GESPREK VAN DE DAG Wind, regen en bladererf Oude schoolvrienden zoek je op internet Inkeping in beschuit vond Bolletje niet uit 'Lift is veiliger dan tri« In de herfst moet weggebruiker nattigheid voelen Klaar voor supersprong Reizigersromantiek DINSDAG 24 SEPTEMBER MENSELIJK Een schildpadtweeling is vrij uniek. Afgelopen vrij dag kropen twee roodwang- sierschildpadjes uit één en hetzelfde ei in het Lim burgse Landgraaf. Het vreemd gevormde ei hield schildpadliefhebster Carry Coppes al weken in de greep. De geboorte van een schildpad gaat net als zijn leven: langzaam. Na ruim vijf weken in de warme broedmachine deed de tweeling, die de namen ROMULUS enREMUS heeft gekregen, er bijna twee volle dagen over om zich uit de eierschaal te werken. De twee, nauwe lijks groter dan een munt van twee euro, zijn nog met elkaar verbonden door een De Russische Oksana Fe- derova is niet langer MISS UNIVERSE 2002. Volgens de organisatie is de Russin te verwend. Ze komt haar verplichtingen als mooiste van het universum niet na. Dat meldt The New York Post. De nieuwe Miss Uni verse is nu Miss Panama, Justine Pasek. Zij werd tweede bij de verkiezing en applaudisseerde toen voor winnares Federova (foto). Op de website van Miss Universe draait nu alles om de Latijns-Amerikaanse 'publiekslieveling'. De Rus sische uit Sint Petersburg is volgens de organisatie 'ongelooflijk mooi maar ook ongelooflijk verwend'. „Ze wil gewoon niet werken." De vrouw zou volgens de krant intussen onreglemen tair zeker vijftien pond zijn aangekomen. De organisa tie vermoedt ook dat ze zwanger is. De Miss Univer- se-verkiezing wordt betaald door de onroerendgoed- magnaat uit New York, Do nald Trump. Foto: Reuters Een 19-jarig SCHOOLMEISJE, Anna Lührmann, is geko zen voor het Duitse parlement. Ze is daarmee waarschijn lijk wereldwijd een van de jongste parlementariërs ooit. Lührmann is vijf jaar geleden lid geworden van de Groe nen en is dé woordvoerster van de jongerenafdeling van de partij in de deelstaat Hessen. Commentaar over haar rela tieve onervarenheid wimpelt ze af. Ze zegt dat ze meer toewijding en een frisse kijk op zaken heeft. Verder vindt ze dat de Groenen pragmatischer zouden moeten zijn en problemen moeten oplossen in plaats van ze eindeloos te bespreken. Bestaat er verband tussen LPF-Kamërlid Mat Herben, oud-WD-leider prof. Oud en H. van Kol, één van de oprichters van de SDAP? Ja: ze zijn .of waren lid van de orde van VRIJMETSE LAREN. In de oude zaal van de Tweede Kamer werd gisteren het boekje 'Vrij metselaren in de politiek' aangeboden aan Kamer voorzitter Weisglas. 'Broe der Vonhoff', één van de auteurs, noemde verdraag zaamheid de grondtoon van de Vrijmetselarij. Vonhoff ontkende dat politici in hun werk als Kamerlid ooit handelden op instructie van hun grootmeester. Au teur Wijne vermoedt dat LPF'er Herben staat in de traditie van de vrijmetsela rij die radicalisering, ook in de politiek, wil tegengaan. In het boek presenteren Vonhoff en Wijne biogafi- sche schetsen van acht po litici die tevens vrijmetse laar waren. Foto: ANP Een bezoekje aan het casino van Knokke is een 27-jarige inwoner van het Zeeuws-Vlaamse Philippine zaterdag li chamelijk duur komen te staan. Een in België verblijvende Italiaan nam het niet dat de Zeeuw zijn vriendin probeer de te versieren en beet hem zijn OOR af. De Nederlander is overgebracht naar een plaatselijk ziekenhuis, maar het oor kon daar niet meer worden aangenaaid. Volgens justi tie in Brugge, die de Italiaan voor de rechtbank wil bren gen, zal de Zeeuw zijn oor ook zo goed als zeker definitief moeten missen. Inwoners van Seattle plei ten voor invoering van een BELASTING OP KOFFIE. Met de opbrengst van naar schatting 7 tot 10 miljoen dollar willen zij volgens de krant Los Angeles Times de kinderopvang steunen, die te lijden heeft onder bezui nigingen door het stadsbe stuur. In Seattle is de keten van koffiehuizen