'Mijn moeder is onschuldig' GESPREK VAN DE DAG DNA-Test moet ware rustplaats van Columbus onth Dochter van Lucy de B. vindt aantijgingen tegen moeder 'onzin' Vergeten MAANDAG l6 SEPTEf' MENSELIJK 'The Osbournes', de door MTV uitgezonden serie over het leven van rockster Ozzy Osbourne en zijn ge zin, heeft zaterdagavond in Los Angeles de EMMY AWARD voor de beste rea- lityserie gekregen. Ozzy's vrouw Sharon - herstellen de van een behandeling tegen darmkanker - nam de prijs in ontvangst. Os bourne zelf was niet aan wezig. Een 'TALIBANCOLLECTIE' heeft op de laatste dag van de modeweek in de Spaanse hoofdstad Madrid grote op schudding veroorzaakt. De debuterende ontwerper David Delfin wekte met zijn ongewone ontwerpen verontwaardi ging van het publiek en de organisatoren; de collectie van de 31-jarige ontwerper was voor een deel geïnspireerd door de kleding die de Afghaanse vrouwen van het Tali- banregime moesten dragen. Spaanse vrouwenorganisa ties hebben opgeroepen de producten van Delfin te boy cotten. Delfin had de hoofden van zijn modellen bedekt, waardoor enkelen van de catwalk vielen en anderen strui kelden omdat zij niets konden zien. Een aantal vrouwen was in zakachtige gewaden gehuld. Bij anderen waren de armen en benen in verband gewikkeld. Een aantal van de modellen droeg een strop van touw om de nek. Op de ach tergrond was het geluid van een orgasme te horen, waarop veel bezoekers de zaal verlieten. Filrhster ELIZABETH TAYLOR istweeëneenhal- ve maand geleden aan huidkanker behandeld. De ziekte lijkt nu met suc ces bestreden. Dat heeft haar arts vrijdag ver klaard. De 70-jarige Tay lor werd in juni bestraald. Volgens de arts gaat het om een vorm van huid kanker die te genezen is. De in Londen geboren ac trice onderging in 1997 ook al een operatie waar bij een goedaardig gezwel uit haar hoofd werd ver wijderd. 'Lucy gaat op van zaken getu logt id< iHij aterc ïhui zoi ebi tda De Haagse verplet Iheii Lucy de B. blijft oi »ers schuldig te zijn a op dertien patiënt pogingen daartoe ten in het Ziekenh burg, het Rode Kn|3t huis. het Juliana N kenhuis en het zie Eei van de Scheveninj iar d genis. Toch zal ze isha genover de rechte von gen afleggen. Dat Dor advocaat mr. A.P. ena rechtszaak tegen I die in december vjhet resteerd, begint m 'bij tend. Tijdens het lade durende proces zt lege meer drie getuigei rvol gehoord. Het gaat toxicoloog, een st< een medewerker vfenor Amerikaanse fedei e be che FBI. Dit burea töet opdracht van justi an 1 •ftv Da een rapport op ovi >rde Pas aan het einde laar week zal de officie net tie zijn eis bekend ïn e cy de B. zou haar sfbra« tussen februari 199 tember 2001 hebb bracht met medici jg kalium, morfine ei hydraat. Het zou g|ki kinderen tot zes jaf deren in de leeftijd - 91 jaar. ebb eubi nde 'da isc£ Iprc ivan afsc zien", aldus Liza. gat Elke zondag bezoek» v'a ge Haagse haar moef ee, huis van bewaring. dan een uurtje in deto^i schap dat ze niet wek luisterd. Ook de verijl komen tijdens die ga aan de orde; „Mijn q heel boos. Logisch. J®' gen maanden vast vi*| ze niet heeft gedaan! Doe De naam Liza is om r^0 privacy gefingeerd. jee tda Céline Dion en (op de achtergrond) Nick Carter en Enri que Iglesias zongen vol overgave het McDonald-'WE- RELD KINDERDAG VOLKSLIED', afgelopen zaterdag in Chicago. Tijdens deze dag, georganiseerd door het Ro nald McDonald Huis, wordt in de restaurants van de fast foodketen wereldwijd geld ingezameld. Foto: AP Een BEGRAFENISON DERNEMER uit Bergen op Zoom keek zaterdag wel erg vreemd op toen er onder de ruitenwissers van zijn lijkwagen en de volgwagen daarachter een parkeerbon van veertig euro