Burgers weten onvoldoende maat te houden TROONREDE Koningin Beatrix tijdens haar bezoek aan de provincie Groningen op Koninginnedag, eerder dit jaar. Foto: GPD/Annemarie Kamp een sterke stad als een vitaal platteland is noodza kelijk voor een duurzame ontwikkeling van ons land. Boeren en tuinders krijgen daarin een nieu we functie, waarbij natuur, recreatie en landbouw meer in samenhang worden benaderd. De rege ring zal daartoe het agrarisch natuurbeheer stimu leren. In het ruimtelijk beleid hebben medeoverheden een eigen plaats. De regering wil hun meer moge lijkheden geven voor eigen afwegingen. Dit najaar zullen u de hoofdlijnen van de aanpassing van de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening worden voorge legd. Daarin zal ook de opvang van de eigen bevol kingsgroei op het platteland aan de orde komen. Tevens zal aandacht worden gegeven aan het aan trekkelijk maken van het stedelijk woonmilieu voor verschillende inkomensgroepen en het doorbre ken van de eenzijdige samenstelling van de bevol king van achterstandswijken. Medio 2003 zal u een voorstel worden gedaan voor vereenvoudiging van regelgeving op het terrein van wonen, milieu en ruimtelijke ordening. Goede bereikbaarheid is van belang voor econo mische groei, welvaart en welzijn, maar aan de groeiende mobiliteitsbehoefte kan niet ongebrei deld tegemoet gekomen worden. Er wordt geïn vesteerd in het oplossen van knelpunten en het beter benutten van bestaande infrastructuur om doorstroming te bevorderen. Er komen nieuwe stations bij Vinex-locaties. Door prioriteit te geven aan goed en tijdig onderhoud van de railinfra structuur wil de regering van haar kant bijdragen aan minder vertragingen voor treinreizigers. Burgers voelen zich onveilig en zijn bezorgd over de toegenomen criminaliteit. Aantasting van de ei gen levenssfeer door geweld en misdrijven is zo in grijpend dat er een grote behoefte is aan een strik te handhaving van de openbare orde en aan een strenge aanpak van criminaliteit. De regering wil in 2003 de organisatie en bevoegd heden van politie en justitie versterken. Er komt een landelijke recherche. De bevoegdheden van de regering bij het beheer van de politieorganisatie worden versterkt. Met de beheerders van de regio nale politiekorpsen en met andere betrokken part ners worden concrete afspraken gemaakt over het leveren van betere prestaties. Aan het eind van 2004 zal de regering bezien of de resultaten nopen tot verdergaande wijzigingen in de organisatie. In aansluiting op de vele inspanningen van politie en justitie in de afgelopen jaren, en op de resulta ten die daarbij zijn geboekt, zal voorrang worden gegeven aan de bestrijding van die vormen van or deverstoring en misdaad waarmee burgers vaak geconfronteerd worden. Het gaat hierbij onder meer om berovingen en bedreigingen op straat, vandalisme, inbraken en overlast door drugs. Dat vraagt een actieve aanwezigheid en zichtbaarheid van politieagenten, 24 uur per dag. De inzetbaar heid van de politie zal daaraan zo goed mogelijk worden aangepast. Dit vergt ook aanpassing van andere instanties zoals de rechterlijke macht en de reclassering. Voor de sociale veiligheid in het openbaar vervoer zal komend jaar actie worden ondernomen om strenger toezicht en een gesloten toegangsregime op metro- en treinstations te bewerkstelligen. Ter vergroting van de opsporingsmogelijkheden van politie en justitie zal de regering volgend jaar een algemene, wettelijke identificatieplicht intro duceren en de toepassing van DNA-technieken verruimen. Ernstige gebeurtenissen in de afgelopen twee jaar hebben aangetoond dat aandacht voor andere vormen van veiligheid zoals brandweer, transport veiligheid en rampenbestrijding noodzakelijk is. Voor het handhaven van vergunningen en voor preventie en bestrijding zijn gemeenten en provin cies