Omwonenden vechten plan botel aan bij Raad van State LEIDEN REGIO 'Wij kunnen straks in onze eigen grond begraven worden De eigenzinnige metamorfose van het Meubelplein ïgerende =tomobilist to brandt uit '°i! /oorschoten n As op bezoek !oeterwoude eer werktrein ontspoord Warmond: ook projectontwikkelaar weet niet precies wat hij wil Vijftien reddingsbrigades oefenen op Koudenhoorn Oud-wethouder Warmond is woedend op Oegstgeest 'Pittige' brug iaar - Een 21-jarige ;e automobilist werd van- it op de Rijksstraatweg in enaar aangehouden, om- ij over de volle breedte van eg slingerde. Tegen de ten vertelde hij, dat hij zo- Irank als verdovende mid- i had genuttigd. Hij is jenomen naar het bureau een bloedproef. schoten - Een geparkeer- r ito op de Wielewaallaan in n schoten brandde vannacht Tnaal uit. De brandweer het vuur, maar kon niet cZ tomen dat ook een gepar- 'e aut0 emaast brandscha- ^eP- P°^e houdt re- het '8 met brandstichting. In een schoten zijn de afgelopen iden meerdere auto's in jenjmen opgegaan. irwoude - LPF-kamerlid \s had gisteren een ge- met CDA-wethouder Ates oeterwoude over de Grote er. Hij benadrukte dat zijn de laatste is „die zal zeg- lat er in de polder ge- rd moet worden". Tot ;de van Ates, die zich nog zorgen maakt over mo- sot e woningbouw in het ge it hi l'.VO jlok ver bezorgd over veiligheid Ruud Sep rwoude - Voor de derde gan anderhalve maand tijd is ïslaiipen nacht op het spoor ntjin Leiden en Alphen aan ip ei lijn een werktrein uit de goe ;elopen. Bij de ontsporing Zoeterwoude een wissel vak adigd - dezelfde wissel die orige week bij een ontspo- erui chade opliep, i/erd volg van het ongeluk met ;rktrein moesten vanoch- bussen worden ingezet uike i Leiden en Alphen. Later co' ochtend konden de trei- is h aet een vastgezette wissel een beperkte dienstrege- 1 jden. roordvoerder van NS Rail- pr kon vanmorgen nog niet n gein hoe het mogelijk is dat benein opnieuw ontspoorde, innemer die het werk uit- is volgens de woordvoer- ichiied bekend met de situatie ie." latse. „Het is dezelfde aan- ecldie ook het reguliere on- z ud van dit traject uit- iken Wat dan wel de oorzaak i te et herhaaldelijk onsporen f niefrdt nog onderzocht, in kersvereniging Rover kijkt ht. )anning uit naar de resul- ïet van dat onderzoek. „We willen weten hoe het kan dat de werktreinen steeds op ditzelfde punt ontsporen", laat woord voerder Rikus Spithorst weten. „Is de veiligheid van andere trei nen ook in het geding? We wil len het niet suggereren, maar we willen het wel graag weten." Bo vendien vindt Rover dat de reizi gers, die nu voor de zoveelste keer geconfronteerd worden met vertragingen, soepel moe ten worden behandeld in een geld-terug-regeling. „De reke ning daarvan leggen de spoor wegen dan maar neer bij de aannemer." Wanneer de beschadigde wissel kan worden gerepareerd, was vanmorgen nog niet te zeggen. Zolang de wissel buiten werking is, kunnen de treinen elkaar bij Zoeterwoude niet passeren. Het gevolg hiervan is dat de NS slechts een beperkte dienstrege ling kan uitvoeren en dat een maal opgelopen vertragingen bijna niet meer kunnen worden weggewerkt. Vorige maand, na de eerste onsporing van de werktrein, was de passeerstrook bijna vier weken buiten gebruik doordat er geen reserve-onder delen op voorraad waren. In die tijd liep de dienstregeling volle dig in het honderd. door Persbureau Cerberus den haag - Het is nog lang niet zeker hoe het botel - een motel met jachthaven, dat projectont wikkelaars M. Smitsloo en W. van Bavel op het bedrijventerrein Veerpolder in Warmond willen neerzetten - gebruikt gaat wor den. Dat zei de gemeentewoord voerder van Warmond gisteren bij de Raad van State. De Raad van State behandelde de bezwaren van omwonenden en een naburige aannemer te gen het plan om op een terrein van kozijnenfabriek Padox een jachthaven (43 plaatsen) te