LEIDEN REGIO l Zoeterwoude moet broekriem aanhalen Modelbouw niet ten onder in het digitale tijdperk WD uit kritiek op begroting W4 Leiderdorp R5 Bewoners pleiten voor weg ten oosten van A4 bg! bth ilieubewustzijn gaat 'sier als de achterdeur ndCT- 'Rijnstad-model' >"r 'Aanpassen tarieven onvermijdelijk' WD wil publicatie vandalismecijfers irmond Anders pleit ir 'Riji hi de huis eer - Ter gelegenheid ^torlijkse brandweerdag, eer in het teken staat en nieuw materieel', Leiderdorpse brand- n huis. In en bij de irkazeme aan de Si- jtweg is er morgen tus- elf en vier uur van alles n n. Zo zijn onder meer i.L0n [weer en de eerstehulp- inwezig, de brandweer en, de regionale brand- vrijdag 20 SEPTEMBER 2002 1 de Brandwondenstich- ditiegetrouw wordt om de brandweerpresta- ehouden. Deelnemers vanaf 10.00 uur in- bij de kazerne. Ten- idt om 15.30 uur op de grote demonstratie gsopenmg eek )Ten - De openbare bi- in Voorschoten is rpiVjktober weer op zon- ag open. Op de zon- agen kunnen bezoe- ;erva een tot vier uur boe- dvd's, videobanden uziek lenen. pan echt asset ngaa leiderdorp - De belangenver eniging A4 in Leiderdorp is te leurgesteld, nu de gemeente in de W4-plannen geen oostelijke ontsluitingsweg langs de snel weg heeft opgenomen. In plaats daarvan rept het Stedenbouw kundig Plan van een westelijke weg: de Nieuwe Hoogmadese- weg. De belangenvereniging vindt zo'n weg een slecht plan. De gemeente heeft de oostelijke weg, die zou moeten lopen tus sen de Mauritssingel en N446 bij Hoogmade, niet laten opnemen in de plannen. Volgens het bu reau Goudappel Coffeng zou de weg niet nuttig zijn. Hij zou alleen gebruikt worden door verkeer dat van de Achthovener- weg naar de A4 moet en vice versa. De westelijke weg, de Nieuwe Hoogmadeseweg, moet achter het zwembad langs lopen en komt uit op de Simon Smit- weg en de Elisabethhof. Deze weg geeft een betere ontsluiting van het nieuwe bedrijventerrein Vierzicht en de omgeving van het Rijnland Ziekenhuis, ver klaarde wethouder MacGillavry gisteravond tijdens de presenta tie van de plannen rond de snel weg. Toch pleitte woordvoerder Tie- ken van de belangenvereniging voor de oostelijke variant. „Daarmee bent u gegarandeerd veertig procent van het verkeer kwijt dat nu over de Persant Snoepweg en de Engelendaal rijdt." Hij doelt daarmee vooral op het vele vrachtverkeer naar en van afvalverwerker Vliko. Hij is bang dat het verkeer via de huidige route (Mauritssingel, Ericalaan, Acacialaan, Stiere- brug) het dorp blijft verlaten. Wethouder MacGillavry kondig de daarop aan, dat de Ericalaan in de toekomst waarschijnlijk een vrachtwagenverbod krijgt. door Janneke Dijke leiderdorp - De Leiderdorpse WD heeft kritiek op de manier waarop burgemeester en wet houders de financiën van het W4-project verantwoorden. Het college heeft trucs uitgehaald om de begroting sluitend te krij gen, betoogde WD'er Van de Ven gisteravond bij de bespre king van het Stedenbouwkundig Plan W4. In dat plan staat grof weg hoe het gebied rond de snelweg eruit ziet na de verdie ping en verbreding. Wethouder Molkenboer (PvdA) ontkende de beweringen van Van de Ven. Hij nodigde de WD'er uit om tussen nu en 7 oktober - wanneer de gemeen teraad een besluit neemt - langs te komen om de details te be spreken. Die kwamen gister avond niet op tafel, omdat de gemeente de financiële cijfers achter het W4-plan niet naar buiten wil brengen. Dat zou bouwondernemers in de kaart spelen. Van de Ven hield desondanks voet bij stuk en kondigde na de vergadering aan dat hij de wet houder tijdens dat onderhoud zal vertellen hoe het zit. Behalve de WD maakte ook Groenlinks opmerkingen over het dreigen de tekort in de begroting. „Het ziet er op dit moment naar uit dat er wat tekort is, en daar wor den alternatieven voor aange dragen. Maar als het straks nog verder tegenvalt, zijn er dan nog alternatieven" vroeg