Tekort aan seniorenhuizen groeit BINNENLAND 2 'Controle slikkers DCA beter dan bij de KLM' )vib krijgt klap in het gezicht Kwart gemeenten onbekend met hoeveelheid woningen binnen eigen grenzen 'Verzuim bij inburgering lager' Leefbaar Nederland in geldnood Toto via mobieltje en internet Lessen in respect op Rotterdamse basisschool *2 missie adviseert 26 miljoen euro minder subsidie Moskeeën in Eindhoven: Niks met terreur te maken 'Kijk eens, ik heb geen bokkenpruik op' napt aan doodstraf - Een Nederlandse indaag in Thailand Md tot levenslange ge- [straf wegens drugs- |Hij zou samen met n twee Nepalezen •probeerd 3,5 kilo- Joïne naar Taiwan te tn. De vier gaan in ho- Jep omdat ze volhouden lig te zijn. jielingen ratstenen - Onbekenden heb- |e algemene begraaf- lenkzee aan ongeveer iven vernielingen it Losse elementen als en foto's zijn van de >n gehaald en ten dele d. De beheerder van de laats constateerde de gen gisteren. Hij vond aide voorwerpen el- iet kerkhof terug. |e perst nemer af ioen De politie heeft :den een bende af- jgerold, die een man KOOO euro afhandig ïaakt. Het 56-jarige ;rwerd onder meer Imet een nekschot en [erd met zijn homosek- De politie maakt nog [een groot deel van de jroep wordt tevens ■van handel in xtc en De afpersing begon in jadat het slachtoffer de |had ingeroepen van bureau. prostitutie agse straat i - De roemruchte estraat in Den Haag ïitief op slot voor itituees. Raamprosti- niet meer toegestaan, gevolg van een uit- in de Raad van State en bekend werd. De °9 w e Den Haag wil met vee) id de criminaliteit in nsbuurt waarin de - leen halt toeroepen. donderdag 19 september 2002 utrecht/gpd - Steeds meer gemeenten kampen met een tekort aan seniorenwoningen. Vier jaar geleden had 71 procent van de gemeenten onvoldoende huisvesting voor ouderen beschikbaar, en dit jaar zit al 86 procent met dit probleem, zo blijkt uit een landelijk onderzoek van de ge zamenlijke ouderenbonden. Vooral het gebrek aan appartementen met een lift en aan woningen in de buurt van winkels en andere voor zieningen is groot. Volgens het ministerie van VROM zijn er in Nederland in totaal zo'n 140.000 ouderenwo ningen te weinig. De ouderenbonden ANBO, PCOB en Unie KBO presen teerden gisteren bij de opening van de 50+beurs in Utrecht de uitkomsten van het zogeheten woonzorgon- derzoek. Dit was een vervolg op een in 1998 gehouden enquête. De gemeenten springen onvoldoende in op de toenemende vergrijzing, constateren de verontruste bonden. Ruim tweehonderd gemeenten deden aan het onderzoek mee; dat is ruim 40 procent van het totaal. Zij beantwoordden allerlei vragen over hun lokale beleid en kennis op het gebied van ouderenhuisvesting. Op basis daarvan werden rapportcijfers toegekend. Slechts 38 procent van de gemeenten scoort een voldoende. Ruim een kwart weet echter niet hoeveel seniorenwo ningen er binnen de eigen gemeente zijn. Verder bleek dat de manier waarop gemeenten met dit onderwerp bezig zijn enorm verschillen. De gemeente Etten-Leur kwam met een ruime 8 als bes te uit de bus. Ook ouderen in Apeldoorn en Noordoost polder hebben wat betreft het huisvestingsbeleid weinig te klagen. Helemaal onderaan de lijst staat Roermond, met een score van 0,97. Ook de gemeenten Bergh, Mill en Sint-Hubert haalden een zeer slecht cijfer. Ian van der Voet van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten noemde het groeiende tekort aan ouderen woningen 'zorgelijk'. Hij wees erop dat de gemeenten het probleem niet alleen kunnen oplossen. Ze zijn daar bij afhankelijk van onder meer woningcorporaties, zorg instellingen en projectontwikkelaars. Bovendien zou de rijksoverheid allerlei beperkingen voor het bouwen van ouderenwoningen