ste stuurlui zitten onder de motorkap ■ft WEG WIEL 2 Averkeerskrant Windtunnel voor stilte en zuinigheid ■Mh erse verkeersmaatregelen rond jiviteiten Leidens Ontzet HOC 308 vrijdac 20 SEPTEMBER 2002 ig: een relatief eenvoudig kastje tussen de standaard stuurbekrachtiging en het stuurmecha- Actieve besturing verbetert comfort én veiligheid. b's CPD - BMW heeft de wereldpri- [actieve besturing. De 'Akti- helpt volautomatisch mee om I koers te houden. Dat kan in. Zo maakt de 21e eeuwse :hniek een razendsnelle te- iging wanneer de auto op legdek uitbreekt. En vangt ook amde tweede slip op. id jaar te lanceren nieuwe ge- V 5 wordt uitgerust met ac- ing. De futuristische veilig- k kan actief ingrijpen door ladwerkelijk meer of min- s of rechts te laten draaien je chauffeur te bruusk in- je auto bijvoorbeeld achter I Het lijkt een duidelijk geval pf rij ik?', maar toch dient het p even hoog niveau ingeschat Ts de uitvinding van abs. ing kun je ver doortrekken, jde gevallen gaat het erom tuurbaar te houden en is er nerende techniek, die zo ongelooflijk snel ingrijpt dat het pro bleem doorgaans al is opgelost voor de stuurman zelf merkt dat er iets mis is met het contact tussen banden en weg dek. Zelfs zeer geoefende rijders zijn geen partij voor de pijlsnel reagerende en nimmer slapende elektronische stuur lui in het vooronder, zo blijkt tijdens een eerste testrit met de revolutionaire techniek. Op de doorgaans hermetisch afgesloten BMW ontwikkelingsafdeling kregen we opdracht in een prototype met hoge snelheid een kletsnat gespo ten bochtencombinatie af te raffelen. De auto in kwestie schudde wat, maar zigzagde met ogenschijnlijk speels ge mak door de proef. Handen en voeten Geen probleem, zo lijkt het. Tot we de zelfde testbaan opgaan met uitgescha kelde actieve besturing. Handen, voe ten en alle andere toevallig even be schikbare ledematen komen er opeens aan te pas om de grote BMW 530 (nog van het huidige type helaas) op het as falt te houden. BMW heeft wereldprimeur van actieve besturing Een soortgelijk resultaat levert een dub bele uitwijkproef op. Naturel rijdend stuiteren de rood-witte pylonnetjes in het tweede gedeelte van de chicane alle kanten op. Maar mét hulp van actieve besturing vraag je je even later af waar al die drukte nu over ging. „Je zou het zo kunnen omschrijven: we hebben de reflexen van een extreem goede autorijder in de elektronica ge programmeerd", meldt een van de ont wikkelingstechneuten. „Dat betekent dat het systeem niets doet wanneer je zelf de juiste dingen doet. Maar dreigt de auto de koers kwijt te raken dan stuurt de techniek letterlijk bij. Stapt de achterkant bij gladheid plotseling opzij, dan sturen de wielen automatisch mee in die richting. Ze sturen tegen, zoals je dat ook op een antislip-cursus leert. Ook de zoge naamde tweede slip die daar steevast op volgt omdat de auto terug zwiept, wordt automatisch opgevangen. Als je dat zelf tenminste niet doet." Op vergelijkbare wijze houdt actieve besturing de auto op koers in een wat al te enthousiast ingedoken bocht. De techniek maakt op dat moment gebruik van de extra mogelijkheden die driften biedt. Maar zoals BMW zelf ook al aan geeft: er zijn grenzen. Op een zeker punt houdt het op, met of zonder elek tronica. Comfortabel Saillant detail is het feit, dat de nieuwe generatie besturing ook op comfortge- bied goede diensten doet. Het bijna on zichtbare kastje tussen de stuurkolom is namelijk ook in staat een enorme va riatie in de besturing op te roepen. Par keren? Een kwestie van één keer draai en en de wielen staan meteen zo dwars