prijkte. Beide wa gens stonden verkeerd ge parkeerd, maar een BOE TE ging wel erg ver, vond hij. De voertuigen ston den half op het trottoir van de straat waar op dat moment in de kerk een uitvaart plaatsvond. Vol gens een woordvoerder van de gemeente waren de automobilisten in over treding en had parkeerbe heer volgens de regels ge handeld, maar was 'enige piëteit wel op zijn plaats geweest'. Om herhaling te voorkomen, heeft de ge meente aangekondigd de parkeerwachters met nieuwe instructies de straat op te sturen. De twee bekeuringen zullen worden verscheurd. PRINS HARRY, de jongste zoon van de Britse kroonprins Charles en prinses Diana wil zich net als zijn overleden moeder inzetten voor de medemens. Ook wil hij af van zijn imago van wildebras. Dat zij hij gisteren in zijn eerste interview ter gelegenheid van zijn achttiende verjaardag. Te genover het Britse persbureau Press Association zei hij dat hij de herinnering aan haar levend wil houden. De prins onthulde dat hij donderdag voor het eerst drugsverslaafden, dakloze kinde ren en slachtoffers van misbruik heeft bezocht. Ook was hij in een kinderziekenhuis waar zijn moeder een warme band mee. Harry kwam eerder negatief in het nieuws door zijn marihuana- en alcoholgebruik. Foto: AP Een zesjarig meisje uit Noord-ltalië heeft in zo'n hevige mate last van ASTMA dat zij op een schip moet gaan wo nen. Alleen daar zou zij schone en stofvrije lucht kunnen inademen. De Romeinse krant La Repubblica meldde za terdag dat de ouders van het meisje hebben besloten van het noordelijke Novara te verhuizen naar een twintig me ter lang schip voor de Liparische eilanden, even ten noor den van Sicilië. Alleen met het onderwijs van de zesjarige Niki is er nog een probleem. Haar vader wil graag voor el kaar krijgen dat zij op hoge zee les krijgt via een videover binding met een school op een van de eilanden. Hoewel hij het afge lopen jaar bijna een vijfde van zijn kapi taal heeft verloren, is Bill Gates nog steeds de RIJKSTE MAN van de Verenigde Staten. Dat staat in het komende num mer van Forbes Ma gazine. De oprichter van Microsoft bezit 43 miljard dollaren daarmee staat hij bo venaan de lijst van vierhonderd van For bes. Hij verloor afge lopen jaar 11 mil jard. Op de tweede plaats staat onderne mer Warren Buffett, een van de weinigen van de lijst die in het afgelopen jaar van economische achteruitgang zijn fortuin zag groeien, van 33 naar 36 miljard dollar. De jongste op de lijst is de 30-jarige Daniel Ziff, die 1,2 mil jard dollar heeft geërfd; de oudste is de 94-jarige Max Martin Fisher met een kapitaal van 750 miljoen dollar. Foto.- AP «b"1, door onze correspondent Henk van den Boom Komende week beginnen we tenschappers in de Zuid- Spaanse stad Sevilla hun ont dekkingsreis naar de echte Co lumbus. Aan de hand van een DNA-test willen zij voor eens en altijd een einde maken aan een strijd die al meer dan een eeuw duurt. Volgens de Span jaarden ligt de ontdekker van Amerika begraven in de kathe draal van Sevilla, maar op het Caribische eiland Santo Do mingo hebben ze tien jaar gele den een monumentaal graf ge bouwd waarin zich volgens de eilanders de enige echte botten van Columbus bevinden. Onder leiding van de Spaanse historicus Marcial Castro wordt morgen begonnen met het op graven van de resten van Diego, de jongere broer van Colum bus, die ook in Sevilla ligt be graven. Een vergelijking van dit materiaal met de botten in zo wel Sevilla als in de Domini caanse republiek zou tot de wa re identiteit van Columbus moeten leiden. Maar zover is het nog niet. De kerkelijke au toriteiten van Sevilla moeten nog toestemming