis nemen van de fi nanciële afhandeling. De ge meente subsidieert de feesten niet, althans niet in directe zin, maar maakt wel veel kosten, een kleine 400.000 euro. Deze wor den niet aan de 3 October Ver eeniging doorberekend. Vooral de ambtenaren van de dienst milieu en beheer hebben hun handen vol aan de feesten. Zij zorgen onder meer voor wegbebakening, hekken, bor den, omleidingen en voor voor zieningen bij de stalling van sa lonwagens van de kermisexploi tanten aan de Wassenaarseweg. In het convenant zijn ook de eindtijden vastgelegd voor de kroegen, de buitentaps en de kermishoreca. De opstellers van het convenant wilden er geen knellend keurslijf van maken. Het stuk is dan ook Omwille van de Vrijheid ge doopt. De gemoedelijke taal waarin de formuleringen zijn gesteld was ook Groenlinks- raadslid J. Laurier opgevallend. „Dit is echt een herenakkoord want over en weer geldt dat er geen sancties zijn als men zich niet aan de afspraken houdt" Volgens wethouder Geertsema is het dan ook de bedoeling dat er meer in de geest van naar de letter van het convenant wordt geleefd. den haag/leiden - Een 36-jarige junk uit Leiden is gisteren door de Haagse rechtbank veroor deeld voor de gewelddadige af persing van de eigenaar van cafe The Groove Brothers en inslui pingen in de woning van een vriendin. De man kreeg een cel straf van 21 maanden opgelegd, waarvan een half jaar voorwaar delijk De Leidenaar wilde op 27 mei zo wanhopig cocaïne hebben, dat hij de cafébaas - een kennis van hem - beroofde. Met een mes op zijn keel werd de uitba ter gedwongen om geld uit zijn kassa te halen. Ook een vriendin van de Leidenaar werd het slachtoffer van zijn geldnood. De officier van justitie eiste twee weken geleden een celstraf van twee jaar, waarvan een half jaar voorwaardelijk.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11