Donner: Kerkasiel geen heilig huisje Floriade BINNENLAND 1 Cijfers keren zich tegen Lucy De B. 'Verlofknip moet van tafel' >rf Meisje (13) uit Assen veelvuldig verkracht Beleef nü de mooiste nazomer! Oma van 29! Zalm tegen verbod geweldfilms Politie pakt verdachte in moordzaak Gesloten vesting Hulp aan illegalen aan banden Met 20 voorbeeldtuinen als inspiratiebron voor uw tuin r ouders etrouwd vail 123.000 in 198.000 in 2002, een ten (J11 buizend. Dit bleek ïtvoe "I ci)fers van ^et Cen- voor de Statistiek. s cula (oordig is bijna 10 pro- iTde 1 P01611 met ónderen inse ouwd, vijf jaar geleden ,an nog 6 procent. Iets meer iderelkwart van de on8e" ouders is in het verle- Her!11' ?be den j' ier- /eel ova If mi d aa, retrouwd geweest. „Jeren komen door- ,r; jt dat eerdere huwelijk. tand van instabiel Od (£am In de toestand P »s Claus is gisteren in de de dag geen verande- tomen. Dat heeft de like irüchtingsdienst gister- iten weten. Zijn situatie eren stabiel. Prins Claus ag met een infectie aan wegen in het Acade- ledisch Centrum te lam opgenomen. vast na cht scholen fagenten „Jon-actief - De Amsterdamse 'u leeft gisteren twee "tëfenten buiten functie Een 24-jarige vrouw en ynoude mannelijke col- rden verdacht pillen te gebruikt die volgens de 11 [et verboden zijn. De jn, voor zover de politie Pl rzien, buiten diensttijd haft en gebruikt. Beide 1 werken voor het bin- "a district. jedome gered ed hu pto - De reddingsoperatie 'm dion Gelredome in Am- ond. Provinciale Staten _Per'and stemden giste- een nipte meerderheid >en en ienjng van 4,5 mil- '00' o. Eerder al stemde de ne' teraad van Arnhem in nU* lening van bijna 8 mil- ro en aankoop van de ond het stadion. Het toestuur gaat er vanuit edome nu op eigen be- i staan. donderdag 19 SEPTEMBER 2002 ie - Steeds meer kinde- jen ongehuwde ouders, tal ongetrouwde paren h iswonende kinderen is 'f'«,0»-. no nnn in al files sterk enomen c - Het aantal files in nd is in 2001 sterk toe- •n. Dit blijkt vandaag uit 'op-50 van Verkeer en aat. In 2000 waren er in 1.255 files in Nederland, is dit aantal gestegen 15 files, een toename irdan 15 procent. Tus- en 2000 groeide het iles maar met 3 procent, t jaar daarvoor was nog ïrinj 'an een stijging van 19 )rijs den haag/gpd - Op de tweede zittingsdag van het strafproces tegen de Haagse verpleegkundi ge Lucy de B. werd gisteren met duizelingwekkende getallen ge smeten. De kans dat Lucy toe vallig betrokken zou zijn bij alle levensdelicten waarvan ze wordt verdacht, werd becijferd op minder dan één op de zes mil jard. Lucy de B. moet het in haar strafzaak niet hebben van de statistieken. Die spraken giste ren duidelijk in haar nadeel. De cijfers vertelden kortweg dat er een samenhang móest zijn tus sen de aanwezigheid van de 40- jarige verpleegkundige en een reeks sterfgevallen en bijna- sterfgevallen in twee Haagse zie kenhuizen. Of Lucy de B. ook de veroorza ker van die gevallen was, sprak overigens niet uit de cijfers. Toch kwamen ze het openbaar ministerie, dat haar verdenkt van dertien moorden en vijf po gingen tot moord, goed van pas. Gedurende de periode in 2000 en 2001 die ze bij het Haagse Ju liana Kinderziekenhuis werkte, waren er acht overlijdens- en re- animatiegevallen waarbij Lucy was betrokken. De kans dat ze er door toeval bij betrokken zou zijn, werd kleiner geacht dan één op 300.000. Met de nog eens zes soortgelijke gevallen die zich voordeden in de vier maanden die ze in 1997 als uitzendkracht in het Rode Kruisziekenhuis werkte, zou die verhouding één op 342 miljoen zijn. En als daar bij ook nog eens alle incidenten bij inbegrepen zouden worden waarbij ze wel was betrokken, maar die haar niet ten laste zijn gelegd, zou de kans op toeval zelfs één op zes miljard zijn. De getallen waren afkomstig van de politiestatisticus dr. H. Elfers van het Nederlands Studiecen trum Criminaliteit en Rechts handhaving in Leiden. Maar om ze goed te kunnen interprete ren, schakelde de rechtbank ook zelf een getuige-deskundige in. De keuze viel op professor R.V. De Mulder, verbonden aan de juridische faculteit