GESPREK VAN DE DAG Honderd keer de vraag: 'Is het lekke over grenzen roddelptj Claus wil principiële uitspraak Lunchende kinderen op De Kruidenwijzer overvallen door journaille Huwelijksmolen MENSELIJK Het historische passagiers vliegtuig 'Connie', dat door het nationaal luchtvaartmu seum Aviodome werd aan gekocht, is begonnen aan zijn reis naar Nederland. De komst van de Lockheed Constellation werd een aan tal keren uitgesteld, maar het toestel is nu dan toch onderweg vanuit Amerika. Het markante viermotorige passagiersvliegtuig uit 1948 wacht bij aankomst in Lelystad een feestelijk wel kom. Connie vliegt vanuit haar oude thuisbasis in de Amerikaanse staat Arizona over een noordelijke route naar Lelystad. Op deze rou te liggen de meeste uitwijk mogelijkheden. Het Aviodo me komt nog steeds 100.000 euro tekort op het volledige aankoopbedrag (425.000 euro). Daarom gaat de sponsoractie 'Con nie's Comeback' voorlopig door. De donateurs mogen op de dag van aankomst mee in een passagiersvlieg tuig dat de Lockheed Con stellation tegemoet zal vlie gen. Foto: Aviodome In HUWELIJKEN waarbij de man ouder is dan de vrouw heerst een hoge mate van tevredenheid bij beiden. Dat stellen de hoogleraren Wim Groot van de Universiteit Maas tricht en Henriëtte Maassen van den Brink van de Universi teit van Amsterdam. Zij onderzochten het effect van leef- tijds- en opleidingsverschillen op de mate van geluk in re laties. Ze gingen daarbij uit van twee stellingen. De eerste hypothese was dat beide echtelieden gelukkiger zijn als de man ouder en hoger opgeleid is dan de vrouw. De tweede stelt juist dat mannen en vrouwen minder gelukkig zijn met een groot VERSCHIL IN LEEFTIJD en opleiding. Vrouwen geven de voorkeur aan financiële zekerheid boven fysieke aantrekkingskracht, concluderen de hoogleraren na analy se van onderzoek in 37 landen. Ze zijn beter in staat een huishouden financieel te onderhouden en die financiële zekerheid is meestal blijvend, terwijl fysieke aantrekkings kracht na verloop van tijd afneemt, aldus de onderzoekers. Prins Claus is het geroddel meer dan zat. Foto: GPD/Phil Nijhuis Het bedrijf staat open voor het betalen van een schadevergoe ding. Maar zover is het voorlo pig niet. Advocaat Boukema nam gisteren helemaal geen be drag in de mond. De prins wil allereerst een vonnis, over geld wordt later wel gesproken. Het 'mededoel' van deze zaak is im mers volgens Claus' raadsman bc dat 'wat echt privé is, ook privé moet blijven'. Rechtbankpresi dent W. Tonkens doet op 2 ok tober uitspraak. Het is de eerste maal dat een zaak van prins ïüjk rou Claus tegen de pers ti we demprocedure komijan e spande hij met succe ;en; geding aan tegen Priv artikel waarin stond trerd Wïllem-Alexander ea rah had doorgebracht me blondine' in een Amsen hotel. In 1995 kreeg Claus n "Ui geding een schadevei van 25.000 gulden. D ging naar het Rode R maal had het blad S/o- V rechte gepubliceerd! de 1 der zelfmoord had gf ods Blijkbaar wil de prins een substantieel wap gsti roddel in handen krijtn in Het is trouwens volgi arei Rijksvoorlichtingsdie vind toeval dat de zitting g ziel plaatsvond, uitgereki onlij prins wederom na ee kenhuisverblijf weer Opvallend is dat de p juridische actie heeft men tegen de Duitse pers, die hem tijdens verblijf in het ziekenl sit, lijk dood verklaarde, werden zelfs woorde mond gelegd die hij sterfbed zou hebben ken. G( !SP M-i eit.f dew