Primera blikt in toekomst -r(' Matchbox is 50 jaar VW Beetle Cabrio ode aan beroemde voorvader AUTO HEEMSKERK VW GolfR32, snel weg jen, een tige stad e Wadden 1 (stuurlui onder itorkap Weg Wiel vrijdag 20 SEPTEMBER 2002 1 komt met nairbag - Honda heeft een /steem bedacht n van uiteenlopend |j een aanrijding van hermen tegen [nekletsel. De 'gordij- :t zich sneller dan -ouwen om de •t in aanraking te met bijvoorbeeld jl van de auto. In Ide gebruikelijke drie 4en zitten er vijf, die Ir een snellere wer- 1. Het opblaasgor- met een generator »1 (0,015 seconden) ]t samengeperst he la was in 1987 de e fabrikant die een fcde bestuurder in lonteerde. LENDER 42002 Vroemm, minia- i van verzamelaars', ïuseum, Zutphen. phen.com mechanika 2002, rt, Duitsland. 6 457. inodelautobeurs, •center, Houten. lustang Meeting, rdalBoszicht, Nieuw- etei 052 9436 369. erpustangclub.nl Truck Festival, illand, 016 5503 554. imotions.nl itionale autoraces, l 059 2380 380 com Talbot id-circuit, 5356 587. Iub.com itobeurs, Spaame- L 029 9640 354. Cars Lifestyle, Houten. ndlifestyle.nl Wegraces 'Race of TT-circuit 0 380 Hen.com iitosalon van Parijs. r| Classic Show, in, Almere-Stad. 1, Formule 1 et Le rtie Weg Wiel, >03 PA Haarlem, of: >damiate.hdc.nl iaaiLonder veran^woorc'ing nde organisatie. De uit- lte' rantwoordelijk voor af- W gewijzigde data. informatie: bel het ver- spf inummer of ga naar het lernetadres. Burl it t)| v.ich ine( -j 0% Croix Cognat w ïl-Montagne (Allier) ;ver rni.05 93iB8 ^inglacroixcog- was er niets, want le familie Atsma gewoon op de igen de Soesters de zon, richting rig Nederland lag «honderd kilo hen, toen die zon Dijon doorbrak, inelweg af en zoe- camping. Die len bij het dorpje tel-Montagne. circa vijfhonderd camping La Cro- prachtig uitzicht ig plaatsen (80 >p 1,5 hectare. Ge- ijl van de familie :n campingeige- en Nicole Saccani aij aan reserverin- is er wel een plekje E er niet is, dan fiets geïmprovi- pten (een even- pan Fransen, Ne- w eigen en Engel door Peter Lodewijks leusden - Van de Duitse autobouwers heeft de Volkswagen-groep vorig jaar de meeste patenten aangevraagd. Het jaar verslag van het Duitse patent-bureau meldt 1500 deponeringen van de autofa brikant uit Wolfsburg. Een groot deel van de verbeteringen die VWs ontwikkelings afdeling heeft bedacht is inmiddels op de markt en wordt aangeboden in de nieuwste auto's van het concern. Alleen al bij de ontwikkeling van nieuwe uitlaat gas-reinigingssystemen voor de komen de motorengeneratie werden 150 paten ten aangemeld. Bij het nieuwe topklassemodel VW Phae ton is een van de vernieuwingen aan de buitenkant zichtbaar: de zelfverlichtende, tegen vervalsing beschermde achter-ken tekenplaat. Volkswagen is de eerste fabri kant ter wereld die zoiets aanbiedt. De nummerplaat bestaat uit vier lagen, waaronder een elektroluminescerende folie, die het kenteken volledig verlicht. Ook zijn enkele patenten voor de komen de New Beetle Cabriolet bestemd. Volks wagen lanceert de langverwachte open versie van die cultauto begin volgend jaar. De 4-persoons cabrio, die net als de dichte Beetle in Mexico zal worden ge bouwd, treedt in de 'bandsporen' van twee andere succesvolle open auto's, ook uit de VW-stallen: de oer-Kever Cabrio en de Golf Cabrio. De nieuwe cabrio heeft een automatisch rolbeugelsysteem, waarbij van achter de rugleuning van de achterbank twee beu gels omhoogschieten als de stabiliteit van de auto in gevaar komt. Een rol- en bots- sensor bepaalt daarbij het gevaar van een mogelijk over de kop slaan en activeert zonodig het beschermingssysteem. Vier airbags, speciale energie-absorberende zijpanelen en een anti-blokkeer remsys- teem (abs) zijn andere veiligheidsverho- gende toevoegingen. De cabriokap met verwarmbare glazen achterruit ligt in geopende toestand ach terop de auto en doet zo, nog meer dan