verras PRIJS Rotterdam kan lukraak fouilleren BINNENLAND 2 DSM: Ramp door toevalligheden Geboeid door brand Mullah Krekar ontkent heroïnehandel Opstelten wijst risicogebied aan Advies gemeente: asbesttuin in nieuwbouwwijk afdekken Celstraffen geëist in drugszaak Buurt eist actie na massale verdrinkingsdood katten dinsdag 17 SEPTEMBER 2002 Amsterdam - Groot en klein keken gisteren gefascineerd naar de brand in het pakhuis Australië aan de Oostelijke Handelskade in Amsterdam. De brandweer zette drie blusboten in om het vuur te bedwingen dat 's morgens rond 10.00 uur was ontstaan. Pas rond 21.30 uur was de brand onder controle. Foto: GPD/Evert Elzinga Intern rapport over explosie 1976 openbaar door Eric van Dorst en Egbert Hanssen heerlen-den haag - De ramp met de naftakraker van DSM in Geleen, op 7 november 1975, was te wijten aan een uitzonder lijke samenloop van omstandig heden in het productieproces. Van menselijk falen of verkeerd materiaalgebruik in de installa tie was geen sprake. Deze conclusie trekt DSM in een intern onderzoeksrapport uit 1976, dat gisteren openbaar is gemaakt door de minister van sociale zaken en werkgelegen heid. Dit gebeurde op last van de rechter na verzoeken van na bestaanden van slachtoffers van de ramp, waarbij veertien doden en 109 gewonden vielen doordat naar schatting achthonderd kilo koolwaterstof explodeerde. DSM trekt dezelfde conclusies als een onafhankelijke commissie onder leiding van de hoofdofficier van justitie kort na de ramp. Ook in het DSM-rapport staat dat een leidingbreuk waarschijnlijk de oorzaak was van de explosie. De Stichting Nabestaanden DSM-ramp hoopt in het interne rapport steun te vinden voor haar stelling dat DSM schuld had aan de ramp. Dat zou weer kunnen leiden tot schadeclaims, hoewel volgens juridisch specia listen de verjaringstermijn ver streken is. Al jaren beweren de nabestaanden dat het fabrieks- management niet deugde en de naftakraker technisch niet opti maal was. Het interne rapport lijkt dit hier en daar te bevesti gen. Zo maakt DSM melding van een lasfout in de verbinding waar het ontplofte gas vrijkwam en van een vermoeiingsscheur op een andere plek, die binnen afzienbare tijd - dus kort na de onderhoudsstop - zeker tot lek kage zou hebben geleid. Het eigen onderzoeksteam van DSM signaleerde in 1976 ook constructies van pijpleidingen die verbeterd moesten worden. vught/anp - De donderdag aan gehouden Irakees Mullah Krekar ontkent dat hij iets te maken heeft met heroïnesmokkel, waarvan de Jordaanse autoritei ten hem verdenken. Dat heeft hij gisteren tegen zijn Neder landse advocaat Koppe gezegd. Koppe mocht voor het eerst zijn Irakese cliënt bezoeken in de ex tra beveiligde gevangenis in Vught. Krekar zei verder tegen zijn raadsman dat hij nog nooit in Jordanië is geweest. Ook hij vermoedt dat de Amerikanen achter zijn aanhouding op luchthaven Schiphol zitten om op die manier informatie van hem los te krijgen. Nederland heeft overigens behalve van Jor danië nog geen rechtshulpver zoeken van de Verenigde Staten of andere landen binnengekre gen om Krekar te horen of uit te leveren, zegt Justitie in Haarlem. Koppe bevestigt dat nog nie mand Krekar heeft gehoord. „Ik heb hem ook geadviseerd te zwijgen als dat wel gebeurt", zegt de raadsman. De Amerikanen vermoeden dat Krekar met zijn organisatie Sol daten van de Islam nauwe ban den onderhoudt met het ter reurnetwerk al-Qaeda van Osa ma bin Laden. Ook vermoeden de VS dat Krekar contacten heeft met de Irakese leider Saddam Rotterdam/anp -Burgemeester Opstelten van Rotterdam heeft gisteren een gebied in de haven stad aangewezen waar de politie iedereen mag fouilleren. Zonder dat er sprake is van een verden king mogen agenten een maand lang voorbijgangers controleren op het bezit van onder meer wa pens en munitie. Met het preventief fouilleren wil de stad het bezit en gebruik van vuurwapens een halt toeroepen. Drie jaar geleden probeerde Op stelten iets soortgelijks in de Millinxbuurt. De rechter floot de burgervader toen terug. Nu denkt Opstelten op Jiasis van de artikelen 50, 51 en 52 van de Wet wapens en munitie de actie te kunnen uitvoeren. Recent zijn in de Gemeentewet enkele veranderingen doorge voerd die de burgemeester meer bevoegdheden geven op het ge bied van de openbare orde. Het preventief fouilleren maakt daar, net als het inmiddels veel besproken wijkverbod, deel van uit. Met het wijkverbod kan de bur gemeester er voor zorgen dat groepen overlastveroorzakende figuren, bijvoorbeeld drugsver slaafden, voor een periode een bepaald gebied niet meer in mogen. Opstelten is de eerste burgemeester die beide nieuwe maatregelen uitprobeert De verruiming van de Gemeen tewet is direct voortgekomen uit de Millinxbuurtactie. Die leidde toen tot veel commotie omdat de maatregel volgens deskundi gen onwettig was. De Tweede Kamer ging na de actie aan de slag met een wetsverruiming. Deze is sinds kort van kracht. In het bewuste veiligheidsrisico gebied hebben in de afgelopen maanden 28 vuurwapeninci denten, 73 incidenten met ove rige wapens, 207 