raadslid Vons. Volgens WD'er Van de Ven zijn in de begroting de opbrengsten van bepaalde stukken grond meegenomen, die niet in de voorloper (het Masterplan) stonden. Van de Ven meent, sa men met zijn partijgenoten, dat die gebieden zijn toegevoegd om een tekort te dekken. „De grond van de Kastanjelaan- school en van het zwembad wa ren in het Masterplan niet opge nomen. Die stonden los van het W4-plan. Nu staan ze er wel in. Dat is gedaan om het inmiddels ontstane tekort te dekken", al dus Van de Ven. Het gaat hem om het principe. „Wat als er verdere tekorten ontstaan? We moeten niet heel Leiderdorp inzetten in deze hy potheek. De tekorten van de plannen moeten worden gevon den in de opbrengst van de plannen." De WD maakt zich vooral zorgen over de ruimer wordende huizenmarkt en de markt voor kantoren, waar een overschot lijkt te zijn. Leider dorp mikt voor de winst voor een belangrijk deel op de bouw van huizen en bedrijven, waar onder kantoren. Volgens wethouder Molkenboer is de klacht van de WD onte recht. Hij erkende dat de finan ciën er wat minder rooskleurig uitzien in vergelijking met het Masterplan. „Maar als wij de grondprijs verhogen met één gulden per vierkante meter, dan zijn we er. Bovendien gaan wij uit van minimumprijzen, en dat zijn geen marktprijzen. Zodra we er de markt mee opgaan, stijgt de prijs." Ondernemers die een plekje op de nieuwe Leiderdorpse bedrij venterreinen Vierzicht en Bo spoort willen bemachtigen staan te dringen, vertelde de wethouder. „Ik sta er echt ver steld van", zei Molkenboer, „hoeveel mensen bij ons aan kloppen met de vraag: mogen we hier alsjeblieft zitten?" Om welke bedrijven het gaat maakt de gemeente pas bekend als de contracten zijn getekend. 'Go!' voor W4-plan leiderdorp - De politieke par tijen van Leiderdorp gaan op 7 oktober akkoord met de plan nen van de gemeente voor de ontwikkeling van het gebied rond de A4. Dat bleek gister avond tijdens een voorbespre king door politici. Hoewel er nog veel vragen leven over de tails uit het Stedenbouwkundig Plan W4 zijn ze enthousiast over de grote lijnen. De uitvoe ring van het plan moet 18 mil joen euro in het laatje bren gen, de bijdrage die Leider dorp moet leveren aan rijkswa terstaat voor een verlengde tunnelbak in de snelweg. „Te gen het plan op zichzelf kan 'go!' gezegd worden", zei voor zitter Thunnissen aan het eind van de vergadering. :hoc oeko datuyübert t - De waterhuishou- nieuwbouwwijk Poel opgezet volgens een ïsteem. Wanneer dat echt draait komt er, op geen druppel water naf de slootjes van de in hfistermiddag bekeek en t feejrde een delegatie van dsgjg mensen het gesloten 1 (uit waaraan nu wordt huur De werkgroep Diffuse Zuid-Holland was be- iviteifOegstgeest haar hoge m weet waar te maken, volv t kreeg voorlopig een Bip, maar wel met een K- n o\(het misgegaan in Poel- kje. deelproject Unicum, iisschool De Vogels eel te veel zink ge- dat is slecht voor het s het regent komen etaal in het oppervlak- recht. „Heel jammer", d Teunissen van Rijks- De werkgroep Diffu- in Zuid-Holland, met gden van uiteenlo- verheden, adviesbu- instituten, houdt zich de niet-industriële liging van het opper- r. Snken daken zijn noemde diffuse bron, een tuinset van ge'ïm- hout verontreinigt t/illa Foto Hertog, woordvoer- i/red ojectbureau Poelgeest KoudPuw van deze middag, (jOegstgeest: „Het is ge- onze aandacht ont- kregen de vraag of school die op palen gebruikt kon wor- vas in onze ogen niet zo schadelijk. Vervolgens blijkt dat op heel veel plaatsen in die buurt met zink is gewerkt." Van uit de groep klinken suggesties als: 'Geef de bouwer de op dracht dat materiaal te behan delen met een poedercoating'. Als een andere gemeente ooit een soortgelijk watersysteem wil aanleggen, moeten waterdichte afspraken met bouwers en ar chitecten worden gemaakt, vin den de leden van de werkgroep. Gerrit van