SPORT De laatstetragische jaren van De Couhertin Gebeten hond LINKS BUITEN Bijltjesdag bij zwemclub winschoten - Een hakbijl en een mokerhamer. Beide attri buten werden woensdagavond door een ober van hotel De Ne derlanden in Winschoten in be slag genomen. Het gebeurde tij dens een buitengewone leden vergadering van zwemclub GZ- VW. De eigenaar van de 'wa pens' verklaarde dat het ludiek bedoeld was. „Ik heb hier ook wat eikels om mee te gooien en wat spaanders. Omdat waar ge hakt wordt spaanders vallen. Het is een grapje, meer niet." Maar het tekende wel de sfeer op de vergadering, waar naar verluidt politie in burger een oogje in het zeil hield. Aanlei ding voor de buitengewone ver gadering was de bestuurscrisis binnen de club. Wedstrijden PSV live op mobieltje eindhoven - De wedstrijden van PSV zijn binnenkort te vol gen op een mobieltje. Het tv- productiebedrijf NOB en mo biele telefoonaanbieder 02 hebben een manier gevonden om bewegende beelden door te geven aan mobiele telefoons en aan zogeheten PDA's; een zak computer, organiser en gsm in één. De eredivisie wedstrijden van PSV zijn de eerste die op deze manier worden uitgezon den. De beelden worden via het internet naar de mobiele tele foons en computers gestuurd. Zwemtocht van 4083 kilometer new Orleans - De Sloveense langeafstandzwemmer Martin Strel (47) heeft zijn 'levenswerk' er opzitten. Hij bedwong de Mississippi in 68 dagen. Strel startte zijn zwemtocht begin ju li bij de bron van de machtige Amerikaanse stroom in de noordelijke staat Minnesota. Afgelopen maandag spoelde hij de Golf van Mexico binnen. De duursporter uit Mokronog heeft er een hobby van gemaakt met merkwaardige marathons het Guiness Book of Records te ha len. Zo zwom hij als eerste de Donau af, een afstand van 3004 kilometer. Dat kostte hem 58 dagen. De Mississippi telt vanaf de oorsprong in Lake OtasCa naar zee 4083 kilometer. Alleen de Nijl en de Amazone zijn lan ger. Hertha betaalt premie niet uit Berlijn - Spelers van Hertha BSC ontvangen alsnog geen ex tra premie voor de winst van de zogenaamde Ligabeker. De clubleiding van de Berlijnse werkgever van trainer Huub Stevens besloot de beloofde bo nus van in totaal een miljoen euro in kas te houden. Het be stuur wil zo de onvrede over de resultaten laten blijken. Hertha BSC won vlak voor het seizoen de Ligabeker, maar presteerde vervolgens slecht. De amateurs van Holstein Kiel schakelden de club in het bekertoernooi uit. Hertha doet het bovendien slecht in de competitie. Voetballers aan leugendetector Singapore - Singapore heeft de leugentest in de strijd gegooid tegen de wedstrijdvervalsing in het profvoetbal. In het Aziati sche staatje heeft het gokken op voetbaluitslagen zo'n vlucht ge nomen, dat spelers veelvuldig ten prooi vallen aan omkoperij. Uitslagen van 9-0 of 6-1 zijn niet vreemd in de eredivisie van het Singaporese voetbal. Toen vorig seizoen twee spelers zelfs de gevangenis indraaiden voor hun rol in een curruptieschan- daal, besloot de Singaporese voetbalbond tot een drastische maatregel. Spelers moesten aan de leugendetector om erachter te komen of ze zich weieens in laten met omkooppraktijken. De eerste resultaten waren niet best. Vrijwel elke speler zakte voor de test. Het probleem is dat de bond niets met de testre sultaten kan. Ze bezitten geen juridische status. Atleten kunnen in Delft aan de bak delft - De Nederlandse atletiek beleeft komend weekeinde een primeur. Atletiekvereniging AV40 uit Delft houdt dan voor het eerst een