Donner wil strafrecht snel herzien Leidse Meelfabriek komt weer even tot leven Planetenroute in Noordwijk vooral grote zoektocht Inbrekersduo vlucht in gestolen politieauto Alphen 3'groenste stad Europa3 Groot aantal leden van al-Qaeda opgepakt Helft Leidse studenten studeert niet op tijd af Leidsch Dagblad Rechtsorde schiet tekort na 11/9 fsparen Ier vuur 's steunen jikanen toch Leidsch Dagblad NR. 43029 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 maandag l6 september 2002 culeuze r kiezer ase al houdt naak in ergerpias [doet (tekort ne derby st is een soort lof Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 wassenaar/oegstgeest - De po litie heeft vanmorgen even na vijf uur in Haaswijk in Oegst- geest gezocht naar twee inbre kers die eerder op de vlucht wa ren geslagen in een gestolen po litiewagen. Agenten hadden het tweetal in Wassenaar betrapt bij een inbraak in een fotozaak aan de Langstraat Volgens een politiewoordvoer der reden de inbrekers in Was senaar in een auto op een aantal agenten in, waarop de politie enkele schoten loste. Niemand raakte gewond. Na een korte achtervolging werd het duo ver volgens op een fietspad klemge reden. Daar wisten ze - in de hectiek van de achtervolging - een onbemande politiewagen te bemachtigen, die door de bestuurder met de sleutel in het contact was achtergelaten. Na een langdurige zoektocht vond de politie de gestolen po litiewagen - een burgerauto - terug in Haaswijk in Oegst- geesL De inbrekers zijn tot nu toe spoorloos, ondanks de grootscheepse zoekactie die door de politiekorpsen Haag landen en Hollands Midden op touw is gezet. Noch over de identiteit, noch over de uiterlij ke kenmerken van de daders is op dit moment bij de politie iets bekend. door Rody van der Pols leiden - Geratel, gesis en gebonk. De geluiden die hier vroeger oorverdovend tussen de betonnen wanden moeten hebben gedreund, zijn weer even te horen. Op een bescheiden volume, dat wel. Want dit keer worden ze niet ge produceerd door de machines die hier decennia lang hebben staan ratelen, maar door de televisies die her en der staan opgesteld. Het effect is er niet minder om. Zaterdag en zondag, tij dens de Open Monumentendagen, komt de Leidse Meelfabriek weer even tot leven. 'Handel en wandel' luidt dit jaar het thema, waarbij de deuren worden ge opend van unieke gebouwen die nor maal gesproken voor het publiek geslo ten zijn. Daarvan is in Leiden de Meel fabriek ongetwijfeld de meest bijzon dere. Duizenden Leidenaren maakten dan ook gebruik van de mogelijkheid om het complex in zijn huidige, oorspron kelijke hoedanigheid te bekijken. Als al les volgens plan verloopt, biedt het voormalige fabrieksgebouw over enke le jaren onderdak aan appartementen, kantoren, een hotel en voorzieningen als een grand café en een kinderdag verblijf. Dat lijkt allemaal nog heel ver weg, als de eerste belangstellenden op zater dagochtend de schemerige fabriek bin nenstappen. De typische geur van vochtig beton komt hen tegemoet Huiselijk is het er allesbehalve. Fasci nerend des te meer. Massieve beton nen pilaren van soms wel anderhalve meter breed steunen het lage plafond, waarlangs zich leidingen en elektrici teitskabels slingeren. Her en der staan roestige machineonderdelen stof en spinrag te verzamelen. Met enorme bouten worden massieve metalen balken op hun plek gehouden. Arbeiders in een groezelig werktenue staren je vanaf zwart wit foto's aan. Tijdens de klim naar het dak van de si lo dringen de enorme afmetingen van het complex pas echt tot de bezoekers door. „Je wordt er wel dizzy van, zeg", verzucht een meisje. Maar dat is het meer dan waard. Want bijna tweehon derd traptreden later, opent zich plot seling een weids vergezicht. Staand op het dak ligt de monumentale binnen stad van Leiden, met zijn oranje dak pannen en bruine huizen aan je voe ten. Overal turen mensen naar bene den, op zoek naar hun huis of andere bekende plekken. Andere pakken het paarse gidsje erbij en proberen een slimme route naar hun volgende be stemming uit te tekenen. Pagina Kunst Cultuur: Slenteren