[TE over plan Aalmarkt JETS 'Leiden heeft onmachtig, falend stadsbestuur' r-? verkopen? \r\rrmfA Ex-pastoor Regenboogkerk verdacht van aanranding itten komen met wijzen tegen Irak Ruim 40.000 huizen tekort voor ouderen Z «belpleln in, Holly en in Naturalis Projectgroep zorgt voor doorbraak Schilderachtige bestelling Reclamebord langs de A4 nu wel vulgair Verlies beurzen zet verder door Jan de Hartog (88) overleden Kamer op de bres voor kleur op sigarettenpakje Leidsch Dagblad nr. 43036 losse nummers 1,05 zaterdag 1,50 dinsdag 24 september 2002 km nning en ml ftie in om nnnenstad nzinnige •i»i amorfose abel I «tuincomplex j >asd mdert in "Itatieoord Yuen wt Cesbron ndst n de stroom in is vermoeiend, het is de enige Dc' ier om de bron te fok ijtei 2/3 a iai iel h iken, kat Stier Herman en de Holly en Belle zijn overgebracht naar hun stal op het terrein van Naturalis. Volgens erder Hans Dautzen- Naturalis is de verhui- ider problemen verlo- drie kopstukken van de idse biotechnologie f 8 oktober voor het e zien. Tijdens ope- n kan er via kijkgaten iren van de stal naar de orden gekeken. trein weer 'm ioord iude - De werktrein gebruikt voor de ver- gvan het spoor tussen n Alphen, is vannacht ontspoord. Het is de iréitsporing in anderhalve ijd. Bij de ontsporing is een wissel beschadigt, svereniging Rover wil fde veiligheid op het het geding is. teijif 1 nbi' erk id ze Dat eva. ijkz fat Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS UVlV^ W F JL door Silvan Schoonhoven in de periode daarvoor zou er sprake zijn administratieve verantwoordelijkheid in was van 1959 tot 1971 actief in het stv door Silvan Schoonhoven leiden - Een voormalige pastoor van de Regenboogkerk in de Merenwijk moet morgen voor de politierechter in Den Haag verschijnen op verdenking van aanranding. De pater, die in 1991 af scheid nam van de oecumenische ge loofsgemeenschap, wordt verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen bij een kennis, negen jaar geleden. Ook in de periode daarvoor zou er sprake zijn van strafbare feiten, die inmiddels ver jaard zijn. Een woordvoerder van het bisdom Rot terdam bevestigt dat medio juni aangifte is gedaan bij de politie en dat de rooms- katholieke pastoor na zijn emeritaat in 1991 nog actief was in het kerkelijk leven. Wegens gebrek aan kerkelijk personeel werd hem in 1999 gevraagd als 'admini strator" op te treden. Hij droeg daarbij administratieve verantwoordelijkheid in het pastoraat. Na de aanklacht is de pas toor door het bisdom dringend geadvi seerd geen pastoraal werk te doen, zo lang het onderzoek loopt. Pastoor Jaap van der Bie, de huidige pas toor in de Regenboog, zegt 'totaal verrast' te zijn door het in opspraak raken van de vroegere pastoor. Hij bevestigt dat er geen enkel vermoeden bestond om aan zijn integriteit te twijfelen. De verdachte was van 1959 tot 1971 actief in het stu dentenpastoraat in Leiden. Sinds 1971 was hij verbonden aan het kerkelijk cen trum de Regenboog. Bij zijn emeritaat kreeg hij een onderscheiding als Ridder in de orde van Oranje-Nassau. De pas toor gold als een van de pioniers in het samenwerkingsverband van hervorm den, gereformeerden en rooms-katholie ken in de Merenwijk. Die bestaat ruim dertig jaar. door Wim Koevoet leiden - Een nieuwe steeg met winkelpassage tussen Haarlem merstraat en Stille Rijn, een daar op aansluitende nieuwe brug recht tegenover de Aalmarkt- school, een binnenhof met hore ca achter de gevel hiervan, een volledig met winkels volgezette