dat de auto vlot indraait. Rijden op de binnenweg? De besturing reageert nu zo direct dat door Rien van der Steen auburn hills - In de VS heeft DaimlerChrysler een nieuw windtunnelcomplex bij Aubum Hills in gebruik genomen. De windtunnel is de stilste die de auto-industrie op het moment kent Dankzij geluiddempende materialen en een geavanceerd ontwerp zijn praktisch geen achtergrondgeluiden te horen en daardoor is het mogelijk om het windgeruis rond de auto's precies te analyseren. De tem peratuur in de tunnel wordt constant gehouden, zodat de uitkomsten van verschillende akoestische metingen goed met elkaar te vergelijken zijn. De aëro-akoestische windtunnel moet een auto tijdens de ont wikkeling op drie wezenlijke punten verbeteren: aërodyna mica (lager brandstofverbruik en betere prestaties), akoesti sche prestaties (minder windge ruis) en functionele eigenschap pen (het beoordelen van carros serieonderdelen bij verschillen de snelheden). De Duitser Dieter Zetsche, Mer cedes' hoogste zetbaas bij Chrysler zegt, dat het verminde ren van de luchtweerstand mo menteel de meest efficiënte ma nier is om het brandstofverbruik te verlagen. Het geluidsniveau van motoren is al sterk afgeno men. Dus is het terugbrengen van andere geluiden belangrij ker is dan ooit. In het ruim 2.870 m2 grote windtunnelcomplex passen voertuigen tot zo'n 4.500 kg, die op een draaiplateau van 5,5 me- ter staan. De ventilatoren kun nen windsnelheden tot 240 km/u genereren. De nieuwe windtunnel heeft 37,5 miljoen dollar gekost en er is drie jaar aan gebouwd. Chrysler bouwde in de jaren twintig van de vorige eeuw met adviezen van luchtvaartpionier Orville Wright de eerste wind tunnel die specifiek voor het tes ten van auto's bedoeld was. In 1934 onthulde het Amerikaanse merk de Chrysler Airflow en de De Soto Airflow, die rechtstreeks uit de windtunnel afkomstig wa- i ren. Die windtunnel werd kort na de Tweede Wereldoorlog af gebroken. Pas in de jaren zestig kreeg de auto(sport)wereld echt aan dacht voor aërodynamica als middel om het brandstofver bruik te kunnen verlagen. je het stuur zelfs in korte bochten niet hoeft over te pakken, je stuurt gewoon een kwart slag naar links of rechts. Snelwegtempo? De techniek gaat zelfs nog een stapje verder en reageert nu op stuurbewegingen alsof je in een grote limousine zit. Rijden in een auto met actieve besturing (AktivLenkung heet dat bij de Duitsers) is door de variëren de reactie op stuurbewegingen abso luut wennen, maar biedt een niet eer der vertoonde combinatie van wend baarheid en stabiliteit. Zoals gezegd is de productie-primeur waarschijnlijk voor de volgend jaar te lanceren nieuwe BMW 5. Er is ook een kans is dat de nieuwe Z4 hem net voor is. Daarna wordt het als accessoire leverbaar op alle BMWs voor een prijs tussen 1.000 en 1.500 eu ro. De klap is dus te overzien. Niet 20 raar, want het betreft een verbluffend eenvoudig mechanisme. Een soort traploos werkend (ZF-) versnellings bakje tussen de stuurkolom, een elek- tromotortje om het geheel aan te drij ven en een kastje met Bosch elektroni- Chrysler, onderdeel van het Duitse Daimler, heeft een nieuw wind tunnelcomplex geopend in de buurt van Detroit. Foto: GPD Ji-Vanaf donderdag 26 september tot zondag 6 Ier worden vanwege de festiviteiten rond de viering pktober (Leidens Ontzet) diverse verkeers pelen getroffen. Vanaf 26 september zijn delen van B geheel of gedeeltelijk afgesloten. Het openbaar er rijdt in deze periode aangepaste routes en tijden. ienaarseweg (zie kaart hieronder. A) tussen de Niels gen de rotonde naar de manege is