Kabinet oogst vooral zware kritiek BINNENLAND 1 Minister Korthals wist wel van schikking tunnelfraude Toon troonrede politieker en directer dan ooit srken waar u wilt. 'Het bouwen aan vertrouwen is ver te zoeken' Geest van Fortuyn Kabinet: Situatie drugs Schiphol nog onduldbaar Studentenclubs aangepakt rdamse ~~iati 29 jaar 1 - Met haar 29 jaren I 1 van der Stam de J V na van Rotterdam, en Jijk ook van Neder- r oudste dochter De- ers tiwerd deze zomer omt jan een zoontje, Dami- ucce renaamd. Oma Barba- ïPrii ook als tiener al >nd nerd en toen het leven ïr eet rah schonk, heeft nóg it mi kinderen, Sven (10), Amsen Manuela (8). lus ieveij*1 n. D deR id Sti 1 - Voor prinses Chris- erdi de bede, het afsme- id gt ods zegen, niet in de terug te keren. Dat wapjgste zus van de konin- ikrij n in het televisiepro- volgf 3rend Van Dorp. ;sdie vindt de bede 'iets dat ingg zich moet bekijken, •reki onlijks' ïaet /eer dep ïeefi jitse dens m - Nederlanders zien kenl eit, georganiseerde de wachtlijsten in de orde idszorg, vandalisme hij val van normen en ils de grootste proble- maatschappij. Aan in deze problemen jrek aan respect. Dat en onderzoek dat het daag heeft gepubli- mquête is bedoeld cussie over normen n te onderbouwen. Gebrek speet >ben lens' g. San joui ve 1| dinsdag 17 SEPTEMBER 2002 hristina bede niet de daarbij behoren- Dag Geweld Een 4-jarig jonge- Igraaf heeft zaterdag /-joijcht in zijn ouderlijk van pellet je met vuur liep a De Daardoor ontstond in hfhd die flinke schade :n ix ericht. De brandweer fe gelijk al dat het angestoken. Bij de ïte niemand gewond. iroek: Geen jespolitiek Binnenhuisarchitect uvrie heeft niet van einsbroek de op legen het departe- jconomische zaken elan te voorzien. Wel gen* Bouvrie de kamers lar g nister en de staatsse- prot ressekamers opnieuw De 1 Dat heeft Heinsbroek d op vragen van het lepe fendrik (Groenlinks) dii n. Heinsbroek schrijft de n sprake is van een nlleg ienst bij de keuze le lol Jouvrie. wies st„ ieke eeui >ed erwiR - Nabestaanden van a kois van zinloos geweld kker de landelijke Dag te- ltijd|d op 28 september, dat «ap de Ruijter de ti van de in 1997 ver eten Lidente Anne, giste- 1. Aanleiding is de ijks stichting Groningen naai in De Ruijter de jrdeifapte als voorzitter, m. G landen vinden het ;renldat juist hij uit de orgs i gewerkt, erec dra Verscheur d idsbonnen tenl t hel et CDA in de Provin- :nei 1 van Overijssel wil eutejel van de snelheids- tn op de Al tussen en Deventer de prul- li, daÉaat. Op dat traject is b je ngssysteem in wer- lles moet verminde- rugit traject zijn veel be- plaa uitgedeeld voor te Dwe i. Het CDA vindt dat imei g voorlichting is ge- t het at daarom veel be- 1 wai 'onrechtvaardig' zijn. jeha steekt brand naai door Erwin Tuil den haag - Oppositie, vakbonden en tal van maatschappelijke or ganisaties hebben de eerste be groting met luide kritiek ontvan gen. Vooral de ingrijpende bezui nigingen van meer dan vijf mil jard euro die de regering volgend jaar wil doorvoeren kunnen niet op genade rekenen. PvdA, Groen links en D66 verwijten het kabi net dat het alleen maar snijdt en te weinig geld beschikbaar stelt voor maatschappelijke proble men. Alleen de werkgeversorga nisatie VNO-NCW ziet het beleid zitten omdat de loonmatiging nu eindelijk ter hand kan worden genomen. „Het kabinet lijkt stuurloos", zegt PvdA-fractievoorzitter Jeltje van Nieuwenhoven. Er wordt volgens haar niet geïnvesteerd in integratie, het oplossen van de wachtlijsten, lerarentekort en veiligheid. „Het kabinet verer gert