Mandenmakerssteeg en een par keergarage aan de Boom markt. Dat zijn de voornaamste elemen ten van het nieuwe plan voor het Leidse Aal marktgebied. Dat plan werd gisteravond ge presenteerd door W. Patijn, de supervisor van een projectgroep van 21 leden die zich de geeste lijke vader van het plan mag noemen. In deze groep zitten omwonenden, vertegenwoordi gers van de detailhandel en van de universiteit en de directeuren van de Stadsgehoorzaal en het Leids Vrijetijdscentrum. Dat zij het in grote lijnen eens zijn geworden over dit nieuwe plan voor de Leidse binnenstad mag gerust een historisch feit worden genoemd. Voor het ge bied worden al twintig jaar plannen gemaakt die telkens sneuvelen. De projectgroep zorgt met haar plan voor een doorbraak in de impasse die begin dit jaar ont stond toen de gemeente en pro jectontwikkelaar MAB hun plan 'Leve de Aalmarkt' onder drei ging van een referendum introk ken. De projectgroep, in het voorjaar ingesteld, kreeg tot 1 oktober de tijd om een alterna tief te bedenken dat op een breed draagvlak kan bedenken. Toch moest menig project groeplid gisteravond toegeven dat het nieuwe plan erg veel lijkt op het oude plan. „Het wordt nog een hele toer om dit uit te leggen aan de achterbannen", zeiden vertegenwoordigers van bewonersorganisaties na afloop. De vele gelijkenissen maken van projectgroeplid A. van Bochove, de voorzitter van het centrum management en verklaard voor stander van het gemeentelijke plan, geen gelukkige man. „Ik zou nu natuurlijk mijn mond moeten houden maar ik vraag me wel af waar dit hele verga dercircus nu voor nodig was. Ik snap niet goed hoe je eerst zo fel tegen het ene plan kunt zijn en nu doet alsof je het licht hebt gezien." Het meest in het oog springende verschil is dat het pleintje aan het Breestraat-uiteinde van de Mandenmakerssteeg is verdwe nen. Ook lijkt in het nieuwe Aal marktplan de Vrouwensteeg buiten beschouwing te blijven. Supervisor Patijn heeft wel idee- en over 'de verlevendiging' van deze steeg met winkelfuncties onderin het sociëteitsgebouw van Minerva en ook wil hij 'iets' doen aan de onaantrekkelijke reusachtige blinde gevel van dit gebouw. Maar hij sprak gister avond van 'een kwetsbare reali seerbaarheid'. „Misschien moeten we van de Vrouwensteeg maar een tweede fase maken." Een ander groot verschil was gisteravond nog niet aan de or de maar duidelijk is al wel dat veel projectgroepleden voor de uitvoering van het plan MAB buiten de deur willen houden. „De gemeente moet zelf de regie houden. Dat kan ook want ze heeft alle benodigde panden aangekocht", aldus project groeplid R. Verbeek. Pagina Ri: 'Voetgangersgebied voor Breestraat' Amsterdam - Met vingerverf zette burge meester Cohen van Amsterdam vanmorgen zijn handtekening onder de eerste kinder- postzegeibestelling van 2002. Vanaf morgen gaan ruim een kwart miljoen basisschoolleer lingen langs de deuren om de bestellingen voor de postzegels en wenskaarten op te ne men. Cohen werd vanochtend op zijn werkka mer in het Amsterdamse stadhuis al verrast door twee ventertjes van de Piet de Springer- school uit Langbroek. De als Rembrandt uit gedoste verkopers namen de burgemeester mee naar hun atelier, waar zij hun koopwaar aan de man brachten. Op de kinderpostzegels zit een toeslag van 19 eurocent. Met het geld worden projecten voor kinderen in binnen- en buitenland gefinancierd. Vorig jaar bracht de actie een recordbedrag van 8,6 miljoen euro op. Kunstenaar Jan Bons ontwierp de postze gels. Foto: ANP/Koen Suyk