!,msnaptjk 'Ook huizenprijzen aan ranHi kunnen fors dalen' monstraties Siemens Gedeputeerde overleeft motie van wantrouwen Twintig jaar getreiter aan de Engelselaan Bedreigde politicologe zegt spreekbeurt af Leidsch Dagblad I i verkracht irijding Tweede Kamer gaat op slot GOEDHART ^i^BOUWHUIS QuantumSpeed: de snelste Nederlandsche Bank ziet relatie met beursmalaise Felle brand verwoest loods in Katwijk Oppositie moet bakzeil halen Voorhoutse bollenkweker sleept buurman voor rechter om 'klaagmuur' Max: een nieuwe poging tot oprichting ouderenomroep Leidse ex-moslim vanwege kritiek op islam met de dood bedreigd DJ. Leidsch Dagblad gsverhalen den voort te loodjes :™a iwembad 'redde Idieren vinkei m derdorp WOORD )f dat humor ti het hoofd zit thart; Ipen hebben b voor humor Af en toe zon ruim 300 cursussen starten op 30 september. 0800-699 99 99 of schrijf nu in: www.rovc.nl Verplancke lij CVAH Bot F j™bei b Verplancke ver- er als voorzitter itrale Vereniging ibulante Handel, af in. De CVAH, die de lehartigt van markt - op markten in Lei- idse regio, Rijn- en en de Duin- en Bol- ffilt zo'n 8.000 leden, neemt afscheid om- dt dat hij na 12,5 jaar it maken voor vers imdat hij het te druk Stichting Stadspar- eiden, waarvan hij /er p 18-jarige vrouw is iddag verkracht door ende man, met wie lie middag met haar tsing was gekomen. Ie de politie Limburg eravond. De vrouw in Melderslo en Horst aangereden door Ie hl ende automobilist. 0. S de haar naar huis te naar verkrachtte haar idpad enkele kilome- op. De dader ging er vandoor. icht trd NR. 43032 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 wrvjcr\ic,n i i /virv-\r\ i iodvj Leidsch Dagblad door Peter Groenendijk leiden - De Leidse Rivierenbuurt is door het oog van de naald ge gaan. De honderd vaten met chemische vloeistoffen die in de nacht van dinsdag op woensdag in een garagebox aan de Leededwarsstraat in beslag wer den genomen, hadden bij brand voor een ramp kunnen zorgen. En dat gevaar was niet denk beeldig. „Kinderen waren rond de garage regelmatig in de weer met vuur", zegt een bewoonster, die uit angst voor de eigenaars van de garage haar naam niet wil noemen. „Stel je toch eens voor dat die garage een keer open had gestaan, en dat die kinderen naar binnen waren ge gaan om daar fikkie te steken." De in totaal tweeduizend liter chemische vloeistof die werd aangetroffen wordt gebruikt voor de productie van syntheti sche drugs als xtc en gbh. „Maar dat het om drugs ging, had ik nooit gedacht." Sommige buurtbewoners hadden al lan ger het idee dat in de garagebox aan de Leededwarsstraat dingen gebeurden die het daglicht niet konden verdragen. „Er stonden regelmatig busjes en er werden middenin de nacht allerlei spul len in- en uitgeladen", zegt een vrouw, die vanuit haar woning recht op de bewuste garage in de Leidse Rivierenbuurt kijkt. De politie Hollands Midden be vestigt dat de Rivieren dankzij de oplettende bewoner is ont snapt aan een ramp. „Uit on derzoek weten we nu dat het gaat om chemische stoffen waarmee je echt moet oppas sen. Als dat spul met vuur in aanraking komt, gebeurt zonder twijfel iets heel ergs." denhaag - De toegangscontrole tot de Tweede Kamer wordt 'waterdicht gemaakt'. Deze toe zegging deed kamervoorzitter Weisglas gisteravond nadat een milieuactivist van Greenpeace erin was geslaagd de vergader zaal tijdens de algemene be schouwingen binnen te dringen. Een ludieke actie, vond de de monstrant zelf. Maar sommige ministers, en vooral de LPF- fractie, schrokken zich een on geluk. Het incident gebeurde vlak voordat WD-ffactieleider Zalm het woord wilde nemen. In de buurt van het spreekge stoelte werd de man meteen af gevoerd. Volgens de LPF werden eerdere verzoeken van de fractie om verscherping van de beveili ging rfauwelijks serieus geno men. „We hebben 11 september gehad en de moord op Pim For- tuyn", aldus fractiesecretaris Eerdmans. Uit onvrede over de houding