Leeuwen van de pro vincie Zuid-Holland stuit in zijn werk als beheerder van (vaar) wegen, regelmatig op een pro bleem waarmee iedereen kampt die geen chemische troep wil gebruiken: hoe houd ik het on kruid binnen de perken. „Kijk", wist hij tijdens de wandeling door Poelgeest, „op dat klinker weggetje, precies in de bocht, tiert het onkruid welig." Een burger die zich aan het stiekeme stukje groen gaat ergeren, zou weieens een paar liter onkruid verdelger uit de kast kunnen ha len. En dan komt de kwaliteit van het water in het gedrang. Niet dat Van Leeuwen dé oplos sing heeft gevonden. „Je zou er in je ontwerp rekening mee kunnen houden. Niet alles vol klinkeren maar plekken openla ten waar het groen wel mag groeien." Eigenlijk staan bewoners er niet zo bij stil dat zij veel invloed uit oefenen op de kwaliteit van het oppervlaktewater, vindt Rob Toth van Waterschap Rijnland. De hond uitlaten, de auto was sen, met veel meer dan je kunt bedenken wordt het milieu be last. De gemeente Oegstgeest zou er volgens Toth goed aan doen de bewoners van Poelgeest te attenderen op het feit, dat ze nu :rke r.D f"10' ■tofe' A VV<J p, e toi A. ekai men ^c_ht_a >cha V, <dn 3? P-W. Hc jecti ilwa rpg ider heet ui nhe i Ke i; „He >rdri smj ZOI igth oud de l sl< in i hc [e ndiS 1 de men a't lie - Hoe moet het ver- ind niet zelfstan- ;n? En leeft die wel onder de War- Want een openbare ':omst gisteravond, erd door Warmond werd lang niet zo als gebruikelijk, en randgemeente om nde opheffing gaat. belangstellen- iten lid van WA, achterzaaltje van res- iels te vinden, zeker dat Warmond kan blijven. Uit van de provincie nd blijkt dat War- roldoende ambtena- heeft om de eigen te houden. De ge- kortom te weinig acht'. De vraag is al- welke herindeling de iet beste af is. „War- :t straks aan de pro- 'oorkeur doorgeven", irzitter Jozef van „We kunnen fuse- nnen samen met an- 'nten een nieuwe ge- irmen waarin War- wel een deelgemeen- kunnen een fede- en. Bovendien moe- en met welke andere we dat doen." ter en wethouders voorkeur voor de een federatie irmond met Oegst- 'iout en Sassenheim 'meentelijke samen- ngaat. „Die variant is 'uw in Nederland en mee geëxperimen- >t Van der Vooren. ifessor Elzinga, die lale stelsel heeft be- ievoorz Sah, in een bijzonder wijk wonen en dat ze zelf verantwoordelijk zijn voor de helderheid van de sloot jes in hun buurt. „Milieubewustzijn gaat zo ver als de achterdeur", treurt Toth. Gastvrouw Den Hertog heeft ook die ervaring: „Het is de be doeling dat speciale autowas plaatsen worden aangelegd, zo dat water met autoshampoo niet in het gesloten circuit te recht komt. Bewoners van de wijk maken nu bezwaar tegen die speciale autowasplaatsen. Ze wassen hun auto liever voor de deur van hun huis." Het gesloten watercircuit kan De twee pol ders achter nieuwbouw wijk Poelgeest krijgen een be langrijke func tie in een uniek, geslo ten oppervlak tewatersys teem, dat er voor zorgt dat geen druppel water van bui ten in de slo ten van de woonwijk te recht komt. Foto: Anton van Daal pas gaan draaien als Poelgeest helemaal af is en de twee War- mondse polders achter de wijk, die ook deel uitmaken van het watersysteem, helemaal zijn in gericht. Als het zover is komt de werkgroep Diffuse Bronnen op nieuw een kijkje nemen in Poel geest. zoeterwoude - Zoeterwoude moet een reeks maatregelen ne men om zijn financiële positie te verbeteren. De gemeente komt voor steeds hogere kosten te staan, blijkt uit de begroting voor volgend jaar. Wordt er niet inge grepen, dan ontstaan vanaf 2004 tekorten. „Ook Zoeterwoude kan zich niet onttrekken aan het feit dat het economisch minder gaat," zegt wethouder Van der Kooi. Nog dit najaar wil de gemeente een 'heroverwegingsoperatie' beginnen, waarbij vragen aan de orde komen als: 'waar zijn be zuinigingen mogelijk zonder de gemeentelijke dienstverlening geweld