moeten opheffen. willemstad/anp - Het dreige ment van het CDA de landings rechten van DCA in te trekken als deze Antilliaanse maat schappij niet meer doet om de drugsssmokkel een halt toe te roepen is misplaatst. Dit vindt advocaat-generaal Swagerman van het openbaar ministerie op Curasao. Volgens hem is de aanpak van bolletjesslikkers bij DCA effectiever dan bij de KLM. De grootste Nederlandse rege ringspartij is dan ook slecht op de hoogte van de huidige situa tie, vindt hij. Swagerman bena drukt dat de passagiers van KLM en DCA op dezelfde wijze wor den gecontroleerd op vliegveld Hato door het speciale Hato- team, bestaande uit justitie, po litie en douane. Het verschil tus sen de maatschappijen is dat de KLM de passagiers zelf weigert, op basis van een negatief advies van het Hato-team. Bij DCA wordt de passagier door het Ha to-team de toegang tot de vlucht ontzegd. Dit kleine verschil heeft grote gevolgen, want het ticket van KLM blijft geldig. Passagiers kunnen hun geld terugkrijgen, of op een andere dag alsnog meevliegen. Bij DCA vervalt het ticket en is de reiziger zijn geld kwijt. Dit is er waarschijnlijk de oorzaak van dat bij de KLM het aantal weigeringen nauwelijks is gedaald sinds het begin van de controles, en bij DCA weL In april weigerde DCA nog ruim dertig bolletjesslikkers per vlucht, nu is dat gemiddeld vijf per vlucht Volgens parlementariër Leeflang is de bewering van het CDA dat DCA te weinig doet aan de drugssmokkel totaal misplaatst. „Is men bezig de drugssmokkel aan te pakken of de Antilliaanse luchtvaartmaatschappij?" vraagt ze zich af. Volgens haar blijkt uit de cijfers duidelijk dat de werk wijze van DCA effectiever is dan die van KLM. „Het zou beter zijn als de KLM de werkwijze van DCA zou overnemen", meent Leeflang. den haag/anp - Het ongeoor- loofd verzuim bij inburgerings- cursussen voor allochtonen ligt veel lager dan algemeen wordt aangenomen. De registratie is niet goed. Daardoor lijkt het als of immigranten 'zomaar' weg blijven, terwijl ze hier vaak goe de redenen voor hebben. Dit concluderen de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de Taskforce Inburge ring. Volgens de laatste, een speciale projectgroep die twee jaar geleden werd ingesteld om de inburgering beter te organi seren, blijven deelnemers vaak weg omdat ze zwanger zijn of elders een taalcursus volgen. Minister Nawijn van vreemde lingen- en integratiebeleid vindt dat immigranten boetes moeten krijgen opgelegd als ze hun cur sus niet afmaken. Voorzitter Van den Berg van de directieraad van de VNG verwacht dat de boetes door een beter verzuim beleid voor een groot deel voor komen kunnen worden. Eerder onderzoek wees uit dat een op de vijf nieuwe immigran ten de verplichte cursus niet af maakt. Immigranten die vóór 1998 naar Nederland kwamen, waren niet verplicht de cursus te doen. Bij deze categorie bleek meer dan de helft de eindstreep niet te halen. uut niet inifestatie h - Stichting Ihsan, het :h instituut voor maat- ijke activering, doet aan een manifestatie, het Amsterdamse Pa- e stichting heeft hier- ten na de doodsbe- van de Somalische po- Ayaan Hirsi Ali. Hirsi elevisieoptredens, sprak over de eman- n moslimvrouwen, >od bedreigd. De be- n zouden afkomstig ndamentalistische igen. Hirsi Ali zou ip de manifestatie over nst van de multicultu- inleving. ening van dzaak 1985 De politie heropent ïhelderde moordzaak ihense caissière >oy uit 1985. Het ministerie (OM) heeft ijzingen gevon- Jestijds 28-jarige Mooy ^Cl or messteken om het j een benzinepomp in Wy|d. Dver de aard van de formatie wil de politie Wel is zeker dat er leriaal is veilig gesteld, ren dat de moord vol- ;fe4veiiaart-zet extra jq a le zaak. Vandaag '22 