Bush vraagt congres om groen licht voor oorlog BUITENLAND in" aC •aitnd: Ierland bepaalt toekomst Europese Unie in 'beslissend* referendum n2p Nog steeds onrustig in Ivoorkust na opstand Israël omsingelt opnieuw Arafats kantoor in Ramaliah Doris und Karin als slagroomtoefje de verkiezingen in ^Vi uil onde' or h De Amerikaanse rege- eft verbolgen gereageerd uitlating van de Duitse >r van justitie Herta Dau- aielin. die president Ge- Bush voor zijn dreige- i aan het adres van Irak ■rgeleken met Adolf Hit- :ei dat Bush met de wa- ettert tegen Irak om de ;ht af te leiden van bin- dse problemen, zoals de nde Amerikaanse econo- )at is een geliefde me- Zelfs Hitler deed dat". In 'lichting zei Daubler- dat ze niet Bush en Hit- vergeleken, maar hun ;n. Het Witte Huis de uitspraak 'krankzin- w ^verklaarbaar.' van tte. eve et ndse dipl mitis woi ten de mo( aaraaffil oen, eld. nee v egime li* beroep na i iting Papon Bor Softi cers iedi ingeif' oeko jun nl Bri[' de jrdt dol jen tor alli aam elijking Bush ir valt slecht vrijdag 20 SEPTEMBER 2002 rtorJapan ielegd trnhiets Ie es o moe uze nier ujn emeu den /Kef e in het huis aanwezig kJn ongeluk gebeurde. naai op zoek SBobetko et P jaar Het Joegoslavië-Tribu- Li ft de regering van Kroa- gevraagd om de voor rent !8erleider generaal Jank op te sporen. De rege- igreb heeft gisteren I dat het in Den Haag le VN-tribunaal de 83- pensioneerde generaal betko, de derde Kroa- icier die het tribunaal [eklaagd, wordt er oatische media van ligd betrokken te zijn o bij de moord op 38 burgers in september "Gospic ongeveer 150 r ten zuidwesten van lobetko heeft deze langekondigd 'niet le- ar Den Haag te gaan. ==liatïe Cuba orkaan - De autoriteiten op gisteren begonnen ken,ivacuatje van tiendui- fnwoners van de weste- ïluki óncies jn verband met es vv van (je tropische aal d )dore. Naar verwach- d'sodore de komende n8.1 sen orkaan uitgroeien, ui irbescherming heeft de ^stand uitgeroepen voor en yjjf westelijke pro- mtsl raaronder het gebied ïoofdstad Havana. NAVO wacht op initiatief VS voor speciale Europese interventiemacht De Franse regering gaat ir beroep tegen de vrijla- Maurice Papon, de ige voorman van het ie in Frankrijk. De dat Papon weer ipgesloten, onder meer zijn vrijlating leidt tot ng van de openbare or en aantal Franse steden :en demonstraties ge- jgen de vrijlating. In Pa- lordeaux verzamelden lerden mensen na een van linkse partijen en organisaties. Papon 11998 tien jaar gevange- :eiwegens verantwoorde- h voor de deportatie van nailsfiOO joden uit Frankrijk inkni de WO II. door onze correspondenten Ans Bouwmans en Hetty van Rooij washington-brussel - President Bush heeft het Amerikaanse Con gres gevraagd nu al in te stem men met een oorlog tegen Irak, zodat hij de handen vrij heeft het land binnen te vallen als hij dat nodig vindt. In een ontwerp-resolutie die het Witte Huis gisteren naar het Congres heeft gestuurd, staat dat de president alle 'passende' middelen inclusief geweld moet kunnen gebruiken om ontwape ning af te dwingen en veiligheid in de regio te brengen. De Amerikaanse regering wil niet alleen de handen vrij heb ben, ze meent ook dat een snel fiat van het Congres zal helpen bij de onderhandelingen met de Veiligheidsraad van de VN om dat het de wereld toont dat Amerika vastberaden is. De Amerikaanse regering streeft naar een nieuwe uitspraak van de Veiligheidsraad, waarin Irak wordt verplicht zich te ontwape nen onder dreiging van geweld. Maar die resolutie is niet nood zakelijk, aldus Bush die des noods zonder fiat van de VN wil optreden. Amerika neemt geen genoegen met de