twintigkamp. Deelnemers moeten alle onder delen van de moeder der spor ten in twee dagen afwerken. Be halve de gewone onderdelen van de tienkamp zijn onder meer de 3000 meter steeple chase, kogelslingeren, hink- stapspringen en de tien kilome ter toegevoegd. De dubbele de cathlon bestaat al langer. Sinds de jaren tachtig vinden er we reldkampioenschappen plaats. Het wereldrecord is in handen van een Est. Indrek Kaseorg haalde in 1992 een puntento taal van 13.906. Nederlands kampioen tienkamp Rick Was senaar doet mee in Delft. maandag l6 septembé In de middag van 2 september 1937 vroeg de tuinman van het La Gran ge Park in Genève aan een politie man met hem mee te komen. Op een bank naast het hoveniershuis zat een oude man die met open ogen leek te slapen. De agent voelde hem even de pols en sloot hem toen de oogleden. In de jas van de man vond men zijn identiteitspapieren. Het bleek te gaan om Charles Pierre Fre- dy de Coubertin, Fransman, geboren op 1 januari 1863 in Parijs, woonach tig in Lausanne. De stichter van de moderne Olympische Spelen was, zoals later bleek, overleden aan een hartaanval. De Zwitserse medicus dr. Francois Messerli, jarenlang vriend van De Coubertin en ook zo'n beetje zijn privé-secretaris, heeft later gegevens prijsgegeven over de laatste fase van diens leven. In 1914, bij het begin van de Eerste Wereldoorlog, was De Coubertin met het bureau van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) naar Lau sanne verhuisd. Enerzijds om de neutraliteit van het IOC te waarbor gen, anderzijds uit teleurstelling over de houding van zijn landgenoten. Hoezeer men hem elders ook prees, Frankrijk had tijdens zijn leven nooit veel opgehad met deze humanist, sportpedagoog en historicus. In 1925 legde De Coubertin het voor zitterschap van het IOC neer en in zijn Zwitserse jaren vereenzaamde hij. Zorgen kwelden hem. Zijn huwe lijk was beland in een situatie waarin de echtelieden elkaar weinig meer te zeggen hadden. Zijn zoon was door een zonnesteek in zijn jeugdjaren geestelijk ernstig invalide en zijn dochter, hoewel artistiek begaafd, moest zich herhaaldelijk onder psy chiatrische behandeling stellen. De Coubertin had nimmer een maatschappelijke functie bekleed. Hij had geleefd van het fortuin dat zijn ouders hem hadden nagelaten, maar dat was opgegaan aan zijn vele reizen, congressen, boeken en niet te vergeten zijn olympisch project waarvoor hij jaren onvermoeid had geijverd. Pogingen van de ruim 70- jarige om betaalde arbeid te verwer-' ven waren op niets uitgelopen. Eind 1935 meldde De Coubertin zijn vriend dat hij vrijwel geen geld meer bezat. Voor één keer doorbrak Mes serli de vertrouwelijkheid van de ge sprekken met hem. Hij bracht zijn zorgen ter kennis van De Coubertins opvolger als IOC-voorzitter, de Belgi sche graaf De Baillet-Latour, met het verzoek zijn vriend op discrete wijze te helpen. Die stichtte een fonds voor het sportpedagogisch bureau van De Coubertin, waarvan deze zo wel de voorzitter als de enige werk nemer was. De bedoeling was duide lijk. Aan de nationale olympische co mités werd een bijdrage gevraagd. Ook enkele regeringen deden mee. Begin 1937 werd De Coubertin een bedrag overhandigd van 50.000 Zwit serse franken, waarvan er 6000 van Hitier afkomstig waren. Hij nam het geld aan, maar gaf er niets van uit. Toen hij in september 1937 overleed was het gehele bedrag nog voorhan den. Eerder al had De Coubertin Messerli zijn laatste wilsbeschikking overhan digd. Hij, toch een Franse patriot, moest begraven worden