BINNENLAND 2 m Consument in 19 jaar niet zo somber Vrouw komt om bij brand in zonnebank Oplossingen voor pesten op Pestweb3 Asser meisje deed pas in augustus aangifte Noodweer is door rivieren op te vangen Amerikaanse ambassade heerst in Den Haag 5ï" Scholen betalen fiks meer aan verzekeringspremies Hooi als postpakket d meisje ocht ANK dinsdag 24 SEPTEMBER 2002 ank - Een 14-jarig gisteren door haar od gevonden in de ier van het ouderlijk Wildervank. De politie lintig mensen op de zet. Hoe het meisje om is gekomen, is nog elijk. Er is mogelijk spra- noord. De politie is gis- 1 met een buurtonder- jonnen. rtengeld comapatiënt ic - De nabestaanden IF rieden comapatiënten in bepaalde omstan- je peen aanspraak maken op ^ïgeld. Dat heeft de Hoge paald in een zaak die gespannen door FNV rvice. Die kwam op timmerman, die door eval in een coma was De rechters gaan ervan hoen iij tijdens zijn coma het -qn :eft gehad van het onge- gevolgen voor zijn fa- et rechtscollege vindt mmerman in elk geval {reugde is misgelopen. hoogte van het bedrag erder geprocedeerd. «eend naar erdam 1 - Oud-minister Ver- sociale zaken gaat lam een proefproject te kijken hoe de soci- Amsterdam beter zou ienwerken met het voor Werk en Inko- VI), de reïntegratiebu- aatwerk en NV-Werk en (uitvoeringsinstituut nersverzekeringen). Dat louder R. Oudkerk bekendgemaakt. ril beschikken |naam partij - Inwoners van Hulst izen zullen bij de tus- Jg gemeenteraadsverkie- p november wellicht e lokale LPF kunnen i. Dit bleek bij de Raad in Den Haag. Daar e landelijke partij Lijst a bezwaar tegen de je van de lokale partijen t' en 'LPF Temeuzen' Isregisters. De LPF is h in het hele land afde- p te zetten. De partij wil jen dat lokale partijen, binnen de landelijke p vallen, zich onder de F verkiesbaar stellen. 1 infondsgrens kcht omhoog raid e nl inge; cht<, laanfc, n Hi 89 chti ling ien - Het College voor ekeringen adviseert Bomhoff van volksge- de loongrens voor het nds volgend jaar met te verhogen. Voor ïers komt die dan te 31.750 euro per jaar. v onder blijft, is via het nds verzekerd. Kleine igen komen in het zie- als hun inkomen on- 1.250 euro per jaar ligt. ticulier verzekerde 65- l^die voor het zieken- zen, wordt de inko- ns 20.2000 euro. jfsartsen in meer ïz4 door Yvonne Keunen Rotterdam - Een 64-jarige vrouw uit Rotterdam is gisteren om het leven gekomen terwijl ze lag te zonnen onder een zonne bank. In het apparaat van het zonnecentrum in het Recreatie centrum Zevenkampse Ring ontstond door nog onbekende oorzaak kortsluiting met brand als gevolg. Personeel heeft de vrouw nog proberen te redden, maar hun hulp kwam te laat. Hoe de vrouw precies om het leven is gekomen, is nog niet helemaal duidelijk. Vermoed wordt dat zij mogelijk gestikt is in de rook. Het bizarre incident van gisteren ontstond even voor het middaguur. De brand zelf was snel onder controle. Niette min moesten twee mensen, een bezoeker en een personeelslid, in een ziekenhuis worden on derzocht omdat zij rook hadden ingeademd. „De rookontwikke ling was echt enorm," zegt poli tiewoordvoerster M. Koert. Naast personeelsleden en enke le bezoekers, moesten gisteren ook twee schoolklassen uit het recreatiecentrum worden ge- evacueerd. „Maar dat was enkel uit voorzorg. Zij hebben verder niets van het incident gemerk", aldus Koert. Het moet de nacht merrie zijn voor iedereen die wel eens een zonnebad neemt in wat in de volksmond ook wel een tosti-ijzer wordt genoemd. Er bestaan immers voorbeelden van slachtoffers die niet meer uit de dichtgeklapte zonnebank kwamen, nadat de stroom was uitgevallen of die door een ver keerd zonnefilter brandwonden opliepen. Dat laatste gebeurde in april nog in een zwembad in Houten. Daarbij liepen 23 men sen brandwonden op. „Hoe de brand gisteren is