geven voor het heropenen van het graf en ook in Santo Domingo wordt nog wat gesputterd door de au toriteiten. Niemand wil straks 'zijn Columbus' verliezen. De historische verwarring is ontstaan doordat voortdurend met het lichaam van de ontdek kingsreiziger is rondgezeuld. Na zijn dood in de Spaanse stad Het Spaanse Sevilla (op foto) en het Caribische eiland Santo Domingo vechten om de titel van 'laatste rustplaats van Columbus'. Foto: Archief Valladolid in 1506 hebben zijn stoffelijke resten lange omzwer vingen gemaakt. Hij had in zijn testament bepaald dat hij op Santo Domingo begraven wilde worden. Maar pas 30 jaar na zijn dood werd hij, via een tus senstop van 25 jaar in Sevilla, naar Santo Domingo ver scheept. Toen Spanje het eiland twee eeuwen later overdroeg aan Frankrijk, werd opdracht gegeven om Columbus over te brengen naar Cuba, een andere kolonie van Spanje. Wanneer de Spanjaarden in 1898 ook de ze kolonie moeten prijsgeven, worden de botten overgebracht naar Sevilla. Maar was dit Columbus wel? Want tien jaar voor zijn laatste reis naar Sevilla ontdekten ar beiders in de kathedraal van Santo Domingo een urn met botten, met daarop de inscrip tie: 'Zijne doorluchtige hoog heid Cristopher Columbus'. Be drog, of was de verkeerde Co lumbus indertijd naar Sevilla gebracht? Boeken zijn er vol geschreven over dit raadsel en zeker tien keer zijn de beide Columbus- sen opgegraven om achter de ware identiteit te komen. In de jaren zestig is al geprobeerd om naar de sporthal en de kleedkamer gereden, nadat mijn dochter 's avonds om negen uur tot de con clusie kwam dat ze die kleren 'ver geten'was. (Losse onderdelen zijn altijd moeilijker te traceren dan complete sporttassen, die ze ook ge regeld 'vergeet'.) Een paar uur eer der was mijn dochter zelf al tiaar de sporthal teruggestuurd omdat ze het sleuteltje van het hangslot van haar fiets 'vergeten' bleek. Na schooltijd moest ze naar school te rug omdat ze haar jas was 'verge ten'. En op weg naar school moest mijn vrouw haar achterna rennen omdat een belangrijk formulier voor de leerkracht, dat voor de ze kerheid al pal naast de voordeur was gelegd, er nog steeds lag. Ook 'vergeten'. Begrip en medeleven tonen, dat is voor een man ook belangrijk. Ik schud m'n hoofd en maak 'ogutte- gut'-geluidjes om de ernst van de si tuatie te onderstrepen. En dat was dan alleen nog maar m'n dochter, begrijp ik. Mijn zoon (6) moet vrijwel elke middag terug naar school omdat hij zijn beker en de trommel waar in de Kapitein Koek wordt gestopt, is 'vergeten'. (Onderweguitz'n rug zak gevallen kan soms ookomdat hij de rits niet dichtdoet. Maar 'ver geten' is het meest gebruikelijk.) Een jas, trui of muts 'vergeten'. Dat kan ook. Verder 'vergeet' hij naar bene den te komen als hij wordt geroe pen, 'vergeet' hij zijn kamer op te ruimen voordat hij en zijn vriend jes gaan eten en 'vergeet' hij de hele dag door naar de wc te gaan om te plassen. „Het lijkt wel of ze met hun ver stand voortdurend in een andere wereld verkeren", klaagt mijn vrouw. Alles moet je tien keer zeg gen, overal moet je aan denken voor ze, en dan nóg slagen ze erin het te vergeten." Ze zucht weer. De ergernis en de onvrede delen met je partner. Dat is voor een man misschien nog wel het belangrijkst. „Dat had ik nou vanmiddag ook", vertel ik op mijn beurt. „Ik rij met hem naar de haringboer. Op het parkeerterrein bij de Boulevard zeg ik: blijf jij even in de auto zitten, ik ben zo terug. Ik haal vier haringen, gooi ze naast me op de stoel en rij naar huis. Hier voor de deur roep ik nog naar achteren: Kom, we gaan naar binnen.'Sta ik in huis, zie ik niemand. Loop