Starbucks ontstaan. De inwoners van de stad staan bekend als grote koffiedrinkers. Inmid dels hebben meer 20.000 inwoners een petitie gete kend voor een referendum over invoering van de belas ting van tien dollarcent (ruim 10 eurocent) op elk verkocht kopje koffie. Vol gens peilingen is 74 pro cent van de inwoners van de stad van plan volgend jaar voor invoering van de belasting te stemmen. „Voor mensen van buiten Seattle kan het idee dwaas lijken", erkent John Bur- bank, die het plan van de belasting bedacht. „Maar iedereen was het ermee eens." pe Er stonden zeventien mensen in de lift die afgelopen vrijdag in een kantoorgebouw in Amster dam naar beneden viel. Tien meter lager, in de kelder, kwam het gevaarte met een harde dreun tot stilstand. Acht men sen raakten gewond en werden met rug- en nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. „Dat ongeval is heel bijzonder", meent J. van Lindenberg, woordvoerder van het Liftinsti- tuut. „Ieder jaar gebeuren in Nederland zo'n vijf ongevallen met liften. De slachtoffers zijn vaak installateurs of onder houdsmonteurs. Liften zijn heel erg veilig. Veiliger dan een trap." In Nederland zijn er zo'n 65.000 personenliften. Eens in de acht tien maanden wordt iedere lift gekeurd door het Liftinstituut. ng' dtc Voldoet een lift niet aan stelde normen, dan wor onmiddellijk gesloten, g reerd en opnieuw gekeu ,„Zo moet een nieuwe li voorbeeld aan minimaaf bels hangen en niet bel. Er moet verlichting een alarminstallatie. De®, een rem hebben, een naamde vanginrichting, snelheid te hoog wordt, die automatisch in werl brengt hij de lift tot stils aldus Van Lindenberg. Hoe het ongeval in Ams kon gebeuren, is nog ee sel. De oorzaak wordt ondei Wel is duidelijk dat er te. mensen in de lift stondi 3 etei om 11 va Marcha van Schijndel Hoe is het afgelopen met je bes te vriend of vriendin van de ba sisschool? En waar hangt je sportmaatje van vroeger nu uit? De nieuwe, interactieve website vriendentrefpunt.nl geeft mis schien antwoord. De site is be doeld om weer in contact te ko men met oude vrienden of col lega's. In navolging van Enge land, waar de site een stormach tig succes beleeft, moet nu Ne derland warmlopen voor de zoektocht naar uit het oog verlo ren vrienden. De opzet is simpel: je laat je gra tis registreren door je levensloop achter te laten. Dat kan heel summier, of juist zeer uitge breid. Via een zoekmachine kunnen anderen jou traceren. Bijvoorbeeld aan de hand van de basisschool waarop je hebt gezeten, de voetbalclub of een voormalig werkgever. Precies op die wijze kun je zelf ook anderen opsporen. En er kan op de site via e-mails met oude vrienden worden gecommuniceerd. Dat kost 7,50 euro per jaar. De Engelse lulie Pankhurst be dacht in de zomer van 1999 het concept voor vriendentrefpunt, omdat zij wilde weten hoe het haar oude klasgenoten verging. Samen met haar man, een com puterfreak, zette ze een jaar later een website op. Wat begon als een proef in de vrije avonduur tjes op de zolderkamer, is in middels uitgegroeid tot een mil joenenbedrijf. Binnen een jaar waren er al één miljoen deelne mers. Inmiddels kent bijna ie dereen in Engeland de site, het aantal leden is momenteel tot ruim boven de zeven miljoen gestegen. Veel bedrijven hebben hun werknemers verboden tij dens werktijd op de site te kij ken. Dat kostte te veel arbeids uren. „En nu moet Nederland vol gen", zegt Steve Core, die als consultant een eigen bedrijf heeft. Core, geboren en opge groeid in Engeland maar tegen woordig werkzaam in Neder land, denkt dat de website ook in Nederland kans van slagen heeft. „Iedereen gaat in zijn of haar gedachten wel eens terug in de tijd. Je vraagt je dan af hoe het je oude vrienden of collega's is vergaan. Maar hoe kom je daar achter? Dan is een website een eenvoudig maar doeltref fend middel om in contact te komen." De Nederlandse versie van vriendentrefpunt bestaat