aan te doen'. Ook wordt er gedacht aan het kostendek kend maken van de reinigings dienst en riolering. Voor de inkomsten is de ge meente, naast de onroerende zaakbelasting (OZB), in hoge mate afhankelijk van de algeme ne uitkering van het rijk. Vanaf 2004 wordt Zoeterwoude daar op gekort. Toch is een drasti sche verhoging van de OZB vol gens de gemeente niet nodig. Wel is het volgens de gemeente 'onvermijdelijk' om de tarieven enigszins aan te passen. Burge meester en wethouders denken aan een stijging van twee pro cent, naast de stijging met het inflatiepercentage. Volgens Van der Kooi blijft Zoe terwoude een gemeente met la ge lasten. „Zoeterwoude staat op dit moment in de top drie van de 92 gemeenten in Zuid- Holland met de laagste lasten. De verwachting is dat we die plaats niet kwijtraken", aldus Van der Kooi. De OZB-verhoging is volgens burgemeester en wethouders onder meer nodig vanwege de steeds duurder wordende mi lieutaken. In de begroting voor volgend jaar is hiervoor een be drag van 300.000 euro opgeno men, ruim een ton meer dan dit jaar. Dat heeft voor een groot deel te maken met de ver scherpte veiligheidsmaatregelen na de dramatische gebeurtenis sen in Volendam en Enschede. De gemeente besteedt haar mi lieutaken uit aan de milieu dienst West-Holland. Daar is Zoeterwoude relatief duur uit. Dat komt doordat Zoeterwoude veel bedrijven heeft in verhou ding met het aantal inwoners. zoeterwoude - Het vandalisme in de Zoeterwou de baart de WD-ffactie zorgen. WD-raadslid I. Sanders drong er gisteravond tijdens een raadver gadering op aan de inwoners van Zoeterwoude 'te wijzen op hun verantwoordelijkheid'. Dat zou kunnen door per kwartaal een overzicht te publi ceren van wat er is vernield en wat het de ge meenschap kost om de schade te herstellen. Re gelmatig worden in het dorp vernielingen aange richt aan gemeentelijke eigendommen als plan tenbakken en lantaarnpalen. Sanders heeft niet de indruk dat het aantal vernie lingen stijgt. Wel is volgens haar sprake van een 'regelmatig terugkerend probleem'. Ook prive-ei- gendommen moeten het vaak ontgelden. Onlangs nog werd een flink aantal auto's beschadigd. Sanders vindt verder dat er meer moeite moet worden gedaan om de schade te verhalen op de daders. Ze kreeg bijval van CDA en PZ, maar de raadsleden van die partijen stelden met klem dat er méér nodig is. CDA-raadslid W. Klein denkt dat het helpt als het geplande jeugdbeleid van de grond is gekomen. „We moeten de jeugd van de straat houden en zorgen dat ze andere bezighe den hebben. Zodat ze te moe zijn om nog een ruitje te tikken", aldus CDA-raadslid W. Klein. dacht, is er erg enthousiast over. Het komt erop neer dat alleen de kwetsbare ambtelijke dien sten van de deelnemende ge meenten worden samenge voegd, zodat er uiteindelijk op alle beleidsterreinen genoeg be stuurskracht is." Ook de WA-fractie heeft een voorkeur voor een federatie. Maar dan wel zonder vooraf de namen in te vullen van de ge meenten waarmee zo'n federa tie gevormd wordt, omdat je daarmee jezelf teveel vastlegt. In dat standpunt voelde Van der Vooren zich gisteravond ge steund: „De grote winst van avond is dat iedereen beseft dat echt helemaal zelfstandig blij ven niet meer haalbaar is", zei hij na afloop. „Ons standpunt is goed uit te leggen en werd van avond breed gedragen. We moeten inzetten op meer sa menwerking. En met wie pre cies, dat hoeven we nog niet di rect kenbaar te maken. Mis schien moet er op den duur een federatie komen van alle ge meenten uit de Stichting Duin en Bollenstreek (SDB) en het Sa menwerkingsverband Leidse Regio (SLR)." Van der Vooren gaf toe dat zo iets wel heel veel lijkt op de droom van de Leidse wethouder Ron Hillebrand: Rijnstad. Daar in vormen alle gemeenten bin nen de SDB en het SLR een nieuwe gemeente, maar blijven die gemeenten wel bestaan als deelgemeente. „Ik ben ook niet zo negatief over dat plan", zei hij. „Waar het mij om gaat is dat we door samenwerking het be stuurskrachtprobleem oplossen. Maar dan wel op een manier die democratischer is dan het hui dige SLR en SDB." 