ik nog naar de bu ren en naar een vriendje om te kij ken of hij daar soms heen is ge gaan. Nergens te bekennen. Op een gegeven moment rij ik dus maar te rug naar de Boulevard, loopt ie daar in zijn eentje! Was ie uit de auto gestapt om naar de zee te kij ken, toen ik die haringen haalde. Hij had me nog wel een tijdje ge zocht, maar was toen tri huis gelopen. Ik kijk, nog vol verontimM naar mijn vrouw. En fep® over om het medeleven vangst te nemen. Maan beetje tegen. p „Dus je had in die tien fa je naar huis reed helend^ de gaten dat ie niet zat?" ive, „Nee! Wie verwacht noifo e. daar uitstapt?" tht Zegje dan niks tegen qjas weg?" „Nou, dit keer niet. Ik u je in gedachten verzonlA ik." „In een andere wereld. „Mwah, nou ja, zo zou fa kun nen zeggen. Mijn vrouw zucht weer.V^ dus gewoon je zoon t'erjfen, En ze oogt nog vermoeuLei al deed. door René van Leusden Waar zuster Lucy verscheen, re geerde de dood, vindt het open baar ministerie in Den Haag. De verpleegkundige zou geobse deerd zijn door de dood. "Onzin", vindt de 21-jarige Liza, Lucy's eni ge kind. "Wie mijn moeder kent, zegt zulke dingen niet." Morgen begint het proces tegen de ver pleegkundige, die verdacht wordt van de moord op 13 patiënten in twee Haagse ziekenhuizen. Als er op deze wereld iemand overtuigd is van de onschuld van verpleegkundige Lucy de B. is het wel haar dochter Liza. „Nee, ze heeft het gewoon niet gedaan. Het is zo'n onzin." Uit wat Liza over Lucy vertelt, ontstaat het beeld van een nor male, liefhebbende moeder en bepaald niet dat van een serie moordenares. Is Lucy dan louter het slachtoffer van ongelukkig toeval en domme pech? „Ja", antwoordt Liza kort. Liza was op 25 maart in de rechtszaal aanwezig toen officier van justitie mr. I. Degeling een zogenoemde verkorte dagvaar ding uitbracht en Lucy de B. af schilderde als een gestoorde vrouw die al van jongs af aan in Nederland en Canada proble men veroorzaakte. Lucy, zo somde de aanklager op, bezocht (kinder)psychiaters, deed zeven zelfmoordpogingen, spijbelde veelvuldig en vervalste een schooldiploma om een op leiding tot verpleegkundige te kunnen volgen. Het ouderlijk huis in Canada zou door Lucy's toedoen tot de grond toe zijn af gebrand. Lucy prostitueerde zich al op jonge leeftijd en ging daarmee ook jaren later, na te rugkeer in Nederland, door. Haar naar Canada geëmigreerde ouders waren aan de drank en Volgens het openbaar ministerie waren kinderen en bejaarden hun leven in het ziekenhuis niet zeker bij de Haagse verpleegkundige Lucy B. Archieffoto: United Photos De Boer hadden seksuele relaties met anderen. Lucy zou geobsedeerd zijn door de dood en als ver pleegkundige onder meer boe ken over seriemoorden hebben gestolen. Ze zou een zeer matig ontwikkelde gewetensfunctie hebben en een klassieke psy chopaat zijn. Dit alles had er in de visie van de aanklager toe geleid dat Lucy tussen februari 1997 en septem ber 2001 een groot aantal jonge en oudere mensen met stoffen als kalium, morfine en chloraal- hydraat van het leven beroofde. Liza weet nog dat ze tenen krommend zat te luisteren. „Ik dacht, die officier weet niet waar ze het over heeft. Iemand die mijn moeder een beetje kent, zegt zulke dingen niet." Liza had een leuke jeugd, vertelt ze, onder de vleugels van moe der Lucy en vader Frans. Het huwelijk van haar ouders strandde een jaar of zes geleden, maar pa en ma bleven met el kaar bevriend. „Hoe mijn moe der in mijn jeugd was? Super normaal en hartstikke lief'. „Het klopt", gaat Liza verder, „dat mijn moeder depressief is geweest. Ik weet het niet meer precies, want ik was nog erg klein. Maar dat betekent nog niet dat