Pleidooi snelheid valt verkeerd BINNENLAND Prinsjesdagkopij ANP uitgelekt Jordanië vraagt om uitlevering Krekar 52» schoon Ijd voor ding EU rdronken choten delde de kt at ontdekt obilist ;elukt COMMENTAAR Prinsjesdag NOG 1 DAG! 3vo: Gek voorstel van minister De Boer; Tweede Kamer geïrriteerd 'Snoeken' in het gelid Bommelding in vliegtuig van Transavia Scholier kijkt minder vaak tv NIEUW: de Ford Transit Business en Cool Edition TDCi rontMM flamse i-De politie inRot- tienljjg afgelopen we. 'jhet zogenoemde 'f '"Offensief 102 aan- Iverricht. De actie in "°1ti en westen van de .fcht op het tegengaan Tlast van onder an- r js, dealers. Tussen de ik "bnderd agenten zijn zo' ttra op straat aanwe- „Itie voert regelmatig r Jaarbij met een grote £0" Ai worden 'schoon- Jerder geldt er een weerivoor een groep n l'erhnde drugsverslaaf- 7zocüfcen een maanci aven niet betreden. J. Zes fietsers zijn hd in Diepenheim ïpakt door een aan- ]pen auto. De 33-ja- |bilist uit Haaksber- jrblind door de laag- I. Hij reed recht op j] acht fietsers in. («etsers, een 50-jari- [Raaksbergen, raakte fond en werd over- Tar een ziekenhuis. Ti uit Haaksbergen diverse botbreuken letsel opgenomen Tihuis. Een andere ia behandeling van "ingen weer naar I- De lidstaten van i Unie krijgen een de tijd om de rap- 1de kandidaat-lid- Ie EU te beoordelen, aris Nicolai' (euro- is zeer verheugd Drten al op 9 okto- nen. Nederland had lere termijn aange- Ve hebben nu twee tijd om de rappor deren" zei Nicolaï iet televisiepro- itenhof. „Dit doet zorgvuldigheid Jvind dat de uitbrei- 'IEU moet plaatsvin pal zijn twaalf lan- tat om lid te worden kabinet is voor- luitbreiding. A.P. ïgenl Een 60-jarige in- Tinschoten is zater- verkeersongeval iplaats om het leven le man belandde in het water langs ivenkade in zijn i Hij overleed in de sterdag op zondag i ïhuis aan zijn ver- zo maakte de Gro- n ge ie bekend. De poli- t dat de man door erplet Iheid te water raak- lijft oi ;ers slaagden er niet ijn aa og te redden, atiënt artoe ekenh ana K iet zie Een 52-jarige /eninj iar die dinsdag em- ïal ze ishandeld is pas echte vond in zijn huis .Dat oor een familielid, enaar werd dins- op zijn fiets vanach- iber wihet hoofd geslagen, pnt m bij op de grond, het i lader hem nog een ces zi egen het hoofd tuigei volgens zocht hij t gaat fan het slachtoffer en sts tft volgens de politie rker v nomen. Het slacht - fedei e beroving alleen burea ïfietst en op bed justi Daarbij is de man op ov< >rden. Een familielid ;inde laar pas donderdag, jfficie net een dubbele kendi sn een hersenschud- haar: bracht naar een zie- ari 19! hebb ledid ieleid ine ei zou g|kt zes jal eefüjt - Vijf oud-milieu- lebben felle kritiek ïubeleid van het ka lden het vooral 'on- dat het kabinet de iscale heffingskor- procent over het van groene beleg- ifschaffen. Als dat lat, geeft het kabinet tvan duurzaam- een totaal verkeerd 1 an de hele maat- ïn de drijven de oud-be- iet woeen Qpen bngf e ven inet-Balkenende. ïzoekl r moe die ge Vlijn isch. fast vi( idaan Door een ongeval in om T Noord-Brabant is €rd- 1 een 22-jarige auto dat dorp om het le- :n. De auto botste in ip de Oude Grintweg •oom. Het slachtof- in het ziekenhuis, •rdvoerder van de Morgen beleeft Nederland weer een prinsjesdag. De Konin gin spreekt de Troonrede uit, de Kamer ontvangt de Miljoe nennota en de ministers maken een reeks aan beleidsmaat regelen bekend. Wat morgen wordt gepresenteerd, is sinds vrijdag al bekend bij journalisten. Redacteuren - ook van deze krant - ontvin gen