KUNST CULTUUR Oude jazz in succesvol nieuw jasje Slenteren langs monumenten maakt hongerig Verrassend slot Floraconcerten Jeugdige Leiderdorpse succesvol in pianoconcours A-Ha opnieuw op tournee Finale 'Deutekom' zonder eerste prijs Open Monumentendagen in Leiden druk bezocht Litteris wrijft de harde waarheid er vakkundig in Prijs voor Ola Pola Potloodgat Hoog nir op vierL Noord\# Korenfesb Foto: Photo DPA/Peter Endig Leipzig - A-Ha, de Noorse band die in de jaren tachtig bekend werd met hun tekenfilmclip bij het nummer 'Take on me', gaat opnieuw op tournee. Hier lead zanger Morten Harket tijdens het eerste optreden in de con certreeks, in Leipzig. enschede - De finale van het Cristina Deutekom Concours heeft dit jaar geen eerste prijs winnaar opgeleverd. De jury kende aan mezzosopraan Maai ke Molenaar een tweede prijs toe, terwijl sopraan Marijje van Stralen en tenor André Post een derde prijs in ontvangst moch ten nemen. door Rody van der Pols vervolg van voorpagina leiden - Om de geur van gebak ken brood kan de bezoeker van de Leidse Meelfabriek niet heen. In een lange, smalle ruimte waar vroeger de vrachtwagens met meel bevoorraad werden - de enorme, daarvoor bestemde ko kers komen nog steeds uit het plafond - staan tientallen kinde ren met ingespannen blik deeg te kneden. Onder begeleiding van de Kneedcompany worden de broden gebakken, waarna de kinderen er meteen hun tanden inzetten. Slenteren langs al die gebouwen maakt hongerig. Want geslenterd is er, het afge lopen weekeinde. Zo'n 23.000 mensen bezochten de 26 open gestelde panden tijdens Open Monumentendagen. Leiden was een van de ongeveer driehon derd gemeenten die meedeed aan het evenement dat in het hele land zo'n 800.000 mensen op de been bracht. Populair onder de Leidse bezoe kers was ook dé voormalige De- kenfabriek Scheltema aan de Oude Singel. Het pand hoort ook thuis in het rijtje van karak teristieke Leidse fabrieken. En net als de Meelfabriek staat ook dit gebouw een ingrijpende ver bouwing te wachten, waarna het deel gaat uitmaken van Ste delijk Museum De Lakenhal. Voor het zover is heeft de aan nemer nog heel wat werk te ver zetten, zo verwaarloosd is het complex. Een bordje bij de deur waarschuwt bezoekers dat be treden op eigen risico is. Daar lijken niet veel mensen zich iets van aan te trekken. Het publiek struint rustig langs de bescheiden expositie die gewijd is aan het productieproces en de geschiedenis van de fabriek. Pronkstuk, zo vertelt een gids trots, is een net ontdekte brief uit 1947 van fabrieksdirecteur H.J.P. Wassenaar aan zijn zus. Hij schrijft dat de fabriek het werk nauwelijks aan kan. Ze hebben het zo razend druk met 'de productie voor de verwoeste gebieden' dat hij niet eens de kens aan zijn winkeliers kan le veren. Meer dan een halve eeuw na da to is deze enorme bedrijvigheid nog maar moeilijk voorstelbaar. Van het gebouw rest niet veel meer dan een karkas. Verweerd voegwerk, beschadigd metsel werk, optrekkend vocht, rotte vloeren en afbladderend stuc werk zijn zelfs voor de leek dui delijk zichtbaar. Om het publiek ook de hoger gelegen verdiepin gen te kunnen laten zien, zijn de vloeren met houten platen ver stevigd. Desondanks houdt een dame het na twee wiebelige trappen voor gezien. „Niks aan het handje, dit is volkomen vei lig", tracht een begeleider haar gerust te stellen. Bedrijvigheid heerst er wel nog steeds op Nieuwe Rijn 