dsz< |val\ Is d er vier hele belangrijke woorden om tegen je partner te zeg gen. Nee, die vier woorden zijn niet 'ik hou van jou'. Die woorden zijn 'misschien heb je gelijk'. Overal in de zaal sto ten stellen, al dan niet getrouwd, elkaar op dat moment aan. Ook het bruidspaar wisselt blikken en zegt soms iets geestigs. Als de zaal tot bedaren is gekomen, volgt de overhandiging van het trouwboekje, dat door beide partners op hetzelfde moment moet worden aangepakt. De ambtenaar wil name lijk niet de aanleiding zijn voor het allereerste onenigheidje. Daarmee legt hij een subtiel dwarsverband in zijn speech, en de hele zaal denkt terug aan dat prachtige 'misschien heb je gelijk'. Een virtuoos. Toen gingen we naar Schiermonnikoog. Ik zat in de auto met een stel dat twee maanden eerder door diezelfde ambte naar was getrouwd, in datzelfde filmmuseum. Drie maan den eerder waren deze twee trouwens op mijn bruiloft, ook op een Waddeneiland. Op de een of andere manier was de verrassing er vandaag al bij voorbaat af. Herhaling is de dood in de pot, ook bij unieke gebeurtenissen. En uniek zijn ze trouwens niet. Net zoals alle vakantiefoto's op elkaar lij ken, lijkt het ene huwelijk sprekend op het andere; iets wat je G< Op ieder kind staat wel de lens elai videocamera of fototoestel geril s Bo mantha (5) laat verlegen haar g liste hangen. „Kijk eens omhoog, Sai de en neem maar een hapje", prol ress< graaf Bob Friedlander van De 1 Dat Het meisje gehoorzaamt, maar d o harte. Uiterst traag gaat de lepr /ent bord naar de mond, waarna dii n. H zestal sluiters klikt. Achter de n spi Friedlander hebben zich colleg iens opgesteld. Het eerste etende lal lou\ gelegd. Hun opdracht is sowies slaagd. Nu kan er in alle rust ge f T worden naar het meest unieke Fotograaf Leon Dakkus vereen genjarige Joël, die zich tegoed d een bord met paprikarijst, erwt I - se gehaktballetjes (köfte) en koi s va merkwark (tzaziki). „Erg lekker de 1 „Thuis eten we 's avonds altijd d op warm. Ik weet niet hoe we dat saap gaan doen. Mijn zusje en mijn ;r v< zullen dan zelf warm gaan eten udei niet wat ik dan krijg.ligd. De kinderen hebben dagelijks 1 stic twee gerechten. Naast de maali in I Joël kan er ook gekozen wordei apte gratin van macaroni en ham. G lanc moet keuze zijn voor kinderen dat j vlees mogen eten. En we zorgeige\ tijd voor groenten bij het gerec was één van de eisen voor deze ^g| Met onophoudelijk verbaasde I eten de kinderen verder. Hondg|(f krijgen ze te horen of het eten I smaakt. Honderd keer luidt hel et C 'ja'. Demi (5) raakt haar eten e< i va aan. Ze kijkt behoorlijk beteute el vj het dampende bord eten voor ;n o „Ik mag dit niet eten van mijni en Een oppasjuf snelt toe. „Oh, dafaat. we een foutje gemaakt. Heb je ngs je?" les r Vrolijk haalt Demi uit haar mg t tra broodtrommeltje met een plaa uitg Sneeuwwitje en de Zeven Dweip. Hi zitten twee witte boterhammei g vo chocoladepasta. Demi zegt het mer te vinden dat het bord wai voor haar neus wordt weggeha vind chocoladepasta toch veel j Ik eet altijd boterhammen met depasta." Tien minuten later zijn bijna aö leeggegeten en druipen de joui- Ei één voor één af, de kinderen v< Igra reerd achterlatend. In de tv-jojcht gisteren en de kranten van vanlpell de lunchende kinderen van Ded- D wijzer even wereldnieuws in hêhd d land. Vanaf vandaag kunnen z< ïricl ongestoord lunchen. gel ang Marcel Beijer «e n atd 'oni