LEIDE Viering 3 Oktober r wellicht centrum uit o Rijntaptoe verrast Leidse binnenstad gen je op de vlucht of ben je aan het varen?' REGIO Nieuw onderkomen voor zeeverkenners 'Ouderen zitten niet te wachten op veranderingen in de zorg5 R1 Inzamelingsactie Buffalo City begint Het eerste groepsabonnement voor 1 personen. How are you? maandag l6 SEPTEMBER 2002 i onder heeft in de iterdag op zondag ge Leidenaar aange- gens het rijden on- van alcohol en ibrj-Ljendien bleek de au- geen rijbewijs te t man vestigde de •ider F1 P°^e op zich t; ujiuitengwoon lang- len ere Hadewijchlaan jok/'prtdttrend op zijn [Tegen de bestuur- fo-verbaal opge- mf echtpaar uit Lei- i beekeinde het slacht- Wden van een malafi- ir hun kinderen, idden de oppas ge- ileiding van een supermarkt. Toen na een avondje uit recJien, bleek de oppas der $]paarPotten van de Indoor te zijn ge lid de kinderen sla- nfestftjt huis achtergelaten. St. Jenf door Timoteus Waarsenburg leiden - De gemeente en de 3 Oc tober Vereeniging sluiten niet uit dat belangrijke onderdelen van de viering van Leidens Ontzet in de toekomst al dan niet tijdelijk uit de binnenstad verdwijnen. Vooral de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn door het centrum zou roet in het eten kunnen gooien. Dit bleek vanochtend tijdens de ondertekening van een conve nant over de wederzijdse rech ten en plichten van de gemeen te Leiden en de 3 October Ver eeniging. In dat convenant spre ken beide partijen de intentie uit om de feesten voor langere tijd in de binnenstad te kunnen blij ven vieren. „Tenzij grote werk zaamheden dit bemoeilijken", lichtte wethouder A. Geertsema toe. Ook het bestuur van de 3 October Vereeniging houdt re kening met de mogelijkheid dat de feesten in de toekomst voor kortere of langere tijd niet meer integraal in de Leidse binnen stad zullen plaatsvinden. Een aderlating hoeft dat niet te zijn voor de feestelijkheden. „De vie ring van Gronings Ontzet bij voorbeeld, vindt ook voor een groot deel buiten het centrum plaats", aldus penningmeester A. van der Poel. In het convenant spreken de partijen af om elkaar over en weer te betrekken bij toekomsti ge ontwikkelingen die de viering kunnen beïnvloeden. Te denken valt daarbij aan stedenbouw kundige ontwikkelingen, restau ratiewerkzaamheden, maatrege len van infrastructurele aard en herinrichtingsplannen. „Dat proberen we natuurlijk ook al", zegt Geertsema. „Zo zorgen we dat de Valkbrug voor 3 oktober weer begaanbaar is. En hebben we er rekening meegehouden dat de fietsenrekken op het Sta tionsplein verwijderbaar zijn. Dat zullen we ook in de toe komst doen. Over een tijdje krij gen we wellicht te maken met de aanleg van de RijnGouwe- Lijn. Dan zullen we rekening moeten houden met de aanleg van de spanningsdraden in de Breestraat. Komen ze hoog ge noeg voor een optocht? Is het mogelijk om de spanning op be paalde trajecten geheel uit te schakelen ten behoeve van de veiligheid?" In de overeenkomst zijn alle 'standaard' programma punten opgenomen, zoals de inschrij ving voor en uitreiking van ha ring en wittebrood, de kermis, de optocht en de taptoe. Verder hebben de gemeente en de 3 October Vereeniging daarin af spraken gemaakt over de plaat sing van het 'kermisdorp'. „Na dat het terrein bij de Groenoordhallen niet meer ge bruikt komen worden, hebben we de kermiswagens een aantal jaren op wisselende locaties in Leiden en omgeving moeten zetten. Dat ging uiteindelijk ten koste van het aantal aanmeldin gen van exploitanten voor de kermis", aldus Van der Poel. In het convenant is nu vastgelegd dat de gemeente de komende jaren de Wassenaarseweg daar voor beschikbaar stelt. De gemeente krijgt via het con venant wel meer vat op de in vulling van de feesten. Volgend jaar wil de gemeente met stren gere maatregelen rond de ver vuiling in de binnenstad als ge volg van het feest komen. Op 24 september zal de gemeenteraad de overeenkomst goedkeuren en op 2 oktober zetten burge meester W. Lemstra en voorzit ter P. van Sterkenburg van de 3 October Vereeniging hun hand tekening onder het document Het convenant garandeert dat de viering in elk geval de ko mende vijf jaar op dezelfde wij ze wordt ingevuld als de laatste vijf jaar. „En we hopen dat het convenant dan telkens stilzwij gend verlengd wordt", aldus Van der Poel. 