twee maanden. En wordt eveneens beheerd vanuit een zolderka mertje, in het Gelderse Wïjchen. Er zijn nu tweeduizend leden. Core hoopt op een sneeuwbal effect, net zoals in Engeland. Daar is de website door mond- tot-mond-reclame en massale media-aandacht ongekend po pulair geworden. Vooral vanwe ge enkele succesverhalen, zoals familieleden die elkaar na jaren weer vonden. „Maar er zijn ook wat scheidingen uit voortgeko men, omdat oude jeugdliefdes hun relatie nieuw leven inblie zen nadat ze elkaar via internet weer vonden", zegt de 41-jarige Core. Zelfheeft hij via de Engel se website weer contact gekre gen met bijna dertig voormalige kameraden. Bezoekers die de site willen ge bruiken om hun gal te spuwen over oude bekenden zitten ver keerd, stelt Core. De berichten die men op de site achterlaat worden gescreend. Vrienden trefpunt wil eind dit jaar 50.000 leden hebben. Rudi Buis uitg ger gei de de De Amerikaanse acteur NICK NOLTE volgt een kuur in een ontwennings kliniek in de staat Connec ticut. Dat heeft een woord voerder van de 62-jarige filmster gisteren meege deeld. Noltewerd 11 sep tember na een wilde ach tervolging op een autosnel weg bij het Californische Malibu aangehouden. Hij bleek te veel te hebben ge dronken. De filmster had de aandacht van de politie getrokken omdat hij veel te hard reed en zo over de weg slingerde dat hij op de baan voor het tegemoetko mende verkeer terecht was gekomen. De acteur in films als The Deep, 48 Hours en Cape Fear, bleek niet in staat een blaasproef uitte voeren. Nolte had in de jaren negentig ook een drankprobleem. Vrienden zeiden dat hij die had over wonnen door gezond te gaan leven en aan fitness te gaan doen. Foto: Reuters Dat het nog deze maand wordt, staat wel vast. Maar wannéér precies, dat hangt van de (weers) omstandigheden af. Het is een van de weinige factoren waar de Franse oud-legerofficier Michel Fournier (58) geen greep op heeft als hij zich aan zijn 'su persprong' waagt. Om zijn pro ject uit te voeren heeft hij een team van wetenschappers ge formeerd. De Fransman is al ruim veertien jaar bezig met zijn grote droom: een parachutesprong van extre me hoogte. Fournier wil sprin gen van een recordhoogte van 40 kilometer, uit een helium- ballonvaartuig. Onderweg pakt hij dan meteen het record voor de langste vrije val mee. De nummers drie en vier van zijn verlanglijstje zijn het hoogtere cord en het snelheidsrecord, beide in de categorie vrije val. Maar het project wordt ook we tenschappelijke waarde toege dicht Zo kan de sprong zeer nuttige informatie opleveren over medicijngebruik op grote hoogte. Bovendien kan de Fransman de Amerikanen een dienst bewijzen. Zijn afsprong kan antwoord geven op de vraag of het - in geval van nood - mo gelijk is om de bemanning van een ruimteveer op een dergelij ke manier in veiligheid te bren gen. De site van Fournier: www.le- grandsaut.org kleine hoeveelheid eigeel. Als de band verbroken is, mogen ze voor het eerst het water in. Hun broertjes en zusjes - de afgelopen we ken waren dat er dertien - worden verkocht, maar Romulus en Remus mogen voor altijd blijven. „Ze ko men in m'n testament", zegt Coppes, „want ze gaan mij ruimschoots over leven." Foto: GPD Uitvinder Theo Tempels uit Apeldoorn heeft maar even naar Almelo gebeld, nadat Bolletje eind vorige week trots de nieuwe beschuit- met-inkeping presenteerde. Tempels zegt de geestelijk vader van deze vondst te zijn. Hij heeft er, meldt hij, zelfs al twee keer contact met Bolletje over opgenomen, in 1997 en in 2000. Tempels lijkt sterk te staan. Want het octrooiregis- ter beschrijft gedetailleerd en geïllustreerd wat Tempels bedacht: „Een product dat aan zijn omtreksrandzone is voorzien van een randuit- sparing, waarin de top van een vinger van een consument past, zodanig dat de consument het bovenste product van een in strakke folie omhulling verpakte stapel producten kan uit nemen