LEIDE Onderzoekers schrikken van zwakte Leiden 'Groot deel centrum voetgangersgebied' Spanning en sensatie in de binnenstad Plan Luifelbaan is onderweg Dwangsom dreigt voor winkeliers Beatrixstraat REGIO R1 Leidse gen-therapie verlengt leven van Duchenne-patiënt dinsdag 24 SEPTEMBER 2002 m- lUdden in nsburg staat 'raar huis' lud-wethouder irmond boos het Jegstgeest OOS- nfietsers hept ich- isen ;che vooi ten toe- In nke- en. Een 16-jarige bromfiet- riden is gisterochtend oshuizerkade geschept n auto. Later op de dag am een even oude ïtser uit Benthuizen het- de Kanaalweg. In bei- len ontstonden de on- 11 doordat de bromfiet- Jr in voorrang kregen van bilisten. De bromfietser huizen raakte door het gewond aan zijn knie I. De Leidenaar liep let- arm en schouder op. wat achtoffers zijn overge- laar het Rijnland Zie- in Leiderdorp. door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Burgemeester en wet houders van Leiden herkennen zich grotendeels in het beeld dat de bestuurskrachtmeting van de gemeente schetst: een stad die - voor een belangrijk deel door ei gen falen - haar problemen niet de baas kan. „We zijn ondervoed, bewegen niet genoeg en onze buren hou den ons uit onze slaap, en wij hen", zei wethouder R. Hille- brand (regiozaken) gisteravond tegen de gemeenteraad. De raad kreeg een presentatie over het eindrapport van Atos KPMG Consulting, de Universi teit Leiden en Dirk Louter Ad vies Management over de slagkracht en de kwaliteit van het bestuur. Hun belangrijkste aanbevelingen zijn een cultuur omslag en een reorganisatie bij het ambtelijk apparaat, het te rugschroeven van ambities en het versterken van regionale sa menwerking. Ook moet Leiden in overleg met buurgemeenten een oplossing verzinnen voor de gebrekkige, ondemocratische bestuurlijke structuur van de re gio. Overigens melden B en W in een begeleidend schrijven aan de raad dat zij al het nodige in gang hebben gezet. „Leiden en de regio staan er niet goed voor", stelde Hillebrand vast. „We hebben onszelf een spiegel laten voorhouden. Je kunt dan denken: 'wat een wal len, wat een bleekheid', en de spiegel de schuld geven. Dat hebben we in ieder geval niet gedaan. Alle veranderingen wor den een gezamenlijke opgave van college, raad en partners." Op één punt hebben B en W kri tiek op het rapport. De onder zoekers willen dat de gemeente haar ambities intoomt. Wat B en W missen, is hoe Leiden wat dat betreft afsteekt bij vergelijkbare steden en in hoeverre geldge brek een probleem is. „Wij zijn ook nog niet zover dat we vin den dat ons ambitieniveau te hoog is. Wel zijn we overtuigd dat we beter prioriteiten moeten stellen", aldus Hillebrand. On derzoeker Louter bekende dat hij en zijn collega's zelf zijn ge schrokken van hun bevindin gen. „We hadden op een gege ven moment even reflectie no dig. We hadden de vraag: wat kunnen wij nog toevoegen aan de resultaten? Hoe komt Leiden zo zwak, en hoe komt het toch dat daarin zo weinig verandert?" De sleutel naar het vinden van oplossingen ligt misschien wel in de regio, vermoeden zowel Louter ais Hillebrand. Leiden moet ophouden de schuld van zijn problemen bij anderen (waaronder de regio) neer te leggen. Zo'n houding is niet 'op lossingsgericht' en jaagt andere gemeenten de gordijnen in. De regio moet stoppen met wat Louter het alibi-denken noemt: „Zolang ze zich in Leiden zo ge dragen en ze hun zaken niet op orde hebben, hoeven wij niet de kastanjes voor ze uit het vuur te halen." De stad