43B HCet raadsel rond de Van Doesburg-fontein Rabbae onder vuur; Ouders krijgen excuses voor hitte op school REGIO biedt werk aan 200 mensen Bedrijfsverzamelgebouw 'Beagle' Autodrop deelt uit! ALLICHT, LIEFTINK RAMEN www.autoheemskerk.com [Wftje/re/ren op uw collega's WD: 'Wethouder hanteert verkeerde volgorde in Nieuweroordkwestie' arktplan it in zicht Kerst, Zalm én Whisky door Robbert Minkhorst leiden - Ouders van leerlingen van de Lucas van Leydenschool hebben zich beklaagd over de hitte in klaslokalen tijdens zo merse dagen. Ze vragen de ge meente Leiden om een oplos sing. Die is in de maak, ant woordt deze in een brief. Tege lijk biedt de gemeente de ouders haar verontschuldigingen aan. Op warme dagen is het in school niet te harden, geven de (advertentie) Want geen ander raam kan tippen aan de kwaliteitsramen van Lieftink. In eigen fabriek vervaardigd uit hoogwaardige Schüco profielen. Leverbaar in tal van uitvoeringen in aluminium of kunststof en met KOMO-keur als kwaliteitsgarantie. Welkom in onze showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur ouders in hun brief aan. „Zon neschermen en open ramen bieden niet voldoende soelaas. Zelfs kamerventilatoren brengen nauwelijks verkoeling, nog afge zien van het hinderlijke geluid." Volgens de ouders speelt het probleem al jaren. De brief is ondertekend door ouders van kinderen uit groep 5. Het Bureau Openbaar Onder wijs trekt in een antwoordbrief het boetekleed aan. „Ondanks het feit dat al bijna een jaar gele den is toegezegd maatregelen te treffen, moeten wij tot onze spijt constateren dat wij hier niet in geslaagd zijn. Wij bieden hier voor onze excuses aan. Wij be treuren het zeer dat de kinderen en het personeel de dupe zijn van onze tekortkoming. Deze kwestie heeft op dit moment een zeer hoge prioriteit bij het bestuur en wij verzekeren u dat er alles aan wordt gedaan zo snel mogelijk een structurele oplossing te realiseren." Het bureau meldt dat nog nooit een fatsoenlijk rapport is opge steld over de 'bouwfysische structuur' van het gebouw. De opdracht voor zo'n rapport is inmiddels verstrekt. De klimaatproblemen van de Lucas van Leydenschool kwa men gisteravond kort ter sprake tijdens de vergadering van de raadscommissie onderwijs en cultuur. De brief van de ouders was wel verstrekt, maar het ant woord van de gemeente ont brak. De antwoordbrief werd ter plekke uitgedeeld. Wethouder A. Pechtold van onderwijs wist echter niet van het bestaan van deze brief en toonde zich na af loop ontstemd. Volgens hem heeft de brief de verkeerde af zender; klimaatproblemen zijn een zaak van de afdeling onder wijshuisvesting, niet van het Bu reau Openbaar Onderwijs. Bo vendien is hij het niet eens met de inhoud. Hij liet weten er nog op terug te komen. (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? een zaak van vertrouwen Leiden L. (071)-5310811 A R K Leiden Ruulolarendsveen 11 R. (071 )-3312866 daring van de werk- ildt dat ook U. Keppler eersstudie heeft afge- inclusies uit die stu- >r een commissie van ;p al besproken. Wat pken, houdt Waal nog zich. Alles moet nog iapier worden gezet." iderzocht onder meer leid ijkheden voor een ring- het centrum, en een onder meer de Ka- Churchilllaan en de Zwijgerlaan. te presentatie aan de liet supervisor W. Pa- het Aalmarktgebied ïeren dat hij aan een zonder de omstre- brug, steeg en plein, lijkt het hem moge- ij bewoners geliefde, "ite staat verkerende iooI te behouden, roep kreeg op 10 dit jaar de opdracht een half jaar een