82. Op doordeweekse dagen houdt hier een architectenbureau kantoor en vandaag slijten twee meisjes hun limonade aan de bezoekers, geheel in de geest van de voor malige functie van het gebouw. Want tot halverwege de jaren zeventig werd hier limonade ge maakt die aan de nabijgelegen café's werd verkocht. Ook bier, dat vanuit Den Haag per schip was aangevoerd, werd vanuit dit herenhuis gedistribueerd. De tekst boven de deur - 'Depot der Zuidhollandsche Bierbrouwerij' - herinnert hier aan. Wat de achteloze voorbijganger niet snel zal vermoeden, is dat achter het huis een elf meter ho ge ijssilo schuilgaat. In vroeger tijden werd dat gevaarte 's win ters met ijs uit de grachten ge vuld. 's Zomers kochten de ca maandag 16 septem Onder begeleiding van de Kneedcompany mochten kinderen broden bakken in de Meelfabriek Foto: Henk Bouwman fé's in de buurt daar maar wat graag een paar kilootjes van om hun kelders te koelen. Daar is in het tijdperk van de koelkast nog maar weinig behoefte aan. De huidige bewoners hebben de to ren dan ook tot woonruimte omgevormd. „Het oorspronke lijke uiterlijk van de ijssilo is daardoor niet langer intact", vertelt de rondleider, f de andere kant: blijft wel behouden e een nuttig doel ook." I muziek recerj Lidy van der S| Concert: Vierde Korenfes Gehoord: 15/9, St h Noordwijk-Binni In het 'open' moi Sint Jeroenskerk dag een in- en nieuwsgierigen. M; vooral koorfiefhebl zangers bezochten tige kerk in het kat Korenfestival Nooi heel Nederland naar de Sint Jeroei om mee te doen cours. De jury besti mannen dirigent tor René Verhoeff, Ludwig van Gijsegi nist/dirigent Jo Ivei Verhoeff die een speech hield vóór concert had de jury beid verricht om te de einduitslag. In de categorie Vroi kreeg Voices' uit Bifee derde prijs, die zij mt dedigen in het avcftjes met drie componistgel delssohn, De Klerk $tac sen. Interessant repflati beetje schools vertollyN] voorjaarswind zweföte: het 'ah- ah-ah' in hefeH lijke lied 'Het jaar h< niet meer aan' van oei driessen. Inzetten wdel wat onzeker en de s hier en daar kleurloc gingen ervoor, en he asme spatte er af. De eerste prijs ging young voices' uit Bei denrijs. Het koor zorfV zuiver ondermeer in! te Dominum van J. leiding van hun bev gent Wïecher Mandf koorklank was heldt gezind, waarin de oplichtten. De tweed naar 'Sirena' uit P1 schitterde bij het avi j °j door afwezigheid. In de categorie Gen :n. ren werden enigsz met peren vergelekei uit de kluiten gev mengd koor, zoals V Bennekom, is heel i jv dan een kamerkoor ter mus' uit Rotterdam. je het ook wendt of k ze categorie was la; de onbetwist het koor; bepaald geenin' Zotheid'. Met een flif mogeniteit in alle door krachtige stemsoorten, een im dynamiek, subtiele fi geweldige saamhorij Erasmus onder leidii main Bischoff bijka nerend fraai. Ook de gemengde k( tweede en derde pi gen zongen positie! neel. Witmarsums Musica' kreeg de voor het eerst aan met Vier koorgrapj Maessen. Kolderieke even kolderiek getoi voetig en geraffinei 5 gen. In de categorie ren werd maar één deeld (een derde) on eenvoudige reden d een koor meedeed het Nuenens Mannt helaas ook in het av( verstek liet gaan. Het niveau van dit renfestival Noordwij merkelijk hoog. Dat op het eerste lustrun d theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: 'Bedden' van Dimitri Frenkel Frank door Litteris Sacrum. Regie: Sigrid de Zwarten Mark Pekelharing. Gezien: 