gra ven en een recreatief apparte mentencomplex (43 kamers) te bouwen. De bezwaarmakers vrezen veel overlast van de mensen die hun boten in de ha ven afineren en in het botel overnachten. De woordvoerder van Warmond hamerde er tij dens de zitting op dat het bouw plan nog niet vast ligt en dat er nog van alles kan veranderen. Ook exploitant Smitsloo weet volgens de gemeente nog niet precies wat hij wil. Of het wordt een botel waar recreanten met kleine bootjes één of meerdere nachten terecht kunnen, óf het wordt een complex waar recre anten voor langere tijd een ka mer met bijbehorende ligplaats kunnen huren. Warmond heeft vooral behoefte aan een jacht haven zonder vaste ligplaatsen, waar watersporters tijdelijk kun nen overnachten. De woordvoerder van de pro vincie Zuid-Holland die het be stemmingplan voor de haven en het botel heeft goedgekeurd, zette evenwel grote vraagtekens bij het bouwplan. „Het huidige bouwplan is niet zo handig. Een goede architect zou er nog eens naar moeten kijken. Vooral de grote ramen in het gebouw kun nen een probleem zijn voor de privacy van de buren", zei hij. Staatsraad J. Vis had eveneens enkele twijfels. Vis vindt het vreemd dat de gemeentewoord voerder deed alsof het huidige bouwplan weinig te maken heeft met het bestemmingsplan, waarover gisteren werd gesteg geld. „Het bestemmingsplan legt toch de grenzen van de bouwkavel vast", vroeg Vis. De gemeentewoordvoerder moest dat erkennen. Maar hij wees er op, dat er in ieder geval vol doende afstand (3 meter) tussen het botel en de naastgèlegen woning van J. Stel zit. Mocht de Raad van State het plan afwijzen dan loopt de bouw forse vertraging. Uit spraak volgt over enkele weken. warmond - Vijftien reddingsbrigades zetten zaterdagochtend een ramp in scène op re creatie-eiland Koudenhoorn in Warmond. Reddingsbrigades kunnen volgens een af spraak met het ministerie van binnenlandse zaken worden opgeroepen bij overstromin gen. Daarom houden ze regelmatig oefenin gen met brandweer, GGD, ambulancedien sten en politie. De oefening wordt zaterdag van zeven tot elf uur 's ochtends gehouden. De leden van de brigades moeten een verza melplaats maken waar de hulpverlening wordt gecoördineerd, ze verlenen eerste hulp aan slachtoffers en vervoeren gewon den over water. door Nancy Ubert warmond/oegstgeest - De War- mondse oud-wethouder John van de Velde is woedend op Es ther den Hertog van de gemeen te Oegstgeest. De woordvoerster van Projectbureau Poelgeest heeft volgens Van de Velde 'leu genachtige' uitspraken gedaan in deze krant. Onder de kop 'Oegstgeest werkt illegaal in Warmond' verscheen afgelopen donderdag een artikel waarin duidelijk werd gemaakt, dat Oegstgeest zonder vergun ning in twee Warmondse pol ders heeft gegraven. De War mondse wethouder Hans van Klinken was daar kwaad over. Van de Velde doet daar nog een schepje bovenop. De Warmondse Veerpolder en een deel van de Klaas Henne- poelpolder maken deel uit van ontwikkelingsplan Poelgeest. Ja ren geleden is afgesproken, dat Oegstgeest daar een recreatief polderlandschap mag maken. Oegstgeest ging voortvarend aan de slag gegaan, zonder de ver gunning af te wachten. Volgens Den Hertog was dat met War mond mondeling overeen geko men. Van de Velde: „Dat valt in de categorie kleine leugentjes. De afspraak is gemaakt dat al leen dingen veranderd mochten worden die niet vielen onder een aanlegvergunning. Al snel bleek dat Oegstgeest zich daar niet aan hield." Vandaar dat Van de Velde in de cember 2001 weigerde de spade de grond in te steken bij het offi ciële begin van de herinrichting van de polder. „Ik kan niet gaan spitten of graven terwijl mijn ge meente nog geen vergunning heeft verleend", zou Van de Vel de toen tegen zijn Oegstgeestse collega Meester hebben gezegd. „Inderdaad, ik wilde niet aan wezig zijn bij de illegale praktij ken