in Lausan ne; zijn hart moest uit zjjn lichaam worden gehaald en overgebracht naar Olympia om te rusten in een zuil die de wedergeboorte van de Olympische Spelen symboliseert. Zo gebeulde het ook. Na 1945 kreeg Frankrijk kennelijk wroeging over de manier waarop deze eminente zoon was behandeld. Straten, pleinen en een heel stadion werden naar hem genoemd. In 1964 bood de Franse regering aan hem te herbegraven in het Panthéon, waar de zeer groten van de natie rusten. Maar de naaste familie van De Coubertin wees het aanbod af. Aan zijn laatste wilsbe schikking kon niet worden getornd. Ruud Paauw Dit is de 32ste aflevering van een serie over de geschiedenis van de sport Een gezicht vol melancholie. De Coubertin in zijn laatste levensjaar. Archieffoto wereldkampioenschap voetbal in Frankrijk met Oranje beslag op de vierde plaats. De ene vierde plaats is de andere niet. Werd hij in 1998 bij thuiskomst nog net niet be schimpt, geëerd werd Hiddink evenmin. Van lu cratieve reclamedeals staat mij niets bij; uitge zonderd dat Nationale Nederlanden-spotje, met Guus in oranje pyjama die wakker schrikt uit een nachtmerrie. Maar dat was vóór het toernooi. (Mijn natte vinger schat de inkomsten van Guus voor deze dienst op een ton bruto, wat - toegege ven - niet niks is.) Vorige week was Guus voor het eerst sinds het WK 2002 terug in Korea. Na alle eerdere loftuitingen werd zijn heiligverklaring nu ook omgezet in klinkende munt. Adviesje nu en dan en twee reclamecontracten lever den Hi-den-guh voor 2,8 mil joen aan euro's op. (Geld maakt natuurlijk niet ge lukkig maar zal er toch aan bijdragen dat Guus' humeur tegen een gelijkspelletje hier of daar met PSV bestand is.) Hoeveel Koreaanse euro's min der zouden het er trouwens zijn geweest, als de scheidsrechter uit Ecuador die ene goal van Damiano Tommasi wél had geteld en niet Korea, maar Ita lië naar de kwartfinales was doorgestoomd? Heel Italië, de (voor zover die in dat land bestaat) serieuze pers met staatsomroep RAI als de grote roerganger voorop, schreeuwde moord en brand en beschul digde de rest van de wereld in het algemeen en arbiter Byron Moreno in het bijzonder van een complot. De arbiter zou zijn omgekocht. Je kunt je afvragen waarom van alle volkeren uitgerekend Italianen zoveel verstand hebben van maffiapraktijken dat ze ze op kilometers afstand al kunnen ruiken?) Ik herinner me die wedstrijd nog goed. Samen met twee Vlaamse collega's zag ik hem in Tokyo, op televisie. Schitterende avond. Schitterende wedstrijd. Schit terende uitslag. Schitterende scheidsrechter. Wij hoopten die avond alle drie vurig dat de Ita lianen het loodje zouden leggen en alleen al daarom prezen wij scheidsrechter Moreno de he mel in. Hij gaf Korea terecht een penalty, die ove rigens werd gemist. Hij gaf terecht Totti zijn twee de gele kaart en keurde weliswaar ten onrechte de goal van Tommasi af, maar hiervoor had hij een waterdicht alibi: de grensrechter. Dat hij ver zuimde de Italiaan Vieri na een elleboogstoot uit het veld te sturen, vergaven wij hem na de voor Korea goede afloop met een stemmenverhouding van 3:0. Inmiddels is diezelfde Moreno ook in eigen land de gebeten hond. In een onderzijn leiding staande wedstrijd ver speelde Barcelona Guayaquil in blessuretijd een 3-2 voorsprong tegen Liga Deportiva Universita- ria de Quito. Naar het schijnt liet Moreno na de negentigste minuut nog 12 minuten door spelen en scoorden de bezoekers in die fase twee goals. Moreno is nu voor 20 duels geschorst en onderzocht