Leven in Katwijk wordt heel stuk duurde DUIN BOLLENSTREEK Meer groen aan zee en blauw op straat Ik ben nooit politicus Kwetsende bore moeten direct y'i R2 B en W stellen verhoging OZB met 30 procent voor Henk Coopmans neeij^ plaats Riekus De Moet» m m luudi 117 oktober beëd ]erm IC feta Boete voor Katwijkse katwijk - Een rijverbod voor twee uur, een boete van 190 eu ro en een proces-verbaal kreeg een 21-jarige Katwijkse van nacht voor het rijden met een borrel op. De vrouw reed om drie uur vannacht slingerend over de J.W. Frisodreef. En dat viel surveillerende agenten op die haar aanhielden en lieten blazen. Brandweerteams actief in Voorhout voorhout - Tien brandweer korpsen uit de regio sturen morgen een team naar de jaar lijkse brandweerwedstrijd in Voorhout. De brandweerlieden uit Katwijk, Lisse, Rijnsburg, Noordwijk, Noordwijkerhout, Sassenheim, Oegstgeest, Val kenburg, Warmond en Hille- gom krijgen een onbekende op dracht. Dat is wel een 112-oefe- ning, een realistische opdracht die in de dagelijkse praktijk kan voorkomen. Voorhout doet als organiserende brandweer niet mee. De wedstrijd is op het KTS-terrein en duurt van negen uur 's morgens tot vier uur 's middags. Rokerij wordt geen museum noordwijk - Het Genootschap Oud Noordwijk ziet definitief geen kans om de vroegere ha- ringhandel en visrokerij van de familie Van der Niet op de hoek Schoolstraat/Trompstraat in Noordwijk te betrekken bij het museum op het Jan Kroons- plein. „We hebben er in het be stuur over gesproken, maar we hebben er het geld en de men sen niet voor", aldus bestuurs lid H. Duindam. Het genoot schap hoopt dat de panden wel jaarlijks kunnen worden open gesteld in het kader van Monu mentendag, zoals afgelopen za terdag het geval was. Toen kwa men er maar liefst zeshonderd bezoekers. Om die reden hield eigenaar N. van der Niet ook gistermiddag weer een open huis. Ook morgenmiddag staan de deuren van twee tot vijf uur nog open. Ruimtereis voor jongeren noordwijk - Jongeren van ne gen tot twaalf jaar kunnen van 12 tot en met 27 oktober in Space Expo in Noordwijk in de huid kruipen van ruimtevaart specialisten. In samenwerking met professionele astronauten is een rollenspel ontwikkeld rond het International Space Station dat op het terrein aan de Keplerlaan in aanbouw is. In een model op ware grootte van een deel van het internationale ruimtestation kunnen jongeren een lancering meebeleven en kunnen ze proeven en waarne mingen doen aan boord van het ruimtelaboratorium. Hierbij staan ze voortdurend in contact met Mission Control, het grondstation dat eveneens door jongeren wordt bemand. Infor matie is te krijgen bij Space Ex po: 0900-87654321 of via www.space-expo.nl vrijdag 20 SEPTEMBER door Saskia Buitelaar katwuk - Katwijkers gaan de ko mende jaren aanzienlijk meer ge meentelijke lasten betalen. Als de gemeente alle lopende zaken én nieuwe plannen wil bekostigen, stijgt de onroerende zaakbelas ting (OZB) volgend jaar met der tig procent. Vorig jaar al moest de huizen- lasting flink omhoog, na vele ge matigde jaren. De verslechtering van de financiële situatie van de gemeente Katwijk zet door en pakt slecht uit voor de inwoners. Voor gezinnen in een koopwo ning van 180.000 euro gaan de lokale lasten met 113 euro om hoog tot 580 euro volgend jaar. Alleenstaanden met een koop woning komen uit op 502 euro, 101 euro meer dan dit jaar. Voor huurders gelden wat lagere be dragen omdat Ti) het eigenaren deel van de OZB niet hoeven te betalen. Van deze bedragen is de Zalmsnip (45 euro) al afge trokken. Het zwaar weer dat vorig jaar al inzette, bepaalt ook de komende jaren de keuzes die de gemeente voor haar uitgaven moet maken, zo schrijven burgemeester en wethouders in de meerjarenbe groting die zij vandaag presen teren. Katwijk krijgt stelselmatig minder geld van het Rijk, maar heeft ondertussen wel stijgende kosten. Omdat de gemeente de afgelopen tientallen jaren zuinig aan heeft gedaan - niet voor niets