al vrijdagochtend een pakket van vele kilo's met daarin de departementale begrotingen en de beleidsnota's die de ministers morgen openbaren. Een nog onbekende persoon zette de inhoud, die door het ANP onder embargo was ver spreid, dit weekeinde evenwel op internet En daarmee had den alle media een serieus probleem. Journalisten zijn gehouden nieuws zo snel mogelijk te open baren. Waarom zitten diezelfde journalisten het nieuws over prinsjesdag vier dagen 'geheim' te houden, is dan de logi sche vraag. De reden daarvan is deels een principiële en deels een praktische. De principiële kant is dat hoofredac- teuren van media die de beleidsstukken afnemen zich tegen over de Rijksvoorlichtingsdienst verplichten tot geheimhou ding tot het moment dat de Koningin de Troonrede heeft voorgelezen - dus morgenmiddag. Die afspraak is niet zo gek als hij lijkt. Alleen zo kunnen jour nalisten de documenten uitpluizen en analyseren en zijn ze op prinsjesdag in staat het nieuws te brengen en ook de sa menhang van de maatregelen aan hun publiek toe te lichten. Journalisten maken de afspraak om het nieuws geheim te houden dus om hun lezers zo goed mogelijk te bedienen. Maar de vraag dringt zich op of die afspraak niet aan herzie ning toe is. Veel nieuws dat op prinsjesdag bekend wordt ge maakt is al eerder gepubliceerd, veelal door gisse journalis ten die het eerder achterhaalden dan wel door ministers die hun beleid vroegtijdig lieten uitlekken. Media dienen zich te houden aan afspraken, maar een afspraak moet nog wel een deugdelijk doel dienen. De embargo-afspraak rond prinsjes dag is in deze tijd van ultra-snelle informatieverspreiding via internet achterhaald gebleken en kan dus gevoeglijk worden afgeschaft. (advertentie) DE ALLERLAATSTE LOTEN. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. - den haag/gpd-anp - Het plan van minis ter Roelf de Boer (verkeer en waterstaat) om de maximumsnelheden op te rekken, is door een meerderheid van de Tweede Kamer verworpen. De LPF-minister vindt onder meer coalitiegenoot CDA tegenover zich. Ook de verkeersveiligheidorganisatie 3VO keurt de opmerkingen van De Boer af. De minister zei in een interview met de Volkskrant van zaterdag dat op sommige stukken weg en op bepaalde tijden de maximumsnelheid te verhogen. Vooral de strikte hantering van de snelheids norm irriteert De Boer. „Als je 82 kilome ter rijdt op een weg waar je 80 mag, den ken automobilisten: joh, wat een gezever, wat een gepriegel. Ik begrijp dat", zei hij. Volgens De Boer kan een overschrijding van de maximumsnelheid best door de vingers worden gezien als de verkeersvei ligheid niet in gevaar komt of als er geen geluidsoverlast wordt veroorzaakt. Hij bepleit bovenop de maximumsnelheden een marge van tien kilometer per uur te zetten. De verkeerszondaars die dan nog te hard rijden, moeten 'echt flink gaan betalen'. Het 3VO noemt het een 'gek voorstel'. Volgens de organisatie geeft elke kilome ter harder rijden een kans van 3 procent extra op een verkeersongeval en 5 pro cent meer doden en zwaargewonden in het verkeer. In 2001 overleden bijna dui zend mensen als gevolg van een ver keersongeluk. 