1 Amsterdam pakt illegalen aan BINNENLAND 1 Het is tijd voor de beste deai op hypotheekgebied. Werken aan wereldvrede vanachter pc Werken waar u wilt. Levenslang geëist tegen verpleegster Lucy de B. Antillen zijn niet blij met terugsturen drugskoeriers Ambulances PvdA-commissie kraakt campagne en lijsttrekker Tijdelijk vanaf 875,1 vodcfone (advertentie) Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank den haag/anp - Statenvoorzitter D. Lucia van het parlement van de Nederlandse Antillen is niet te spreken over het kabinets voornemen om bolletjesslikkers die via de Antillen naar Schiphol reizen, zonder proces terug te sturen. Volgens hem kan het rechterlijk apparaat van de An tillen de toevloed van drugskoe riers nooit verwerken. „We heb ben er nu al problemen mee." Minister Donner van justitie maakte vrijdag namens het ka binet bekend bolletjesslikkers voortaan zo snel mogelijk naar hun land van herkomst te zullen terugsturen. Bolletjesslikkers zijn drugskoeriers die bolletjes cocaïne doorslikken en ze zo Nederland binnensmokkelen. Vaak reizen ze vanaf de Antillen. Er worden bij de controles op Schiphol zoveel bolletjesslikkers gepakt, dat het openbaar minis terie de stroom niet aankan. Er is vooral een groot gebrek aan cellen om de koeriers in op te slu$en. Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt het kabi net bij zijn plan. Volgens de Antilliaanse parle mentsvoorzitter Lucia zou het beter zijn als Nederland meer geld in de kustwacht van de An tillen investeert. „Als er meer boten zijn, meer manschappen en betere apparatuur, kunnen we de invoer van drugs naar de Antillen beter bestrijden. Als er geen drugs meer zijn op de An tillen, hoeven de bolletjesslik kers ze niet meer te vervoeren." De nieuw plannen van het kabi net houden onder meer in dat bolletjesslikkers afkomstig van de Antillen, voortaan worden te ruggestuurd naar huis. Justitie daar moet de koeriers verder be rechten. Een delegatie van parlementsle den van de Nederlandse Antil len en Aruba bezoekt deze week Nederland. De groep gaat onder meer kijken bij de marechaus see op Schiphol om te zien hoe de bolletjesslikkers worden op gespoord. Business Point City Point select Dealer Internet E-mail Bluetooth'" MS Word en Excel Bel 0800 -1258 of kijk op www.vodafone.nl door Angelique Mulders en Gijsbert Spierenburg den haag - Er wordt deze week weer stil gestaan bij de vrede op aarde. Merkwaar dig toch dat er in een tijd met zó veel oor logsdreiging zó weinig verzet is. Waar zijn ze toch gebleven, de activisten van tóen? Vindt Nederland het wel goed allemaal zo? 'Nee. De demonstraties zijn alleen ver plaatst: van de straat naar de digitale snel weg'. Misschien weten we het nog. Het was in het begin van de jaren tachtig. Vanwege de nucleaire dreiging vanuit de Sovjet unie en haar satellietstaten in Oost-Euro pa speelde de regering met de gedachte om in Nederland de plaatsing van Ameri kaanse kruisraketten toe te laten. Groot was de verontwaardiging, massaal het verzet. De vuisten werden gebald, de bar ricaden bestormd. Nederland stond in die dagen op z'n achterste poten. Een massademonstratie, in 1981 in Amsterdam, trok 400.000 men sen. Een gezamenlijk protest, twee jaar later in Den Haag, bracht nog eens 550.000 demonstranten op de been. Ne derland was in rep en roer. Premier Lub bers kreeg in 1985 nog een volkspetition nement aangeboden. Er stonden niet minder dan 3.700.000 handtekeningen onder. De raketten kwamen er niet. Het communistische bolwerk stortte in en de Koude Oorlog was ten einde. Het is ook alweer twintig jaar geleden dat Marijke van Grafhorst in Amsterdam meeliep in de demonstratie, als