door de genoemde vingertop in de uit sparing te steken, het product aan het aan de uitsparing grenzende randzonedeel aan te grij pen en omhoog te trekken, waardoor het kan telt." Tempels diende zijn octrooi-aanvraag in juni 1999 in bij het Bureau voor de Industriële Eigendom in Rijswijk, de voor de octrooiverlening verantwoordelijke instantie. In decem ber 2000 werd het octrooi van kracht en blijft geldig tot juni 2019. Tempels gelooft in elk geval niet dat de Almelose beschuitbakker opzettelijk met zijn uitvinding aan de haal is gegaan. Hoe wel hij over de inkeping al twee keer contact met Bolle tje zegt te hebben gehad. „Maar ze konden het zelf wel, zeiden ze." Nu heeft hij opnieuw gebeld. „Ik wacht maar even af waarmee ze komen. Ik heb in elk geval geen zin om advocaten in te schakelen, we gaan gewoon met elkaar praten." Inzet: een financiële regeling voor de bedenker. De gepensioneerde Tempels, droogjes: „Ja, ik kan geen andere reden bedenken waarom er patent wordt aangevraagd op uitvindingen." En dus dreigt het een dure uitsparing te worden voor de beschuitfabriek. Tempels is overigens niet wraakzuchtig. Hij is bijzonder ingenomen met het feit dat zijn vinding nu echt in productie komt. „Ik ben blij dat ze de waarde van m'n idee inzien. Dat is een compliment." GPD cardo en Don José. Zij vertegenwoordigden in Cumbal, waar de politie vanwege de FARC al jaren niet buiten de kazerne durfde te komen, de Colombiaanse regering en de vooruitgang in het algemeen. Dappere mantien, meteen optimisme dat gezien de omstandigheden wonderbaarlijk was. Met moeizaam losgepeuterd overheidsgeld waren ze begonnen met de bouw van een drie sterrenhotel, aan de oever van de sprookjesach tige Lagune van Cumbal. Ook waren langs het meer foreUenkwekerijen opgezet, gerund door de lokale indiaanse bevolking. De guerilla had het zowaar goed gevonden, nog niets in brand ge stoken en de organisatoren in leven gelaten. Zo kwam het, dat ik op een middag met een peddel in mijn handen in loodzware houten ka no zat. Aan mij de taak otn Wimie, Don Ricardo en Don José over de lagune naar het hotel te roeien. We hadden wind tegen en het ging steeds harder regenen. Op mijn tandvlees haalde ik het hotel aan de overkant. De onderste twee verdie pingen stonden er al, in casco. Overeen jaar zou het afzijn en zouden de toeristen gaan komen, zei Don Ricardo. Langs de oever liepen we ver der, naar de forellenkwekerij. De-baas van de kwekerij woonde in een ronde lemen hut met strodak, samen met zijn vrouw en enige tiental len cavia's en kippen die je in het donker opeens langs je benen voelde gaan. Het licht kwam van het vuur in het midden van de hut. In een pan boven dat vuur bakte de lekkerste forel die ik in mijn leven gegeten heb. Pure reizigersromantiek, zoals ik het zelden ergens anders heb gevonden. In vier dagen heb ik verhalen voor jaren opge doken en alles geleerd wat ik nu over Colombia weet. De bewondering voor die dappere Ricardo en José is altijd gebleven. DeAK-47's van de FARC, afdeling 'front 41zoals op alle muren te lezen was, wezen vanaf de heuvels permanent naar hun voorhoofd. Twee geletterde, aardige, idealistische mensen, daadwerkelijk bereid in te leveren en desnoods te sterven voor hun normen en waarden - soms betekenen die woorden in derdaad iets. Na ons vertrek heb ik ze een brief gestuurd, en de rugzak-reisgids waar tot hun stomme verbazing ook Cumbal in bleek voor te komen. Verder geen contact, tot ik in juni dit jaar opeens een boek kreeg opgestuurd, geschre ven door Ricardo. Als Justus van Od' bleek ik, op pagina 107 en 203, te zijn doorgedrongen in de Colombiaanse literatuur. Wordt vervolgd. Het najaar creëert zijn eigen gevaren op de weg. Archieffoto: United Photos de Boer/Poppe de Boer Aan het begin van de herfst ge beuren er meer ongelukken in het verkeer dan anders. Het is donker, nat en glad. Het najaar creëert zijn eigen gevaren