Omroep Max wil vijftigplussers aan zich bind MEDIA 'Nieuwe formules onze kracht' Ruimschoots genieten van Buena Vista Social Club Tina start pc-spel voor jonge meidei Opmars Endemo Spanje en Z-Ame Dwangsom Radio 538 van de baan 1,7 Miljoen mensen zagen troonrede Radio 2 gaat ook in nacht uitzenden Soap over Adam Curry in de maak den haag/anp - De gemeente Utrecht heeft Radio 538 ten on rechte een dwangsom opgelegd voor het illegaal plakken van grote hoeveelheden reclame in deze stad. Dat heeft de Raad van State gisteren bepaald. Volgens de Raad van State is Ra dio 538 niet verantwoordelijk geweest voor de vele reclame posters die de stad in juni 1999 sierden. Van een opdracht van Radio 538 is niet gebleken, aldus de raad. In juni 1999 trof de gemeente Utrecht in de stad overal illegaal geplakte reclameposters van Ra dio 538 aan. De gemeente legde het radiostation een dwangsom op van destijds 500 gulden per illegale reclameposter, met een maximum van 50.000 gulden. Radio 538 heeft altijd volgehou den dat het nietc mei de poster actie te maken haa. iict station zou geen plakkers in dienst heb ben en ook niemand daartoe opdracht hebben gegeven. Vol gens de gemeente is het echter geen toeval dat de actie samen viel met een publiciteitscam pagne van het radiostation. De Raad van State stelt dat de ge meente daarvoor geen bewijs heeft geleverd. Volgens de ra diozender hebben sympathisan ten en luisteraars de posters ge plakt Hilversum - Ruim 1,7 miljoen mensen hebben dinsdag tijdens prinsjesdag gekeken naar de troonrede op televisie. De meerderheid, 1,5 miljoen, keek naar de rechtstreekse uit zending op Nederland 2. De overige 160.000 mensen stem den af op Nederland 1, waar de troonrede werd vertaald door een gebarentolk. De rit in de Gouden Koets naar de Ridderzaal en terug naar het werkpaleis van koningin Beatrix, Paleis Noordeinde, werd door gemiddeld 1,2 miljoen kijkers gevolgd. Gemiddeld 1,4 miljoen mensen zagen op televisie hoe koningin Beatrix, prinses Méxi- ma, kroonprins Willem Alexan der, mr. Pieter van Vollenhoven en zijn vrouw prinses Margriet, prins Constantijn, zijn vrouw Laurentien en prins Friso het volk toe wuifden tijdens de tra ditionele balkonscène. Het poli tieke deel van de NOS-uitzen- ding werd door 700.000 mensen bekeken. Dat zijn er ruim 100.000 meer dan vorig jaar. De NOS denkt dat dit komt omdat televisiekijkend Nederland nieuwsgierig was naar het nieu we kabinet en de vele nieuwe gezichten daarin. hilversum/mediaredactie - Ra dio 2 krijgt in het nieuwe jaar een eigen nachtprogrammering. Momenteel wordt de publieke zender na één uur 's nachts nog gecombineerd met de nieuws- en actualiteitenzender Radio 1. Volgens zendercoördinator Kees Toering van Radio 2 is het tijd dat zijn zender 'volwassen wordt'. „Radio 2 moet als één van de grootste radiozenders van Ne derland gewoon een eigen nachtprogrammering hebben. Nu is er mengelmoesje van al lerlei programma's te horen. Die zijn ook goed, maar op sommi gen zit de luisteraar van Radio 2 niet te wachten", aldus Kees Toering. - De zendercoördinator is volgens eigen zeggen drie jaar bezig ge weest om de omroepen zover te krijgen. „Ze hebben nu allemaal toegezegd mee te werken. De komende drieënhalve maand gaan we het schema opzetten. Ik kan nog geen namen en rug nummers noemen, maar het moet een echte muzieknacht worden. Zo weinig mogelijk ge praat in elk geval." De kosten voor de 35 extra pro gramma-uren in de week vallen daarom volgens Toering mee. „Er zal namelijk vooral muziek worden gedraaid." Hilversum - Er is een docusoap in de maak over het dagelijkse leven van media-ondernemer en dj Adam Curry, zijn vrouw Patricia Paay en dochter Christi na. Welke omroep de soap, getiteld Adams Family, zal uitzenden en op welk moment is nog niet be kend. Volgens Curry onderhan delt hij met enkele televiezen- ders. Meer wil hij hierover niet kwijt. door René Lamers zoetermeer - „Een BNN voor ou deren. So what? Het is nu één grote eenheidsworst". Jan Slag ter is er heilig van overtuigd dat het hem zal lukken om Max, zo als zijn ouderenomroep moet