13/9, Imperium-theater, Leiden. Een flat, een bed, een man, een vrouw, een schot. Met die vaste elementen speelt Litteris Sa crum je vier keer een ander stuk voor. Dimitri Frenkel Franks 'Bedden' toont vier weinig ver heffende relaties en acht ac teurs van Litteris Sacrum spe len vier zeer diverse paren. Meestal draait het uit op een genadeloos beeld van mensen met slappe knieën: eentje van het stel probeert uit de hem of haar toebedeelde rol te ont snappen, om dan weer terug naar de zwarte werkelijkheid gezogen te worden. In de eerste scène wordt vooral het stramien duidelijk, maar is het samenspel nog niet opti maal. De hondse diplomaat en zijn one-night-stand brengen weinig spanning in hun zakelij ke relatie, de spelers houden te veel afstand tot hun rol. Saskia Hageman en Chris van Spronsen als de porno-del en de patjepeeër geven duidelijk meer. Vooral Hageman maakt een fraai personage van het op standige sterretje, dat zo graag de seksfilms zou ontstijgen. Met de ontspannen spelende Van Spronsen als de pooierige manager brengt ze vaart en hu mor in het stuk. Na de pauze verwijdt Frankel Frank zijn blik, gaat het hem minder om het slagveld dat lief de heet, en laat hij zien dat de mens heel goed in staat is het in zijn eentje te verprutsen. De man die in het derde stuk verla ten wordt door zijn vrouw, om dat hij nooit met haar wil pra ten, is verreweg het meest bij zonder. Dat komt vooral door Emile Tervooren, die zijn on macht meesterlijk achter zijn feestneus weet te verschuilen en weigert zijn masker af te doen, maar het heeft ook te maken met het verlaten van het vaste stramien. Heel verrassend ontsnappen de personages nu eens wél, hier volgt nu eens niet het wrange 'eind goed, al goed' en dat geeft het stuk 'bite'. Het laatste stuk, over een ijdele psycholoog die zich ondanks hoogstaande praatjes in een onduidelijke foto-sessie voor een roddelblad laat kletsen, is aandoenlijk lievig, maar desal niettemin cynisch over de men selijke natuur. Het schaamlapje van liefde en warmte blijft ge heel achterwege, ijdelheid en het verlangen iets bijzonders te zijn blijken de enige menselijke drijfveren. Litteris Sacrum weet je die harde waarheid vakkun dig in te wrijven. amsterdam/anp - De kindervoorstelling 'Ola Pola Potloodgat' van BRONKS heeft gisteravond in Amsterdam de Grote Theaterfestival- prijs van het Nederlands-Vlaams Theaterfestival gewonnen. Aan de prijs is een bedrag van 22.222 euro verbonden. De CJP Theaterfesti val Trofee ging dit jaar naar 'De Krippel' van het Vlaamse gezel schap Olympique Dramatique. muziek recensie Lidy van der Spek Flora Concert Abbie de Quant, fluit en Elizabeth van Malde, piano. Gehoord: 15/9, Hortus Botanicus, Leiden. Alweer het laatste Flora concert van het jaar; de serie had niet mooier kunnen eindigen dan gistermiddag in een zondoor- stoofde Oranjerie van de Hor tus Botanicus. Een van onze meest getalenteerde fluitisten, Abbie de Quant verving op de valreep de zieke altmezzo Sylvia Schlüter die dit concert zou verzorgen met de pianist Eliza beth van Malde. Van Malde is geen onbekende van De Quant; zij brachten een concert door drenkt van natuur en 'zang'. Het begon al meteen in de myt hisch getinte natuur van 'Pan' van Albert Roussel. Het verhaal gaat dat Syrinx, de riviernimf veranderd werd in rietstengels om te ontkomen aan de avan ces van de god Pan. Uit dat riet sneed hij vervolgens