PRINSJESDAG 6 Meer stimulansen voor eigen initiatief kunstenaar Als chauffeur dagelijks anderhalf uur in de fik Hoofdpunten Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen Hoofdpunten Verkeer en Waterstaat OCW trekt geleidelijk de handen af van onderwijs Aanpak knelpunten op de weg Honderdvijftig kilometer extra rijstroken HDC366 dinsdag 17 SEPTEMBER den haag/gpd-anp - Voor een ministerie dat één van de speer punten van het kabinetsbeleid moet uitvoeren, komt het on derwijs, cultuur en wetenschap pen (OCW) er het komend jaar bekaaid van af. Weliswaar komt er geld bij, maar pas in 2004 krijgt minister Van der Hoeven een extraatje van 120 miljoen euro. In oktober wil ze de Kamer laten weten hoe dat geld wordt gebruikt. In totaal wil het kabi net over vier jaar 340 miljoen ex tra geïnvesteerd hebben. De broekriem zal volgend jaar echter eerst aangehaald moeten worden. Om de begroting min der te belasten laat staatssecre taris Nijs bijvoorbeeld onder zoeken of afgestudeerden via een studentenbelasting een ge deelte of de hele beurs terug kunnen betalen. Verder worden 9000 Melkertbanen, voorname lijk onderwijsondersteunend personeel, geschrapt. Ook wordt het onderwijs in eigen taal aan allochtonen afgeschaft. Het mi nisterie vindt dat kinderen het Nederlands machtig moeten zijn en dat ze daarom ook in die taal onderricht moeten volgen. Dat levert het ministerie 29 mil joen in 2004 op en 72 miljoen in 2006. De begroting kenmerkt zich vooral door een zich terugtrek kende overheid. Scholen krijgen meer verantwoordelijkheid en het ministerie zal het aantal re gels en circulaires serieus ver minderen. Sinds het kabinet is aangetreden, heeft Van der Hoe ven slechts twee circulaires uit gestuurd. Middelbare scholen krijgen zelf de verantwoordelijkheid voor het onderhoud van hun gebou wen en basisscholen krijgen vanaf 2005 meer te zeggen over hun budget. Ook hier geldt dat de overheid de spelregels be paalt, maar dat de instellingen zelf beslissen hoe ze het geld be steden. Ook bij het hoger onder wijs voert OCW een terughou dender beleid. Zo zet Nijs vraag tekens bij het nut van bekosti ging van allerlei (half-)slapende opleidingen. Ook wil ze niet lan ger tweede en derde studies be talen. Middelbare scholen moeten zelf ook meer verantwoordelijkheid nemen waar het respect voor el- kaars religie betreft. Daardoor wordt de veiligheid op school ook groter, vindt de minister. „Waarden en normen, respect kan je niet alleen met een Post bus 51 spotje bereiken", sneert Van der Hoeven naar het vorige kabinet. De samenwerking tussen het universitair en hoger beroeps onderwijs moet versneld wor den nu het zogeheten bachelor- masterstelsel wordt ingevoerd. Van een fusie van deze vormen van onderwijs is nog geen spra ke, maar op termijn wil Nijs één vorm van hoger onderwijs. On der het vorige kabinet is daar al een begin mee gemaakt. Verder wil het ministerie het aantal op leidingen drastisch inperken. Onderwijsinstellingen moeten zich uitsluitend toeleggen op die studies waar ze goed in zijn. De overige studies kunnen afgesto ten worden. Voor het lager en middelbaar onderwijs heeft OCW zich ten doel gesteld de komende vier jaar 10.000 extra leerkrachten aan te trekken om het lerarente kort weg te werken. Verder be looft OCW het aantal schoolver laters zonder diploma in deze kabinetsperiode met 30 procent te verminderen. den haag/gpd-anp - De CUltUUT- begroting vertoont geen drama tische wendingen. De nieuwe staatssecretaris Cees van Leeu wen kon ook niet veel doen. Hij was met handen en voeten ge bonden aan de cultuurnota van