direct ziet als het wildvreemden betreft, maar nil als je eigen dierbaren het middelpunt zijn. Toch was er ook dit dit keer dat vals gezongen we dan toch enorm klapten. Er was de onvermij die er helaas niet bij kon zijn. Een tante die zichl had zodat het bruidspaar al wist dat iedereen ii het feest zou verschijnen. De spanning wie er, bi onverstaanbare tafelspeech, als eerste 'harder' di pen. Bepalen of je inderdaad in gesprek wilt koi onbekenden naast jou aan tafel En wat dan eei ke opening is. Toch weer teveel drinken, maar sl we nog dansen, dan trekt het wel weer bij. Hela er het danslokaal ook whiskey gedronken kan u kosten van het bruidspaar. De muziek is van Al maar zitten en whiskey drinken. De volgende dag met halfdichte ogen en zoemei weer naar huis. Maar wist u dat van alle 1500 tussen Amsterdanm en Schiermonnikoog er sh le tegen de klok indraait? De rest draait klokgei soms regels voor? Of zit daar een mij onbei achter? De Amerikaanse zangeres MADONNA en haar man Guy Ritchie zien hun droom van een rustig leven met hun kinderen Lourdes (5) en Rocco (2) op het Engelse platteland in rook opgaan. Volgens de krant The Mail on Sunday is het paar woest over nieuwe wetgeving die wandelaars het recht geeft op zijn landgoed Ashcombe House in Wiltshire rond te lopen. Ook Madonna's hob by's -kleiduivenschieten en jagen- komen in gevaar als er pottenkijkers op het ter rein komen. Zij wil niet dat haar fans daar alle details van weten. De vereniging van grondbezitters Countrys ide Alliance hoopt dat de ster gaat meedoen met de actie om van de regering schadevergoeding te eisen voor de waardevermindering van haar onroerend goed. Madonna betaalde 14,4 mil joen euro voor het landgoed. Foto: Reuters Een vechtpartij in het Friese Harlingen heeft gistermiddag een MIDDELEEUWS tafereel opgeleverd. Een 35-jarige man uit Breda greep een zwaard om zijn Harlingse tegen stander een kopje kleiner te maken. De man uit Breda pak te het wapen na een woordenwisseling uit zijn auto en sloeg er zijn tegenstander mee op zijn hoofd, wat slechts een flinke buil opleverde. De Harlinger ging de Brabander daarop te lijf. De man uit Breda werd door de politie aange houden voor mishandeling. De Harlinger stak in zijn woede drie banden van de auto van de Brabander lek, waarop ook de Fries werd aangehouden. De OUDSTE BEWONER ter wereld, de Japanse Kamato Hongo, is maandag 115 jaar geworden. De op 16 september 1887 geboren Ka mato is wat hardhorend, maar ver keert verder in goede gezondheid. De hoogbejaarde dame geniet nog geregeld van een glaasje sake. Ka mato woont in een bejaardentehuis op het Zuidjapanse eiland Kyushu. Ze heeft zeven kinderen gebaard en is de trotse grootmoeder van ruim twintig kleinkinderen. Haar oudste dochter overleed twee jaar geleden en was toen al over de negentig. Kamato werd 's werelds oudste toen op 20 maart de Amerikaanse Maüd Farris-Luse overleed op 115- jarige leeftijd, 's Werelds oudste man is de Japanner Yukichi ChU- ganji; hij is 113 jaar. Foto: AP Een brief van admiraal MICHIEL DE RUYTER uit 1657 heeft gisteravond op een veiling in Weesp 13.750 euro opgebacht: het hoogste bedrag dat ooit voor een Neder landse brief is betaald. In de brief bericht De Ruyter de Admiraliteit in Middelburg vanuit het Spaanse Cadiz over de verovering van twee Franse schepen. Volgens C. Muis, directeur van de Nederlandsche Postzegel- en en Mun tenveiling, komt