en de regio kun nen niet zonder elkaar, stellen de onderzoekers met klem in hun rapport. Zij bevelen een regionalejoe- komstvisie aan die QQk een op lossing geeft voor de gebrekkige bestuurlijke structuurvan de re gio. De samenwerking met de streek moet verbeterd en Leiden dient daarin het voortouw te ne men. Daarvoor heeft de regio een begeleider, supervisor no dig volgens de onderzoekers 'een externe autoriteit', 'een buitenboordmotor'. dag als dank gastouders De gastouderbureaus jo houden morgen als waardering voor alle ers in de regio Leiden elijke middag onder de ippen aan het dansen', luders uit de regio iet hun kinderen en ren uitgenodigd om aen aan de activitei- itouders worden met lelijk versierde paar- bij station Leiden Cen- ;ehaald. De paarden- (t vanaf 13.30 uur, de :n beginnen om 14.00 ilaats van de gastou- 'Tante Pollewop', Ma- in Leiden. hankelijken en Leefbaar - Leefbaar Zuid-Hol- lt de nieuwe naam ictie van de Onafhan- IZH) in Provinciale ier die naam doet de imenteel een zetel - iaan de statenverkie- volgend jaar. Een ;id van de leden van ingestemd met de jziging. Zij vindt de laar aansluiten bij ambitie: de politiek aan de kiezer; een zijn dat democrati- ipes vooropstelt'. De van de partij blijft on- Leefbaar Zuid-Hol- een federatie van on- ;e lokale partijen, 'ge- Dnderlinge hulpverle- lolitieke belangenbe- op provinciaal ni- Ideeën verkeersdeskundige enthousiast ontvangen door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden Het Noordeinde, de Prin- sessekade en de Turfmarkt moeten in de toekomst zo goed als autovrij worden. Leiden moet het stationsgebied en het parkeerterrein van Stichting Stadsparkeerplan vergroten, waardoor het een nog belangrij kere rol kan spelen. Dat zijn en kele belangrijke onderdelen van de visie van de Vlaamse ver keersdeskundige U. Keppler, die is ingehuurd door de project groep Aalmarktgebied. De leden van de projectgroep ontvingen zijn ideeën gisteren enthousiast. Keppler wil het Leidse centrum groter maken en zo laten aan sluiten op het terrein van Stich ting Stadsparkeerplan aan de Haagweg. Daartoe moeten in zijn visie het meeste autoverkeer uit het Noordeinde, de Prinses- sekade en de Turfmarkt worden geweerd. Alleen auto's van be woners en bevoorradend ver keer zijn nog toegestaan. Voor het overige moeten deze cen- trumstraten in aansluiting op de Breestraat als voetgangersgebie den worden ingericht. De ver wachting is dat zo'n 'opwaarde ring' de vestiging van 'de betere winkel' met zich meebrengt. Op deze manier, denkt Keppler, hebben bezoekers van de bin nenstad die hun auto aan de Haagweg achterlaten, niet meer het gevoel dat ze aan de rand van de binnenstad moeten par keren maar er middenin. En door het stationsgebied, waar dagelijks 60.000 mensen vertoe ven, bij het centrum te betrek ken, boort Leiden een gigantisch potentieel aan dat het nu links laat liggen. Zijn plan heeft grote gevolgen voor de ondergrondse Boom- m ar kt garage in het Aalmarkt plan. Die is niet meer zo nodig voor de bezoekers van de bin nenstad maar voor de bewoners van het gebied; de huidige en de nieuwe, want het Aalmarktplan bevat ook vele tientallen wonin gen. De Boommarktgarage is meer bedoeld om 'het blik van straat te halen' dan om de be reikbaarheid van het centrum op te krikken. Van de 350 autop- lekken in de autostalling zijn er dan ook nog maar 150 voor be zoekers bedoeld. Keppler pleit ervoor om deze flink duur te maken en de verkoop van de