t tv-programma Op- OOK, 'erzochtopnamen bij tatian. eiku Een bezoekster van de 50+beurs in de Utrechtse Jaarbeurs surft op het mende decennia groeit de ouderenmarkt explosief, waar bedrijven op internet. De ko- in willen spelen. Met de woningmarkt voor deze doelgroep is het echter niet al te best gesteld, zo bleek uit een rapport dat gisteren op de beurs werd gepresenteerd. Foto: ANP/Olaf Kraak den haag/gpd - Leefbaar Neder land verkeert in grote financiële problemen. Het partijbestuur kampt met een schuld van on geveer 40.000 euro, omdat de oorspronkelijke oprichters van de partij diverse oude rekenin gen nooit betaald hebben. Fred Teeven, die de tweemansfractie in de Tweede Kamer leidt, vreest dat de partij uitstel van betaling moet aanvragen als er niet snel een oplossing voor de proble men wordt gevonden. Vooral het partijcongres - waar bij Pim Fortuyn vorig jaar als nieuwe lijsttrekker zijn bekende 'at your service-groet introdu ceerde - dreigt Leefbaar Neder land de das om te doen. Het partijbestuur, dat na de verkie zingen vrijwel geheel vernieuwd is, heeft recent ontdekt dat de rekening voor de zaalhuur in de Hilversumse schouwburg nooit betaald is. Daarnaast liggen er nog oude rekeningen voor het ontwerp van het partijlogo en voor het inschakelen van advo caten naar aanleiding van affai res rondom enkele ex-partijle den. den haag/gpd - De Lotto, eige naar van wedspellen zoals Lotto en Lucky Day, maakt het moge lijk om vanaf vandaag via inter net (website www.toto.nl) geld te winnen door uitslagen van voetbalwedstrijden te voorspel len. Vanaf oktober kan dat ook via een sms-bericht met de mo biele telefoon. De Lotto verwacht met internet en de mobiele telefoon een nieuwe doelgroep aan te spre ken. De huidige spelersgroep, zo'n honderdduizend personen, speelt de Toto via 2.250 vaste Toto-verkooppunten die in win kels zijn gevestigd. „Voor deze groep is het een we kelijkse gewoonte waaraan men enorm gehecht is geraakt. Maar vooral jongere mensen vinden dat te veel gedoe", aldus Lotto- directeur Wim van den Assem. Hij verwacht dat binnen twee jaar zo'n vijftigduizend mensen regelmatig Toto spelen via inter net. Wat de mobiele telefoon deelnemers betreft noemt hij geen aantallen. Hij verwacht wel dat het 'een grote vlucht' neemt. „Het zijn vooral spelers die op het laatste moment bedenken dat ze deel willen nemen. Wat de Toto betreft kan dat tot vlak voordat een wedstrijd begint." De Lotto-directeur denkt niet dat de drempel om deel te ne men zo laag is dat spelers ver slaafd raken aan deze vorm van wedden. „Uit onderzoeken is daar niets van gebleken." door Janneke Peeters rotterdam - Normen en waarden staan hoog op de agenda van de regering. Voor-; al scholen zouden meer aandacht moeten besteden aan het bijbrengen van sociale vaardigheden en omgangsvormen. Een Rotterdamse basisschool geeft er als enige al les in. Hoe kweekje uniforme omgangs normen voor kinderen van 38 nationalitei ten en 23 godsdiensten? Muisstil zijn de leerlingen van groep 6 als juffrouw Corien met de les 'luisteren en spreken' begint. „Waar moet je op letten tijdens een gesprek?", vraagt de juf. De vingers gaan massaal de lucht in. Ze heb ben goed opgelet tijdens de vorige les. „Elkaar uit laten praten", antwoordt Kim. „Laten merken dat je luistert", vult Glenn aan. „Iemand aankijken, dat is ook be langrijk hoor", klinkt het van achter in de klas. Taal en rekenen zijn voor elke leerling in het basisonderwijs vanzelfsprekend. Les in sociale vaardigheden is voor het me rendeel nieuw. „Het plan is eigenlijk uit noodzaak geboren", legt directeur Bert Opdam van basisschool De Hoeksteen (400 leerlingen) uit. „Niet alle kinderen krijgen van thuis uit sociale