van een bevriende buurge meente. Als overheid hoor je het goede voorbeeld te geven. Hoe kun je anders nog geloofwaardig overkomen bij je burgers?" Van de Velde en zijn collega's legden Oegstgeest een bouw- stop op voor het gedeelte waar voor een vergunning nodig was. „Oegstgeest beloofde binnen de wettelijke grenzen te werken. De nieuwe vergunningaanvraag liet vervolgens weer lang op zich wachten." Het meest stuitend noemt Van de Velde de opmerking van Den Hertog, dat Oegstgeest de ge meente Warmond keer op keer heeft uitgenodigd, maar dat er niemand kwam opdagen. „Waar haalt zij die wijsheid vandaan? Inderdaad is eenmaal voorgeko men dat een van mijn ambtena ren niet aanwezig was bij een vergadering en wel dankzij het voortdurend wijzigen van de da tum. Onze verzoeken om be stuurlijk overleg werden steeds afgewimpeld. Verslag® over de vergaderingen die wï hadden plaatsgevonden, werden ge woon niet gemaakt. Uitnodigin gen voor werkafspraken op ambtelijk niveau kwamen pas binnen né de voorgestelde da tum. In het bestuurlijk overleg dat wij met het college van Oegstgeest hadden, kwam de voortgang van Poelgeest telkens aan de orde." Van de Velde vindt dat met de komst van wethouder Meester, anderhalf jaar geleden, het over leg tussen buurgemeenten wel iets is verbeterd. „Hoe het nu is weet ik natuurlijk niet. Ik mag daarover geen oordeel vellen. Maar ik wil wel kwijt dat woord voerster Den Hertog met haar uitlatingen afbreuk doet aan de goede verstandhouding tussen Warmond en Oegstgeest. Volkstuinverenigingen Leiderdorp willen meer informatie over plannen rond snelweg oegstgeest - Aannemer J. de Saijer van Aan de Stegge BV heeft het ontwerp 'pittig' genoemd. „Oegstgeest steekt haar nek uit." Een buurtbewoner die de tekeningen zag, riep: 'Het lijkt de Erasmusbrug wel'. In de gemeenteraad van Oegstgeest is heel wat gesteggeld over de oeververbinding, die de Lange Voort met de nieuwbouwwijk Poel geest gaat verbinden. Geld, vorm, aanleg; het riep allemaal discussie op. Maar vanmiddag om half vijf, een halfjaar later dan de bedoeling was, mag wethouder Meester van ruimtelijke ordening de eerste paal slaan voor de brug. Marja Haring van ingenieursbureau Gemeentewerken Rotterdam heeft een brug ontworpen met een 'aristocratische uitstraling'. De brug krijgt een lengte van ruim 176 meter. Er zijn 160 heipalen nodig om genoeg steun te bieden. Naar verwachting neemt de bouw iets meer dan een jaar in beslag. Meester slaat de eerste paal op het werkterrein aan het eind van de Lange Voort bij de Haarlemmertrekvaart. Na afloop van de officiële handeling wordt een borrel geschonken in het informatiecentrum Poelgeest. Volgens een woordvoerder van de gemeente Oegstgeest is iedereen welkom om de heugelijke gebeurtenis bij te wonen. Tekening: Gemeentewerken Rotterdam door Janneke Dijke leiderdorp - Ze voelen zich de 151ste en 152ste vereniging van Leiderdorp. En dat is geen goed gevoel, zeggen de besturen van twee volkstuinverenigingen, De Buitenkant en Kalkpolder. Wet houder Molkenboer stelde vori ge week bij de presentatie van de plannen voor het gebied rond de snelweg enigszins trots, dat de gemeente van tevoren met wel honderd tot honderd vijftig belanghebbenden had ge sproken. Niet met ons, roepen de volkstuinders geërgerd. „Wij worden gewoon genegeerd." Voorzitter H. van Dalen van De Buitenkant kreeg vorige week de lachers op zijn hand met een gloedvol betoog, tijdens een bij eenkomst waar politici praatten over het Stedenbouwkundig Plan W4. Hij had D. Lambert, mede-ontwerper van het plan net horen zeggen dat het gebied rond de begraafplaats zo mooi was dat het onaangetast zou blijven. „Ik kreeg ineens een blij gevoel", vertelde hij de politici. „Laten wij nou net naóst die be graafplaats zitten!" Het mag duidelijk zijn dat zijn blijheid gespeeld is. Volgens de gemeentelijke