zijn voorganger Rick van der Ploeg. Stokpaardjes van Van der Ploeg worden opnieuw bereden: stertere programmering, meer cultuurdeelname door jongeren, grotere culturele diversiteit. Van Leeuwen wil een 'hoogwaardig en divers' aanbod en de publie ke belangstelling aanwakkeren. Van Leeuwen kan in elk geval zeggen dat er in 2003 niet wordt bezuinigd op cultuur. Daarmee zullen kunst en cultuur niet het slachtoffer worden van de in het Strategisch Akkoord afgespro- Cultuurbegroting borduurt voort op nota van voorganger ken subsidiekorting tot 10,4 mil joen euro in 2006. Met ingang van volgend jaar is er zelfs 2 mil joen euro extra per jaar beschik baar voor de huisvesting van musea, archieven en rijksdien sten. De staatssecretaris mag volgend jaar 667 miljoen euro uitgeven. De forse daling die in sommige sectoren werd gevreesd, blijft uit. Wel plaatst Van Leeuwen voor de komende jaren een paar eigen accenten. Er gaat structu reel meer geld naar de sector cultureel erfgoed, terwijl bij voorbeeld de filmsector moet inleveren. De podiumkunsten krijgen vanaf 2004 een miljoen euro extra. Maar belangrijkste begunstigde in deze begroting zijn de musea: volgend jaar krij gen zij bijna vier miljoen euro meer. Van Leeuwen zit ook op één lijn met Van der Ploeg als het gaat om de opvattingen over het cul tureel ondernemerschap. De cultuurfondsen die subsidies toekennen, zo luidt de bood schap, zijn geen 'subsidieloket'. Betere aansluiting op de vraag in de markt is geboden en kun stenaars moeten worden 'on dersteund, toegerust en geprik keld om de ondernemingszin aan te wakkeren'. Medio volgend jaar komt het ka binet met hoofdlijnen voor de nieuwe subsidieperiode 2005- 2008. De komende maanden al zal met de Tweede Kamer wor den gesproken over zaken die voor de nieuwe Cultuurnota of wel het Kunstenplan van belang zijn, zoals eenvoudiger regels om subsidie toe te kennen in de nieuwe periode. Van Leeuwen stelt in zijn begro ting voor de instrumenten van het Bedrijfsfonds voor de Pers te verruimen. Hij wil een stimule ringsregeling voor bladen die zich speciaal richten op minder heden en een regeling voor journalistieke informatiepro ducten via het internet. De bewindsman geeft toe dat de overheidsbemoeienis met de pers afstandelijker is dan met de Het ministerie van minister Van der Hoe ven maakt wat betreft de omvang van de begroting (24,7 miljard) het komende jaar een pas op de plaats. In 2004 is er 120 mil joen euro meer beschikbaar. Dat bedrag loopt in 2006 op tot 340 miljoen. Het hoger onderwijs moet efficiënter gaan werken. Universiteiten en hogescholen krij gen in 2003 een bezuiniging opgelegd van 36 miljoen. Die loopt in 2006 op tot 143 mil joen. Er wordt niet bezuinigd op subsidies voor wetenschappelijk onderzoek. Studiebeursverstrekker IBG moet in 2006 2,2 miljoen euro bezuinigen, het ministerie zelf 20 miljoen euro. Minister Van der Hoe ven hoopt dat eventueel vertrekkende ambtenaren voor de klas gaan staan. Het kabinet ziet niet veel in grote scholen. Fusies en vorming van grotere scholen wordt afgeremd. Er is geen maximumgrens aan het aantal leerlingen dat een school mag tellen. Universiteiten en hogescholen daarentegen worden gestimuleerd om sa men te gaan. Alle leerlingen moeten goed Nederlands leren. Daarom wordt er geen geld meer uit getrokken om allochtonen te onderwijzen in de taal van het land van herkomst. Dat bespaart in 2004 29 miljoen euro, in 2006 72 miljoen. Het aantal leerlingen dat zonder diploma het middelbaar beroepsonderwijs verlaat moet in 2006 met 30 procent zijn vermin derd. Hiervoor wordt