toezegging van Irak deze week dat wapeninspecteurs weer welkom zijn. Dat is een truc van Saddam Hoessein, die in het verleden al vaker de inter nationale gemeenschap voor het lapje heeft gehouden, aldus Bush. Met een nieuwe, snelle inter ventiemacht moet de NAVO een rol van betekenis gaan spelen in de bestrijding van terreur. Dat gaat de Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld volgende week voorstellen wanneer hij in de Poolse hoofdstad Warschau zijn NAVO-collega's ontmoet. Diplomaten op het hoofdkwar tier in Brussel bevestigen dat de VS een permanente NAVO- strijdmacht willen, die onmid dellijk inzetbaar is bij een terro ristische dreiging. Militairen uit verschillende landen zouden sa men met de Amerikanen in klei ne eenheden onder NAVO-com- mando kunnen opereren, bij voorbeeld bij een actie als in Af ghanistan. Hoe dat interventieleger er uit moet zien en wat de Amerika nen er precies mee willen is nog onduidelijk. Een NAVO-diplo- maat in Brussel acht het zo goed als uitgesloten dat de Navo 'in de voorste linies gaat meevech ten'. Na 11 september heeft de NAVO verklaard dat de aanslagen op de VS beschouwd worden als een aanslag op alle lidstaten, waardoor Amerika een beroep kan doen op het bondgenoot schap. In Afghanistan heeft de NAVO echter geen rol van bete kenis gespeeld, omdat de Ame rikanen liever rechtstreeks za ken deden met enkele afzonder lijke landen zoals Groot-Brittan- nië. Daarmee omzeilden ze de gecompliceerde besluitvorming en de verschillen van mening binnen het bondgenootschap. Nu een oorlog tegen Irak onaf wendbaar lijkt, is de vraag op nieuw aan de orde welke rol de NAVO moet spelen in de wereld van na 11 september. De Amerikanen zullen in elk ge val verlangen dat zij de beschik king krijgen over de havens, de vliegvelden en de infrastructuur van hun bondgenoten. door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - Ierland beslist op 19 oktober of de uitbreiding van de Europese Unie ongehinderd door kan gaan of niet. Die dag spreken de Ieren zich per refe rendum uit over het Verdrag van Nice, zonder welke de komst van tien nieuwe EU-lidstaten niet mogelijk is. Vorige zomer wees een krappe meerderheid (54 procent) van de Ieren het Verdrag nog af. Dublin maakte gisteren de lang verwachte datum voor het refe rendum bekend. Voorzitter Cox van het Europees parlement, zelf Ier, sprak van een 'beslis send moment' zowel voor zijn land als voor de EU. Hij waar schuwde zijn landgenoten dat een tweede 'nee' tegen Nice de toekomst van de EU op losse schroeven zet. „Dat leidt tot grote onzekerheid en een po tentiële crisis", aldus Cox. Euro pees Commissaris Verheugen (uitbreiding) verklaarde eerder dat verwerping van het Verdrag onvermijdelijk tot uitstel van de uitbreiding leidt. In het Verdrag van Nice - een eind 2000 zwaar bevochten compromis tussen de huidige vijftien lidstaten - wordt onder andere de nieuwe machtsverde ling in de EU met 25 lidstaten vastgelegd. Alle landen behalve Ierland hebben het Verdrag in middels goedgekeurd. Een refe rendum in Ierland is grondwet telijk verplicht omdat de nieuwe Verdragsregels de soevereiniteit van het land treffen. Vorige zomer verwierp een meerderheid van de Ieren het Verdrag. De tegenstanders van het Verdrag stelden onder meer dat'Nice' de zo gekoesterde neutraliteit van het land onder uit zou halen. De regering in Dublin heeft in middels zwart op wit vastgelegd dat dit niet het geval is. Alle Eu ropese regeringsleiders hebben die verklaring voluit onder steund. Dublin hoopt hiermee de tegen standers de wind uit de zeilen te nemen. De regering zal