Onderzoek naar integratiebeleid BINNENLAND 2 Biechtvader bij politie groot succes Werving van nieuwe agenten op laag pitje Varela noemt onbedoelde tegenstem LPF-fractie 'schoonheidsfoutje' Mullah Krekar blijft in detentie 'V T~T r:.-^Tv,| 11' Herdenking Slag om Arnhem Hulpvraag cokegebruikers stijgt Nederland verbiedt meer organisaties Proces verpleegkundige dag opgeschort Amsterdam - De Amsterdamse politie heeft de primeur. De gereformeerde predi kant Auke van der Leij is daar de eerste fulltime politiepastor in Nederland. Als het aan hem ligt, gaan binnenkort ook andere politiekorpsen overstag. „Geestelijke ver zorging is een meerwaarde voor de poli tie." Weggespoelde auto's denaars i beroep moordenaars van Ohran Istekli uit zien af van een ho- omdat ze niet meer iteit willen staan, gisteren advocaat Jde raadsman van een p|p|ee veroordeelden. Het en 23-jarige man uit 1 geveld en zijn 35-jari- in uit Coevorden werd 0n imber twaalf en zeven itekli werd op 11 mei om het leven ge- begraven in een bos. vrijdag 20 SEPTEMBER 2002 r en kind komen {Een 26-jarige vrouw n en haar 4-jarig n door een verkeers- (ij het Franse Orléans ren gekomen. Zij za- ji auto, bestuurd door (ge man van de omge- fouw, die dinsdag- ji achteren werd aan- be bestuurder van de Kjdende auto was vol- jplitie dronken. 116 jaar noordzaak - Het speciale team itie in Groningen dat (op onopgeloste za- Jde afgelopen weken is binnengekregen oord op Wietske Bau- din 1986 dood aan- in het Damsterdiep jningse Garmerwol- n de tips, die als zeer wordt beschouwd, nen bij de telefoonlijn laad Anoniem. jande "n brand p - Bij een brand in Bilde trein op het sta- Sordrecht zijn gister ree coupés volledig n. De stoptrein naar bi vloog vlak voor ver- rnd. De brandweer fer plaatse en heeft het nst. Bij de brand raak- id gewond. Het overi- fkeer kon eenvoudig gorden en onder- i hinder of vertraging, [duidelijk of het vuur pken. De verkeerslei- jtigt dat op het sta- jelopen tijd meerdere len zijn geweest. llachtoffer tofmoord i 47-jarige Astense Hikspoors is het (geworden van een L Een aantal ver- feeft een bekentenis Inderen hebben be- brklaringen afgelegd. Ie politie gisteren ld. Het slachtoffer maart in zijn wo- Brabantse Asten loten. Deze week blitie zeven mensen ff bij de roofmoord is (kt wil de politie niet politie verdenkt (erdachten van meer I, zoals mensensmok- Js- en wapenhandel. tuees k - Twee prostituees lag door de politie een woning in Am- (ost. De twee vrou- n door vier mannen, Sjk hun pooiers, vast- JDe politie viel de ]nen en maakte een [de ontvoering. Dit ïolitie gisteren be- chietpartij op zon- gaf de politie aan- 'oor de ontvoering. Bid de politie tien den haag/gpd - Er komt een parlementair onderzoek naar het integratiebeleid. De Tweede Kamer nam gisteren tijdens de al gemene beschouwingen een motie van de SP aan om nader onderzoek te doen naar de falende integratie. SP'er Marijnissen zette eerder op de dag vraagtekens bij de miljarden guldens die de afgelopen jaren zijn besteed aan de integratie van vreemdelingen. Volgens hem is dat inmiddels grotendeels ver spild geld gebleken. Opvallend was dat bij de stemming over de motie de LPF tegen stemde. Alleen het wel vaker dissidente fractielid Janssen van Raay stemde voor het voorstel van Marijnissen voor een onderzoek. Het presidium, het bestuur van de Twee de Kamer, komt binnenkort met een voorstel hoe het onderzoek gestalte moet krijgen. Parlementaire onderzoeken monden vaak uit in enquêtes. Daarbij kunnen, in tegenstelling tot een onder zoek, ook mensen onder ede gehoord