Jones wijst Montgomery de juiste weg Lippits laats niets aan het toeval over rari's schitteren op thuiscircuit Monza Wereldtitel ook een beetje van Frigoni Vier-zonder naar herkansing Van Grunsven met een goed gevoel naar huis Amerikaan loopt wereldrecord Lastras laat sprinters wachten HDC990 AK li j* ■■I maandag l6 SEPTEMBER 2002 en loopt ff IC S10 beker mis Tim Montgomery tijdens zijn 'wereldrace' in Parijs. Foto: Reuters geen spel, dit is echt". In Zürich, vorige maand, ver sloeg Montgomery zijn grote ri vaal pas voor de eerste keer. Een mentale barrière werd geslecht, al is Greene uit vorm en zat hij daarom zaterdag ook op de tri bune. Na de geleende spikes in Oslo een jaar geleden, startte Mont gomery zaterdag pal na de race van Jones in dezelfde baan vijf en besloot hij niet eens de stand van haar startblokken te veran deren. Montgomery was naar de finale van de Grand Prix geko men om Dwain Chambers 'te vernietigen'. De Brit kwam tot een evenaring van het Europees record (9,87) van Linford Chris tie, maar kon Montgomery nooit bijhouden. Die had pas in de gaten dat hij het onwaar schijnlijke had gepresteerd, toen trainer Graham de baan op stormde om hem op te tillen. Jones en Montgomery vormen sinds deze zomer een heus paar, ze hebben eikaars namen op de arm laten tatoeëren. Met recht mogen ze hun trainingskamp in North Carolina nu Sprint Capi tal USA noemen. Greene rea geerde zaterdag haast dreigend: „Het wordt heel interessant, vol gend jaar." En Tim Montgomery. „Records zijn bedoeld om te worden ge broken". Altijd immers, komt de dag dat het nóg sneller kan. „Dat geldt voor alle records. Nou ja, behalve misschien die 19,32 seconden van Michael Johnson op de 200 meter." Italiaanse volleybalsters verslaan Amerika utrecht/gpd - Angelo Frigoni wilde zich niet mengen in de feestvreugde rond de Italiaanse volleybalsters, die gisteren in Berlijn voor het eerst in de ge schiedenis wereldkampioen werden. De coach van het Ne derlands team vond dat niet netjes ten opzichte van zijn op volger bij Italië, Marco Bonitta. „Ik stuur ze wel een telegram." Italië is de eerste Europese ploeg sinds 1990 (Rusland) die weer eens een wereldtitel pakt. Bij de afgelopen twee edities greep Cuba, nu vijfde, het goud. Frigoni keerde na de uitschake ling van. de Nederlandse ploeg in de tweede speelronde van het WK enkele dagen later terug naar Duitsland om het restant van het wereldkampioenschap mee te maken. Meteen nadat zijn landgenoten de Verenigde Staten in de finale van het WK met 3-2 hadden verslagen, dook Frigoni met z'n huidige assistent Han Abbing in de auto om naar Nederland te rijden. Maar diep in zijn hart was de Italiaan, sinds het voorjaar van 2001 in dienst van de stichting Top Vol leybal Nederland, natuurlijk trots op de Italiaanse vrouwen- ploeg. „Ik heb vier jaar met die meiden gewerkt, ik ken ze allemaal goed. Maar om nou te zeggen dat dit ook mijn titel is; mis schien een beetje. Nee, dit is het werk van de huidige coach." Met een lachje: „Al blijkt nu dat ik weet hoe ik een team moet opbouwen." Frigoni werd na de Olympische Spelen van 1996 (waar hij assis tent-trainer was van het Itali aanse mannenteam dat de fina le van Oranje verloor) coach van dp vrouwenploeg in zijn land. Die formatie leidde hij tot voor twee jaar. „Ik ben niet echt ver baasd over het succes van de ploeg op dit WK", zei hij. Wel vond Frigoni het een prettige bijkomstigheid dat Italië in de halve finale van de mondiale ti telstrijd afrekende met China. Die ploeg