Stelen uit frustratie over de baas LEIDEN REGIO Leiden Rond de Pelikaanhof blijft het tobben 'Afschaffen ozb treft minima niet' Hoge taxiboetes door laat bezwaar ergernissen wegnemen GERECHT R* MIDDEN Problemen in studentenflat zelf wél opgelost ZUID NOORD westMarokkojaar in 2005 moet Leidsch DagbladA ÏICII1 EVEN dinsdag 24 SEPTEMBER 2002 kt d{ v ze \fl 1 gisteij ondo >p te "DER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, ïlaats buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt kon tadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden hand anaar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, itiënt «0715321921; e mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl isves IK Bij de ingang van de begraafplaats aan het eind van steeg 126a begint zondag 29 september om 11.00 uur •ling over de voormalige begraafplaats Groenesteeg. jë is gratis. fc In buurthuis de Pancrat kunnen 50-plussers morgen om k bingo spelen. De zaal van het buurthuis aan de Middel- 85 is om 12.30 uur open. I Musicologe Mies Albarda gaat eind september bij de Iksuniversiteit K&O, Oude Vest 45, een cursus geven over taanse muziekgeschiedenis. Tijdens tien maandagavon- lt nagegaan of er eigenlijk wel Amerikaanse muziek be- [1 oudsher is het muziekleven in Amerika sterk beïnvloed ipeanen, die om economische of politieke redenen uit- r het land van de onbegrensde mogelijkheden. Later nwege het opkomend fascisme, kunstenaars als Stra- rtok en Schönberg hun toevlucht in de Nieuwe Wereld. informatie wil hebben over deze cursus kan bellen met ion 5141141, dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur of kijken [et www.keno.nl IORSCH Bij de cursussen Werelddans voor Kinderen van laf vrijdag 27 september worden gegeven in het Wacht- lij de Morspoort, Morsstraat 62, is nog plaats. Voor kinde- 7 en 8 jaar zijn de lessen van 15.45 tot 16.30 uur en voor 9 tot en met 12 jaar van 16.30 tot 17.30 uur. De cur- it uit 15 lessen en kost respectievelijk 45 en 60 euro. Na- htingen zijn te krijgen bij Gerard van Steekelenburg, tele- 1089 of Lyke Blok, 5230818. IN Bezoekerscentrum Het Reigersbos in park Cro- zondag 29 september om 14.00 uur het vertrekpunt van sie van het IVN over 'Spinnen en bodemdieren'. In deze et jaar zijn er veel spinnen, ook in huis. Ook bodemdie- ssebed en duizendpoot komen we dan in huis tegen. Er ictiviteiten over spinnen en bodemdieren. Het Reigersbos per fiets of lopend te bereiken vanaf het fietspad langs het chiekanaal en het polderpad. Auto's kunnen geparkeerd 11 de omgeving van de voetgangers/fietsersbrug over het jbij de volkstuinen aan de Vrouwenweg. Deelname is gra- De Leidse postzegelvereniging De Postzegelvrienden ag 27 september van 14.00 tot 16.30 uur een ruilmiddag lachti zegelverzamelaars in gebouw Vogelvlucht aan de Boshui- :n opDeze bijeenkomst is voor iedereen gratis toegankelijk, oor diegenen die geen lid zijn van De Postzegelvrienden. •ch ei g Zowel voor beginners als gevorderden begint er op nen 30 september van 20.00 tot 22.00 uur in buurtcentrum eten n cursus boetseren. Voor 20 lessen bedragen de kosten iat d Buurtcentrum Matilo is te vinden aan de Zaanstraat 126, 'lk gi 412515. dit metkwiJK In het clubgebouw van wijkvereniging Aktief aan estraat 2 kan vrijdag 27 september om 19.30 uur worden ne 1 gesjoeld. De zaal is om 19.00 uur open. ren J 1. „E wan 21 ARTIER Door het Heempark kan zondag 29 september ?eme QUr een wandeling door het park worden