Iedereen gaat er op achteruit Amerika sceptisch over concessie Irak ale bijlage Prinsjesdag rkeer s B.: Ik heb nd gedood Katwijkse jurist Hengst vast in politiecel Alphen Sombere troonrede Forse bezuinigingen Hogere lasten Oproep loonmatiging WINTERTIJD STUDIETIJD! 0 ROVC Vrouw ontvoerd uit woning in wijk De Kooi SAonsters en co Geen Nil-west, minder geld Rijn Gouwe Lijn Schilderij Leidens Ontzet mogelijk van Wittkamp Leidsch Dagblad ipt dbrengt deze krant een Bge naar aanleiding van Lln de bijlage wordt ruim tsteed aan de Miljoenen- neerpnrede van koningin or d&n de begrotingen van iamb. CDA-econoom Sylve- 2,^jr maakt gehakt van het beleid van het nieuwe het woord 'bezuini- Verder een interview De Geus van sociale za- iter Bomhoff van volks- e - Door een ont- 11 een wagon bij Zoe- ;eden er vanochtend ;n tussen Leiden :hans en Alphen aan Jij het ongeval, waar- jvier uur vannacht met ballast uit de de een wissel be- Tersoonlijke ongeluk- zich niet voor. Trein- Joesten vanmorgen jeizen. Dat leidde tot en van een uur. Verpleegkundige leeft tegen de voor rechtbank A. Kalk it ze patiënten heeft elerPf heeft proberen de ie di^eed cÜt vanmorgen 1, inJbcgin van haar pro rechtbank in Den liet if ouw wordt verdacht r/eirtPrd op dertien perso- •ogingen tot moord. e foafk duurt tot en met [rijdag komt het OM istbdfiik met de strafeis. Q lals wist wel diikking •Ifraude ensti |e aanpak reel Stuttgart liligste stad als 1 Isii smeester ten bezoekt moskee lieuv L?f'PhenP|ein raad liddfydorp fei«f luneh op in Almere Almere zijn gisteren begonnen met de n coijioet uitwijzen of er hoopd behoefte bestaat ?/z/oèrme maaltijd als iels. Proef duurt twee we nde die tijd krijgen in twee basisscho ol warme maaltijd Spin. Als de proef slaagt n naders gemiddeld nIs-jUen voor deze voor- - proef is een initia- he landelijke Vereniging rel baar Onderwijs die |n Almere haar thuis- tprek van de Dag uru - 'ij Ai 61 "ö//|er 'espt rain fth De] hip< ien\ 'erelÊ, oulaye ig" heimvan liS: Dodelijk luisteren stem van het Ri die men niet raft minacht Meer zon dinsdag 17 SEPTEMBER 2002 Dagblad Bagdad: Wapeninspecteurs welkom door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Washington heeft sceptisch gereageerd op de aan kondiging dat de Iraakse leider Saddam Hussein de VN-wapen inspecteurs weer zonder voor waarden wil toelaten. De Ameri kanen vinden de toezegging 'onvoldoende' en waarschuwen voor 'valse hoop', omdat Sad dam in het verleden onbetrouw baar is gebleken. Volgens het Witte Huis beperkt het conflict met Irak zich niet tot inspecties en is er een 'nieuwe, effectieve resolutie' nodig die af rekent met de Iraakse dreiging. „Het gaat om de ontmanteling van Iraks massavernietigingswa pens en het nakomen van alle andere resoluties van de Veilig heidsraad", aldus een woord voerder. De Iraakse concessie werd vannacht door VN-top- man Annan bekendgemaakt. De ommezwaai - tot nu toe wilde Irak alleen praten over een 'to taaloplossing' - komt na dagen van druk overleg over het ulti matum dat de Amerikaanse pre sident Bush vorige week stelde aan Irak en de VN. Hij eiste dat Irak al zijn verplich tingen nakomt, en zette de Vei ligheidsraad onder druk om ac tie te ondernemen omdat de VN anders hun geloofwaardigheid zouden verliezen. Bush heeft zo de internationale gemeenschap 'in beweging' gebracht, aldus Annan. Irak is de afgelopen da gen zwaar onder druk gezet, zo wel door Annan als door de Ara bische Liga en Rusland. De wapencontroleurs verlieten Irak in 1998, nadat Bagdad hen het werken onmogelijk maakte. De Veiligheidsraad bleef daarop jaren besluiteloos. In de VS groeide de overtuiging dat het probleem alleen