parkeerkaartjes in arrangemen ten onder te brengen, waarbij bezoekers van concerten of con gressen in de Stadsgehoorzaal alles in één keer kunnen beta len. Het Noordeinde moet, als het aan verkeersdeskundige Keppler ligt, een rustig voetgangersgebied worden. Archieffoto: Dick Hogewoning Gemeente constateert illegale bouw en horeca leiden - De ondernemers aan de Beatrixstraat krijgen een maand de tijd om hun winkel zodanig op te knappen dat deze voldoet aan alle voorschriften van ge meente, politie en brandweer. Doen zij dat niet binnen die ter mijn, dan gaat de gemeente be stuursdwang toepassen. Hoe hoog de dwangsom wordt, is nog niet bekend. Eind augustus hield de gemeen te Leiden samen met brand weer, politie en de eigenaar, wo ningbouwvereniging Zijl en Vliet, een inspectie in de Bea trixstraat. In drie dagen tijd wer den twaalf winkels gecontro leerd op brandveiligheid en ille gale horeca- en bouwactivitei ten. Dat laatste bleek bij kapsalon Abdulah het geval. Achter deze kapperszaak werd een aanbouw gemaakt voor een theeschenke- rij. De verbouwing klopte echter niet met de vergunning van de gemeente en de zaak kreeg di rect een bouwstop opgelegd. Ook bij de overige elf winkels klopt het een en ander niet, blijkt uit het schouwrapport dat de afgelopen weken is samenge steld. De gebreken bij deze za ken hebben vooral betrekking op de brandveiligheid, laat ge meentelijk woordvoerder T. Roosjen weten. De ernst van de gebreken vari eert sterk. Bij sommige zaken ontbreken brandblussers, ande re ontberen een goede ventilatie en weer andere moeten hun dragende balken brandvertra gend maken. De twee ondernemers die hun balken moeten aanpassen, wor den als eersten aan het werk ge zet door de gemeente. Roosjen: „Alle winkeliers krijgen afzon derlijk te horen wat er verbeterd moet worden in hun zaak. We beginnen bij de zaken waar de brandveiligheid het meest in het geding is. Zij krijgen deze week nog te horen wat van hen wordt verwacht. Hiervoor krijgen ze vervolgens een maand de tijd." Als bij een tweede controle blijkt dat ze niet voldaan hebben aan de eisen, dan legt de gemeente een dwangsom op. De gemeente kwam in de Bea trixstraat in actie na aanhou dende klachten van buurtbewo ners. De bewoners klaagden over overlast van de verbouwing achter kapsalon Abdulah. Ook stoorden zij zich aan nachtelijk bezoek aan twee zaken in de straat. De kapsalon en het paar panden verderop gelegen res taurant, zouden tot diep in de nacht open zijn als café. Tevens staan de auto's van de bezoe kers soms driedubbel gepar keerd. Hierop en op het vele straatvuil worden alle onderne mers aangesproken, meldt Roosjen. d voor Six Flags dit jaar? ld voor Phantasialand? uit. Dicht bij huis is enoeg spanning en sen- vinden, en het is nog ik. iakerssteeg/Waag- rug/Stille Mare heet dit en het bevat een tan, een adventure en zame, niet zo hoge, rom niet minder sen- achtbaan. Het is pri- >en met de fiets en nog voet. Wie het echt niet kan zelfs een deel luto afleggen - een kje weliswaar, maar niet minder spannend, belangrijkste kenmer- dit opwindende stukje Leidse binnenstad, zijn het vrij wel volledig ontbreken van re gels en een verraderlijke schijn- overzichtelijkheid. Verkeersbor den zijn er nauwelijks te vin den, stopstrepen, haaientanden en overige wegmarkeringen in het geheel niet. Dat lijkt ook niet nodig, zo zal een argeloze wandelaar of fietser denken, als hij zich aan de zijde van de Haarlemmerstraat in de attrac tie stort: