'Air France wil belang in KLM' ECONOMIE iiekse consument woedend over 'eurozwendel' Hoogopgeleiden kiezen vaker voor koopjes Bonden schroeven eis op bij verdwijnen spaarloon KPN overweegt klacht over financiële steun MobilCom SMS-bericht als treinkaartje Bellen naar mobiel moet snel goedkoper worden Klapschaats ING officieel geopend FNV Ledenservice schrapt banen i van olie gedaald uc olieprijzen zijn lerk gedaald als ge- draakse toezegging l^cteurs onvoorwaar- |e laten. De prijs van hse lichte ruwe olie [de markten in het jen met 1,36 dollar tot ir per vat (159 liter), iden ging de prijs ag. Vanochtend werd at Brent-olie uit de 27,47 dollar geno- is 1,05 dollar of 3,7 iger dan gisteren. te luchtvaart et ten einde dinsdag 17 SEPTEMBER 2002 door Marie-Louise Thissen Rotterdam - Mensen, die hoog zijn opge leid kiezen in de supermarkt vaker voor een koopje of goedkope aanbiedingen dan mensen met minder scholing. Dat is een van de conclusies die Linda Teunter trekt uit haar onderzoek aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Donderdag hoopt ze te promoveren op 'Analyses van de effecten van verkoopacties op het aankoopgedrag van huishoudens'. „Het ligt eigenlijk niet zo voor de hand," zegt ze. „Maar uit mijn onderzoek blijkt dat mensen, die hoger zijn opgeleid evenals tweeverdieners, het vaakst koop jes aanschaffen." De oorzaak blijkt dat deze klanten die een ruimer budget heb ben, vaak pas in de supermarkt beslissen wat ze kopen. Teunter studeerde econometrie en mar keting en wilde graag een praktisch en toch wetenschappelijk onderzoek doen. Het werden de wekelijkse aanbiedingen in de supermarkten. Ze gebruikte gege vens die door GfK Consumerscan waren verzameld. Voor dat onderzoeksbureau hielden circa tweehonderd huishoudens hun aankopen van levensmiddelen thuis bij. Daardoor is bekend waar, wanneer, hoeveel en tegen welke prijs zij produc ten hebben gekocht. Een tweede infor matiebron, afkomstig van IRI Infoscan, verschafte gegevens over de aanbiedin gen in de verschillende winkels. Teunter: „Het blijkt dat de mensen, die tijdens een promotie-actie in de super markt extra pakken koffie kopen, niet meer koffie gaan drinken, maar hun aan koop een paar weken vervroegen. Alleen bij vruchtensappen heb ik ontdekt dat er in de gezinnen veel meer sap werd ge dronken dan in een normale week. Blijk baar kwam bij het ontbijt en bij de lunch meer sap dan melk of fris op tafel." Speciale aanbiedingen zijn vooral inte ressant voor fabrikanten die een nieuw merk onder de aandacht willen brengen. Een winkelier heeft minder belangstel ling voor het wisselen van merken en stelt meer prijs op extra omzet. )e malaise in de duurt zeker tot vol- iroort. De luchtvaart- ipijen zullen dit jaar emationale diensten !"d euro verlies lij- Madrid bekend- een vergadering ationale lucht- lisatie IATA. Vorig eg het verlies ruim 12 ro. Er is vooral min- jstelling voor vluch- 1 naar Noord-Ameri- Com schrapt in Europa Leeuwarden/Groningen - Ver voerbedrijf NoordNed is op een bepekt aantal treinverbindingen in Friesland en Groningen een proef begonnen met Mobiele Tic ket Service. Deelnemers aan de proef met Mobiele Ticket Service kunnen hun vervoerbewijs be stel, n op de NoordNed internet site ^n via een gratis telefoon nummer. Op de aangegeven da tum wordt het M-ticket als sms- bericht naar de mobiele telefoon van de reiziger gestuurd. In de trein moet het sms'je aan de con ducteur worden getoond. Deze voert een controle uit met behulp van een kleine computer. Tegelijk woi^.'in de M-tickets afgevinkt, waardoor hetzelfde vervoerbe wijs maar één keer kan worden gebruikt. Deelnemers kunnen tij dens de proef gebruik maken van hun bestaande mobiele abonne ment en bankrekening voor de betaling. Tot nu toe hebben zich dertig mensen voor de proef aan gemeld. Foto: ANP/Hoge Noor den a - Het Amerikaanse neem WorldCom j zijn Europese vesti- 0 banen. Daarmee het bedrijf, dat met ezen kampt, het aan- ekken buiten de Ver ten met een kwart. 