stelde eerder tijdens het toernooi, op een moment dat het al zeker was van de kwartfinales, een B-team op te gen Zuid-Korea. Dat land verze kerde zich vervolgens ten koste van Nederland van een plek bij de laatste acht. „Niet alleen ik vond het fijn dat Italië won van China. Iedereen hier vond dat prettig." Frigoni kondigde eerder aan ac tie te willen ondernemen tegen de handelwijze van China. Gis teren liet hij weten dat hij een dergelijk protest achterwege laat „Dat heeft geen zin." - Alsof de overmacht nog niet was onderstreept. In het zicht sh liet Rubens Barrichello giste- jt gas van zijn Ferrari los. Zo kon it en wereldkampioen Michael ff met zijn bolide wat dichterbij tk voor de foto, twee rode wa- aliaanse makelij op het rood ge- uscircuit van Monza ver verhe- Je concurrentie. fichello verstevigde met zijn der- ege op het snelle circuit de twee- ihet tussenklassement. De Brazi- Üigt een voorsprong van zeven- 1 op Pablo Montoya die in de met pech uitviel. De WK-cyclus wedstrijden, in Indianapolis en len na de winnaar finishte Eddie Irvine als derde. De Brit mocht zich de beste van de rest noemen. Aandacht kreeg hij nauwelijks. Ruim 140.000 Italiaanse auto sportliefhebbers vierden de galavoorsteling van hun favorieten. Het Ferrari-festival was geslaagd. Niks en niemand legt de renstal dit jaar iets in de weg. Het was alweer de zevende keer dit seizoen dat beide Ferrari's als nummer een en twee eindigden. Schumacher, al lang zeker van de titel, leidt het WK-klassement met een re cordaantal van 128 punten en Barrichello is eveneens veel sneller dan de rest. Bij Ferrari vindt niemand het een probleem dat de do minantie van beiden slaapverwekkende wedstrijden oplevert. Sterker, de Italiaanse renstal wil niets liever dan het lopende con tract met Schumacher openbreken en ver lengen tot 2006. De twee jaar extra leveren de Duitser 150 miljoen euro op. F1-baas Bemie Ecclestone is niet gebaat bij de suprematie van Ferrari. Ook de autosport heeft spanning nodig. Nog zo'n seizoen en de kijkcijfers kelderen. Logisch gevolg is dat de reclame-inkomsten verminderen en de formule 1 het met minder geld moet doen. Michael Schumacher zal dat voorlopig een zorg zijn. „Dit was weer eens een droomuit- slag", jubelde de Duitser. „Wat kunnen we nog meer willen, wat kunnen we ons eigen lijk nog meer wensen. We zijn dolgelukkig en trots. Wat we dit seizoen presteren is heel mooi." Rubens Barrichello kwam eveneens superla tieven tekort. „Deze dubbele zege geeft mij een ongelooflijk gevoeL Ik geloof echt dat ik zoiets nooit meer mee zal maken. Het was vandaag in een woord geweldig. door Pim van Bakel sevilla - Dirk Lippits houdt niet van het toeval. De Nederlandse troef op het solonummer van de wereldkampioenschappen roei en heeft het liefst alles in de hand. Ook zijn nederlagen. Als beginnend skiffeur moet hij nog uitvogelen waar zijn pla fond ligt. De internationale top lag gisteren in Sevilla naast hem. Wereldkampioen Olaf Tufte vormde vooraf al een niet te ne men hindernis op de weg naar de halve finales. De tweede plek in de voorwedstrijd was van meet af aan het hoogst haalbare voor Lippits. En zo geschiedde. „Ik heb dit seizoen al tien keer tegen Tufte gevaren. En tien keer verloren. Alleen in de her kansingen ben ik hem nog niet tegengekomen. Daar doet-ie na melijk niet aan. Ik heb even ge dacht om er een harde race van te maken. Maar toen Tufte weg liep, heb ik gewoon relaxed de wedstrijd afgemaakt en mijn tweede plek veiliggesteld. Dat was nodig om