ontstaan, is voor ons nog een compleet raadsel," zegt manager H. Tim mermans van Recreatiecentrum Zevenkampse Ring. „De zonne bank is recentelijk nog gekeurd. Timmermans heeft zijn recrea tiecentrum in Zevenkamp giste ren in allerijl gesloten. Voorlopig zullen het zwembad en de an dere voorzieningen uit piëteit met de nabestaanden niet meer open gaan. „Dat zou niet gepast zijn", zegt een aangeslagen ma nager. Onderzoek van de technische recherche moet meer duidelijk verschaffen over hoe de brand heeft kunnen ontstaan, maar de uitkomst daarvan zal nog even op zich laten wachten. Vooruit lopend daarop heeft Sportfond sen Nederland, waar het recrea tiecentrum deel vanuit maakt, de ruim honderd aangesloten sportcentra en zwembaden in het land geadviseerd om zonne banktype M45 van het Zweedse bedrijf Ultra Tan voorlopig niet meer te gebruiken. Het gaat om een nieuw 250 kilo wegend zon nebankmodel. „Om hoeveel zonnebanken het precies gaat, weten we nog niet. Dat zijn we nog aan het inventariseren," zegt A. de Jeu van Sportfondsen Nederland. „Niet ieder Sport- fondsenbad heeft zonnebanken. En als er zonnebanken staan, dan gaat het vaak om verschil lende types." utrecht/gpd - Het ministerie van onderwijs, cul tuur en wetenschappen heeft een website inge steld als hulpmiddel bij het tegengaan van pesten. Sinds kort kunnen kinderen via 'Pestweb' in actie komen tegen pesten en krijgen ze antwoord op vragen. Volgens Wim Alexander van Transferpunt 'jongeren, school en veiligheid, waarvan Pestweb deel uitmaakt, is deze intemetstek een aanvulling op andere websites die over pesten gaan. „Deze site helpt kinderen om een helder beeld te krijgen van de situatie waar ze in zitten", zegt hij. „Voor kinderen kan het moeilijk zijn om overzicht te krijgen. Dan is het ook moeilijker om er iets te gen te doen. Via deze site stellen kinderen zichzelf de vraag: wat is er gebeurd en wat kan ik doen?" De website wil duidelijk maken dat kinderen het probleem niet zelf hoeven op te lossen, want dat kunnen ze niet. Kinderen moeten het niet voor zich houden als ze gepest worden. Vaak zijn ze bang om het aan hun ouders te vertellen, omdat ze denken dat hun ouders meteen naar school gaan, waardoor het pesten erger kan worden. Vol gens de website moeten ouders alles in overleg met hun kind doen. „De school en de ouders zijn verantwoordelijk voor het oplossen van het pest- probleem", zegt Alexander. De website geeft dan ook informatie aan ouders en onderwijzers. Kinderen, ouders en onderwijzers kunnen een vragenlijst invullen en krijgen meteen advies. Ook kunnen ze de lijst opsturen naar het Pestweb. Kin deren moeten onder andere aangeven op welke manier ze gepest worden, hoe vaak het gebeurt en hoeveel kinderen hen pesten. Via mail of de On derwijstelefoon, ook een onderdeel van Transfer punt, krijgen ze advies wat ze het beste kunnen doen om pesten tegen te gaan of waar ze hulp kunnen zoeken. Volgens Alexander is bellen beter dan een ant woord per e-mail. „Via een computer krijgen kin deren meer globale informatie over hoe ze het pesten kunnen stoppen. Bellen is individueler en meer toegespitst op het probleem van het kind dat belt." Er bestaan nog meer websites over pes ten. Het Nederlands Instituut voor Zorg en Wel zijn (NIZW) heeft ook een website over pesten, maar dan voor ouders en leerkrachten.. Strenge regels bij onderzoek misbruik assen/gpd - Het langdurig mis bruikte 13-jarige meisje uit As sen heeft pas in augustus aan gifte gedaan van stelselmatige verkrachting. Pas toen kon de politie formeel met haar onder zoek beginnen. Dat heeft burge meester Dineke van As van As sen gistermiddag verklaard. Volgens Van As is de politie bij onderzoek naar zedenzaken aan strenge regels gebonden. „Wet telijk staat in zedenzaken het