van het kamerpresidi um, dat de regels voor beveili ging vaststelt, gaf LPF-kamerlid Janssen van Raay zijn zetel daags voor het incident op. LPF- minister Heinsbroek zei zich na de actie niet meer volledig veilig te voelen. CDA-staatssecretaris Ross stelde vast: „Als je kwaad wil, kan je hier zomaar met een stengun binnenlopen". Pagina Binnenland i: Commentaar (advertenties) s minder igen voor ouderen «reacties nkrijk op duyi t be- Ing Papon Ie ndet tin tok ts ien hebben oeilijk op enio «idsmarkt wind OPGERICHT 1 MAART 1860 donderdag 19 SEPTEMBER 2002 [DE ANDERE JUWELIER ^R'e/iers^0- Maarsraansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 Zaterdag 21 september van 11.00 - 16.00 uur. (combi-magnetron) oven van Nederland. 'na, Hoorn 126a, Alphen a/d Rijn, telefoon 0172 - 42 21 00 den haag/gpd - De malaise op de Amsterdamse beurs zou een vooraankondiging kunnen zijn van dalende prijzen op de huizen markt. In het verleden volgden de huizenprijzen met een vertra ging de aandelenkoersen, stelt De Nederlandsche Bank (DNB) in zijn jongste kwartaalbericht De Amsterdamse beurs kreeg gisteren een nieuwe dreun te verwerken met een daling van bijna vijf procent. Ook elders in Europa liepen de beurzen giste ren forse averij op. Vanochtend trad een licht herstel op. De meeste aandelenmarkten in Eu ropa krabbelden weer op. De Amsterdamse AEX stond na een uur handelen bp een winst van 1,3 procent op een stand van 320, maar zakte later op de och tend weer terug. Volgens DNB hebben de prijsni veaus van aandelen en huizen op de lange termijn een gelijk- gaand verloop. In grafieken van de toezichthouder is duidelijk te zien dat de twee elkaar sinds be gin jaren tachtig volgen. Er zit echter een vertraging op van tussen de 2 en de 3,5 jaar; dalen de aandelenkoersen, dan volgen de huizenprijzen die trend en kele jaren later. De samenhang tussen huizen prijzen en aandelenkoersen zit hem volgens DNB in de winst groei van bedrijven. De aande lenkoersen volgen over het alge meen de winsten van bedrijven. Die winsten zijn op zich weer afhankelijk van de groei van de economie. In een bloeiende economie stijgen de lonen snel ler, waardoor gezinnen meer kunnen lenen. Wie meer geld heeft, kan meer bieden voor zijn (droom)huis. Toch is het niet zeker dat de huizenprijzen ook werkelijk zul len dalen in lijn met de huidige malaise op de beurs. De economie laat zich niet met zekerheid voorspellen en de huizenmarkt en de aandelen markt hebben ieder hun eigen sentiment. Belangrijk verschil is dat aandelenkoersen vooral door internationale ontwikkelin gen worden bepaald, terwijl hui zenprijzen in sterke mate afhan gen van regionale en lokale fac toren. De huizenprijzen zijn sinds eind vorig jaar in rustiger vaarwater gekomen. Na jaren van welhaast ongebreidelde stijgingen, is er over het algemeen sprake van stabilisering van de prijzen. De aandelenkoersen vertonen al twee achtereenvolgende jaren een dalende lijn. Pagina Economie: Beurs op laagste punt in vijfjaar katwijk Een felle brand heeft vannacht een grote loods aan de Valkenburgseweg in Katwijk ver woest. In het gebouw stonden onder meer drie au to's en een heftruck, maar lagen ook een oliedrum en achttien gasflessen opgeslagen. Het olievat is geëxplodeerd en in een weiland verderop terecht gekomen. De gasflessen zijn door de brandweer uit het pand gehaald. De oorzaak van de brand was vanmorgen nog niet bekend. Het vuur werd even voor tweeën ontdekt door de eigenaar van de loods. Op het moment dat de Katwijkse brandweer arriveerde, sloegen de vlammen al boven de loods uit. Het korps riep dan ook snel de hulp in van de korpsen uit Noordwijk en Valkenburg. Na ruim een half uur was de brandweer de brand meester. Foto: Frans Roomer den haag/anp - Gedeputeerde Houtman van de provincie Zuid-Holland heeft gisteren een motie van wantrouwen over leefd tijdens een vergadering van Provinciale Staten in Den Haag. De