de eerstverantwoordelijken. De regering be vordert een verdergaande regionale samenwerking van brandweer en ongevallendiensten. Er zal nog dit najaar een wetsvoorstel worden ingediend om de voorbereiding en het oefenen, alsmede de kwa liteit van beheersplannen, te verbeteren. In de ko mende vier jaar zullen extra middelen beschikbaar worden gesteld voor de veiligheid bij opslag en vervoer van gevaarlijke stoffen. Ook de verbetering van de veiligheid van tunnels krijgt bijzondere aandacht. De recente overstromingen in Europa maken eens temeer duidelijk dat een omslag in het denken over waterbeheer nodig is. Naast dijkverhogingen zullen ook maatregelen nodig zijn voor het vast houden, bergen en afvoeren van water. Voor de veiligheid van ons voedsel zal de regering zich inzetten via regelgeving en normstelling. Het is aan ondernemers om in dezen hun maatschap pelijke verantwoordelijkheid waar te maken. Het sociaal, economisch en financieel beleid is er op gericht de werkgelegenheid te vergroten, de winstgevendheid te verhogen, de inflatie temg te dringen en de overheidsfinanciën te verbeteren, ook na 2006. De begroting voor het jaar 2003 is on derdeel van het meerjarig beleid, dat gericht is op aflossing van de staatsschuld in ongeveer 25 jaar. Dat is de meest betrouwbare weg om de gemeen schapsvoorzieningen voor onze vergrijzende be volking in stand te houden. Belangrijke elementen zijn voorts de preventie van ziekteverzuim en de aanpak van arbeidsongeschiktheid, een pensioen convenant met de sociale partners, de combinatie van zorg en arbeid en een beter werkende arbeids markt. Verder wordt ruimte gegeven om te onder nemen onder meer door de administratieve lasten fors te reduceren. De beleidsvoornemens staan onder druk omdat de economische vooruitzichten aanzienlijk slechter zijn dan vorig jaar werd verwacht. Voor 2003 wordt een groei van het bmto binnenlands product voorspeld van 1,5 procent, hetgeen bijna een hal vering betekent ten opzichte van de eerdere ver wachting. Dit groeipercentage ligt beduidend lager ihto ïpre IN DEI illoch ijn is waan Maro iverai igprc odes Til Vei van d ewort der da find ik et raad dan het gemiddelde in de Europese Unie en ii n om(j Verenigde Staten. lse p0] De internationale conjunctuur is ingezakt. Ho alloch prijzen van aandelen en van huizen hebben t( [e ver^ een vertekening van de welvaart geleid. |ers wo Ook hebben de overheid en veel burgers de lal jaren onvoldoende maat weten te houden; da was de stijging van de loonkosten in Nederlan aanzienlijk hoger dan in de ons omringende 1 den. Onze internationale concurrentiepositie (0 F daardoor verzwakt. De werkloosheid loopt opfc» bijna achtduizend personen per maand. De h |G V' baarheid van de pensioenen loopt gevaar dool combinatie van te hoge loonontwikkeling, ea Bwege ling van de financiële beurzen en de stijgende °orde< ten van de vergrijzing. rapon i In het licht van deze ernstige economische sil 0jec ziet de regering zich genoodzaakt maatregelei nemen om het perspectief op tijdige aflossing "al de staatsschuld te behouden. Beheersing van V( loonkosten over langere tijd tot onder of op h ^r(?or< veau van de inflatie is noodzakelijk, zowel in collectieve sector als in de marktsector. In de#dda8 c moeilijke omstandigheden zullen burgers er i aP koopkracht op achteruitgaan. De lasten zullei t()t echter zo veel mogelijk evenwichtig worden v^r(?P[ deeld, waarbij de koopkracht van ouderen m aJ» leen AOW bijzondere aandacht krijgt. Om we vaJ financieel aantrekkelijker te maken wordt de 'en naj beidskorting voor werkenden op 1 januari aaiAusc™ staande verhoogd. Ondanks verdere bezuinigingen zal de regeriilQ^-l prioriteiten voor onderwijs, zorg en veiligheid handhaven. Zij zal ook in haar eigen rol als WG€ gever matiging van loonkosten betrachten. Vi het verlichten van knelpunten op de arbeidsi - Het g met name in sectoren als zorg en onderwijs,sen is L de regering extra middelen beschikbaar. Zij getus me ervan uit dat de noodzaak van een meerjarig! 