Noordwijkse exploitanten willen grotere paviljoens DUIN BOLLENSTREEK Steeds meer vraag naar ouderenhuisvesting Midden in Rijnsburg staat 'gewoon een raar huis' 'Echt groen direct aan de kust, dat is en blijft R2 Aandacht voor de andere kant van het drat) Noordwijk weer de twee congresplaats van Nederlf; Ouderendag in Noordwijk noordwijk - De Stichting Coör dinatie Ouderen Noordwijk viert de Dag van de Ouderen op zaterdag 5 oktober met een fietspuzzeltocht, een lunchbuf- fet, een voordracht, een ballet voorstelling en een optreden van een mandolineorkest. De meeste activiteiten worden ge houden in het dienstencentrum HefTrefpunt aan de School straat en beginnen om tien uur 's morgens. Progressieven gaan de wijk in noordwijk - De Progressieve Combinatie in Noordwijk gaat naar de mensen toe. „Er wordt veel gesproken over de kloof tussen burgers en politici en we willen daar concreet wat aan gaap doen. Dat betekent dat wij meer dan voorheen de wijk in moeten, mensen en organisa ties,moeten opzoeken", aldus fractievoorzitter Eijs. De combi natie begint daarmee door op korte termijn afspraken te ma- ken(piet de wijkverenigingen. i 'til* Australische vogels in Katwijk katwijk - De Vogelclub Katwijk houdt op 27 september een dia- lezirig in zalencentrum Tripo dia. P. van der Luit uit Alphen aan den Rijn doet daar verslag van zijn reis door Australië in de zomer van dit jaar. Aanvang is afcht uur 's avonds. Iedere ge- intefesseerde is welkom. Toe gang twee euro per persoon. dinsdag 24 SEPTEMBER 2( vervolg van voorpagina leiden/regio - De toenemende vergrijzing is de oorzaak van de groeiende vraag naar aangepas te woningen. In Zuid-Holland Noord is de vergrijzing het sterkst in Wassenaar, Zoeter- woude, Leiderdorp, Warmond en de Rijnstreek. In Leiden en Alphen aan den Rijn vindt een daling of slechts een kleine toe name van het aantal huishou dens met ouderen of lichamelijk gehandicapten plaats. Daar wo nen al veel ouderen en is groep in de leeftijd van 45 tot 55 jaar minder vertegenwoordigd. In kleine gemeenten bestaan al veel woningen die zonder veel kosten kunnen worden aange past, stellen de onderzoekers. Hier zijn namelijk veel eenge zinswoningen en weinig flats. In de steden zijn het vooral de flats zonder liften die duur zijn in het 'opplussen'. Uit het onderzoek blijkt dat in de omgeving van Leiden al wel opvallend veel woningen zijn die geschikt zijn voor ouderen. Hier is al één op de vijf wonin gen geschikt voor wonen door ouderen of gehandicapten. In de Bollenstreek en de Rijnstreek is het aandeel van aangepaste woningen flink lager. De onder zoekers willen dat er vooral daar woningen worden aangepast waar al veel ouderen wonen of willen wonen. Zij zijn voorstan der van zogeheten woonzorgzo nes waarbij veel ouderen en ge handicapten bij elkaar in de buurt wonen met verpleeg- en verzorgingshuizen, huisartsen, apothekers en andere hulpverle ners vlak bij. Overigens blijkt dat gemeenten, provincie en woningcorporaties met hun huisvestingsplannen en streek- en bestemmingsplan nen te weinig rekening houden met ouderen, gehandicapten en psychiatrische patiënten. De groeiende groep ouderen blijft steeds langer zelfstandig wonen, gehandicapten en patiënten uit de geestelijke gezondheidszorg komen steeds meer vanuit de instituten in de wijk, maar in plannen rond huisvesting zie je daar nauwelijks iets van terug. Om dat te veranderen komt er in de toekomst in alle streek-, bestemmings- en andere huis vestingsplannen standaard een paragraaf die over het wonen, de zorg en het welzijn van deze groepen gaat. Dat is één van de actiepunten die in de praktijk moet worden gebracht door ver schillende instellingen die zich in Zuid-Holland Noord bezig houden met zorg, huisvesting en welzijn van ouderen, gehan dicapten en psychiatrische pati ënten. Deze organisaties van overtuigd gera; veel langs elkaar heen J Ze weten te weinig vai wat ze doen, terwijl ze v zelfde groepen werken. 