SERVICE SOMS IS MEDISCHE HULP ALLEEN NIET GENOEG HDC 160 VRIJDAG 20 SEPTEMBER CD VAN DE DAG Genre: klassiek David Daniels Handel Oratorium Arias Ens. Orchestral de Paris olv John Nelson (Virgin Classics/EMI/ 72435454972) Als één Handel-performer zich de laatste jaren heeft onderschei den, dan is het de superbe Engelse counter-tenor David Daniels wel. Met grote toewijding zet hij zijn wonderbaarlijk ontwikkelde kopstem in voor in de regel smetteloze uitvoeringen van aria's uit Handel's lange en vruchtbare Engelse periode. Deze cd heeft alles van een recital dat niet live werd opgenomen. De werkwijze toont hoe de componist (1685-1759) zich tijdens de laatste periode van zijn leven verdiepte - niet zelden omdat de Bijbelse themata van zijn oratoria in het verlengde lagen van zijn eigen (vermeende) geestelijke voeding. Onvolprezen hoogtepunt is ook hier He was despised uit de Messiah. Maar ook uit Saul, Jeptha en Theodora 'haalt Daniels het maximale. Het verbluffende daarbij is dat hij de vaak moeilijke, snelle passages zingt en intoneert met ogenschijn lijk gemak. Daniels verstaat bovendien als een acteur de kunst om aan zijn stem verschillende karakters mee te geven. BOEK VAN DE DAG Genre: historische roman Mario Puzo De Familie Uitg. The House of Books Prijs: 18,50 Letterlijk tot zijn laatste sriik heeft Mario Puzo gewerkt aan zijn historische roman over de Italiaanse familie Borgia die in de Re naissance in de persoon van Rodrigo Borgia een paus leverde. Alexander VI luidde zijn pauselijke naam. Puzo werkte aan het project tussen zijn beroemde boeken over de maffia. Waarom was de schrijver en scenarist van het beroemde Maffia-epos De Peetva der zo geïntrigeerd door deze puisant rijke 15de-eeuwse familie? Omdat hij een historische parallel zag. De Borgia's waren volgens zijn stellige mening de allereerste misdaadfamilie en de pausen de eerste dons. Een boude stelling, maar het moet gezegd: niets we reldlijks was hen vreemd. Puzo weet het verhaal over de Borgia's dezelfde swing te geven als zijn boek en filmscenario's over de Corleones. Overigens heeft hij voor het boek nauw samengewerkt met zijn partner, romanschrijfster Carol Gino. Een historisch ver haal dat leest als een misdaadroman. KOKKERELLEN Spaghetti delta Pina con vongole Het is een gerecht dat vrijwel alle liefhebbers van schelpdieren aan spreekt. De pasta con vongole treft u in deze tijd van het jaar dan ook in veel Italiaanse restau rants, waar ook ter wereld, op de kaart aan. Kies er bij voorkeur kleine Zeeuwse mosselen voor. De Italianen be schouwen ze als de uit verkoren schelpdieren voor hun 'pasta con vongole'. Het toeval wil dat juist dit seizoen de Zeeuwse mosselen vrij wel allemaal aan de (te) kleine kant zijn. Hoofdgerecht voor 435 personen: 400 500 gram verse of 200 250 gram gedroogde spaghetti; (zee)zout; 1 kg kleine (Zeeuwse) mosselen); 350 500 gram venusschelpen; 3 eetl. (olijf)olie, traditioneel; 2 bleekselderijstengels, in minus cule blokjes gesneden; 2 uien, ragfijn gesnipperd; 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 1 stukje limoen- of citroenschil; 1 lau rierblaadje; 2 1/2 dl gezeefde to maten, uit pak, blik of pot; enke le druppels tabasco; witte peper uit de molen; 11/2 eetl. fijnge hakte (blad)peterselie. Bereid de pasta, vers of ge droogd, precies zoals op de ver pakking is aangegeven. Kook de pasta in water waaraan wat (zee)zout is toegevoegd. Voeg eventueel 1 2 eetlepels olie aan het kookwater toe. Laat de pasta na het koken op een zeef uitlek ken. Spoel de schelpdieren enkele malen in ruim koud water. Ver wijder ongerechtigheden en ook de schelpen die open staan, ge broken zijn of (te) zwaar aan voelen (de slikmosselen). Laat de schelpdieren in een vergiet uitlekken. Verhit een grote pan met dikke bodem. Laat 3 eetl. olijfolie even door de pan walsen. Voeg hier na bleekselderij, uien, knof look, tijm en het stukje li moen- of citroenschil toe. Laat alles, onder voort durend roeren en om scheppen, 3 minuten zachtjes fruiten. Voeg de schelpdieren toe. Leg het deksel op de pan en laat alles 10 minuten smoren. Aille schelpdieren hebben zich dan geopend. Verwijderde schelpen die niet open zijn ge gaan. Voeg vervolgens de gezeefde tomaten, het lau rierblad en naar eigen smaak en inzicht tabasco en wat zout en/of peper toe. Schep alles enkele ma len om en wacht tot alles aan de kook is gekomen. Schep de spa ghetti door het gerecht en laat alles door en door warm wor den. Verwijder het laurierblad en het stukje limoen- of citroen schil. Presentatie: Verdeel het gerecht over voor verwarmde grote diepe borden of ondiepe schalen. Strooi er pe terselie over. Geef er ciabatta- brood bij en zet voor de liefheb bers een karafje met olijfolie, ex tra vierge, op tafel. Tip: Neem 1,5 kg kleine mosselen en laat de venusschelpen achter wege. Hans Be herman (advertentie) De ANWB Verkeersslachtofferlijn geeft u gratis informatie en juridisch advies. En helpt u bij het verhalen van uw schade bij een verkeersongeval in binnen- of buitenland. Bel de ANWB Verkeersslachtofferlijn: 070-314 77 66 (maandag t/m vrijdag van 9.00-17.00) VERTICAAL: 1. Kwaal; 2. eau; 3. ga; 4. Elba; 5. cake; 6. Ie; 7. ure; 8. 13. ora; 15. blond; 16. trits; 18. oei; 20. ego; 23. mille; 3 26. pleit; 28. raai; 29. Gobi; 31. bef; 33. Ran; 35. nf; 37.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10