KUNST CULTUUR 'Geen mens zal hem ooit laten vallen' 'Jury Levenslied was ondeskundig' Gwyneth Paltrow verfilmt eerste boek Donna Tartt 'Een onuitroeibare zekerheid van het goede in de mens' Documentaire van Pieter Fleury over Ramses Shafïy opent Nederlands Film Festival Jij dinsdag 24 september 20(h Foto: Reuters/Paul McErlane 'Hjn ii Chili Peppers naar Nederland delft -1 De Red Flot Chili Pep pers kbmen volgend jaar naar Nederland. Dë Amerikaanse band geeft op 19 en 20 maart twee Concerten in Ahoy' in Rot terdam. De optredens maken deel uit van een Europese tour nee. De band werd ooit ontdekt door de geestelijk vader van de funk, ^eorge Clinton. Van het alburn'Cahfomication', dat in 1999 uitkwam, zijn wereldwijd ruim acht miljoen exemplaren verkocht. De kaartverkoop voor de concerten begint zaterdag. Extra editie Super Voices hazerswoude - Omdat Super Voices 2002 op 23 november in muziekcentrum Vredenburg te Utrecht is uitverkocht, wordt een extra editie gehouden. Vol gens Yvonne van Pelt van het organiserende bureau Multi Mix Music in Hazerswoude kan op dip pianier een enorme wachtlijst worden weggewerkt. De extra editie op 14 december in de Amersfoortse Flint biedt plaats aan 800 amateurzangers die het repertoire met behulp van een bandje kunnen instu deren. Meer informatie: tel. 0172-586840 ofwww.zing.nl. Star Wars op IMAX-formaat den haag - Filmmaker George Lucas is bezig van zijn laatst uitgebrachte Star Wars-film een nieuwe versie te voltooien spe ciaal voor vertoningen in IMAX- theaters. Het is de bedoeling dat 'Episode II, Attack Of The Clones' op het supergrote for maat vanaf 1 november kan worden bezichtigd in zeventig theaters. Derde boek over Herman Brood Amsterdam - 'Een zap-boek', zo noemt Joost Zwagerman het nieuwste deel van Bart Chabots Herman Brood-biografie. Als derdejdeel in een reeks van vier, ligt v^naf vandaag 'Brood en Spelen' in de schappen van de boekhandel. Het is een verslag van de theatertoer van Chabot, Brood en Jules Deelder, in het jaar voordat Brood op 11 juli 2001 ipet een sprong van het Amsterdamse Hilton Hotel zelf moord pleegde. Pulchri Studio begint restauratie den haag - Het rijksmonument waarin in Den Haag het schil- derkupstig genootschap Pulchri Studip is gevestigd, wordt ge restaureerd en gerenoveerd. Daarmee is een bedrag van zo'n 4,5 raÉjoen euro gemoeid. Het vroegste deel van het gebouw dateert uit dé zestiende eeuw. De eerste kléinere werkzaam heden voor de restauratie be ginnen deze week. Tijdens de werkzaamheden zullen de ex posities doorgaan. door Robin Bruinsma utrecht - 'Ramses', zo heet de film waarmee morgen het Neder lands Film Festival wordt ge opend. Voor deze door Pieter Fleury vervaardigde documentai re over Ramses Shaffy was ook een andere titel denkbaar ge weest: 'Laat Me'. In dit lijflied vertelt Shaffy het verhaal van zijn turbulente leven, zijn niet te stui ten drang om onder alle omstan digheden te blijven wie hij is. Zelfs nu, in het Amsterdamse ver zorgingshuis Sarphati, twinkelt er nog iets van bravoure in de ver moeide ogen. Shaffy (69), zoon van een Russi sche moeder en Egyptische va der en opgegroeid in een liefde vol Hollands pleeggezin, be reidt, zegt hij in het portret dat Fleury van hem maakte, in ge dachten een terugkeer naar zijn woning voor. Hij praat omzich tig over de ziekte die hem bij kans had geveld. ,,Ik kan het me niet herinneren, ik vind het on belangrijk. Het had in elk geval met drinken te maken." Verwacht geen documentaire met keurig gerangschikte hoog te- en dieptepunten, zijn mooi ste liedjes, zijn memorabele op tredens en de onuitwisbare her inneringen van een zielige ar tiest, wegkwijnend tussen de oudjes met looprekken en te ho ge bloeddruk. Shaffy behoudt zijn waardigheid, duikt