in de minst zware herkansing te komen." Lippits heeft zijn weg in het toernooi minutieus uitgestip peld. Zoals hij alles tot op het bot ontleedt. „Ik ben een tech neut. Als student technische scheikunde ben ik opgeleid om te analyseren. Zo bednjf ik ook mijn sport. Alle facetten probeer ik te doorgronden. Het materi aal, de training, mijn eigen li chaam. Ik weet inmiddels meer van fysiologie dan wie ook bij de roeibond." Zoals veel Nederlandse roeiers kent Lippits de watersportbaan in het hartje van Sevilla van ha ver tot gort. De dode arm van de rivier de Guadalquivir heeft voor de 25-jarige Eindhovenaar geen geheimen meer. Jarenlang al maakt de Nederlandse ploeg in de winter kwartier in 'El Centro de Alto Rendimiento de la Car- tuja'. Lippits legde er de basis voor de zilveren medailles die hij met de dubbelvier veroverde op de Spelen van Sydney en het vorige WK in Luzem. Maar zijn zelf gekozen avontuur in de skiff doet het bloed van de perfectionist sneller stromen. „In de dubbelvier was ik ge woon trapvee. Als slagroeier Mi- chiel Bartman een iets andere afstelling van de boot voorstel de, dacht ik: 'zeurpiet'. Maar nu in de skiff besef ik pas dat details wel degelijk uitmaken." Daarom ook bestudeerde Lip pits wekenlang het weer in Se villa. In het bijzonder de wind richting in de Zuid-Spaanse stad. „De wind draait hier vaak aan het eind van de ochtend. Binnen twintig minuten is dat gepiept. Precies in de periode dat wij skiffeurs het water op gaan. Dus is het belangrijk te weten hoe dat zit. Ik bekijk de internet-site van het KNMI maar die is niet altijd betrouwbaar. Daarom vertrouw ik meer op mijn eigen gevoel, mijn observa ties op de baan. Ik zat dus niet vlak voor de start nog te pielen aan de afstelling van mijn rie- men, zoals veel andere skiffeurs. Ik kom niet voor verrassingen te staan." Humet Dekkers, Lippits' even knie in het vrouwenveld, kon hem dat gisteren niet nazeggen. De 28-jarige skiffeuse hoefde in tegenstelling tot haar collega slechts als derde te eindigen om verzekerd te zijn van een plaats in de halve eindstrijd. Tot 1500 meter lag ze op schema, een tweede plek achter de onaan tastbare Bulgaarse Roumiana Neykova lonkte. Maar in het laatste kwart van de race zag de Amsterdamse revalidatie-arts haar WK-debuut verstierd door een weglopende Britse en een voorbijstomende Italiaanse. „Het eerst paaltje is geslagen." Opgelucht zag bondscoach Diederik de Boorder gisteren hoe zijn veelgeplaagde vier- zonder-stuurman op het WK roeien in Sevilla een degelijke comeback in het internationa le veld maakte. De tweede plaats in de voor wedstrijd was onvoldoende voor directe plaatsing in de halve finales. „We hebben nog niets bereikt", zei boeg Diede rik Simon terecht. Maar zijn ploeg bleef opvallend lang in het kielzog van titelkandidaat Groot-Brittannië. „Het was nog niet solide genoeg voor een medaille, maar we kunnen Krachtpatser Dekkers, gewezen wereldkampioene en -record- houdster op de ergometer maar op het water evenals Lippits be zig aan haar eerste seizoen in de skiff, kon de eerste tegenvaller in haar solocarrière maar moeilijk verkroppen. Minutenlang lag ze na haar voorwedstrijd stil en verslagen op het water. Op de wal leed de Nederlandse kolonie met de laatbloeier mee. Ieder een, behalve rekenwonder Lip pits. „Hurnet vierde? Mooi. Dan kan ze via de herkansing vrij eenvoudig in de meest voordeli ge halve finale terechtkomen. Was ze derde geworden, had ze het donderdag veel zwaarder gehad." in dit toernooi nog