ze slecht was. Van later, toen ik net op de middelbare school zat, herinner ik me dat ze af en toe een dipje had. Niet meer dan dat. Voor mij was ze in elk geval altijd heel normaal." De bewering van het openbaar ministerie (OM) dat Lucy de B. een voorliefde zou hebben voor de herfst omdat dan alles dood gaat, doet Liza opnieuw af met 'onzin'. Volgens Liza heeft het OM al die 'kwaadsprekerij' van Lucy's jongere zus en jongere broer. Binnen de familie zijn de verhoudingen al jaren ver stoord. „Er is een hele tijd ruzie geweest Ik weet waar het over ging. Eigenlijk wil ik het ook niet weten. Het kwam erop neer dat mijn moeder van iets de schuld kreeg dat ze niet had gedaan. En dat pikte ze niet." Lucy zou een hang naar het oc culte hebben. „Helemaal niet waar", protesteert Liza. „Wel nee, ze danste echt niet bij volle maan in haar onderbroek onder de bomen. Ze legt tarotkaarten en ze trekt horoscopen, maar dat wil nog niet zeggen dat ze van het occulte houdt." Lucy sprak thuis wel eens over collega's en patiënten, beaamt Liza. „Natuurlijk vertelde ze over haar werk, maar niet in houdelijk. De politie stelde die vraag ook aan ons. Die wilde na men horen, maar mijn vader en ik kenden die mensen niet." Enige collega-verpleegkundigen verklaarden dat Lucy zich het lot van patiënten erg aantrok, soms zo sterk dat het leek of zij de pa tiënt was. Dan zou je verwach ten dat ze er thuis ook nog vol van was. Liza knikt; „Wel als er iemand was overleden. Niet dat ze dan helemaal overstuur was, maar je merkte toch dat het haar wat deed". Wat Liza zich nog goed herin nert, is dat Lucy haar op een ochtend in september 2001 ver telde dat er weer een kindje in het Juliana Kinderziekenhuis was overleden. Ze merkte dat haar moeder 'er heel erg mee t zat'. Het sterfgeval, dat de vijf maanden oude baby Amber be trof, zou de hele affaire aan het rollen brengen. Lucy werd op non-actief gesteld. Óp 13 de cember volgde haar arrestatie in de woning van haar grootouders waar ze voor haar terminale opa zorgde. Drie dagen later over leed de hoogbejaarde man. De politie legde beslag op het dagboek van de verdachte en liet het onder anderen door Lu cy's jongere zus lezen. Dit tot verdriet en machteloze woede van Lucy. Liza weigerde er een blik in te werpen, omdat ze het dagboek als iets zeer persoon lijks van haar moeder be schouwde. Of er meer dagboe ken waren, weet ze niet. Het OM verdenkt Lucy's vriend Peter er van enkele dagboeken te heb ben verbrand om bewijsmateri aal te vernietigen. Er zijn in Pe ters tuin verbrande papierresten gevonden die in een laboratori um zijn onderzocht. „De politie heeft mij daar ook van beschul digd. Maar ik heb zelfs nooit een dagboek van mijn moeder ge- Christopher Columbus. Foto: Archief door middel van DNA de waar heid te ontdekken, maar die techniek was toen nog lang niet zover gevorderd als nu. Marcial Castro heeft goede P dit keer het geheim] bus wél definitief ka1. Het is zo'n mededeling die wordt ingeleid met een zucht. Zo'n zucht die alleen de moeders van deze wereld kunnen slaken. Een zucht waarvan mijn oma zaliger gezegd zou hebben dat ie lucht geeft aan een hart vol smart. Aan het eind van de dag ben ik soms he lemaal kapot", zegt mijn vrouw. Dit is het eind van zo'n dag schat ik in, en dan is het oppassen geblazen. Als man en echtgenoot is het dan belangrijk dat je belangstelling toont. Het is een uur of tien in de avond en ze heeft net met de trainster en Irie teamleden van m'n dochter (10) gebeld, of die soms hdar trai ningssetje in hun tas hadden ge stopt. Ze was eerder al tevergeefs

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2