166.0C tiging van loonkosten breed in de samenlevii nen ral worden gesteund. Op het moment dat in de het Cen marktsector eveneens matiging van de loonk itistiek wordt verwezenlijkt, zal ruimte worden gemaèverkloc voor verlaging van werknemers- en werkgeve lelft vai ten. t zomer ïect op Leden van de Staten-Generaal, dei tijde ïca end Zonde Met deze begroting wil de regering tegemoetmt het g men aan de onzekerheden, problemen en amen uit i ties in de maatschappij, in het besef dat nieti oplossingen op korte termijn bereikbaar zijn. doet deze voorstellen wetende dat alleen re; ten kunnen worden geboekt vanuit een gen schappelijke inspanning in de samenleving. I gering wil samen met u haar doelstellingen if ren en ziet daartoe uit naar vruchtbaar overli Moge u vanuit uw persoonlijke overtuiging if ratie en kracht vinden voor uw verantwoordt werk. Ik wens u daarbij Gods zegen toe. DINSDAG 17 SEPTEMBER Leden van de Staten-Generaal, In de afgelopen jaren leken wij in de Nederlandse samenleving te kunnen vertrouwen op een aantal zekerheden: een voortgaande groei van de econo mie en veiligheid tegen aanvallen van buitenaf. Het zijn echter schijnzekerheden gebleken. De economische groei is vanaf het midden van vorig jaar bijna tot stilstand gekomen; de werkloosheid loopt weer op. En na de aanslagen van 11 septem ber vorig jaar is het besef doorgedrongen dat vei ligheid en stabiliteit in ons land en in de westerse wereld toch niet vanzelfsprekend zijn. Tevens is duidelijk gebleken dat veel burgers een gevoel van onbehagen hebben over ontwikkelin gen in onze samenleving: een toenemende onvei ligheid die als bedreigend wordt ervaren, een grote instroom en onvoldoende integratie van nieuwko mers, en achterblijvende kwaliteit onder meer in de zorg en in het onderwijs. Tegen deze achter grond vonden de verkiezingen plaats en werd dit kabinet gevormd. Er is in de afgelopen decennia in Nederland veel bereikt. De regering ziet zich nu voor de zware taak geplaatst om het goede daarvan te behouden, en de onvolkomenheden die er zijn in alle duide lijkheid en met daadkracht aan te pakken. De te ruglopende economische groei noopt tot een in grijpend pakket maatregelen. Daarnaast wil de re gering gehoor geven aan de indringende opdrach ten die de kiezers haar hebben meegegeven: de veiligheid in ons land moet worden verhoogd, re gels moeten worden nageleefd, integratie van min derheden moet worden versneld en de kwaliteit en organisatie van collectieve voorzieningen moeten verbeteren. De regering realiseert zich terdege dat de kansen voor ons land op ontplooiing en welvaart voor een belangrijk deel ontstaan door samenwerking met andere landen. In het bijzonder geldt dit voor de verbondenheid van Nederland met de Europese Unie. Nederland stond aan de wieg van de Euro pese eenwording. De Europese Unie staat nu voor een nieuw tijdperk met de voorziene uitbreiding met nieuwe lidstaten en de hervorming van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. In de Con ventie en vervolgens de Intergouvernementele Conferentie zijn belangrijke vraagstukken aan de orde over de opzet van de Unie. De regering beseft dat deze ingrijpende verande ringen bij sommigen gemengde gevoelens oproe pen. Het debat hierover zal zich daarom niet mo gen beperken tot bestuurders en instituties. Een nieuw elan in het Europees bewustzijn van bur gers is gewenst. Nederland zal het voorzitterschap van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa en van de Raad van Europa vol gend jaar, en vervolgens van de Europese Unie be nutten om burgers actief te informeren en hen bij dit debat te betrekken. De waarden waar de