gemaakt. Het erder n de wandeling, die begint bij de ingang van het park aan 1 eesterweg, is 'Zaden en vruchten'. Deelname is gratis. door Timoteus Waarsenburg leiden - De drugsproblemen rond studentencomplex de Peli kaanhof lijken opgelost. Maar is daarmee ook de buurt helemaal veilig? Twee weken geleden vond in de Klokpoort een brute straatroof op klaarlichte dag plaats, vorige maand is er in de Pelikaanstraat iemand neerge stoken. Enkele maanden ddér- voor pleegde een man een over val op een woonhuis aan de Maria Gijzensteeg. Het gerucht gaat dat al deze misdrijven in verband staan met drugsproble matiek. Directeur N. Stikkelorum van de Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS) wijst deze sugges tie van de hand. De incidenten staan volgens hem geheel los van de situatie in de Pelikaan hof. „Er waren een hoop proble men met drugsdealers die de Pelikaanhof als thuisbasis had den uitgekozen. Dat probleem is volledig opgelost. De dealers zijn weg en daarmee ook de aanloop van andere probleemfi guren. Die overval en steekpartij zijn heel vervelend, maar heb ben helemaal niets met de Peli kaanhof te maken." Een bewoonster van de studen tenflat wil wel kwijt dat de leef baarheid van het complex met sprongen vooruit is gegaan na dat de SLS de boel heeft opge knapt en de flat weer tot het ex clusieve domein van studenten heeft gemaakt. „Er wordt nog wel eens wat voor de deur ge hangen door onfrisse types", zegt ze. „Vooral in de zomer. Bij mooi weer. Maar het is hier niet meer zo onveilig als een jaar ge leden." Ook de ondernemers in de buurt bevestigen dat de proble men rond de Pelikaanhof min der zijn dan voorheen. Maar ze reageren verbaasd als ze horen dat de buurt beter zou zijn ge worden. „Iets beter misschien. Die dealers bij de Pelikaanhof staan er niet meer. Maar het blijft een buurt waar veel rottig heid heerst", zegt een oudere ondernemer die evenmin zijn naam in de krant vermeld wil zien. „Als ik dat doe, kan ik mor gen nieuwe ruiten bestellen." „Er worden hier langs de Oude Vest bijvoorbeeld enorm veel auto's opengebroken. Agressie ve junks zijn aan de orde van de dag. En ze poepen en pissen in de portieken, tussen de gepar keerde auto's en in de steegjes. Vroeger was dit een nette buurt. Maar die tijd is echt voorbij. Ik wilde net mijn auto parkeren, komt er een vent aanlopen die door Robbert Minkhorst leiden - De afschaffing van de huizenbelasting (ozb) bestrijdt de armoedeval in Leiden. Dat antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van Groenlinks. Groenlinks maakt zich zorgen over de gevolgen voor het inko men van minima en andere huishoudens met een kleine beurs, als de ozb in 2005 wordt afgeschaft. De fractie stelde daarover vragen na publicatie van een onderzoek van de Eras mus Universiteit in juli van dit jaar. Uit dat onderzoek bleek dat Leiden er zestien miljoen euro per jaar op achteruitgaat. Wethouder R. van der Sande (WD/financiën) reageerde des tijds al verontwaardigd. Volgens hem klopt de studie niet, omdat het studiecentrum van de Rot terdamse universiteit zich heeft verslikt in de Leidse belasting mix, een combinatie van ozb, afvalstoffenheffing en reini gingsrechten. De gemeente voert de laatste twee belastingen in zodra de ozb verleden tijd is. Groenlinks meent dat in ieder geval de lagere inkomensgroe pen daaronder gaan lijden. De mix van belastingen heeft als doel om 'de zwaarste schouders de zwaarste lasten te laten dra gen'. Deze vorm