1 een conferentie giste Noordwijkerhout den zij een zogeheten a document waarin zij t het hokjesdenken op te P Daarvoor in de plaats meer samenwerking kon la7{ voor ouderen, gehand] en psychiatrisch patiënt beste aan zorg, huisvesi andere hulp te bieden. katwijk - Katwijk wil meer be planting aan de kust, want de wijken achter de zeereep zijn zo kaal. Maar Katwijk is niet de eni ge boomarme kustplaats. Hoe groen kun je het maken, zo dicht aan de zee? U. Hassefras, bomenkenner en werkzaam bij natuurmonumen ten, noemt de zoute wind de grote boosdoener. „Die kunnen heel veel bomen niet verdragen. De iep wel, maar die is niet zo populair vanwege de iepziekte. De meidoorn is een goeie, maar houdt niet van verharding, dus die moet je in ruime vakken planten. Dat is in het dichtbe bouwde centrum van Katwijk een probleem. Beuken redden het niet aan zee, de eik is iets sterker. Maar direct aan de kust is en blijft het lastig." Toch is er best wat mogelijk, denkt Hassefras, als je met plan tenbakken en struiken werkt. „Fiets maar door de duinen, dan zie je wat er groeit. Duin- doom, vlierbes, liguster, die kunnen net zo goed in een woonwijk staan. Als je daar op strategische plekken iets mee doet, ziet het er al groener uit." Ook boswachter E. van Liempd die van Scheveningen tot Zand- voort werkt, kan wel wat beden ken. De Corsicaanse en Oosten rijkse den werd van oudsher in de duinen geplant. „Die doet het hier goed, alhoewel we er een beetje op terug komen. Het is een exotische boom, hij hoort hier eigenlijk niet." Beter is vol gens hem om in de luwte achter de eerste huizenrij eiken, iepen en beuken te planten. Waarom er langs de kust over het algemeen zo weinig groen is, weet Van Liempd niet. „Mis schien heeft het met de drukte te maken. Op elk vrij stukje bou levard heeft de gemeente liever een parkeerplaats. Bovendien is er vaak veel groen buiten de be bouwde kom. Dus wie voor de natuur komt, gaat toch het dorp niet in." door Jan Preenen noordwijk - De eigenaren van de vijftien strandtenten in Noord wijk willen hun paviljoens aan zienlijk uitbreiden. Vooral de overdekte ruimten moeten vol gens voorzitter K. Borst van de Vereniging Gezamenlijk Overleg Noordwijkse Strandbedrijven (GONS) veel groter worden. „Omdat het strandweer deze zomer te wensen overliet, heb ben veel exploitanten minder inkomsten gehad dan andere ja ren", zegt Borst. „Gemiddeld tien tot twintig procent. De ver huur van ligbedden, stoelen, pa rasdis en windschermen is be hoorlijk tegengevallen. Zeker in juli. Dat gemis aan inkomsten moét je kunnen compenseren door mensen binnen te ontvan- gem maar daarvoor moet je wel de ruimte hebben." Daar ontbreekt het in de ogen van Borst aan, ook al zijn de mogelijkheden dit jaar ver ruimd. De strandtenthouders mochten hun overdekte zitge deelte met eenderde uitbreiden tot maximaal 54 vierkante me ter. „Dat klinkt aardig, maar zelf zat ik daar met De Zeespiegel aan de Duindamseslag al aan. Nu kunnen we binnen veertig a vijftig mensen tegelijk hebben. Dat moet zeker naar honderd, zoals in Katwijk. Dan kunnen we tenminste wat meer organi seren. Voor ons is het erg be langrijk om slechtere weken op te vangen en minder afhankelijk te worden van het weer." H. van Duivenbode, eigenaar van Beach End op het strand voor de Astrid Boulevard op de grens met Katwijk, is het volle dig met Borst eens. „De verhuur van bedden, stoelen en scher men was dit seizoen veertig pro cent minder dan anders. We hebben maar acht hele mooie dagen gehad. Ik heb nog het ge luk dat ik hier vlakbij het Kat- wijkse hondenstrand zit. Veel hondenbezitters komen hier binnen wat gebruiken. Maar ik zou veel meer kunnen