Hongerdood dreigt in Afrika BUITENLAND Behoudend Stuttgart is veiligste stad van Duitsland Raitnzi Binalshibh in Amerikaanse handen Robot treft afgesloten deur in piramide aan Kampen Sabra en Shatila herdenken massamoorden Haider trekt zich onder druk bedreigingen terug Een koekje van eigen deeg Moskou ruziet om 'IJzeren Feliks' ers loten ioord kind Een man en vrouw uit jsche Wetteren hebben J hun twintig maanden ontje te hebben ver- A/V Het stel nam hem za- ond mee naar een na- ed. Daar bepaalde een et strootjes dat de 22- an het kind zou dood- P4 pÉwijl de 21-jarige e jongen vasthield, kreeg de man spijt en 65 naar de politie. Moge- (moordplan beraamd 1 et in armoede levende Ikaar wilde, en het kind a in de weg'stond. aio onder WTC 4ifin gebruik 2 k - Ruim een jaar na de op het World Trade 2 n New York rijdt de me- 4 onder het terrein door. 2- njaar eerder dan ge- u [et bericht is door in- van de stad met ge- gevoelens ontvangen. 2 in zeggen reizigers het zelig' te vinden omdat J mensen in de metro 2 n zijn. Andere New zijn blij omdat ze nu 3, ker naar hun werk in tan kunnen. Er liep on- VTC nog een metrolijn, jblijft dicht tot er een genomen over de toe- in het terrein. euw bloedig >ld Molukken tad - Zeker twee men- omgekomen en tiental- 12! ren gewond geraakt j apende mannen zon- 71 dorpen op het eiland in het noorden van de in aanvielen. Het is niet of de aanvallers chris- 5 moslims zijn. In de i vonen beide groepen 1 tar, anders dan in het u deel van de Molukken. 3i liet tussen beide ge- appen op de eilanden h al drie jaar voort. Er 6 bij al meer dan 8.000 gedood. Diverse vre- 4 irden gesloten hebben oe geen effect gehad. "iter verkocht ad wapens M - Het openbaar mi- 3 het Duitse Mann- 4 ft gisteren een zaken- aat van beschuldiging >or wapensmokkel Hij zou daarmee het tegen dat land hebben en. De man zou Bag- veonderdelen van tuigen en boormachi- de productie van ka- lebben geleverd. Vol- tarket heeft de man E orig jaar september J nvoor 67,7 miljoen ns aangeboden. allen doden busongeluk ires - Bij een ernstig 4, uk in het noordwesten itinië zijn zeker vijftig 4j rallen. De bus met cir- 51 lenden raakte in de 15 ge provincie Catamar- g! ;avond van de weg, en 4i nderd meter de diepte 4; de doden zijn veel 3i en gepensioneerden. 2 zaten pelgrims die op 3- naar de kathedrale in Catamarca. Vol- 36 tenden die het onge il n overleefd, riep de op een helling dat de 25 tiet meer werkten. Irijk pakt s opstukken De Franse politie li iren in samenwerking 41 Spaanse collega's ische separatisten 3) den die worden be- lis leiders van de ge- commando-eenhe- 5: e ETA. Olarra Guridi ling over alle com- 42 lebben overgenomen y voorganger Francis- j rarcia Gaztelu in fe- 6Ï1 werd opgepakt, 15 in Frankrijk. Ainhoa 4! )rdt ervan verdacht te zijn geweest bij de een hoge rechter in i| deel lek 1 schip dicht 2 Bergers van Smit 2 n gisteren het groot- ij n het lek in het 3 p Jolly Rubino ge- j door loopt er veel e in zee bij de Zuid- 1 oostkust in dan de '4 dagen. Smit Tak kan 1 verder met bergen 2 er uit het ruim is ge- 2de bergers de Jolly 3 trekken met het wa- 2 n het nog altijd bran- 1 p kapseizen of zin- 1 Uy Rubino liep don- 1101 de grond bij St. Lu- Ituurpark aan de fen Zuid-Afrika. Het ft 1.000 ton bunker- bord. door onze correspondent Wierd Duk stuttoart - Het duurt precies drie minuten voordat de druk ge barende, half ontklede junk bij de Rotebühlplatz in Stuttgart door twee politieagenten wordt aan gesproken. Ze stellen de gebrui kelijke vragen: wat de man hier doet, waarom hij voorbijgangers lastig valt. Als de man met de verwarde haardos zich begint op te winden, roept de vrouwelijke agent versterking in. Dan kiest de junk eieren voor