roelofarendsveen - De Reclame Code Commissie (RCC) heeft in hoger beroep een klacht tegen een 'vulgair' billboard langs de snelweg A4 bij Roelofarends veen gegrond verklaard. De re clame is volgens de commissie 'opdringend en schokkend'. De klacht was eerder dit jaar in gediend door Stichting Schreeuw om Leven. Op het ge wraakte billboard, dat eerder door onbekenden werd afge plakt, staan foto's van vrouwen die naar oordeel van de RCC 'op zeer directe wijze en zonder eni ge terughoudendheid' refereren aan seksuele handelingen. Ook de bijbehorende tekst gaat over de schreef, Met de reclame zijn de grenzen van goede smaak en fatsoen overschreden, aldus het oordeel van de commissie. De RCC verzoekt de betrokken seksexploitant de reclame te verwijderen. Of dit ook gebeurt, hangt af van de welwillendheid van de reclamemaker, aange zien het oordeel van de com missie niet bindend is. De verhuurder van het bord, Pieter van Ruiten uit Oud Ade, is verbaasd over de uitspraak. „Die advertentie hangt er al drie jaar. De RCC heeft voor plaatsing zelf geoordeeld dat de advertentie voldoet aan de normen en voor schriften. Die luiden dat er geen schaamdelen op afgebeeld mo gen worden." Vreemd vindt hij ook dat de RCC in eerdere be roepszaken de klacht ongegrond verklaarde. Eindrapport over functioneren gemeente schetst onthutsend beeld amsterdam/anp - De verliezen op de Europese beurzen hebben zich vanochtend verder doorge zet. De Amsterdamse AEX-index zakte gisteren door de psycholo gisch belangrijke 300 punten- grens. De belangrijkste graad meter van de Amsterdamse beurs verloor opnieuw bijna 2,5 procent en zakte naar 287,52 punten. Ook de beurzen elders in Europa stonden op verlies. Frankfurt verloor 0,4 procent, Londen daalde 1,5 procent en Parijs 2,3 procent. De klappen vielen vooral in de technologie sector. Koninklijke olie hoorde, onder invloed van de stijgende olieprijs, tot de stijgers. Ook Unilever deed het relatief goed. De beursindex verkeert nu al twee jaar in een glijvlucht en daalde sinds september 2000 van 700 punten naar een kleine 300. Een verlies van zo'n zestig procent. door Robbert Minkhorst leiden - Het Leidse gemeentebe stuur is onmachtig om de vele problemen van de stad op te lossen. De financiële positie is slecht, het wantrouwen van de regio groot, terwijl de gebrekkige samenwerking met partners en het tekort aan ruimte voor wo nen en werken de gemeente in een verlammende greep hou den. Het is een zeer sombere indruk die naar voren komt in het eind rapport van Atos KPMG Consul ting. Dat bureau heeft samen met de Universiteit Leiden en Dirk Louter Advies Manage ment het functioneren het ge meentebestuur onderzocht. De studie naar de slagvaardigheid en de kwaliteit van het gemeen tebestuur en het ambtelijk ap paraat is gedaan in opdracht van Leiden en de provincie Zuid-Holland. De onderzoekers voerden gesprekken met politi ci, ambtenaren, bestuurders uit buurgemeenten en de partners van de stad: maatschappelijke instellingen, ondernemers, mensen uit het onderwijs en wijkorganisaties. Met dit rapport heeft Leiden zichzelf een spiegel voorgehou den. De gemeente heeft de nei ging de schuld van haar proble men bij anderen te leggen, maar de onderzoekers vinden dat on terecht. Het bestuur werkt inef fectief, is de hoofdconclusie van het rapport Het ambtelijk apparaat moet professioneler worden georgani seerd. Vergeleken bij andere ste den loopt Leiden daarbij achter. Het begeleiden en sturen van ambtenaren kan stukken beter. Ook