bagage mee. Het lesgeven op deze school werd ge blokkeerd door het gebrek aan die vaar digheden." Leraren waren volgens de directeur te veel tijd kwijt aan het oplossen van ruzies tussen leerlingen. De 38 nationaliteiten en 23 godsdiensten die De Hoeksteen telt, maakten het er allemaal niet makke lijker op. „Verschillende culturen hebben verschillende omgangsnormen. Wij moesten daar, met respect voor alle cul turen, een rechte lijn in te zien trekken. Voor iedereen moeten op deze school dezelfde regels gelden", legt Opdam uit. Vooral op het schoolplein was de behoef te aan regelgeving groot. Ruzies en vecht partijtjes kwamen met regelmaat voor. Door het instellen van tien pleinregels is de situatie volgens het team van leer krachten aanmerkelijk verbeterd. 'Pro beer de ruzie eerst zelf op te lossen', zo luidt de eerste regel. En dat lijkt te wer ken. Leraren hoeven zich er steeds min der mee te bemoeien. „Het gaat er om dat kinderen leren respect te hebben voor anderen, maar ook voor zichzelf. Er moet evenwicht zijn tussen de eigen be langen en de belangen van een ander", zegt de directeur. De huiswerkopdracht van groep 6 wordt besproken. De kinderen spreken de juf netjes aan met 'u'. Ze hebben thuis alle maal geprobeerd een gesprek aan te gaan met hun ouders om te kijken hoe goed deze eigenlijk luisteren. „Ze luisterden helemaal niet zo goed", luidt de bijna unanieme conclusie van groep 6. De dis cussie die volgt over de vraag waarom de aandacht er meestal niet was, eindigt met een advies van juf Corien. „Jullie moeten het juiste moment kiezen waar op je met iemand wilt praten. Tijdens het autorijden of boodschappen doen is ie mand er vaak niet met z'n gedachten bij. Alleen Stefano had blijkbaar het juiste moment gekozen. „Mijn moeder stond te koken en dan luistert ze altijd heel goed", lacht hij. Twee jaar lang werd met de leerkrachten overlegd hoe de situatie op school kon verbeteren. Aan de hand van alle ervarin gen is vervolgens een lesprogramma op gezet. In een blok van zes weken worden steeds andere thema's over sociale vaar digheden behandeld. Naast luisteren en spreken komen dit schooljaar ook res pect hebben voor elkaar, zelfvertrouwen, ruzie en het praten over gevoelens aan de orde. De lessen beginnen al in groep 1. „Het gaat daar natuurlijk wel op een speelse manier, maar het is belangrijk om kinde ren al vanaf het begin bekend te maken met sociale vaardigheden. In de hogere klassen worden de lessen steeds verder uitgebreid", aldus Opdam. In groep 6 staat op het schoolbord door de eerste drie dagen van de week een grote krul. Dat betekent dat er deze week nog geen problemen zijn geweest tijdens de pauzes. Als dat aan het einde van de week nog zo is, kan groep 6 rekenen op een beloning in de vorm van een mid dagdisco. „We werken liever niet met straffen. Belonen werkt veel beter. Het is dan juist een straf als ze de beloning, die ze overigens zelf verzinnen, niet krijgen", zegt juffrouw Corien. (opd 3oud,1 ■ierad c/gpd De ontwikke-- dag 1 nisatie Novib doet haar ivoldoende. Als straf 'era voor bet komende jaar /ervo kwart minder subsidie 'era an de gevraagde 123,8 ■dag Uro- duld de Commissie Medefi- vVrvij igsprogramma- breed 27 dries aan staatssecreta ris rdenne (ontwikkelings- rking). Novib reageert fain en noemt het advies Doze d, verdrietig en onver- Gebfl °k P'au Nederland, het s Foster Parents Plan, i strafkorting aan de eVe e organisatie had om eray oen euro geVraagd en ^7 n de commissie 27,8 'IL De aanvragen van Hi- yiljoen), Cordaid (107,6 Icco (110 miljoen) en Hommes (5 miljoen) .'honoreerd. Ierland laat weten te even met een tik op de tr voor Novib is het ad- een klap in het gezicht, ït redelijk als