een eenvoudig wegge tje met brug pal langs het oud ste gedeelte van Leiden. Ha! De wandelaar of fietser merkt al gauw dat helemaal niet duide lijk is wéér hij zich moet voort bewegen. Leiden heeft van deze straat namelijk een waar klin- 8. lo craal; 1. ra De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 kerfestijn gemaakt. Drie ver schillende soorten liggen er maar liefst. Niet door elkaar, maar netjes in verschillende stroken. Wie lopend de klinkers volgt die nog een beetje op trot toirstenen lijken, kan op de kruising met de Apothekersdijk op diezelfde klinkers tegen een de hoek om scheurende auto knallen. Fietsers die daarente gen op de rijbaan blijven, al thans op het wegdek dat daar voor doorgaat, koersen recht op het trappetje van Schuitje Vaart af. Leuk, zo'n rondvaart, maar de schipper stelt het wel op prijs dat de deelnemers hun rij wielen aan de wal laten. Bij de Waaghoofdbrug lijkt de verkeerssituatie aanmerkelijk duidelijker. Een houten brug waar mensen hooguit met z'n drieën naast elkaar kunnen lo pen, dat moet het domein van voetgangers zijn. Niet dus. Fietsers en scooters mogen er ook op. Met hoge snelheid, des noods. Geen bord dat het hun verbiedt. Zelfs zware motoren zijn erop gesignaleerd. En geef dit verkeer eens ongelijk. Het is een lekkere snelle route naar V &D. Een voetganger die de brug schadevrij overkomt, en in de smalle Mandenmakerssteeg een beetje op adem hoopt te ko men, blijkt alweer stevig op het verkeerde been te zijn gezet. De steeg hoort tot een van de hoofdfietsroutes in Leiden, wat inhoudt dat wielrijders er bij voorkeur stevig doortrappend doorheen jakkeren. Vooral van af de Breestraat lukt dat goed, aangezien het wegdek redelijk door Robbert Minkhorst leiden - De gemeente Leiden wil over een maand het aangepaste plan voor winkelcentrum De Luifelbaan presenteren. Of het lukt, is nog twjjfelachtig partner Bouwfonds durft geen termijn te noemen. Het geduld van de winkeliers raakt ondertussen op. Het vorige plan om het winkel centrum uit te breiden en op te knappen, dateert van 2000. De gemeente en de projectontwik kelaar rekenden erop dat dit plan - na een aantal eerdere ge strande versies - wel de eind streep zou halen, maar ze kwa men bedrogen uit. Bewoners waren niet of nauwe lijks betrokken bij de totstand koming ervan, bleek op een in formatieavond in november 2000. Daarna werd het stil. Sindsdien is wel met de buurt gesproken. De verwachting is dat mede door de inbreng van omwonen den het plan wordt aangepast. Wat de wijzigingen zijn, wil geen van de partijen zeggen. De buurt heeft grote moeite met de woningen die gepland zijn langs de Vijf Meilaan, en met de woontoren (met op de begane grond de nieuwe Albert Heijn) op de plek waar nu Etos en Blokker zitten. Wel is inmiddels duidelijk dat de verkeersafwikkeling rond het 'winkelcentrum en het vinden van een goede plaats voor het laden en lossen bij Albert Heijn voor enige vertraging hebben gezorgd. „Een ding kan ik wel zeggen: ik word het goed zat", meldt S. Scheffer, die namens de winke liers de onderhandelingen met de gemeente en met Bouwfonds voert. „De laatste loodjes, die vormen nog steeds het pro bleem. En het ligt niet aan ons. Er moet een samenwerkings overeenkomst tussen Bouw fonds en de gemeente komen. Die had al voor de zomer onder tekend moeten zijn." De winkeliers zijn nog altijd niet bereid om bij te dragen aan de renovatie - een ander heet hangijzer uit het vorige plan. Leiden verlangt