plannen, die geld moeten opleveren voor de ver diepte aanleg van de A4, verkas sen beide volkstuinverenigin gen. De Buitenkant moet wijken voor de snelweg, een uitbreiding van de begraafplaats en een nieuwe lokale weg. Op de tui nen van Kalkpolder worden straks luxe huizen gebouwd in de wijk Kalkhaven. Terwijl de tennisparken en de woonwa genbewoners al weten waar zij heen moeten, is er voor de tuin ders officieel nog geen alterna tief. Locaties als De Bloemerd en de Achthovenerpolder zin gen rond, maar niet meer dan dat. Die onzekerheid steekt de tuin ders. „Wij hebben steeds ge dacht dat we naar de Munni- kenpolder gingen", zegt E. Demmink, voorzitter van de Be langenvereniging Volkstuinders Kalkpolder. „Nu hebben wij in de krant gelezen dat de aanleg van de Munnikenpolder pas in 2010 begint. En dat terwijl de woningbouw op ons complex al in 2004 begint Dat betekent dat wij minstens zes jaar lang niet kunnen tuinen." Hij vernam zo nu en dan iets van de buurman, jachthaven Doeshaven. „De een is voor de gemeente belangrijker dan de ander", zegt hij bitter. Van Dalen van De Buitenkant sluit zich daar volmondig bij aan. Jarenlang dachten de leden dat ze hooguit een strook langs jaar') begrijpt best dat dp ge meente een oogje laat vallen op de 29 tuinen naast tuincentrum Ranzijn. „Dit is geweldig kostba re grond voor de gemeentfe. De ze volkstuinen brengen natuur lijk niets op. Die onröerend zaakbelasting die wij betalen, daarvan kun je nog niet eens naar de Chinees." Maar dan wil hij wel een goed alternatief. Dat betekent: nieuwe en vruchtbare grond in eigen dom krijgen, precies zoals nu aan de Hoogmadeseweg. Daar om schuift hij De Bloemerd ter zijde. „Dat zijn akkertjes van tweehonderd vierkante meter. Hier hebben we het dubbele. In De Bloemerd is één hoek: over, maar die is zo zuur, alsof er elke dag azijn over gegoten wordt. Hier hebben we vruchtbare klei grond." Een stek in de Achtho venerpolder kan hij zich, beter voorstellen. Binnenkort hoopt hij daarover te praten met H. Broekman, directeur van het Ontwikkelingsbedrijf W4, het sa menwerkingsverband tussen ge meente Leiderdorp en project ontwikkelaar Bohemen. „De ge meente heeft ooit gezegd dat ze nooit meer grond uit handen geven. Maar wij leveren echt geen koopgrond in voor huur- grond. Er moet een elegante op lossing komen." doende is om de consument te blijven trekken. „Wij willen er duidelijk geen woonmall van maken. Dat is opgezet om het funshoppen zo leuk mogelijk te maken, met de nadruk op zo veel mogelijk vierkante meters. Het is over het algemeen van een wat lager level dan hier. Ons meubelplein is iets kleinschali ger en speelt meer in op com fort." Dat komt volgens Keijzer ook tot uitdrukking in het gratis parkeren voor de deur. Van een kwijnend bestaan wil de verkoper dan ook niets we ten. Dat staaft hij niet met cij fers, want uit commerciële over wegingen brengt hij die niet naar buiten. Maar aan het aan tal auto's zie je niet of het goed of slecht gaat met Meubelplein Leiderdorp, zegt hij. „Bij zoiets als de Rijneke Boulevard moet het ook veel drukker zijn. Daar zitten Kwantum en BCC, die heel veel moeten verkopen om voldoende omzet te maken." Als het aan de gemeente Leider dorp ligt, krijgt het meubelplein in de nabije toekomst ruim gele genheid om nog groter te wor den. Tussen het plein en de A4 verrijst bedrijventerrein Vier- zicht, waarvan de opbrengst gaat naar de tunnelbak in de verbrede snelweg. De gemeente wil graag dat de bedrijven op dat terrein aansluiten bij wat er al zit. De ondernemers aan het meubelplein praten mee, maar Keijzer moet nog zien dat het meubelplein echt gaat groeien. „Wij hebben in elk geval niet met elkaar verzonnen dat er tienduizend vierkante meter bij moet. Je moet oppassen dat je de zaak niet doordraait." Vanmiddag wordt het vernieuw de Meubelplein Leiderdorp offi