samenwerking ge zocht met leerplichtambtenaren, jeugdzorg, maatschappelijk werk en de politie. Middelbare scholen worden helemaal zelf verantwoordelijk voor het onderhoud van hun schoolgebouw. Dat geldt ook voor de buitenkant van het gebouw, dat nu nog door de gemeente wordt onderhouden. Basisscholen krijgen vanaf 2005 meer zeg genschap over de besteding van hun bud get. Dan krijgen ze één totaalbedrag waar van ze zelf moeten bepalen of het voor per soneel dan wel materieel wordt gebruikt. Ze krijgen echter al eerder 24 jaarlijks mil joen euro extra voor meubels in de klas. Voor de huisvesting van musea, archieven en rijksdiensten is volgend jaar 2 miljoen euro meer beschikbaar. Er wordt niet bezui nigd op subsidies voor cultuur. Kennisnet, de internetsite voor ouders, docenten en leerlingen, is voor 2003 gered. Het ministerie heeft daar in totaal 100 mil joen euro voor. Van der Hoeven zoekt nog naar financiering voor de jaren daarna. Totale uitgaven voor kunst en cultuur: 667 miljoen euro. Beide sectoren blijven buiten schot bij subsidiekorting van 10,4 miljoen euro tot 2006. omroep. In de verkiezingscam pagne gaf zijn partij (LPF) na de berichtgeving omtrent Pim For- tuyn aan nog een appeltje te schillen te hebben met de pu blieke omroep. Uit de begroting blijkt die steviger bemoeienis niet Van Leeu wen maakte al eerder duidelijk dat de publie ke omroep 5 procent dJ zuinigen. Voor de komt dat neer op 30 ro per jaar. De LPF-staatssecrel de drie publieke tv-ni menlijk een kijkaan* van circa 40 propter houdt in dat t adel Spitsstroken 1 richting 2 richtingen 1. A2/A27 Everdingen-Houten 2. A28 Utrecht-Amersfoort 3. A27 Utrecht-Hilversum 4. A27 Gorinchem-Noordeloos 5. A13 Zestienhoven-Delft/Zuid 6. A20 Bufferstrook Terbregseplein voor ringweg Rotterdam 7. A8 Bufferstrook Coenplein voor ringweg Amsterdam 8. A1 Bufferstrook Watergraafsmeer voor ringweg Amsterdam 9. A12 Gouda-Zevenhuizen 10. A50/A1 Valburg-Heteren/Arnhem-Deventer 11. A2 Den Bosch-Eindhoven Weaverbredinaen 12. CRAAG A1/A6/A9 13. A9 Wijkertunnel-Badhoevedorp 14. A7 Zaanstad-Purmerend 15. A12 Utrecht-Den Haag 16. A12 Utrecht-Duitse grens 17. A2 Benuttingsproject Tangenten Eindhoven O Nieuwe verbindingen 18. A2 Oudenrijn Everdingen 19. A30 21. N14 22. A5 verlengde westrandweg 23. A50 Eindhoven-Oss anp - bron: ministerie van Verkeer en Waterstaat den haag/gpd - Meer dan hon derdvijftig kilometer extra rij stroken langs de snelweg. Dat zal als het aan LPF-minister De Boer ligt het meest tastbare re sultaat zijn van zijn termijn op Verkeer en Waterstaat Zichtba re resultaten, daar gaat het om. 'Niet studeren, maar uitvoeren', is het motto. Probleem: er is te weinig geld. Weliswaar is er in de komende yier jaar in totaal 820 miljoen euro extra uitgetrokken (420 voor de weg, 300 miljoen voor spooronderhoud, 100 miljoen voor veiligheid), maar dat is te weinig. De Boer denkt volgend jaar al geld te kunnen halen uit de ver koop van een minderheidsaan deel in Schiphol, als het beurs- klimaat een beetje meewerkt. Maar aangezien dat zeer onge wis is, bezuinigt hij ook. De ex ploitatievergoedingen voor het openbaar vervoer worden ver minderd, 'wat een tariefverho ging onvermijdelijk maakt', al dus de minister. De Hanzelijn (de spoorlijn van Lelystad naar Zwolle), wordt nog eens vijf jaar uitgesteld. En ook het geld voor de Noord- Zuidlijn in Amsterdam, Rand stad-Rail, de spoortunnel in Delft en de verbouw van de sta tions in de grote steden komt la ter beschikbaar. „Pijnlijke keuzen, moeilijke af wegingen", vond LPF-minister Roelf de Boer bij de presentatie van zijn