de economische malaise, vernietigt reguliere en Melkert- banen en vergroot de inko mensverschillen", stelt fractie voorzitter Paul Rosenmöller in een eerste reactie. De zwakste schouders dragen de zwaarste lasten, vindt Groenlinks. Datzelfde verwijt laat de Woon bond horen. Minister Kamp (volkshuisves ting) is van plan om de huur subsidie niet langer afhankelijk te laten zijn van de feitelijke huur, maar van het inkomen. „Dit betekent dat huurders met een laag inkomen straks alleen nog in de goedkoopste wonin gen kunnen wonen", zegt woordvoerder Hans Roseboom. Hij vreest ook dat het aantal goedkope woningen snel zal af nemen als de regeling doorgaat. De vakbeweging waarschuwt voor de sociale gevolgen van de bezuinigingen. Volgens FNV- voorzitter Lodewijk de Waal ver oorzaakt het kabinet met zijn plannen tienduizenden extra werklozen. „We kunnen stellen dat 50.000 van de werklozen die het Centraal Planbureau voor spelt voor volgend jaar recht streeks aan dit kabinetsbeleid te danken zijn." Volgens De Waal leveren vooral de minima en de modale inkomensgroepen in. „Dit kabinet breekt vooral af zonder een perspectief te bie den. Het bouwen aan vertrou wen, een van de slogans van de nieuwe regering, is ver te zoe ken." De voornemens die het kabinet heeft voor het wegwerken van de wachtlijsten en verbeteren van de volksgezondheid stuiten op kritiek van zorgorganisaties en artsenverenigingen. Artsen organisatie KNMG is blij dat de ze regering het recht op zorg heeft vastgelegd in het regeerak koord, maar stelt tegelijkertijd dat er extra geld moet komen, willen de plannen van minister Bomhoff (volksgezondheid) uit voerbaar zijn. Die vrees wordt onderschreven door de zorgsector. „Het kabi net heeft heel wat ambities. Maar de uitgaven in de hele zorg mogen de komende vier jaar maar 2,5 procent per jaar stij gen. Dat is niet genoeg", rea geert Arcares, de brancheorga nisatie verpleging en verzorging. Vooral ouderen zullen de ko mende jaren daardoor te maken krijgen met langere wachtlijsten en onvoldoende kwaliteit van de zorg. De regering heeft op pa pier de prioriteiten met name gelegd bij zorg, veiligheid en on derwijs. Die laatste sector staat evenmin te juichen. De univer siteiten zeggen zonder extra middelen niet de ambities van het kabinet te kunnen verwe zenlijken. Voornamelijk omdat de rijksbijdrage per student de komende vijf jaar met 10 pro cent zal afnemen. De universi teiten waarschuwen dat de in voering van het nieuwe bachel- or-mastersstelsel hierdoor in ge vaar komt. In dat geval zou Ne derland uit de pas lopen met de andere lidstaten van de Europe se Unie. Nederlandse studenten kunnen dan minder makkelijk overstappen naar een studie in het buitenland die aansluit op hun studie hier. Het hele beroepsonderwijs staat op zijn achterste benen. De ho gescholen noemen de bezuini gingen onverantwoord en zeg gen de collegegelden drastisch te moeten verhogen. De hbo- raad stelt dat haar leden on evenredig veel moeten ophoes ten om de bezuiniging van 143 miljoen euro te kunnen halen. Voor de plannen van staatsse cretaris Nijs voor een verbete ring van het totale beroepson derwijs wordt te weinig geld uit getrokken, zo vinden de oplei dingen in het middelbaar be roepsonderwijs en de volwasse neneducatie. De werkgeversorganisatie VNO- NCW is voorlopig als enige or ganisatie dik tevreden met de begroting. Het loonbeleid van de afgelopen jaren wordt door VNO-NCW gezien als de oor zaak van de economische pro blemen. „Met te hoge loonkos ten prijzen we ons uit de markt," vinden de werkgevers. Vanmiddag waren ze weer te aanschouwen in de Ridderzaal: dames-parlementariërs met hoeden als schemerlampkappen. De SP had al aangekondigd aan die traditie op ludieke wijze aandacht te zullen be steden. Zo ook Annie Schreijer-Pierik uit Hengevelde, Tweede-Kamerlid voor het CDA. 