van de Eras mus Universiteit. De hoogleraar kon zich vinden in de toegepaste onderzoeksme thode. Ook hij kon Lucy's be trokkenheid bij de lange reeks incidenten niet aan het toeval toeschrijven: „We moeten aan nemen dat er sprake is van sa menhang." Zelfs als er vanuit moest worden gegaan dat Lucy zich vaker dan haar collega's ontfermde over de allerziekste patiënten, zou de kans op toe val, volgens De Mulder, 'nul' zijn. Mr. A. P. Visser, de raadsman van Lucy de B., liet zich er niet door uit het veld slaan. „Stel", zei hij, „dat je in een loterij de hoofdprijs wint met een kans van één op drie miljoen? En kort daarop win je hem nog eens. U vindt dat onwaarschijnlijk, en toch gebeurt het wel eens". De rechtbank vroeg ook aan Lu cy of zij wist hoe het kwam dat ze zo vaak bij sterfgevallen en reanimaties betrokken was. Zo als vaker tijdens dit strafproces schudde ze het hoofd, trok ze haar schouders op en maakte ze met haar handen een machte loos gebaar: „Ik weet het niet. Ik weet het écht niet". Prof. De Mulder had ook geke ken naar het opvallend grote aantal kinderen van buitenland se afkomst dat door toedoen van Lucy zou zijn gestorven. Van de negen overleden kinde ren waren er acht met een bui tenlandse naam. Om daarover een oordeel te kunnen geven, nuanceerde hij, zou je ook naar de populatie van de ziekenhui zen moeten kijken. De Haagse wist, zoals ze zelf ook toegaf, dat onder anderen moslims uit ge loofsovertuiging niet gauw toe stemming geven voor sectie. De doodsoorzaak, bijvoorbeeld door een te hoge dosis van een bepaald medicijn, zou daardoor niet meer vastgesteld kunnen worden, hetgeen een kwaadwil lende goed van pas zou kunnen komen. Het proces tegen Lucy de B. duurt nog tot maandag. 31-jarige man uit de te Buren wordt ervan t ontucht te hebben ge- rLrcnet vier kinderen van isschool in Zoelen en Idelbare school in Cu- <r Volgens de politie niet om een leerkracht, iemand die anders- lam was op de scho- intucht heeft voor de plaatsgevonden, maar iet arresteren van de bekend gemaakt. ngvoeding voor zusters ic - Als een arts besluit it van der G. dwang- te laten geven, is het zeker dat verpleegkun- it besluit ook uitvoeren, janisatie NU'91 sluit bij de artsenorganisa- G. De artsenvereniging eden al eerder op geen leding te geven. NU '91 uwt verpleegkundigen rgenden dat ze straf- jk aansprakelijk zijn als igen uitvoeren die it niet wil. „Eenver- ndige kan dan veroor- irden tot het betalen ingeld." ticl klagen Schiphol - De strengere veilig- itregelen die sinds vo- eptember van kracht chiphol zijn een pro- >or mensen met suiker- assagiers mogen niet cherpe voorwerpen in dbagage het vliegtuig n. Diabetici die insuli- ïn, hebben altijd hun pen bij zich. Het is al keer voorgekomen dat (hol moeilijk werd ge er het meenemen van ïllen. Bij de Diabetes- ng Nederland zijn hier- chten binnengekomen, ichaussee heeft verbe- Rotterdam - Met haar 29 jaren is Barbara van der Stam de jongste oma van Rotterdam, en waarschijnlijk ook van Nederland. Haar 15-jarige tie nerdochter Deborah werd deze zomer moeder van zoontje Damian Angel, hier op de foto in de armen van een trotse oma Barbara. De groot moeder, die zelf ook als tiener al zwanger werd en toen het leven aan Deborah schonk, heeft nog drie kinderen: Sven (10), Charity (4) en Manue- la (8). Foto: GPD/Joep van der Pal (advertentie) Haarlemmerstraat 190 - Leiden - Telefoon: (071) 514 06 57 den haag/anp - WD-leider Zalm voelt er niets voor het uit zenden van geweldfilms op tv te verbieden. „Grote terughou dendheid door de overheid is gepast waar het gaat om ingrij pen in culturele uitingen", zei hij gisteren tijdens de algemene beschouwingen. Volgens Zalm is het de verant woordelijkheid van de omroe pen om bepaalde films uit te zenden, en van de burgers om er al dan niet naar te kijken. LPF-minister Heinsbroek had eerder voorgesteld om het uit zenden van seks- en geweld films aan banden te leggen. Ook van godsdienstige uitlatin gen moet de overheid zich verre houden, vindt Zalm. De WD is dan ook teleurgesteld dat dins dag de bede bleek