groeien." Van de vijf Nederlandse boten die gisteren op de Guadalqui vir verschenen, bracht de lich te skiff van Kirsten van der Kolk de enige zege. De frêle so- loroeister pakte in de eerste twintig meter van haar race meteen een halve bootlengte voorsprong en voer gedeci deerd naar de winst. „Volgens mij was ik de enige die de wer king van het stoplicht door had". verklaarde Van der Kolk laconiek de vliegende start die haar aspiraties voor een WK- medaille op dit niet-otympi- sche nummer nog maar eens onderstreepte. In de laatste kilo- 1 Mirjam Melchers ieme poging. Maar ster van Farm ol concurrente Petra eet in haar wiel zag rist ze dat de wereld- euw aan haar voorbij )e Duitse was op de oppermachtig in de jt. Ze maakte met de Rotterdam Tour rstand van dertien Melchers in de we- and meer dan goed. Rossner in de laatste everrassen, maar te scherp", baal- mp wint jtoer Na een bizarre etap- Voskamp zich giste- pn als winnaar van ktrotoer. De slotrit Herd door een nood- laar voor veel toe- niet te verteren jury- Omdat de kopgroep jiton in de plaatselijke reigden samen te jrd de grote groep, Voskamp, opgedra- rinten. Zo eindigde se rittenkoers als een n won Rik Reinerink, iggenoot Voskamp al er van de fiets was, doet voor mij niks verwinning", zei ko Elson villa Francisco Elson is niet in geslaagd ct af te dwingen bij Nuggets in het Ame- ofbasketbal. De 2 nge forward heeft contract getekend Fernando uit Sevil- national werd in ste (tweede ronde) r de Denver Nug- rd door de club ge- opa waar hij twee peelde bij FC Barce- jaar bij Valencia, in maanden speelde >cky Mountain Sum- e maar weer werd hij tonden door Denver. ijkt pig gered EBBC Den Bosch pig gered van de on- !e Eerste Bossche Club die deze maand laat, dreigde te ver- ndat er een tekort I) euro was op de be- jt stichtingsbestuur kilde stoppen maar Her Rombouts van |vroeg een week res- iveek heeft hij bij het ;n 105.000 euro los EBBC, 12-voudig doen, heeft nog nodig om over twee jde competitie te ginnen. heppingen iw eerste - Tennisser Dennis Dingen heeft zijn eden tijdens het toernooi van twee den in Freudenstadt ervolg gegeven. In p een plaats bij de lerd tennissers van jchreef de Nederlan- |g eveneens het toer- pedapest op zijn [ersloeg in de finale id Salvador Navarro 1.4-6 6-3 6-4. Ikova t finale Bewonderd om haar daardoor bekend in teld. Anna Koemiko- ïar niet af van het het mooie meisje dat mist. De Russische 17 toernooien nog aar eerste titel in het Sisteren ging het tij- buwentoernooi van inieuw mis. Ze ver- Je van de Israëlische «nova: 2-6 3-6. jerez de la frontera/anp- Deze keer geen topklassering, maar wel een 'super goed gevoel' voor Anky van Grunsven. De olym pisch dressuurkampioene nam gisteravond met een fraaie kür op muziek afscheid van de We- reldruiterspelen. Met de onerva ren Gestion Krack C kwam ze tot 76,38. In het klassement ein digde ze als elfde. Van Grunsven presteerde daar mee beter dan verwacht. Als nummer vier van Nederland kwam ze naar Jerez, als nummer één vertrok ze. Ellen Bontjes Sil- vano en Ferro van Coby van Baaien raakten geblesseerd, Gonnelien Gordijn-Rothenber- ger (72,68 op het slotonderdeel) bleef wat achter bij Oranjes suc cesvolste dressuurrijdster aller tijden en sloot het toernooi af als veertiende. Ferro verstapte zich donderdag bij het tweede onderdeel, de grand prix special. „Ik voelde meteen dat er iets niet goed was", aldus Van Baaien. „Ik heb de proef uitgereden, maar een fatsoenlijke score zat er niet meer in. De blessure her stelde