zijn eerste (pan)fluit. In Roussel maar ook in Debussy's overbekende 'Sy rinx' belicht Abbie de Quant al le kanten van deze herdersgod, flemend, verleidend, heftig, fu rieus. Zij blaast in talloze ldeur- schakeringen. Als geen ander tovert zij emoties om in klank en kleur, die deze twee sfeer stukjes zo ten goede komen. De componist Olivier Messiaen was bezeten van de natuur en in het bijzonder van vogels. Hij registreerde de intervallen die zij kwinkeleerden en paste die in zijn composities toe met klei ne toegevoegde waarden. In 'Merle noir' zingt de zwarte me rel het hoogste lied in allerlei ritmes, trillers en versieringen. De Quant kruipt onder het verenkleed van de vogel en wordt een met de natuur. Jules Mouquet heeft eveneens een bundel gewijd aan de pan fluit. Uit 'La Flüte de Pan' speelde het duo 'Pan en de vo gels' en 'Pan en de nymfen'. De sfeer wisselt onophoudelijk, te derheid en geschetter gaan hand in hand. Het duo Van Malde en De Quant is hoorbaar op elkaar ingespeeld. Inzetten vallen feilloos samen, in tijd en dynamiek. Samenspelen is el kaar aanvoelen. Zo heeft De Quant ook in Schuberts 'Intro ductie, en thema met variaties op het lied Trockne Blumen' aan Elizabeth van Malde - on danks haar merkwaardige flap perende aanslag - een fantasti sche begeleider, én tegenspeler. Ze sluit zich naadloos aan bij De Quants interpretatie. Ook hier verrassen zij weer door een aaneenschakeling van sfeerwis selingen. Met een 'Fantasie brillante over Bizets Carmen' van Francois Borne denkt de luisteraar te kunnen ontspan nen, maar mét het duo worden we nog eenmaal de leeuwenkuil ingetrokken door halsbrekende riedels en roffels in vurig, gloedvol samenspel. Dat is wat anders dan nimfengegniffel en vogelgezang. - poi door Rody van der Pols door Floor Ligtvoet leiden - De muren zien eruit alsof de schilder gisteren zijn laatste lik verf aanbracht. De vloeren zijn zo smetteloos schoon datje de aan vechting krijgt je schoenen voor het binnentreden uit te trekken. En, zou de geur van parfum en aftershave niet zo nadrukkelijk in de lucht hangen, dan zou het er ongetwijfeld 'nieuw* hebben ge roken. Het enige dat zaterdag avond in het onlangs opgelever de Groenoord Plaza helemaal niet nieuw is, is het Key Town Jazz Festival. Terug van weggeweest, dat is het wel. Want het jazzfestival dat zeventien jaar lang in de Stads gehoorzaal werd gehouden en een aantal jaar geleden ter ziele ging, is opnieuw leven ingebla zen. En hoe: organisatoren Jazz on Sunday en Fun Party's heb ben groots uitgepakt; in maar liefst vijf zalen klinkt vrijwel non-stop muziek. En niet alleen maar jazz, ook rythm 'n blues, soul en Cubaanse klanken zijn in de smetteloze concertzalen te beluisteren. Kortom, er is voor ieder wat wils. De feelgood-jazz van het Bob Rigter Kwartet met Joke Bruys achter de microfoon trekt veel publiek. Met een nauw om schreven dresècode, zo lijkt het. Voor de heren geldt: goed ge kapt, colbertje en anders op zijn minst een net overhemd. Bij de dames is het mantelpakje favo riet „U mag ook dansen, hoor", zegt Bruys na flink wat applaus geoogst te hebben. Maar echt los komt het publiek niet. De witte poedel die zich op het ta pijt heeft genesteld, slaapt in ie der geval rustig door. Een stuk jonger is het publiek den haag/leiderdorp - De tien jarige Tom Schutz uit Leiderdorp was zaterdag de jongste deelne mer aan de voorrondes van het