niet in het verleden, springt niet naar de toekomst. Hij leeft, hier en nu, de haren dunner en grijs, diepe groeven in het nog altijd mooie gelaat, een wat sleetse gang, zoekend naar woorden, soms moeizaam formulerend, maar nog wel gewoon Ramses Shaffy. Dat Fleury als kind schuin te genover Ramses Shaffy en zijn vriend Joop Admiraal woonde, Regisseur Pieter Fleury: „ledereen praat vol respect over Ramses, nie mand sluit de ogen voor zijn minder plezierige trekjes." Foto: GPD- /Marc van der Kort verschafte hem de ruimte zijn film op onderdelen persoonlijk in te kleuren. Shaffy en Admi raal weten nog wel van het klei ne kereltje dat nieuwsgierig door de brievenbus keek. „Ik was een jaar of vijf en vond het heel spannend wat er aan de overkant gebeurde, al die feest jes en zo. Ik mocht naar binnen. Spannend en leuk, het voelde als een veilig plekje. Zij behan delden mij als mens, niet als kind. Ik speelde bij hen in huis. Een enorme troep, er liepen kat ten en eekhoorns rond. Toen ik acht werd, kreeg ik van Ramses een fotocameraatje. Mijn eerste foto's maakte ik in Artis." Op zijn zeventiende verliet Fleury het ouderlijk huis. Hij verloor Shaffy en Admiraal uit het oog. Nooit zal hij vergeten wat Ramses tegen hem zei toen ze elkaar 's avonds laat tegen het lijf liepen. „Ik puberde heftig als veertienjarige, worstelde met de gevoelens die daarbij horen en hoorde opeens Ramses zeggen: 'Jezus, je bent een man gewor den.' Dat moment was heel be langrijk. Een opgeheven vinger tje is hem volkomen vreemd, vooroordelen kent hij niet, hij wil niemands gedrag verbete ren. Intussen doet hij uitslui tend wat hij leuk vindt, hij leeft zijn leven op zijn manier." Hij is geen zielepoot als hij op het binnenplein van het verzor gingshuis zit en met zijn mede bewoners naar Willeke Alberti luistert. Of wanneer hij met Joop Admiraal en Kitty Courbois op visite met de verbazing van een kind met een gsm-tje pielt. Vrienden kwamen tot bloei in zijn omgeving. Shaffy straalde vitaliteit en levenslust uit, hij ging tot de bodem, bracht vro lijkheid en teleurstelling en werd met liefde omringd. Zondebesef, schuldgevoelens en spijt zijn hem vreemd, zekerheden heeft Shaffy nooit gezocht, aan mate rie hecht hij geen enkele waar de. Ook in zijn Baghwanperiode, volgens Joop Admiraal een epi sode waarin Ramses zich goed, gezond en gelukkig voelde, gaf hij niets van zijn identiteit prijs. Hij nam wel een piano mee. Dat hij bij de Baghwan niet aan een verwachtingspatroon hoefde te voldoen, stemde hem rustig en evenwichtig. Familie Van Tongeren dient klacht in bij Stichting Muziekfestivals Leiden door Herman Joustra leiden - De vader en de neef van John van Tongeren hebben een klacht ingediend bij de Stichting Muziekfestivals Leiden, organi sator van het Leids Festival van het Levenslied. Zij zijn van me ning dat de jurering tijdens de finale van festival afgelopen za terdag een aanfluiting was. Zoon John, die vorig jaar nog tweede werd in de categorie 'klassiekers', viel dit keer in de categorie 'nieuw' buiten de prij zen. „Die hele jury was een zooitje", stelt vader Van Tongeren. „Het was een onterechte uitslag. Wij hebben veel verstand van mu ziek. Nou, de slechtsten hebben gewonnen en de besten kwa men niet aan bod. Neem nou dat Duo Penotti, dat tweede werd (in de categorie 'nieuw", red.). Die twee zongen gewoon vals." Vader Van Tongeren en neef Cor, die de teksten schrijft van de nummers, zeggen bovendien dat ook het grootste deel van het publiek het niet met de uitslag eens was. „Er liepen een hoop mensen weg tijdens de bekend making." Het is echter niet al leen de vermeende ondeskun digheid van de jury die hen steekt. Ze zijn ook van mening dat de jury de eigen regels beter zou moeten