niet snel genoeg. Er zat daarom niets anders op dan af te zeggen voor de kür. Ik heb het hier zeer moeilijk mee. Hier had ik de stap naar de medailles wil len maken." Met Krack debuteerde Van Grunsven pas dit seizoen in de hoogste kringen. Eerder dan gis teravond reed ze met de tienja rige hengst geen kür. Ze had niet verwacht zich in Jerez al voor het slotonderdeel te zullen plaatsen. Vooral voor een paard zonder routine waren de om standigheden moeilijk. Circa 15.000 toeschouwers, de vallen de Spaanse avond en het kunst licht. Onder vergelijkbare omstandig heden had de Brabantse de dag er voor proberen te trainen. „Maar dat ging niet Krack raak te door de zaken er om heen volledig van slag. Het enige wat ik heb gedaan was hem kalme ren. Nu ging het vanaf seconde één helemaal goed. Ik had niet gedacht dat we al zo ver zouden zijn. Natuurlijk moet het alle maal nog beter, maar dat komt ook wel." Natuurlijk konden Van Gruns ven prestaties niet tippen aan die met Bonfire, het paard waar mee ze (onder meer) won op de Olympische Spelen van Sydney en tweede werd bij het vorige WK, vier jaar geleden in Rome. De algemene verwachting is dat ze binnen een of twee jaar weer gaat meedoen in de strijd om de medailles. Naast Krack heeft Van Grunsven ook met de achtjarige Salinero daarvoor een belangrijke troef achter de hand. Ondanks de daverende steun van het eigen publiek slaagde Beatriz Ferrer-Salat er niet in het goud te winnen met haar troe teldier Beauvalais. Alleen de Duitse Nadine Capellmann, op de rug van Farbenfroh, bleef de Spaanse in opkomst in het gere noveerde voetbalstadion van Jerez voor. De derde plaats ging ook naar een Duitse, Ulla Salz- geber met Rusty. Deze combi natie toonde zich de sterkste in de kür. cordoba/anp - Na het afstap pen van superman Mario Cipol- lini en wereldkampioen Oscar Freire, die pijn in de rechterknie als reden opgaf, leek gisteren in de Ronde van Spanje de tijd ge komen voor overgebleven sprin ters als Erik Zabel of wellicht Je roen Blijlevens. De negende etappe, een korte rit over 130 ki lometer in en rond Cordoba, leek zich daarvoor te lenen. De Spanjaard Pablo Lastras zette de specialisten van de massale aan komst in de wachtkamer. De beslissing viel op de laatste klim, zeventien kilometer voor de eindstreep en niet echt moei lijk. Even daarvoor waren drie vluchters achterhaald. Op de flanken van de Alto de San Jero- nimo probeerden om de haver klap coureurs weg te komen. Dat lukte uiteindelijk pas in de razendsnelle afdaling. De 26-ja- rige Lastras was de handigste stuurman, met de meeste lef. Hij arriveerde alleen bij de fi nish. Zabel, die in de groep achtervol gers de steun had van Aleksan- der Vinokoerov en Matthias Kessler, kon het gat op het laat ste vlakke stuk niet dichtrijden. Luis Perez en Fabian Jeker, die met Lastras waren ontkomen maar zijn tempo niet konden bijhouden, kregen ze ook niet meer te pakken. In de strijd om de punten liet Zabel zich vervol gens ook nog verrassend door Alejandro Valverde. Hij verste vigde wel zijn leidende positie in het puntenklassement. Blijle vens eindigde op ruim twaalf minuten in de achterhoede. Zabel zei na afloop ervan uit te gaan dat hij meer kansen krijgt. door Pim van Esschoten parus - Altijd komt de dag dat het nóg sneller kan. Driejaar na dat Maurice Greene in Athene 9,79 seconden nodig had voor de ioo meter - een evenaring van het ongeldige record (doping) van Ben Johnson in Seoul, 1988 - zorgde Tim Montgomery voor een nieuwe schok. Want zo werd de