van inkomens politiek verdwijnt als het rijk de huizenbelasting schrapt. De col legepartij vroeg daarop aan B en W om uit te rekenen wat de fi nanciële schade voor huishou dens zou worden. Groenlinks is 'zeer bezorgd' over de ontwikke lingen, ook al omdat een extra- tje voor huishoudens/de Zalm snip, eveneens wordt afgeschaft. B en W stellen dat de minima er na 2005 'niet op voor- of achter uitgaan'. Voor hen werd de ozb toch al kwijtgescholden. Het college erkent tevens dat de rij keren in de stad rijker zulléft worden, omdat zij 'meer voor deel hebben naarmate zij meer ozb betalen'. De groep inkomens net bovén het minimum profiteert ook van de maatregel, voorspellen B en W. De afschaffing van de ozb dempt de armoedeval. Als voor beeld noemt een woordvoerder van de gemeente een man of vrouw die een baan vindt en door zijn licht gestegen inko men (van uitkering naar salaris) recht op kwijtscheldingen ver speelt. Wie dan ozb betaalt, bij voorbeeld tachtig euro per maand, en honderd euro meer verdient, houdt van zijn voor deel nog maar twintig euro over. Betaalt hij in plaats van ozb al leen nog maar afvalstoffenhef fing en reinigingsrechten - per maand 25 euro - dan is zijn 1J- nancieel nadeel kleiner. Overi gens kan het voorkomen dat ie mand die werk vindt er in inko men op achteruitgaat. Verschillende maatregelen van de SLS hebben er voor gezorgd dat de Pelikaanhof zelf veiliger is gewor den. Foto: Hielco Kuipers zegt dat 'ie m'n kop eraf gaat schoppen. Ik bedoel maar..." De barman van Bad Habits, de Engelse pub aan de Pelikaan straat, sluit zich volledig aan bij de ondernemer. „De Pelikaan hof zorgde voor veel overlast toen daar een hoop niet-studen- ten kwamen wonen. Daar heb ben we nu inderdaad geen last meer van. Maar de buurt is er niet beter op geworden." Om z'n bewering kracht bij te zetten haalt hij meteen een voorbeeld aan. „Een uur geleden werd hier nog een schilder op z'n bek ge slagen omdat hij een opmerking maakte tegen iemand die vuil op straat gooide. Nee hoor, er lopen hier nog steeds een hoop gekken rond." leiden - Een onderdeel van de Leidse taxicentrale de Ambassa deur zit hevig in zijn maag met enkele honderden boetes voor 'ongeoorloofd rijden' door de Breestraat. De wagens van het bedrijfje zijn geflitst op de Bree straat hoewel het voor vier au to's een ontheffing heeft. De directeur noemde de boetes vanmorgen in de rechtszaal 'on redelijk'. „Ik heb hier de onthef fing voor mijn vier taxi's!" De rechter wees er echter op dat hij een half jaar te laat was met het aantekenen van bezwaar. „Ik kon de stapel boetes admini stratief niet aan", vertelt hij. „Ik ben maar een eenmansbedrijfje, begrijpt u. Ik maak lange dagen. Eens in de zoveel tijd reserveer ik een dag voor mijn admini stratie." Dat was niet erg ver standig, blijkt achteraf. „Uw redenen zijn wel begrijpe lijk maar objectief gezien kan ik er niets mee", oordeelt de rech ter. „Ik verklaar uw bezwaar niét ontvankelijk. U bent echt veel en veel te laat." De man moet dus diep in zijn buidel tasten. „Taxi's horen gewoon door de Breestraat te kunnen rijden", moppert hij. „Dat kunnen ze ook. Alleen moeten taxichauffeurs netjes hun pas laten activeren. Als het niet met de gemeente eens bent, kunt u de plaatselijke poli tiek ingaan. Misschien vindt u daar medestanders voor uw ideeën", oppert de rechter. „Als ik die boetes betaal, gaat mijn bedrijf failliet! Dan staan veer tien mensen op straat", roept de man