voorwaarden achter Bush BUITENLAND *Y De Hoop Scheffer: VN moeten zich nu bewijzen Saildi's Oïlder Sociaal-democraten in Zweden weer grootste Haider nu toch geen FPÖ-voorman Dader aanslag Karzai was vrijgelaten Talib Linkse oppositie wint verkiezing Macedonië Schroder viert miraculeuze ommezwaai kiezers Gespannen stembusgang in Kashmir ii sch protest tot geweld br maandag l6 SEPTEMBER 2002 pA - Een demonstratie ale Basken in Bilbao is EERH uitgemond in een 61 ussen politie en natio- i Enkele tientallen men- »n gewond. Vier acti- |C rden gearresteerd. De jtie was gericht tegen ET|i tigverklaring van de asuna, de politieke leETA. De betoging )den door de regering maar toegelaten laskische overheid, uiteindelijk op last chter toch de politie a een veldslag volgde. len dood iken boot r de kust van Sicilië isteren een drama met immigranten Italië wilden bin- n. Zeker vijftien men- onken toen het gam- ten bootje zonk waar- t Noord-Afrika waren electee ken* Van de 150 °PVa" jn er 92 gered. De Ita- itwacht zoekt nog listen. De Egyptische |an het bootje is aan- en wordt waar - leschuldigd van en hulp aan illegale straat op i Berlusconi dan honderddui- ;en hebben zaterdag lanse hoofdstad Ro- «nomen aan een pro- tegen premier Silvio De demonstratie, •rd door filmmaker iretti, was behalve te- gemene regeringsbe- ericht tegen een wets- raardoor verdachten iar j.Fjfiptie aan vervolging ntkomen. Tegenstan den dat het voorstel igediend om Berlus- jlitieke medestanders len van justitie te p doretti heeft al meer - aties tegen de rege- |aniseerd. Hij wil de linkse oppositie ver- stede IS< aanw a' dukttes -I Valk Hienfcj. BerHeei buffel rlijn -Wijg iburgi iok de /ekke iroka j. ia* V vei ^erp door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De geloofwaardigheid van de Verenigde Naties staat op het spel als de Veiligheidsraad er niet in slaagt de terugkeer van wapeninspecteurs in Irak af te dwingen. In navolging van de Amerikaanse president Bush heeft minister De Hoop Scheffer (buitenlandse za ken) gisteren namens Nederland de algemene vergade ring van de VN voorgehouden dat het de verantwoorde lijkheid van de internationale gemeenschap is te zorgen dat Irak zijn verplichting tot ontwapening nakomt. Bush waarschuwde de VN donderdag dat Amerika zelf in actie zal komen, als de Iraakse leider Saddam Hus sein in gebreke blijft, en het niet mogelijk blijkt om ge zamenlijk op te treden. De Hoop Scheffer is blij dat Amerika - zoals de Europese Unie graag wilde - er voor heeft gekozen eerst te proberen het conflict over de wa peninspecties via de VN op te lossen. Amerika onderhandelt nu met de andere leden van de Veiligheidsraad over een resolutie. Wat de VS willen is dat de eis van onvoorwaardelijke en onmiddellijke wa peninspecties in de resolutie onmiddellijk vergezeld gaat van de dreiging van militair geweld, zodat daarover geen nieuwe uitspraak van de Veiligheidsraad nodig is. Maar er circuleert bij de VN ook een scenario uit Franse hoek met twee resoluties, de eerste met een deadline voor Saddam Hussein. Als Irak blijft volharden in zijn weigering de inspecteurs toe te laten, zou de Veilig heidsraad opnieuw een resolutie moeten aannemen die militair geweld sanctioneert. Bush riep de VN dit weekend op ruggengraat te tonen. Hij zei dat het nu genoeg is, en dat de volkerenorganisa tie het niet over zijn kant kan laten gaan dat Saddam haar keer op keer negeert en tart. In zijn wekelijkse ra diotoespraak zei Bush dat hij steun had gekregen voor zijn Irak-beleid van verschillende leiders, zoals de Britse premier Blair, de Spaanse premier Aznar en president Kwasniewski van Polen. Ook de Amerikaanse minister Colin Powell van buiten landse zaken - die vrijdag een gesprek had met EU-mi- nisters, onder wie De Hoop Scheffer - zei gisteren blij te zijn met de eerste reacties van vrienden uit Europa en de rest van de wereld. Daartoe behoort ook Nederland, dat zich de afgelopen weken nadrukkelijk achter Ameri ka heeft geschaard. In een onlangs met de Tweede Kamer gehouden