naleven. Arie Pas- schier had namelijk ook om een andere reden niet mogen win nen. „Want hij heeft waarschijn lijk geen nieuw lied gezongen. Wij hoorden dat zijn nummer 'Een heel klein sterretje' al op cd te koop is. En dat mag niet. Dan is het geen nieuw lied meer." Wie er dan wel had moeten win nen? „Rikke en ikke waren on wijs goed", zegt vader van Ton geren. „Die zongen een prachtig lied. En mijn zoon was ook on wijs goed. Maar die is gewoon de grond in geboord. Hij doet nóóit meer mee." Sjaak Scheffer van de Stichting Amsterdam - De Amerikaanse actrice Gwyneth Paltrow gaat de debuutroman 'De verborgen geschiedenis' van schrijfster Donna Tartt verfilmen. Ze zal de film produceren en een van de rollen spelen. Tartt is momenteel in Neder land om haar tweede boek 'De kleine vriend' te promoten. Af gelopen weekeinde hield ze sig neersessies en dat leidde tot een gekkenhuis. Gisteravond was ze in de Lutherse Kerk in Amster dam om een lezing te houden. Paltrow is al enige tijd in bezit van de filmrechten van 'De ver borgen geschiedenis', maar de filmplannen nemen nu serieuze vormen aan. Haar Nederlandse uitgever Robert Ammerlaan: „Voor het tweede Tartt-boek hebben zich bij mij ook geïnte resseerden voor de filmrechten gemeld, maar op die rechten is in Amerika al een optie geno men." Tartt werkte tien jaar aan haar tweede boek. Wegens haar goe de contacten met Ammerlaan en de massale Nederlandse be langstelling ging 'De kleine vriend' in ons land in wereld première. De eerste druk van 150.000 exemplaren ging in een week over de toonbank „Met volwassenen literatuur heb ik zo'n verkoop nog nooit meege maakt. Misschien dat alleen een Donna Tartt mocht zondag in een Amsterdamse boekhandel honderden handtekeningen zetten in haar nieuwe boek 'Een kleine vriend'. Foto: AP/Dusan Vranic Extra aandacht - iDi voor nieuwe generatie van acteurs dk jc ler k De orl pla 'niel 1 Ramses Shaffy. Archieffoto Pieter Fleury heeft mooi archief materiaal uit die tijd in zijn film verwerkt, zoals beelden van Shaffy die in het gemeentehuis van Amsterdam dan eindelijk een Nederlands paspoort kreeg en het uitkraaide van plezier. „Niet te geloven, ik hoor erbij, ik hoor er echt helemaal bij." Zijn Russische moeder liet hem op jonge leeftijd in de steek, zijn Egyptische vader zag hij voor het eerst toen hij groot en vol wassen was geworden. Shaffy vertelt over die ontmoeting in Parijs in spaarzame bewoordin gen. Aandoenlijk. Hij en zijn va der stonden in een lange gang. Zijn vader, een man van zijn postuur, kwam op hem af en zei: „Het lijkt alsof ik uw ogen heb en uw handen." Shaffy: „Dat was mijn vader, mijn va der! Ik had hem nooit eerder ge zien. Zijn naam? Shaffy, Ramses Shaffy." Als tekstschrijver van Neder landstalige chansons oogstte Shaffy meer succes dan als ac teur. Hij componeerde er vaak ook de muziek bij, maar noteer de nooit iets, speelde het Louis van Dijk één keer voor en liet de uitwerking aan hem over. Van Dijk hoort er nog steeds Ram ses' slavische achtergrond in te rug. Shaffy trad graag met Louis van Dijk op en Louis van Dijk op zijn beurt vond het spelen met Shaffy een genoegen, al werd het soms wel een beetje span nend, want met Ramses wist je het nooit en je wist zeker dat het mis zou gaan als hij in de coulis sen de brandwachten begon op te tillen. Geen van de personen die Pieter Fleury aan het woord laat, prijst Ramses Shaffy de hemel in. „Gelukkig verklaren ze hem niet zalig, dat zou ongepast zijn. Ie dereen praat vol respect over Ramses, niemand sluit de ogen voor zijn minder plezierige trek jes. Ramses kan heus wel van zich afbijten en tekeer gaan, maar doet dat nooit om iemand bewust te beschadigen. Geen mens zal er ooit over piekeren hem te laten vallen." utrecht - Het