TOERISME Grootste overdekte skipiste ter wereld Toneelspelers De Noorderhaven in Harlingen is de ziel van de stad. foto's: Hans van Weel VRIJDAG 20 SEPTEMBER 20 De haven van Harlingens 'bruine vloot' met op de achtergrond de vuurtoren. FEITEN&CIJFERS Rondleidingen De meer dan 500 monumenten in; het historische centrum van fïarlingen laten zich het best wandelend verkennen. Dat kan zowel begeleid als op eigen houtje. Wie liever met een gids de stad intrekt kan zich melden bij 'het hostessteam' telefoon 05 17 41 40 83. Dat verzorgt stadswandelingen van 1 a 2 uur waaronder ook speciale routes, zoals de Vestdijkwandeling en de Vrouwenstruuntocht. Solo kan Harlingen worden ontdekt aan de hand van drie bij de VW verkrijgbare route beschrijvingen: 'Met Simon Vestdijk door Harlingen (Lah- ringen)', 'Historisch centrum en vestingwerken' en de 'Vrou wenstruuntocht' langs de ge boortehuizen van befaamde Harlinger vrouwen als de schrijfster Bosboom Toussaint, de grondlegster van het Groene Kruis Sien van Hulst, en Cato Miranda, de huishoudster die werd vermoord door dominee Barger. Bezienswaardigheden Harlinger Aardewerk- en Tegel fabriek, Voorstraat 84, telefoon 05 17 41 53 62. Zo worden al eeuwenlang tegels (en ook sie raden) met de hand beschil derd. Winkel aan bedrijf, infor matie voor rondleidingen via In het 'Hannemahuis' komt de man die 'sneller schreef dan God leest' er nogal bekaaid af. Het aan Harlingens Grootste Zoon gewijde museumzaaltje valt- net zo min als de inhoud trou wens (veel foto's en wat planken met eerste drukken) - nauwelijks op. Het is dat boven de deur staat aangegeven dat we hier met de 'Vestdijkkamer' van doen hebben. Anders zou je er pardoes aan voorbij stappen. Wie meer wil weten over Anton Wachter (Vestdijks alter ego) en over Ina Damman, 'het meisje dat hij zo schuchter beminde, dat hij nooit verder kwam dan het dragen van haar schooltas', kan veel beter Harlingen in lopen. Of Lahringen, zoals Vestdijk het prachtige plaatsje in zijn 'Wachter-cyclus' noemde. Daar kom je nooit uit. Wat nou de mooiste stad van Friesland is. Sloten wordt vaak genoemd. En Hindeloopen. En Franeker en Dokkum ook. Maar de ware connaisseur houdt het toch lie ver op Harlingen. Voor wijlen NOS-correspondent Haye Tho mas, die even verderop, aan het einde der weiden - in Arum - een lief huisje bezat, bestond er geen twijfel: 'Harlingen', don derde hij als in zijn bijzijn de discussie weer eens oplaaide. Waama zijn zoveelste lofdicht volgde op de Zoutsloot, de Gro te Sluis, de daarachter liggende Noorderhaven, de eetkamer van hotel Anna Casparii, wijnpak huis 'De Blauwe Hand' (op de hoek van de Vismarkt), het ka- Het beeldje van Anton Wachter. rakteristieke arbeiderswijkje 'Het Roode Dorp' (tussen Zui- der- en Nieuwe WÜlemhaven) en - Thomas kon nog uren doorgaan zo - niet te vergeten het uitzicht vanaf de Westerzee dijk, daar waar 'De Stenen Man' staat, het beeld van Caspar di Robles. Die is vereeuwigd als Januskop, de Spaanse edelman. Aan de ene kant kijkt hij uit over de Wadden; aan de andere kant over het land. Vilein eerbetoon aan het feit dat de krijgsheer in de 80-jarige oorlog aan het hoofd van de vijand weliswaar deelnam aan het bloedige beleg van Haarlem in 1573, maar dat hij ook de man was, die de aan leg van dijken, sloten