begroting. Maar hij maakt tenminste keuzes, bena drukte hij. „Onder Paars werd met iedereen rekening gehou den, van zeggekorfslak tot ko renwolf. Maar op een gegeven moment moet toch de schop de grond in." Wat De Boer betreft begint dat volgend jaar aL De files zijn over vier jaar niet verdwenen, maar het verkeer moet wel sneller doorstromen. Een aparte spoed wet voor wegverbreding moet ervoor zorgen dat in 2006 150 kilometer extra rijstroken be- door Mare Brink oss - Rudy Onbehauen (50) is ruim dertig jaar werkzaam als vrachtwagenchauffeur. Voor het bedrijf Vos Logistics in Oss be stuurt hij een 40-tonner Scania. Dagelijks zit hij ruim anderhalf uur in de file. Je wordt er gek van." „Je kunt beter verslaafd zijn aan drugs dan, zoals ik, aan vrachtauto's. Want daar kom je dus nooit meer vanaf. Ik heb het aan mijn vader te danken. Ik was am per drie jaar toen ik met hem mocht meerijden. Toen ik een jaartje of tien was, liet hij mij al in een luxe auto rijden. Ik moest en ik zou dus vrachtwagen chauffeur worden. Dat werd ik meteen op mijn achttiende, tien weken nadat ik mijn gewone rijbewijs had. Het was de vrijheid die mij zo aantrok. In al die jaren heb ik van alles vervoerd. Eerst televisies, radio's en wasmachines. Daarna autobanden en accu's. Nu ver voer ik al jarenlang met mijn Scania glas korrels en pvc-poeder. Ik geef eerlijk toe dat het bij mij in het begin dun door de broek liep. Op je spiegel achteruit rijden is niet zo simpel met een vrachtauto van een metertje of zes lang. Het duurde ook even voordat ik rijdend achter het stuur een sjekkie kon draaien. Ik vind het na al die jaren nog steeds een prachtig beroep. Maar de vrijheid is in middels heel wat minder. Je bent veel meer gebonden aan allerlei regels. Er is heel wat meer stress. Tot in de jaren tachtig kreeg je bij wijze van spreken aan het begin van de week een hand van je baas. Die zei dan: 'Doe rustig aan. Ik zie je wel over een week'. Je had alle tijd om op en neer naar Italië of Joegoslavië te rij den. Laden, lossen en weer terug. Tegen woordig proberen ze het zo strak te plan nen dat je meer ritten afwerkt in een week. In de beginjaren was er nog geen schijf waarmee de politie de rijtijden kon con troleren. Je had een werkboekje. Daar De Nederlandse wegen staan vol. Foto: Ron Pichel Chauffeur Rudy Onbehauen. Foto: GPD/Ruud Rogier viel meer mee te rommelen dan met de schijf. Ik reed als het even kon honderd vijftien kilometer per uur. Dat was vlie gen. Als je dan een Porsche van de politie achter je aan had dan zeiden ze door de microfoon 'Hé, chauffeur, Schiphol is de andere kant uit'. Dat soort snelheden kun je nu wel verge ten. Je hebt een begrenzer in de vracht auto. Maar de snelheid gaat er natuurlijk helemaal uit door de files. Je wordt er gek van. Je kunt niet meer opschieten. Als ik een jaar of tien geleden om half zes 's ochtends wegreed uit Oss dan was ik om zeven uur in Scheveningen. Nu zal dat dik een uur extra zijn, maar ik weet dat niet eens zeker. Want dat soort ritjes maak ik al lang niet meer. Het gaat nu naar Duitsland, België en Frankrijk. Voor mijn werk rijd ik per jaar dik 150.000 kilometer. Daar komt privé met de luxe auto nog eens 25.000 kilometer bij. Er zitten heel wat file-kilometers bij. De ring bij Antwerpen is het ergste. Je hebt daar een stuk van vier banen en je rijdt er vaak met een gangetje van amper vijf kilometer. Dan zet ik hem het liefst langs de kant om een uurtje te slapen. Als dat er niet in zit, probeer ik er het beste van te maken. Ik SMS naar collega's en zet een kopje koffie. Met zo'n slakken- gangetje