Euro pese Unie voor staat moeten helder zijn en in ver dragen worden verankerd. Het afgelopen jaar werden de vrede en veiligheid steeds vaker bedreigd door spanningen zowel bin nen landen als tussen landen onderling. De rege ring wil alles doen wat in haar vermogen ligt om in internationaal verband bij te dragen aan het zoe ken naar oplossingen. Bijzondere aandacht daarbij moet uitgaan naar de verontrustende ontwikkelin gen in het Midden-Oosten. Nederland hecht veel waarde aan de vitale relatie van Europa met de Verenigde Staten. De NAVO is daarin van essentiële betekenis. De Nederlandse defensieorganisatie levert daaraan naar vermogen een bijdrage. Onze militairen zetten zich in vredes operaties op een prijzenswaardige wijze in. Ge denkend de slachtoffers die ruim een jaar geleden in de Verenigde Staten zijn gevallen bij de schok kende aanslagen gaat de strijd tegen het interna tionale terrorisme onverminderd voort. Ook ons land neemt daarin zijn verantwoordelijkheid. Nederland kent een grote traditie van internatio nale solidariteit. De zojuist gehouden bijeenkomst in Johannesburg over duurzame mondiale ontwik keling onderstreept het belang van een integrale benadering van wereldwijde problemen. Voort bouwend op onze inzet voor deze conferentie zul len wij u dit jaar voorstellen voorleggen voor een samenhangende aanpak ter bevordering van duurzame ontwikkeling onder andere op het ge bied van water en energie, en armoedebestrijding, in het bijzonder in Afrika. De band van het Koninkrijk schept verantwoorde lijkheden voor ons eigen land, de Nederlandse An tillen en Aruba. Uit het oogpunt van evenwichtige verhoudingen hecht de regering zeer aan het hui dige staatkundige verband van de Nederlandse Antillen. Het Statuut dient de basis te bieden voor een hechtere integratie in Koninkrijksverband. Zolang de criminaliteit zo verontrustend hoog is, zal de regering in overleg met de Koninkrijkspart ners haar financiële bijdrage aan de samenwerking met voorrang aanwenden voor versterking van de rechtshandhaving. In reactie op de problemen in ons land wil de re gering inhoud geven aan een nieuwe bestuurscul tuur. Een cultuur waarin maatschappelijke proble men worden benoemd, afwegingen helder worden gemaakt, besluiten verantwoord en in het noodza kelijke tempo worden genomen, en wetten wor den nageleefd. De regering wil het debat over ge deelde waarden entameren. De normen in de sa menleving dienen te worden versterkt. Burgers zijn de dragers van de maatschappij. Te vaak wordt naar de overheid gekeken om proble men en risico's in het dagelijks leven te voorko men of weg te nemen. Maar tegelijkertijd wordt steeds minder geaccepteerd dat die overheid be perkingen oplegt aan mensen. Een nieuwe balans moet worden gezocht. De samenleving kan alleen functioneren als burgers zich willen afvragen wat zij voor elkaar kunnen doen, voordat zij de blik op de overheid richten. Daarbij geldt ook dat mensen zich alleen kunnen ontplooien als de overheid hun ruimte geeft om zelf verantwoordelijkheid te ne men en eigen keuzes te maken. Uitgangspunten hierbij behoren te zijn: respect, verantwoordelijkheid en verantwoording. Dit bete kent: - respect voor eikaars levenssfeer, voor dragers van gezag en voor hen die zich inzetten voor de pu blieke zaak, maar ook van de overheid voor de burgers; - verantwoordelijkheid van burgers, maatschappe lijke organisaties en bedrijven om een wezenlijke bijdrage te leveren aan de kwaliteit van de samen leving; - verantwoording van overheid en instellingen over de wijze waarop zij hun taken vervullen en prestaties leveren. Nederland kent een traditie die ruimte biedt aan de cultuur en de religie van mensen uit alle wind streken. Die waarde moet behouden blijven. De omvangrijke immigratie en de daaruit voortvloei ende problemen hebben de samenleving