slachtoffer centraal. Dat bete kent dat er pas een onderzoek kan worden begonnen als het slachtoffer zelf aangifte heeft ge daan en niet iemand anders, zo als haar vader. En net als in bij voorbeeld gevallen van door hun man mishandelde vrou wen, kan het soms heel lang du ren voordat de politie een slachtoffer van verkrachting tot aangifte weet over te halen." De vader van het kind, dat door een Marokkaanse bende twintig keer voor misbruik zou zijn ont voerd, verwijt de politie dat ze de aangifte maanden lang heeft laten liggen. Van As verwerpt die beschuldiging met klem. „Als er ergens zorgvuldig is gehandeld, dan is het wel in deze zaak." Te gelijk stelt ze begrip te hebben voor de 'radeloosheid' die de va der naar het wapen van open baarmaking van de affaire heeft doen grijpen. De burgemeester vroeg tijdens een persconferentie gistermid dag de media om 'prudentie' met het gezin, hoewel de vader zelf de publiciteit heeft gezocht. Ze zei dat desgevraagd geen be tutteling te vinden. „Ik ben maar een simpele lekenpsycho- loog die zich probeert voor te stellen hoe dat werkt als je zo ra deloos bent. Ik snap hoe dat werkt. Je luistert selectief, je hoort selectief." in - Het College voor ikeringen (CVZ) wil ;en de bevoegdheid ;e werknemers door in naar medisch spe en andere behande- t college stelt een proef irwaarde is wel dat be- in hun kennis vergro- it de communicatie ijfsarts en huisarts It. lie wint jg tegen kerk ben - De familie die in Bg met de Doopsgezin- Inte in Leeuwarden [erkoop van een leeg- jrenhuis, mag het huis ierlei extra voorwaar- fcpen. Zo mag een Aroner rooms-katho- Dat heeft de president jchtbank in Leeuwar den in kort geding be- for allerlei voorwaar de kerk, bezitter van de s het huis praktisch ipbaar geworden. veerman estoken - Een klant van een h Amsterdam heeft ten 22-jarige brand- in zijn bovenbeen ge- ilgens de politie- ^rder stichtte de 56-ja- ivermoedelijk op twee p het bordeel brand. Brandweer arriveerde uur te bestrijden, klant hen op te wach- Itak vervolgens gelijk den haag/anp - De zware re genval die vorige maand Mid den-Europa teisterde, zou in Nederland niet voor grote over last hebben gezorgd. De Rijn en de Maas kunnen dergelijke hoe veelheden water prima aan, ze ker nadat de dijken na de water overlast van 1995 een versnelde opknapbeurt hebben gehad. Wel zou er een zomers record aan water door de twee rivieren zijn gestroomd. Dat blijkt uit een rapport van het meteorologisch instituut KNMI en het RIZA, het rijksin stituut voor waterbeheer, dat gisteren is gepubliceerd. De twee instituten hebben in op dracht van staatssecretaris Schultz van Haegen (waterstaat) uitgezocht welke gevolgen het voor de Rijn en de Maas zou hebben als Nederland getroffen zou worden door een soortgelijk noodweer als in Duitsland, Oos tenrijk en Tsjechië. In het onderzoek is de hevige neerslag rond de Duitse Elbe-ri- vier tussen 1 en 20 augustus 'verplaatst' naar het Nederland se rivierengebied. Hier zou in ie der geval 10 procent minder re gen gevallen zijn bij dezelfde meteorologische situatie, omdat het landschap niet zo heuvel achtig is als in Duitsland. Uit de vergelijking blijkt dat er 20 procent meer neerslag zou zijn gevallen in het stroomge bied van de Rijn en de Maas dan tijdens de overstromingen van 1995. Toen was het echter win ter. Door de andere weerkundi ge omstandigheden in de zomer zou de hoeveelheid af te voeren water toch beperkt blijven tot onder de hoeveelheid van 1995. De dijken zijn sindsdien aan merkelijk verhoogd en versterkt. De instituten hebben niet on derzocht hoeveel neerslag er 's winters onder dezelfde omstan digheden zou zijn gevallen. Bij eenzelfde hoeveelheid regen zouden de problemen dan gro ter kunnen zijn. Het water ver dampt dan immers minder snel en de