'We zijn echt geen janjurken' door Esther Hartenberg oegstgeest - Een eenzame man met conducteurspet verdiept zich op zijn donkere zolderkamer in eén andere wereld. Modeltreinen rijden af en aan. Poppetjes en koeien kijken tegen de achter grond van de Zwitserse Alpen star voor zich uit. Met dit cliché beeld van de modelbouwer wil Thomas de Tombe (37) afrekenen. Juist in dit digitale tijdperk. De ei genaar van modelbouwwinkel De Tombe in Oegstgeest noemt mo delbouw een 'eeuwige uitda ging'- Een passie voor treinen kan ver gaan. „Sommige mensen staan met een bandrecorder op het perron treingeluiden op te ne men", zegt De Tombe met pret oogjes. „Voor de meeste liefheb- bers is het de sport één type trein of een serie uit een be paald tijdperk te verzamelen. Vaktijdschriften schetsen hoe je bijvoorbeeld het treintraject tus sen Amsterdam en Zürich kunt maken. Vooral Zwitserse treinen zijn erg populair bij de verzame laars, en dat kan ik me levendig voorstellen. Want die rijden op enorme hoogtes, over viaducten en door prachtige landschap pen. Als je dat thuis hebt neer gezet, leef je in een soort droomwereld." De computer lijkt eenvoudige hobby's langzaam maar zeker de das om te doen. „Maar mo deltreinen van tegenwoordig zijn hier helemaal op aange- Thomas de Tombe laat trots een van de eerste modeltreinen uit 1891 zien. Foto: Henk Bouwman past." De Tombe laat een kleine chip zien. „Deze zit in elke trein. Via de computer kun je comple te dienstregelingen ontwerpen. Daar moet je behoorlijk koppie koppie voor hebben. Als het mis gaat botsen alle treinen op el kaar. Voordat alles werkt, ben je heel wat zweetdruppels verlo ren." „Een beginneling wil gewoon dat zijn treinen rijden. Dan krijg je de bouwer. Die maakt land schappen en heeft oog voor de tails. De echte expert, tenslotte, verdiept zich in de techniek, programmeert dienstregelingen en maakt complete trajecten na. Zulke klanten zijn daarin wijzer dan ik." In de negentiende eeuw begon de Duitse speelgoedfabrikant Marklin naast kinderspeelgoed ook modeltreinen te maken. Trots haalt Thomas een van de eerste exemplaren uit een vitri ne. „Deze trein is in 1891 ge maakt. Hij heeft een opwindme- chanisme en reed op een blik ken rails Modeltreinen werden vroeger in opdracht van rijke mannen ge maakt. Een duur geschenk voor zoonlief. „Nog steeds gaat de hobby van vader op zoon over", aldus De Tombe. „Wanneer jongens ongeveer vijftien zijn, zetten ze de treinen meestal aan de kant. Brommers en uitgaan vinden ze dan veel stoerder. Na hun vijfentwintigste staan ze plotseling weer in de winkel en beginnen ze opnieuw." Aan de hobby hangt wel een prijskaartje. Voor een klein mo del wordt gauw 22 euro neerge teld en een starterspakket kost tussen de 100 en 150 euro. Waarom zo duur? „Vorige week zijn we vanuit Oegstgeest met 45 man naar Göppingen in Duits land geweest, naar de Marklin- fabriek. Wat we daar zagen overtrof onze stoutste verach tingen. Losse wieltjes, dspes cn malletjes worden met een pin cet in elkaar gezet. De opdruk stempelen ze in verschillende lagen op het metaal. Het leek wel slavenarbeid. Na anderhalf uur zit een locomotiefje getest en al in de doos. Als je dat ziet, valt de prijs zelfs mee." Het viel de Oegstgeestse delega tie op dat de 1200 medewerkers van de fabriek bijna allemaal vrouwen zijn. „Terwijl we het hier toch echt over een man- nenhobby hebben." Het beeld van de eenzame man op de zolder is achterhaald, vindt De Tombe. „Tienduizen den mensen komen op trein- beurzen af. Jong en oud, van di recteur tot gewone medewerker. We zijn echt geen janjurken."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15