rktplan op tafel te it vorige, Leve de Aal- de gemeente in na it de stad, en de drei- een referendum. LEIDE N ■advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in nen. En niemand weet waar hij is of wat ermee is gebeurd." Het ontwerp van de fontein da teert van 1917 en is gemaakt door kunstenaar Theo van Doesburg, oprichter van het tijdschrift De Stijl. Hij won in 1917 met zijn ontwerp de twee de prijs bij een prijsvraag ter ere van het 20-jarig bestaan van de VW in Leeuwarden. De fontein van Van Doesburg had de vorm van een 'vierkant in vierkant' en was gemaakt in samenwerking met de Haagse architect Jan Wils. Er zijn geen ontwerpteke ningen bewaard gebleven. Enkele jaren geleden maakte Bernard Stöxen, ex-raadslid van Leiden Weer Gezellig en uitba ter van het theehuis in de Leid- se Hout, aan de hand van foto's een maquette van de fontein. Daarbij moest hij de achterkant zelf 'invullen', aangezien de ori ginele maquette van het ont werp verloren is gegaan. Naar aanleiding van die maquette gaf de Stichting Vierkant in Vier kant twee jaar geleden aan twee Leidse aannemers de opdracht om een schaalmodel van vier meter hoog te maken. Het origi neel zou zeven meter moeten worden. „Het gëkke is dat niemand weet waar het schaalmodel is geble ven. De Lakenhal niet en van de gemeente worden we ook niet veel wijzer", zegt Hoogeveen. „Ik heb alleen begrepen dat er veel asbest in het Scheltema- Wannecr u vóór 8 november bestelt, heeft u de zalm ruim voor de Kerst in huis. Voor meer details zie de bijsluiter aan de fles. Spaar de 5 verschillende Autodrop magneten: Zocht Zworle Kever, Fris Fruitig For^e, Bosvrucht Rode Codilloc, Gestrande Formule Eentje en de Dubbele Dubbeldekker. Kijk voor meer informatie op de Autodrop Uitdeelzakken of op www.outodrop.nl. De Uitdeelzakken van Autodrop zijn o.a. verkrijgbaar bij supermarkten. (www.autodrop.nQ BI door Wim Koevoet leiden - De omzetting van de Leidse Nieuweroordflat in een volwaardig asielzoekerscentrum gebeurt niet op initiatief van wethouder M. Rabbae (Groen- Links) maar op voorstel van het Centraal orgaan Opvang Asiel zoekers (COA). Hiermee verdedigt Rabbae zich tegen de kritiek van de WD-fractie. Deze verwijt de wethouder dat hij plannen en af spraken heeft gemaakt over Nieuweroord zonder de gemeen teraad en de omwonenden te in formeren. WD-fractievoorzitter L. de Lan ge noemde Rabbaes verweer vanochtend mager. Hij wil dat de informatiebijeenkomst voor wijkbewoners, volgende week, wordt voorafgegaan door een informatieronde voor de ge meenteraad. „De status van het plan dat de wethouder presen teert is nu volstrekt onduidelijk. Hij moet hiermee echt eerst naar de gemeenteraad. Ik hoop niet dat er al onomkeerbare be sluiten zijn gevallen." Wethouder Rabbae stelt dat de veranderingen een gevolg zijn van regeringsbesluiten in het kader van de nieuwe Vreemde lingenwet. Het type asielzoe- kersopvang dat nu wordt gebo den in de flat, die gemeentelijk eigendom is, verdwijnt. Er blij ven drie grote aanmeldcentra voor asielzoekers over. Het leeu wendeel van de vluchtelingen wórdt afgewezen en alleen 'de kanshebbers' krijgen een plek voor eën half jaar in een azc, zo als in de Nieuweroordflat. Volgens Rabbae neemt het aan tal bewoners door deze veran deringen af: van 600 naar 400. „De bewoners van een azc heb ben een reële kans op toestem ming te mogen blijven en zijn dan ook gericht op een toe komst in Nederland." Dat lijkt Rabbae bevorderlijk voor de si tuatie in de flat. „Die wordt wat stabieler." De