bodem is bevroren of ver zadigd met water. STEVENHAGEN door Maurice Wilbrink den haag - De Nederlandse con sument is in bijna twintig jaar niet zo somber geweest over het economische klimaat en zijn ei gen financiën. Ook ondernemers zijn weer negatiever, na een zo mer waarin het vertrouwen juist was toegenomen. Vooral de daling van het consu mentenvertrouwen begint dra matische vormen aan te nemen. Volgens vandaag gepubliceerde gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) is het vertrouwen van consumen ten in september op het laagste niveau beland sinds oktober 1983. Destijds worstelde Nederland met de zwaarste economische recessie sinds de Tweede We reldoorlog, en was er sprake van massa-werkloosheid. De somberheid van de huidige consument ontstaat in andere omstandigheden. Er is in ons land niet echt sprake van eco nomische krimp, en de werk loosheid bevindt zich op een zeer laag niveau. Maar de ver wachting van een snel stijgende werkloosheid in de komende twaalf maanden, maakt consu menten pessimistischer. Tijdens de vorige dip, in 1992-1993 wa ren mensen wat optimistischer. Steeds meer mensen zeggen ook dat hun financiële positie in het voorbije jaar achteruit is gegaan. Ze zijn ook steeds minder bereid tot het doen van grote aanko pen. Die 'koopbereidheid' is nu op het peil van april 1985 be land. De koopbereidheid is een aanwijzing dat de consumen tenbestedingen, die sinds 2001 gematigd groeien, steeds meer onder druk komen te staan. De CBS-onderzoekers stellen vast dat het vertrouwen bij de hogere inkomensgroepen in het derde kwartaal het sterkst is ge daald. Er ligt hier waarschijnlijk een relatie tot de zware malaise op de aandelenmarkten. De ho gere inkomensgroepen hebben meer dan gemiddeld belegd in aandelen. Bovendien stagneren de prijzen van dure woningen al enige tijd, wat eveneens slecht uitpakt voor de vermogensposi tie van de hogere inkomens. Ondernemers constateerden in augustus dat hun orderpositie iets is teruggelopen. Ze zijn ook negatiever over de bedrijvigheid voor de periode september en november. Dat werkt slecht uit op het producentenvertrouwen. Twaalf procent van de onderne mers denkt dat de personeels omvang in de komende drie maanden zal dalen. zaanstad - De vroegere molenaar Sjors van Leeuwen van De Kat (gemeente Zaanstad) is begin dit jaar postbezorger geworden. Als privé-persoon heeft hij op een stukje land vlakbij zijn woning twee bokken en drie geiten lopen. Voor zijn viervoeters was de baal hooi bestemd. De TPG'er vervoerde het gras, nog in uniform, achterop zijn fiets. Foto: GPD/Bart Homburg woerden/gpd - Door het groei ende aantal inbraken en bran den op basisscholen moeten scholen zonder inbraak- en brandmeldingsinstallatie 50 tot 500 procent extra premie beta len. Het gaat gemeenten tien duizenden euro's extra kosten. Aanleiding voor verzekeraars om de regels aan te scherpen, zijn volgens preventieadviseur T. KleinWoud van Marsh de steeds hogere schadebedragen die moeten worden uitgekeerd. Het bedrag dat via Marsh de af gelopen jaren voor schade aan scholen moest worden uitge keerd, lag twee keer zo hoog als het bedrag dat aan premies bin nenkwam. In 2001 pakte dat nog ongunstiger uit. In 2001 kreeg Marsh ruim zeven miljoen euro binnen en moest het be drijf zestien miljoen euro uitke ren aan schade. De meeste branden op basisscholen -zo'n 70 procent- zijn het gevolg van brandstichting of van spelen met vuur, is de ervaring van KleinWoud. door Casper Postmaa den haag - De Amerikaanse ambassade heerst op het Voorhout in Den Haag. Bewo ners en ondernemers lijden schade door de veiligheidsmaatregelen, die ook nog eens de schoonheid van Den Haags mooiste laan bederven. 'Dit is onacceptabel', vindt de Stichting Binnenstad. 