de organisatie deugt niet. Of zoals een geïnterviewde het in het rapport verwoordt: „Bin nen de organisatie is niemand echt de baas, waardoor er geen lijn is en iedereen zijn eigen winkeltje runt" Anderen be stempelen de verhouding tus sen ambtenaren en wethouders als zwak. De onderzoekers rekenen verder genadeloos af met de Leidse ambities en met het onvermo gen van de gemeente die waar te maken. De stad wil niet alleen te veel, ze kan ook niet zeggen wat de prioriteiten zijn. Sowieso al heeft het gemeentebestuur moeite om hoofd- en bijzaken van elkaar te onderscheiden en opereert het kortzichtig. Beleid is er genoeg, maar de samen hang ontbreekt. De gemeente moet haast maken met het be palen van een gedegen visie. Het beeld dat buitenstaanders van de stad hebben, is bedroe vend. Leiden lijdt aan groot heidswaanzin, hebben sommi gen opgemerkt. Een enkeling zei dat Leiden eens moet beseffen dat het 'niet meer is dan een provinciestad'. Anderen gaven aan: het is altijd wat met die gemeente. „Leiden means trouble." Pagina Ri: Onderzoekers schrikken van Leidens zwakte j. He X Bedreiging serieus en echt uijtl rre-anp-ap -Ut docu- die de Britse regering 'm fta openbaar heeft ge- »u blijken dat Irak bin- minuten een chemische ische aanval kan inzet- is voortdurend en tot port '■°m ament bezig zijn met de cum van massavemieti- ann ^ns Het Britse parle- [Jkgint vandaag aan een igadering over het Irak- n de regering-Blair. Die van Saddam Hus- 20 t concrete plannen om N®® ssavernietigingswapens dere landen in te zet- zou volgens het dossier len een of twee jaar een :n kunnen produceren. zou aanzienlijke hoe- °P 1 uranium hebben ge wen te verkrijgen in Afrika. n< °l «lheid van de stof zou latstjpp^ dat het niet aanne- dat die uitsluitend ge- s 8e' 'ordt voor het civiele ir n0 ramma van het land. aT}8e beschikt over tientallen ik n om je kernbommen of d te verspreiden. Het :r meer gaan om zo'n sein raketten, met een tn 650 kilometer. Dat is eg om Israël of Turkije Iv Een deel van het dossier behan delt de VN-wapeninspecties die tot 1999 in het land plaatsvon den. Volgens de documenten hebben de Iraakse autoriteiten geleerd van de eerdere inspec ties, en weten nu beter hoe ze wapens uit het blikveld van de inspecteurs moeten houden. Het rapport, dat gebaseerd is op Britse en Amerikaanse inlichtin gen, bevat weinig nieuwe infor matie over de wapens, en her haalt in feite wat al vaker door deskundigen naar voren is ge bracht. Premier Blair zegt er van overtuigd te zijn dat de bedrei ging die van Irak uitgaat 'serieus en echt' is. „Als we ons daar niet tegen te weer stellen, riskeren we niet alleen de autoriteit van de VN te ondermijnen, wier re soluties Saddam Hussein naast zich neerlegt, maar ook het le ven en het welzijn van ons eigen volk." Irak laat weten dat alle zogenoemde bewijzen in het dossier van Londen 'ongefun deerd' zijn. „Blair maakt deel uit van de zionistische campagne tegen Irak", aldus de Iraakse mi nister van cultuur Hummadi. door Roelf Reinders leiden/regio - In de Leidse re gio, de Duin- en Bollenstreek en de Rijn- en Veenstreek is een te kort van ongeveer veertigdui zend woningen voor ouderen en lichamelijk gehandicapten. Het kost honderden miljoenen eu ro's om zoveel woningen aan te passen. Dat blijkt uit een nog niet gepu bliceerd onderzoek dat in op dracht van de provincie is ver richt. In heel Zuid-Holland gaat het om een tekort van ruim 280.000 woningen. Dat betekent dat slechts twee procent van de koopwoningen