de dichte Beetle, denken aan zijn be roemde voorganger, de Kever. Het op vouwen gaat met de hand maar er is ook een elektrohydraulische kapbediening beschikbaar. Er is straks keus uit drie motorvarianten: twee benzinemotoren en een TDi-diesel. Ook is er een 6-traps Tiptronic-automaat leverbaar. De prijs is nog niet bekend. (advertentie) Lammenschansweg 128 2321 HX LEIDEN Tel.: 071-531 08 11 Alkemadelaan 1 2371 EX ROELOFARENDSVEEN Tel.: 071-331 28 66 www.autoheemskerk.com Foto: Blum PR jlmstelveen/anp - Jack Odell had vijftig jaar geleden vast niet in de gaten wat het effect zou zijn van zijn nieuwste ontwerp: de Match box-miniatuur. De dwerg-auto's zijn tegenwoordig een gewild verzamelobject. Een halve eeuw geleden begon nen de twee Engelse vrienden Rodney Smiths en Leslie Smiths met Lesney Products, een be drijf dat onder meer speelgoed auto's vervaardigde. Voor de ontwerpen werd een zekere Jack Odell aangenomen. Hij kwam in 1952 met het idee om hele klei ne versies van bestaande auto's te maken. Het eerste koperen exemplaar was voor zijn doch tertje en omdat het zo klein was, deed hij het in een luficerdoosje, zodat ze het mee naar school kon nemen. Aan die 'matchbox' danken de kleine voertuigen dan ook hun naam. De modelletjes (schaal 1:64) van brandweerwagens, stoomwal sen, gezinsauto's, tractoren, bussen en dergelijke waren een betaalbaar alternatief voor wie zich vroeger geen dure Dinky Toys kon veroorloven. Inmid dels zijn er 12.000 verschillende modellen gemaakt waarvan in totaal zo'n 3 miljard exemplaren werden geproduceerd. Veel van de autootjes zijn in het bezit van verwoede verzamelaars. Van sommige modellen zijn slechts enkele exemplaren gemaakt en dus heel zeldzaam. Daar wor den tegenwoordig flinke bedra gen voor neergeteld. In 1969 kreeg Lesney Products een geduchte concurrent: Hot Wheels van Mattel. Om die te genspeler het hoofd te bieden, kwam ook Matchbox met snel lere modellen als de Chevrolet Corvette op de markt De strijd werd uiteindelijk verloren toen het bedrijf na enkele omzwer vingen toch in handen van Mat tel viel. Matchbox viert het gouden jubi leum met een speciale serie mi niatuurvoertuigen. Zoals de Ca dillac Fleetwood uit 1955, de stoere Jeep Wrangier, het sport- wagente Audi TT, de elegante Ford Mustang Coupé uit 1933 en de A-Ford met een speciaal 50 jaar Matchbox logo. door Peter Lodewijks schuddebeurs - Het is al jaren een droom van verkeersdeskundigen: de rijdende file met au tomatisch voorttuffende auto's. De chauffeur kan in alle rust achter het stuur ontbijten, zich scheren en zijn krant lezen terwijl zijn au to hem naar de ingetikte bestemming rijdt. Zover is het nog niet maar we komen wel steeds dichterbij. Neem de nieuwe Nissan Pri mera. Deze heeft een 'intelligente' cruise con trol aan boord die de voor hem rijdende auto in de gaten houdt. We hebben het in de praktijk uitgeprobeerd en het systeem werkt uitstekend. Op een snelweg bijvoorbeeld zetten we met de crui se control de rijsnelheid vast op 100 kilome ter per uur. Vervolgens heeft men drie keu zemogelijkheden om de afstand tot de voor liggende auto in te stellen, waarbinnen het systeem geacht wordt te reageren. Dat ge beurt met infrarode laserstralen. Vooral in combinatie met een automatische transmissie is deze feature heel handig. Men kan rustig achterover leunen en hoeft alleen maar de auto op koers te houden met het stuurwiel. Even naar buiten kijken kan wei nig kwaad want mocht de voorligger onver hoopt vaart minderen dan reageert de crui se control daarop en remt af. Daarbij neemt het systeem geen halve maatregelen, want als de voorligger vrij stevig snelheid min dert, doet de Primera dat ook. Het is even wennen zo'n auto die uit zichzelf remt maar na verloop van tijd gaat men deze extra waarderen. Toch is het puur een luxe die op rustige we gen