'Ze zijn zó onbe schoft', briest een bewoonster, 'dat wil je niet weten'. 'Na vandaag zal de wereld nooit meer het zelfde zijn'. Dit mantra dat vorig jaar na de aanslagen van 11 september te pas en te onpas is gebruikt, gaat zeker op voor be woners en bedrijven rond de Amerikaanse ambassade aan het Voorhout in Den Haag. Het regent klachten over de grove veiligheidsmaatregelen en het arrogante optreden van met name de Amerikanen. De stemming aan het Voorhout wordt zelfs grimmig genoemd. Tijdens een be zoek aan Den Haag merkte de Amerikaan se architect Richard Meier al eens op dat het ambassadegebouw uit 1957, dat door zijn oude vriend Marcel Breuer is ontwor pen, veel weg heeft van een fort. Inmid dels heeft het betonnen kwadrant het ka rakter gekregen van een belegerde veste. De Schouwburgstraat, die recht op de am bassade afstevent, is versperd door vier li nies, opgebouwd uit zware kunststofblok- ken. Bedoeld om terroristen met auto bommen tegen te houden, maar in de praktijk zijn ze voornamelijk een obstakel voor vrachtwagens die decors afleveren bij de Koninklijke Schouwburg. Ook de toe gang tot de parkeergarage van het minis terie van financiën, de overbuurman van de schouwburg, is mbeilijk te bereiken. Dat betekent een schadepost voor het the ater, dat de exploitatie met het ministerie deelt. Directeur Oscar Wibaut denkt niet dat de schouwburg op korte termijn wordt ontzet: „Ik denk dat de gemeente in deze zaak niets heeft te vertellen. Misschien is het tijd voor burgerlijke ongehoorzaam heid. Een ludieke actie of zo". Dat stadi um is Thea van Bennekum allang voorbij. Ze woont vlak naast de achteringang van de ambassade. Met grote regelmaat wordt zij geïntimideerd door het optreden van Amerikaanse beveiligingsmensen en Haagse politieagenten. Ambassadepersoneel stond op een zon dag zelfs bij haar in de tuin. „Ik kwam zo onder de douche vandaan! Ik heb ze in het Nederlands en Engels aangesproken, maar ik werd straal genegeerd. Ze klom men de schutting over en via de daken van de schuurtjes verdwenen ze weer. Ze zijn zo verschrückelijk onbeschoft, dat wil je niet weten. Ze parkeren voortdurend hun auto's op de stoep, maar als je zelf voor je eigen deur even op een taxi staat te wachten, krijg je het commando dat je on middellijk weg moet." Daarnaast stoort het haar in hoge mate dat omwonenden niet worden gewaar schuwd, als er op de ambassade iets aan de hand is. „Het gebeurt nogal eens dat er ontruimingen zijn in verband met een bommelding of zoiets. Niemand belt ons. Ik vind dat asociaal. Maar ik vrees dat ze voorlopig niet vertrekken. Aan de achter kant hebben wij kunnen zien dat het am bassadegebouw met zand en beton is ver sterkt. Dat duidt niet op een snelle verhui zing." Ook Anne Hoekstra, voorzitter van de Stichting Binnenstad, die mede spreekt namens de ondernemers in het centrum, noemt de situatie onacceptabel. „Het is bijna een middeleeuwse manier om je te verdedigen; tegen een echte aanval hdpt dit natuurlijk niets. Ik weet dat de ge-^ meente weinig kan doen, maar ze moet toch vechten voor de burgers van deze stad en het aanzien van het Voorhout. Voor fietsers en voetgangers is de situatie echt te gevaarlijk." Hóe gevaarlijk weten inmiddels ook de bouwvakkers die werken op de tweede verdieping van een pand dat uitkijkt op het ambassadeterrein. De bouwvakkers renoveren de flat waar straks oud-minister Jorritsma komt te wonen. Ze zijn dan ook in dienst van Bouwbedrijf Jorritsma. Een van hen, Geert de Jong, stond vorige week voor de deur half op de stoep. „Komt er een auto met CD-nummer voorbij scheu ren die mijn wagen schampt. Zijn spiegel hing naast het portier. Ik wilde uitstappen om de schade te regelen, maar ik kon nog net terugspringen. Hij reed gewoon door."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5