'Uwman Sór n te F* VroJ tit Bjee meisjes voelen •ij ma aan de water- en avqtjes in de uitgestalde lonislgelegenheid van het erk f itaan van het Insti- repi latuurbeschermings- ïrtollyN) werd er gisteren zwei itendag gehouden n heje Hout. Bezoekers een speelse manier van oen over de activi- :n wJielVN. de s Lirloc n he leiden - Vrienden en leden van het Platform Buffalo City, de Zuid-Afrikaanse zusterstad van Leiden, zijn een inzamelingsac tie begonnen voor de door een watersnood getroffen stad. De gemeente Leiden heeft al be loofd het bedrag dat bijeen wordt gebracht, te verdubbelen. De stedenbandorganisatie wil het bedrag schenken aan een project dat nieuwe huizen bouwt voor dakloos geworden mensen. Ruim drie weken geleden werd Buffalo City getroffen door over stromingen. Vooral de sloppen- stad Duncan Village heeft te lij den onder de gevolgen van de watersnood. Het aantal daklo zen bedraagt naar schatting drieduizend. Om te helpen bij de wederopbouw willen vrien den en leden van het Platform Buffalo City, waaronder ROC Leiden, de GGD, het Rijksmuse um voor Volkenkunde, de Ho geschool Leiden, diakonaal cen trum De Bakkerij en een aantal raadsleden, geld inzamelen. Tij dens de Open Monumentenda gen staat een kraam in het Leid se stadhuis. Daar kunnen men sen behalve informatie krijgen ook geld storten. De start van de inzamelings campagne is tijdens een reünie bekrachtigd. Een aantal leden en vrienden van de Stichting Stedenband Buffalo City-Lei den, en van het platform, erge ren zich aan de in hun ogen lak se houding van de gemeente. Sinds de ramp heeft het ge meentebestuur nog geen officië le steun- of sympathiebetuiging de deur uit gedaan. Een brief is wel in de maak. door Timoteus Waarsenburg leiden - Afgelopen weekend was het weer zover. Voor de tweede keer werd de Rijntaptoe in Lei den gehouden, 's Avonds het muzikale optreden aan de Bees tenmarkt en overdag de optocht door de stad. Via de Haarlem merstraat, de Breestraat, het Ra penburg ging de bonte en voor al luidruchtige stoet. Zeven ver schillende fanfarekorpsen En opgeleukt met historische voer tuigen en de wagens van Keep them Rolling. Het overgrote deel van de toe schouwers staat stil als de stoet langstrekt. „Wat heeft dit te be tekenen?", vraagt een vrouw met een klein kindje op de stuur van haar fiets aan iemand die foldertjes uitdeelt. Vragend leest ze het papiertje voor. „De Rijn taptoe?" Nooit van gehoord." Maar daar ligt ze verder niet wakker van. en haar kindje hele maal niet wat die kraait het uit van plezier. Tegen een uur of vier marcheer- ilsTf eel koor lam. dit dwij Dat run leiden - De Lodewijksgroep, een scouting groep voor jongens en meisjes van 6 tot 18 jaar, heeft een nieuw onderkomen voor een nieuwe groep. Zaterdag is op het terrein van de scoutingroep aan de Admiraal Banckert- weg een clubgebouw geplaatst voor de 'ju- niorenwacht'. De Leidse scoutinggroep deelde tot voor kort haar leden in drie groepen: De esta's voor kinderen van 6 tot 10 jaar, de junioren voor de leeftijdsgroep van 10 tot twaalf en de zeeverkenners voor iedereen vanaf 13 jaar. Maar omdat het leeftijdsverschil tussen een dertienjarig en een 18-jarige vaak erg groot blijft, is nu de juniorenwacht in het le ven geroepen voor kinderen van 13 tot 15 jaar. In het nieuwe gebouw, een portacabin, zal de juniorenwacht spelletjes en andere activiteiten kunnen doen. De voorbereiding van de komst van het gebouw is volledig ge daan door de leiding van de groep, de ou ders en de leden. Over een week of twee zal het nieuwe ge bouw, waarmee de scoutinggroep in elk ge val voor de komende twee jaar haar ruimte probleem denkt te hebben opgelost, gereed zijn. Eerst zal het dak van het toekomstige clubgebouw nog waterdicht moeten wor den gemakt en zal het interieur onder han den genomen worden. De Lodewijksgroep is opgericht in 1934 en daarmee de oudste groep van Leiden. De