en vaarten in Friesland zo krachtdadig ter hand nam, dat Harlingen na de Allerheiligenvloed (1570) nooit meer werd bedreigd door het water. Sterker nog, er min of meer zijn bestaan aan dankte. Zie de dagelijkse optocht in- en uitvarende plezierjachten; zie ook het gewarrel bij de steiger vanwaar het veer naar Vlieland en Terschelling vertrekt. De postboot noemde de in Har lingen geboren en getogen Si mon Vestdijk die nog, de post boot die terugkerend van de ei landen 'langs de dijk een rook pluim' deed strijken 'licht-bruin voor de zon'. Dat door de auteur zo treffend beschreven beeld verdampte in de tijd. Maar veel andere niet. Meer dan vijfhon derd monumenten telt het cen trum van de 'Stad aan de Wad den' en het merendeel is terug te vinden in boeken als 'Terug tot Ina Damman' en 'Meneer Visser's hellevaart'. Je moet er alleen wel Nol Gregoors 'Simon Vestdijk en Lahringen' voor bij de hand nemen. Zodat je weet dat met de Hamerstraat de Brouwerstraat wordt bedoeld, met de Rozengracht de Tuin- gracht, met de Singelbrug de Kerkpoortsbrug. Om maar en kele voorbeelden te geven. Onwillekeurig doet het centrum van Hams, zoals Harlingen in het Fries heet, denken aan het décor van een poppenkast. Het is sinds de dertiger jaren - toen Vestdijk aan zijn cyclus over An ton Wachter begon - dan ook nauwelijks veranderd en je hoeft niet eens zo heel veel verbeel dingskracht te hebben om onze held 'koortsachtig naar ge spreksonderwerpen zoekend, naast Ina te zien lopen. Het meisje dat hem zag als een vreemde, gesloten jongen' die zijn bochten meteen klein zwaaitje nam.' Aan de rand van Harlingens oude binnenstad ook, op het Zuiderplein (Werf- plein in het boek), gaf zij Anton de bons en zei hij even verlegen als keurig: 'Dan zal ik je verder de VW. Open van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 16 uur. Gemeentemuseum 'Het Hanne mahuis', Voorstraat 56, tele foon 05 17 4136 58. Veel scheepsmodellen, zeeschilde rijen en een fraaie collectie zil verwerk. De meeste bezoekers komen voor de Vestdijkkamer (een aan de schrijver gewijd zaaltje), maar het mooist is - vooral in het voorjaar - de tuin. Open: tot half september van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zondag van 13.30 tot 17 uur. Daarna van maandag tot en met vrij dag van 13.30 tot 17 uur. Harlinger Aardewerk Museum, Zoutsloot 43, telefoon 05 17 41 33 41. Gelegen op één van de mooiste plekjes van Harlingen. De collectie 'Fries Delfts Blauw' gaat terug tot 1600; alleen ge opend na afspraak. Hotel/restaurant Een goed, maar ook fraai gele gen hotel is het naar de roman van Theun de Vries vernoemde 'Anna Casparii', Noorderhaven, 67-71, 8861 AL Harlingen, tele foon 05 17 4120 65. Verdere informatie VW Harlingen, Voorstraat 34, 8861 BL Harlingen, telefoon 09 00 91 9.19 99 en/of internet: www.vw-harlingen.nl Velen hebben hem voor knetter gek verklaard. En nog steeds zegt menigeen dat Mare Girardelli niet goed bij zijn hoofd is. De voormalige skikam pioen, die ooit voor Oostenrijk uitkwam maar later voor Luxemburg startte, zit er niet mee. Hij hoeft maar naar de be zoekersaantallen te wijzen om critici en sceptici de mond te snoeren. Vorig jaar, toen zijn Al- pincenter in Bottrop werd ge opend, kwamen er 605.000 mensen naar de grootste over dekte skibaan