gaan heten, het levenslicht te la ten zien. Maandag heeft hij alles bij de notaris vast laten leggen en dinsdag werd de naam gelan ceerd tijdens de 50+ Beurs in de Utrechtse Jaarbeurs. „Mijn kritiek op de publieke omroepen is dat de vijftigplus sers vergeten zijn. Neem bij voorbeeld prijsprogramma's. Die gaan altijd over jongeren: bungeejumpen of op een tro pisch eiland. Terwijl ouderen ook veel op vakantie gaan. En dat ouderen niet interessant zouden zijn voor de commercie is ook een achterhaald beeld. Die onderzoeksbureaus onder vragen volgens mij de vijftig plussers zelf niet eens. Dan heb ik: 'kom op voor je rechten'. Het beeld dat de media vaak schet sen van ouderen, dat ze lastig zijn, is achterhaald. Na je vijftig ste word je geacht niets meer te doen; je wordt aan de kant ge zet. Maar neem mijn vader, die is 84, koopt een i-mode en rijdt gewoon in een auto. En ze zijn niet zo merkvast. Mijn vader was 74, had altijd Ford gereden, en kocht ineens een ander merk. Ouderen kunnen juist heel veel betekenen voor de sa menleving, door hun kennis en ervaring. Ze leven ook langer en hebben een schat aan informa tie. Wij willen aangeven dat het met ouderen niet altijd tobben is; zo van vader is dement en moeder moet naar een verzor gingstehuis". Het betoog van Jan Slagter, me de-oprichter van Max, is helder. Maar dat was het verhaal van KRO-coryfee Aad van den Heu vel en de zijnen ook. En toch werd De Nieuwe Omroep door het ministerie niet erkend als publieke omroep, ondanks de tachtigduizend leden die ze al vergaard had. DNO zou zich in haar plannen te weinig onder scheiden van het reeds bestaan de aanbod op de Nederlandse publieke zenders. Maar Max is anders, verzekert de Zoeter- meerder. „We hebben uitgebreid gesprek ken gevoerd met ouderen. Brainstormsessies. Dan hoor je heel veeL Dan blijkt dat ouderen meer programma's over cultuur en onze geschiedenis willen. Ze willen ook een programma heb ben om weer echt te kunnen la chen. Een goed voorbeeld is Toen was geluk heel gewoon; dat is een kijkcijferkanon, verzin dat maar eens." „We willen ook een goed boe kenprogramma. We hadden vroeger wel Zeeman met boe ken, maar dat was niet om aan te gluren. Ouderen vragen ook: waarom gebruiken jongeren XTC? Wij willen een brug slaan van de ouderen naar de jonge ren. En we willen een leuk spel- programma, zoiets als Met het mes op tafel van Joost Prinsen. Het hoeft niet meteen zo te zijn dat mensen met een miljoen weggaan. En op de radio willen we soap-hoorspelen brengen. Of een gezondheidsprogramma, met nu eens niet 'meneer is be handeld en maakt het nu zo', maar 'hoe kunnen we het voor komen?' En Nederlandse arties ten die op andere zenders niet meer gedraaid mogen worden; gewoon een uur muziek van een Nederlandse artiest. We hebben natuurlijk wel met zendercoör dinatoren te maken, maar die houden geen programma's te gen, maar wijzen ze een tijdstip toe". Vroeger Ouderen willen de sfeer van vroeger terug, zo lijkt het. „Nee, nee, het is niet zo dat ze iets te rug willen", corrigeert Slagter. „Dan kan je net zo goed naar het NOB-archief. We willen een nieuwe invulling. Maar dan niet zoals Paul de Leeuw dat doet; die zal je bij Max niet zien". Al met al dure programma, zo op het eerste gezicht. „Welnee", valt Slagter in. „Men maakt het duur. Zie laten het bij Endemol maken. Maar ga eens buiten de deur kijken. Of probeer zelf eens een 'format' te bedenken. En met het geld dat de omroepen krijgen, kun je prachtige pro gramma's maken; dan heb je het over honderden miljoenen. Bij Max zal het ook absoluut niet gebeuren dat een presenta- Mede-oprichter Jan Slagter van de splinternieuwe omroepvereniging Max bij een camera. Foto: GPD/Jacques Zorgman tor voor een miljoen binnenge haald wordt". En er zal het nodige geld via le den binnen moeten komen. So wieso zijn er vijftigduizend le den nodig voor een voorlopige zendmachtiging voor honderd uur televisie en vijfhonderd uur radio. Die betalen ieder 6,50 eu ro per jaar. „Kijk, het zal echt niet zo zijn dat mensen zeggen: 'ik ben vijftigplus, dus word ik lid. Want misschien