'Twentse Annie' hoorde de regeringsverklaring dit jaar aan in de klederdracht van de streek die haar het liefst is. Knip muts, rokken, overschort, schoenen, tas en sieraden scharrelde ze op bij familie en bekenden. Schreijer vraagt met haar kledij in het bijzonder aandacht voor de positie van het platteland. Foto: GPD/Reinier van Willigen Burgers zeer direct op hun gedrag gewezen den haag/gpd - Nooit eerder sprak de troonrede de burgers zó direct aan. Over de hoofden van regering en volksvertegen woordiging heen, sprak de ko ningin vanmiddag een politieke rede uit namens het kabinet. „Veel burgers hebben de laatste jaren onvoldoende maat weten te houden, daarbij was de stij ging van de loonkosten in Ne derland aanzienlijk hoger dan in de ons omringende landen". Dit is één van de vele passages in de troonrede waarmee konin gin Beatrix de burgers zeer di rect op hun gedrag wees. Na mens het kabinet natuurlijk, want niet de koningin maar het kabinet draagt de volle verant woordelijkheid voor de inhoud van de troonrede. Op één uit zondering na: in de slotzin zegt de vorstin 'Ik wens u daarbij Gods zegen toe'. Persoonlijker kan het niet. Troonredes hebben in Neder land nimmer een uitgesproken politiek karakter gehad. Dat vond zijn oorzaak enerzijds in het feit dat ons land altijd coali tieregeringen kende, samenge steld uit meerdere en vaak heel verschillende partijen. Maar an derzijds bestond er ook altijd enige schroom om het staats hoofd vanaf de troon te explicie te politieke uitspraken te laten doen. Het werd niet in overeen stemming met de symboolfunc tie van de majesteit geacht. Van daar dat de troonredes moeilijke of discutabele zaken niet zelden uiterst wollig verpakten, in een taalgebruik dat voor veel bur gers niet direct te volgen was. Maar na de 'stembusrevolutie' van 15 mei en het voor Neder landse begrippen bijzondere ka binet dat vervolgens gevormd werd, is dat anders geworden. „Duidelijk is gebleken dat veel burgers een gevoel van onbeha gen hebben over ontwikkelin gen in onze samenleving: een toenemende onveiligheid die als bedreigend wordt ervaren, een grote instroom en onvoldoende integratie van nieuwkomers en achterblijvende kwaliteit onder meer in de zorg en in het onder wijs". De dingen worden heel duidelijk bij de naam genoemd. Het zijn zinsneden die zo uit een debat aan de vooravond van de verkiezingen zouden kunnen komen, maar het zijn de woor den van het staatshoofd, na mens het kabinet. Wat opvalt in deze troonrede is dat de onderwerpen niet meer direct per departement gerang schikt zijn. In de afgelopen hal ve eeuw leek de troonrede vaak een lappendeken, waarvoor ie der afzonderlijk ministerie een deeltje geleverd had. In deze troonrede is veel meer sprake van een 'maatschappelijke rang schikking', waarbij de thema's die de recente verkiezingsstrijd al domineerden - veiligheid, vreemdelingen, zorg, onderwijs - systematisch aan bod komen. „De regering wil inhoud geven aan een nieuwe bestuurscul tuur. Een cultuur waarin maat schappelijke problemen worden benoemd, afwegingen helder worden gemaakt, besluiten ver antwoord en in het noodzakelij ke tempo worden genomen en wetten worden nageleefd." Een directe verwijzing naar rampen als Enschede