activiste, als lid van het vredesplatform Amster dam-Zuid/Amstelveen. „Het was een brede beweging. We protesteerden tegen de nucleaire dreiging en tegen de neutro nenbom. Ik weet het nog goed: we waren voor ontspanning van onderop." Robert Aspeslagh van het instituut voor internationale betrekkingen Clingendael is een andere mening toegedaan over de demonstraties begin jaren tachtig. „De betogers waren destijds anti-kemwapens en niet zo zeer bezig in een specifieke vredesbeweging. Na het uiteenvallen van de Sovjetunie brokkelde de maatschap pelijke belangstelling snel af want het ge voel van dreiging viel weg." Voor Johannes van der Harst, voorzitter van het Haags Interkerkelijk Vredeswerk, is het bijna logisch dat Nederlanders sinds die tijd niet meer in de voorste li nies van de vredesbeweging zijn te vin den. „Toen de spanningen tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie zo hoog opliepen, zou Nederland daar bij een escalatie direct last van hebben. Na het luwen van de Koude Oorlog, is het al lemaal een ver-van-mijn-bed show ge worden." Van Grafhorst is ex-studente godsdienst en maatschappijleer. Sinds 2000 is zij voorzitter van het IKV, het Interkerkelijk Vredesberaad. Het is een misvatting te veronderstellen, zegt ze, dat de toestand in de wereld (in Afghanistan, Irak en Isra el) Nederlanders tegenwoordig onbe roerd zou laten. „De tijden van toen en nu zijn onvergelijkbaar. In de jaren tach tig waren heel veel massabewegingen zichtbaar. Nu, in onze steeds meer geïn dividualiseerde samenleving, zijn de vraagstukken nog altijd dezelfde, maar we proberen er nu ook individuele ant woorden op te zoeken. Twintig jaar geleden waren er bewegin gen met grote leiders en waren er ook eenduidige antwoorden. Het ging om de nucleaire dreiging. Het was West tegen Oost en Goed tegen Kwaad. Zo eenduidig is het niet meer", beschouwt Van Graf horst. Nederland mag op straat dan niet meer zo massaal zijn gezicht laten zien, de IKV-voorvrouw zegt zeker te weten dat de betrokkenheid van de burger er beslist niet minder op is geworden. „Die is mo gelijk zelfs geïntensiveerd. Ik merk heel duidelijk dat de mensen sinds 11 sep tember van het vorig jaar sterk geënga geerd zijn in vraagstukken betreffende vrede en veiligheid. De lokatie van het verzet heeft zich alleen verplaatst. Van de straat naar de media. Van de straat naar de digitale snelweg. Kijk eens wat er zich afspeelt op internet. Kijk eens wat daar allemaal staat. Gesprekken, discussies, debatten. De verontwaardiging is niet vertrokken. Massale betrokkenheid is er wel degelijk, ook bij jongeren." Opnieuw is Aspeslagh het niet geheel eens met Van Grafhorst. Hij heeft juist de indruk dat vrede 'uit' is. „We zijn steeds slechter in beweging te krijgen voor dit soort ideële bewegingen. De aantrek kingskracht is verminderd. Mensen vra gen zich eerder af wat de zin ervan is om zich hiervoor in te spannen." Mark Ak kerman, secretaris van het in 1998 - dus jaren na het einde van de Koude Oorlog in 1989 - opgerichte Platform Vredescul- tuur zinspeelt hier eveneens op. „Men sen hebben het 'druk druk druk' met hun werk. Daar komt nog bij dat andere the ma's de belangstelling van het publiek hebben gewonnen; het milieu, globalise ring." Bij Pax Christi, een katholieke vredesver- eniging, is men net als bij het IKV van mening dat vrede een onderwerp is waar mensen zich nog wel degelijk mee bezig houden. Samen met het IKV organiseert Pax Christi deze week de Vredesweek. „Zeker na 11 september realiseren we ons weer dat het post-Koude Oorlog op timisme van 'de vrede is aangebroken' misplaatst was. We hebben weer oog voor de vele