kon worden opgelost zónder Saddam. Bush kondigde al bij zijn aantreden aan werk te zullen maken van Irak, desnoods militair. De taal uit Washington werd af gelopen zomer zó krijgshaftig, dat een solo-actie van Amerika onvermijdelijk leek.Rusland, fel tegen een aanval, was vanmor gen tevreden. Groot-Brittannië reageerde voorzichtiger, en wees op Saddams 'oneerlijke spelle tjes'. Frankrijk twijfelt nu of er een nieuwe VN-resolutie moet komen. Egypte reageerde opge lucht. Veel Arabische landen zien het Israëlisch-Palestijnse conflict als een grotere bedrei ging voor de regio dan Irak. katwijk/alphen aan den rijn - De Katwijkse advocaat M. Hengst zit vast op het politiebu reau in Alphen aan den Rijn. Af gelopen vrijdag werd hij op Schiphol bij terugkomst van een vakantie in Miami aangehouden door de marechaussee. Dat ge beurde in opdracht van Leidse curator M. de Goeij, die een be vel tot gijzelneming heeft gege ven. De Goeij eist dat Hengst de administratieve gegevens over draagt van de failliete Stichting (advertentie) Voetbalgala Bollenstreek. Hengst is vanmorgen door De Goeij op het bureau in Alphen aan den Rijn ondervraagd. F. Krougman, die de belangen van Hengst in deze kwestie be hartigt, verwacht dat de raads man vanmiddag na de onder vraging door De Goeij weer wordt vrijgelaten. „Om de sim pele reden dat Hengst geen in formatie heeft. Die is in het bezit van de penningmeester van de stichting." De Stichting Voetbal gala heeft een schuldenlast van 90.000 euro. Congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijker- hout is met 36.000 euro een van de grootste schuldeisers. Hengst was voorzitter van de stichting. Hengst had tot vorig jaar een kantoor in Katwijk. Hij verhuis de naar het Belgische Essen en begon een nieuwe onderneming in Roosendaal. Inmiddels is hij failliet verklaard en moet hij zich verantwoorden voor de tucht raad van de Orde van Advoca ten. Hij wordt beschuldigd van het slecht beheren van gelden van klanten. Een andere curator, M. Bogaerts, houdt zich bezig met de schuldeisers van Hengst. Al twintig jaar zoekt Oscar Meijer uit Amersfoort op prinsjesdag een strategisch plekje teit, omdat zij het vandaag moet stellen zonder prins Claus, wiens gezondheid aanwe- op bij paleis Noordeinde in Den Haag. Met buttons op de oranjetrui. En bloemen in de zigheid bij de troonrede niet toestaat, hand voor koningin Beatrix, plus dit keer een hartverwarmende brief voor Hare Majes- GPD/Marc van der Kort den haag/gpd - Niet alleen het kabinet, maar ook burgers en be drijven komen volgend jaar in zwaar weer terecht. Er wordt voor een recordbedrag bezuinigd, vrijwel iedereen levert aan koop kracht in en saneringen in de marktsector zorgen voor naar schatting bijna 100.000 extra werklozen, zo blijkt uit de plan nen en ramingen die het kabinet vandaag heeft gepresenteerd. „Iedereen moet door de zure ap pel heen bijten", waarschuwt premier Balkende. De troonrede waarmee koningin Beatrix het nieuwe parlementai re jaar opent, ademt somber heid. Voortgaande economische groei en veiligheid tegen aanval len van buitenaf zijn 'schijnze kerheden' gebleken, stelt zij vast. De regering zou zich voor 'grote problemen' gesteld zien. De vorstin spoort het volk aan de broekriem na jaren van wel vaart weer aan te halen. Want: „Overheid en burgers hebben de laatste jaren onvoldoende maat weten te houden". Lastenverzwaringen van in to taal 4,4 miljard euro zorgen er volgend jaar sowieso voor dat de tering naar de nering moet wor den gezet. Ook bij een gemid delde loonstijging van 3,25 pro cent zullen werknemers een veer laten: echtparen met een bruto-inkomen rond de 58.000 euro zelfs 1,75 