worden. Marijnissen toonde zich na afloop opge togen. „Ik pleit al zeker acht jaar voor een onderzoek. Want hoe kan het dat het on danks al dat geld zo is misgegaan?" De SP-leider zegt niet geïnteresseerd te zijn in een parlementaire enquête. „Dan gaat het meteen weer om de vraag wie schuld heeft en welke kop moet rollen. Het gaat echt om onderzoek, instanties horen, naar mensen luisteren, de buurten in." Dat de LPF heeft tegengestemd is volgens Marijnissen 'pure dommigheid'. „Eerst hoorde ik dat ze niet meestemden omdat ze zelf met een motie wilden komen, ver volgens zegt Hoogendijk dat ze allemaal voor zouden stemmen en uiteindelijk was het alleen Janssen van Raay. Maar het hindert niet, dat onderzoek komt er." LPF-woordvoerder vreemdelingenzaken Varela, noemde het stemgedrag van zijn fractie 'een schoonheidsfoutje'. „Natuur lijk willen we weten waar al die miljoe nen voor het integratiebeleid naar toe zijn gegaan en wat het resultaat is ge weest." vught/anp - De Haarlemse rechter-commissaris heeft gis teravond de bewaring van de Irakees mullah Krekar bevolen. Dit bevel heeft een geldigheids duur van ten hoogste twintig dagen. Dat heeft het openbaar ministerie (OM) in Haarlem be kendgemaakt. De rechter-com missaris nam het besluit nadat hij Krekar 's middags in de extra beveiligde gevangenis in Vught had gesproken. Justitie hield de Irakees met Noorse nationaliteit vorige week aan op luchthaven Schiphol. Krekar leidt de islamitische groepering Soldaten van de Is lam, die actief is in het noorden van Irak. Zijn organisatie wordt ervan beschuldigd nauwe ban den met het terreurnetwerk al- Qaeda van Osama bin Laden te onderhouden. Krekar zit officieel vast omdat Jordanië hem wil vervolgen voor heroïnesmokkel. De Nederlandse advocaten van de verdachte vrezen vooral dat de Amerikanen van deze situatie gebruik willen maken. Ze zou den dat kunnen doen door Krekar in Nederland te horen over zijn vermeende banden met al-Qaeda en met Saddam Hussein. Binnen de periode van twintig dagen moet Jordanië een offici eel uitleveringsverzoek indie- oosterbeek - Een veteraan van het Korps Commandotroepen maakt een foto op de Airbornebegraafplaats in Oosterbeek. Veertig oud-strij ders kwamen daar gisteren bijeen om de Slag om Arnhem, de grootste luchtlandingsoperatie uit de geschiedenis, van september 1944 te herdenken. Foto: ANP houten/anp - Het aantal cocaï negebruikers dat hulp vraagt is tussen 1994 en 2000 met bijna 60 procent gestegen tot 14.615 mensen. De grootste stijging is te zien onder mensen die 'cocaï ne base' (crack) roken, blijkt uit onderzoek van de stichting In formatievoorziening Zorg (IVZ) en GGZ-Nederland. In 2000 zochten 2940 van deze crackgebruikers hulp, 184 pro cent meer dan in 1994. Zij vor men een nieuwe groep hard druggebruikers, zegt A. Mol van de IVZ. Zij vertonen extreem ge drag en voor hen zijn geen ver vangende middelen als metha don. Zij leggen zware druk op de hulpverlening die moet zoe ken naar de beste aanpak. Deze wijze van cocaïnegebruik is veel sneller verslavend dan het snuiven van cocaïne. Maar ook het aantal 'snuivers' dat zich bij de hulpverlening meld de, verdubbelde ruimschoots tussen 1994 en 2000. Ook steeds meer mensen die een combina tie van heroïne en cocaïne ge bruiken, zoeken hulp. In 2000 waren dat er bijna 8200, ruim een kwart meer dan in 1994. Het algemene drugsgebruik on der Groningse jongeren is sinds 1996 gehalveerd, zo blijkt uit een onderzoek van de GGD onder bijna 3000 leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs. De resultaten werden