zijn ze al dertig jaar lid van de NCRV. En ouderen zijn heel kritisch, ge lukkig. Maar als je Plus Magazine 250.1 nees heeft en op de meer dan 100.000 verwacht worden..." VPRO's Villa Achterwerk drijft (weer) op veel eigen producties - Komend najaar drijft VPRO's jeugdrubriek Villa Achterwerk meer dan ooit op ei gen producties. Zo'n tachtig procent van alle programma's die de komende maanden op zondagochtend of in het Villa- kwartierde om zes uur 's avonds getoond worden, zijn van eigen makelij. „De kracht van Villa Achterwerk zit 'm er in dat we steeds met nieuwe programma's en nieuwe formules komen", al dus Anna van der Staak, groeps- redacteur jeugd bij de VPRO. Het afgelopen jaar vertaalde die investeringen in eigen produc ties zich in het winnen van drie van de in totaal zes prijzen op het internationale festival Prix Jeunesse voor kindertelevisie. Zowel de poppenserie Pop- pende, de documentaire De dag dat ik besloot Nina te zijn over een meisje dat huist in een jon genslichaam als de serie Gehei me Gedachten vielen in de prij zen. „Dat was nog nooit voorge komen", aldus Van der Staak. Toch vallen er ook de komende maanden weer een aantal kans hebbers voor een tv-onderschei- ding te ontdekken. Opvallend en bijzonder is bijvoorbeeld Ge bakken Mannedes, een verma kelijke en prachtig vormgegeven serie van zeven verhalen uit de Gouden Boekjes-reeks. Regis seur Sjoerd van den Broek werk te samen met acteurs en muzi kanten van Orkater aan een se rie waarin muziek, spel en be weging elkaar afwisselen. Kees van Kooten vertelt de verhaal- des. Mijke de Jong maakte een waar dige opvolger van de veelvuldig geroemde serie De Daltons met Ik ben Willem, een achtdelige reeks over de dromerige, achtja- rige Willem die met zijn moeder in Amsterdam woont. Zijn grote broer Mick woont bij zijn vader en diens vriendin. Mick is zijn grote voorbeeld en doet alles wat Willem wel wil maar niet durft. In zijn dromen beleeft hij echter wel allerlei spannende avonturen. De rollen in de serie die is gebaseerd op een boek van Hermine Landvreugd, wor den ondermeer vervuld door Marcel Musters, Elsie de Brauw en Willem Simons, die de hoofdrol voor zijn rekening neemt In Cantate, een muziekpro gramma voor kinderen vanaf zeven jaar maakten zangers en zangeressen als Maarten van Roozendaal, Stephan van Hoorrl, Rick de Leeuw en Greet- je Bijma een lied over een be langrijke gebeurtenis in hun le ven. En in Bevlogen vertellen kinderen die nu al zeker weten wat ze willen horen over hun 'wereldbaan'. Komende najaar staan nog drie afleveringen op stapel van het populaire programma Zaai van Plien van Bennekom, Bianca Krijgsman en Joep Onderdelin- den. Op 24 december, 31 de cember en 1 januari zijn Ingrid, Irma en postbode Siemen op de buis te zien tijdens hun winterse avonturen. Vanaf eind novem ber wordt ook de Familie van der Ploeg van cabaretiers Viggo Waas, Peter Heerschop, Joep van Deudekom, Titus Tiel Groe- nestege, Han Römer en Genio Groot weer te zien. door Frans van den Berg hoofddorp - Een computerspel voor meiden. In dat gat in de markt is het meidenblad Tina gedoken. In het kader van het 35-jarig jubileum biedt het blad de online game Beukenlaan 35 aan voor de ruim 50.000 lezeres sen van 9 tot 15 jaar. Het spel begint op 5 oktober en gaat acht weken duren. De redactie van het Sanoma- blad heeft ondervonden dat de Tinafans veelvuldig internetten en dol zijn op kwissen en spelle tjes. Toch is er nauwelijks aan bod van computerspellen voor meiden. Daarom is in de Hoofd- dorpse kantorenwijk Beuken horst het spel Beukenlaan 35 bedacht. De site www.beukenlaan35.nl is het adres van tante Fiep. Vrien- dinnenteams die meedoen moeten op het huis passen nu tante op vakantie is. Er zijn vijf ruimtes die bezocht kunnen worden. ZoiuoK tekende (in Tinastijl) 171 kat te vinden, die op t een schone kattenbal 0 st hebben. Ook kan ope izor chel roet naar binnen steekt het paard zijn 1 se(! de hoek. De telefoon ».50 en brieven met aanwi Jevii rollen door de brieveide deelnemers moeten z mogelijk op de situates ren, spelletjes spelen