nieuwe toptijd op een zonnige zaterdag in Parijs beleefd. Een schok van 9,78 seconden. Nooit liep een mens harder. De verbijstering viel in de ogen van Greene af te lezen. En lin ford Christie kreeg als commen tator bij de BBC bijkans kippen vel bij 'de mooiste race' die hij ooit had gezien. Lyrisch was hij, over de perfecte start, de tech niek en snelheid van Montgo mery. „Wat is de wind?" was het eerste wat Greene zich afvroeg. Maar ook dat apparaat kon zijn oude record niet redden. Met 2.0 me ter/per seconde gaf de wind precies de maximaal toegestane duw in de rug van Montgomery. Zoals ook zijn explosie uit de elektronische startblokken nog nét legaal was: zijn reactietijd van 0,104 seconde was slechts 0,005 verwijderd van een valse start. Tim Montgomery (27) speelde ooit - zoals veel Amerikaanse sprinters - football. Totdat hij zijn arm brak en naar de atletiek uitweek. Hij liep als 19-jarige al 9,96 seconden, een wereldre cord voor junioren dat niet werd erkend omdat de windmeter op een verkeerde plek bleek te staan. De atleet uit South Caroli na was in die jaren een fragiel mannetje, dat slechts drie keer in de week trainde. Op gras, want een tartanbaan kende Norfolk State University niet. Drie jaar later in 1997 werd Montgomery derde op het WK, achter winnaar Maurice Greene, die in Athene zijn eerste mon diale goud pakte. Montgomery beleefde daarna een terugval. „Ik leefde als een rockstar, geen trackstaf', vertelde hij een jaar geleden in Edmonton, waar hij op het WK tweede werd. Weer achter Greene. Montgomery was dat jaar terug gekeerd aan de top, dankzij zijn overstap naar trainer Trevor Graham en vooral Marion Jo nes. Zij had zijn ogen geopend. „Marion is een kampioene die traint alsof ze blut is. Je ziet haar elke dag trainen, of het nu re gent of sneeuwt. Ik was als sprinter écht blut, maar trainde alsof ik rijk was." Vorig jaar liep hij in een koud en winderig Oslo 9,84 seconden. Op spikes die hij had geleend van Jones, omdat zijn bagage op het vliegveld was zoekgeraakt. Montgomery ontpopte zich ver volgens ook als een verbale uit dager van Greene. Hij zou zijn record aanvallen, die zomer nog. En dit voorjaar zei hij zelfs dat Greene zijn beste tijd had gehad. Het antwoord kwam in juni, tijdens de Amerikaanse ti telstrijd. In de semi-finale draai de Greene tien meter voor de meet het hoofd richting Mont gomery en schreeuwde: „Dit is Het volgens plan afhaken van plaaggeest Cipollini, een dag eerder dan gepland, is een hele opluchting. „Tegen hem was geen kruid gewassen. Voor een prof die zijn carrière al had be ëindigd, was-ie knap snel." Oscar Sevilla behield de gouden leiderstrui zonder al te veel moeite. Hij gaat vandaag in Cordoba als laatste van start voor de tijdrit van ruim 36 kilo meter. Die zal, hoewel er nog bijna twee weken koers met zware opgaven volgen, een be langrijk scherprechter zijn. Vorig jaar stond Sevilla er even goed voor, maar moest hij de Vuelta toch aan de betere tijdrijder An gel Casero laten. Deze heeft nu al wel erg veel tijd verloren om zich opnieuw kanshebber voor de eindzege te mogen noemen. Dat geldt niet voor Aitor Gonza lez. Hij was zaterdag de beste in de achtste etappe. Gonzalez won eerder dit jaar twee ritten in de Ronde van Italië. Daarin eindigde hij als zesde in het eindklassement. De Kazach- staan Vinokoerov, op veertien tellen van de leider tweede, is een andere gevaarlijke oppo nent. Pablo Lastras gaat juichend over de finish. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25