evenwel onder druk gezet. De regering zal daarom de inte gratie van allochtonen verder bevorderen, hetgeen van nieuwe Nederlanders vereist dat zij onze taal spreken, zich inleven in de Nederlandse identiteit en cultuur, en de wetten van onze rechtsstaat na leven. Van de betrokkenen mag worden gevraagd dat zij de inburgeringscursussen succesvol afron den. De integratie is verder gebaat bij een restric tiever toelatingsbeleid en bestrijding van illegaal verblijf. Mede daardoor zal ruimte worden gescha pen om de reeds aanwezige nieuwe Nederlanders hun plaats in de maatschappij te laten vinden. Een goede integratie vergt een langdurige inzet en we derzijdse aanpassing. De grote problemen waarvoor de regering zich ge steld ziet, zijn niet op te lossen zonder de samen werking met de maatschappelijke organisaties en sociale partners die een bindend element in de sa menleving vormen. Daarom is het nodig dat zij zich bewust zijn van hün verantwoordelijkheden. Omwille van de kwaliteit van de samenleving zul len zij ook nu het algemeen belang nadrukkelijk in het oog moeten blijven houden. Wanneer maatschappelijke organisaties en bur gers hun verantwoordelijkheid willen nemen, moeten zij daartoe de ruimte krijgen. De regering zal daarom werk maken van het terugdringen van regelgeving en bureaucratie. Zij wil voorwaarden scheppen om de essentiële gemeenschapsvoorzie ningen beter te organiseren. De behoefte aan menselijke maat en de opvattingen van burgers moeten daarbij vooropstaan. In het onderwijs staan lesgeven en de professiona liteit van de docent centraal. De regering wil de ei gen verantwoordelijkheid van instellingen in on derwijs, cultuur en wetenschap vergroten. Vermin dering van administratieve lasten en beperking van onderwijsregelgeving worden daadkrachtig ter hand genomen. Volgend jaar zullen u voorstellen bereiken die scholen meer vrijheid geven bij de in richting van de basisvorming en van het studie huis en bij de besteding van de middelen voor klassenverkleining. De kwaliteit van het beroepsonderwijs zal worden bevorderd en de uitval van leerlingen zal worden bestreden, onder meer door de leerwegen binnen het beroepsonderwijs beter op elkaar aan te laten sluiten. Op financieel verantwoorde wijze wil de regering bewerkstelligen dat het recht op verzekerde zorg waargemaakt kan worden. Zij zal daartoe ziekte kostenverzekeraars aanspreken op hun verant woordelijkheid voor hun aandeel in de financie ring en sturing van de gezondheidszorg. Tevens zullen zorgverleners meer ruimte krijgen voor on dernemerschap, nieuwe initiatieven en experi menten. De behoeften van de patiënt zullen cen traal staan en de wachttijden worden verkort. Vol gend jaar zal de regering een voorstel indienen voor een nieuw ziektekostenstelsel, dat uitgaat van solidariteit tussen mensen met verschillende leef tijden, gezondheidsrisico's en draagkracht. Met betrekking tot de groeiende groep ouderen wil de regering rekening houden met de individuele wensen en behoeften op het terrein van welzijn, zorg, inkomen en wonen. Daartoe zal zij in 2003 een integrale visie uitbrengen. Gelukkig groeien de meeste jongeren op zonder dat zich grote problemen voordoen. Ouders heb ben daarvoor als opvoeder een eerste verantwoor delijkheid. Wanneer kinderen dreigen te ontspo ren moet vroegtijdig ondersteuning worden gebo den. De regering hecht groot belang aan een geïn tegreerd jeugdbeleid, dat inzet op preventie. Dit vergt een intensieve persoonsgerichte samenwer king tussen school, buurt en de betrokken instan ties. Indien nodig zullen ook corrigerende en re pressieve maatregelen worden genomen. De menselijke maat bepaalt de wijze waarop Ne derland wordt ingericht en hoe wij omgaan met het leefmilieu in de ruimste zin des woords. Zowel

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 30