z'n geld en ver laat hij mokkend het plein. De Rotebühlplatz, ooit een be rucht ontmoetingsoord voor honderden drugsgebruikers en dealers, is voor hem verboden terrein. Dat is het gevolg van het project 'Sichere Innenstadt' (veilige binnenstad), waaraan zo'n honderd agenten van de Stuttgartse politie deelnemen. Videobewaking van de drukke Rotebühlplatz, met zijn metro- staüon en winkelpassages, en permanente politiesurveillance vormen er belangrijke onderde len van. Met haar veiligheidsbeleid heeft Stuttgart een reputatie opge bouwd. Typerend voor de hoofdstad van een deelstaat - Baden-Württemberg - waar de christen-democraten al decen nia de dienst uitmaken? „Ik ben zelf geen CDU'er", bekent poli tiewoordvoerder Hermann Karpf. „Maar ik geef toe, die partij doet meer voor veiligheid dan de sociaal-democraten. Er bestaan geen plaatsen in deze stad waar het recht niet geldt." Het is verkiezingstijd in Duits land, en kiezers willen veilig over straat kunnen gaan. In Stuttgart, een stad met bijna 600.000 inwoners, is dat het ge val. „Ik ben absoluut niet bang als ik 's avonds over straat loop", zegt Susanne Fonfara (43), die werkt in een plaatselijke boekhandel. Door de vele ge- uniformeerde agenten in het stadsbeeld kan de indruk ont staan dat Stuttgart juist onveilig is, beseffen sommige inwoners. „Maar dat nemen we graag op de koop toe", aldus taxichauf feur Bayram Sarikana. In de top-10 van grote Duitse steden staat Stuttgart wat betreft het aantal misdrijven op de laat ste plaats, ver achter de num mers één en twee, Hamburg en Berlijn, maar ook achter Mün- chen, de stad die zo'n veilige re putatie heeft. Het aantal opge helderde misdrijven ligt in Stutt gart bovendien het hoogst. Kwestie van investeren en crea tief denken, meent Karpf. Zo heeft Stuttgart een van de mo dernste meldkamers in Europa. En ook aan de details is gedacht. „Onze mensen rijden in gloed nieuwe Mercedessen. Maar het zijn wel lease-auto's." Toen junks zich in het openbaar in schaamlippen en penis be gonnen te injecteren, was de maat vol, herinnert projectleider Joachim Christein zich. „Dat was rond 1996. Zo'n 800 ver- laafden liepen hier op straat rond. Ze smeerden hun uit werpselen op de wanden van metrostation Rotebühlplatz, naalden en maandverband la gen er centimeters hoog. De ge wone burger vluchtte er weg." N^at de politie consequent junks begon op te pakken en hen een straatverbod oplegde, zakte het aantal roofovervallen van twintig per maand naar drie. Christein: „De boodschap is duidelijk: Bevalt het je niet wat wij met jullie doe n? Blijf dan weg!" Natuurlijk verplaatst het probleem zich, dat weet woord voerder Karpf ook. „Repressie gaat daarom hand in hand met opvang en preventie. De over heid heeft de hulp aan verslaaf den uitgebreid." Drugscriminaliteit wordt in con servatief bestuurde deelstaten als Beieren en Baden-Württem berg beschouwd als 'sleutelcri- minaliteit'. Reden om tevens na druk te leggen op preventie. Zo formuleerde Stuttgart een lik- op-stuk-beleid om criminele jongeren sneller aan te kunnen paldcen en te voorkomen dat zij verder afglijden. Met de plaatse lijke scholen werd bovendien een 'opvoedingsovereenkomst' gesloten. Karpf: „Het idee is: de reactie van de staat moet onmiddellijk op de strafdaad volgen, opdat jongeren de consequenties van hun handelen begrijpen. Als een 15-jarige wordt gearresteerd voor winkeldiefstal, betrekken we direct de aanklager en het jongerenwerk erbij. In overleg wordt dan bekeken wat een pas sende straf is. De mens staat centraal, niet de strafdaad." Een kwart van de bevolking in Stuttgart is van buitenlandse af komst. Veel jongeren kwamen als 'Ruslandduitsers' uit Rusland of Kazachstan zonder