19.000 belandden in het ziekenhuis. De ANWB is op zich voorstander van een minder strenge behandeling van snel heidsovertreders, maar wil de maximum snelheid wel in een groter kader plaatsen. „Je moet per weg bepalen wat reëel is", zei hoofddirecteur G. van Woerkom za terdag. Als eenmaal is vastgesteld op welke tra jecten de snelheidscontroles wat minder rigide hoeven worden toegepast, is Van Woerkom voorstander voor een sanctie beleid met een oplopende schaal. CDA-Kamerlid Camiel Eurlings zegt niets te voelen voor de voorstellen van De Boer. Wel vindt ook hij dat een overtre ding van een paar kilometer niet meteen bestraft moet worden. „Straffen moeten hoger als het om overschrijdingen van tientallen kilometers gaat en zeker als dat herhaaldelijk voorkomt. De echte snel heidsduivels moet je aanpakken. De oppositie is verenigd in haar bezwa ren. Kamerlid Peter Rehwinkel (PvdA) noemt het een nieuw 'gedoogbeleid' van een regering die de vloer aanveegde met het gedogen van Paars. Hij prijst echter wel de nuance van slechts een paar kilo meter te hard die De Boer aanbrengt. In tegenstelling, zegt Rehwinkel, tot minis ter Herman Heinsbroek. „De 'Heinsbroe- ken' in het kabinet gaan veel verder. Die willen tientallen kilometers harder ra zen." SP en Groenlinks noemen het voorstel ondoordacht en slecht voor het milieu. De Boer zei in hetzelfde interview ook dat hij hoopt dat mensen de auto wat va ker laten staan als ze slechts een paar ki lometer hoeven te rijden. Ook kondigde hij aan dat er door zijn ministerie een ho ge prioriteit zal worden gegeven aan de aanleg van spitsstroken. Het geld daar voor zal worden weggehaald bij diverse spoorprojecten als de Hanzelijn (Lely stad-Zwolle) en de Randstadrail. Die worden door de bewindsman op de lan ge baan geschoven. neeltje jans -Rijen Citroëns staan te blinken in de zon op het voormalig werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Zeeuwse afdeling van de Citroën ID/DS Club Nederland kwamen gisteren bijna 700 'snoeken'* uit binnen- en buitenland met hun eigenaars bijeen. Foto: ANP/Robert Vos tel aviv/gpd - Een vliegtuig van Transavia, op weg van Amster dam naar Tel Aviv, heeft gister ochtend een voorzorgslanding gemaakt op het vliegveld van de Roemeense hoofdstad Boeka rest Dat gebeurde nadat een stewardess in een van de toilet ten een brief had gevonden waarin werd gewaarschuwd voor een bom, die aan boord verstopt zou zijn. Roemeense bomexperts doorzochten het toestel, maar vonden niets. De honderd passagiers zijn gister middag met El AL doorgevlogen naar Tel Aviv. Het Israëlische vliegveld Ben-Gurion zou om een uur worden gesloten in ver band met Grote Verzoendag, maar is een uur langer openge houden om de gestrande passa giers, overwegend Israëliërs, te kunnen ontvangen. Transavia wilde geen mededelingen doen over de gevonden bombrief en zelfs niet bekendmaken in welke taal deze was geschreven. In Boekarest zijn niet alleen het vliegtuig, maar ook de passa giers en hun bagage opnieuw onderzocht. Om ieder risico uit te sluiten is het toestel vervol gens leeg naar Amsterdam te ruggekeerd. RiJswijK/gpd-anp - Het Genoot- schap van Hoofdredacteuren handhaaft het embargo op de prinsjesdagberichten van het Al gemeen Nederlands Persbureau (ANP). „Ik roep alle leden van het genootschap op om het em bargo te handhaven", zei voor zitter P. Broertjes, hoofdredac teur van de Volkskrant, gisteren. „Media die voor de embargore geling hebben getekend, heb ben zich ook akkoord verklaard met de afspraak dat er geen vrije nieuwsgaring mogelijk is in de periode tussen het uitreiken van de Miljoenennota-stukken en het aflopen van het embargo, dinsdag kwart over drie", aldus Broertjes. „Het embargo zit er ook niet voor niets op. Het stelt de media in staat om goed en serieus te berichten. Dat komt nu in ge vaar", zegt de voorzitter van het genootschap. Broertjes wijst