doen als het overdekte gedeelte groter zou zijn. Daarom ben ik zonder meer vóór uitbreiding." Volgens P. van Schie van de De Strand- gans op het strand voor de Ko ningin Wilhelminaboulevard zou een groter binnengedeelte 'hartstikke mooi' zijn. „We krij gen dan meer mogelijkheden voor partijtjes. Nu zijn we toch beperkt." Wethouder Van Duin van strandzaken heeft 'begrip' voor de situatie waarin de strandtent houders verkeren. „Ik heb zelf ook een rondje over het strand gemaakt en weet hoe de men sen ervoor staan. Tegelijkertijd moet ik echter vaststellen dat we met z'n allen net de Derde Strandnota voor vijf jaar hebben vastgesteld. Daarin zijn de gren zen al verlegd: meer mogelijkhe den om reclame te maken, meer binnenruimte, toestemming om na zes uur 's avonds sterke drank te schenken, langere ope ningstijden in vóór- en nasei zoen en de mogelijkheid om frites te verkopen, zolang dat maar gebeurt als onderdeel van een maaltijd. Om dan nu al weer de zaak open te breken, zie ik niet zitten. Dan kan wel wor den verwezen naar Katwijk, maar die vergelijking gaat niet op. Daar heb je nauwelijks res taurants op de boulevard. In Noordwijk zijn er heel veel. Als we al naar grotere paviljoens willen, zullen we toch ook over leg moeten plegen met de on dernemers op de boulevard. Voor hen zou de concurrentie immers veel groter worden. Bo vendien zou de huur voor de strandtenthouders omhoog moeten." Borst vindt dat echter geen van zelfsprekendheid. „We betalen al te veel pacht. Daar moet echt niets bijkomen. Voor ons is het een overlevingsverhaal. In het najaarsoverleg met de wethou der kaarten we onze wens dan ook zeker aan." De ouders van de doodgestoken Stephan Hendriksen legden gisteren bloemen tijdens de herdenking op het Northgo College. Foto: Dick Hogewoning door Jan Preenen noordwijk - De aandacht voor de 'andere kant' van het drama is er opeens. Wanneer drie oud klasgenoten van de vorig jaar op De Grent in Noordwijk doodge stoken Stephan Hendriksen maandagmiddag na een her denking op het schoolplein van het Northgo College nog even napraten, merkt Maarten Stuif bergen op; „Voor de ouders van de daders is het ook moeilijk. Voor de daders zelf ook trou wens. Zij moeten maar zien ver der te leven. Ik heb gehoord dat de hele familie is verhuisd om ergens anders helemaal op nieuw te beginnen." Verder laat Maarten het daarbij. De andere twee ook. Het is niet het gemakkelijkste onderwerp om te bespreken. Dat geeft later ook de rector van de scholenge meenschap, Lieneke Jongeling, aan: „Ik probeer die kant ook steeds te belichten. Niet in groepsverband. Maar als ik met wat leerlingen apart zit te pra ten, komt het nog wel eens aan de orde. Inderdaad is het voor die mensen ook erg zwaar. Het verschil is echter dat de daders nog leven. Zij zullen echter nooit meer worden verlost van hetgeen zij hebben gedaan. Ze hebben wel een gevangenisstraf, maar daarmee wordt hun daad niet afgekocht. Nooit." In haar toespraak op het school plein, omringd door de ouders en grootouders van Stephan, leerkrachten en honderden leer lingen, roert Jongeling dat as pect niet aan. „Het onderwerp Stephan leeft hier heftiger." De Katwijker zat op het Northgo College in 5-havo. Jongeling wijst er één jaar en één dag na de dodelijke steekpartij op dat niemand had gedacht dat zoiets in Noordwijk kon gebeuren. „We worden naast het zinloze geweld geconfronteerd met de bedreiging van de vrije me ningsuiting. De samenleving is gebaat bij werkelijk respect voor elkaar en ruimte voor die vrije meningsvorming. Vanuit onze school, vanuit deze samenle ving, willen wij door ons doen en laten bijdragen aan dat res pect en het dragen van verant woordelijkheid voor een merk bare verbetering in het samen leven binnen de Noordwijkse gemeenschap en daarbuiten. Geweld en bedreiging