is Katwijk voor burgers dit jaar nog de voordeligste ge meente in Zuid-Holland om te wonen -, is nu de tijd aangebro ken voor grote investeringen. Wethouder Post van financiën kondigde eerder dit jaar al aan dat een verhoging van de lasten voor burgers dan ook de enige manier is om ervoor te zorgen dat Katwijk niet stil blijft staan. De OZB zal blijven stijgen om meer geld binnen te halen. B en W hebben zelf al keuzes ge maakt en hun wensen voor nieuwe plannen teruggebracht van ruim vier naar ruim twee miljoen euro. Zo wordt volgend jaar onder an dere veel geld uitgetrokken voor informatievoorziening en auto matisering, politiezorg en bij zondere wetgeving, de biblio theek, maatschappelijke bege leiding en advies, kinderopvang, preventieve gezondheidszorg en milieubeheer. Ook onderhoud en vervangingen kosten veel geld. Vooral voor rioleringen, verkeersregelinstallaties, sport velden, de Boulevard en andere wegen. De inwoners kunnen volgend jaar verder rekenen op de aanleg van de fietstunnel on der de Tjalmaweg die aansluit op de Wassenaarseweg, meer nieuwe bestrating in het een- Katwijks college presenteert beleidsprogramma 2002-2006 katwuk - De gemeente Katwijk wil meer groen in de wijken die dicht bij de zee liggen. Waar meer landinwaarts de bomen- buurt zijn naam eer aan doet, is in praktisch het hele centrum nauwelijks natuur langs de weg of een goed gevuld plantsoen tussen de huizen te vinden. Wethouder Slings wil onderzoe ken hoe dat beter kan. Planten bakken op de Boulevard en bo men op straat, is één van haar goede voornemens voor het ko mende jaar. In het collegebeleidsprogramma 2002-2006 dat burgemeester en wethouders van Katwijk gisteren presenteerden staan meer plan nen waar de komende jaren ex tra geld voor nodig is. Burge meester Wienen, die over veilig heid gaat, wil extra ambtenaren inzetten om plannen te maken en uit te voeren voor meer vei ligheid op straat. De gemeente werkt, samen met Rijnsburg en Valkenburg, aan een uitbreiding van het team BOA's, de buiten gewone opsporingsambtenaren die toezicht houden op straat. Een uitbreiding van de capaci teit van de brandweer is ook no dig, want die is verantwoordelijk voor de brandveiligheid in openbare gebouwen. Wethouder Post van financiën kondigt aan dat hij zich extra wil inspannen voor minima die al lange tijd op het laagste inko mensniveau zitten. Niet voor niets is het motto van het colle gebeleidsprogramma Samen op Koers. Het college kiest in haar visie voor de komende jaren voor een versterking van de ge meenschapszin en verantwoor delijkheid voor elkaar en de maatschappij. Wethouder Van Duijn maakt zich sterk voor zogenoemde zorgnetwerken die rond het on derwijs moeten ontstaan. Het aanbieden van voor- en vroeg- schoolse educatie, maar ook kinderopvang horen daarbij. Met ruimte voor identiteitsge bonden dienstverlening, bena drukt Van Duijn, zodat iedereen binnen zijn eigen normen en waarden kan worden geholpen. Dat geldt ook voor jeugdzorg en ouderenzorg. De wethouder be looft verder komend jaar de beeldenroute op de Boulevard neer te zetten en samen met Valkenburg een brengstation voor huishoudelijk afval te reali seren op de gemeentewerf aan de Taanderstraat. Wethouder Slings pakt behalve het groen in Katwijk ook de wijkgebouwen verder aan, waar dringend renovatie of nieuw bouw nodig is. Ook de woning behoefte van ouderen en star ters heeft haar aandacht, net als de rol van projectontwikkelaars. „De gemeente wil daarvan zo min mogelijk afhankelijk zijn, dus we gaan actief bouwgrond werven en plannen ontwikke len." Voor wethouder Van der Plas staat het komende jaar in het te ken van de uitvoering van al langer lopende projecten, zoals de Westerbaan langs De Zande rij en de ontwikkelingen met de Redschuur, het Tussengebied richting Noordwijk en het Zee- hospitiumterrein. De wijk Cleijn Duin is volgend jaar hoogst waarschijnlijk aan de beurt om als dertig kilometergebied te worden ingericht. De plannen