'Ik kan niet lachen op cadeau GESPREK VAN DE DAG Volendamse brandslachtoffers maken kunstwerk De vroege herfst 2(^ raden naar de oorzS Sophie (7) is de nieuwe ster in Goede Tijden, Slechte Tijden |S HOC 152 MENSELIJK Duizenden boeken liggen in de kluis van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg te verzuren en moeten nodig gerestau reerd worden. Maar het geld daarvoor ontbreekt. De biblio theek gaat nu onorthodoxe methoden inzetten om het slui pende verval te keren. Bedrijven kunnen een BOEK ADOP TEREN. In het boek wordt een sticker of een schildje geplakt met de naam van de weldoener. De kosten van het restaure ren van een boek kunnen oplopen tot 700 euro. Veel boeken zijn in povere conditie. Speciale klimatologische condities zorgen ervoor dat de collectie van de Zeeuwse bibliotheek niet verder teloor gaat. Dat polo niet per se vanaf de rug van de paard ge speeld hoeft te worden, weten ze in Thailand maar al te goed. Woens dag werd het jaar lijkse King Cup OLIFANTENPOLO -toernooi ingeluid met een demon stratiewedstrijd tussen acteurs en journalisten. Dit jaar doen negen teams uit zes lan den mee aan het toernooi in Pra Chuab Khiri Khan, ruim 200 kilome ter ten zuiden van Bankok. Foto: AP Een Duitser heeft woensdagavond de JACKPOT van Hol land Casino leeggetrokken. De man haalde bijna 1,07 mil joen euro uit een speelautomaat in het casino in Valken burg. Het is de zesde keer sinds de introductie in 2000 dat de jackpot is gevallen. Spelers kunnen met een inworp van 2 euro kans maken op deze hoofdprijs, die telkens tenminste 1 miljoen euro bedraagt. In totaal 126 speelau tomaten in 12 vestigingen van Holland Casino staan met de jackpot in verbinding. De filmsterren Ni cole Kidman en Tom Cruise eisen 15 miljoen dollar schadevergoeding van de Franse par fumwinkelketen Sephora. De twee, die tot vorig jaar getrouwd waren, klaagden over mis bruik van hun beeltenis voor re clamedoeleinden. KIDMAN en CRUI SE maken bezwaar tegen de campag ne van Sephora in 2001 onder de ti tel 'parfums van beroemdheden', waarin naar hun mening ten on rechte werd gesug gereerd dat zij producten van het bedrijf gebruiken. Zij vin den dat ze zijn gebruikt als 'ongesalarieerde mannequins'. Sephora bezit meer dan zeventig winkels in de Verenigde Staten en verkoopt zijn producten ook via internet. Het maakt onderdeel uit van het luxeconcern Louis Vuitton-Moët Hennessy (LVMH). Foto: AP Staatssecretaris Van Arden- ne (ontwikkelingssamenwer king) doopt vandaag op Schiphol het vliegtuig van kinderhulporganisatie Terre des Hommes. De organisatie gaat het in Oost-Afrika ge bruiken voor kinderen met ernstige hartaandoeningen. In het project, OPERATIE HARTSLAG genaamd, werkt Terre des Hommes samen met de vrijwilligersorganisa tie Piloten zonder Grenzen, Nederlandse hartchirurgen en het Mater-ziekenhuis in Nairobi. De hulporganisatie heeft het vliegtuig gekocht met steun van de Nationale Postcode Loterij. Een vrachtwagenchassis van 2500 kilo, 32 trapinrichtingen, 100 tandwielen en 80 meter ketting. Met die onderdelen sleutelen studenten van de Technische Universiteit Eindho ven momenteel een enorme SKELTER in elkaar. Met het ge vaarte willen ze maandag vanaf het universiteitsterrein naar de achttien kilometer verderop gelegen Bavariabrouwerij fiet sen. De stunt is onderdeel van de achtste lustrumviering van de werktuigkundige studievereniging Simon Stevin. Voor de aandrijving van de skelter zijn 32 studenten nodig. Journalist Arnold Karskens van Nieuwe Revu, hoeft van een rechtbank in Brussel geen schadevergoeding te betalen aan de Belgische Afrika-journaliste Els de Temmerman. Zij had hem aangeklaagd wegens laster. Karskens heeft felle kritiek op De Temmerman, onder andere in zijn recente boek 'Pleisters op de ogen'. De Belgische zou de genocide van 1994 in Ruanda hebben beschreven vanuit de relatief veilige luchthaven van de hoofdstad Kigali. Karskens bestempelt haar als een 'LI ZARD LOUNGE', die verha len verzint vanuit een