kunnen we niet tolereren." Ze had graag gezien dat het mo- De J p-ag2 nument ter nagedacht! zegel Stephan en met een op Dezf gen zinloos geweld in 1 roor d meen al was geplaats! Grent. „Dat zou toch e^G Zo van bezinning kunnen hen die daar genieten uitgaan. Jammer dat d Buur er nog niet is." In elk ge 14125 er sinds eind april dit herinneringsboom met plaat op het schoolple estraa worden bloemen ne 1 Door onder anderen namens de school. „H nen we terugkeren wai daar behoefte aan Stephan maakt op deel uit van onze geme U1 We gaan straks verder nL dingen van alledag, 1 eestei hebben Stephan bij ons bond, is door verbroken." gesj' Midden in Rijnsburg staat een huis. Een oud huis dat zich een eeuw geleden nog ver buiten het dorp bevond. Toen stond het aan het Katwijksein de, nu aan de Katwijkerweg. Niet dat het huis ook maar een centimeter is opgeschoven. Nee, het dorp is gewoon uit zijn voegen gegroeid. En de straat naam is veranderd. Op het bord boven de voordeur prijkt de naam: De laatste stui ver. Dat doet vermoeden dat de eerste eigenaar er zijn laatste zuurverdiende centen in heeft moeten steken, maar die eerste indruk is onjuist. Het huis was ooit een kroeg aan de hoofdweg van Rijnsburg naar Katwijk, waar kooplieden hun laatste stuiver aan een borrel uitgaven alvorens huiswaarts te keren. Tenminste, dat is de le gende, zoals vertolkt door onder ande ren de hui dige bewo ners, Tini.en Thomas Verhave. Thomas is in De laatste stuiver ge boren. Hij heeft er zijn 76-jarige le ven lang ge woond, en daarvoor zijn ouders. Binnenkort vertrekt hij naar de Langevaart. Het huis werd te groot. Tijdens een korte rondleiding door de benedenverdieping, die momenteel grondig wordt ver bouwd, herleven oude tijden. We zien het erf, de paardenstal, Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 de waterpomp in de keuken, het raampje van de voormalige 'plee'. De ruimte waar de wor sten hingen, die in de oorlog als schuilplek diende. De garage waar de luxe Oldsmobile stond, en die bij een eerdere verbou wing de oude fundamenten van koeienhuiden prijsgaf. „Dit huis is in 1600 gebouwd", zegt Thomas Verhave beslist „Vrachtrijders - dat wil zeggen: met paard en wagen - kwamen uit Katwijk aan Zee en trokken het land in met hun haring. Ze spanden hier hun paarden uit en versnoepten dan hun laatste stuivertje. Het was dus een kroeg, maar ook een uitspanne- rij. Zoals de saloons in Amerika, van het Wilde Westen. Je kan gerust zeggen dat het hier vroe ger ook wild west was." Hoe komt Ver have aan die verhalen? „Van de overleve ring", is zijn antwoord. Die overlevering is helaas nergens vastgelegd. Plaatselijke his torici hechten er waarde aan, maar hebben er niets over op papier kunnen vinden. Het percentage dikke duim in de overlevering is moeilijk vast te stellen. Er bestaan ook verschillende versies van het verhaal. Verhave heeft het over kooplui met paard en wagen, anderen over binnenschippers die via de Vliet en de Langevaart bij De laatste stuiver kwamen. Wie gaven nu eigenlijk die laatste stuivers uit? Huize 'De laatste stuiver' in Rijnsburg in vroeger tijden, toen het nog tussen de tulpenvelden stond in plaats van tussen de nieuwbouw. De kinderen van het gezin Verhave spelen voor de deur met de bokkenkar. Foto: privécollectie Thomas Verhave Paardenmenners? Binnen schippers? Misschien is de legendevor ming veroorzaakt doordat het pand vroeger een eind buiten het dorp lag. Midden in cen trum, aan de Vliet, had je een café De Valk. Daar kwam ieder een. De laatste stuiver was an ders. Het lag buiten het zicht, en dan gaan er al snel verhalen over. Zo belandde het in de schemerzone van de plaatselij ke geschiedschrijving. Ook het huis zelf levert nogal wat raadsels op. Uit bouwteke ningen valt op te maken dat er vroeger meerdere huizen ston