en Volendam en de 'gedoogcultuur' rond bij voorbeeld de Van der Valk-hore cabedrijven. Maar ook een dui delijke aanwijzing voor het ein de van de 'gedoogcultuur'. Het kabinet doet via de konin gin een regelrecht appèl op de burgers om meer eigen verant woordelijkheid te nemen in de maatschappij: „Burgers zijn de dragers van de maatschappij. Te vaak wordt naar de overheid ge keken om problemen en risico's in het dagelijks leven te voorko men of weg te nemen. Maar te gelijkertijd wordt steeds minder geaccepteerd dat die overheid beperkingen oplegt aan men sen. Een nieuwe balans moet worden gezocht. De samenle ving kan alleen functioneren als burgers zich afvragen wat zij voor elkaar kunnen doen, voor dat zij de blik op de overheid richten". Deze troonrede verhult niet waar de nieuwe toonzetting door geïnspireerd is: „Tegen de ze achtergrond vonden de ver kiezingen plaats en is dit kabinet gevormd". Een zeer directe en politieke troonrede dus, waarin de echo's van de verkiezings strijd en de stembusuitslag doorklinken. COMMENTAAR Bezuinigen. Bezuinigen. En nog eens bezuinigen. Als de Mil joenennota van het kabinet-Balkenende in een woord is sa men te vatten, dan is dat met het woord 'bezuinigen'. Of met het woord 'afknapper'. Want het zou toch allemaal anders worden met de LPF en een van zijn paarse ketens bevrijde WD. Met een CDA aan het roer dat (mede dankzij de angst voor de LPF) een historische inzinking wist boven te komen en als grootste partij bij de laatste verkiezingen uit de bus kwam. Het woord fantasieloos voldoet ook. Maar was het juist niet het gebrek aan fantasie en originaliteit waaraan Paars zijn ondergang te danken had? Paars met zijn poldermodel. Paars met zijn Zalm-norm. Een periode van acht jaar waarin het begrip tolerantie een geheel nieuwe dimensie kreeg. Een tijd van grote welvaart. Een periode waarin voor de burger belangrijke kwesties als veiligheid, onderwijs en zorg steeds verder in de knel kwamen. De LPF zou geheel in de geest van Pim Fortuyn en 26 man sterk zijn stempel op het nieuwe ka binet drukken. Geen woorden, maar daden. Van de geest van Pim Fortuyn is in elk geval weinig over in de vandaag gepresenteerde stukken. We gaan er in koop kracht op achteruit. En natuurlijk staan er weer dappere be leidvoornemens over de bestrijding van de criminaliteit, over de indamming van de stroom asielzoekers, over terugdrin ging van de files en over betere zorg en onderwijs. Maar geld om al deze woorden in daden om te zetten is er domweg niet. Van alle door de LPF-bewindslieden gelanceerde proefbal lonnetjes is er in de Miljoenennota weinig terug te vinden. De enige bewindsman die echt het roer om probeert te krij gen, is minister Bomhoff van volksgezondheid die de ge vraagde zorg ook daadwerkelijk wil bieden. Maar hij is al te ruggefloten door zijn collega's op Financiën. In tijden van economische neergang, zo beweerde de we reldberoemde econoom Keynes, moet de overheid de eco nomie met impulsen stimuleren. Er bestaan ook economen die het tegendeel beweren. Premier Balkenende is een aan hanger van deze laatste school. Het lijkt daarom slechts een kwestie van tijd voordat gefrustreerde LPF-bewindslieden het kabinet opblazen. Noodwetgeving twee jaar verlengd door Arthur Maandag den haag - Het kabinet wil de harde aanpak van de drugs smokkel via Schiphol voortzet ten. De omstreden noodwetten voor op de luchthaven opgepak te drugskoeriers worden met twee jaar verlengd. Dit blijkt uit de justitiebegroting voor volgen de jaar. Er komt extra geld