debat benadrukte De Hoop Scheffer een nieuwe resolutie van de VN 'wenselijk', maar niet noodzakelijk te achten. Ne derland wil zijn handen vrij houden om ook zonder een nieuwe VN-resolutie, Amerika te kunnen steunen bij militaire sancties. De gedachte daarachter is dat één van de permanente leden van de Veiligheidsraad (behalve de VS en Groot- Brittannië zijn dat Frankrijk, Rusland en China) actie te gen Irak kan blokkeren met een veto. Nederland wil daarvan niet afhankelijk zijn en een eigen afweging kun nen maken. De Iraakse minister van buitenlandse zaken Tariq Aziz zei dit weekend opnieuw te willen onderhandelen over de terugkeer van de inspecteurs. Maar Washington wil alleen 'onvoorwaardelijke' inspecties en zet druk op de zaak. Het formuleren van de nieuwe resolutie met een korte deadline voor Saddam Hussein moet 'binnen we ken, niet maanden' rond zijn, aldus Colin Powell in een vraaggesprek. dubai-cairo/afp-anp - Saudi- Arabië heeft verklaard mee te werken aan een eventuele mili taire actie van de Verenigde Sta ten tegen Irak, op voorwaarde dat de Verenigde Naties die ope ratie steunen. Ook andere Arabi sche landen voerden dit weekein de de druk op Irak op om tege moet te komen aan de eis om de resoluties van de VN na te leven en wapeninspecteurs toe te la ten. De Saudische minister van bui tenlandse zaken Al-Faisal toon de zich gisteren optimistisch over de terugkeer van de VN-in- specteurs naar Irak. Saudi-Ara- bië heeft eerder verkaard tegen een aanval op Irak te zijn, en ge zegd dat de Amerikanen hun operatie niet vanaf hun bases in het land mogen uitvoeren. Nu zouden ze op dat standpunt zijn teruggekomen. Al-Faisals Libische collega Ham- moud, die voorzitter is van de Arabische Liga, zei dat de Arabi sche ministers van buitenlandse zaken de Iraakse leider Saddam Hussein zullen vragen de in specteurs weer toe te laten. VN- topman Annan had de Arabi sche landen zaterdag opgeroe pen een nieuw conflict te ver mijden en de door de VS geëiste inspecties in Irak toe te laten. De chef van de inspecteurs, de Zweed Blix, zei echter hun te rugkeer 'erg onwaarschijnlijk' te achten. De Italiaanse premier Berlusco ni zei te verwachten dat een Amerikaanse aanval op Irak be gin volgend jaar begint als Bag dad de inspecteurs blijft weren. Hij verwacht echter dat Saddam zal inbinden. Berlusconi zei dit zaterdag na een ontmoeting met president Bush. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell zei dat de Veiligheidsraad binnen enkele weken met een nieuwe resolutie moet komen, waarin een duidelijke tijdslimiet staat waarbinnen Irak aan de eisen moet voldoen. Powell zei verder dat Bush de regeringsleiders van andere landen enkele dagen de tijd geeft om de plannen van Bush te bestuderen. Verscheidene Duitse kranten meldden gisteren dat Irak een gevechtsvliegtuig heeft ontwik keld, waarmee het over een af stand van 1.000 kilometer biolo gische en chemische wapens kan inzetten. Het zou gaan om oude Russische MiG-23-ge- vechtsvliegtuigen die zijn omge bouwd tot onbemande vliegtui gen. De kranten baseerden zich op bronnen bij de Duitse inlich tingendienst BND. »es doden spuitgasten jijf Franse brandweer zijn gisteren omgeko- twee ontploffingen rnd in Neuilly-sur- n ten noorden van ^is het ernstigste on- te geschiedenis van de indweer. De ontplof ten zich voor tijdens H in een wooncom- Jens de brandweer zijn taakt door een gaslek. Ichtoffers werden nog rond naar een zieken- pcht, maar overleden I op schip lil ingedamd ritse brandweerlie- en een brand aan de vrachtvaarder (op Het Kanaal onder istien brandweer- /erden met een heli- irgevlogen naar het irijf kilometer uit de ust. Het vuur bedreig- el van de lading die ïderij als 'gevaarlijk' eld. Ontvlambare verf maken deel uit van containers. Het schip ntwerpen op weg :sië. Volgens de Brit- in zich geen persoon tukken voorgedaan. «en dood en rattengif ^Tattengif is er mogelijk ik van dat tientallen afgelopen weekeinde ebben gevonden in ngshan. Dat meldden aatsmedia vandaag, hderzoeken hebben Bn dat