kunnen uiteraard niet zonder geld. De gemeente raad moet zich de komende maand buigen over de begro ting die het college gisteren pre senteerde. Om zowel de lopen de zaken als de nieuwe voorstel len te kunnen uitvoeren, is een Rijnsburgse wethouder De Mooij neemt gedwongen afscheid na roerig jaar door Kees van Delft runsburg - Uit het niets werd Riekus de Mooij vier jaar gele den wethouder in Rijnsburg. Geen politiek geneuzel, maar cjingen realiseren, was de aan pak waar de 64-jarige CDA'er zijn uitdaging in vond. Graag had hij nog twee jaar aan zijn wethouderschap toegevoegd, maar de gezondheid dwong hem vlak na de verkiezingen met zijn werkzaamheden te stoppen. En dat in een toch al roerig jaar, waarin de burge meester voor opschudding zorg de en het CDA de grootste moeite had een eenduidige koers te varen. „Dat was niet de leukste tijd", aldus De Mooij daarover. Vandaag neemt hij met een afscheidsreceptie defi nitief afstand van de politiek. „Ik trek mijn sokken uit en alles zit daarin." Terwijl de gemeenteraadsverga dering in volle gang is, vertelt de Mooij thuis over de korte, maar intensieve tijd die hij als wet houder van Rijnsburg heeft meegemaakt. Behoefte om zich nog vaak in het gemeentehuis te vertonen, heeft hij niet. Zoals De Mooij eigenlijk nooit iets met politiek heeft gehad. De Mooij: „Nee, ik ben nooit politicus ge weest en ik zal het nooit worden ook." Toch belandde De Mooij in de Rijnsburgse politiek, al was zijn entree wel opmerkelijk te noemen. Als hardwerkende sla ger en vanaf 1975 vleesgrossier had hij, behalve het kerkenwerk, geen tijd om zich met andere zaken bezig te houden. Toen De Mooij zijn bedrijf in Bodegraven in 1997 overdroeg aan zijn zoon en zijn compagnon, kwam het verzoek om de politiek in te gaan. De Mooij: „Eerst vroegen ze me voor de raad, maar ik wist niet of ik daar wel zo'n type voor was. Toen werd mij gevraagd of ik de lijsttrekker en eventueel wethouder wilde worden. Ik heb er over nagedacht en toegezegd. Ik ben zo grootgebracht dat als er echt een beroep op je wordt gedaan, je het ook moet doen." Zonder enige politieke kennis werd De Mooij in het diepe van de Rijnsburgse politiek gegooid. „Dit ventje wist gewoon niets, helemaal niets", aldus De Mooij. Toch voelt De Mooij zich als wethouder al snel op zijn plek. „Het wethouderschap is onder nemer zijn in het groot. Je maakt plannen hoe je iets kunt realiseren. Het leuke eraan is dat je wat kunt doen en realiseren voor het dorp. Mijn gedreven heid ging ook weieens voor het bestuur uit. Ik werd er dan op gewezen dat ik te snel ging. Ik kon er soms zo mee bezig zijn, alsof het van mezelf was. Het Economisch Beleidsplan Rijnsburg (EBR), waarin de ge meente met het bedrijfsleven tot afspraken komt over de ruimte lijke ordening en economische zaken van Rijnsburg, geeft De Mooij veel voldoening. Ook de realisatie van de algemene be graafplaats en de grondaanko pen door de gemeente die dank zij hem tot stand zijn gekomen. Graag had hij nog verder gegaan met zijn werk, maar de gezond heid liet het niet langer toe. De ziekte neuropathie zorgde er voor dat de zenuwbanen in de benen niet naar behoren wer ken, zeker niet bij teveel span ning. De Mooij: „In oktober 2001 heb ik al gezegd dat het verstandig zou zijn om te stop pen. Maar mijn beoogd opvol ger, Daan Binnendijk, was zo juist van baan veranderd, dus toen heb ik aangegeven na de verkiezingen nog twee jaar wet houder te willen zijn. Totdat de situatie in de winter verslechter de. De artsen zeiden dat het ver standiger zou zijn nog één jaar door te gaan. Ik heb veel voor Rijnsburg over, maar mijn ge zondheid is belangrijker. Dus het moest één jaar worden." Ook die streefdatum haalde de wethouder niet. De Mooij: „In juni was burgemeester Van der Lee de eerste die zei dat ik maar eens op vakantie moest gaan. En in juli zei de huisarts dat ik drie maanden niks mocht doen. Dan moet je verstandig zijn en stoppen." De perikelen in de periode