hotel uit schrik voor het echte ver- slaggeverswerk. De Temmer man dagvaardde Karskens, die in Brussel woont, en eis te 30.000 euro schadever goeding. Dat bedrag zou zij afstaan aan een stichting voor Oegandese kinderen. De Amerikaanse rapper Sean Combs, alias P. DIDDY, moet van een rechter in de Amerikaanse staat North Caroli na aan een man 2,45 miljoen dol lar schadevergoe ding betalen. De man zou in 1995 zijn mishandeld door lijfwachten van zangeres Mary J. Blige, van wie Combs toen mana ger was. Dat heb ben Amerikaanse media gisteren gemeld. Combs had als ma nager van Blige de bodyguards voor haar ingehuurd. De kla ger, Cedrick Bobby Lemon, was op zijn rug geslagen en tegen de grond gesmakt toen de lijfwachten na een optreden van de zangeres de weg achter het podium voor haar vrijmaakten. Lemon liep daarbij een gebroken pols en stress op. Hij had een speciale pas om 'back-stage' te mogen komen. Foto: AP sbek Lekker zonnen in je bikini, op een handdoekje tusseif leefi bruine bladeren. Het kan. Afgelopen week nog, terwi >laat: netje nog heerlijk schijnt, vallen de blaadjes van de b aven niet één of twee, sommige bomen zijn al bijna helen ifotc Begin augustus, toen het nog volop zomer was, lietei bomen hun bladeren al los. Wat is er aan de hand? K na het supervroege voorjaar van de laatste jaren nu o fgf supervroege herfst? Onderzoeker en bomendeskund pinga van de Universiteit Wageningen denkt het nietfifl dat het een combinatie van factoren is", vertelt hij. r „Er heersen momenteel bladziektes, zoals roest bij pp -1 Daarnaast hebben we een lange, droge periode gehaPinisI en een aantal dagen met een extreem hoge temperatpndh gustus. Hierdoor hebben bepaalde bomen voortijdigis in deren laten vallen." plge Collega A. van Vliet, bioloog aan dezelfde landbouwif de teit, houdt met het VARA-radioprogramma Vroege VfpVZ). Natuurkalender bij. Dat is een educatief en wetensclft Bn waamemingsprogramma dat probeert de effecten verandering in kaart te brengen. Iedereen in NederI aan meedoen door vroege waarnemingen zoals het sneeuwklokje of gierzwaluw telefonisch of via email pderr ven (www.natuurkalender.nl red.). Bij de medewerl "u:~ Natuurkalender is het zeker opgevallen dat de blad» zeer vroeg vallen. Van Vliet: „Populier, linde, walnoot; half augustus is gonnen en vanaf dat moment is het heel snel gegat eikels vielen al heel vroeg van de bomen. Een verkli er nog niet voor. Het is niet zo dat een vroeg voorjat tisch een vroege herfst betekent. Het is juist zo dat hd en bloeiseizoen langer duurt en de herfst steeds lateiU* - 2 Veel beuken hebben inmiddels al een flink deel van jrovii derdek verloren. Volgens de bioloog laten beuken noPoen sproken hun bladeren vallen tussen 6 en 27 oktober.lje da de is gebaseerd op ruim zeventig jaar waarnemingenk gen spreken van vroeg als de bladeren vóór 18 septembejentn Dit jaar is het dus bijzonder vroeg. Misschien dat de pau genval plus een koude nacht toch het knopje bij bepker gr men heeft omgezet." P. N Boswachter H. Hees van Staatsbosbeheer ziet ze nogfcag s len bij hem op de Veluwe. „Maar omdat het nu een [ft eer droog is geweest, komen bomen zoals de berk en be»Uit I tersnood en laten ze om te overleven eerder bladereipO pr< je zo'n droogteperiode in juli, dan maken ze na een ifc vim riode gewoon weer nieuwe bladeren aan. Er zijn al v*f tkee paddestoelen. En naaktslakken die de paddestoelen kten 1 len. Dat hoort echt bij de herfst. Het is dus begonneiP^ur Sandra de Vliegh De 7-jarige Sophie Hudepohl speelt Nina in de soap Goede Tij den, Slechte Tijden. Vanaf 21 ok tober is zij vijf weken te zien in Nederlands langst lopende soap. De rol van Nina is behoorlijk groot en omdat Sophie maar twaalf keer per jaar mag werken, wordt die rol ook door andere meisjes gespeeld. Maar als het aan het Haarlemse natuurtalent ligt, zou ze het liefst iedere dag voor de camera staan. Als de fotograaf binnenkomt, neemt Sophie onmiddellijk een andere pose aan. Van een lief, vrolijk kind