ruim 200.000 euro van de ondernemers. Dat bedrag is nodig om een transpa rante luifel te bouwen van het Vijf Meiplein naar het Bevrij dingsplein. „Die eis is zeer onre delijk, aangezien er veertig jaar niks gebeurd is", vindt Scheffer. „Het argument van de gemeen te is dat wij ervan zullen profite ren. Maar dat doen de bewoners dan toch ook? Daar kun je het geld nooit halen, dat snap ik wel. Maar waarom zou je dat vervolgens wel bij de winkeliers halen?" De gemeente vraagt om nog enig geduld. „We willen het eerst aan alle betrokkenen pre senteren", zegt een woordvoer der. Eind oktober gaat het naar buiten. Dan komt er ook een nieuwe informatieavond voor alle omwonenden." Een topattractie in Leiden: de Waaghoofdbrug. Foto: Taco van der Eb steil naar beneden gaat Stoe pen om enige veiligheid op te zoeken zijn er niet en aan waar schuwingsborden wordt al evenmin gedaan. Aan de zijde van de Breestraat staat slechts een bordje dat de steeg dood loopt. Voor autoverkeer, welte verstaan. Er staat niet dat wa gens er niet in mogen. Dus de wandelaar die heeft moeten wegduiken voor de ene na de andere fietser, heeft eigenlijk nog geluk gehad. Voor hetzelfde geld had hij op de vlucht ge moeten voor een automobilist. Denk overigens niet dat de fiet sers zo goed af zijn. Hun hoofd fietsroute kruist halverwege de steeg een van de bevoorra- dingsroutes van V&D. Het wa renhuis heeft een van zijn op slagruimtes namelijk aan de overzijde van de steeg. De fiet ser loopt zodoende het risico hardhandig met de V&D-aan- biedingen kennis te maken, als de containers met spullen door het personeel iets te enthousi ast naar buiten worden gerold. De fietsroute kruist bovendien het winkelgebied van de Bree straat en de drukste route van busmaatschappij Connexxion. En daar wacht de ware sensa tiezoeker nog een mooi hoogte punt Duwend en trekkend door een haag boze, shoppende Leidenaars wacht hem bij het oversteken - als hij even niet oplet - nog een afsluitende dreun met bus 42 naar Noord- wijk, of een van die andere Connexxion-voertuigen die met z'n zestigen per uur door de Breestraat roetsjen. Niet voor mensen met rug klachten, kinderen beneden de 1,20 meter of hartpatiënten! Wim Wegman leiden - Kinderen met de le vensbedreigende spierziekte van Duchenne kunnen jaren langer leven door een nieuwe gen-the rapie die ontwikkeld is door het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC). Dat heeft het Du chenne Parent Project, een in ternationale stichting die onder zoek naar de spierziekte stimu leert, gisteren bekendgemaakt. De Leidse onderzoeker J. van Deutekom heeft een techniek bedacht om het genetische de fect dat de spierziekte van Du chenne veroorzaakt, te repare ren. Het Duchenne Parent Pro ject spreekt van 'baanbrekend gen-onderzoek met hoopgeven de resultaten'. „Hiermee zou de levensverwachting van de kin deren die lijden aan deze le vensbedreigende ziekte belang rijk kunnen worden verbeterd", aldus de stichting. Nu worden patiëntjes vaak niet ouder dan twintig jaar. De ziekte van Du chenne is een spierziekte die één op de 3500 jongetjes treft. Een genetische fout vermindert de spierkracht en breekt het spierweefsel af. Omdat ook de hartspier wordt aangetast, zijn ze al op jonge leeftijd afhankelijk van kunstmatige ademhaling. De resultaten van de Leidse gen-therapie worden op 5 en 6 oktober in Amsterdam op een internationaal Duchenne-con- gres gepresenteerd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11