al jaren sluimerende conflic ten", zegt algemeen secretaris Theo Brin- kel van Pax Christi. Toch ziet Brinkel de dagen van de mas sale pacifistische demonstraties niet snel terugkomen. Zijn organisatie zal ze in ie der geval niet meer snel gaan proberen te organiseren. „Wij zijn met de tijd meege groeid. Het grootste deel van onze activi teiten heeft plaats in de oorlogsgebieden zelf. We zijn vrede aan het doen, in plaats van ervoor te wandelen." dinsdag 24 september 2002 COMMENTAAR In de Leidse regio is begrijpelijk onrust ontstaan over plan nen voor een andere verdeling van de standplaatsen van. ambulances. Op nationaal niveau is bedacht de ambulance posten in Leiderdorp en Alphen aan den Rijn te laten ver dwijnen en in Leiden terug te gaan van twee naar één ambu lancepost Deskundigen hebben al gewaarschuwd dat uit voering van deze plannen levens zou kunnen kosten van burgers die bijvoorbeeld bij een hartstilstand langer moeten wachten op een ambulance. Het gaat hier weliswaar nog maar om een plan, maar wel om een onzalig plan. De filosofie is ambulances te stationeren op het platteland omdat hier de tijd dat burgers op een am bulance moeten wachten gemiddeld langer is danln de stad. Rekenkundig mag deze redenering misschien kloppen, maar de weinige minuten die mensen op het platteland winnen aan spoedhulp weegt niet op tegen de talloze seconden die mensen in de stad tekort komen. Tientallen mensen op het platteland zijn wellicht beter af met meer ambulances in hun buurt, maar duizenden mensen in de stad komen kostbare tijd tekort als de ziekenauto voortaan van buitenaf moet to men. Daarnaast staat het plan haaks op eerder in ganggezetteini; tiatieven. Zo staat in Alphen aan den Rijn op bedrijventer rein De Schans 2 een gloednieuw ambulancegebouw, maar het is de vraag of vandaar ooit een ambulancewagëh zal ver trekken. In het nationale plan van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu komt die plaats voor ambulances in ieder geval niet voor. Het is te hopen dat de gemeenten in de regio hier een duide lijk 'nee' laten klinken. En het is bovendien te hopen dat de instanties voor ambulancevervoer gaan ageren tegen de plannen. Een goede ambulancezorg voor stad én platteland is een beter uitgangspunt. Dat kost misschien meer geld, maar in ieder geval geen levens. denhaag/gpd - Officier van jus titie J. Remmerswaal heeft gis teravond voor de rechtbank in Den Haag levenslange gevange nisstraf geëist tegen de Haagse verpleegkundige Lucy de B. Vol gens de aanklager heeft Lucy de B. zich tussen begin 1997 en september 2001 schuldig ge maakt aan dertien moorden en vijf pogingen daartoe op patiën ten van vier Haagse ziekenhui zen. Lucy, die zondag 41 jaar is ge worden, hoorde het enigszins bedrukt maar niet echt verrast aan. Haar raadsman A.P. Visser had haar er al op voorbereid dat het openbaar ministerie (OM) waarschijnlijk de allerhoogste straf zou vragen. Officier Remmerswaal die afwis selend met zijn collega I. Dege- ling, het zeven uur durende re quisitoir voorlas, deed opnieuw een dringend beroep op de rechtbank om Lucy psychia trisch te laten onderzoeken. Het OM meent dat de rechtbank zonder een psychiatrische rap portage niet tot een afgewogen oordeel kan komen.Als we niet méér inzicht krijgen in haar psy chische gesteldheid, moeten we er dus vanuit gaan dat ze volle dig toerekeningsvatbaar is. En dan moeten we dus pok reke ning houden met een grote kans op herhaling waartegen we de samenleving dienen te bescher men", onderbouwde Remmers waal zijn eis tot levenslang. In maart en vorige week tijdens het strafproces vroeg het OM ook al de verdachte ter observa tie