is dat geen probleem. Die koffie onderweg is goed om mensen to's jaloers te maken. Maar ooi de koffie zie je de mensen doo steeds agressiever worden. Als kan flikkeren ze hun auto gewi voor je wielen. En ze steken 00 vaker hun middelvinger op. Er is veel bedacht tegen de fild^^ haalverbod voor ons op de sne voorbeeld. Daar kan ik goed m Maar dan heb ik het over een 1 's ochtends geldt van zes tot tic Dus niet 's avonds van zes tot; helemaal niet voor de hele dag Rotterdam en Maastricht. Het meer spitsstroken te maken, vi wel geslaagd. Bij Nijmegen hel strook waar het heel soepel ga. nog meer zou moeten doen? sen laten carpoolen. Ik zie ste< mensen in hun eentje in de ai Ik verwacht eigenlijk dat er on die maatregelen weinig zal vei Het wordt alleen maar erger. I ke dag gemiddeld anderhalf ui' le. Ik beperk de ellende door z gelijk 's avonds na zeven uur t J Maar ik denk dat ik over een j dagelijks dik drie uur in de file V4- al van het idee word ik gestooi files krijgen mij niet achter hel daan. Door die verslaving dus /cPD schikbaar is op de snelwegen. Daarbij gaat het zowel om nieuw aan te leggen rijstroken als het in de spits gebruiken van vluchtstroken. Behalve die wegverbreding ver wacht De Boer heil van 'slim' verkeersbeleid: uitbreiding van de inhaalverboden voor vracht wagens, meer verkeersinfo bo ven de weg, een betere afstem ming van wegwerkzaamheden. De 300 miljoen extra die zijn be stemd voor het spoor gaan vooral naar onderhoud. Dat moet leiden tot 35 procent min der storingen in 2006. De Boer heeft geen twijfels meer over de Betuwelijn, nadat hij vanuit een vliegtuigje het hele traject van 130 km heeft geïn specteerd. „Ik voel me als een gezagvoerder op een Boeing 747 die tachtig procent van de start baan al heeft afgelegd en dan te horen krijgt dat hij moet rem men. Daar krijg je brokken van", aldus de minister. Aanleg van elf nieuwe spitsstroken vanaf 2003 (380 miljoen extra) onder andere langs Ringweg Amsterdam, A28 Utrecht-Amersfoort, A27 Utrecht- Hilversum. Diverse maatregelen voor 'slimmer' gebruik van snelwegen (80 miljoen extra), zoals snellere afhan deling ongelukken. Versnelde uitvoering van wegverbreding in de pijplijn, bijvoorbeeld A12 Utrecht-Den Haag en de A2 rond Eindhoven. Medio 2003 invoering van klachtentelefoon voor automobilisten. Versnellen van nieuwe projecten mits be drijfleven (zoals 2e Coentunnel) of plaatse lijke overheid (A2 in Maastricht, A4 Mid den-Delfland) meebetalen. Plannen voor een efficiënter gebruik van het spoor (waardoor ook minder vertra gingen), zoals introductie van een 'groene sein-golf voor goederentreinen en dichter op elkaar rijden van personentreinen (a la metro). Extra geld (300 miljoen) om achterstallig onder houd aan spoor weg te werken. Aanleg Zuiderzeelijn (Groningen-Amsteri gaat door, maar Rijk betaalt niet mee aan le kostenoverschrijding. Aanleg Hanzelijn (Lelystad-Zwolle) wordt uitgesteld, andere plannen (HSL-West, Rai rail) moeten nog langer wachten. Veel minder rijkssubsidie voor stads- en voer. Extra geld (100 miljoen) voor projecten v< kleining van kans op ongelukken met vei gevaarlijke stoffen (chloor, LPG), onder ani tunnels. Extra aandacht voor bestrijding kleine criiK tert in openbaar vervoer door meer politie, bevoegdheden controleurs en meer camera') stations. Vanaf 2003 geleidelijk invoering van de Olie bej kaart, ook om het zwart-rijden uit te banneflijna betaalt niet mee). uitvi Ministerie moet zelf 32 miljoen bezuinigerimilja ambtenaren. wikke t(Hon aruit I a leries

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 28