verzamelen. Uiteindelijk kan een| heim worden opgelos '58 geheim ontrafelt en b 21 de meeste punten he 22 zijn honderd prijzen rirr Het spel gaat acht wefitnd en in de Tina van okt 33°5N een uitleg van het spf giksi mers moeten minim, itrec per week spelen om punten te halen. Opi ke Tinadag op 5 oktol Duinrell wordt de aft h.oo Scène uit Gebakken Mannetjes dat door de VPRO wordt uitgezonden. Foto: GPD/Ruiben Le Noble Vanaf 6 oktober worden de Vil la-uitzendingen op zondagoch tend wekelijks gepresenteerd door een Villa Vip: een oude be kende uit Villa Achterwerk of ie mand die in een nieuw pro gramma is te zien. Monique Brandt hilversum/mediaredactie - En- demol is begonnen aan een op mars in Spanje. De voormalige Nederlandse televisieproducent heeft het succesvolle Gestmusic uit Barcelona overgenomen. En demol was al sinds 1994 eige naar van 60 procent van de aan delen. Gestmusic is met 185 werkne mers een van de meest succes- 10 Hf nt ur in or al. J irbe Johi Wen ite. Die J 55 h volle televisiemakers dree je. Vorig jaar behaand hoogste kijkcijfers oc levisiegeschiedenis n gramma Operacioqw Daarin werd nieuw opgeleid tot national Endemol heeft met van Gestmusic geto Sc entree in de landen^' Amerika. '.101 17. 7.30 hatz Het sprookje van een groep bejaarde Cubaanse jazzmuzikanten Hilversum - Het verhaal zou zo uit het brein van een Hollywoodse filmscript schrijver kunnen komen: een bekende Amerikaanse muzikant bezoekt een onbekend gebied, ontdekt er enkele muzikanten en maakt een cd die alle records breekt. Zo is het ongeveer gegaan met de Bu ena Vista Social Club. De Amerikaanse gitarist Ry Cooder bezocht in 1996 im mers Cuba en verzamelde enkele be jaarde muzikanten, van wie de meeste hun sporen op het eiland van Fidel Castro al lang hadden verdiend, maar nooit hadden geproefd aan een we reldsucces. Hij dook zes dagen met ze de studio in en het resultaat was een cd waarvan er wereldwijd miljoenen zijn verkocht Nu kent iedereen de Bu ena Vista Social Club en hun warme, swingende muziek. In NPS Jazz is vannacht het concert te zien dat 'los superabuelos' (de super-opa's), zoals ze tegenwoordig in Cuba worden ge noemd, gaven tijdens het North Sea Jazz Festival van vorig jaar. Reeks Het concert van de Buena Vista Social Club vormt de derde uitzending in de jazz-reeks die de NPS nog tot en met augustus 2003 elke donderdagavond uitzendt. In die reeks veel beelden van optredens tijdens het jaarlijkse evene ment in Scheveningen en herhalingen /an documentaires over ja^ en aan- jaar was en daarna was hij met het zingen op straat verdienen. Een jaar later met zijn neef Pineo een b; op privé-feesten speelde. Daar trok Ibrahim de aan< die tijd bekende Cubaansei ten en bandleiders. In de ji en zestig speelde en zong de grootste bands van het e maar hij moest tot het eind jaren negentig en op Ry Co ten om ook bekendheid bu te krijgen. Met Omara Portuondo, het vrouwelijke lid van de Buer rial Club ligt dat wat anders te in het verleden met Nat 1 en Edith Piaf. De thans 71] ra is ongetwijfeld één van d kleurrijke en beroemdste vi van Cuba. Ze steelt harten i p Vl doorleefde en genuanceerd looi waarmee ze menig verlorei sche liefde bezingt. Behalve cert is vanavond ook een in g, met haar te zien. 'Pad Eric de Bie Cubaanse leden van de Buena Vista Social Club band Omara Portuondo. Foto: AP verwante muziek die de NPS de afge lopen jaren uitzond. In december en januari zal daarbij veel aandacht zijn voor Nederlandse jaz ausici als Rita Reys, Denise Jannah, Piet Noordijk, en Mathilde San ting. Vannacht is het echter genieten met de Buena Vista è^cial Club. Sommige leden mogen dan de negentig al zijn gepasseerd, muziek maken kunnen ze nog. Een belangrijke spil in de groep vormt Ibr^m Ferrer, wiens leven al tijd in het teken van muziek heeft ge staan. Hij werd op 20 februari 1927 in een dansclub in San Luis geboren. Zijn M loeder overleed toen hij twaalf NPS Jazz: Omara Portuond Vista Social Club wordt vamge door de NPS om 00.05 uurfrn M ,and 3 uitgezonden. Tot cht-{ Nc

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10