het zelden voor dat een schrijven uit de zeventiende eeuw van een hooggeplaatst persoon onder de hamer komt. De Amiraal De Ruyterbrief ging naar een particulier. De richtprijs: 3500 euro. JACK WELCH.de 66-jarige ex-bestuursvoorzitter van General Electric die vorig jaar na 21 jaar met pensi oen ging, heeft na een storm van kritiek besloten zijn goudgerande vertrekre- gelingte versoberen. Uit de scheidingspapieren van zijn ex-vrouw bleek onlangs dat Welch onder meer gratis ge bruik mocht maken van de zakenvliegtuigen van het Amerikaanse concern en van een bedrijfsapparte- ment in het dure Manhat tan, inclusief huishoud sters, bloemen en bood schappen. Welch schreef gisteren in een ingezonden stuk aan The Wall Street Journal dat hij de directie heeft gevraagd om alle ex traatjes uit de in 1996 afge sproken pensioenregeling te halen. Welch wil voortaan gewoon betalen voor het vliegtuig en het apparte ment; een jaarlijkse kosten post van 2 miljoen dollar. Trouwen is in, in mijn vriendenkring. Allemaal alsnog-trou- wers. Heel lang vonden we het kinderachtig om uitgebreid te gaan trouwen met onze vriend of vriendin, inmiddels wordt liet kinderachtig om dat nog steeds niet te hebben gedaan. Zelf trouwde ik dit jaar ook, op Bevrijdingsdag, op een Waddeneilaiui. Dit weekend trouwden twee vrienden, ook al sinds mensenheugenis samen, ook zij vierden het op een Waddeneiland. Het feitelijke huwelijk vond plaats in het Filmmuseum aan het Amsterdamse Vondel park, waar ik dit jaar al twee keer eerder een huwe lijksluiting bijwoonde. En al voor de derde keer trof ik daar dezelfde ambtenaar van de burgerlijke stand, een man die eerst nadrukkelijk zegt dat hij niets gaat zeggen - er zijn immers al zoveel mooie woorden ge sproken en wie is hij dan om - en dan toch het woord neemt. Voor zover ik weet zegt hij altijd hetzelfde. Tot slot gaat hij het paar nog een levenswijsheid meegeven, omdat er ook na het sluiten van een huwelijk, immers, wel eens een onenigheidje is. En dan, zo zegt deze ambtenaar, zijn Prins Claus zet zijn juridisch strijd tegen het weekblad Privé voort, bleek gisteren voor de Amsterdamse rechtbank. Hij wil een principiële uitspraak van de rechter. „Want wat echt privé is, moet privé blijven." Prins Claus piekert er niet over genoegen te nemen met de uit gebreide excuses van Privé. Het weekblad zat er dit voorjaar compleet naast met het bericht dat de prins-gemaal zou zijn 'gevlucht' naar een Duitse sterf- kliniek. Na eerder gesteggel over roddelpublicaties wil Claus nu per se een principiële uitspraak van de rechtbank om de gren zen voorgoed te markeren. Privé publiceerde het gewraakte artikel eind mei; Claus was na een maandenlang verblijf net ontslagen uit het Academisch Medisch Centrum in Amster dam. Volgens het blad had de prins zijn 'laatste krachten' ge bruikt om te 'vluchten' naar een kliniek voor terminale patiënten in het Duitse Chiemsee. Zijn be sluit om in zijn vaderland te sterven was in familiekring 'met ontsteltenis' ontvangen. In wer kelijkheid bevond de echtgenoot van koningin Beatrix zich ge woon op paleis Huis ten Bosch. De gekwetste Claus zette een bodemprocedure in gang. Een artikel met excuses in het vol gende nummer van Privé heeft hem niet op andere gedachten gebracht. Gisteren vond de zit ting in de Amsterdamse recht bank plaats. Duidelijk werd dat de prins de zaak niet onderling wil afhandelen. Het verhaal