ditmaal ook meer dan vorig jaar cam pagne voeren vóór 'Nice'. Poli tieke commentatoren in Ierland en diplomaten in Brussel zijn sceptisch over het succes van deze strategie. Zij vrezen dat nogal wat Ieren een tweede refe rendum over dezelfde kwestie als beledigend ervaren en daar om nog overtuigder 'nee' zullen zeggen. In dat geval moeten de Europe se regeringsleiders een week la ter in Brussel een oplossing zoe ken. Eenvoudig is dat allerminsL De huidige planning gaat ervan uit dat de eerste tien nieuwko mers eind dit jaar officieel wor den verwelkomd en in 2004 daadwerkelijk lid zijn. Zonder 'Nice' valt het welkomstfeestje in december in het water. Juristen in Brussel zijn al bezig met noodscenario's waarin al leen de nieuwe machtsverhou ding in de EU wordt geregeld. Deze 'mini-Nice' behoeft geen goedkeuring door de Ierse be volking. Europese diplomaten zien dat echter als een schoffering van de Ieren die de regering in Dub lin nooit voor haar rekening zal willen nemen. Een Japans energiebe- ;ft een reactor van zijn iikrale in Hamaoka on- :adrefit stilgelegd voor veilig- ïtrole. Het bedrijf zei glyermoede schade slechts vas en dat er geen ge- luchten viel, maar wilde its zeggen over de re- r de noodgreep. Vol- Japanse televisie zijn er ontdekt in het koel- Het bedrijf zou die al ebben geconstateerd, !t aan de regering ge- juli heeft zich in de- ïactor een lekkage voor waarbij overigens geen tiviteit in de atmosfeer het doden na j^en schip let aantal vluchtelingen En rdronken nadat hun i j de nacht van zaterdag n Bejag was gezonken voor luonjvan Sicilië, is opgelopen ■n kaf 34. Dat heeft de Itali- is opstwacht vanochtend sf vi» Aan boord van het teron Ten ver over de hon- 'lus Ugale vluchtelingen, i lelijk afkomstig uit Li- viJe kustwacht kon 92 redden. De bijna tien m nge boot zonk voor de ste i Agrigento in een woe- elgro /anal' 'Hi Russische rhelikopter Bij een crash met een ipter zijn gisteren in van Rusland drie omgekomen. Volgens erie van defensie in Mi-24 helikopter tij- trainingsvlucht in de n de stad Kaluga, onge- 'ilometer ten zuidwes- loskou, op een woon- gens het leger was er Gearresteerde Palestijnen zitten voor een Israëlische tank als het leger het hoofdkwartier van de Palestijnse leider Arafat in Ramaliah omsingelt. Foto: Reuters/Ammar Awad door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israëlische tanks en pantserwagens hebben opnieuw de Mukata, president Jasser Arafats regerings complex in Ramaliah, omsingeld. Het Israëlische kabi net besloot gisteravond in een spoedzitting tot die actie, nadat eerder op de dag een Palestijnse zelfmoordterro rist zich had opgeblazen in een stadsbus in Tel Aviv, met vijf doden en meer dan zestig gewonden als gevolg. Het kabinet zegt dat de operatie in Ramaliah is bedoeld om vijftien a twintig door Israël gezochte Palestijnen op te pakken. Bovenaan de lijst staat Tawfik Tirawi, hoofd van de Palestijnse inlichtingendienst op de Westelijke Jordaanoever. Hij zou zich ophouden in Arafats kan toor. Israël beschuldigt Tirawi van het organiseren van terreuraanslagen, het smokkelen van wapens en het herbergen van terroristen. Sinds gisteravond hebben zich in het regeringscomplex in Ramaliah twintig Pales tijnen overgegeven, maar het is niet duidelijk hoeveel van hen op de Israëlische lijst voorkomen. Een vertegenwoordiger van Harnas, verantwoordelijk voor de zelfmoordaanslag van gisteren, zegt dat de Pa lestijnen met de aanslagen duidelijk willen maken dat ze recht hebben op heel Palestina, met inbegrip van de staat Israël. „De zionisten betalen voor de misdaden en het