verontwaardigd. „Dat virid ik reuze rot voor u, maar u heeft tijd genoeg gehad om bezwaar aan te tekenen." De man gaat in hoger beroep. ARTIER In het gebouwtje van de speeltuin aan de Dam- morgen de najaarsbingo. Aanvang 20.00 uur. ,.JF Bij 'Net Uit', een club voor recreatiebadminton in de i-|*| /cf, is plaats voor nieuwe leden. Er wordt op dinsdag- en -Mgavond gespeeld, vaak dubbelspel en alle niveaus zijn roordigd. Wie ook graag wil badmintonnen kan bellen evrettyert Posthuma, telefoon 5318296. in. be ARTIER In buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan 19 zijnnkele plaatsen vrij op een creatieve club voor vrouwen, in Ni onderdag van 10.00 tot 11.30 uur plaatsvindt. Zondag 29 entie ris 6r van 10.00 tot 13.00 uur een rommelmarkt in het intal ordw d.' ts vai rs vn htev: ge nit1. er ontvaü ns kunn :hte :nte| door Wilfred Simons leiden - Spanningen tussen au tochtone Nederlanders en al lochtone van Marokkaanse af komst kunnen afnemen als de twee landen intensiever samen werken. 'Daadwerkelijke kennis making' leidt tot meer weder zijds begrip. Dat zeggen de Leid- Marokkodeskundige H. HObdeijn en zijn Amsterdamse collega P. de Mas. De twee wil- wen die niet voor zichzelf durven op te komen of geen Rotte uven te t>eginnen verzorgt Hara in samenwerking met ieI chappelijk Werk Midden Holland donderdag 26 rvan 20.00 tot 22.00 uur een voorlichtingsbijeenkomst tiviteit. Deze bijeenkomst is gratis, maar in verband met te aantal plaatsen is het gewenst om zich aan te melden: 233209 tussen 9.00 en 12.00 uur. Deze lSsbijeenkomst gaat vooraf aan de cursus assertiviteit van ven °P maandag 7 oktober van 12.30 tot 14.30 uur ten, uit tien bijeenkomsten bestaat en 34 euro kost. larie en opgave kan worden gebeld met het )pelijk Werk, Deanne Maas, 5416647 (9.00 tot 10.30 uur) 12727. Het vrouwengezondheidscentrum Hara is aan de Bonairestraat 4. len de banden tussen beide vol ken aanhalen door de organisa tie van een 'Marokkojaar' in 2005. Aanleiding is de herden king van het feit dat Nederland in 1605 diplomatieke betrekkin gen met Marokko aanknoopte. Marokko en de Marokkanen hebben in Nederland twee ge zichten. Marokko geldt als een land met een grote culturele rijkdom. Tegelijkertijd ergeren veel autochtone Nederlanders zich aan de problemen die groe pen Marokkaanse jongeren in Nederland veroorzaken. Omdat de aanwezigheid van Marokka nen in Nederland een feit is, heeft het volgens Obdeijn en De Mas weinig zin om stil te blijven staan bij die ergernis. Beter is het als beide groepen elkaar be ter leren kennen, waardoor zij elkaar meer begrijpen en in staat zullen zijn om dingen 'sa men te doen'. Het feit dat erin 2005 vierhonderd jaar betrek kingen tussen Marokko en Ne derland bestaan vindt Obdeijn 'een ideale aanleiding' om de samenwerking te intensiveren. Obdeijn en De Mas willen niet alleen een culturele samenwer king. Dat zou teveel voor de hand liggen. Ze willen dat Ma rokkanen en Nederlanders 'sa men iets ondernemen in de journalistiek, de wetenschap en bij het oplossen van maatschap pelijke vraagstukken'. De twee deskundigen hebben inmiddels gedaan gekregen dat er een Marokkotentoonstelling komt in de Nieuwe Kerk in Am sterdam. Ook het Wereldmuse um in Rotterdam en het Ko ninklijk Instituut voor de Tro pen in Amsterdam hebben me dewerking toegezegd. Verder komt er onder meer een reizen de tentoonstelling over Marokko langs Openbare Bibliotheken. In Marokko wordt het theaterfesti val van Asilah (vijftig kilometer onder Tanger) in 2005 groten deels aan Nederlandse muziek, dans, theater en muurschilder kunst gewijd. Binnenkort verwachten de twee een projectorganisatie op te richten die het Marokkojaar ver der gaat organiseren. Voor fi nanciering wordt gerekend op een bijdrage van de overheid en van het bedrijfsleven. Vooral de Nederlands-Marokkaanse Ka mer van Koophandel wil hier voor bemiddelen. t zijn buders betreedt rintigjarige Leidenaar de rechtszaal van jer post gerecht aan de Witte onden j rechter hoeft hem rtokost eggen dat hij een fout in. Daar is hij zich wust. Het is alweer ja- 28030 1 dat hij voor het 3:10-13 braking kwam met die tussentijd is er van abfierd. Zo weet hij nu in het ADHD-syn- lf( t. Zijn concentratie- len He hyperactiviteit en u dat sc stappen van vroeger >or beter te begrijpen, in het verleden te inderen laten beïn- ;eeft hij toe aan de iehoude ter. „Maar wat er nu Zuid b komt niet voort uit sprobleem", vindt de „Ik heb een rolmaat van Praxis gestolen uit pure frustratie over mijn baas", biecht hij op. De Leidenaar werkt sinds kort als loodsmedewerker. „Ik werk hard en ze zijn erg tevreden over mij", vertelt hij trots. Voor deze baan heeft de verdachte een nieuw uniform moeten aan schaffen. „Maar ik heb geen en kele vergoeding gekregen", klaagt hij. „Die kleding is hart stikke duur. Van mijn vorige baas kreeg ik kleedgeld altijd wel terug. Verder moet ik bijna iede re week wel weer iets nieuws ko pen. Op een dag eiste mijn hui dige baas ook dat ik een rolmaat mee zou brengen." Die avond tijdens het winkelen besluit de loodsmedewerker geen cent ex tra aan zijn werk uitgeven. In de doe-het-zelfzaak haalt hij een rolmaat uit de verpakking. Die stopt hij in zijn zak. De stekker doos voor eigen gebruik rekent hij wel keurig af. „Ik ben op he terdaad betrapt", vertelt de jon geman. „Ik ging niet met criminele plannen naar die winkel. Het in cident is mij gewoon overko men", vertelt de verdachte openhartig. „Dat is wat mij juist zorgen baart", antwoordt de rechter. Op haar voorhoofd ver schijnen rimpeltjes. „U zult zich namelijk in de toekomst wel va ker in zo'n vervelende werksitu atie bevinden", voorspelt zij. „Het leven is hard. Wie verze kert mij dat dit niet nogmaals gebeurt?" De loodsmedewerker denkt even na. „Het gebeurt niet meer. Ik zal hard aan mijzelf gaan werken", antwoordt hij rustig. „Kunt u daar geen hulp bij gebruiken?", vraagt de rech ter. „Nee, ik doe dit liever alleen. As ik mijn psychiater wil spre ken, dan bel ik hem." Ondanks financiële frustraties geeft de vaste baan ook stabili teit aan het leven van de ver dachte, denkt de officier van justitie. „Die stabiliteit wil ik niet wegnemen met een gevangenis straf. A is die eigenlijk wel op zijn plaats", verklaart de officier. „Ik stel een taakstraf voor van 30 uur en een week voorwaardelij ke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar." De rechter is het daar mee eens: „Ik hoop van harte dat dit de laatste keer is dat u voor de rechter moet verschijnen. As u in de toekomst hulp nodig heeft, zoek die dan", raadt ze hem aan. „Realiseert u zich verder dat ik erg vriendelijk ben geweest van daag. De volgende keer stuurt de rechter u direct naar de ge vangenis. Dan is het afgelopen met de vaste baan." Floor Ligtvoet uit de ANNO 1902 Woensdag 24 September LEIDEN - De Hoogeschool in 1575 door Willem I gesticht ter beiooning voor de standvastigheid der burgerij in het beleg der