Nederig D Film Festival zet de generatie acteurs schijnwerpers. Deze acteurs van onder de d$De zijn namelijk bepalend de Nederlandse film in defcp; mende decennia Het jaai insi se festival trapt morgenav ibr af in de Stadsschouw^H van Utrecht Acteurs als Katja Schuim Der Fedja van Huêt en Cas Jai uro zijn volgens het festival ders dan voorgaande ties. Ze komen vaak uit di t zc apwereld, beperken zich let alleen tot bioscoopfilms atii televisieproducties en 1 anc ben voor hun dertigste al flinke dosis acteerervaririj Op de openingsavond 0 f i handigt staatssecretaris Leeuwen de Cultuurprijs filmmaker Louis van G: ren voor zijn belangrijke lm drage aan de Nederla jul filmcultuur. Zijn film 'In D Japanse stroomversnel FC over Nederlandse ingeni Aj; die eind negentiende eeu eiki Japan werkten, gaat dor dag in première. Kroonj jeu Wiïlem-Alexander en pri la c Maxima zijn daarbij zig. In totaal telt het festiva lalij jaar 83 producties, waa n d der zes lange speelfilms zak als 'Ja Zuster, Nee Zuster 1 't Pieter Kramer, 'Loenati era moevie' van Bobby Erl 20C en 'Moonlight' van Paul: It v; der Oest. Gast van het jaar is regii Pieter Verhoeff, die vorig er 1 op het festival twee Got e h Kalveren voor zijn film ke' binnenhaalde. Op de avond op 4 oktober wo de Gouden Kalveren iÉ||l reikt. A obe IN MEMORIAM Muziekfestivals Leiden betreurt de beslissing van Van Tongeren nooit meer mee te doen. „We hebben dat ook in een mailtje laten weten. We vinden hem een respectabel artiest. Maar wij als organisatie hebben geen in vloed op de jury. Die beslist. En wat de nieuwigheid van een nummer betreft, kan het niet zo zijn dat een nummer tijdens de finale pas voor de eerste keer ten gehore wordt gebracht. Dus zelfs al zou het al kort geleden op een cd zijn gezet, dan is het toch nieuw. Ik denk dat er bij de familie Van Tongeren wat an ders meespeelt: Ze zijn gewoon teleurgesteld." Harry Potter zo snel wordt ver kocht", aldus Ammerlaan. Haar debuutroman was een wereldwijde bestseller. Haar tweede boek komt pas op 23 oktober in Groot-Brittannië uit en op 1 november in de Ver enigde Staten. Sommige En gelstalige fans stelden dat ze het in het Nederlands vertaalde boek zouden laten terugverta len in het Engels. Maar Ammer laan heeft nog niet gehoord dat dat ook echt is gebeurd. „Je hebt dein toch geen echte Tartt, want het Engels is anders", schetst Ammerlaan. De tweede Nederlandse druk van 50.000 exemplaren is mor gen klaar. De week daarop komt de derde druk van 50.000 exem plaren uit. Van 'De verborgen geschiedenis' werden in Neder land 770.000 boeken verkocht „Een boek waarvan zóveel exemplaren verkocht zijn, dat kan niet goed zijn." Deze woor den van de letterkundige Jan Greshoff schetsen de positie van Jan de Hartog in de Nederlandse literatuur. Zijn 'Hollands Glorie', dat in oktober 1940 verscheen, was té populair. Hetzelfde lot zou boeken als 'Gods Geuzen', 'Koninkrijk van de Vrede', 'Stel la' en veel andere titels van De Hartog treffen. In 'het buitenland' gold hij lange tijd als Nederlands bekendste en meest vooraanstaande auteur, hier werd hij als literair schrijver nauwelijks serieus genomen. Het is veelzeggend dat hij geen enkele literaire onderscheiding van belang heeft gekregen. Wel werd hij in 1996 benoemd tot Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. In Amerika werden hem als schrijver vier eredoctoraten toegekend, waar op hij niet weinig trots was. De laatste ontving hij eerder dit jaar van de Universiteit van Hous ton, Texas. Jan de Hartog, die in de nacht van zondag op maandag over leed in een ziekenhuis in Hous ton waar hij was opgenomen voor een heupoperatie, werd in 1914 geboren in Haarlem. Zijn vader was een eertijds beroemd kanselredenaar. De Hartog zou veelvuldig