vanaf donderdag 26 ter afgesloten. De afsluitingen worden geplaatst bij de bhrweg, de Max Planckweg en de rotonde van de manege. and met de te verwachten drukte in de binnenstad, verzoekt tie uw auto thuis te laten. Als gevolg van de vele omleidingen jiitingen is het centrum van de stad niet of zeer moeilijk laar. ■ers die met de auto naar de stad komen wordt geadviseerd jo op woensdag 2 en donderdag 3 oktober buiten de singels ren. Een groot aantal parkeerplaatsen en parkeerterreinen inenstad is afgesloten. Het betreft met name de Garenmarkt :kt De parkeerterreinen Molen de Valk en Lammermarkt ibruik als kermisterrein. Inbaar vervoer wordt omgeleid. Busroutes van diverse lijnen Jijzigd vanaf donderdag 26 september tot én met zondag Ier. Vanaf maandag 7 oktober rijden alle bussen weer de |e routes en dienstregeling. Lisse Lijn 50,51,52 en 55: Van 23 september 24.00 uur tot 30 september 12.00 uur zijn de Hyacinthenstraat, Bondstraat en de Ruishornlaan gestremd. Informatie voor Leiden en de regio dagelijks actueel: http://www.leidschdagblad.nl B) Bondstraat C) Ruishornlaan De route in beide richtingen: Lijn 50: Heereweg, r.a. Laan van Rijckevoorsel, r.d. Gladiolen- straat, r.d. Oranjelaan en verder de normale route. De route in beide richtingen Lijnen 51,52 en 55: Oranjelaan, r.d. Gladiolenstraat, l.a. Eerste Poellaan, r.d. Uitermeer, r.a. Ruishornlaan en verder de normale route. Vervallen haltes: Hyacintenlaan, Bondstraat, Vuursteeglaan, Poelpolder Tijdelijke haltes: Lijn 50,51,52 en 55: Gladiolen- straat t.h.v. Shell tankstation. Lijn 50: L.v. Rijckevorsel t.h.v. Swaenendreef. Lijn 51,52 en 55: Uitermeer. Sassenheim Lijn 52Zaterdag 21 september vanaf 12.00 uur tot 19.00 uur is de Wilhelminalan afgesloten i.v.m. de wielerronde. A) Wilhelmfnalaan B) Westerstraat C) Hoofdstraat D) Parklaan E) Van Pallandtlaan 3. Deel Noordeinde afgesloten i. Spoorwegovergang Kijk voor meer informatie op Burgemeester Smeetsweg de s*te van uw k*311* onder 's nachts afgesloten de knop verkeerskrant. Zoeterwoude - In de periode 2- Herstel asfalt op het van vrijdag 20 september tot en Ammonslaantje met woensdag 25 september is de spoorwegovergang van de Burgemeester Smeetsweg drie nachten afgesloten voor al het verkeer inclusief voetgangers. De geplande afsluitingen vinden plaats vanaf 's avonds 20.30 uur tot 5.30 uur de volgende ochtend. Het betreft de volgende data: Van vrijdag 20 op zaterdag 21 september, maandag 23 op dinsdag 24 september en dinsdag 24 op woensdag 25 september. Het verkeer wordt via borden en pijlen omgeleid. A) Ammonslaantje B) Deijlerweg De route richting Noordwijk: Hoofdstraat, l.a. Van Pallandt laan, r.a. Parklaan en verder de normale route. De route richting Hoofddorp: in omgekeerde volgorde Vervallen haltes: Teylingerlaan, Westerstraat Vervangende haltes: Van Pallandtlaan, Parklaan Politiecontrole Leiden - Vandaag houdt de politie Hollands Midden brom fietscontroles en wordt men op alcoholgebruik gecontroleerd. Wassenaar - Op het Ammons laantje werkt men aan het herstel van het asfalt en het aanbrengen van een slijtlaag op de rijbaan. De rijbaan is afgesloten voor het doorgaande verkeer. Als het weer het toelaat, wordt voor 15 oktober de slijtlaag aange bracht. Het verkeer wordt omgeleid. Vooraan de Deijlerweg en bij de Maaldrift komen hekken met borden "doorgaand verkeer afgesloten" te staan. Bewoners en leveranciers kunnen tot aan de werkzaamheden rijden. A) Noordeinde B) Westeinde C) Kerkweg Roelofarendsveen - Vanwege de kermis wordt op zaterdag 21 september, van 16.00 tot 24.00 uur een gedeelte van het Noordeinde vanaf huisnummer 102 (Chin-Ind. Restaurant Hoi Shan) t/m huisnummer 168 (Kerkbrug) afgesloten. De afsluiting geldt voor al het verkeer behalve voor voetgangers. 