langs monumenten maakt hongerig van tapperij ste Zaak aan de Lisse is zater- twee uur met token door een van s. De 47-jarige Lis- ;pas twee maanden werkte, liep twee lak bij de hartstreek est per ambulance vergebracht naar het Leiden. Na behande- eerste hulp kon hij luren weer naar huis. rende na zijn actie leg, maar het café naam doorgegeven ilitie. - De regeling voor £en die het kabinet esdag voorstelt, komt Ier vuur te liggen. Bij ine beschouwingen zal niet alleen het ir ook de LPF altema- ragen. Beide coali- I vinden het voorstel labinet te schamel, jeleider Wijnschenk is Ider van een soort lijf- eling. In die construc- n premies belasting en ingelegd, maar zijn ingen uit het opge vermogen belastbaar. ludi-Arabië wil toch ien aan een militaire de VS tegen Irak, maar i de Verenigde Naties ïtie steunen. Riyad de druk tegen het wei- e buurland Irak verder mdere Arabische lan- n dat afgelopen week- or er bij Bagdad op ingen de resoluties van te leven en weer wa- iurs toe te laten. |l*j uitenland 1 izi door onze correspondent Hetty van Rooij kopenhagen - Na de terroristi sche aanslagen op Amerika moet het Nederlandse strafrecht op de helling. Minister Donner van jus titie vindt het tijd voor 'een com pleet herdenken' van de regels en afspraken, ook over de uitleve ring van verdachten en de sa menwerking met andere landen. „Ik zeg niet dat ik weet hoe het moet, maar ik zie wel de proble men als we zo doorgaan", aldus de minister. Donner deed zijn uitspraak na afloop van informeel overleg met zijn EU-collega's in Kopen hagen, waar de Amerikaanse minister van justitie Ashcroft te gast was. Volgens de minister hebben de aanslagen van 11 september aangetoond dat de huidige rechtsorde tekort schiet. „Het strafrecht en alle interna tionale verdragen zijn bedoeld voor een situatie die niet meer bestaat", zei hij. „Sinds 11 sep tember moeten wij niet optre den wanneer er een misdrijf is gepleegd, maar wanneer we ver moeden dat er een misdrijf ge pleegd gaat worden. Dat vereist een compleet andere manier van denken." De minister noemt het zijn eerste zorg dat de discussie daarover niet 'ver brokkelt in theorie'. „Het is een van de eerste politieke verant woordelijkheden", zei hij zater dag in Kopenhagen. Binnen een jaar willen de Ver enigde Staten en de Europese Unie een akkoord sluiten over de uitlevering van verdachte cri minelen en terroristen. Een overeenkomst over de uitwisse ling van informatie moet in twee maanden zijn afgerond. Het voornaamste obstakel bij de onderhandelingen is de perti nente Europese onwil om ver dachten uit te leveren die in Amerika in een dodencel kun nen belanden. Ashcroft slaagde er in Kopenhagen niet in om daar beweging in te brengen. „We doen dat nu niet, en ik kan me geen situatie voorstellen waarin het ooit anders zou zijn", aldus Donner. Mocht er in Nederland een hoofdverdachte van de aansla gen van 11 september gearres teerd worden, dan zal die vol gens de bewindsman voor de Nederlandse rechter of voor het Internationale Strafhof in Den Haag komen. De Verenigde Staten, verklaard tegenstander van het Strafhof, probeert uit alle macht te voor komen dat Amerikaanse burgers in naam van de internationale gemeenschap worden berecht. Minister Ashcroft liet zich zater dag in Kopenhagen lovend uit over de inzet van de Europese landen en hun bereidheid om met de Verenigde Staten te strij den tegen het terrorisme. „Wij hebben hetzelfde doel en we zoeken naar dezelfde oplossin gen", aldus de bewindsman. Ashcroft bestreed de Europese kritiek dat de Amerikaanse aan pak van het terrorisme ten koste gaat van de mensenrechten. „Wij proberen veiligheid en vrij heid zeker te stellen. Er is geen sprake van dat wij het een uit ruilen tegen het ander", zei hij. De grote publiekstrekker tijdens de Open Monumentendagen in Leiden was de Meelfabriek. Naar schatting tussen de 7500 en 8000 mensen namen er een kijkje. Foto: Henk Bouwman door Wim van Wanrooy alphen aan den Run - Alphen aan den Rijn is met goud onderscheiden tijdens de internationale groencompetitie Entente Florale. Bij de prijsuitrei