een don derslag bij heldere hemel. Wij vinden ons de trendsetter, wij denken dat we tot de betere or ganisaties horen", aldus woord voerder Paul van Tongeren. Het beleidsplan van Novib wordt door de commissie gewaardeerd met een 5,4. Onderdelen van het beleidsplan moeten het doen met een 3,1 of 4,6. Volgens de commissie zijn de taken die de Novib zich stelt moeilijk te be oordelen en leert de organisatie onvoldoende lessen uit het ver leden. Van Tongeren snapt er niets van. „We worden zeer regelma tig besnuffeld en daar komen we altijd goed uit. De commissie verwijt ons nu dat we zo breed zijn. Men is niet gecharmeerd van de publieke debatten en het lobby-achtige werk van ons. Maar daar houden we ons maar voor 15 procent mee bezig; 85 procent is voor projecten. Pro jecten ook die bijvoorbeeld de mondigheid van mensen moet bevorderen, zoals arbeiders honderd jaar geleden in Tilburg hebben geleerd hun mond open te doen tegen de fabrikanten. Maar ja, mondigheid is moeilijk te meten." Ook P. Hoebink, die aan de Nij meegse Universiteit onderzoek doet naar ontwikkelingssamen werking, is hogelijk verbaasd over de lage rapportcijfers voor Novib. „Ik schat Novib bepaald niet in als de minste. Het is een hele moderne organisatie met een goede taakopvatting. Ik moet het rapport van de com missie nog bestuderen, maar ik denk dat ze Novib te politiek vindt. Zo heeft de organisatie zich aangesloten bij Oxfam In ternational (een organisatie die internationaal beleid probeert te beïnvloeden, red)", aldus Hoe bink. De Nijmeegse weten schapper zet vraagtekens bij het gehele rapport van de commis sie omdat er volgens hem te weinig materiaal voor handen is om de organisaties goed en kri tisch te beoordelen. „Van Terre des Hommes weten we hele maal weinig." assen - De mascotte van de stoottroepen, een bokje, staat met een echte pet op zijn hoofd keurig In het gelid tijdens een ceremonie in Assen. Daar reikte generaal Urlings, bevelhebber van de landstrijdkrachten, gisteren herinneringsmedailles uit aan de eerste eenheid Nederlandse militairen die in Afghanistan deelna men aan de strijd tegen het terrorisme. Foto: ANP/Juan Vrijdag eindhoven/anp - De Eindho- vense moskeeën onderhouden geen banden met terroristische groeperingen. Dat stellen de be sturen van de gebedshuizen in een gisteren uitgegeven geza menlijke verklaring. „Wij nemen geheel afstand van terroristische activiteiten en ver oordelen die categorisch. Ze zijn strijdig met de islamitische be ginselen, waarvan respect voor het leven een wezenlijk onder deel is. We zijn geschrokken dat zich onder ons personen bevin den die hiervan worden be schuldigd", aldus de verklaring. De besturen ontkennen ten stel ligste dat er in het verleden via een Eindhovense moskee geld is doorgesluisd naar de Hamburg- se cel van het al-Qaeda-netwerk. Het Eindhovens Dagblad had dat vorige week gemeld. Met dat geld zouden later de vlieglessen zijn betaald van de plegers van de aanslagen in de VS, berichtte de krant, die zich baseerde op een niet met naam genoemde bron. De moskeebesturen zegpn dat ze geschrokken zijn van die be wering. „We betreuren het dat dergelijke onjuiste beschuldi gingen zijn geuit jegens de mos limgemeenschap in Eindho ven", aldus een woordvoerder. Mocht het vermoeden bestaan dat aanhangers van al-Qaeda of andere terroristische groeperin gen zich in de moskeeën schul dig maken aan ronselpraktijken, dan zullen de besturen hen de toegang tot de gebedshuizen ontzeggen en aangifte doen bij de politie, zo staat in de verkla ring. „Dergelijke lieden herken je meteen. Ze vallen ongetwijfeld in de hechte moslimgemeen schap uit de toon", zegt de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5