belangrijkste taak van de scouting is haar leden te leren zeilen. n J. ancj( ntal bedreigingen wil ïeldeBer met zij11 naam bi /laar de bewoner van 1() boot langs de Heren- niet minder strijd- lv(£og steeds wordt hij le bezitters van boot- Qemtn die bij hem langs j °°k laatst nog toen er lekei erbootjes en twee in voorbij kwamen - „Met een paar van lefgozertjes erin. Die ïbben geen idee wat iten met hun hekgol- ofk illeen ontstaat er ]aa!tn de walkanten, maar iet j ten kunnen bescha- „een 1 na contact met de n I - f\m r\\rt>r hot intori. eur maar te zwijgen." Een paar telefoontjes naar de politie hadden geen resultaat. „We hebben het veel te druk, werd ons gezegd. Moet ik dan zelf maar een paar stoeptegels naar die gasten gooien, vroeg ik toen aan de politie. Dat is nog geen eens zo'n gek idee, mijn heer, zo luidde het antwoord. Om drie uur 's middags belde ik, om half zes kwam er een po- litiebooL Nou toen waren de vogels natuurlijk al lang gevlo gen." Maar het zijn niet alleen de lef gozertjes, benadrukt hij. „De grootste patsers zijn de yuppen in hun dure vletten. Wat heb ben die een grote bek zeg. Wat De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 een rotvolk. Ik heb aan de wa terkant een paar steekstokken neergezet zodat er nog enige af stand is tussen de passanten en mijn woonboot. Maar toch va ren ze vlak langs en kijken ze maar naar binnen. Weg privacy. Denken ze soms dat er een of andere zeldzame diersoort aan de singel woont? En als je er wat van zegt, krijgt je nog een grote mond ook. Soms hopen we hier dat het gaat regenen. Dan is het tenminste lekker rus tig op het water." De bewoner vraagt de varende passanten maar één ding: „Ze moeten hun hekgolf in de gaten houden want ze veroorzaken af en toe een waterverplaatsing waar een paard de hik van krijgt. Ben je nou op de vlucht of ben je aan het varen, vraag ik me dan af." Een aantal keer heeft hij contact opgenomen met de gemeente. „Doe er eens iets aan, plaats een waarschu wingsbord, vraag ik dan. Maar er gebeurt weinig tot niets. Dat komt natuurlijk omdat wij maar gewone bewoners van Noor derkwartier zijn. Als zoiets aan de andere kant van de stad bij het Rapenburg gebeurt, wordt er meteen actie ondernomen." „Laatst heb ik me een breuk ge lachen toen er borden werden geplaatst bij de fontein naast molen De Valk. Daar waar schuwt de gemeente schippers tegen de stalen rand om die zelfde fontein. Voor een paar dronkelappen die daar voorbij varen. En bij de Jan van Goyen- brug tussen Schelpenkade en Jan van Goyenkade staat ook een bord dat waarschuwt dat het vaarwater daar smaller wordt omdat er woonboten lig- Ondanks waarschuwingsborden wordt er in de Herensingel regel matig te hard gevaren, naar de mening van een aantal bewoners van woonboten daar. Foto: Hielco Kuipers gen. Wij snakken er naar maar daar worden ze geplaatst en bij ons gebeurt niks. Een woordvoerster van de ge meente laat weten dat er zowel aan de Zijlpoortsbrug als aan de Herenpoortsbrug tussen Oude Herengracht en Julianastraat een bord hangt waarop schip pers worden gewaarschuwd voor woonboten langs de wal kant De politie zegt dat er re gelmatig op het water wordt ge surveilleerd, in augustus 20 da gen in de maand, maar dat schippers worden geacht om hun eigen snelheid in te schat ten. Eric-Jan Berendsen de de kopgroep van de optocht het Rapenburg op. Richting café l'Espérance waar wethouder Alexander Geertsema temidden van drie oud-strijders een défilé afneemt Althans, daar lijkt het op. De oud-strijders springen in gelid als er weer een groep langstrekt. Geertsema brengt eveneens zijn hand naar z'n rechter slaap. Zij het wat on wennig. Het Jachthoomkorps Gemert, de Pipes and Drums of The Royal British Legion, het fanfarekorps der Genie, het his torisch Tamboerkorps Artillerie, de Euroband en The Band of Li beration, ze worden allemaal gegroet Tot twee jaar geleden werd de Rijntaptoe elk jaar in Zoeter- woude gehouden. Maar vanwe ge gebrek aan belangstelling, verhuisde de organisatie het evenement vorig jaar naar Lei den. Toen werd ook de middag optocht als aanvulling