rond de verkiezingen zullen de ge zondheid van De Mooij zeker niet ten goede zijn gekomen. De affaire rond de in het bordeel gesignaleerde burgemeester, de verdeeldheid in het CDA over de herindeling met Katwijk en Val kenburg en de onenigheid over het opgeven van een CDA-wet- houder ten gunste van een breed gedragen college deden de spanning op het gemeente huis behoorlijk oplopen. De Mooij: „Het was bepaald niet mijn leukste tijd, nee. Al die ge sprekken over de herindeling. Wij wisten als college dat sa mengaan gezien de ontwikkelin gen en de gesprekken die we voerden onontkoombaar was. Het gaf voor mij extra spanning dat ik het CDA op dat punt dwars op mijn weg vond. De CDA-ffactie geloofde in zelfstan digheid en leefde in de veron derstelling dat niet de provincie, maar de Tweede Kamer het laat ste woord had. En met de LPF, die voor kleine gemeenten is, hoopte de fractie dat herinde ling afgewend kon worden. Maar het is de provincie die be paalt en vervolgens een voorstel doet aan de minister." Het gebeuren rond de burge meester stemde De Mooij 'heel verdrietig'. „Ik was loco-burge meester, dus natuurlijk was ik er nauw bij betrokken. Toen hij er drie weken uit ging, moest ik het opvangen. Maar dat was zo erg niet. Meer de wijze waarop de pers, tot de Telegraaf aan toe, ermee omging. Ik zeg niet dat de media dingen verzonnen heb ben, maar van de manier waar op het verwoord werd, zeg ik: nee, zo ga je niet met mensen om. Daarom ben ik ook blij dat ze weer bij elkaar zijn." Nu Riekus de Mooij het wethou derschap naast zich neer heeft gelegd, zullen hij en zijn vrouw Dinie, aan wie hij zegt veel te danken te hebben, ook meer tijd voor elkaar hebben. Al had hij dat nog graag twee jaar uitge steld. „Omdat er nog zoveel op stapel staat waarmee ik bezig was", aldus De Mooij. „Bijvoor- trum, de aanpak misbruik en de ecowoningen in de nen. Katwijk probeen 'r niet alleen de inkoms* hogen, ook de koste verlaagd, onder mee uitgaven aan personer® de kaasschaafmethod wijk proberen om prij als gevolg van de inft de begroting door te lopende uitgaven niet meer stijgen. Op is de meerjarenbeg. 2006 bijna sluitend. con irva irel Ja, gevonden. Een plantenbak in de Princestraat. Dat is best bijzonder in de Katwijkse wijken aan zee, waar vooral rood overvloedig aanwezig is. Tegels, bakstenen en dakpannen domineren het beeld in en rond het centrüm. Naar een beetje groen daarentegen is het zoeken als naar een fietssleutel op het strand. Foto: Dick Hogewoning aanzienlijke lastenverhoging voor de burgers noodzakelijk. Verspreid over vier jaar worden die stapsgewijs 150 procent ho ger dan het huidige niveau, kon digt wethouder Post aan. Als de gemeenteraad de OZB- verhoging van dertig procent die volgend jaar is begroot teveel vindt, moeten de politici kiezen welke onderdelen ze laten schieten. Tijdens de speciale be- grotingsraad op 7 november val len de beslissingen. >pd< Rechter beslecht Voorhoutse buren diot den hjvag/voorhout - De fa milie Kortekaas moet vandaag alle teksten aan hun woon huis aan de Engelselaan in Voorhout verwijderen. En buurman Piet Verdegaal moet de stalen platen, ter bescher ming van de brug pal naast het huis van Kortekaas, on middellijk vastschroeven. Het was geen uitspraak, maar een dictaat van rechter Holtrop. Hij deed dat van morgen in een kort geding, dat in het Haagse Paleis van Justitie diende. Verdegaal had daarom ver zocht omdat hij het zat is om voor 'alles en nog wat' uitge maakt te worden. Zijn naam en eer in Voorhout werden aangetast en aangezien de kwestie de nationale media haalde, voelde de bollenhan- delaar zich ernstig gegriefd. Verdegaal wilde niet meer las tiggevallen worden en alle borden met kwetsende tek sten moesten weg. Kortekaas liet zich tijdens de zitting bij monde van de Kat wijkse advocaat Balkenende niet uit het veld slaan. Dat hij de teksten op zijn huis plakte, was een schreeuw om hulp, legde de strafpleiter uit. De fa milie Kortekaas