terrorisme van hun leiders", zei hij. Na twee zelfmoordaanslagen binnen evenzoveel dagen besloot de Israëlische regering gisteravond niet langer te wachten. Vanaf gisteravond heeft het leger zijn greep op de Palestijnse gebieden versterkt, onder meer door het verscherpen of opnieuw instellen van uitgaansverboden in de steden, met Hebron als enige uitzondering. Ramaliah is tot gesloten militair gebied verklaard. Auto's met luidsprekers reden vannacht en vanochtend door de straten, in een poging de gezochte mannen er toe te bewegen zich over te geven. Volgens een medede ling van het Israëlische kabinet is de operatie die nu aan de gang is, niet bedoeld om Arafat op te pakken. abidjan/ap-afp-efe Het is nog erg on rustig in het West- Afrikaanse Ivoor kust, nadat militai ren de afgelopen dagen hebben ge probeerd de macht over te nemen. Die couppoging kostte aan ruim honderd mensen hel leven, onder wie veel prominente Ivoria- nen en tachtig re geringsgetrouwe militairen. Minister Amichia van sport wordt vastgehouden door dissidenten. Die zouden willen onderhandelen, zei de bewindsman voor de ra dio. De opstandelingen zouden inmiddels de stad Bouake en het noorden van de stad Korho- go in hun macht hebben. Ruim 150 militairen raakten gewond. Regeringsgetrouwen hebben vanochtend geschoten op dissi dente troepen in Bouake. Het leger maakt zich op om naar Bouake te trekken. De couppoging begon gister ochtend. In Abidjan hielden de meeste westerse ambassades hun deuren gesloten. De staats radio en -televisie onderbraken de uitzendingen en het vliegveld werd gesloten. De autoriteiten stelden een uitgaansverbod in en gistermiddag waren de meeste straten verlaten, op pa trouillerende militairen na. Gisteravond hadden de strijd krachten de situatie volgens mi nister van defensie Lida Kouassi voor het grootste deel weer on der controle. Premier Pascal Affi N'Guessan verklaarde later op de avond voor de televisie dat de couppo ging was mislukt en riep alle burgers op vandaag weer aan het werk te gaan. De regering ontkende aanvankelijk dat er sprake was van een poging van opstandige militairen om de macht te grijpen. De militairen waren daartoe aangezet door generaal Robert Gueï, die overigens gisteren om kwam bij de gewelddadigheden. Dat heeft een regeringswoord voerder gezegd in Italië, tijdens een staatsbezoek van president Laurent Gbagbo. Gbagbo heeft inmiddels besloten zijn officiële bezoek niet af te breken. Wel heeft hij een ontmoeting met paus Johannes Paulus II afge zegd, aldus het Vaticaan. Gueï maakte in 1999 met een staatsgreep een einde aan de politieke stabiliteit van het land. Het was een primeur in het in 1960 onafhankelijk geworden en relatief welvarende Ivoorkust. Toen Gueï zich in 2000 tot win naar uitriep van de verkiezin gen, maakte een volksopstand een einde aan het militaire regi me. De vermoedelijke winnaar van de verkiezingen, Gbagbo, werd leider van het land. Gueï kwam vorige week met een reeks be schuldigingen aan het adres van de regering. Die zou het land niet goed leiden en burgers en militairen opsluiten zonder daarvoor redenen te geven. Door het geweld in het cacaorij- ke land steeg de cacaoprijs gis teren op de termijnmarkt in Londen naar een nieuw record. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De vrouwen van Gerhard Schroder en Edmund Stoiber zijn pro minent aanwezig in de aanloop naar de Duitse verkiezingen zondag. 'Ik ga me er toch zeker niet voor schamen dat ik al 34 jaar met dezelfde vrouw ben.' 