de Duitse taal te beheersen. Hun slechte integratie veroorzaakt proble men op de scholen. Karpf. „Als leraren met opvoedkundige straffen niets meer bereiken, kunnen ze bij ons terecht. Zaken als bedreigingen, diefstal of af persing op scholen worden bij ons als strafdaden gemeld. Vaak is het al voldoende om nps een paar agenten bij zo n leoing langs te sturen." Met München, de stad van CDU CSU - kanselierskandidaat Edmund Stoiber, bestaat inten sief contact. Baden-Württem berg en Beieren delen eenzelfde levensgevoel, denkt Karpf. „Be houdend, maar toch open. Wij Schwaben zijn een beetje dorps, we verlaten onze Heimat niet zo snel. De mensen kennen elkaar hier, waardoor de sociale con trole groter is dan in een metro pool als Berlijn". Maar dat bete kent niet dat het Stuttgartse mo del, waarvoor in Duitsland grote belangstelling bestaat, elders niet even succesvol kan zijn. Karpf: „Welnee, in Hamburg kan dit ook. Het is gewoon een kwestie van politieke wil." karachi/rtr-dpa-afp - De Pakis taanse regering heeft Ramzi Bi nalshibh, het vorige week opge pakte kopstuk van het terreur netwerk al -Qaeda, overgedragen aan de Amerikanen. Dat heeft een Amerikaanse functionaris gisteren gezegd. Binalshibh is samen met vier andere arrestan ten naar een onbekende plaats gebracht. Binalshibh had eigenlijk de twintigste kaper van 11 septem ber moeten zijn, maar hij kreeg tot vier keer toe geen visum voor de VS. Hij legde zich daarom toe op de logistieke organisatie van de aanslagen. Volgens de Ameri kaanse president Bush wijst de arrestatie van Binalshibh uit dat de VS de strijd tegen het terro risme nog lang niet moe zijn. Volgens de Saudische krant Al Yaum kon Binalshibh worden opgepakt omdat de Amerikaan se geheime dlienst CIA de tele foon van eem journalist van de Arabische nieuwszender al-Ja- zeera afluisterde. De journalist had in juni na bemiddeling van een Pakistaan een interview met Binalshibh. De CIA had besloten de telefoon af te luisteren, omdat de verslag gever ondanks herhaalde ver zoeken had geweigerd met de Amerikanen mee te werken. De Saudische krant baseert zijn ver haal op Arabische diplomatieke bronnen in Londen. Vorige week werden nog dertien andere mannen in Pakistan aangehouden die ervan worden verdacht lid te zijn van al-Qae- da. Onder hen bevindt zich vol gens Islamabad niet nog een an der belangrijk kopstuk van al- Qaeda, zoals eerder door de me dia werd gesuggereerd. Pakistan onderzoekt intussen zelf of er een verband is tussen de arrestanten en de zaak-Da- niel PearL Deze Amerikaanse journalist werd eerder dit jaar in het land ontvoerd en vermoord door islamitische extremisten. In de zaak werd eerder een Brit van Pakistaanse afkomst veroor deeld. Ook Singapore meldde gisteren succes in de jacht op extremis ten. Daar werden in augustus 21 mensen opgepakt die lid zou den zijn van een groepering die banden heeft met al-Qaeda. Die zoud aanslagen op Amerikaanse doelen hebben gepland. Eerder werden al vijftien leden van de groep opgepakt. Singapore denkt dat er nu geen noemens waardige dreiging meer van uit gaat. beiroet/gpd - Een tweehonderd man sterke delegatie uit diverse Europese landen heeft gisteren in Libanon d e slachtoffers her dacht van de massaslachting in de Palestijnse vluchtelingen kampen Sabra en Shatila. De af gevaardigden uit onder meer Frankrijk, Spamje en Italië vroe gen tevens aandacht voor de nog altijd schrijnende situatie waarin de vluchtelingen leven. Al sinds 1948 wonen meer dan 300.000 vluchtelingen onder er barmelijke omstandigheden in Libanese kampen. Bescherming hebben ze nooit genoten. Mede daardoor konden op 16 septem ber 1982 christelijke strijders zonder enige vorm van weer stand de kampen