wordt of hij in aan merking komt voor levenslang. Twaalf minuten lijkt inder daad gemeten in normen van blessuretijd een eeuwigheid en het zou best kunnen dat More no zijn boekje te buiten ging maar nog in geen krant las ik de simpel op internet (www- .goalcomles) aan te treffen nu ancering vermeld dat ook de eerste helft al tien minuten lan ger duurde dan normaal. Zou liet dan misschien zo kunnen zijn dat de arbiter een goede re den had de wedstrijd met in to taal 22 minuten te verlengen? Hoe dan ook was het niet de week van Barcelona. Het échte Barcelona beet ook in het stof. In de Spaanse Amstel Cup liet Barga zich met 3-2 te kijk zetten door de hekkensluiter van de derde di visie. Uit de vele reacties na afloop selecteerde ik er twee voor u: Louis: „De nederlaag wijt ik aan het veld, dat qua afmeting misschien geschikt is voor tennis maar niet voor voetbal. Sportkrant AS drukte een arrestatiebevel voor se- hor Van Gaal af op de voorpagina. Frank Snoeks UIT HET OOG eijsden - Warmunda-speler Arie van Staveren werd op zijn zeven tiende semi-prof. Hij voetbalde bij Sparta, even bij FC Twente, en bij MW. Bij de Limburgse club werkt hij sinds twee jaar als coördinator van de jeugdoplei ding en als trainer van de A- jeugd. De 49-jarige Van Staveren heeft twee zonen, van wie er een in de MW-selectie zit. „Ik ben begonnen bij Warmun- da als linksbuiten. In het eerste jaar bij MW speelde ik op het middenveld en ik ben geëin digd als linksback. Ik zakte dus steeds verder naar achteren. Hoeveel ik in het eerste jaar bij Sparta verdiende, weet ik niet meer exact. Tussen de tien- en vijftienduizend gulden. Het was een jeugdcontract, dat zou wor den aangevuld als ik bij de se lectie kwam. Dat is ook vrij snel gebeurd. Maar de bedragen van toen zijn natuurlijk niet te ver gelijken met de bedragen die nu worden verdiend. De sportieve hoogtepunten wa ren voor mij de keren dat we Europees gevoetbald hebben met Sparta, zoals bijvoorbeeld de wedstrijd tegen Bayern München. Daarnaast heb ik voor vriendschappelijke wed strijden ook leuke trips gemaakt naar het buitenland, naar Hongkong, Saoudi-Arabië, naar Kuweit. Ik heb er altijd een baan naast gehad, je had toen nog maar weinig fullprofs. Het was 's morgens werken en 's middags trainen. Bij Twente ben ik wel even fullprof geweest, maar daar heb ik maar driekwart jaar gezeten. Toen we 23 waren zijn we uit Warmond weggegaan. We heb ben eerst in Dinteloord ge woond, toen even in Enschede en nu wonen we in Eijsden. We komen nog wel in Warmond, mijn vrouw komt daar ook van daan en we hebben er nog fa milie wonen. Je merkt wel dat je het ontgroeit. Wij hebben hier onze kennissen, onze kinderen zijn hier opgegroeid. Het is een cliché, maar de mensen leven hier wat Bourgondischer, ze zijn veel buitenshuis, ze hech ten erg aan gezelligheid. En je hebt hier nog ruimte, we wo nen vlakbij het drielandenpunt en vlakbij de Ardennen. Toen ik stopte bij MW, in 1986, ben ik een handelsonderne ming begonnen in producten voor magazijninrichting. Na een aantal jaren ben ik agent geworden voor een Frans be drijf, tot twee jaar geleden. Ik was al trainer bij een vierde klasser, toen MW vroeg of ik wat bij de club wilde gaan doen. Eerst heb ik dat op part time basis gedaan, nu heb ik er sinds twee jaar een fulltime job. UIT GESPRO éWielr Melchers| „Ik ben n Dan weetE goed watm doen. Ik ben niet de S zak van het peloton ver geen energie in a Maar soms moet je et kunnen zijn. Die mor, moet ik wat vaker opt Dat zijn van die kleit