oppositie diende de motie in omdat Houtman (SGP- /Christenunie) niet hard genoeg zou hebben ingegrepen toen zich problemen voordeden op de terreinen Vervoer en Verkeer waarvoor hij politiek verant woordelijk is. Een meerderheid in Provinciale Staten wees de motie van wantrouwen uitein delijk af. Uit het rapport van accoun tantsbureau Arthur Andersen kwam naar voren dat ambtena ren van de dienst Beheer en On derhoud jarenlang projecten onderhands in plaats van open baar aanbesteedden. Er bestond De woning van de familie Kortekaas aan de Voorhoutse Engelselaan is 'opgesierd' met leuzen tegen de pesterijen van buurman Piet Verde- gaal. Foto: Dick Hogewoning door Sjaak Smakman voorhout - De treiterijen begonnen, zegt de 83-jarige mevrouw Kortekaas, twintig jaar geleden. Toen ging haar man Dorus met pensioen en had hij geen zin meer om de machines van zijn buurman en bollenkwe ker Piet Verdegaal te blijven repareren. Eerst werden er scheldwoorden geroepen, en bloembollen gegooid door jongens die door Verdegaal waren opgestookt. Maar het sar ren ging van kwaad tot erger. Het echtpaar Kortekaas liet het er niet bij zitten. Een dikke tien jaar geleden hing het aan de gevel van hun huis aan de Engelse laan in Voorhout de eerste poster, met als tekst: 'Piet, dit heeft je moeder je toch niet geleerd?'. Vele andere leuzen zouden volgen, waar door de gevel van het huis inmiddels bijna achter de tekstborden is verdwenen. En de ze week staat Dorus Kortekaas - in zijn hele leven ooit één keer beboet voor het rijden door rood licht - twee keer voor de rechter. Dinsdag moest hij zich voor de politierech ter verantwoorden voor het inslaan van drie ruiten van het kantoor van Verdegaal. Vol gens hem ging hij 'door het lint' toen Verde gaal zijn huis binnendrong op een moment dat zijn invalide vrouw alleen thuis was. Morgen dient een kort geding waarin Verde gaal eist dat Kortekaas alle borden op de ge vel van zijn huis weghaalt, op straffe van een dwangsom van 5.000 euro per dag. „Het is geen mens, het is een beest", zegt Kortekaas over zijn buurman, na een uur praten over alles wat hij en zijn vrouw heb ben moeten doorstaan. „Ze gaan door tot we kapot zijn", zegt zijn vrouw. Maar nie mand gelooft hen. Alle autoriteiten kiezen de kant van de voor malige CDA-voorzitter van Voorhout. „Hij heeft maatschappelijk aanzien. Hij is hier heer en meester", zegt mevrouw Kortekaas bitter. Burgemeester De Ronde, de politie, achtereenvolgende pastoors in Voorhout, Noordwijk en Sassenheim: overal waar ze kwamen, vingen ze bot. Kortekaas schimpt op de dagvaarding, waarin Verdegaal stelt dat hij zich bedreigd voelt. Als Verdegaal in de verte langsfietst: „Moet je kijken: hij is 60, een bonk van een vent. Denk je dat ik die durf te bedreigen? Ik ben 85 en kan niet eens lopen zonder stok." Verdegaal zelf wil hangende de rechtszaak geen commentaar geven. Hij wil alleen kwijt dat zijn buurman 'lichtelijk geestelijk ge stoord' is. Zijn advocaat P. Duijsens zegt niet precies te weten wat de aanleiding was voor de ruzie, maar meent dat er nu wel een einde aan moet komen. De ingeslagen ruiten vorige maand waren slechts de druppel die de em mer deed overlopen. „Er hangen ook borden aan de muur als: (Klein)kinderen, hoedt u voor uw (o)pa'. Je kunt je voorstellen dat het niet prettig is om daar elke dag langs te rijden." Pagina R.2: 'Familie Verdegaal heeft hier al jaren geen leven leiden - De Leidse politicologe Ayaan Hirsi Ali heeft de PvdA- afdeling Leiden laten weten dat zij vanavond niet aanwezig kan zijn tijdens de ledenbijeen komst Hirsi Ali zou in discussie gaan met Leidse PvdA-leden over haar kritiek op de islam, maar deze week is zij vanwege haar standpunten met de dood bedreigd. De politie heeft haar aangeraden zich voorlopig niet in het openbaar te vertonen. Hirsi Ali, woonachtig in Leiden en van Somalische komaf, is ex- moslim en uitte recentelijk zwa re kritiek op haar