binnentrek ken. In drie dagen werden 3.000 Palestijnen, voornamelijk vrou wen en kinderen, onder toe ziend oog van Israël vermoord. Uit solidariteit met die slachtof fers werd gisteravond een de monstratie gehouden, waaraan een kleine 3.000 betogers deel namen. Naast Palestijnen uit de diverse kampen in Libanon wa ren het vooral de bewoners van Shatila zelf die familie en vrien den herdachten. Voorafgaand aan de demonstra tie kregen de deelnemers en de afgevaardigden een documen taire te zien over de huidige si tuatie in de kampen. De toe stand wordt met de dag uit zichtlozen Dit wordt mede ver oorzaakt doordat de vluchtelin gen uitgesloten zijn van de be langrijkste beroepen en door de voortdurende economische cri sis in Libanon. wenen/dpa-afp - De extreem rechtse Oostenrijkse politicus Jörg Haider heeft gisteren ge zegd dat hij onder druk van be dreigingen heeft besloten niet als voorzitter van «ie rechts-libe- rale FPÖ aan de slag te gaan. Hij zei dat de dreigementen ver band hielden met zijn verzet te gen de voorgenomen aanschaf van nieuwe Eiurofighter ge vechtsvliegtuigen door Wenen. Haider zei dat een onbekende hem vrijdag aansprak in een restaurant in Klagenfurt. De man zou hebben gezegd dat Haider en zijn gezin gevaar zou den lopen als het FPÖ-kopstuk de aanschaf van Eurofighters zou tegenwerken. Zaterdag maakte Haider onverwacht be kend dat hij niet in aanmerking wilde komen voor het voorzit terschap. Haider zou de opvolger worden van Susanne Riess-Passer, zijn rivale die onlangs ontslag nam als partijleider en vice-kanselier. De partij verkeert in een crisis sinds sterke man Haider zich te gen Riess-Passer keerde door vast te houden aan de belasting hervorming die zij wilde uitstel len om hulp aan de slachtoffers van de wateroverlast te financie ren. Uiteindelijk namen Riess-Passer en twee andere FPÖ-ministers ontslag, waardoor de coalitie met de ÖVP uiteenviel. Daar door zijn vervroegde verkiezin gen nodig geworden. Die vinden in november plaats. johannesburg/rtr - In zuidelijk Afrika worden veertien miljoen mensen bedreigd door de hon gerdood. Volgens de VN is de cri sis het gevolg van droogte, aids en politiek. Het gaat om de ern stigste hongersnood in meer dan tien jaar. Volgens James Morris, hoofd van het Wereld Voedsel Pro gramma (WFP) van de VN, gaat het om de grootste humanitaire crisis in de wereld op dit mo ment. De zes landen die het meest worden bedreigd zijn Zimbabwe, Zambia, Malawi, Mozambique, Swaziland en Lesotho, maar ook Ethiopië staat er slecht voor. Morris wees erop dat de voed- selcrisis is verergerd door aids. Die ziekte heeft vier miljoen kin deren van hun ouders beroofd. Daardoor staan de hulpinstel lingen toch al onder grote druk. Morris zei op zijn rondreis door Afrika een grootmoeder te heb ben ontmoet die nu voor negen tien kleinkinderen moet zorgen. Tussen de 12 en 36 procent van de bevolking in de regio is be smet met HIV. Het WFP, de grootste voedselorganisatie ter wereld, zegt 507 miljoen dollar hulp te hebben gevraagd om de miljoenen in Afrika aan voeding te helpen. Donoren hebben eenderde van dat bedrag al toe gezegd, en over nog eenderde is bijna overeenstemming bereikt. Volgens Morris zijn de vooruit zichten voor de oogst van vol gend jaar slecht, als de kleine boeren niet onmiddellijk zaai goed en kunstmest krijgen. De VN hebben daarvoor meer dan honderd miljoen nodig. Tot nu toe is hiervoor nog maar twaalf miljoen toegezegd. Bijna de helft (6,7 miljoen) van de door honger bedreigde men sen woont in Zimbabwe. De si tuatie hier wordt verergerd door politieke factoren. President Mugabe voert een campagne te gen de blanke boeren. Hij wil dat zij een groot deel van hun land opgeven