gebruikt moet worden. Een drukke snelweg leent zich er niet voor, omdat de Primera daar te veel last heeft van de 'tus- senschieters'. De cruise control houdt de Een absolute legende in auto- land is de beroemde Mini. De ei genwijze maar geniale 'botten- schudder" van ontwerper Sir Alec Issigonis is 41 jaar in productie geweest en dat hebben weinig andere automodellen hem kun nen nadoen. De Mini was oor spronkelijk op de markt als Aus tin Seven en Morris Mini-Minor. Veel verschil zat er niet in beide modellen van de British Motor Corporation (BMC). De betaalba re wagentjes vielen goed in de smaak en na verloop van tijd verschenen de meest uiteenlo pende varianten op het oor spronkelijke ontwerp. Vooral de periode tussen i960 en 1964 was bijzonder creatief: eerst de Esta te en verschillende bestelversies daarvan, later de pickup en luxu euze uitvoeringen onder de merknamen Wolseley en Riley, ook BMC. De leuke Estate, hier vastgelegd in Paraburdoo, West- Australië, gaf het verrassend rui me blokkendoosje nog wat meer bergruimte. Foto: Gerard de Roller De centrale bediening vormt het 'harf van de Primera. Foto: Nissan voorligger op een zekere afstand en als daar opeens een auto tussenduikt moet de Pri mera flink in de remmen. Dat is niet fijn. Overigens is de 'intelligente' cruise control alleen maar te koop in combinatie met een automaat, want met een handgeschakelde bak zou het niet werken. Een ander futuristisch item is de achteruit- kijkcamera op de Primera. Het piepkleine lensje in het kofferdeksel wordt automatisch geactiveerd als men de achteruit inschakelt en het beeld verschijnt op het scherm in de centrale bedieningstoren. Deze toren zit in het midden van het dashboard, onder de ook al centraal geplaatste klokken en vormt het hart van het interieur. Vanaf daar kan zo'n beetje alles worden bediend, zoals de boordcomputer, de audio-installatie, het 'birdview' navigatiesysteem met dvd-tech- niek, een geïntegreerde mobiele telefoon, de klimaatbeheersing en noem maar op. Wel moet voor een aantal van deze zaken extra worden betaald. Nissan brengt met de nieuwe Primera de toekomst weer een stukje dichterbij. Als de Japanse fabrikant nou nog een paar senso ren in de zijkant van de auto stopt om de vangrail in de gaten te houden, dan komt de 'zelfrijdende file' helemaal dichtbij. De vraag is of we dat allemaal wel willen, want steeds meer zal de automobilist de controle over zijn voertuig verliezen. CAMPING Ook zo'n kampeerparadijs- je gevonden en geen be zwaar om anderen daarin te laten meedelen? Deze ru briek Campingtip biedt daarvoor een podium. Laat ons weten waarom de cam ping u zo goed is bevallen. Voeg daaraan zoveel moge lijk feitelijke informatie toe over ligging en voorzienin gen en stuur uw bijdrage naar onze redactie toeris me, t.a.v. Mirjam van Twisk, Postbus 15,1200 AA Hilversum. Of mail naar m.van.twisk@ge.hdc.nl. Na plaatsing belonen wij uw tip met een cadeaubon. sen) lopen de Saccani's zich het vuur uit de sloffen. Gerard ver huurt fietsen (ook voor wat ou dere kinderen) en leidt regel matig wandelingen in de omge ving. Onderweg wordt dan uit gebreid gepicknickt met veel wijn, wat het tweede deel van de trip er niet makkelijker op maakt. Nicole verzorgt culinaire snacks en kookt regelmatig voor de hele camping. De familie Atsma moest wel even wennen aan al die georga niseerde gezelligheid, maar concludeerde al snel dat ze ei genlijk vreselijk aan het genie ten was. Dus deed ze geheel vrijwillig enthousiast mee aan vele jeu de boule-interlands en speelden de kinderen (negen en elf jaar) een voetbalwedstrijd Frankrijk-Nederland op een veld achter de kerk in Chatel- Montagne. Wat hen betreft een hoogtepunt. Dat de Nederland se kids wonnen zal daarmee ook wel iets te maken hebben. Ondanks die overwinning wa ren ze van harte welkom om gezamenlijk