ter wereld. Dit jaar zullen dat er meer dan 700.000 zijn. Het Alpincenter -op ongeveer en uur rijden van Enschede- is 640 meter lang en 30 meter breed. Vijfendertig miljoen euro heeft de familie, samen met twee andere investeerders, er tot nu toe in gepompt. Girardelli zegt nooit te hebben getwijfeld dat het een succes zou worden. Het concept - leg niet alleen een perfecte piste neer, maar creëer ook de typische wintersportsfeer eromheen - moest wel aanslaan in een gebied waar enkele mil joenen mensen wonen, maar waar skisport niet iets vanzelf sprekends is. Kunstmatig aangelegde skiba nen, al of niet overdekt, bestaan nog niet zo heel lang. Een voor stad van Tokio had in 1961 de primeur. De benodigde sneeuw werd per trein uit de bergen aangevoerd en er kon slechts een paar weken per jaar gebruik van worden gemaakt. Wegens de hoge kosten ging de baan al snel ter ziele. De eerste echte in- door-skibaan werd in 1987 ge realiseerd. In Antwerpen kon op een 95 meter lange en twintig meter brede piste, met een ge middeld hoogteverval van zes tien procent, het hele jaar door over een borstelbaan worden gegegleden. Indoorskiën won in de jaren daarna snel aan popu lariteit, vooral in Japan, maar ook in Frankrijk, Engeland, Duitsland, België en Nederland. Girardelli's Alpincenter overtreft echter alles wat er op dit gebied in de wereld aanwezig is. Bezoe kers worden via lange transport banden naar het bergstation bo ven op de alm gebracht. Hier bevinden zich de kassa's, de ski- Van buiten kronkelt de overdekte skipiste als een rups tegen de berghelling op. Foto's: GPD/Werner Rauwerdink school, de kleedkamers en kun nen er ski's worden gehuurd. Via een sluis wordt de piste be reikt, waar - met dank aan een peloton sneeuwkanonnen - een sneeuwlaag van tussen de veer tig centimeter en een meter ligt. Ook bovenin staan de horecage legenheden (van après-skibar tot wijnlokaal, van drinkschuur tot alpenhut en van café tot res taurant) met 2500 plaatsen. Ze zijn een enorme trekker. Hier is het dagelijks feest tot in de klei ne uurtjes, het hele jaar door. Veertig procent van de bezoe kers, zo is vastgesteld, komt niet om te skiën, maar voor een ge zellige avond uit. Rindert Paalman niet meer lastig vallen.' Suzanne Berkhout boetseerde een beeldje van de Anton. Hij staat in warm brons - pet op het hoofd, schooltas onder de arm - op de kruising van de Voorstraat en de Simon Stijlstraat, niet ver van het geboortehuis van Vest dijk (hoek Roepersteeg/Voor- straat). Wacht hij nog steeds op de koele, afstandelijke Ina? Wie weet. Ze woonde dan wel in Driehuizen (Franeker), maar ze ging school in Lahringen (Har lingen) en at tussen de middag een boterhammetje bij haar tante in de Schoolstraat (Simon Stijlstraat). Zo'n beetje het hart van Harlingen. Maar niet de ziel. Die ligt even verderop in de met honderden scheepsmasten op gedirkte Noorderhaven waarvan vooral de noordzijde imponeert. Waar in Friesland, vind je nog zo'n feeërieke rij historische ge vels? Voor één daarvan - nummer 29 - stoppen elke dag wel een paar ramptoeristen. Spiedend, wij zend en fluisterend. Terwijl het toch al zo lang geleden is. Hier woonde in de 19e eeuw domi nee Johan Barger. Juist ja, de vlerk die zich in 1894 eerst aan de jonge Cato Miranda ver greep, haar daarna om het