er rattengif in iel zat dat de slachtof- örgezet", meldt The lily. Het gif is mogelijk k aan het eten toege- I dus de krant. De eerste [spraken van 41 sterf- Dat aantal werd later ht van de autoriteiten den bijgesteld. Twee- nensen zouden zijn van wie 'er een aantal |i evacuatie tsporen trein hanjiveera - Onder zware bewaking van Indiase militairen brengen gespannen inwo ners van de roerige deelstaat Kashmir hun stem uit op de eerste dag van verkiezingen voor een regionaal parlement. In verschillende steden bleven winkels en bedrijven geslo ten. Hiermee werd gehoor gegeven aan een stakingsoproep van moslimpartijen die te gen verkiezingen zijn. Zij vinden dat de stembusgang geen vervanging mag zijn voor de resoluties van de Verenigde Naties uit 1949, die oproepen tot een referendum over de toekomst van Kashmir. India hoopt op een hoge opkomst, waarin het een rechtvaardi ging ziet voor zijn overheersing van de overwegend door moslims bewoonde en door Pa kistan geclaimde deelstaat. Het Indiase leger meldde vandaag dat het zestien rebellen aan de grens met Pakistan heeft gedood. Vermeende separatisten namen vanmorgen ook twee stemlokalen onder vuur met granaten en mitrailleurs. Daarbij kwam een agent om. Ook beschoten Indiase en Pakistaanse militairen elkaar met automatische geweren bij de demarcatielijn in Kashmir. In de aanloop naar de verkiezingen zijn meer dan 440 mensen gedood. Duizenden agenten en militairen moeten de veiligheid garanderen van de bijna anderhalf miljoen kiezers die vandaag hun stem mogen uitbrengen. In totaal 5,6 miljoen stemgerechtigden kunnen hun stem uitbrengen bij deze verkiezingen, die in vier fasen tot 8 oktober duren. De uitslag wordt 12 oktober verwacht. Foto: Reuters/Fayaz Kabli STOCKHOLM/RTR-DPA - De SOCi- aal-Democratische partij van premier Göran Persson heeft de parlementsverkiezingen van gis teren in Zweden gewonnen. De partij boekte een onverwachte winst van 3,5 procent ten op zichte van vier jaar geleden. Met 39,9 procent is ze verreweg de grootste partij. Persson noemde het resultaat fantastisch. „Volgende week kunnen onze Duitse kameraden volgen", aldus de premier. De linkse partijen die de sociaal-de mocraten de afgelopen vier jaar in het zadel hielden, konden niet delen in het succes. De voormalige communisten kre gen 8,3 procent, tegen 12 pro cent vier jaar eerder. De groe nen deden het met een winst van 0,1 procent beter. Door de uitslag kunnen de soci aal-democraten weer proberen een centrum-linkse regering te vormen. Zij hebben Zweden de afgelopen zestig jaar vrijwel on afgebroken geregeerd. Daarvoor hebben ze wel de hernieuwde steun van de linkse partijen no dig. Persson hoopte mogelijk dat hij ook zonder de Groenen een meerderheid zou halen. Bo Lundgren, De leider van de Gematigde Partij, de grootste partij in het centrum-rechtse oppositieblok, heeft zijn verlies toegegeven. Het centrum-recht se blok kwam uit op 43,7 pro cent van de stemmen. Onder Lundgrens leiding verloren de Gematigden bijna 8 procent en kwam uit op 15,1 procent. De Liberale partij deed het wel goed en werd bijna drie keer zo groot. Zij steeg van 4,7 naar 13,3 pro cent. wenen/dpa-afp - De extreem rechtse Oostenrijkse politicus Jörg Haider heeft zaterdag ver rassend meegedeeld dat hij toch niet opnieuw voorzitter van zijn FPÖ wil worden. Drie dagen ge leden had het bestuur van de partij hem aangewezen als kan didaat voor het voorzitterschap. Volgens Haider liggen menings verschillen over het toekomstige partijprogramma aan de basis van zijn beslissing. Hij acht zichzelf niet in staat zijn ideeën aan de partij op te leggen. Hai der zou Susanne Riess-Passer, zijn rivale die onlangs ontslag nam als partijleider en vice-kan- selier, opvolgen. De partij verkeert in een crisis sinds sterke man Haider zich te gen Riess-Passer keerde, door vast te houden aan de belasting hervorming die zij wilde uitstel len om hulp aan de slachtoffers van de wateroverlast te financie ren. Uiteindelijk namen Riess- Passer en twee andere FPÖ-mi- nisters