met het hele dorp 14 juli te vieren. In het geval van Chatel-Montagne betekent dat samen feesten en eten. Niet al het vermaak op de cam ping is afhankelijk van anderen. La Croix Cognat heeft een zwembad met peuterbad, een tafeltennistafel en een recrea tiezaal met tv. Naast de cam ping ligt een tennisbaan waar van gratis gebruik kan worden gemaakt. Wie niet op de camping wil blij ven kan uitstapjes maken naar Vïchy, de bloemenstad Lapalis- se, Clermont-Ferrand en Roan- ne. In Chatel-Montagne, dat op 500 meter van de camping ligt, staat een prachtige Romaanse kerk waar 's zomers af en toe concerten plaatsvinden. Boven dien beschikt het dorp over een restaurant waar het goed toe ven is. Op 5 kilometer afstand van de camping ligt een stuw meer waar gezwommen en ge- surfd kan worden. Kenmerken: Ligging: rustig en fraai gelegen, grassige plaatsen, deels zonnig, deels in de schaduw. Sanitair: eenvoudig maar schoon. Voorzieningen: zwembad (met peuterbad), tennis, tafeltennis, speeltuintje, recreatieruimte, verhuur mountainbikes, win keltje, snackbar en afhaalmaal tijden, wasmachine en droger. Bijzonderheden: Geschikt voor rolstoelgebruikers Gidsvermelding: ANWB Prijs: Twee personen en stand plaats 9,15, extra volw. 2,44, kinderen (0-5 jaar) 1,52, elektriciteit 2,29 (inclusief warm water en zwembad). Route: Vanaf Vichy de D25 naar Chatel-Montagne nemen. De camping ligt net voor dit dorp. Afstand vanaf Utrecht 837 km. door Ouirijn Visscher leusden - De Volkswagen Golf R32 is een ontzettend stoere jongen. De fabrikant vertroetelt Golfrninnaars met deze trakta tie. Het duurt niet lang meer of de geheel nieuwe Golf editie V ziet het daglicht. Maar de aan dacht mag nog niet verslappen. Model IV moet ook nog aan de man gebracht worden. Volkswagen weet maar al te goed dat een lekker hapje als de R32 de liefhebber bij de les houdt De concurrentie zit niet stil. Stopt Opel een 3.2 liter V6 in een Vectra? Hangt Ford een 3.0 V6 in een Mondeo? Of een 2.0 li ter turbo in een Focus RS? Nou, dan hangt Volkswagen toch ge woon een dikke motor in een Golf? De Duitsers lepelen een 3.2 liter motor onder de motor kap waarin de benzine in zes ci linders ontploffen mag. Uit de superlimo Phaeton. Een wonder dat de motor nog onder de klei ne motorkap gepropt kan wor den. De 6-cilinder levert zomaar een vermogen van 240 pk. Wie die paardenkrachten wil aan spreken, kan genieten van een concert van 6250 toeren per mi nuut. Anders bieden oordopjes misschien wel uitkomst De Golf is van oudsher een goudmijn voor Volkswagen, net zo belangrijk als de Kever ooit was. Het is vooral aan het suc ces van de GTi te danken dat dc auto een begrip is, evenals de term GTL Deze drie letters zijn tegenwoordig synoniem voor handzame snelheidsduivels. Toch raakt het begrip steeds meer zijn waarde kwijt Al lange tijd is een Golf GTi niet meer dan een sportief uitziende Golf. Snellere versies nemen de rol van hem over, zoals de VR6-ver- sie met 2.8 liter motor. De nieu we R32 is in feite de opper-GTi. Het is de sterkste standaard-Golf die de Wolfsburger fabriek ooit aangeboden heeft Trekkracht lijkt tegenwoordig net zo be langrijk te zijn als pk's. Met 320 Newtonmeter voorhanden bij slechts 2800 toeren per minuut moet je je wel inhouden op woonerven. Anders vliegen de verkeersdrempels over de straat. De arme stakker die in de Golf R32 gaat rondrijden moet dus over veel zelfbeheersing be schikken. Die 6-versnellingsbak schreeuwt om intensief gebruik. En de motor vraagt naar meer en meer en meer. Wie zou zo'n auto echt kunnen benutten? Tja, inderdaad, de snehvegpolitie. De Volkswagen Golf R32 is le verbaar vanaf 40.450 euro's. De Beetle Cabriolet van Volkswagen lijkt door de kapconstructie nog meer op de goede oude Kever dan de dichte versie. Foto: Pon

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19