leven bracht en die vervolgens in heel Nederland bekend werd van de straatjongens-hit: 'Taaa-ra-ra boembiee/de blikken dominee- /die schoot met kruit en lood/zijn arme naaister dood' Zou Anton Wachter het wijsje ook wel eens hebben gezongen of gefloten? Niet in het bijzijn van Ina Dam man waarschijnlijk. Daarvoor was hij - zie ook het beeld van Suzanne Berkhout - te netjes. Rob van den Dobbelsteen REISBERICHTEN Aviodome Het Nationaal Luchtvaart Themapark Lelystad dat halverweJ gend jaar z'n deuren opent, heeft van het VSB-fonds een gifr vangen van 450.000 euro. Mede daardoor zal het museum de functie overneemt van Aviodome op Schiphol, dat eind dl sluit- de gasten een gesimuleerde rondvlucht met de Pelikaal KLM-pronkstuk uit 1933, kunnen aanbieden. Meer informatie over Aviodome en het Nationaal Luchtvaart ThemapJ krijgen op telefoon 020 406 80 00 en/of website www.aviodome.nl Drieling In het Dierenpark in Amersfoort is een zeldzame hyena-dl geboren. Zeldzaam omdat hyena's meestal nesten hebb? slechts één of twee jongen. Moeder Jambo en de kleintjes! het goed, vader Dundee, die de eerste weken op afstand blijven, zal zich binnenkort bij zijn gevlekte kroost voegen, les goed gaat, zullen de jonge hyena's omstreeks deze tijd# publiek worden getoond. Dierenpark Amersfoort ligt Barchman Wuytierslaan, het telefoonnummer is 033 422 71 Abdijen In België zijn kort achter elkaar twee abdijen heropend, h treft de imposante ruïne van de Abdij van Aulne (niet v Charleroi) die weliswaar al bij mondjesmaat kon worden bi maar die nu tot eind september elke dag (behalve dinsdaj het publiek toegankelijk is en die van Stavelot die na een pende, drie jaar durende restauratie z'n deuren weer he opend. Dat laatste is vooral plezierig voor liefhebbers van me Apollinaire. De Franse dichter verbleef in 1899 een zof Stavelot en aan hem is daarom een klein, in de abdij orf bracht museum gewijd. Meer informatie: Belgische Verkeersbuni de Ardennen en Brussel, Postbus 2324, 2002 CH Haarlem, telefoon 09 107. Trabi-safari Het schijnt datje eenmaal in je leven in een Trabi' (Trabar| hebben gereden. Een rit met het grotendeels uit kunstl staande wagentje uit de voormalige DDR is daarom onderdl een weekend-arrangement dat wordt aangeboden door haAut< sterren Ramada-Treff Residenz Hotel in Dresden. Het progl duurt van vrijdag tot en met zondag en omvat naast de 'Tr| fari', twee overnachtingen met ontbijt. Reserveren dient tl ste drie weken van tevoren te gebeuren. Meer informatie: dresdendays@dresden-tourist.de of vla de telefonisch(| 03 514919 2120. Jakobsweg Een van de routes die de pelgrims volgden op weg naar S de Compostela in Spanje, voerde dwars door Zwitserland1! Bodensee via Einsiedeln, het Vierwoudstedenmeer, hetl Oberland en Fribourg naar het Meer van Genève. De Vof schaftskammer Berner Oberland gaf onlangs een boekje u terwegs sein auf dem Jakobsweg') met daarin deeltrajeï door het kanton Bern lopen. Bij elke etappe wordt een k rakteristiek gegeven van het gebied en de bezienswaard! langs de. route. Verder vermeld worden geschatte wai moeilijkheidsgraad, aanbevolen topografische kaarten en tingsmogelijkneden op het openbaar vervoer. Meer informatie: www.jakobsweg.ch en/of telefoon telefoon 00 41 33 Alpenstrasse Voor motorrijders die over en in de omgeving van de 'Alp! se' in Zufd-Duitsland willen rijden, is een brochure ven) met daarin routebeschrijvingen voortochten van 100 totil lometer rondom het fameuze, ongeveer 450 kilometer Ian a traject. 