cieel geopend Donderdag tot en met zondag is voor klanten er een feestelijke openingsvierdaag- se. H. van Dalen op volkstuin complex De Buitenkant, langs de A4. De gemeente heeft de grond nodig voor de uitbreiding van de be graafplaats en de aanleg van een nieuwe weg. Foto: Hielco Kuipers de snelweg moesten afstaan aan Rijkswaterstaat. „Totdat hier op eens een stel mensen, onaange kondigd, kwam meten. Toen ontdekten we dat hun opdracht uit het gemeentehuis kwam, en bleek dat hier een nieuwe ont- sluitingsweg moet komen. De rest van de grond wordt be graafplaats, zodat we straks in onze eigen grond begraven kun nen worden. Je komt beetje bij beetje achter de waarheid. Heel onplezierig." De 70-jarige tuinder in hart en nieren ('ik zit hier al veertig anneke Dijke ïrp - Terwijl woonparad- 1 Amsterdam, Rotterdam 1 Haag zich manifesteren Ihalla's waar alles op het van wonen te koop is en eren met vijftig, tachtig of j eer winkels, viert Meubel- eiderdorp deze week een innige uitbreiding. Vijf winkels kwamen er het en jaar naast de tien be- De uitbreiding is ruim de om de concurrentie [kunnen, meent winkelier er. „Als je je toelegt op ge- liseerde zaken, kun je ook [inder meters toe." iplein Leiderdorp was in van de toonaangevende oulevards van Neder- n juni 1986 openden tien s hun deuren op een ter- lak langs de A4. Keijzer ert zich dat het het eerste ilplein was waar van tevo- )ed over was nagedacht, s een duidelijke visie over vierkante meters we Ook wisten we dat we ls wilden en niets an- Meubelverkopers hadden getrokken uit het eerste leiland in Nederland, dat inzelf ontstond in de |tse wijk Kanaleneiland, jruipdoor-sluipdoorgebied veel winkels zitten die het wonen te maken heb- )ok wisten de bedenkers W. bt Leiderdorpse plein ze- t ze niet zo wilden worden lubelboulevard Beverwijk, rolgens Keijzer veel wild- 1. „Daar is steeds meer te il geplakt zonder erover ER Manken." Iks het vooropgezette plan lijkt Leiderdorp te zijn inge haald. Als je het aantal gepar keerde auto's vergelijkt met de hoeveelheid blik die bij Villa Arena in Amsterdam staat, of bij de Rijneke Boulevard bij Zoeter woude, dan komt Leiderdorp er matig vanaf. Verkopers in Woonmall Alexandrium in Rot terdam glimlachen als een Lei derdorper er een tafel bestelt en stellen tevreden vast, dat het in Leiderdorp niet zoveel meer oorstelt. Toch ontkent Keijzer dat Meu belplein Leiderdorp kwijnend ten onder gaat. Integendeel, het meubelplein was halverwege de jaren negentig al op de hoogte van plannen voor Villa Arena, Woonmall Alexandrium en Haaglanden Megastores, vertelt Keijzer. „Rond die tijd, we be stonden zelf tien jaar, ging het met ons ook iets minder goed. Daarom hebben we een gespe cialiseerd bureau onderzoek la ten doen. Zij gaven aan: als wij ons willen verbeteren op de markt moeten we het midden terrein benutten met winkels die ons ondersteunen. Aan nog meer winkels met meubels is geen behoefte." Die adviezen zijn het afgelopen jaar uitgevoerd. Op de plek van de vijver in het midden van het plein zijn bijzonder vormgege ven gebouwen verrezen, die uit een verdieping onder en een verdieping boven de grond be staan. Daarin zijn neergestreken Kids XL (met slaapkamerartike len en kleding voor kinderen), Bevers (houten vloeren), Ligne Roset (een Frans meubelmerk), Siematic (keukens) en Droom- domein (slapen). Ook een hore cagelegenheid is nieuw. Langs de bestaande winkels is een lui fel gemaakt zodat mensen over dekt kunnen rondwandelen. High-tech lampen zorgen voor een speciale sfeer. Keijzer gelooft er heilig in dat deze beperkte uitbreiding vol Midden op het Meubelplein staan vijf nieuwe winkels en een koffiehuis. Winkelen kan voortaan overdekt en wie alle banken heeft uitgepro beerd, kan buiten even uitrusten op het nieuwe straatmeubilair. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15