op de weg, en de meeste mensen heb ben een paar dagen nodig om daar aan te wennen. „Mensen zijn gewoontedieren", zegt verkeerspsycholoog Cees Wildervanck uit Groningen. „Ze hebben even tijd nodig om hun gedrag aan te passen." Veel weggebruikers volgen elke dag dezelfde route. Volgens Wil dervanck rijden ze op de auto matische piloot. „Ze zijn zich daar niet van bewust, maar ze hebben hun snelheid als het ware voorgeprogrammeerd. Als de weersomstandigheden plot seling omslaan, krijg je aanpas singsproblemen. Na een paar dagen zijn de meeste verkeersdeelnemers ge wend aan de nieuwe omstan digheden, en gaan ze volgens Wildervanck opnieuw gewoon tegedrag vertonen. „Juist in die overgangsfase is het zaak om ex tra alert te zijn. Wat je dan nodig hebt is weloverwogen gedrag in plaats van gewoontegedrag. Je moet de situatie goed in je op nemen. Bewust bezig zijn met remmen, gas geven en uitwij ken, op plaatsen waar je nor maal gesproken elke dag voorbij komt zonder er bij na te den ken." Sommige mensen hebben iets te veel tijd nodig om zich aan te passen. „Vooral mist is zeer ver raderlijk. De meeste weggebrui kers minderen vaart als ze in de mist rijden, maar soms komt er toch één voorbij stuiven met 140 kilometer per uur. Die rijdt dus nog volledig op de automa tische piloot. Onbewust is de ge dachte dan: ik rij gewoon door want ik zie niks, dus er zal ook wel niks zijn. Kennelijk is zo ie mand met hele andere dingen bezig." Een ander gevaar dat typisch bij de herfst hoort, althans in be paalde delen van Nederland, zijn de grote vrachtwagens met pnn bieten en aardappelen J' donker vanuit het land opdraaien. „Ze staan e n qq dwars op de weg. Je zie een paar oranje zijlamj rir - flectoren in de verte zv» herkent ze niet goed, e je aa afstand moeilijk schatt Qven gebeuren elk jaar wel e |te ernstige ongelukken di l Een lage zon, harde wi c^ot genbuien, herfstblad, r rQncj( het zijn factoren die ell keersdeelnemer moet i ltot ren in deze tijd van het ,js va zoals Wildervanck h?t „In de herfst is het voo weggebruikers zaak on heid te voelen." 1 m VI Michel Brandsma Moerasschil 'g|s< van 7000 jaa's°f moe Bij een beekje tussen n de en Donkerbroek in n- is het pantser van een schildpad gevonden. A gen schatten dat het s( 7000 jaar oud is. Nog r der zijn er bij archeolo derzoek in Nederland 1 een moerasschildpad s Het schild is zo'n twint1(. meter groot en heeft e< donkere, bruine kleur, het in veengrond lag is bewaard gebleven. De gen vermoeden dat he door jagers is gevangei gegeten. Omdat het p; eetbaar is werd het alsl tergelaten. De moerasschildpad is derland zeer zeldzaam) nog alleen voor in het van ons land. Deze soi moedelijk uit het nooi dwenen door verandei het klimaat ANP iravo ens 1 Ver akte uwe loorc re va tijde gebr elost Burgemeesters in Zuid-Colombia zijn hun ste den en dorpen uitgevlucht. De door cocaïne aangedreven guerillastrijders van de FARC heb ben hen officieel tot doelwit verklaard. Aldus BBC World, eergisteren. Eén van die burgemees ters ken ik, hij heet Ricardo en is burgemeester van Pasto. Ik vroeg me al een tijdje af waar om hij de telefoon niet opnam. Ook ge vlucht? Of hebben de mannen van de FARC de draden doorgesneden of de elektriciteitscentrale opgeblazen? Je weet het niet. Ook op mijn brief heb ik nog geen antwoord gekregen. Dat geeft een onrustig gevoel. Ik hoop u binnenkort de goede afloop te melden, eerst het verhaal over onze ge denkwaardige eerste ontmoeting in 1996. Mijn vrouw en ik waren - met soms sterk verhoogde hartslag - op reis in Colombia en zo kwamen wij in Cumbal terecht, in het verre zuiden. Op de markt was er feest, hon derden indianen dronken een ondrinkbaar sterk drankje en luisterden naar harde mu ziek Er waren daar nog drie andere blan ken, die tamelijk verbaasd waren ons aan te treffen. Zo kwamen wij in gesprek met Don Ri-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2