om 'onduldbare situatie' rond de drugssmokkel op Schiphol aan te pakken. De met name door advocaten bekritiseerde noodwetgeving trad in maart in werking en zou een jaar gelden. De nieuwe re gels kwamen na ophef in de Tweede Kamer over het heen zenden van drugskoeriers bij ge brek aan cellen. Met name bol letjesslikkers mogen nu met meerderen in een cel worden vastgehouden. Verder krijgt de Haarlemse rechtbank een de pendance op de luchthaven. Ook de komst van een zoge noemde poepkliniek in Bloe- mendaal is een gevolg van het 'Plan van aanpak drugssmokkel Schiphol'. De maatregelen blijken nog on voldoende te werken. Het kabi net laat weten dat het verdere inhoudelijke plannen ontwikkelt om de drugssmokkel via Schip hol terug te dringen. Uiteindelijk doel is om de werkdruk op het justitie-apparaat te verminderen en de druk op de detentiecapa citeit te verlagen. Voor 2003 komt er geld voor onder meer extra cellen. Ook gaan extra middelen naar openbaar minis terie, rechtbank, douane en ma rechaussee. Verder wordt het overleg met justitie op de Nederlandse Antil len en Aruba geïntensiveerd, en zal worden gepoogd met Suri name afspraken te maken. De meeste smokkelaars komen uit deze landen. schorten van de subsidie van 25.000 euro, die ze kan 'terug verdienen' door goed gedrag. Onderzoek wijst uit dat eerste jaars gevaar liepen door vocht- gebrek, niet naar het toilet mochten, flauwvielen en slacht offer werden van ernstige verba le intimidatie. De beide vereni gingen hebben zich daarmee niet gehouden aan het protocol voor introductie, aldus de on derwijsinstellingen in een geza menlijke verklaring. Veritas-preses Kort uit stevige kritiek op het onderzoek van de universiteit en de hogeschool. „Het lijkt erop dat de onderwijs instellingen zich meer hebben laten leiden door de publieke opinie dan door de feiten." Rec tor Van Geffen van Unitas vindt de sancties 'redelijk zwaar'. Niettemin is Unitas bereid het boetekleed aan te trekken. utrecht/gpd - De Universiteit Utrecht en de Hogeschool van Utrecht hebben gisteren beslo ten de studentenverenigingen Veritas en Unitas keihard aan te pakken voor de uit de hand ge lopen ontgroeningen. Zowel de universiteit als de ho geschool verbreken alle banden met Veritas. De subsidies (59.000 euro) worden ingetrok ken. Veritas krijgt geen uitnodi gingen meer voor feesten en plechtigheden bij de onderwijs instellingen en wordt gewist van de internetsites. De straf pakt mede zwaar uit omdat er al drie jaar op rij klachten binnenko men over het ontgroenen. Voor Unitas pakt de straf milder uit omdat de vergrijpen bij die vereniging minder ernstig waren en omdat het daar de afgelopen jaren rustig was. De straf blijft beperkt tot het gedeeltelijk op- (advertentie) m ai rmi zich •n in r. bij r'd kon i eei irst ielai m u rAb men 00 u slee 2-in-1 PACK Met de Sony Ericsson T68i en Compaq iPAQ H3870 heeft u de meest optimale combinatie in handen voor mobiel zakendoen. Internet E-mail Bluetooth1" MS Word en Excel -1258 of kijk op www.vodafone.nl ess Point City Point Select Dealer jess den haag/gpd-anp - Toenmalig minister van justitie Benk Kort hals heeft de Tweede Kamer eind vorig jaar verkeerd geïnfor meerd over de afwikkeling van de fraude met de Schipholtun- nel. Korthals, momenteel minis ter van defensie, zei destijds niets geweten te hebben van de schiklong die het openbaar mi nisterie trof met frauderende bedrijven. Gisteren moest hij toegeven al in de zomer ge hoord te hebben 'dat die schik king er aan stond te komen'. Korthals