op het avondoptreden geïntroduceerd. Het thema van de Rijntaptoe is dit jaar 'Historische Parade'. Met een centrale rol voor Napo leon Bonaparte. En dus loopt ook de groep Saluut Batterij Rij dende Artillerie in klederdracht mee, met natuurlijk Nappie zelf en zijn gevolg. Tussen de ver schillende fanfarekorpsen rijden oude legervoertuigen uit de Tweede Wereldoorlog. Ter ver maak. En om te voorkomen dat de aanwezigheid van zoveel muziekgroepen ontaard in een a-muzikale kakofonie. Als Peloton 48, gehuld in Neder landse militaire uniformen zoals die hier te lande eind jaren veer tig gedragen werden, l'Espéran ce nadert, brult de voorman wat. De hele groep draait het hoofd naar rechts en marcheert strak kijkend langs de salueren de oudgedienden. Een Engelse toerist kan zijn nieuwsgierigheid niet meer bedwingen. „Who are they?", vraagt hij aan een wille keurige toeschouwer. „They are with the Liberationband", krijgt hij te horen. Tevreden met dit antwoord loopt de Brit terug naar zijn vrouw. „Today is the liberation day of Holland. Maar als niet veel later Napole on met zijn gevolg langs het café loopt, raakt de Britse toeschou wer helemaal de kluts kwijt „Which liberation is being cele brated?", vraagt hij aan een ou dere man die nu toevallig naast hem staat. Of hij de vraag nu niet begrijpt of slechts Engels spreekt, is niet duidelijk Hij wijst slechts op de groep en zegt „Napoleon". De Brit geeft het op. Schouders ophalend meldt hij zijn vrouw dat het in elk geval niet de bevrijding van 1945 betreft. De lange stoet loopt ondertus sen verder. Via de Kaiserstraat en Witte Singel richting Doeza- straat. Nog altijd bestaat hun publiek uit toevallige passanten. Maar alle toeschouwers lijken blij verrast dat er zomaar een optocht langstrekt. „Geinig hoor," mompelt een oud baasje tegen niemand in het bijzonder. „Er is weer wat te doen in de stad." leiden - Ouderen krijgen liever hulp van de traditionele zorgin stellingen dan van een familielid of buur. Zij zullen straks dan ook nauwelijks gebruikmaken van het persoonsgebonden budget (PGB) waarmee zij bui ten de bekende zorginstellingen om bekenden voor hulp kunnen inschakelen. Dat verwacht het Zorgkantoor Zuid-Holland Noord, de instel ling die voor het rijk vanaf 1 ja nuari de uitvoering van het PGB doet. Niet dat het zorgkantoor nu onmiddellijk al de verande ringen wil afschaffen, nog voor ze zijn ingevoerd. Verstandelijk gehandicapten zullen wel in groten getale een beroep doen op het zorgbudget waarmee ze zelf kunnen bepalen wie hen helpt, verwacht het zorgkantoor. „Wij zien in de ouderenzorg het PGB als een mogelijk alterna tief', aldus R. Storer van het zorgkantoor. „Ik zie het PGB in de verpleging en verzorging meer als stimulator van nieuwe vormen van zorg. Daarom durf ik de stelling wel aan dat zonder het PGB er maar weinig innova tie is." Met een PGB kunnen ouderen, psychiatrisch patiënten en ge handicapten zelf uitmaken wie hen de zorg levert die ze nodig hebben. Dat kan een traditione le of particuliere zorginstelling zijn, maar ook een familielid of buurman of -vrouw. Dat kan nu ook al, maar vanaf januari wordt het een stuk gemakkelijker om zo'n persoonlijk zorgbudget krijgen. Nu schrikken veel hulp behoevende mensen daar nog voor terug omdat ze de proce dure te ingewikkeld en bureau cratisch te vinden. De verande ringen van januari houden ook in dat zorginstellingen in andere sectoren cliënten mogen probe ren te vinden. Dat betekent bij voorbeeld dat een verpleeghuis ook onder gehandicapten en psychiatrisch patiënten klanten mag werven. Dat mag nu nog niet. „De zorg wordt interessan ter en spannender", aldus S. Neijman van het zorgkantoor. (advertentie) Vodafone BusinessConnect is het abonnement voor ondernemers die vooruitkijken. Als uw bedrijf groeit, groeit het abonnement gewoon mee. Dat is interessant voor hele i grote, maar zeker ook voor ^^ieteWeine bedrijven. Meer weten? Bel 0800 - 1258 of kijkopwww.vodafone.nl Vüdafone Vodafone RusinessOnnnect. Het meest persoonlijke groepsabonnement

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7