dat op bed hangt, is ze ineens een volleerd fotomo del. Ze kijkt onbevangen de lens in. Voordat de fotograaf kan vra gen of ze even anders kan zitten, pakt ze zelf een stoel, zet hem achterstevoren en gaat er wijd beens op zitten. De armen over de leuning, onder de kin, het hoofd een beetje achterover. Vanaf de geboorte stond eigen lijk al vast dat Sophie actrice zou worden. „Toen ze baby was, draaide ze haar hoofd al naar de lens." Volgens moeder Edith moet Sophie het poseren en het acteren in het bloed hebben. Daarnaast zijn zij en haar man een beetje toneelgek en gaan ze iedere twee maanden samen met Sophie naar een musical of een toneelstuk. „Mijn moeder, dus Sophie's oma, schreef op Sophie's eerste verjaardag al in het babydagboek dat haar klein dochter later gaat acteren. En toen we een paar jaar terug op het strand door een fotograaf werden aangesproken of we het goed zouden vinden dat onze dochter zou poseren, wist ik het zeker", vertelt moeder Edith. „We proberen haar desondanks zoveel mogelijk kind te laten zijn en stimuleren bijvoorbeeld haar andere hobby's als judo en paardrijden. Ze moet ook met andere situaties in aanraking komen. Het leven is niet alleen maar soap." In de soap speelt Sophie dus Ni- na, de dochter van Ludo en Ja- nine. Haar twee halfbroertjes heten Lucas en Stefano en oom Marcus wordt gespeeld door Hugo Metser. Haar televisieopa is Willem Nijholt. Moeder Edith: „Ze zijn allemaal ook echt gek op haar, want Sophie is gewoon erg innemend. Hugo Metser zegt altijd dat je Sophie nauwe lijks wat hoeft uit te leggen: ze speelt gewoon wat ze moet spe len." Sophie weet echter beter: „Hij maakt veel grapjes en dan moet ik lachen, maar dat kan ik niet altijd op cadeau." Moeder Edith verbetert vertederend: „Op commando, bedoel je." Nadat Sophie op het strand was ontdekt en wat modellenwerk had gedaan, werd ze gevraagd voor de andere Nederlandse so ap, Onderweg naar Morgen. „Ik was toen een ziek meisje en toen vroeg die man die daar al les regelt, Hany Klooster, aan De afdruk van een hand. Een winterwortel van Johan met de bijnaam Wortel', een verzame ling initialen en een springende dolfijn. En dan die afdruk van een ketting van een jongen die de dood in café 't Hemeltje vond. Allemaal gebakken in klei- tegels die zondag worden ont huld in een tableau aan de voet van de Dijk in Volendam. Pal te genover het café waar zich op de eerste dag van 2001 een ramp voltrok. Honderdtwintig kleitegels met een verhaal, samen in een mo numentaal tableau. 'Water' heet dit eerbetoon aan de slachtof fers. De Volendamse kunstena res Jans van Baarsen bedacht het tegelproject. Ze was er bij, die nacht dat water de brand moest blussen en water de brandwonden van slachtoffers koelde. Maar water stroomt ook voort en Volendam, dat aan het water ligt, moet verder. Al moet er wel een plek zijn waar je af en toe nog stil kan staan bij die ene nacht. Een plek op de Dijk aan het water. In het tegeltableau lijkt een golf beweging te zitten. Geaccentu eerd door de vloeiende blauwe kleur waarmee de tegels zijn ge verfd en geglazuurd. „Water is het begin van leven en het was die nacht ook de eerste hulp", zegt de kunstenares, die nabe staanden en slachtoffers hielp bij het maken van een persoon lijke kleitegel. „Op de dijk lagen na de ramp steeds bloemen. Bij slecht weer waaiden die weg. Dat gaf zo'n triest gevoel. Ik vond dat er iets blijvends moest komen. Een plek waar je nog wat kracht uit kunt putten. En waar je ook een bloemetje kunt leggen, want in het tableau zitten vijf bloemen- Er werd gisteren hard gewerkt aan het herdenkingsmonument op de Dijk in Volendam. Foto: ANP/Evert Elzinga vazen verwerkt. Zelf wilde ze geen kunstwerk maken omdat het een monument van en voor de Volendammers zelf moest worden. Afgesproken is dat op de kunst werkjes geen namen mogen ko men. Manon Kok, die haar zusje Anja in de brand verloor, had het daar moeilijk mee. „Je mocht geen namen en symbo len gebruiken, want dan zou het een