stond vorig jaar onder grote politieke druk de schikking terug te draaien. Vrijwel de hele Tweede Kamer eiste dat hij het openbaar ministerie een aanwij zing zou geven alsnog vervol ging in te stellen. Hij weigerde, omdat hij vond dat een minister zich niet diende te bemoeien met individuele strafzaken. Korthals maakte destijds de in- Tweede Kamer werd vorig jaar verkeerd geïnformeerd druk door de schikking overval len te zijn. Procureur-generaal De Wijker- slooth sloeg dat beeld tijdens de verhoren van de parlementaire enquête bouwfraude aan digge len. Reeds op 2 juli, zo verklaar de hij, vertelde hij de minister dat de schikking bijna was afge rond. Korthals nam dat voor kennisgeving aan en ondernam verder geen actie. In zijn eigen getuigenis voor de enquêtecommissie kon de be windsman zich slechts met moeite het gesprek met De Wïj- kerslooth herinneren. Opvallend was dat hij vrijwel dezelfde be woordingen als de procureur gebruikte om dat gesprek te be schrijven. Op de vraag waarom hij de Kamer destijds meldde überhaupt niet van de schikking op de hoogte te zijn geweest, zei hij het eigenlijk niet te weten. „Ik wist dat de schikking tot stand stond te komen. Mis schien heb ik me dat op dat mo ment in de Kamer niet gereali seerd." Korthals zei na afloop de Kamer destijds 'niet bewust' verkeerd geïnformeerd te hebben. Bin nen politiek Den Haag geldt het geven van een foute voorstelling van zaken als een doodzonde. Onduidelijk is of de Kamer de huidige minister van defensie zal aanpakken voor wat hij als minister van justitie deed. Korthals zei tijdens de enquête niet gelukkig te zijn geweest met de schikking. „Wat me zelf heeft gestoken is dat de leidinggeven den niet voor de rechter kwa men." Desondanks achtte hij de schikking verantwoord, omdat voor de rechter vermoedelijk geen hogere straffen zouden zijn opgelegd. De betrokken bedrij ven betaalden 1 miljoen gulden om van verdere vervolging af te zijn. De TVijkerslooth vertelde dat de schikking eigenlijk het gevolg was van een misverstand. Het openbaar ministerie in Haar lem had al besloten te schikken, terwijl het college van procu reurs-generaal nog dacht dat er vervolgd zou gaan worden. „We hebben dat blijkbaar niet goed gecorrespondeerd", aldus De Wijkerslooth. De enquêtecommissie kreeg geen antwoord op de vraag wie het nodig vond die schikking in de openbaarheid te brengen, de dag voor het Kamerdebat naar aanleiding van de Zembla-uit- zending over bouwfraude. Het kwam van het ministerie van verkeer en waterstaat, zoveel werd wel duidelijk. De fraude rende bedrijven bleken nog de zelfde dag de opgelegde boetes telefonisch te hebben overge maakt. „Blijkbaar wilden ze voorkomen dat de Kamer alsnog eer* stokje voor de schikking zo; steken", vermoedde ook Kort hals. Ook (oud-)minister loütsma wist zich gisteren belangnjke ge beurtenissen niet meer helder voor de geest te halen. Het ver hoor van lomtsma wekte veel ir ritatie bij de enquêtecommissie. Zij werd verhoord als ex-minis ter van economische zaken, maar kreeg ook vragen over haar ministerschap van verkeer en waterstaat. lomtsma bleek allerlei gebeurtenissen vergeten te zijn. Daarnaast weigerde Jor ritsma haar beleid van indertijd te beoordelen. Ze is nu imnmers 'gewoon' Tweede-Kamerlid voor de WD en vindt dat er een rare situatie ontstaat als zij hardop evalueert. „Als Kamerlid moet ik straks juist een oordeel geven over uw werk." hield zij de commssie voor. „U moet feiten vragen en geen opinies."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3