1 moet leiden tot een asstroom in Europa, ig treft ook de ruim ledewerkers bij de (fan WorldCom in n. Volgens een rder verdwijnen er n de honderd en erd banen. „Gedwon- ;en zijn onvermijde- ipeloogst dan in 2001 j- De aardappeloogst (net ruim vijf miljard tent groter dan in fentraal Bureau voor k(CBS), die de cij- htend meedeelde, berekeningen geba- e cijfers van begin r. Het CBS heeft nog ing gehouden met die wegens water- t geoogst kunnen peveel procent van [elen niet gerooid V is niet duidelijk. ht weer I met VS [en panel van de We- porganisatie WTO ren geoordeeld dat jaanse anti-dum- [strijd is met de re- tije wereldhandel. De linie en tien andere I-leden hadden om ]l gevraagd. De wet, mendment', regelt rengst van boetes die e bedrijven moeten [ze hun spullen pider de kostprijs fgelrecht naar de bedrijven gaat die zijn van de dum- fTÓ-panel noemt [gaal antwoord op verlof aders vakcentrale CNV afspreken dat va- fijd krijgen om mee de bevalling van r. Het kraamverlof rs moet worden ver fee naar vijf dagen, in zijn arbeids- inota voor 2003. ;ere kraamverlof :n maanden door vraagd. Daarnaast vragen om 100 pro- ïtaling bij calamitei- lu is dat nog 70 pro door Richard Mooyman amstelveen/parijs - De toenade ring tussen de KLM en Air France lijkt in een stroomversnelling te raken. De Franse zakenkrant Les Echos meldt dat de vliegmaat schappijen onderhandelingen zijn begonnen over een alliantie die kan uitmonden in een fusie. Vol gens Les Echos wil Air France een aandeel nemen in de KLM. De KLM ontkent dat er formeel overleg gaande is met Air Fran ce. „We voeren alleen verken nende gesprekken, zoals we dat ook doen met British Airways", aldus een zegsman. Maar vol gens een goed ingevoerde bron bij de KLM zijn er op hoog ni veau gesprekken geweest, waar bij op een rijtje wordt gezet wat de bedrijven van elkaar moeten weten alvorens zaken te kunnen doen. De kans op een alliantie tussen de KLM en Air France is sterk toegenomen nu de Ameri kaanse partners willen samen werken om de luchtvaartcrisis na 11 september te overleven. De KLM-partners Northwest Airlines en Continental Airlines hebben onlangs een tienjarige overeenkomst gesloten met het aan Air France gelieerde Delta Air Lines. Als nummer vier van Europa wil de KLM op termijn aansluiting zoeken bij een van de allianties rond de drie grote maatschap pijen British Airways, Air France en Lufthansa. De Nederlandse vliegmaatschappij besloot voor lopig op eigen benen te blijven staan nadat fusiepogingen met Alitalia en British Airways mis lukten. Volgens de KLM-woordvoerder is er nog geen keuze gemaakt tussen de grote drie. Alleen Luft hansa ligt volgens hem minder voor de hand. „Met 1,3 miljard euro in kas hebben we een ster ke positie. We hebben alle tijd om rustig rond te kijken. We ne men geen overhaaste beslissin gen." De vliegmaatschappij houdt vooralsnog de deur naar zowel Air France als British Air ways open, niet in de laatste plaats om de eigen onderhande lingspositie te versterken. Behalve met Delta Air Lines werkt Air France in de alliantie SkyTeam samen met Alitalia, de Tsjechische maatschappij CSA, Korean Air en AeroMexico De Franse regering kondigde eind juli aan dat Air France zal wor den geprivatiseerd. Het meer derheidsaandeel van de staat zal worden beperkt tot circa 20 tot 25 procent. Dat zou de weg vrij maken voor een aandeel in de KLM. De beurswaarde van Air France (ruim 2,4 miljard euro) is circa vijf keer zo groot als die van de KLM (0,45 miljard euro). De Franse luchtvaartmaat schappij wist evenals de KLM over het afgelopen kwartaal winst te presenteren. Beide on dernemingen hebben geprofi teerd van de faillissementen van Sabena en Swissair. frankfurt/anp - KPN overweegt een klacht in te dienen bij de Europese Commissie naar aanleiding van de financiële steun die de Duitse telecomonderneming MobilCom heeft gekregen. In een vraaggesprek met de krant Financial Times Deutschland zegt KPN-topman Ad Scheepbouwer het onte recht te vinden dat MobilCom wordt gehol pen, terwijl andere aanbieders in de sector het zelf moeten zien te redden. Zondag werd bekend dat de Duitse overheid een be drag van 400 miljoen euro beschikbaar stelt om MobilCom voorlopig overeind te hou den. De ondergang van deze Duitse aanbie der van mobiele telefonie kwam vorige week dichtbij toen aandeelhouder France Télé- com zijn handen er vanaf trok. De Europese Commissie neemt de overheidshulp voor MobilCom waarschijnlijk onder de loep, omdat die sterk lijkt op staatssteun. Derge lijke steun