Theo van der Pas Pianoconcours voor amateurs. Een zomer lang hebben hij en zijn zus Miranda (16) stukken van Bach, Debussy, Mendelssohn, Mozart en Schu mann ingestudeerd. Inmiddels kunnen ze de noten dromen. „De rest van de familie trouwens ook," vertelt hun moeder. Een uurtje voordat Tom moet spelen, krijgt hij geen hap meer door zijn keel. In elkaar gedoken in de kantine van het Haags Conservatorium, wacht hij op het seintje dat hij mag inspelen. Zijn vingers zijn koud en hoe hard hij ook wrijft, ze worden niet warm. „Was het nu maar afgelopen", zucht hij. Zijn zus Miranda heeft haar ze nuwen duidelijk beter in be dwang. Ze heeft zin om op die 'waanzinnige vleugel' te spelen. De rustgevende tabletjes die ze altijd voor een optreden slikt, heeft ze vanochtend thuis gela ten. „Die heb ik niet meer no dig," vertelt ze kalm. Eindelijk mag Tom gaan inspe len. „Miranda moet mee", roept hij nerveus. De rest van de fami lie gaat vast in de zaal zitten om de concurrentie te beluisteren. Een broer en zus uit Den Haag spelen de 'Fanfare for Hom' van P. Harris. Terwijl het meisje Tom en Miranda Schutz kunnen de noten wel dromen. Foto: Taco van der Eb zachtjes de juiste tonen op de piano aanslaat, blaast haar broer met volle kracht op zijn hoom. Hier en daar klinkt een valse noot. De familie Schutz haalt gerust adem. Dan is Tom aan de beurt. „Hij speelt stukken beter," fluistert zijn oudste zus Renate. Als zijn vingers over de toetsen van de Steinway-vleugel glijden, rijn al le zenuwen verdwenen. Het stuk dat hij qua vingerzetting lastig vindt, komt het beste uit de verf. Hij speelt Schumann foutloos. Halverwege een prelüde van Bach is hij even de tel kwijt. „Bij Mozart ben ik zelfs een hele maat vergeten", geeft hij na de uitvoering toe. Maar lang blijft Tom niet piekeren over zijn op treden. „Mam, mag ik nu een krentenbol?" Miranda komt een half uur later uit de concertzaal. Ze heeft een rode blos op haar wangen van de inspanning: „Die vleugel speelt echt heerlijk." Ze is tevre den over haar optreden. „Het ging super, op een paar kleine foutjes na." De jury waardeert haar pianospel. Miranda gaat door naar de finale die op zater dag 5 oktober wordt gehouden in de Anton Philipszaal in Den Haag. dat naar Glenn Bell Friends kijkt. Gedanst wordt hier ook. Dat zal ongetwijfeld te maken hebben met de meer up-tempo funk en soul die gespeeld wordt. Ook de aanstekelijke show van de Caraïbisch ogende zanger met zijn warme soulstem en de twee in strakke, zwarte pakjes gehulde zangeressen draagt daartoe ongetwijfeld bij. Een grijzende heer gestoken in een smetteloos wit overhemd krijgt het ervan op zijn heupen. Voor in de zaal staat hij vrolijk te dan sen, waarbij hij al snel gezel schap krijgt van een jonge dans partner. Eén verdieping hoger spelen de vijf goed geklede heren van Los Companeros salsa-georiënteer de muziek. En op een steen worp afstand denderen The Ry thm Bombs. De viermans for matie uit België brengt dampen de rythm 'n blues ten gehore, compleet met een zanderig schurende mondharmonica en een kaalhoofdige drummer die maniakaal om zich heen mept. Groenoord Plaza mag dan zo schoon als een ziekenhuiszaal zijn, het smerige bluesgeluid dat hier vanavond klinkt, trekt zich daar, geheel in de traditie van 'Key Town', weinig van aan. Feelgood-jazz van Joke Bruys: „U mag ookdansen, hoor." Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6