en vijftien pro cent van de huurwoningen ge schikt is voor mensen met een lichamelijke beperking. De vraag naar aangepaste hui zen groeit de komende tien jaar met nog eens vijftien procent. Hierdoor neemt het tekort, als er niks gebeurt, alleen nog maar toe, waarschuwen de onderzoe- kers. Om alleen al aan de huidige vraag naar aangepaste wonin gen in de provincie te kunnen voldoen, is een investering no dig van zeker een miljard euro. Dat is een bedrag dat de wo ningcorporaties in Zuid-Holland in één jaar uitgeven aan nor maal onderhoud aan hun hui zenbestand. Bij aanpassingen gaat het bijvoorbeeld om goed kope ingrepen als het verlagen van drempels tot dure aanpas singen als het inbouwen van een lift. Pagina R2: Steeds meer vraag naar ouderenhuisvesting Jan de Hartog was in de Verenigde Staten bekender dan in Neder land. Foto: ANP Pagina^ Buitenland: Bush hamert op keiharde VN-resolutie Houston - Schrijver Jan de Har tog is op 88-jarige leeftijd in een ziekenhuis in het Amerikaanse Houston overleden. De in Haar lem geboren auteur schreef tientallen romans en toneelstuk ken. Toch kreeg hij in Neder land nooit de literaire erkenning die hij in het buitenland genoot. Geschat wordt dat hij wereld wijd miljoenen boeken heeft verkocht. De doorbraak van De Hartog kwam vlak voor de Tweede Wereldoorlog met het boek 'Hollands Glorie' over het sleepwezen. 'Hollands Glorie' werd een symbool van het zelf respect dat de Nederlanders in en na de Tweede Wereldoorlog wilden bewaren. Later werd het tot een televisieserie bewerkt. Jan de Hartog was in de Ver enigde Staten bekender dan in Nederland. „In de VS vergelijkt men hem met de grote vertel lers", zegt zijn vroegere uitgever en vriend Wim Hazeu. De Har tog werkte aan een nieuw boek, getiteld 'Bagger', over de ge schiedenis van Nederlandse baggeraars. De eerste hoofd stukken daarvan zijn af, maar erg ver was hij volgens Hazeu nog niet. Pagina R6: Een onuitroeibare zekerheid in het goede van de mens den haag/anp - Kleurnuances moeten mogelijk blijven op si garettenpakjes. Daarmee kun nen de fabrikanten bijvoorbeeld de smaak van hun verschillende soorten sigaretten aangeven. Dat stelt de WD, die daarover morgen met steun van een meerderheid van CDA en LPF een wetsaanpassing gaat voor stellen. Volgens de plannen van het ka binet mogen fabrikanten vanaf volgend jaar geen enkele teken meer aanbrengen op sigaretten pakjes om aan te geven of een sigaret 'mild' of 'light' is. Deze aanduiding is misleidend, om dat de milde versie net zo scha delijk voor de gezondheid is als de gewone peuk. Ook zijn vol gens het kabinet kleurverschil len dan uit den boze. Maar daarmee gaat het kabinet veel verder dan de Europese richtlijn bedoelt, stelt WD-Ka- merlid Wilders. Volgens deze bepaling zouden kleurverschil len wel zijn toegestaan. „Een antirookbeieid is prima, maar het moet wel binnen de perken blijven. De EU wilde met de richtlijn de wetgeving harmoni seren en nu gaat Nederland zich als enige land juist uitzonde ren", zegt Wdders. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MDV Straat Postcode Plaats H Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18.25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 (1 .»m ccrtde na Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 9* automated* beöéng b m^n Handtekening 71214 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar. Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl rTTTT

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1