procent. Mensen met een bijstandsuitkering heb ben eveneens minder te beste den: gemiddeld een half pro cent. Het recht op een WW-uit- kering en WAO wordt beperkt; desondanks loopt de werkloos heid op van 3,3 naar ongeveer vijf procent van de beroepsbe volking. Het kabinet gaat het economisch zware weer te lijf met een aanval op de bureau cratie, met name iri de zorg en het onderwijs, omvangrijke be zuinigingen in de sociale zeker heid en een oproep aan werkne mers en werkgevers om de lo nen te matigen. Ook hield Bea trix vandaag voor het eerst in ja ren een pleidooi voor herstel van normen en waarden. „Te vaak wordt naar de overheid ge keken om problemen en risico's in het dagelijks leven te voorko men of weg te nemen". Immi granten moeten zich volgens de Majesteit niet alleen aan de wet houden, maar zich ook 'inleven in de Nederlandse identiteit en cultuur'. Over de hele kabinetsperiode genomen bezuinigt de ploeg- Balkenende voor 7,9 miljard eu ro. De sectoren onderwijs, zorg en veiligheid worden daarbij grotendeels ontzien. Het kabinet verzwaart de lasten voor burgers en bedrijven de komende vier jaar met 10,5 miljard euro, voor al in het komende jaar. Maar die extra inkomsten geeft de rege ring in de latere jaren gedeelte lijk weer terug in de vorm van lastenverlichting (totaal 6,4 mil jard euro). Ondanks deze forse ingrepen kampt het kabinet weer met een financieringste kort van bijna 0,5 procent. Niet temin houdt Balkenende vast aan het doel de staatsschuld binnen één generatie (25 jaar) geheel af te lossen. „We moeten de bakens verzetten, anders ko men we onszelf later weer te gen", aldus de premier. Pagina Binnenland 1: Kabinet oogst zware kritiek Commentaar Bede terug Na een afwezigheid van acht jaar is de bede weer terug in de troonrede, zij het in gewijzigde vorm. „Moge u vanuit uw per soonlijke overtuiging inspiratie en kracht vinden voor uw ver antwoordelijke werk. Ik wens u daarbij Gods zegen toe", zo be sloot koningin Beatrix vanmid dag haar jaarlijkse toespraak. Doordat de vorstin in een inlei dende zin wijst op 'persoonlij ke overtuiging en inspiratie' is volgens premier Balkenende recht gedaan aan het feit dat Nederland een pluriforme sa menleving is. Hij noemde de formulering én hedendaags én religieus geïnspireerd én ver enigend. De tekst is 'actief, hel der en actueel'. nr. 43030 losse nummers 1,05 zaterdag 1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 technische opleidingen ruim 300 cursussen starten op 30 september. 0800-699 99 99 of schrijf nu in: www.rovc.nl leiden/den haag - De politie heeft vijf personen aangehou den die worden verdacht van de gewelddadige ontvoering van een vrouw uit een woning in Leiden. De 26-jarige vrouw uit Den Haag werd rond zeven uur zondagavond uit het huis van haar vriend in de wijk De Kooi gehaald. De kidnappers mis handelden de vrouw, stopten haar in een auto en maakten ach uit de voeten. De vriend van het slachtoffer meende in de daders familiele den van zijn vriendin te herken nen. Hij is direct na de geweld dadige ontvoering naar de poli tie gestapt. Die deed nog die zelfde nacht invallen op vier adressen in Den Haag waar de vrouw mogelijk zou worden vastgehouden. Op het laatste adres, in de Haagse wijk Trans vaal, was het uiteindelijk raak. Daar werd de auto waarin de vrouw vanuit Leiden was ont voerd, teruggevonden. In het huis troffen de agenten ook de gegijzelde vrouw aan. Op het moment van de inval waren er behalve het slachtoffer nog vijf andere personen in huis. Twee mannen van 33 en 41 jaar en drie vrouwen van 21, 26 en 31 jaar zijn aangehouden op ver denking van deelname of be trokkenheid bij de ontvoering. Volgens de politie moet het mo tief voor de ontvoering worden gezocht in verschillen in etni sche achtergronden. De familie van de ontvoerde vrouw zou ernstige bezwaren hebben tegen de relatie van hun familielid met de Nederlandse man. (advertentie) VIDEO OF DVD Alléén op woensdag 18 september 3.