'Bikeland Bayern', zoals de folder heet, is verkrijg Bayern Tourismus Marketing, Leopoldstrasse 146, D-8080I chen, telefoon 00 49 18 05 85 50 50 en/of interhet: www.| .by. Bijna tegelijkertijd kwam er ook een gids uit met da; tien van de mooiste motortochten door het Zwarte Wcj gaat om ritten van 140 tot 300 kilometer en alle routeb< gen zijn voorzien van duidelijke wegenkaarten. De brochil 'Motorbike - Motorradtouren durch den Schwarzwald' tegen betaling van 6.20 euro opgestuurd door: Prospektservice Schwarzwald, p/a Tourismus Service, Yorckstrasse 2 j Freiburg, telefoon 00 49 76 18 97 97 979 en/of e-mail: service@tourisil ce.com Architectuurroute De Stichting Architectuur Centrum Amsterdam (Arcam) hl route uitgestippeld langs het Noordzeekanaal tussen del van IJmuiden en de Oranjesluizen in Amsterdam. Het traj« langs plekken waar nog resten van oude havens zichtbfl Ook komt men langs locaties waar de haven diende als in! bron voor nieuwe stedenbouw en architectuur. De tochtj fiets, auto of boot worden afgelegd en leidt verder langs bruggen, pakhuizen, hijskranen, moderne architectuur e res-containerterminal. De route heet 'Amsterdam aan Zei cam kan voor 2,50 euro een routeboekje worden besteld. Meer informatie: Arcam, Waterlooplein 213, Amsterdam, telefoon 020 f en/of website www.arcam.nl Informatie: Het Alpincenter am Tetraeder in Bottrop is onder meer te berei ken via de Duitse A3I (Gronau/Ochtrup-Ruhrgebied). Daarna Autobahnkreuz Bottrop afslag Bottrop, aan het eind van de afslag rechtsaf Bottrop in. Borden wijzen vervolgens de weg naar het skicentrum aan de Prosperstrasse. Het centrum is het hele jaar door geopend van 9-24 uur. Een dagticket voor vol wassenen kost 25 euro, voor kinderen tot en met twaalf jaar 17 euro en voor jongeren van dertien tot en met zeventien jaar 20 euro. Een familieticket (twee volwassenen en twee kinderen) kost 65 euro. Avondtickets vanaf 20 uur zijn goedkoper. Meer informatie: telefoon 00 49 20 41 70 95 500 en/of internet www.alpincenter.com De baas van de pont die ons in Amerika over de rivj Oregon naar Washington bracht, deed of wij oudel waren, die hij in jaren niet had gezien. 'Hey folks, If you today? Lekker weer vandaag, niet? Dit is de mol yan het jaar. Waar gaan jullie naar toe?' De man achter het loket van parkeerterrein Tsjerkl in Harlingen had een geweldige hekel aan ons. Aluf klant. Wij verstoorden zijn rust. Hij schoof zijn raai open en sjacherijnde zonder ons aan te kijken: - 'Hoe lang?' - 'Goeje middag. Hoe lang? Wat bedoelt u?' - 'Hoe lang de auto hier blijft staan!' - 'Sorry, maar dat weten we nog niet. We gaan naai schelling en misschien dat we zondag' - 'Maar misschien dat we maandag terugkomen. C dag' - 'Dan betaalt u extra!' - 'Kunnen we niet achteraf betalen?' - 'Nee!' En zo ging het gesprek nog een tijdje door. Die v speelde (zoals overal in Amerikaanse toeristenseci neel; die parkeerwachter was (zoals overal in Nederlandse toeristensector) zich zelf. Geef mij toch die toneelspelers maar. Rob van den Dobbl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24