king in het vogelpark Avifauna moest de organise rende gemeente zaterdagavond de eerste prijs de len met drie mededingers. Naast Alphen werden ook Pinkafeld (Oostenrijk), Evian-les-Bains (Frankrijk) en Ennis (Ierland) met goud bekroond. Hoewel het gemeentebestuur er in de voorafgaan de dagen al een beetje rekening mee hield - en ze ker op hoopte - kwam de uitverkiezing tot Euro pese groenstad toch nog als een verrassing. Hoe spannend de strijd was, bleek wel uit de jury uitslag. Onder leiding van de Ierse voorzitter Luke Griffin besloot de keuzecommissie liefst vier van de tien steden met een gouden oorkonde te fête ren. Burgemeester Nico Schoof van Alphen glom na de prijsuitreiking van trots. „Dit is een enorme erkenning voor alle medewerkers en vrijwilligers. Het is toch heel wat om in een drukbevolkt deel van Nederland tot groenste stad van Europa te worden gekozen." Schoof maalde er niet om dat Alphen de eerste plaats moet delen. „De vier gouden medailles kun je niet met elkaar vergelijken. Er is steeds een aparte waardering aan verbonden. Elke gouden medaille heeft daarom zijn eigen niveau. Wij heb ben hem gekregen voor het inpassen van het landschap in een stedelijke omgeving. En het is ook een bekroning voor de deelname van de bur gers bij de aanleg van groenvoorzieningen." Pagina R4: 'Als je thuis goud wint, heb je een dubbel prijs' De vorige week gearresteerde Jemeniet Ramzi Binalshibh wordt beschouwd als een van de hoofdverdachten van de aansla gen van 11 september. Foto: AP/ltsuo Inouye. karachi-washington/anp-dpa- rtr - Veiligheidsdiensten en de politie in verschillende delen van de wereld hebben de afgelo pen dagen een groot aantal le den van al-Qaeda opgepakt De aanhoudingen zijn een langver wacht succes in de strijd tegen het terreurnetwerk. Dit weekeinde bleek dat de Je meniet Ramzi Binalshibh vorige week in Pakistan is gearresteerd. Hij is een van de hoofdverdach ten van de aanslagen van 11 september. De aanhouding had plaats nadat Pakistan was getipt door de Amerikanen, die een gesprek per satelliettelefoon hadden opgepikt. Ook zou een nog niet bekend ander hoog al-Qaeda-lid zijn opgepakt. Het zou gaan om 'een luitenant van Osama Bin La den'. In totaal heeft de Pakis taanse politie in samenwerking met de FBI tussen 9 en 11 sep tember bij een reeks razzia's twaalf buitenlanders opgepakt die banden zouden hebben met al-Qaeda. Tijdens de arrestatie van Binalshibh zou woensdag een drie uur durend vuurge vecht zijn ontstaan, dat aan twee mogelijke terroristen het leven heeft gekost. The Was hington Post berichtte gisteren echter dat Binalshibh zich al een dag eerder zonder slag of stoot heeft overgegeven. Hij is gisteren voor verhoor overgebracht naar een Ameri kaans marineschip voor de kust van Pakistan. Binalshibh zou oorspronkelijk de 'twintigste ka per' zijn, maar kreeg tot vier keer toe geen visum voor de VS. Hij legde zich vervolgens toe op de organisatie van de aanslagen en sluisde geld door naar de ka pers in de VS. Ook Duitsland zocht naar Bi nalshibh, die in Hamburg een kamer deelde met kaper Mo hammed Atta, maar Berlijn zei gisteren dat de Amerikanen voorrang hebben. Waarschijnlijk was Binalshibh ook betrokken bij de aanslag op het Ameri kaanse oorlogsschip USS Cole in Jemen in 2000. The New York Times meldde vandaag dat de FBI in Bahrein een zesde verdachte Jemeniet heeft gearresteerd wegens ban den met al-Qaeda. Hij zou be horen tot een Amerikaanse cel van al-Qaeda. Vrijdag waren in Buffalo in de staat New York al vijf verdachten van Jemenitische afkomst opgepakt. De zes woonden vlakbij elkaar in Buffalo, en zouden trainingen in Afghanistan hebben gevolgd. Volgens de FBI zijn geen wa pens of plannen gevonden, maar zou de cel wachten op de opdracht om aanslagen te ple gen. De familie van de zes ont kent dat ze iets met Osama bin laden te maken hebben. al wel maatregelen genomen. „Vijf jaar geleden zijn we be gonnen met het Leidse Studie systeem. Studenten die in het eerste jaar minder dan helft van de vereis te 42 punten hebben gehaald, krijgen het bindend studiead