- korting Video Blokkerprijs 19.99 prijs op 18 september 16.99 Voordeel met 1 dukaat* 2.00 Provincie schrikt van plannen kabinet door Peter Groenendijk (advertentie) leiden - De provincie Zuid-Hol land is zwaar teleurgesteld in de plannen van minister De Boer (verkeer en waterstaat). De aan leg van de NI 1-west (van Leiden naar Katwijk) komt in zijn plan nen niet voor. Daarnaast blijkt De Boer veel minder geld vrij te maken voor de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn dan tot nu toe werd aangenomen. Maar het grootste probleem van de begroting van verkeer en wa terstaat vormt volgens de pro vincie de bezuiniging op het openbaar vervoer. „Natuurlijk wisten wij dat hier op zou wor den bezuinigd", aldus een zegs man van de provincie. „Maar dit gaat echt te ver. Acht procent per jaar, dat betekent dat over vier jaar een derde van het bus vervoer is verdwenen. Daar zul len burgers in de Leidse regio de pijnlijke gevolgen van ondervin den." De minister wil dat de eerste 225 miljoen euro van de kosten voor de Rijn Gouwe Lijn door gemeenten en provincie worden betaald. „Dat is onmo gelijk", stelt RGL-projectleider Van der Werff. Het ministerie van landbouw, natuur en visserij wil in de ko mende vier jaar 330 miljoen eu ro bezuinigen op het aankopen vah natuurgebieden. Dat kan gevolgen hebben voor het Bent woud, al hoopt gedeputeerde Van der Sar van niet. „Ik zal er alles aan doen om het plan- Bentwoud doorgang te laten vinden. Maar met deze forse be zuinigingen kan ik daarover geen zekerheid meer geven." Over de toekomst van vlieg kamp Valkenburg staat niets in de plannen. Het kabinet zal daarover pas in een later stadi um beslissen. leiden - Het schilderij 'De Aankomst der Geuzen met Boisot bij de Vliet', dat Stedelijk Museum De Lakenhal onlangs heeft ge kocht op een veiling in New York, is waar schijnlijk van de hand van schilder J.B. Witt kamp. In het klein auditorium van het uni versiteitsgebouw hangt een groter doek van de hand van Wittkamp dat hetzelfde tafereel toont. Conservator Ingrid Moerman van De La kenhal heeft sterke vermoedens dat het ee- V kochte schilderij een voorstudie van dat grote werk is. De Lakenhal kocht het schilderij in New York zonder te weten wie de maker is. Pu blicatie van het schilderij, vorige week in het Leidsch Dagblad, leidde er toe dat de be heerder van het universiteitsgebouw De La kenhal opzocht, omdat hij sterke gelijkenis ontdekte tussen de twee schilderijen. Moer man: „We gaan dat nu onderzoeken. Ik kan nog niet met zekerheid peggen dat Witt kamp de maker is, maar het is heel goed mogelijk. Wittkamp was een leerling van Gustaaf Wappers, die in Utrecht een heel groot Leids doek geschilderd heeft. Ik kan me voorstellen dat Wittkamp zijn meester naar de kroon wilde steken met het schilde rij dat in het universiteitsgebouw hangt. Als je aan zoiets groots begint, kan ik me voor stellen dat je eerst in het klein oefent." Het nieuwe schilderij is vanaf vandaag te zien in De Lakenhal. Ja, ik word abonnee Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 U kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 en ontvang de krant eerst 2 weken gi MQV (Lwm contrcte naberorgrigl Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| automolBCfie betatng s nfn Handtekening: 7121A1 400114 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1