gisteren openbaar. In 2000 gebruikte 15 procent van de leerlingen op het voortgezet onderwijs drugs. In 1996 was dat 30 procent. In 90 procent van de gevallen gaat het om softdrugs. apeldoorn/gpd - Enkele duizen den personen die graag bij de politie willen werken zitten mo menteel thuis te wachten of zij nog in aanmerking komen voor een opleiding. De politiekorpsen durven de kandidaten niet naar de centrale politieschool in Apeldoorn te sturen omdat on duidelijk is of het kabinet nog wel geld voor hun opleiding en salarissen beschikbaar stelt. Dit zegt woordvoerder Cees den Bakker namens de Raad van Hoofdcommissarissen. De korpschefs hebben samen met de korpsbeheerders hun beklag over de onduidelijkheid gedaan bij minister Remkes van bin nenlandse zaken. De politie heeft in afwachting van een op lossing de werving van agenten via televisiespotjes stopgezet. Volgens Den Bakker dreigt het kabinet zijn doelstellingen (meer veiligheid, extra blauw op straat, een hoger oplossingsper centage van misdrijven) niet te halen nu de instroom van toe komstige agenten stokt. Ook de geloofwaardigheid van de politie als werkgever komt in het ge drang nu duizenden mensen die in principe de sollicitatieproce- Harder beleid tegen verdachte groeperingen den haag/gpd - Nederland gaat zijn beleid ten aanzien van 'verdachte' politieke organisaties op één lijn brengen met de overige lidstaten van de Europese Unie. Dit betekent in de praktijk dat een flink aantal bewegingen - en het lidmaatschap daarvan - binnenkort verboden wordt. Dit heeft het kabinet gisteren toegezegd, nadat de coalitie fracties CDA, LPF en WD in een motie om een harder beleid hadden gevraagd. Minister Jaap de Hoop Scheffer van buitenlandse zaken wilde gisteravond nog geen organisaties bij naam noemen. Maar hij wees er wel op, dat Den Haag al de financiering van de Filippijnse com munisten heeft drooggelegd en in Duitsland de Palestijnse terreurgroep al-Aksa verboden is. „Dus u kunt wel nagaan welke kant het beleid opgaat". CDA-fractievoorzitter Verhagen spiegelde het ka binet voor, dat steeds meer terroristen Nederland als toevluchtsoord gaan zien, indien de wetgeving niet snel wordt aangescherpt. „In Duitsland zijn recent nog zestien organisaties verboden. Deze mensen kunnen straks uitwijken naar Neder land". Recent zijn in ons land onder meer ver dachte leden van al-Qaeda, de terreurorganisatie van bin-Laden, opgepakt. Justitieminister Donner liet desgevraagd weten dat nu al de wettelijke mo gelijkheid bestaat om organisaties te verbieden. Wel werkt hij aan een nieuwe wet die ook het voorbereiden van aanslagen buiten het Neder lands grondgebied strafbaar stelt. den haag/anp - Het openbaar ministerie (OM) heeft van de rechtbank in Den Haag een dag de tijd gekregen om nader on derzoek te doen in de zaak van de Haagse verpleegkundige Lu cy de B. Justitie hoopt vandaag een hoogbejaarde ex-patiënt van de verpleegkundige vinden, met wie zij naar eigen zeggen tarot-kaarten heeft gelegd. Dat bleek gisteren tijdens de derde zittingsdag van de rechts zaak tegen de 40-jarige vrouw, die wordt verdacht van dertien moorden en vijf moordpogin gen in vier ziekenhuizen in Den Haag. Door de beslissing van de rechtbank komt de zitting van vandaag te vervallen. De verpleegkundige beweert dat ze stiekem tarot-kaarten legde met aan haar zorg toevertrouw de patiënten in het Rode Kruis- ziekenhuis in Den Haag. Daar mee verklaart ze een reeks pas sages uit haar dagboeken. Het OM leest in een aantal dagboek fragmenten een omfloerste schuldbekentenis van de moord