kan niet zomaar worden gege ven. Schroder heeft in de Bondsdag ook al kritiek gekregen op zijn snelle ingreep om Mobil Com overeind te houden. Het bedrijf heeft al aangekondigd dat honderden werkne mers worden ontslagen. cot op 3 september voor een omzetverlaging van liefst zeventig procent in de detailhandel. De gisteren begon nen actie tegen de groente- en fruithandelaren en su permarkten zal volgens hem net zo'n succes worden. Aardig detail: ook boeren hebben zich aangesloten. De groothandel betaalt volgens hen nog dezelfde prijzen; de stijging vindt plaats op de markten en in winkels. De boeren lijden daardoor net zo onder de prijsstijgingen als de consumenten, beweren de boerenorganisaties. De linkse-regering Simitis is nog niet ingegaan op smeekbeden om in te grijpen in de prijzen. Volgens ve len heeft de regering echter boter op het hoofd. „Dit ka binet propageert een consumentenboycot, maar geeft zelf het slechte voorbeeld", meent Panayota Kalapotha- rakou, lid van een rechtse consumentengroepering. Zij doelt op prijsstijgingen van ruim drie procent voor tele foon- en elektriciteit, met goedkeuring van de regering doorgevoerd door de betreffende staatsbedrijven. Het inflatiepercentage is inmiddels opgelopen tot 3,3 procent, ruim over de drie procent grens die in het sta biliteitspact voor de Euro is afgesproken. Maar premier-Simitis blijft volhouden dat de Griekse economie in de lift zit; gisteren kondigde zijn mimster van financiën Cristodoulakis een begroting aan waar het optimisme vanaf straalt. Voorspeld werd een econo mische groei van vier procent in 2003, een unicum bin nen de Europese Unie waar het gemiddelde groeiper centage op 0,5 procent blijft steken. Oppositieleider Karamanlis van de rechtse partij Nieu we Democratie zegt dan ook dat de Pasok-regering van Simitis een Januskop heeft. „Er zijn kleine belastingver lagingen doorgevoerd, die door de fors gestegen prijzen weer teruggepakt worden. De inkomens van de werken den worden uitgehold, een vijfde van de elf miljoen Grieken leeft onder de armoedegrens", betoogde hij re cent. De Griekse inkomens behoren inderdaad tot de laagste van Europa, terwijl de werkloosheidscijfers tot de Euro pese 'top' kunnen worden gerekend. De maatschappe lijke onrust en weerzin tegen de euro - Griekenland sloot zich als een van de laatsten aan - groeit dan ook met de dag. De retoriek van Simitis en zijn rivaal Kara manlis gaat daaraan voorbij. Karamanlis, die de rege ring de schuld van de prijsstijgingen geeft, hoopt te kunnen oogsten bij de gemeenteraadsverkiezingen vol gende maand. nbaar eensgezind vechten Griekse regering en jnorganisaties tegen wat wel de 'eurozwen- jenoemd: enorme prijsstijgingen sinds de in- n de euro. Gisteren ging de tweede consu- t binnen twee weken van start. het consumentenorganisatie INKA ligt mij lken de komende vier dagen de verkopers jn en fruit. Volgens de regering is er sprake Jorde prijsopdrijving in die sector; stijgingen irocent zouden schering en inslag zijn. ie INKA-president Kouris is inmiddels een schijning op de Griekse tv. Kouris is ervan it de boycots de detailhandel dwingen de igen. Daar is tot nog toe evenwel geen De organisatie van kooplieden op de laiki rkten) in Athene en andere grote steden liet ri weinig pijn van de acties te hebben, 's echter zorgde de eerste algemene boy- Amsterdam - ING liet gisteren een echte leeuw aanrukken om de opening van het nieuwe hoofdkantoor aan de Aio luister bij te zetten. Kroonprins Willem-Alexander bleef wijselijk uit de buurt van het dier. „Ik dacht dat banken altijd risicomijdend wa ren", grapte hij. Het nieuwe gebouw heeft inmiddels tal van bijnamen, van klap schaats tot ruimteschip, glasbak en krui meldief. Het concern zelf heeft het liever over ING House. Hoe dan ook is de schep ping van de architecten Meyer en Van Schooten opvallend en heeft ze ook veel bijzondere technische kenmerken. Koeling en verwarming gebeuren door middel van water, opgepompt uit een bassin 120 me ter onder de grond. De opening geschied de niet helemaal vlekkeloos. Buiten het kantoor demonstreerde actiegroep XminY tegen de betrokkenheid van ING bij de pri vatisering van het waterbedrijf in Bolivia. Foto: ANP/Toussaint Kluiters amsterdam/gpd - De