ontslag, waardoor de co alitie met de ÖVP uiteenviel. Daardoor zijn vervroegde ver kiezingen nodig geworden. De omstreden partij van Haider zakt intussen steeds verder weg in de peilingen. Volgens een re cent onderzoek zou de FPÖ nog maar 14 procent van de stem men wegkapen. In oktober 1999 haalde de partij nog 27 procent. kandahar/ap - De man die eer der deze maand probeerde de Afghaanse president Hamid Karzai te vermoorden, was een Taliban-strijder die eind mei vrijkwam uit de gevangenis. Dat heeft de Afghaanse politie zater dag bekendgemaakt. De man, de 22-jarige Abdul Rahman, opende op 5 septem ber in Kandahar het vuur op de auto van Karzai. De president bleef ongedeerd, maar de gou verneur van Kandahar, die ook in de auto zat, raakte gewond. Rahman, die sinds een paar we ken deel uitmaakte van de lijf wacht van de gouverneur, werd door Amerikaanse militairen doodgeschoten. Volgens de politie was Rahman als Talib betrokken bij de verde diging van de noordelijke stad Mazar-i-Sharif, die in november in handen viel van het verzet. Hij werd gevangen genomen door soldaten van generaal Dos tum. In mei liet die 512 gevangenen vrij uit de overvolle gevangenis van Shibergan. Een van hen was Rahman. Hij was een neef van Mullah Qayam, een voormalige Taliban-commandant die ge vangen zit op de Amerikaanse marinebasis Guantanamo op Cuba. Afghaanse veiligheidstroepen in Kabul hebben gisteren waar schijnlijk een terreuraanslag met een tankwagen met benzine voorkomen. Dat meldde de Af ghaanse tv. In Oost-Kabul wer den bij de controle van de tank wagen in het voertuig explosie ven aangetroffen, waarmee de auto had moeten worden opge blazen. De inzittenden zijn aan gehouden. De afgelopen tijd zijn de veilig heidsmaatregelen in Kabul ver scherpt, nadat op 5 september bij een aanslag op een markt 30 mensen omkwamen en er meer dan 150 gewonden vielen. door onze correspondent Cees van Zweeden skopje - Een coalitie van opposi tiepartijen heeft zondag de ver kiezingen in Macedonië gewon nen. De coalitie, geleid door een oud-communist, kreeg waar schijnlijk voldoende zetels om te kunnen regeren zonder steun van voormalig rebellenleider Ali Ahmeti. Diens DUI was niette min de grote winnaar onder et nische Albanezen. Hoewel de officiële uitslag pas in de loop van vandaag wordt verwacht, is nu al duidelijk dat de coalitie van ex-communist Branko Crvenkovski waarschijn lijk 67 van de 120 zetels kreeg in het parlement. Ahmeti's partij van ex-rebellen haalde 13 zetels, twee keer zo veel als de tweede grootste Albanese partij, de DPA van Arben Xhaferi die tot nu toe in de regering zat. Premier Ljubco Georgievski er kende vannacht dat hij verloren had. Zijn partij, de honderd jaar oude VMRO, was blijven steken op 34 zetels. Georgievski presi deerde over de regering die vo rig jaar de strijd aanbond met de rebellen van Ahmeti. In die mi ni-oorlog vielen ruim honderd doden, terwijl 170.000 mensen ui* hun huizen werden verdre- De regering van Georgievski werd algemeen als corrupt be schouwd. Daarnaast lijkt de na tionalistische opstelling van Ge orgievski hem stemmen te heb ben gekost. Crvenkovski is ge matigder. Om zijn regering aan vaardbaar te maken voor Alba nezen, die ruim een kwart van de bevolking vormen, zal de nieuwe premier waarschijnlijk een van de kleinere Albanese partijen in zijn coalitie opne men. De angst bij buitenlandse waar nemers was dat een nipte over winning van Crvenkovski hem tot een coalitie met Ahmeti had kunnen dwingen. Ahmeti wordt door veel etnische Macedoniërs gezien als een terrorist, hoewel hij voor Albanezen een held is. Volgens westerse waarnemers was de stembusgang relatief vredig. In een dorp bij Tetovo sloegen etnische Macedoniërs een functionaris van het stem bureau tegen de grond en gin gen ze aan de haal met de stem bussen. Elders braken kleine vechtpartijen uit. Maar gezien het geweld in de weken daar voor viel dat mee. Bij dat geweld verloren negen mensen het le ven, onder wie drie politieagen ten. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - „Nog een week hard werken", roept Gerhard Schroder (SPD), „en dan hebben het gered." Triomfantelijk maakt de Duitse bondskanselier het V-teken. Twintigduizend mensen juichen Schroder deze zondagnamiddag toe aan de voet van de Brandenburger Tor in Berlijn. Rockgroepen spelen voor de kanselier en zijn rechterhand, Groenen-voorman Joschka Fischer. 'Go On!' is het thema van deze eerste gezamenlijke verkie zingsbijeenkomst met lijsttrekkers van twee verschillende partijen, precies een week voor de Bondsdagverkiezingen. Het initiatief nam veteraan-rockster Wolf gang Niedecken, zanger van BAP, de band die na de redevoeringen optreedt. Niedecken wil jongeren meer bij politiek betrekken. Schroder en Fischer zijn grofkorrelig schor door alle toespraken die ze de laat ste weken gehouden. Op de daken van de omringende regeringsgebouwen en hotels staan scherpschutters opgesteld. De bewaking is scherp. Maar dat drukt de stemming op het podium en op de Pariser Platz allerminst. De mensen rijn vrolijk en optimistisch. 'Dranbleiben Gerd' staat op talloze blauwe spandoe ken. Schroder zei het al. Zijn rood-groene re gering lijkt het, tegen alle verwachtingen in, toch te gaan halen. Wekenlang zat de oppositie op rozen. De stijgende werk- Een van zelfvertrouwen blakende Gerhard Schroder kust zijn vrouw Doris tijdens de bijeenkomst in Berlijn. Foto: Reuters/Tobias Schwarz loosheid was het thema waarop de rege ring dreigde te worden afgerekend. In de media werd druk gespeculeerd over een nieuwe coalitie van christen-democraten en liberalen onder leiding van de Beier Edmund Stoiber (CDU/CSU). Maar dankzij een briljante tactische ma noeuvre gaat Schröders SPD ineens weer op kop. De kanselier wakkerde de afgelo pen dagen bewust de angst aan voor mi litair ingrijpen in Irak. Keer op keer her haalde hij: „Onder mijn leiding worden er geen Duitse soldaten naar Irak ge stuurd." De truc werkte. Hoewel de VS Berlijn helemaal niet om militaire steun hebben gevraagd - en dat waarschijnlijk ook niet zullen doen omdat de Bundes- wehr niet is uitgerust voor operaties in woestijngebied haakten de kiezers dankbaar in op SchrMers anti-oorlogs mantra. Niet eerder in de geschiedenis van de Bondsrepubliek wijzigden de kiezers zo plotseling, zo radicaal en zo kort voor de verkiezingen hun voorkeur. De SPD staat nu op 39 procent van de stemmen, de CDU/CSU op 37 procent. Zelfs leidende christen-democraten zeggen een neder laag op 22 september niet langer uit te sluiten. Ook nu weer keert Schroder zich tegen de plannen van president Bush. „Wij wil len een nieuwe vrede in het Midden- Oosten, geen nieuwe oorlog." De opposi tie is woedend over zoveel 'opportunis me'. Niet alleen liegt Schroder het volk schaamteloos voor, meent Stoibetook riskeert hij de goede betrekkingeïmet Washington door militaire steun bij voorbaat uit te sluiten. Als laatste redmiddel tovert Stoiber nu de buitenlanderskwestie uit de hoed. Het immigratievraagstuk is één van de grote taboes in de Duitse politiek „Als ze ver liezen, de christen-democraten, dan schrikken ze er zelfs niet voor terug om rechts-populistische borTeltafelpraat in de strijd te werpen waarschuwt Fischer met luide stem. „Dat, beste vrienden, mogen wij niet laten gebeuren." Schroder zegt te willen voorkomen dat in Duitsland, 'net als in ons omringende landen, rechts-populistische, intolerante krachten aan de macht komen, die vijan dig staan tegenover buitenlanders'. Duitsland moet zondag een signaal afge ven, maant Schroder. „Wij moeten deze Europese ontwikkeling stoppen en laten zien dat sociale samenhang in de praktijk werkelijkheid kan worden." I - De autoriteiten in kaanse staat Tennes- |n gisteren tiendui- iensen geëvacueerd I goederentrein was U Uit een van de ge- 'agons lekte zwavel- "I waardoor een grote (ntstond. Het zwalvel- Jort toe aan het Ame- fcger. Een bestrijdings- |het leger neutraliseer- inde stof met ander ^producten. Volgens piten raakte niemand 0 het ongeluk.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5