op enkele hoogbejaarde patiën ten. Getuige-deskundige Brantley van de Amerikaanse federale re cherche FBI gaf gisteren tijdens de zitting een algemeen college over seriemoordenaars in ver- zorginsgcentra, zonder specifiek in te gaan op de zaak die nu speelt. De verpleegkundige bekende gisteren dat ze een aantal boe ken heeft gestolen met titels als 'De seriemoordenaar' en 'In de huid van de seriemoordenaar'. Ze verduisterde de boeken uit de bibliotheek van de Penitenti aire gevangenis in Schevenin- gen. Zelf meende echter ze slechts was vergeten de boeken terug te brengen. dure al doorlopen hebben, niet naar school kunnen. Tijdens het vorige kabinet is de capaciteit van het LSOP (Lande lijk Selectie- en Opleidingsinsti tuut Politie) in Apeldoorn uitge breid naar 3200 opleidingsplaat sen. Voor dit jaar is de financie ring zeker en zijn alle plaatsen bezet. Maar voor 2003 zijn nog maar 1200 leerling-agenten aan gemeld en dreigen dus 2000 plaatsen 'open' te blijven, zegt woordvoerder Pieter Beljon van het LSOP. De regionale korpsen (die de opleidingskosten en de salarissen van de aankomende agenten moeten dragen) durven niet meer mensen op te geven omdat niet zeker is of ze het geld wel van minister Remkes terugkrijgen. Volgens een woordvoerder van minister Remkes weten de poli tiechefs wel degelijk waar zij aan toe zijn en is er geen reden voor hun voorzichtigheid. De korp sen mogen de politiemensen die vertrekken volledig door nieuw komers vervangen. Daarnaast is er voor 2003 een bedrag van 60 miljoen euro beschikbaar, goed voor het opleiden van duizend man boven de huidige sterkte. velddriel - Bij een bergingsbedrijf in Velddriel zijn de auto's en caravans van de 46 in Zuid-Frankrijk ge strande gezinnen aangekomen. De door regen en overstromingen gedupeerde vakantiegangers in het ge bied kwamen vorige week al in Nederland aan. Bij de overstromingen in het departement Gard kwamen in totaal twintig mensen om het leven. Foto: ANP/Marcel Antonisse chter reed 0^ expres aan politie houdt reke- je mogelijkheid dat ([dinsdag een 18-jari- Sj het Limburgse jachtte, haar tevoren heeft aangereden, jar auto van achteren jj haar probeerde in |a de aanrijding bood p de vrouw naar huis I Hij bracht haar ech- p zandpaadje waar rachtte. - De PvdA in [wil dat de Nigeri- aLawal wordt be- reburger van die ouw is in Nigeria p tot de dood door jndat ze een buiten lid heeft. De sociaal- p willen hiermee de d scheppen de [Nederland te halen, pctie gisteravond 1. De Amersfoortse h de PvdA dient bin- p initiatiefvoorstel in burgerschap te rege- door Thea van Beek In het trappenhuis van het Amsterdamse hoofdbureau van politie bevindt zich een klein monument. Onder een gebroken glazen sculptuur vermeldt een eenvoudi ge plaquette de namen van alle Amster damse politiemensen die ooit door hun beroep om het leven kwamen: 'Het gezag dat rust behoedt in stad en staat waakt rustloos tegen d'onrust van het kwaad de kwetsbaarheid het leven., als glas., zo sterk., zo breekbaar..', vermeldt de tekst. Regelmatig liggen er bloemen bij het monumentje. „Deze stille aandacht ben ik eigenlijk in levende lijve", omschrijft Auke van der Leij zijn functie. Sinds april dit jaar is hij de eerste Nederlandse politiepastor, die volledig in dienst is van de Amsterdamse politie. Hij maakt deel uit van een zorg- team met maatschappelijk werkers, psy chologen, bedrijfsartsen en andere hulp verleners, waar politiemensen voor hulp kunnen aankloppen. Van der Leij: „Je zou denken, wat heeft de politie nu met geloof te maken; dat staat toch los