dingen waar het eeni de top op aankomt." Idem: Leontien heeft al zo 1 topsport achter de ruj niet reëel om mij als volgster te zien. Als il een paar punten karfa mag ik al blij zijn. Aad de Mos in Nieinft „Ik heb nog nooit eeA»_ M' één Ir'P som gehad. Niet ééni bel bij A] 6ki r"'Ê m Idem, over de midd die hij opstak naar bestuur na de Euroj nale KV Mechelen - „Die was voor de om nier waarop ik bij slagen. Johan Cr ui} een grote rol in gespt wilde absoluut train worden. Dat heeft hij combinatie met De Johnny van 't Schip van Basten. Samen l het verhaal de werel pen dat de spelers sti ou' hun ontwikkeling." heir ÏS: oud st< di( raft Idem: „Ik had Ronaldo, Ri\ Roberto Carlos al in, scout en wilde ze PSV halen. Voorzitte er en Harry van Raai ningmeester, vroegei interlands hebben Ri Rivaldo dan gespeel A 'Nul, maar ze zullen gaan spelen'. Mijn n de ijskastin." Dammer en LPF-pdjQ* Harm Wiersma ove me bedragen in hetl Algemeen Dagblad: „Ik gun het de spelei begrijp me niet verb, ik heb wel mijn vrm>\f ik de hoge salarissen clubs tekorten hebbe )f j de overheden dan m draaien. Dat klopt g bi niet." fegen In d Idem: stee» We moeten er meer Sport is goed voor di m dt het zorgt voor saamlq Mensen vinden zich aansprekende sport} hebben dat nodig vo spanningen de emo bele rinl Verc De iter I Arie van Eijden, alg1 recteur van Ajax, in krant: „We waren totaal ve van onze omgeving ka zijn we gaan scoi omdat er na de beur Gl*l grote bus met geld si Bobby Haarms, voc sistent-trainer bij A" Volkskrant: „Ik voel me weer een We mopperen mind nee ede :n tl :han ijhi Arie van Stave ren. Archieffoto; KIPPA Ik doe nog wel eens mee met de training, ik tennis recreatief en af en toe ga ik skiën. Maar ik doe geen competitiesport meer. Ik denk dat er van voetballers tegenwoordig veel meer ge vraagd wordt, lichamelijk maar zeker ook mentaal. De belan gen zijn groter, de druk is gro ter, en het aantal trainingen is fors verhoogd, waardoor er fy siek veel meer van spelers wordt geëist. Financieel gezien was het vroe ger natuurlijk veel minder dan tegenwoordig, maar het was toen wel gezelliger. De omgang met collega's was leuker, en ook de omgang met sponsors en supporters. Vroeger stonden we allemaal in een ruimte, nu zitten de sponsors in skyboxen en is er voor de spelers een aparte ruimte. Het is allemaal wat zakelijker geworden, dat is het grote verschil." Danny Blind, jeugd Ajax, in de Volkskri „Leuk hoor, al die 0 maar je winter nati J' wedstrijd mee. Clémence Ross-Vai staatssecretaris van lze de Telegraaf: n v' „Ik geloof dat het m topprestaties mogeli gebruik te maken vt Q geduide middelen, i niet in zou geloven, 11(1 de bonden en de spo zou het maken van e pingiuet ook geen er* bee: hebben gehad."e re at ze Nando, oud-speler^ h< over zijn familie dit^ee( werd vermoord, in beg graai: rec Zoiets is toch niet 1roui Sta je daar als klein Drd1 ben je ineens een wi P°g tere nachtmerrie bes di In een keer alles we} ^jc heb zelfs niets tastbi bjk 1 van mijn familie. G foto, niks..." li Idem over het feit 0 werkvergunning lafl voor Ajax uit te kod „Als asielzoeker map Air school gaan. Wannèn b daarentegen een co/poet biedt om op het /roopd b te voetballen, voldi meer aan de regels, froe grijpelijk." fend Commentator en ol Ier Wim Kieft in Spin- A „Van Basten kan rztjders trainer worden, n/s-lllen ie het ergens ver- pre knalt, is de mythe land weg. Nu is het wel baar grappig: Marco die in Al we nooit zien." ipre

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 26