den. Er staan ook twee kappen op. Midden in het huis zit een muur van zo'n halve meter dik. Zijn er ooit twee huizen samen gevoegd, of zoals sommigen vermoeden drie of zelfs vier? En wat was dan de kroeg? Een klein jaar geleden kochten Linda en Wim Driebergen het huis 'voor de sloophamer weg'. Ze laten het nu grondig renove ren en verbouwen. Wim denkt dat het huidige, grote pand, is opgebouwd uit drie of vier klei nere huizen. Uit de oude koop aktes die hij bezit, blijkt dat in 1866 het huidige terrein nog ujt twee aparte percelen bestond. Daarmee is ook aangetoond dat het huis minstens anderhalve eeuw oud is. Want Verhave noemde 1600 als bouwjaar, maar op een oude foto staat 1700. Veel vragen, weinig antwoor den. Maar dat is natuurlijk ook de charme van zo'n pand. „Het is gewoon een raar huis", stelt Linda vast. „Maar ook een oud huis, en dat is het leuke eraan." Waarschijnlijk heeft de legende als kern van waarheid dat er, zo ongeveer op de plek van het huidige pand, ooit zoiets als een kroeg is geweest. Wie beweert dat hij over verdere, harde fei ten beschikt, mag de nieuwe bewoners daarvan op de hoogte stellen. Hun telefoonnummer is 4029344. Peter van Egmond noordwijk - Noordwijk was vo rig jaar de tweede congresplaats van Nederland. De bloemen- badplaats moet slechts Amster dam voor zich dulden. Een jaar eerder was Noordwijk nog eer ste, maar dat kwam door een in cidentele sterke terugval .van Amsterdam. De situatie is nu weer normaal, meldt de Noord wijkse VW. Noordwijkerhout maakte een sprong op de rang lijst. De buurgemeente staat ze vende op de lijst van aantal con gressen en zelfs vierde op de lijst van aantal deelnemers. Toch is het aantal congressen in Noordwijk flink gedaald, van 201 een jaar eerder tot 178 vorig jaar. Dat is bij vrijwel alle con gresplaatsen overigens het ge val. Alleen Amsterdam en Utrecht kenden in 2001 meer congressen dan een jaar eerder. De Noordwijkse VW-directeur iRTIER jmorgt I0F Bi is pi [avon Marcel Smeets is tevreden p0i voorzichtig. „Jaar-in, j> de top staan is een befcRyiER dat we goed bezig zijn ijnkele kelijke segment in Nfonden Maar de concurrentieirjs er onze nek. Het aantal deelnemers in Noordw een kwart gedaald." I met de hoge plaats vai wijkerhout. Daar is h congresdeelnemers vri dubbeld ten opzichte v< Opvallend is dat Rotten^11 Den Haag, de nummer C^PP' zes van vorig jaar, ge hebben doorgegeven, men dus niet op de ni voor. Smeets denkt er van. „De markt kijkt el naar de prestaties van naamste congresplaat nen.' u 1 matio minder goed jaar kan hebben voor de int» congresorganisatoren. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damlate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5<>7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €18,75 p/kw €52,50 p/j €201,50 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch van het abonnementsgeld ontvar korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post t zijn b ivintigjc' de ree gerech (binnenland) worden verzonden j rechter toeslag van €0,50 aan portokost! eggen verschijndag. m. Daa GEEN KRANT ONTVANGEN? vvuSt. E Voor nabezorging: 071-5128 030 1 dat hi ma t/m vr: 18-19 30 uur, za: 10-13 braking HDC Uitgeverij Zuid BV is belast rt^e tuss verwerking van gegevens van abflerd. Zc dit dagblad. Deze gegevens kunni het AD worden gebruikt om gerichte inf» 2x\n C over voordeelaanbiedingen te gei.' door onszelf als door derden. Hea' bezwaar tegen, dan kunt u dat sc laten weten aan HDC Uitgeverij iP Afdeling Lezersservice, postbus 5[ Haarlem. rvan2 Öviteit. ;te aan '3320S ïgsbije ven dii nen, l 'Tmatie itei 'Peliik "f2727.1 aan de Auteursrechten voorbehouc HDC Uitgeverij Zuid I hyper stappei Dr bete in het iderer keeft hij Jter. „M« komt n jroble I „Ik heb

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12