was namelijk niet alleen feitelijk on juist, betoogde advocaat H. Boukema gisteren namens de prins tijdens de zitting. Het was onrechtmatig en een aantasting van de persoonlijke levenssfeer van de prins. Vooral de sugges tie dat de prins zich had afge wend van 'zijn echtgenote, zijn gezin en de Nederlandse sa menleving', heeft Claus (bekend als familieman) diep geraakt. Privé ging gisteren in de rechts zaal diep door het stof. „Dit had nooit mogen gebeuren", stelde hoofdredactrice Wilma Nannin- ga. De misser was ontstaan na 'een ongelukkige samenloop van omstandigheden'. Nannin ga was destijds druk met het overnemen van de pagina Privé in dagblad De Telegraaf en de vervangende eindredacteur bleek niet ervaren genoeg. „Maar Privé verschuilt zich ner gens achter", zei advocaat A. Ploeger van het Telegraafcon cern waar het tijdschrift deel van uitmaakt. De cameraman van RTL4 hangt ontevre den tegen de muur. De persconferentie over de proef met warmemaaltijdverstrek- king op twee scholen in de Almeerse Krui- denwijk haalt duidelijk de landelijke pers. De school aan het Rolklaverpad is uitgeko zen als plek voor de persconferentie en werd gisteren overlopen door journalisten, cameramensen en fotografen. „Kunnen we nou met onze camera's niet even bij De Peperbus gaan kijken? Die doen toch ook mee aan de proef? Er zijn hier op De Kruidenwijzer maar 25 kinde ren die tussen de middag op school over blijven om de warme maaltijd te eten. Gezien het aantal fotografen en tv-came- ramannen heeft iedere leerling zo'n beet je twee mensen van de pers in zijn nek hangen. Daar zijn we niet blij mee. We kunnen ons beter verspreiden. Op De Pe perbus zitten er nog vijftig te lunchen." Voorlichter Jeroen van Til van de Vereni ging voor Openbaar Onderwijs (VOO) spreidt zijn armen, ten teken dat er niets anders opzit dan het op deze locatie te doen. „Als u met uw camera richting De Peperbus gaat, hebben de kinderen de maaltijd allang op. Daar schiet u niets mee op. Helaas." De cameraman haalt teleurgesteld de schouders op. „Dat is dan erg vervelend. Erg jammer. Nu krijgen de Nederlanders allemaal dezelfde gezichtjes te zien in de nieuwsuitzendingen Van Til speurt het lokaal af dat is inge ruimd voor het journaille. „Geen vragen meer? Dan schuift straks de tussenwand open en kunt u een kijkje nemen bij de kinderen die voor de eerste keer een war me lunch gebruiken. Ik vraag u beleefd om de kinderen niet te overstelpen met vragen, zodat ze wel de tijd krijgen om het eten warm naar binnen te werken." De woorden zijn aan dovemansoren ge richt. Zodra de flexibele wand opzij wordt geschoven en er toegang komt tot het lunchlokaal, vindt er een ware stormloop op de kinderen plaats. Hun ogen worden als schoteltjes zo groot als de cameralam pen aanfloepen en de flitsers van de foto grafen in staccato tekeer gaan. Het wordt al snel bloedheet in het overblijflokaal. De bordjes die de kinderen voor hun neus hebben staan blijven onaangeroerd. Pas wanneer een cameraman aan een kind vraagt of het voor de televisie een hapje wil nemen, wordt er gegeten. Maar niet van harte. „De temperatuur van het voedsel is 75 graden", laat Katharina Greiwe van het ingehuurde cateringbe drijf Apetito weten. „Het is dus wel ver standig om even te wachten." Joël (9) doet zich tegoed aan een warme Griekse maaltijd. Foto: Ton Kastermans

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2