vies om ermee te stoppen. Die moeten dus iets anders gaan doen. Verder krijgen studenten betere studiebegeleiding. We houden ze beter in de gaten. Zo maken we halverwege het eerste jaar een tussenbalans op. We zijn dus al strenger ge worden." De eerste tekenen zijn hoopge vend. „Vroeger haalde dertig procent het eerste jaar, de pro pedeuse, in één keer. Sinds de invoering van het Leidse Stu diesysteem haalt veertig pro cent van de eerstejaars de pro pedeuse in één jaar. Dat is een aanzienlijke verbetering. Maar in de cijfers over het afstudeer- percentage binnen zes jaar is dat nog niet terug te zien." door Roe If Reinders leiden - Meer dan de helft van de Leidse studenten slaagt er niet in binnen zes jaar af te stu deren. Dat blijkt uit cijfers van de Vereniging Samenwerkende Nederlandse Universiteiten (VS- NU). Alleen de Rotterdamse universiteit en de Universiteit van Amsterdam doen het nog slechter. Van slechts twee uni versiteiten (Maastricht en Nij megen) lukt het de meerderheid van de studenten binnen zes jaar af te zwaaien. Woordvoerder Wim van Ame- rongen van de Universiteit Lei den wil niet direct spreken van alarmerend nieuws voor de oudste universiteit van Neder land. „Het is in elk geval onvol doende, die 41 procent die bin nen zes jaar afstudeert. Maar het kwam niet als een schok omdat we deze cijfers zelf naar de VS- NU hebben gestuurd. We wisten het dus aL" De universiteit heeft inmiddels heenen N - Het idee is gelanceerd door Arthur Jtteur van Space Expo, de ruimtevaartten- |ng in Noordwijk. Het leek hem wel aardig |e Expo naar buiten te brengen'. Daarom pj de planetenrouteVan het Vuurtoren- |de noordkant van Noordwijk tot en met J in het zuiden. Van Pluto naar de Zon. n een indruk te geven hoe het zonnestel- ►ar zit. xrral laten zien hoe leeg het teelal is en hoever de planeten uit elkaar staan. In die opzet is hij in elk geval geslaagd. Elke stap van één meter is in werkelijkheid anderhalf miljoen kilometer in de ruimte. De wandelaar die in de voetsporen treedt van Eger maakt zoveel stappen dat hij zich na verloop van tijd een buitenaards wezen voelt. Aan die gedaantewisseling wordt trouwens al van meet af aan gewerkt. „Op het Vuurtorenplein staat het eerste bordje met informatie", zo liet de bedenker van de wan deling vooraf weten. Ter plekke kan niemand op heldering verschaffen. „Planetenroute? Nooit van gehoord. Bordje? Nee, sorry." Mensen kijken me aan alsof ik zelf van een andere planeet kom. Uit eindelijk blijkt Pluto zich te bevinden op de muur van de Vuurtoren. Een blauw bordje met het nummer 1. Op schaal is aangegeven hoe groot de afstanden zijn met de andere planeten. Groot dus. Maar geen enkel woord over de wandeling en dat die via de Koningin Wilhelmina Boulevard, de As- trid Boulevard, de Boerhaaveweg, de Coepelduy- nen, het terrein van zorgcentrum Willem van den Bergh en langs Estec naar Space Expo leidt. Die informatie is alleen te vinden in een boekje met routebeschrijving, dat is toegestuurd door de WV Holland Rijnland in Leiden. Daarin staat ook het een en ander over de planeten. 'Pluto is de klein ste planeet in ons zonnestelsel. Hij staat op 5.900.000.000 kilometer van de zon en doet er rui^n 248 jaar over om één keer om de zon te draaien. De temperatuur is er 230 graden'. De ar geloze voorbijganger, die toevallig ook het bordje met Pluto ontdekt, wordt gehuld in raadselen. Van pijlen die verwijzen naar de volgende bordjes is ook geen sprake. Maar ongetwijfeld kan de WV Noordwijk daar wat opheldering over geven. Niet dus. „Ik heb wel wat voor u van Space Expo, maar van de Plane tenroute heb ik niets. Het spijt me", zo laat een baliemedewerkster in de winkel op De Grent we ten. Pagina R2: 'Uranus? Dat is van de wijkbeveiliging' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gi Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I J kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 n gratia. PULP V (1 vjn cortoto nabarorgrig) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Dï WERELD OM JE HE

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1