voormalige ge loofsgenoten. De islam kan, ge meten aan bepaalde criteria, een achterlijke cultuur worden genoemd, zei ze vorige week in het televisieprogramma Barend Van Dorp. Daarop ontvingen zij en haar in Engeland wonen de vader enkele ernstige bedrei gingen. De PvdA-afdeling Leiden rea geert verontwaardigd op het nieuws over Hirsi Ali. In een ver klaring meldt het partijbestuur 'vervuld van walging en af schuw" kennis te hebben geno men van de 'dreigementen van moslimextremisten'. De PvdA vindt het schokkend dat 'op nieuw geprobeerd wordt ie mand de mond te snoeren on der dreiging van fysiek geweld". Fractievoorzitter Conny Broeyer stelt dat zij en de meeste van haar partijgenoten veel stand punten van Hirsi Ali niet delen. Dat is begrijpelijk, want de poli ticologe heeft ook fikse kritiek geuit op linkse politici. „Onder linkse denkers in Nederland is het een ideologie geworden om allochtonen koste wat kost te beschermen", zei ze onlangs. „Moslims hebben daarvan veel misbruik gemaakt." Fractievoor zitter Broeyer: „Als ze naar de bijeenkomst was gekomen, had den we waarschijnlijk een heel pittige discussie gehad. Ik deel diverse van haar standpunten niet. Ik ben bijzonder boos van wege het feit dat zij haar me ning, hoe afwijkend ook, niet meer mag vertolken." De PvdA-bijeenkomst van van avond gaat overigens wel door. Broeyer: „Natuurlijk zullen we ingaan op het oorspronkelijke onderwerp, maar we willen nu ook praten over het feit dat het steeds moeilijker wordt om voor je eigen mening uit te komen." een systeem met valse facturen en mogelijk corruptie. Beheer en Onderhoud is verantwoorde lijk voor het onderhoud van provinciale wegen en bermen. De conclusies van Andersen leidden tot de schorsing van drie ambtenaren. Vijf leidingge venden werden uit hun functie ontheven. WD-fractievoorzitter Aptroot verweet Houtman dat deze te voorzichtig had geopereerd waar hard ingrijpen noodzake lijk was. Houtman zelf om schreef de motie van wantrou wen als een 'flinterdun' politiek gebaar. Hij vindt dat hij wel de gelijk goed heeft gereageerd op de kritische rapportages. Een ruime meerderheid van Provin ciale Staten onderschreef die opinie en verwierp de motie van wantrouwen. zoetermeer/gpd - Na De Nieu we Omroep gaat nu Max het proberen: een landelijke publie ke omroep voor ouderen. Max is een initiatief van drie Zoeter- meerders, onder wie Jan Slagter (van Stichting Welzijn Gehandi capten Nederland, de actie voor mkz-boeren en de promotie- vliegtuigjes voor de LPF). Max staat voor 'maximaal in het leven staan', 'maximale levens ervaring', maximale aandacht verdienen'. Max wil dat vijftig plussers de plek op radio en te levisie krijgen die ze verdienen. Slagter, zelf met 48 jaar net niet behorend tot de doelgroep: „Sinds de fiscalisering van de omroepbijdragen wordt eender de betaald door vijftigplussers. Maar dat zie je niet terug in de programma's. Ik hoorde van ou deren dat ze eerst langs dertig zenders moeten zappen om bij België uit te komen. Wij willen het evenwicht weer terug." Max zal eerst 50.000 leden moe ten vinden en een goed om- roepplan moeten opstellen, wil len de initiatiefnemers kans ma ken op zendtijd. Met een voor lopige zendmachtiging zou Max honderd uur televisie en vijf honderd uur radio mogen bren gen. Maar dan hebben we het al over 2005 en is Slagter zelf ook vijftigplusser. Het is overigens de vraag of het rijk Max zendtijd verleent. Eer der voldeed De Nieuwe Om roep, van onder anderen Aad van den Heuvel, aan de leden- eis, maar kreeg hij toch nul op het rekest omdat de omroep on voldoende toevoegde. Pagina Media: Max wil vijftigplussers aan zich binden Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamHMnV _H/ Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau i 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www. leidschdagblad. n I üiaïnin.w.i'.aftim.'i

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1