van het vak. Maar politie mensen zijn natuurlijk ook mensen die met bepaalde waarden in het leven staan. Voor de een is dat een geloof, voor de ander rechtvaardigheid, of gewoon boeven vangen. Het kan misgaan als een van die waarden worden aangetast. Dan bestaat er duidelijke behoefte aan een gesprek over zingeving, over het werk of over de relatie thuis." De behoefte aan geestelijke verzorging is groot bij de Nederlandse politie, bleek drie jaar geleden uit een onderzoek van de vier politievakbonden, met als titel 'Onder je pet praten'. Bij verschillende korpsen worden daarvoor soms getrain de politiemensen ingezet. Bij het politie korps Limburg-Zuid werken twee profes sionele geestelijk verzorgers op parttime basis. Het Amsterdamse korps met 5800 werknemers deed het tien jaar lang met Nol Smolders, een gepensioneerd le geraalmoezenier die zijn diensten vrijwil lig aanbood. Na zijn vertrek ruim twee jaar geleden, bleek een gat te zijn gesla gen in een duidelijke behoefte, waarin de gereformeerd predikant Van der Leij nu moet voorzien. De in het Gelderse Eerbeek geboren Van der Leij (39) had al de nodige ervaring. Hij werkte als geestelijk verzorger in het Zuiderzee-Ziekenhuis te Lelystad en bij psychiatrische ziekenhuizen in Ermelo, Bennebroek en Amsterdam. Sinds kort is hij als predikant ook verbonden aan de Keizersgracht Gemeente in Amsterdam. „In ziekenhuizen kom je geestelijke ver zorgers van alle religieuze stromingen te gen. Juist die verzuiling achter te laten, trok me. Maar in wezen zijn er niet zo veel verschillen. Veel van dit werk heeft toch te maken met levensvragen", zegt hij. Zijn gereformeerde achtergrond vormt volgens Van der Leij geen enkele belem mering om andersdenkenden tot steun te zijn. „Ik heb inmiddels ook heel goede contacten met bijvoorbeeld het netwerk van Marokkaanse politiemensen. Wat dat betreft voel ik haarfijn onze gemeen schappelijke achtergrond aan." Het afgelopen half jaar investeerde hij vooral in het leggen van contacten bin nen het korps. „Ik struin overal rond, ben op alle politieposten geweest, rijd mee op patrouilles of loop rond met wijkagenten. Al snel gaat het dan ook over heel andere dingen. De mensen zijn openhartig. Je moet alleen wel heel concreet zijn. In het begin zat ik nog wel eens te draaikonten, in de zin van 'kan ik iets voor je beteke nen'. Met dat soort vage verhalen moet je niet bij de politie aankomen." Politiemensen maken vaak zeer ingrij pende dingen mee. Van der Leij: „Ver keersongevallen kunnen er erg inhakken, vooral als de slachtoffers kinderen zijn. Maar ook als er een intern onderzoek loopt tegen een politiefunctionaris naar mogelijke onrechtmatigheden. Mensen zijn bang hun baan te verliezen, hebben enorme spijt van soms een klein vergrijp. Hun hele leven staat op zijn kop, ook al uit angst hun baan te verliezen. Als gees telijk verzorger ben ik daarin dan een vol strekt neutraal persoon waarmee je kunt praten. Je hebt toch een soort biecht- functie, waar je van je hart geen moord kuil hoeft te maken. Veel politiekorpsen zeggen: we hebben toch al maatschappe lijk werk. Maar geestelijke verzorging is een meerwaarde voor de politie. Ik wil een soort voorbeeldfunctie zijn, zodat ook andere korpsen een geestelijk verzor ger aannemen." (advertentie) De Omega Onyx Edition. Standoord met lederen bekleding, 16" licht metalen velgen, Electronic Climate Control én geen meerprijs voor een stationwagon. De Omego Onyx Edition, vanaf 29.495,-. Opel. Fresh thinking - better cars.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5