te zijn terug gekeerd in de troonrede. Dat al les wil niet zeggen dat de over heid geen rol zou kunnen spe len bij het herstellen van de fat soensnormen, aldus Zalm. Met name in het onderwijs kan de overheid een bijdrage leveren. Zalm steunt ook de oproep van Heinsbroek om via tv-spotjes aandacht te besteden aan fat soensnormen. assen/gpd - Een 13-jarig meisje uit Assen is naar eigen zeggen de afgelopen zestien maanden stelselmatig ontvoerd en ver kracht. Zij wijst een groep buitenlandse jon geren, de meesten Marokkanen, aan als de daders. De ouders van het kind verwijten de politie, bij wie in mei van dit jaar aangifte is gedaan, dat die met de armen over elkaar is blijven zitten. Woordvoerder Martin Panman ont kent dat met klem. Hij zegt de zaak uiterst serieus te nemen. Het slachtoffertje, bang voor represailles, is op een geheim adres ondergedoken. Zo'n twintig keer is het 13-jarige meisje uit Assen in zestien maanden tijd door haar ontvoerders aangeboden aan mannen, die van haar onvrijwillige diensten gebruik maakten. Het kind werd tot medewerking gedwongen onder bedreiging van vuurwa pens en messen, zo zegt haar vader, die anoniem wenst te blijven. De daders, die nog vrij rondlopen, zouden sinds de aangifte bij wijze van provocatie re gelmatig opvallend langs de woning van de familie paraderen. De ouders van het slacht offertje hebben het huis te koop gezet om te ontkomen aan wat zij als terreur beschou wen. Het kind werd door de groep opgehaald als haar ouders niet thuis waren. Geblinddoekt werd ze in een auto met donkere ramen r*ir een ruimte gebracht op grofweg ^en kwartier rijden van haar ouderlijk huis. De politie zegt te weten waar dat geweest is, maar weigert die plaats bekend te maken. Het meisje zelfheeft het over een ruimte die lijkt op een dancing. Daar stond een bed waarop ze door verschillende mannen beurtelings werd verkracht. De ontvoerders zouden voor de levering van de minderjari ge zijn beloond met geld en drugs. Het meisje viel ten prooi aan de bende via een vriendje dat deel uitmaakte van de groep. Volgens de vader van het meisje be staat de groep ontvoerders overwegend uit Marokkaanse jongelui, maar hebben ook Iraki's en een knaap uit Koeweit aan de ont voeringen deelgenomen. De ouders van het slachtoffertje zijn pas in een laat stadium achter de gruwelijke erva ringen van hun kind gekomen. Dat gebeur de toen het meisje voor haar belagers was gevlucht naar Amsterdam en een kleine week wegbleef. Bij een zoektocht op haar kamer vonden haar ouders aantekeningen waarin ze melding maakte van brute ver krachtingen. De vader van het meisje verwijt de politie uiterst laks optreden. Hij zegt dat hij na een eerste aangifte in mei diverse keren de gang naar het bureau heeft moeten maken voor dat de politie in de benen kwam. Ook zou hij de politie een lijst namen van de betrok kenen hebben geleverd. Het slachtoffertje is inmiddels onder psychische behandeling. De Drentse politie ontkent dat ze traag rea geert op de aangifte. Na eerder contact met de politie is in mei definitief aangifte ge daan. „We hebben daarna veel tijd nodig gehad om de zaak zó uit te werken dat we er ook iets mee kunnen. Ik begrijp dat dat voor de betrokkenen moeilijk te accepteren valt. Vergelijk het maar met een inbraak. Slacht offers zien ook het liefst dat we dezelfde dag nog boeven gaan vangen. Maar zo werkt dat helaas niet", zegt woordvoerder Panman. „Ik kan me heel goed voorstellen dat de va der zich hevig ongerust maakt en had ver wacht dat wij direct tot arrestaties waren over gegaan. Maar dat kan niet. Je moet eerst bewijzen verzamelen. We zijn met de voorbereidingen daarvan bezig." Inmiddels is een team van zes rechercheurs op de zaak gezet. Panman zegt te verwachten dat het team 'weken, zo niet maanden' nodig heeft om de affaire uit te pluizen. De politiewoordvoerder beklemtoont dat de politie het verhaal van het meisje serieus neemt. „We gaan er geen moment vanuit dat ze maar wat verzonnen heeft. Dat is ab soluut niet aan de orde." Volgens hem is het verhaal van de vader echter wel