zodat het kan worden herverdeeld onder land loze zwarte boeren. Veel landen in zuidelijk Afrika zijn verder huiverig om voedsel hulp te aanvaarden, omdat bij voorbeeld de VS, een grote do nor, niet kunnen garanderen dat het voedsel niet genetisch ge manipuleerd is. Er bestaat een kans dat boeren een deel van de hulp bewaren om dat te gebrui ken als zaaigoed. Dat zou dan nadelig uitpakken voor de ex port naar Europa, dat geen ge netisch gemanipuleerd voedsel accepteert. Nairobi - Agenten van de Kenyaanse oproerpolitie duiken weg voor het traangas dat vrijkomt uit een vroegtijdig ontplofte granaat. Die was eigenlijk bedoeld voor protes terende studenten, die de hoofdstad Nairobi al dagen achtereen onrustig maken. Toen de studenten afgelopen vrijdag demonstreerden voor hogere beurzen en beter on derwijs, greep de politie in en werd er met scherp gescho ten. Daarbij kwam een student om het leven. Foto: AP/Karei Prinsloo Cairo - Een robotcamera heeft in de Egyptische piramide van Cheops een tot dusver onbeken de holle ruimte ontdekt en een vergrendelde, tweede deur aan het eind van een nauwe schacht. De Egyptische archeo loog Zahi Hawwas noemde de vondst vandaag 'van groot be lang'. Wat zich achter deze tweede deur bevindt, is nog niet be kend. De piramidedeskundigen hadden de miniatuurrobot met camera door een smalle door gang gestuurd. De reis van de robotcamera begon in de zoge noemde koninginnekamer en duurde zo'n twee uur. In 1993 vond de Duitser Rudolf Gantenbrink in dezelfde pirami de ook al een deur, die sinds dien de archeologische wereld in de ban hield. Archeologen speculeerden al jaren over enor me schatten die zich hierachter zouden kunnen bevinden. Het is nog niet bekend wanneer de ruimte achter de tweede deur wordt onderzocht. moskou/AP - Liberale politici en mensenrechten activisten zijn in opstand gekomen tegen plannen van de Moskouse burgemeester Loezjkov om het standbeeld van Feliks Dzerzjinski te restaureren en terug te zetten voor het voormalige KGB- hoofdkwartier in het centrum van de hoofdstad. Dzerzjinski, een Poolse edelman die zijn afkomst verloochende en het communisme omhelsde, werd kort na de bolsjevistische revolutie van 1917 hoofd van de Tsjeka, een voorloper van de KGB. Hij gaf leiding aan een golf van terreur die hem de bijnaam 'IJzeren Feliks' opleverde. Enkele tientallen politici en activisten verzamel den zich gisteren op het Loebjanka-plein bij een monument ter nagedachtenis van de slachtoffers van de sovjetrepressie om lucht te geven aan hun woede over het voornemen. Loezjkov riep vrijdag op tot de restauratie van het veertien ton zware bronzen monument, dat hij een 'smetteloos' kunstwerk noemde. Hij voegde hieraan toe dat Dzerzjinski, ondanks zijn rol in de onderdrukking, zich ook bekommer de om dakloze kinderen en de wederopbouw van de economie. De liberaal Boris Nemtsov noemde Dzerzjinski echter 'een moordenaar, die samen met zijn trawanten miljoenen Russen vermoord de'. Hij kondigde aan dat zijn partij een miljoen handtekeningen zal verzamelen om herplaatsing van het standbeeld te voorkomen. Aleksandr Jakovlev, een naaste adviseur van voor malig sovjetpresident Michail Gorbatsjov, wees erop dat Dzerzjinski persoonlijk moorden en mar telingen gelastte. „Hij is de schande van Rusland", aldus Jakovlev. De liberaal Sergej Joesjenkov ver onderstelde dat Loezjkov op het idee is gekomen om president Vladimir Poetin, een voormalig KGB-functionaris, een plezier te doen. Poetin wordt volgende maand 50. De actie 'veilige binnenstad' in de praktijk. Bij de Stuttgartse Rotebühlplatz worden opgepakte verslaaf den gefouilleerd. Foto: GPD/Michael Steinert

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7