vakcentra les FNV en CNV adviseren hun bonden volgend jaar maximaal 3,5 procent meer loon te vragen. Bij het CNV loopt de looneis mogelijk op tot 6,5 procent als het kabinet de spaarloonrege ling afschaft. Dat hebben de vakcentrales gisteren bekendge maakt. Volgens de werkgevers zijn de looneisen van de vakcen trales onverantwoord. De FNV noemt de looneis 'voor zichtig'. Als de vakcentrale de rekenformule invult die ze al tien jaar gebruikt om de looneis vast te stellen, zou de eis op vijf procent komen. „Maar dat eisen we expres niet, want dan lopen de loonkosten zo snel op dat het banen gaat kosten", zegt cao- coördinator Henk van der Kolk. De FNV berekent de looneis door de producentenprijzen en arbeidsproductiviteit in 2002 en 2003 te middelen. De bodem is echter de hoogte van de inflatie. Met een lagere maximumeis kan de FNV naar eigen zeggen niet aankomen. „De werknemers worden door het nieuwe kabi net aan alle kanten gepakt. Dan kunnen wij niet aankomen met nog meer loonmatiging dan we nu al doen." Van der Kolk zou niet vreemd opkijken als de le den meer willen. „De afschaf fing van de spaarloonregeling, het snijden in gesubsidieerde banen, keiharde ingrepen in de WAO, minder mogelijkheden om pensioen op te bouwen, het zijn allemaal plannen die onze leden in de portemonnee gaan voelen. Ik zeg er dus uitdrukke lijk bij dat dit onze voorlopige looneis is." De vakcentrale CNV eist tussen de 2,25 en 3,5 procent meer loon. In bedrijven en bedrijfs takken waar het niet zo goed gaat, zal de looneis in de buurt van de ondergrens uitkomen. In bedrijven waar het economisch wel voor de wind gaat, kunnen de onderhandelaars een eis van 3,5 procent op tafel leggen. CNV-voorzitter Doekle Terpstra gaat er daarbij wel van uit dat het kabinet de huidige spaar loonregeling in tact laat. „Of op de proppen komt met een rege ling die daar gelijkwaardig aan is", zegt Terpstra. Doet het kabi net dat niet, dan kan de looneis bij de CNV-bonden oplopen tot 6,5 procent. De werkgevers roepen de bon den al maanden op om de loon eis ongeveer te houden op het inflatieniveau. Dat wordt voor volgend jaar geschat op 2,5 pro cent. Zowel de grote werkgevers verenigd in VNO-NCW als de kleinere in MKB Nederland vre zen voor het uit de hand lopen van de loonkosten bij een eis van 3,5 procent. den haag/gpd - Het bellen van een vaste naar een mobiele tele foon wordt, als het aan de Opta ligt, een stuk goedkoper. De toe zichthouder voor de post- en te- lecommarkt wil dat de mobiele belbedrijven de tarieven die ze elkaar in rekening brengen fors terugschroeven. De Opta wil dat de twee grootste spelers op de markt hun 'mobile terminating' tarieven per 1 de cember temg brengen van on geveer 22 eurocent per minuut nu, naar 15,68 eurocent. De klei nere spelers (Ben, Dutchtone, 02 en Tele2) mogen een iets ho ger tarief (18,28 eurocent per minuut) aanhouden. Per 1 april 2003 zouden de tarieven vervol gens nog eens enkele eurocen ten omlaag moeten. 'Mobile terminating'-tarieven zijn de tarieven die de belbedrij ven in rekening brengen voor het afwikkelen van gesprekken die van het netwerk van een an dere aanbieder afkomstig zijn. De Opta ligt al jaren in de clinch met de mobiele belbedrijven over de tarieven voor het bellen van vast naar mobieL Vergele ken met enkele andere Europese landen zouden die tarieven on nodig hoog zijn. Bellen van vast naar mobiel is bovendien vol gens de Opta ongeveer twee maal zo duur als omgekeerd, hoewel het technisch gezien re delijk vergelijkbare processen zijn. Of de tariefverlagingen ook daadwerkelijk op de beoogde data ingaan, is de vraag. De mo biele belbedrijven kunnen nog in beroep gaan bij de Opta en in laatste instantie ook nog naar de rechter stappen. woerden/anp - FNV Ledenservice gaat arbeidsplaatsen schrappen, in navolging van geldschieter FNV Bondgenoten. Nu werken er nog 393 mensen. Dat aantal wordt teruggebracht tot 235. De juridische dienst FNV Ledenservice wordt voor driekwart gefinancierd door FNV Bondgenoten en verder door FNV Bouw. Bondgenoten ver keert echter in financiële problemen. Het handelt daarom steeds meer klachten van leden in eigen huis af, in plaats van ze door te verwijzen naar Ledenservice.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9