met hem worden ver geleken vanwege het hoge mo ralistische gehalte van zijn ro mans. Als 10-jarige liep hij van huis weg en ging naar zee; later volgde hij alsnog diverse oplei dingen, zoals het avondgymna sium. Hij debuteerde in 1934 met de verhalenbundel 'Het huis met de handen' en schreef daarna enkele succesvolle detectives onder het pseudoniem F. R. Eckmaar (Verrek maar). Tijdens de nachtwachten bij de haven politie op het IJ in Amsterdam had hij tijd genoeg om te schrij ven - het leverde zijn beroemd ste boek op, 'Hollands Glorie'. Het verscheen tijdens de bezet ting door de Duitsers en werd door de titel een embleem voor Hollandse onverzettelijkheid. De avonturen van de stoere, jonge zeesleperskapitein Jan Wandelaar waren te vinden in de etalages van slagers en bak- Jan de Hartog 1914-2002 iai nt elei >nd hei Al int kers en behaalden tot januari 1942 een oplage van 142.000 exemplaren. Toen werd het ver boden. Dat het zo lang duurde voordat de Duitsers ingrepen, had te maken met de waarde ring die de Duitsers ervoor had den: 'Hollands Glorie' stond tweede op de lijst "Wat iedere SS'er moet lezen', na Hitiers 'Mein Kampf Evengoed moest De Hartog niets van de Duitsers hebben; hij veroordeelde de jodenvervol ging en weigerde lid te worden van de Kulturkammer. Hij dook onder en vluchtte in 1943 via Frankrijk en Spanje naar Enge land, waar hij oorlogsverslagge ver werd. Uiteindelijk kwam hij in Amerika terecht waar hij sindsdien woonde. Hij schreef in het Engels en vertaalde daar na zijn boeken zelf in het Neder lands. Over de trilogie 'Gods Geuzen' die vanaf 1947 verscheen, zei De Hartog 'dat het het werk was van de zoon van een dominee'. „Na het succes van 'Hollands Glorie', dacht ik: wat ik nu ook schrijf, al is het een telefoon boek, het wordt een succes. Ik had het domineeachtige gevoel: van die mogelijkheid moet je ge bruik maken. Je moet iets ethisch schrijven. 'Gods Geu zen' had die bedoeling." Zijn lezers vonden het pra Boeken als 'Hollands Glori res 'Gods Geuzen' werden in 1 p h tig talen uitgebracht, maai em bracht aan zijn literaire re| W) tie opnieuw schade toe. In tijd waarin Gerard Reve de hi zichtloosheid van de were i de oorlog probeerde te be| :rin pen met 'De avonden', wa rooi helden van aartsverteller I eer< Hartog misschien wel een grof in de mond, maar vei Irooi erg braaf, simpel, eenduid ste waren zwak, maar streefdqes w succes het goede na. De li kritiek verweet hem naast moralistische toon ook zijl 15 n perkte taalgebruik. Van zij rerg zou De Hartog meermaals klaren dat hij 'een onuitro zekerheid van het goede mens' bezat. Andere hoogtepunten in ontzagwekkende oeuvre Hartog zijn de toneelsi 'Schipper naast God' (19- 'Het hemelbed' (1952). In! eerste stuk speelde De H< zelf de hoofdrol in het Thi Royal in Windsor; het stuk over de lotgevallen echtpaar rondom een hei die worstelen met de vra£ de wil van God, werd divt malen verfilmd. Ook wei een succesvolle Broadway sical, 'I do, I do'. Het was de jaren negentig de bek ste bron van inkomsten vj Hartog. Op het Nederlands Film van 1996 werd volop aan geschonken aan de diver; filmingen van de boeken Hartog. Bovendien werd moreerd dat hij zelf ooit effen talenteerd acteur was: in llege speelde hij met Lily Bouwti vo ter een glanzende hoofdrqderl film 'Ergens in Nederlandihoi: Hartog, zelf evenzeer van kchf slag 'ruwe bolster, blanke Ir m zijn personages, bleef tot fi-in ge leeftijd schrijven. De uM. I vitale De Hartog vond zelwe H hij op zijn zeventigste het I Zei pas echt goed beheerste, m de dien vond hij het een zega66s het hem op die leeftijd 'h«>r v maal niets meer kan schelnkjc de mensen ervan denkenjn Bi Willem Hoogendoorn niet Oi

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16