gekleurd, al weigert hij te zeggen in welk opzicht. In het belang van het onderzoek wil de politie in houdelijk geen mededelingen doen. Ook persofficier Wolters van het openbaar ministerie in Assen weigert in het belang van het onderdek op de zaak in te gaan. wijk aan zee/gpd - De politie heeft een verdachte aangehou den inzake de moord op de 58- jarige Irene de Graaf uit Wijk aan Zee, zo is gisteren door een woordvoerder bevestigd. De man, van wie nog geen per soonsgegevens zijn vrijgegeven, is al voorgeleid aan de rechter commissaris en de raadkamer. Irene de Graaf werd op 11 juli dood in haar woning aangetrof fen door een bekende, die al een paar dagen niets had gehoord of gezien van de op zichzelf leven de vrouw. Sectie wees uit dat haar schedel was ingeslagen. Een buurtonderzoek leverde niets op, omdat de vrouw nau welijks contacten had met haar omgeving. De hoofdofficier van justitie in Haarlem loofde daar na een beloning uit van 20.000 euro voor de 'gouden tip'. In au gustus werd aandacht besteed aan de moordzaak in het televi sieprogramma 'Opsporing Ver zocht'. Naar aanleiding daarvan belden acht kijkers, van wie één ook een naam noemde. Het is niet bekend of dit de naam van de nu aangehouden verdachte is. Naar verluidt zou het gaan om een inwoner van Wijk aan Zee van achter in de dertig, die al bekend stond als gewelddadig. Een politiewoord voerder kon dit niet bevestigen. COMMENTAAR Op uitgerekend dezelfde dag dat de beveiliging van oud- PvdA-leider Melkert is opgeheven, is een actievoerder van Greenpeace binnengedrongen in de grote vergaderzaal van de Tweede Kamer. Melkert weet zich intussen veilig in de anonimiteit van Washington, hoewel deze stad tot de meest criminele van de Verenigde Staten gerekend mag worden. Maar voor ministers en Kamerleden in Den Haag is het schokkend dat een man in driedelig pak zomaar plaats kan nemen achter het spreekgestoelte. Greenpeace had met zijn actie op zichzelf geen kwaad in de zin. Voor de derde achtereenvolgende keer heeft de organi satie aandacht afgedwongen voor het ontbreken van een mi lieuminister. Het feit dat het kabinet-Balkenende geen aparte bewindsman voor milieu heeft aangesteld, is niet alleen de milieubeweging een doom in het oog. Ook vijf voormalige ministers van milieu, onder wie nota bene twee WD'ers, be treuren de lage prioriteit voor natuur en milieu. Toch heeft Greenpeace met haar laatste actie een grens overschreden. Eerder lukte het dezelfde man, gezeten in een Mercedes met chauffeur, als de nieuwe 'minister' van milieu het terrein van paleis Huis ten Bosch op te rijden voor het bekende statie portret. Deze actie zou met enige goede wil nog als ludiek beschouwd kunnen worden. Zijn tweede poging om de na tionale vergaderzaal binnen te dringen, vormt echter een di recte bedreiging van het gevoel van veiligheid van onze volksvertegenwoordigers. Greenpeace zou zich moeten beseffen dat Nederland na de moord op Pirn Fortuyn is veranderd. Niet alleen het politieke landschap is overhoop gegooid, maar het land heeft ook iets van zijn onschuld verloren. Politici van alle gezindten moe ten zonder angst en beven hun politieke opvattingen en ide alen kunnen blijven uitdragen. Het gestunt van Greenpeace draagt bij aan een voortgaande verharding van de verhou dingen en verscherping van het veiligheidsbeleid. Zo ver wordt het huis van de democratie tot een gevangenis voor zijn bewoners en een gesloten vesting voor de buitenwacht. door Ap van den Berg den haag - Kerkbesturen die ille galen onderdak bieden, moeten over enige tijd voluit meewerken aan uitzetting van die illegalen. Ze kunnen dan niet meer scher men met het kerkasiel. Dat zegt justitieminister Piet Hein Donner (CDA). „Als kerken weigeren de autori teiten te gehoorzamen, plaatsen ze zich buiten de wet en dat is iets anders dan godsdienstvrij heid", vindt Donner. Het kabinet wil illegaliteit bij wet strafbaar stellen. Vanaf dat mo ment mogen gemeenten niet langer voor de opvang van uit geprocedeerde asielzoekers en andere illegalen zorgen. Ze doen dat om humanitaire