boek worden." Maar Ma- non is - zo zegt ze zelf - eigen wijs. „Ik heb toch de naam van Anja gebruikt en een hartje. Dat is later door de kunstenares ver anderd in Aura. Dat heb ik twee weken geleden pas gehoord. Ei genlijk was ik van plan om het terug te vragen, maar nu laat ik het maar zo. Het monument op zich vind ik een goed idee, maar voor mij betekent het nu niet zo veel meer. Gelukkig zijn de te geltjes van mijn vader en moe der wel goed gelukt." De kunstenares zit in de maag met die kwestie. „Ik wilde een beeldend symbool en geen tien tallen namen en verhalen op een rij. Dat heb ik ook zo uitge legd tijdens het tegeltjes maken. Je hoeft van mij ook niet te diep in iemands ziel te kijken. Dan wordt het te openbaar. Het moest een beetje symbolisch blijven. Dus die naam moest worden veranderd. Daar heb ik weken niet van geslapen, maar als je één naam wel toestaat, krijg je de rest van Volendam over je heen." GPD De 7-jarige Haarlemse Sophie Hudepohl is binnenkort in GTST te bewonderen als Nina. Foto: United Photos de Boer/Rob Hendriks mama of ik Nina mocht gaan spelen in Goede Tijden, Slechte Tijden." Sophie heeft geen broertjes en zusjes en heeft thuis de beschik king over twee kamers, een slaapkamer en een barbieka- mer. In de eerste liggen allemaal fotoboeken van haar als model en actrice. Ook foto's van ande re soapsterren vullen de boeken en een plakbord. In de barbie- kamer kan ze al haar fantasieën de vrije loop laten en de indruk ken van school, de set, de judo- en de paardrijlessen even laten varen. Want paardrijden is naast het acteren haar grote hobby. En ze heeft er alle gelegenheid toe, omdat tante Irma paarden heeft. Goof is nu haar lieve lingspaard, voorheen waren dat Reus ('die was allergisch voor prikken') en Bravour ('die ging dood door vlekken op z'n be nen'). Sophietje helpt tante Irma 'super veel'. Niet alleen in de manegebak en in de stallen, maar ook tijdens haar werk als stewardess bij Transavia. „Nou, dan heb ik net als tante Irma een groen pakje met een bloesje met krassen aan en dan rollen we de mouwen omhoog en de rok pas ik ook wel een beetje. En dan mag ik snoepjes rondbren gen. Best wel grappig." De judolessen volgt ze eveneens met veel plezier. „Nou, daar moet je worpen leren. De wurf (wurg red.) vind ik niets aan, maar de boven-de-wolken-worp is wel leuk. Soms gaat de band los en dan moet je hem weer omknopen, maar dat kan ik nog niet zo goed en dan vind ik het niet leuk, want dan sta je bijna in je blootje, want er zijn wel tien jongens bij. Niet in de krant zetten hoe ze heten." Sophie zit nu in groep vier. Op de vraag wie van de twee juf frouwen ze het liefst heeft, ant woordt ze alweer diplomatiek. „Nou, alle twee, alleen is de een wel liever. Ik zeg niet welke, want dat mag niet in de krant." Natuurlijk heeft ze ook een vriendje, al drie jaar, maar ook dat is een groot geheim en 'mag niet in de krant'. Moeder Edith selecteert alle te levisieprogramma's, die haar dochter ziet. „Vooral enge din gen wil ik haar besparen, maar Sophie doorziet door haar werk al zoveel." Het Haarlemse kind sterretje stond er bijvoorbeeld met haar neus bovenop toen Rosy tijdens de opnamen van de trap viel. „Nou dan leggen ze gewoon een matras onder de trap en dan smeren ze een potje bloed op d'r gezicht en leggen wat glas erbij. Dat is toch niet eng?", weet ze zeker. Maar toen haar televisiemoeder levend werd begraven, was ze wel even bang, geeft ze eerlijk ijgt ior c [eve: toe. „Nou, ik dacht echt dood, want dei pats dicht. Maar ze de zijkant een gaatje ^a*tg toen kwam er zuurs yc toen vond ik het nie }jor, Ik weet nu alles van op de televisie." Het lijkt niet verwon ze 'later' behalve sd j( en moeder (van een a een jongen) ook act ,t den. Haar grote voo j gela Schijf, van wiew foto boven het bed 1 je r Schuurman vindt ze oor j gen 'helemaal niks' de krant, mama?" :tpr< tjesc len er ee Irene Nieuwenhuijse der )orI zijn. the dn

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2