erop dat het schenden van het embargo tot consequentie kan hebben dat de Rijksvoorlichtingsdienst de prinsjesdaginformatie vanaf vol gend jaar niet meer voortijdig aan de media beschikbaar stelt, waardoor dan geen tijdige, zorg vuldige berichtgeving meer mo gelijk is. Het Utrechts Nieuwsblad meld de zaterdagnacht op zijn inter netsite dat de prinsjesdagkopij van het ANP was uitgelekt via nl.media.krant, een intemet- nieuwsgroep voor journalisten. Het betrof de volledige kopij die het ANP aan haar afnemers, re dacties van kranten, televisie en radio, aanbiedt over de begro ting van het kabinet-Balkenen de, inclusief reacties van politi- ci.Een persoon die zich 'NH2BA' noemt en vanuit Australië zegt te opereren, had kennelijk toe gang tot de tekst en heeft deze integraal op internet gepubli ceerd. In een toelichting recht vaardigde hij zijn actie met on dermeer de woorden: 'Ik ben wel iemand die is voor: vrij toe gankelijk nieuws voor iedereen op internet'. De mysterieuze persoon acht zichzelf niet schul dig aan schending van het em bargo: 'ik ben ook geen redac tie'. Ondanks het embargo bracht NOS Teletekst gistermiddag kor te tijd de hoofdpunten van de Miljoenennota en was het via de site van RTL Nieuws zelfs moge lijk door te klikken naar de uit gelekte kopij. De media vrezen dat de schending van het em bargo de RVD doet besluiten de begrotingsinformatie volgend jaar niet meer voortijdig aan de media ter beschikking te stellen. Het ANP zoekt de dader onder haar afnemers, zo'n 24 media met in totaal honderden journa listen. „We weten zeker dat ons systeem niet gehackt is", zegt adjunct-hoofdredacteur William ten Brink. „We zien het als onze plicht om te achterhalen wie het embargo om zeep heeft gehol pen. Het is gewoon diefstal. Technisch moet het mogelijk zijn de identiteit van deze per soon te achterhalen. Op internet laat iemand altijd sporen ach ter." In dit geval gaat het echter om een technisch zeer vernuftige actie, zegt verslaggever en inter netspecialist Henk van Ess van het Utrechts Nieuwsblad, die de schending van het embargo aan het licht bracht. „Deze persoon, die gebruik maakte van een gra tis e-mailadres, heeft allerlei dwaalsporen achtergelaten. Het is hem gelukt zijn identiteit weg te moffelen. Wel is duidelijk dat het bericht inderdaad via Au stralië verstuurd is, door iemand die veel verstand van internet heeft. Langs het technische spoor zal het ANP de dader moeilijk kunnen achterhalen." Advocaat vermoedt opzetje tussen Den Haag, Amman en Washington (advertentie) Wat heeft een klant van ENECO Energie dat anderen niet hebben? Energie met Air Miles. ENECO Energie is blij met u als klant en dat willen wij u graag laten merken. Daarom ontvangt u gratis Air Miles. En elk tweede jaar verdubbelen wij de Air Miles die u in dat jaar met energie heeft gespaard. Dat gaat helemaal snel. Wilt u ook een energieleverancier met Air Miles? Ga naar www.eneco.nl of bel 0800-1541. Amsterdam - Scholieren van het voortgezet onderwijs kijken minder vaak naar de televisie. Vergeleken met vijf jaar geleden zitten ze nu drie uur per week minder achter de beeldbuis: 15,5 uur. Dit blijkt uit de Studie keuze-Monitor, een onderzoek onder 16.000 scholieren. De tijdsbesteding van jongeren is aan het verschuiven stellen de onderzoekers. Ze besteden meer tijd aan de computer. De scho lier surft nu zes tot zeven uur per week op internet. Aan hun huiswerk zijn de scholieren iets minder tijd kwijt: negen uur te genover acht uur. De bijbaan tjes, vijfjaar terug nog goed voor tien uur in de week, moeten het nu met twee uur minder doen. De onderzoekers vermoeden dat de jongeren zo extra tijd vrij maken voor sociale contacten. Ford Transit Business Edition TDCi O 92 KW (125 pk) TDCI motor O stuurbekrachtiging O bestuurdersairbag O zeer comfortabele verwarmbare bestuurdersstoel met lendesteun O 6.6 m3 laadruimte en lage laadvloer Business Edition TDCi 17 045.