werd midden in de nacht geregeld opge schrikt door het geluid van de losliggende platen op de brug, veroorzaakt door langsrijden de vrachtwagens. Verdegaal zei tijdens de zitting dat hij van Kortekaas nog nooit een verzoek had gekregen om iets aan de geluidsoverlast te doen. Rechter Holtrop liet de advo caten hun pleitnotities afwer ken, maar greep in wanneer de heren Balkenende en Duij- sens te gedetailleerd op de kwestie ingingen. Balkenende riep nog dat deze ingewikkel de zaak een normale rechts zaak verdiende. Maar zover kwam het niet. Holtrop had het dossier in deze zaak goed gelezen. volgens de rechter ge?®5 le zin de partijen de te sturen om gez naar een oplossing te EtP' Daarvoor was er te 11 beurd. Holtrop bes men elkaar het liidf^>£ ogen niet gunde. „Neemt u mij niet kv ik mij vandaag autoi1 draag", verontsc Holtrop zich bij - Vervolgens keek hij aan en beval hem nog alle grievende tel - het adres van Verd verwijderen. „Gaat u van uw oude dag adviseerde Holtrop ge Voorhouter. Vi sus wendde Holtrop ziet UIP degaal en zei dat hij platen, die de famil 311 kaas 's nachts wah ^r, den, moest vastlegger „Doet u dat niet, dat mij alsnog een voru spreken", zei Holtrop Duijsens stribbelde Verdegaal nog wa maar Holtrop hield stuk. Hij verplicht! partijen tevens zich truss bij een officiële vredeen P een zogeheten medi de knelpunten op t< gen en de oplossing den. Zijn Kortekaas gaal daartoe niet be1 e mogen ze zich op 2 n weer in het Paleis vq melden. Het dictaat van H< de na afloop voor heid. Balkenende z 6^5 zijn cliënt Kortekaa?™ rechter 'toch mooi opening had gezoi i"ul' Verdegaal verklaard! een tevreden man i wilde verder niet op* ingaan, verwijzend y-T de rechter de kemph opgelegd. Holtrop Verdegaal en Kortek lute radiostilte. '8 rvo| der ihei jzen stvt 19.2 16.1 [15 li tot lerb El willi o1Wt >r MAI runsburg - Henk Coopmans vult de plaats in de Rijnsburgse gemeenteraad die is opengeval len door het vertrek van Riekus de Mooij. CDA-fractievoorzitter Daan Binnendijk volgde De Mooij op als wethouder, afgelo pen juli. De Mooij moest zijn wetjioudersfunctie om gezond heidsredenen neerleggen. Henk Coopmans heeft een rui me bestuurlijke ervaring opge daan binnen Defensie, waar hij verschillende managementfunc ties bekleedde. Als brigadegene raal der Jagers werd hij onder meer uitgezonden naar Bosnië. Na zijn pensionering heeft Co- aanl opmans (60) buitejjrog verschillende bestui allet ties vervuld, waarover e dekenaal bestuur i en de Duin- en Bollf dit moment is hij v( de Rijnsburgse tenn De Rijnkanters. wordt in de raad Via Voo sej Bernard Vehmeyer, lid van de CDA woordvoerder van betrekking tot finani- nomische zaken, is i tie gekozen als nie voorzitter, als opvol nendijk. Riekus de Mooij: „Ik heb veel voor Rijnsburg over, maar mijn gezond heid is belangrijker." Foto: Taco van der Eb beeld het ondergronds parkeren in De Hom, het project Middel- mors of woningen voor jonge ren en alleenstaanden. Ineens moet ik ermee stoppen. Geluk kig heb ik privé en werk altijd goed kunnen scheiden. Anders had ik een slecht leven gehad. Ik trek mijn sokken uit en alles zit daar in." eov eraa COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €18,75 p/kw €52,50 p/j €201,50 Abonnees die ons een machtiging de lirec vot verstrekken tot het automati van het abonnementsgeld or^ korting per betaling. VERZENDING PER POST ly/e Voor abonnementen die per (binnenland) worden verzond toeslag van €0,50 aan portotrPIQ verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-51281 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: i< HDC Uitgeverij Zuid BV is bel verwerking van gegevens va' dit dagblad. Deze gegevens t ifig 1 v/orden gebruikt om gerichte pgp over voordeelaanbiedingen t door onszelf als door derden bezwaar tegen, dan kunt u d laten weten aan HDC Uitge Afdeling Lezersservice, postb Haarlem. Auteursrechten voorbeht HDC Uitgeverij Zu

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12