4. Wilgenstraat afgesloten A) Wilgenstraat B) Alkemadelaan C) Langeweg s D) Stationstraat Heeft u nog tips (geen vragen) over verkeershinder? e mail dan naar: info@verkeerskrant.nl Roelofarendsveen - In verband met de kermis en oranjefeesten wordt de Wilgenstraat op zaterdag 21 september van 14.00 tot 17.00 uur afgesloten voor al het verkeer behalve voor voetgangers. I A) Witte Singel Jf -pH B) Stadhuisplein r?' Bescheiden belangstelling gemeenten voor autovrije zondag Om de autovrije dag tot een succes te maken, vragen de Nederlandse overheid en het Projectbureau Autovrije Dag alle gemeenten om op zondag 22 september 2002 hun binnensteden af te sluiten voor het autoverkeer. In heel Nederland nemen circa 60 gemeenten deel aan de "Europese autovrije dag", maar slechts 37 gemeenten tellen officieel mee omdat ter plaatse een of meer straten worden afgesloten voor rijdende auto's. In het verspreidingsgebied van deze krant hebben alleen Leiden en Leidschendam-Voorburg belangstelling voor het project In Leiden wordt op zondag 22 september de Witte Singel af gesloten voor rijdende auto's. Bewonersgroepen worden ondersteund door gratis bus vervoer (Leiden en omstreken) aan te bieden, door het ver lenen van evenementen vergunningen en door het af sluiten van de straat. Verder roept de gemeente bewoners- groepen en individuele burgers op iets te organiseren. Overige activiteiten tijdens de autovrije dag: vrolijke fietsoptocht, optocht van fietsen in het centrum van Leiden. Start 13.00 uur Stadhuisplein. Literaire fietstocht: de deelnemers fietsen langs locaties in Leiden en Oegstgeest beschreven in boeken van Maarten 't Hart, Jan Wolkers etc. Start Stadhuisplein, de hele middag. Sprookjestocht: tijdens een wandeling door het historische hart van Leiden ontmoeten de deelnemers allerlei sprookjesfiguren. Start vanaf Stadhuisplein, de hele middag. Informatie- en reparatiemarkt: de deelnemende organisaties informeren en controleren de fietsen van bezoekers. Kleine reparaties worden direct uitgevoerd. Stadhuisplein, van 13.00 tot 15.00 uur. Buurtfeest Witte Singel: op het water en op de weg van de Witte Singel vinden allerlei feestelijke activiteiten plaats. Contactgegevens: bij onderstaande persoon/instantie kunt u meer informatie opvragen over de autovrije dag in Leiden: Tjeerd Roosjen, 071-5165790, Stadsbouwhuis, Langegracht 72, Leiden Postbus 9100, 2300 PC Leiden. In Leidschendam-Voorburg wordt opgeroepen zondag 22 september de auto te laten staan, maar er worden geen straten afgesloten. Manier waarop openbaar vervoer gestimuleerd wordt: er is overleg met HTM over gratis busvervoer per museumbus. organisatie van een fietsersmarkt i.s.m. fietshandelaren voor promotie van fietsaccessoires in de Herenstraat te Voorburg. Overige activiteiten tijdens de U autovrije dag: boottochten over de Vliet in combinatie met rondleidingen. Vertrek aan de Delftsekade te Leidschendam en bij Hofwijck te Voorburg tussen 11.00 en 16.15. Feest voor de automobilist die ook bewijzen laat zien van andere vervoerswijzen zoals gebruikte strippenkaart, ov-abbonnement of fietssleutel (grasveld naast raadhuis te Leidschendam). LEIDSCHENDAM Contactgegevens: bij onderstaande persoon/instantie kunt u meer informatie opvragen over de autovrije dag in Leidschendam- Voorburg: Anneke Smulders, 070-3009515, Postbus 905 2270 AX Voorburg.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21