wethouder wijst erop dat de bewoners wél zijn geïnformeerd, namelijk via de bewonersbrief. Hij verwacht binnen een maand met concre te voorstellen naar de gemeen teraad te gaan. WD-voorman De Lange vindt dit 'geen juiste volgorde'. Hij wil eerst dat Rabbae de gemeente raad uitlegt waarom Leiden 'een azc moet willen' en welke 'rand voorwaarden' er aan de omzet ting van een opvangcentrum in een asielzoekerscentrum moe ten worden gesteld. De Lange houdt er rekening mee dat er voor een azc meer voorzienin gen nodig zijn dan voor een op- Wie weet waar het vier meter hoge schaalmodel van de fontein Timoteus Waarsenburg van Van Doesburg is gebleven? Archieffoto: Eric Taal vangcentrum en dat deze finan ciële consequenties hebben. .Allemaal zaken waarover de wethouder met de gemeente raad in gesprek moet voordat hij een plan aan omwonenden pre senteert." Hij wijst erop dat voor het opvangcentrum dat de flat nu nog is, een convenant is op gesteld met omwonenden, de gemeente en het COA. „Als je in zo'n overeenkomst dingen wilt veranderen, moet je die met de contractpartners bespreken." De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 complex zat en dat de gemeen te dat heeft laten opruimen. Ik hoop niet dat de fontein met het asbest is afgevoerd" Jetteke Bolten, directeur van Stedelijk Museum De Lakenhal en tevens lid van het comité van aanbeveling van de stich ting, zegt geen idee te hebben wat er met de fontein gebeurd kan zijn. „Ik heb nooit toestem ming gegeven om de fontein in het Scheltema-complex op te slaan. Wel heb ik mij daarvoor hardgemaakt bij de gemeente. Zij is eigenaar van het complex. Wij hebben er niet eens een sleutel van. Ik betreur het overi gens zeer dat het schaalmodel kwijt is." De gemeente heeft het Schelte- ma-complex aangekocht als toekomstige uitbreiding voor De Lakenhal. Zij is dus eigenaar van het pand en ook verant woordelijk voor de inhoud er van. Navraag bij de gemeente of ze echt niets weten, blijft voor lopig zonder succes. De verant- woordelijkambtenaar mag niets zeggen. „U belt over de verdwenen fontein? Het spijt me, maar ik mag de pers niet te woord staan." En dus verwijst ze door naar haar meerdere. „Hoe heet die fontein? Van Doesburg? Zegt mij niets. Maar ik zal het laten uitzoeken." Wordt vervolgd dus. aan zee en lo op straat J lbouw uiozlten onder in il tijdperk avlbert Minkhorst De werkgroep Nieuw plan heeft de plannen gebied in de Leidse ad bijna afgerond, hoopt de werkgroep rlopige bevindingen te en, die niet lang daar- Bnitieve vorm aan de worden aangeboden, 'resultaat al zo gauw is, mag een verras- den genoemd. Voorzit- van de werkgroep „Het is natuurlijk onzeker geweest. Ja, es zit altijd vol verras- filMnil nd%ndr< aaiw :°HHat. Eerste paal gaat in november de grond in door Wilfred Simons leiden - Het nieuwe bedrijfsver zamelgebouw Beagle, dat aan de Leidse Darwinweg verrijst, le vert werkgelegenheid op voor ruim 200 mensen. Projectont wikkelaar R. van Spronsen ver wacht dat in november van dit jaar al de eerste paal voor het zes verdiepingen hoge gebouw kan worden geslagen. 