op te nemen in het Pieter Baancentrum in Utrecht De rechtbank wees die verzoeken steeds af, mede omdat de ver dachte er niet aan wilde mee werken. Lucy weigert omdat ze zegt onschuldig te zijn. Remmerswaal en Degeling kwa men met een schier eindeloze reeks sterkere en minder sterke aanwijzingen op de proppen, die Lucy's schuld zouden moe ten aantonen. Met het leveren van keihard direct bewijs had den ze het wat moeilijker. Nie mand heeft haar dodelijke injec ties zien geven. haar opdracht te ruim geïnter preteerd. Niet de verkiezingen, maar de koers van de partij diende geëvalueerd te worden. De Boer concludeert dat de PvdA na het desastreuze lijst trekkersdebat na de gemeente raadsverkiezingen op 6 maart de greep op de gebeurtenissen vol ledig kwijt was. Het campagne team was verdeeld over de stra tegie en lijsttrekker Melkert kwam geen moment meer uit de verf. Het succes van Pim For- tuyn had een verlammende werking op de campagnemede werkers. De keuze voor een campagne die helemaal was ge richt op Ad Melkert was een ver keerde, zeker toen Fortuyn het strijdperk betrad. De commissie omschrijft die campagne als 'bijna een provocatie tegen de publieke opinie'. den haag/gpd - 'Het verkeerde script voor de verkeerde hoofd rolspeler'. Zo omschrijft een PvdA-commissie de voor die partij rampzalig uitgepakte stra tegie voor de afgelopen Kamer verkiezingen. De commissie on der leiding van de burgemeester van Leeuwarden Margreeth de Boer concludeert dat de aanwij zing van Ad Melkert als lijsttrek ker en de gevolgde campagne verkeerd waren. De commissie zal morgen haar rapport presenteren. Het PvdA- bestuur heeft het inmiddels al 'eenzijdig en op verschillende punten onjuist' genoemd. De punten waarin kritiek op de campagne en de lijsttrekker worden geuit zullen niet door het bestuur worden overgeno men. Volgens een woordvoerder van de PvdA heeft de commissie (advertentie) 2-in-1 PACK Met de Sony Ericsson T68i en Compaq iPAQ H3. heeft 0 de meest optimale combinatie in handen vooi mobiel zakendoen. amsterdam/anp - De politie heeft giste ren en vanochtend in Amsterdam een grootscheepse actie uitgevoerd waarbij Roemenen en Bulgaren die illegaal in Ne derland verblijven, zijn gearresteerd. Bij de actie zijn 210 criminele illegalen opgepakt. Volgens de politie veroorzaken de illega len overlast in Amsterdam en maken zij zich schuldig aan misdaden als zakken rollerij en oplichting. Het gaat hierbij vooral om Bulgaren en Roemenen die zich uitgeven voor nepagenten en daar mee vooral toeristen bedriegen. Ook zijn er onder hen illegale geldwisselaars die voornamelijk trucs uithalen met toeristen en echt geld voor nepgeld wisselen. Volgens een woordvoerster van de politie zijn de illegalen van straat geplukt maar ook aangehouden in zogeheten 'rovers holen', panden waarin zij zich ophou den. Gisteravond laat en vanochtend voerde de politie een voorlopig laatste actie uit in de tippelzone in het Westelijk Havengebied. Volgens de politie veroor zaken de Oost-Europese straatprostitu ees ook daar overlast. Volgens de politie woordvoerster zijn bij deze actie 97 Bul gaarse en Roemeense tippelaarsters aan gehouden. De politie zette gisteren in totaal voor de actie vijfhonderd man in. Het offensief werd in samenwerking met de Immigra tie en Naturalisatiedienst (IND) en de Koninklijke Marechaussee uitgevoerd. De arrestanten zijn naar een voormalig asielzoekerscentrum in het Westelijk Ha vengebied overgebracht. Later deze week worden zij op een speciaal gecharterd vliegtuig gezet, zo zei de woordvoerster. De politie is tevreden met het verloop van de actie en sluit niet uit dat er in de toekomst meer