redenen, maar frustreren doelbewust het rijksbeleid. Dit is erop gericht hen zo spoedig mogelijk over de grens te zetten. Om verdere te genwerking te voorkomen, gaat het kabinet een aantal sluitende afspraken maken met de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten. WD-leider Gerrit Zalm zei dins dag in een interview dat wat hem betreft ook de kerken zich aan die afspraken moeten hou den. Donner deelt Zalm's opvat ting. „Punt is wel dat een kerk niet onder de publieke sector valt, maar als particulier moet worden aangemerkt. En die mag er - net zoals u en ik - best voor zorgen dat anderen een dak bo ven hun hoofd hebben", legt Donner uit. „Maar als puntje bij paaltje komt en de autoriteiten tot uit zetting willen overgaan, dan moet men meewerken. Ver schuilen achter het kerkasiel heeft geen zin. Kerkasiel is geen juridische figuur, maar een mid deleeuws begripWanneer ille galiteit eenmaal bij wet strafbaar is, hebben politie en justitie meer mogelijkheden om een il- „Kerken beëindigen niet zo maar het kerkasiel van uitge procedeerde asielzoekers om dat de overheid dat eist" Dat zegt Michel Peters, secretaris van de projectgroep vluchte lingen van de Raad van Ker ken. Hij zegt verder niet ver baasd te zijn over de uitspra ken van de CDA-minister. „Het CDA heeft een hard asielzoekersbeleid. Maar het is wel verrassend dat de christe lijke kant van het CDA zo wei nig zichtbaar is." legaal desnoods met geweld uit een woning of kerk te halen. „Wat moet dat moet. Nu ge beurt dat zelden, ja. Ook al om dat dat niet zo'n heel prettig ge zicht is." Over de strafmaat voor hulp aan illegalen zijn op het departement van justitie en bin nen het kabinet nog geen bin dende afspraken gemaakt Die zouden uiteen kunnen lopen van een forse boete tot een ge vangenisstraf den haag/anp - De coalitiepar tijen CDA, LPF en WD willen dat de verlofknip, het kabinets plan om werknemers die sparen voor verlof een financiële bonus te geven, van tafel gaat. Zij zien meer in een fiscale regeling waarbij werknemers voor allerlei vormen van verlof en pensioen kunnen sparen. Dat bleek gisteren tijdens de al gemene politieke beschouwin gen in de Tweede Kamer, waar in de kabinetsplannen voor vol gend jaar worden besproken. Zoals tijdens prinsjesdag al bleek, lieten de oppositiepartij en geen spaan heel van de door bezuinigingen overheerste plan nen voor 2003. Ook de coalitiepartijen bleken nog niet tevreden. Zij vinden dat de vorige maand door minister De Geus (sociale zaken) gepre senteerde verlofknip onvol doende tegemoet komt aan de behoeften van werknemers. De verlofknip is voor 200 tot 400 miljoen euro een tegemoetko ming voor het schrappen van het spaarloon per 1 januari. CDA, LPF en WD willen dat er sneller gespaard kan worden en bovendien voor meer vormen van vrije tijd, zoals zorgverlof, ouderschapsverlof, opfrisverlof, 'sabbitical' en pensioen. Fractie leider van de LPF Wijnschenk bepleitte teruggave van het kwartje van Kok in 2003 in plaats van 2004 en verder 1 mil jard premieverlaging voor werk gevers. Een financiële dekking gaf de LPF daarvoor echter nog niet. Ook de WD wilde de plan nen nog iets aanpassen. WD- leider Zalm stelde voor ongeveer 140 miljoen euro extra voor vei ligheid vrij te maken door onder meer de verkoop van land bouwgronden door te zetten. Het plan lijkt voldoende steun te krijgen. PvdA, Groenlinks en D66 presenteerden alternatieve plannen. Daarin investeren zij meer in zorg, onderwijs en mi lieu, schroeven ze de koop kracht van vooral lage inko mensgroepen op en schrappen zij onder meer bezuinigingen op gesubsidieerde arbeid. (advertentie) v www.floriade.com Rabobank Bij uw bezoek aan de Floriade de vierde toegangskaart gratis! Tegen inlevering van deze bon bij de kassa's van de Floriade, krijgt u bij aankoop van drie toegangskaarten voor volwassenen 17,00 Eurode vierde toegangskaart gratis. D«e actie geldt niet In combinatie met andere acties. NI» Inwisselbaar tegen contanten. ^ie actie is geldig tot en met 10 oktober 2002

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3