'Beagle' biedt onderdak aan tien elf biotechnologiebedrijven met gemiddeld twintig werknemers. Dit kondigden Van Spronsen en voorzitter G. van Beynum van het stimuleringsprogramma BioPartner gistermiddag aan tij dens een bijeenkomst voor be oogde huurders in het Kennis centrum Leiden aan de Archi- medesweg. Steeds meer jonge biochemici zetten, met steun van een subsi die van BioPartner en met pa tenten van de Universiteit Lei den, de stap naar een eigen be drijf. Om deze jonge bedrijven te helpen, staan op het Bio Sci ence Park twee 'kraamkamers', waar ze in alle rust kunnen wer ken aan de verdere ontwikkeling en aan de commercialisering van hun product. Als deze be drijven gaan groeien, hebben ze behoefte aan meer kantoren en laboratoria. Het Beagle-gebouw moet ze onderdak bieden. Van Spronsen begon gisteren met de marketingcampagne van 'Beagle'. Binnen zes weken denkt hij het gebouw voor zestig procent te hebben gevuld. Als het zover is, verwacht hij een commerciële vastgoedbeheer der te vinden die de bouwkos ten voor zijn rekening neemt. In oktober 2004 moet het gebouw, dat pal naast Naturalis verrijst, worden opgeleverd. Naast kan toorruimte en laboratoria zijn parkeerplaatsen (h 600 euro per jaar), beveiliging en schoon- maakfaciliteiten inbegrepen. Als daar belangstelling voor bestaat, wil Van Spronsen meer leveren: een sterilisatiedienst voor het la boratoriummateriaal, een fa briekje dat de producten van de gentechbedrijven verpakt en zelfs een crèche, een bood schappendienst, een bedrijfsres taurant en een gedeelde recep tie. Kantoorruimte kost mini maal 145 euro per vierkante me ter per jaar, labruimte komt op 190 euro per jaar. Potentiële huurders hadden gis termiddag wel kritische vragen over het ontwerp. Ze begrijpen vooral niet waarom de kantoren en laboratoria boven elkaar lig gen en niet, zoals normaal in de farmaceutische industrie, naast elkaar op één etage zijn geves tigd. Volgens Van Spronsen kon het niet anders. „De gemeente Leiden wilde hoogbouw om het gebouw bij Naturalis te laten aansluiten. Om dan op elke ver dieping laboratoria te hebben, moesten we enorm grote venti- latieschachten plaatsen en dat was erg onpraktisch. Daarom hebben we ze op etages drie, vier en vijf geplaatst." De zesde etage herbergt de luchtbehan- delingsapparatuur. Het is de bedoeling dat de be drijven in 'Beagle' uiteindelijk elders een eigen gebouw kopen of laten bouwen. Van Beynum verwacht dan ook een blijvende vraag naar bouwkavels in Lei den. „De ervaring leert dat bio- techbedrijven het liefst in hun plaats van oorsprong blijven. Hier in Leiden zit hun netwerk, hier vinden zij hun personeel." Toch kende hij voorbeelden van bedrijven die vertrokken omdat de gemeente ze niet tijdig aan bedrijfsriiimte kon helpen. Uit breiding, herinrichting en een betere ontsluiting van het Bio Science Park acht hij dan ook bittere noodzaak. Deze montagefoto geeft een beeld van het biotech-bedrijfsverzamelgebouw Beagle, zoals dat de komende twee jaar naast Naturalis moet verrijzen. Publiciteitsfoto (advertentie) fontein van Van ?Een paar jaar gele- te de Stichting Vier- erkant, die zich al der- ardmaakt voor de van deze fontein op nsplein, een schaal- vier meter hoog. Een eleden is de fontein in het Scheltema- En nu is de replica ipen er niets van", Hoogeveen van de fierkant in Vierkant „Twee jaar geleden hebben we dit schaalmodel een keer opge zet voor het station. Om de ge meente te laten zien wat wij wilden. Daarna is de fontein uit elkaar gehaald. We kregen toen van de Lakenhal toestemming om de fontein op te slaan in het Scheltema-complex. Architect Marcel van Dijk die het com plex onder handen heeft, heeft hem een halfjaar geleden nog gezien. Maar vorig weekeinde, tijdens de Open Monumenten dagen, bleek de fontein verdwe- 10,- korting op een ambachtelijk gerookte Schotse zalm bij Glen Talloch.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11