Spanjaarden, weleer een der hoofdzetels van geleerdheid in Europa, - men vergeve ons dit aanloopje dat natuurlijk ieder Leide naar van den tijd der schoolbanken nog uit zijn hoofd kent - de Hoogeschool is nog altijd de roem en de trots van Leiden. Leiden zou Leiden niet zijn als het niet bezat de hoogeschool, zijn hoogeschool. Amsterdam eriRot- terdam hebben hun handel, polsslag van wereldver keer, Den Haag heeft den zetel der Regeering en het Hof, wij hebben onze Academie en zoolang het gees telijke hooger wordt geacht dan de stof, hebben we over ons deel niet te klagen. De tijden zijn voorbij, dat de stadsburger in nederigen ootmoed opzag tot den academieburger, en de laatste slechts drie ty pen van burgers kende en erkende: professoren, hospita's en oppassers. ANNO 1977 LEIDEN - De belangstelling voor de uitdeling van ha ring en wittebrood op 3 oktober blijkt nog steeds toe te nemen. Bestuurslid H. Meijer van de 3 October Vereeniging: „Ondanks de flinke prijsstijging van de haring, krijgt iedereen twee haringen. We heb ben beslag weten te leg gen op een partij van uit stekende kwaliteit." Foto: Archief Leidsch Dag blad Zaterdag 24 september KUSTSTREEK - Ingeklemd tussen de bebouwing van Katwijk en Wassenaar ligt het duingebied Berk- heide. Een naam, die de waarheid geweld aan doet, want zoveel berken staan er niet meer in dit acht honderd hectare grote gebied. Duinen, die in het grijze verleden ontstonden zonder dat daaraan één mensenhand te pas kwam. Uniek door hun ont staansgeschiedenis, uniek gezien de bijzondere bo demeigenschappen, uniek door de landschappelijke schoonheid met zijn vele voghtige duindalen en kwelwatertjes. Broedplaats voor vele vogelsoorten en territoir voor planten, bloemen en bomen in vele va riëteiten. Maar de laatste decennia is er veel veran derd in dit gebied. Zoveel, dat het met de natuurwe tenschappelijke en recreatieve waarde van het ge bied in snel tempo bergafwaarts is gegaan. Het ge bied wordt vooral in de zomermaanden overstroomd door grote aantallen recreanten, die zich niet storen aan het gebod om op de paden te blijven. Toezicht op de naleving is er onvoldoende. Een ander nog veel sluipender gevaar, dat het ge bied bedreigt, is de waterwinning. Steeds duidelij ker drukt dit een stempel op het gebied. Wat bijna honderd jaar geleden (1878) aarzelend begon met een bescheiden wateronttrekking aan het geb wat in later jaren uitgroeide tot een aantal infi plassen, die aanvaardbaar in het landschap w aangepast, dreigt nu te ontaarden in een onttakeling van het fraaie duinlandschap. Een poging om dat ongunstige tij voor Berkheide te keren wordt ondernomen door de Leidse Werkgroep Berkheide, bestaande uit biologie studenten en amateur-vogelaars uit Leiden en omgeving. In een onlangs verschenen rapport is verslag gedaan om te voorkomen, dat Berkheide als natuurgebied verloren gaat. Als plaatsen waar intensieve recreatie zou kunnen plaatsvinden, wordt het gedeelte in de directe omge ving van Katwijk genoemd en de al bestaande gebie den als Meijendel, Duinrell, de Ganzenhoek en de Pan van Persijn. Daarentegen zal het publiek ge weerd moeten worden uit de kwetsbare Zwarte Pan. die door een speciale bodemgesteldheid een aantal zeer zeldzame korstmossen en gewone mossen her bergt. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeveri| Domlatc b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling nau de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13