van dergelijke operaties zullen plaatsvinden. „We hebben deze groep illegalen een gevoelige slag toege bracht", aldus de woordvoerster. „Maar als blijkt dat ze op korte termijn weer ac tief zijn in de stad kunnen ze opnieuw op onze warme belangstelling rekenen." Burgemeester J. Cohen van Amsterdam benadrukte gisteren dat de actie is ge richt op criminele illegalen. „Ze bezorgen de stad veel overlast en komen voorna melijk uit Oost-Europa. Mij is opgevallen dat Oost-Europeanen ook in andere ste den in Europa voor overlast zorgen." Volgens Cohen hangt de overlast van de ze groep samen met het opheffen van de visumplicht voor Roemenen en Bulga ren. Tientallen Bulgaarse en Roemeense tippelaarsters zijn aangehouden in het Westelijk Havengebied in Amsterdam. Foto: ANP/Evert Elzinga ers willen ie overheid T*' dam - Een grote meer ei1 van de Nederlandse ig, acht op de tien men- jdt dat de burgers fat- "VQI er en beleefder moeten 81 Dat blijkt uit een on- ;dat het dagblad Trouw "eten uitvoeren door bu- ffjnelWizard.com. In to- 560 Nederlanders on- gd. Ruim 39 procent e at ouders moeten wor- 0 igepakt die hun kinde- nig of slecht opvoeden. )eten gewelddadige F* ipulp op tv worden be- om de normen en van de bevolking te en, zo vindt 27 procent ee ondervraagden. dja wint zaam-prijs Breda is vandaag derde achtereenvolgen- uitgeroepen tot duur- gemeente van Neder- gemeente kwam als t de bus in een onder- n de Nationale Com- oor Internationale Sa- king en Duurzame ;eling (NCDO) onder ne driehonderd ge- n. Met de competitie en vergelijking gemaakt beleid dat de deelne- gemeenten voeren op ïa's: mondiaal, klimaat, ruimte- en groenbeleid al beleid. De eerste mheidsspiegel, in 1999, ir Rotterdam, daarna •da telkens. liren weg operatie in - Ruim 150 Neder- tairen van de Ko- Luchtmacht zijn giste- 'iegbasis Eindhoven naar het Afghaanse Kirgizië om deel te de operatie 'End- óm' in Afghanistan, jende week dinsdag Nederlandse F16's, it zes Deense en ;16's, luchtsteun aan rde grondtroepen, :r de aanwezige speci- Nederland doet mee irband, 'European ig Air Forces'. krden zitten kr de hennep J- Directeur A Pijnen- I zorgcentrum Akert in Ikeek raar op toen hij Jat er in de tuin van het ïgshuis hennepplanten staan. Een bezoeker eerde' zondag de can- t. Directeur Pijnen- it er nog om lachen, [ben hier een mooie ge- pappelijke tuin waarin :er vier prachtige strui- i. Wisten wij veel dat pplanten waren." De heeft inmiddels con- d met de politie. „Vol- waren we niet in over- piaar ik heb de planten ir uit de tuin laten ha- pnieuw f jaar am - Advocaat-gene- n Gend heeft gisteren zie gerechtshof in Amster- ff.lalf jaar gevangenisstraf en een 39-jarige man. ie aanklager heeft de ovember 2000 zijn ,e ite Angelique (30) om 1 gebracht. Het stoffe- chot van de vrouw is fronden. De rechtbank s f elde de man vorig jaar 1 i tot twaalf jaar, con- ris van de officier van ;zv{ d,e ïalt moordzaak t veel tips op til aa ■n( :in - De aandacht van ivoor een zeventien moordzaak in Warns- gisteravond circa >s opgeleverd. Volgens evoorlichter van het oord- en Oost-Gelder n er zeer bruikbare n. De politie bracht de ,en iravond onder de aan- n ens het tv-programma >t S( 8 Verzocht. Het OM nangs besloten de ,qJ0 ak te heropenen, om- uwe informatie aan gekomen. Het gaat »ord in 1985 op de Michelle Mooy. je van een benzinesta- tijdens haar werk om gebracht. De moord is hefclost. rgei als verhoogt diJneprijs - Oliemaatschappij ;0( t de prijzen voor ben- u0r aag met een halve oogd. Een liter euro kost nu aan de pomp 0. Super plus komt uit luro. Diesel is een der en kost nu 81,5

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3