'Ik stem op de partij van Doris d'r man'. Dat is dus de SPD van de Duitse bondskanselier Gerhard Schroder. De plakkaten worden bij verkiezingsbij eenkomsten van de sociaal-democra ten in de lucht geheven. Ze moeten de kiezers, die zondag een nieuwe Bondsdag kiezen, ervan overtuigen dat Schroder een moderne, liberale kanselier is met een echtgenote, Do- ris, die ook over hersens beschikt en die thuis het ander in de melk te brok kelen heeft. Doris Schröder-Köpf (39) als de Duitse Hillary Clinton. Daar steekt Karin Stoiber (58) een beetje gewoontjes bij af. De elegante echtgenote van de christen-democra tische kanselierskandidaat Edmund Stoiber (60) keek onlangs vragend op naar haar man, toen haar in een talk show werd gevraagd of zij wellicht in vloed had op politieke beslissingen. De arme Karin had zo te zien werke lijk geen idee wat ze moest antwoor den en zocht nerveus steun bij haar man. Die glimlachte maar weer eens vriendelijk en deed het woord Voor haar. „Nou, meneer Kemer, u moet weten: we overleggen wel, maar van zelfsprekend neem ik de beslissin gen." En Karin geeft 'geen politieke interviews'. „Dat zou ongepast zin". Dat is het beeld dat de conservatieve Beier graag overbrengt: echtgenotes zijn er om mannen in hun loopbaan te steunen. Dat doet Karin dan ook al 34 jaar met overgave. Ze gaf haar baan op om voor haar gezin - de Stoibers hebben drie kinderen - te zorgen. En ze wacht trouw op Edmund met een verfrissing als de workaholic weer eens midden in de nacht thuiskomt. Toen tijdens een ontbijt in de woning van de Stoibers, in het Beierse Wol- fratshausen, CDU-voorzitter Angela Merkel haar kandidatuur voor het kanselierschap introk en Stoiber de stok overnam, was Karin met broodjes en thee in de weer. Pas toen Merkel haar mantel al aanhad kreeg Karin te horen wat er was besloten. Karin Stoiber past in een traditie van kanseliersvrouwen die op de achter grond opereren. Doris Köpf-Schröder (links)de vierde vrouw van de bondskanselier, en Edmund Stoibers echtgenote Karin. Foto: GPD/Michael Sohn-Fritz Reizz De Schröders braken hiermee. Ger hard Schroder is met zijn vier huwelij ken - evenveel als zijn kompaan joschka Fischer van de Groenen - so wieso afwijkend. Stoiber, die zich ver zette tegen het homohuwelijk, ziet in al die echtbreuken een signaal van onbetrouwbaarheid. „Ik ga me er toch zeker niet voor schamen dat ik al 34 jaar met dezelfde vrouw ben zegt hij dan, terwijl niemand hem hierom heeft aangevallen. Anders dan haar rivale mengt Doris, voormalig journaliste met een doch ter, Klara, uit een eerder huwelijk, zich zonder schroom in het maatschappe lijke debat. Zo sprak zij haar zorg uit over de BSE-crisis, bekritiseerde zij ouders die hun kinderen geen nor men en waarden bijbrengen en ageer de ze tegen vechthonden. Onlangs be schuldigde zij in haar verkiezingsco lumn op de SPD-website het l»ule- vardblad Bild ervan een hetze tegen de SPD te voeren. Bekend is dat Doris, die SPD-lid is, meeschrijft aan de re devoeringen van haar man. In het openbaar tonen de Schröders met groot gemak hun affectie. De twee kussen vurig en zitten voortdu rend aan elkaar. Hun 'vrijere' moraal past bij die van de babyboom-genera tie die met rood-groen aan de macht kwam. Maar in hun recent aange schafte, tamelijk bescheiden hoekwo ning in Hannover wijdt Doris zich ook aan huiselijker zaken: ze strijkt Gerds hemden, boent de vloeren en verzorgt haar planten. Ze zegt te hunkeren naar meer tijd samen met haar man. Werkelijke invloed kent Doris zichzelf niet toe. „Ik ben meer het slag roomtoefje bij staatsbezoeken be kent ze. Daarin verschilt ze dus nau welijks van Karin Stoiber.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7