straatroven en 428 geweldsincidenten plaatsge vonden. Hussein. Koppe gaf dit weekend al aan dat hij vermoedt dat het uitleveringsverzoek van Jordanië een 'vriendendienst' is voor de VS. Nu de man in Nederland vastzit, kunnen Amerikaanse opsporings- en inlichtingen diensten hem hier horen, vreest Koppe. Jordanië verdenkt de Irakees of ficieel van heroïnesmokkel. Ne derland heeft geen uitleverings verdrag met dit land, maar kan hem toch aan Jordanië overdra gen door een VN-verdrag uit 1988 tegen drugssmokkel. Jor danië heeft zes dagen om het verzoek te motiveren om Krekar op basis hiervan uit te leveren. goor/ANP - Het gemeentebe stuur van de Hof van Twente adviseert bewoners van de nieuwbouwwijk Hogenkamp in Goor hun tuin nat te houden en af te dekken met zeiL De ge meente erkent dat de bodem ernstig vervuild is met asbest. Ook percelen in de directe om geving van de wijk zijn met as best verontreinigd. De gemeente heeft dit terrein inmiddels met hekken afgezet. In de nieuwbouwwijk, die eind vorig jaar werd opgeleverd, staan 84 woningen. Het gaat om 78 koopwoningen en zes aange paste huurhuizen. De bewoners hebben aangekondigd een scha declaim in te dienen. De Socia listische Partij heeft gisteren bij het openbaar ministerie in Al melo aangifte gedaan over mo gelijke strafbare feiten, omdat de gemeente destijds een zoge naamde schoongrondverklaring heeft afgegeven. „We zijn hoogst verbaasd dat er asbestresten in de grond zijn aagetroffen en gaan uitzoeken waarom dat destijds bij het bo demonderzoek niet aan het licht is gekomen", zegt wethouder Verbeek. Het asbest is afkomstig van een bedrijf dat bouwmaterialen pro duceert. Restafval werd als op- vulmiddel gestort om sloten de dempen. De gemeente heeft op dracht gegeven voor een ver volgonderzoek en hoopt begin volgend jaar met de sanering van de vervuilde wijk te begin nen. den haag/anp - Tegen drie le den van een drugsbende die for se hoeveelheden harddrugs ex porteerde naar Engeland, zijn gisteren bij de rechtbank in Den Haag celstraffen van tweemaal zes en eenmaal negen jaar ge- eist. De hoogste straf is bedoeld voor een 60-jarige vrouw uit Nieuwerkerk aan den IJssel. Jus titie acht haar in belangrijke ma te verantwoordelijk voor de in voer van een partij heroïne van 275 kilo uit Turkije. Die partij werd op 15 maart in een vrachtwagen op een par keerplaats in het Limburgse Echt aangetroffen. Bij de vrouw en de medeverdachten thuis vond de politie nog meer drugs en een hoeveelheid vuurwa pens, waaronder een mitrailleur met geluiddemper. Het team van twintig recher cheurs, dat het afgelopen jaar een complete drugslijn Turkije- Nederland-Engeland denkt te hebben opgerold, verrichtte veertien arrestaties. Duizend ki lo harddrugs en vijfhonderd kilo softdrugs werden in beslag ge nomen. De komende maanden staan de andere verdachten terecht. De vrouw en een van haar directe medeverdachten hoorden ook boetes eisen van respectievelijk 80.000 en 50.000 euro. De rechtbank doet op 30 sep tember uitspraak. hoorn/gpd - In het water van de Radboudgracht en de Enigen burggracht in Hoorn zijn de af gelopen drie maanden zeven tien verdronken katten gevon den. Vijfjaar geleden kwam dit ook veelvuldig voor. Buurtbewoners willen actie. „Degene die dit gedaan heeft, moet een gruwelijke hekel aan katten hebben", aldus Miriam van Etten, een van de initiatief nemers die vinden dat er iets moet veranderen in de grach ten. „Ik denk bijvoorbeeld aan het plaatsen van vlonders in de gracht, zodat de kat daar op kan klimmen. En dat deze vlonders goed onderhouden worden. Of misschien een groenrand aan de kant, om ervoor te zorgen dat de kat weer uit het water kan komen." Vijf jaar geleden was er ook mo gelijk sprake van een katten moordenaar en werd een belo ning uitgeloofd. De gemeente bracht toen al vlonders in een deel van de gracht aan. Volgens Van Etten hielpen die echter nauwelijks. „Het waren drijven de vlonders die alleen door de eenden gebruikt werden. De helft is inmiddels verdwenen door slecht onderhoud. Die din gen werden midden in het water geplaatst. Alsof zo'n kat naar het midden van de gracht gaat zwemmen! Die wil alleen nog maar naar de kant." Samen met buurvrouw Corien Greuter hoopt ze op een oplos sing. Greuter: „Mijn kat Mormel is zondag verdronken. Een kat houdt het onder normale om standigheden een uur vol met zwemmen in het water. fifMn Mormel was pas twee uuroui- ten, dus moet hij direct in de richting van de sloot gegaan zijn. Hij kwam normaal nooit bij de gracht, dus ik snap er niets van. Misschien is hij opgejaagd door iemand. De initiatiefneemsters hebben het idee dat iemand de katten meelokt of achterna zit. Het ge beurt volgens de bewoonsters opvallend genoeg alleen bij de Radboud- en Enigenburggracht. „Dat is zo frappant. Het zou toch in veel meer grachten in Hoorn moeten gebeuren? Wij horen daar niets van", aldus Van Etten. De kattenliefhebsters roepen buurtbewoners op extra alert te zijn en in de gaten houden of ie mand de katten expres het wa ter in jaagt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5