- 700,- 500,- 15.845,- Ford Transit Cool Edition TDCi O 92 kW (125 pk) TDCI motor O alrcondltlonlg O 16 Inch licht metalen velgen 2 airbags O centrale dubbele porttervergrertdeiing met afstandbedtenlng O me taaltak radlo/cd-speler Cool Edition TDCi 21.195,- 1 Ford Transit v 13995.- BTW an Slstemgafcoetan Gem den haag/gpd-anp - Jordanië heeft om de uitlevering verzocht van de Irakese Koerd mullah Krekar, die donderdag op Schip hol door de marechaussee uit een vliegtuig werd gehaald. De autoriteiten in Amman verden ken de moslimfundamentalist van drugssmokkel. Mullah Krekar bevindt zich in tussen niet meer in de vreemde lingencel op Schiphol, maar is overgebracht naar de Extra Be veiligde Inrichting (EBI) in Vught, de strengste en best be veiligde gevangenis in Neder land. Aanvankelijk was hij inge sloten omdat Nederland hem als ongewenst vreemdeling be schouwde. De reden tot gevan genhouding is vanwege het ver zoek van Jordanië nu veranderd in uitleveringsdetentie. In Ne derland wordt de man nergens van verdacht, gaf de woordvoer der van het ministerie van justi tie gisteren toe. De Amsterdamse advocaat die Krekar in de arm heeft geno men, mr. Victor Kokke, spreekt van een bijzonder vreemde gang van zaken. Hij vermoedt dat het uitleveringsverzoek een opzetje is tussen de Verenigde Staten, Jordanië en Nederland. Het ver zoek geeft Den Haag een excuus om Krekar maandenlang vast te houden, want zo lang duurt een uitleveringsprocedure door gaans. In de tussentijd zouden Amerikaanse functionarissen dan de gelegenheid hebben de Koerd in zijn cel in Vught te ver horen. De VS zijn zeer geïnteresseerd in de fundamentalist, zei minister van justitie Donner dit weekein de in Kopenhagen. Donner er kende met Ashcroft over de kwestie-Krekar te hebben ge sproken, maar gaf daarover geen details prijs. Donner heeft de VS om meer informatie over de achtergrond van Krekar ge vraagd. Washington vermoedt dat mul lah Krekar, leider van de mili tante Iraaks-Koerdische strijd groep Ansar al-Islam (Helpers van de Islam), goede connecties heeft met zowel het terreurnet werk al-Qaeda van Osama bin Laden als met het regime van Saddam Hussein. Als dat klopt en Krekar geeft het toe, dan kunnen de VS hard maken dat Saddam banden onderhoudt met al-Qaeda. Zulk bewijs zou de Amerikanen zeer welkom zijn als rechtvaardiging van de voorgenomen oorlog tegen Irak. De broer van Krekar ontkent na drukkelijk dat zijn broer op een of andere manier verbonden is aan het terreurnetwerk al-Qae da. „Ook onderhoudt mijn broer geen contacten met de Irakese regering verklaarde hij gisteren. „In 1999 hebben de Irakese autoriteiten in Pakistan juist tevergeefs geprobeerd mijn broer te vermoorden." De broer van Krekar kwam gisteren in Amsterdam aan om zijn jongere broer bij te staan. Noorwegen wil verder Krekar zijn vluchtelin genstatus ontnemen. De Irakees is daarover bij zijn aanhouding op de Nederlandse luchthaven ingelicht, zo heeft het Noorse ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. (advertentie) tot €1.200,- introduktie voordeel

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3