EU-landen pakken uitzetten illegalen gezamenlijk aan BUITENLAND 'Popster Jörg Haider wil terug op het toneel' Diplomaat, brandweerman en krijgsheer m VS keren zich tegen Rusland inzake Georgië Nieuw Europees fonds voor kosten charters en noodopvang Rusland wil meewerken aan VN-resolutie Irak oning Fahd weigert \tserse btw te betalen Dorpje onder modderlawine bedolven Onderzoek na aanhoudingen in Florida ;i|< [Ni irgi p- jjt Frankrijk n drugsbeleid [rankrijk gaat opnieuw land protesteren over ileid. Zo zal de Fran- iister Perben bij •rlandse collega Don- igen op een nog ver ing van de hoeveel- igs die vrijelijk zijn Op termijn wil dat Nederland het be- tdrugs weer strafbaar »n zal Donner hierop tn in de marge van in- /erleg van de Europe es, dit weekeinde in ;en, aldus de Franse «ie bij in Texas j- Bij een fabriek van iet zuiden van de staat Texas heeft ren een krachtige ex- irgedaan. Er waren lingen van slachtof- omwonenden wer- Vde politie gemaand -OOjuis te blijven. „Het pf de hele stad werd len", zei een vrouw adio. In juni heeft het oederbedrijf aange- ien van de drie fabrie- eQ6 jeport te zullen slui- toontjes naar de fa b den beantwoord met 1 aajs^P ^at z*ck een ex" voorgedaan, maar jzonderheden werden ven. te v zwembad 1 "i Seine ijzenaren kunnen tijd weer in het hart- ranse hoofdstad een :n in het zwembad, ite succes van 'Paris 00 jstranden die in het ezoen langs de Seine aabgelegd, heeft de ge- psloten tot de bouw vvembad in een boot. en 25 meter lang komt er ook een fit- io, een sauna en een Naar verwachting hot 12,9 miljoen euro kan hij in 2005 wor- 75fend. Parijs had al eer- rijvend zwembad op ^.fl<piaar dat zonk in 1993 poot lek was geraakt. zaterdag 14 SEPTEMBER 2002 washington/moskou/afp/dpa - De Verenigde Staten hebben gisteren Rusland gewaarschuwd dat Washington de territoriale onschendbaarheid van Georgië steunt. „Wij zijn tegen iedere unilaterale militaire actie in Ge orgië", zo liet een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken weten. De Russische president Poetin denkt hardop het Amerikaanse voorbeeld ten aanzien van de politiek tegenover Irak te volgen in Georgië. Hij heeft dat buur land ervan beschuldigd niets te ondernemen tegen Tsjetsjeense terroristen die er de Pankisivallei als uitvalsbasis gebruiken. Dat roept om actie in de strijd tegen het terrorisme en rechtvaardigt volgens Poetin eenzijdig militair ingrijpen. De Georgische president Sje- vardnadze heeft volgens het Russische persbureau Interfax Poetin uitgenodigd voor overleg over alle problemen tussen de twee landen. Sjevardnadze zei dat hij er zeker van is dat de Amerikanen 'de belangen van Georgië zullen verdedigen.' Er zijn overigens sinds vier maan den Amerikaanse militairen in Georgië gelegerd die helpen zoeken naar extremistische moslimstrijders langs de noord grens. Het is volgens diplomaten niet duidelijk of Poetin echt van plan is actie te ondernemen of dat de dreiging aan het adres van Ge orgië een poging is de Ameri kaanse politiek ten aanzien van Irak in verlegenheid te brengen. Rusland is tegenstander van aanvallen op Irak, een land dat een enorme schuld heeft aan Moskou. Georgië heeft gisteren in een re actie op de dreiging uit Moskou de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) uitgenodigd te komen kijken hoe de situatie langs de Russische grens is. In de OVSE- delegatie kunnen ook Russen zitting nemen, aldus Tbilisi. door onze correspondent Hetty van Rooij kopenhagen - De landen van de Europese Unie komen met een gezamenlijke aanpak om illegale en uitgeprocedeerde asielzoekers snel uit te zetten. De kosten van de terugkeerprogramma's wor den betaald uit een nieuw Euro pees fonds, waar volgens minis ter Nawijn van vreemdelingenza ken ongeveer 300 miljoen euro per jaar in zal gaan. De eerste zorg van de EU-lan den is het terugsturen, zo nodig met dwang, van zoveel mogelijk Afghanen zonder verblijfsver gunning. Het plan voor een Europese aanpak kwam gisteren op tafel tijdens een informele bijeen komst van EU-ministers in Ko penhagen. „Het is de beste ma nier om illegalen duidelijk te maken dat ze beter uit Europa kunnen vertrekken", aldus de initiatiefnemer, de Franse mi nister van binnenlandse zaken Sarkozy. LPF-minister Nawijn bejubelde het idee als 'de oplossing van een probleem waar alle EU-lan den mee kampen'. „Iedereen smeekt om praktische maatre gelen", constateerde de minis ter, die gisteren voor het eerst in het gezelschap van zijn Europe se collega's verkeerde. Nawijn had gisteren geen idee of de EU-lidstatèn extra aan Brussel moeten betalen om het nieuwe 'terugkeerfonds' op te richten. Als dat zo is, kan hij re kenen op problemen met zijn collega van Financiën Hooger- vorst die geen cent extra naar 'Brussel' wil zien gaan. De Ne derlandse bijdrage zou circa 15 miljoen euro per jaar bedragen. Volgens Europees Commissaris Vïttorino moeten uit het fonds niet alleen de chartervluchten worden gefinancierd, maar is het geld ook bedoeld voor de eerste opvang van teruggestuur de illegalen in hun eigen land. Volgende maand komt de Euro pese Commissie met een uitge werkt voorstel. Illegalen zonder geldige papie ren moeten volgens Nawijn eventueel de beschikking krijgen over een Europees reisdocu ment, een 'laissez-passer', om daarmee terug te kunnen reizen naar hun land van herkomst. „Een Europese aanpak zal veel meer indruk maken dan wan neer Nederland zoiets alleen doet", aldus de minister. Voor de uitvoer van hun plan roepen de Europese landen de hulp in van Ruud Lubbers, de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen van de VN, die gisteren in Kopenhagen bij de discussie aanwezig was. Lub bers legt de nadruk op de nood zaak om landen van herkomst te helpen, terwijl minister Nawijn de landen die niet meewerken juist wil straffen. „We moeten uit die negatieve spiraal. Er valt heel veel te bereiken als de mensen in de regio mee willen werken", aldus Lubbers. new york/rtr-afp - Rusland is bereid mee te werken aan een onvoorwaardelijke terugkeer van de wapeninspecteurs naar Irak. Dat heeft de Russische minister van buitenlandse za ken Ivanov gisteren zijn colle ga's van de Europese Unie toe gezegd tijdens een besloten ontmoeting in New York. Volgens minister De Hoop Scheffer van buitenlandse za ken heeft de Europese Unie er bij de Russische Federatie op aangedrongen meer invloed aan te wenden om het Iraakse regime te bewegen aan de VN- resoluties te voldoen. Rusland overlegde gisteren binnen de VN informeel met de andere vier permanente leden van de Veiligheidsraad over een nieu we resolutie. De Amerikaanse president Bush heeft gisteren gezegd dat Irak 'dagen en weken' en niet 'maanden' de tijd krijgt om te voldoen aan de eisen van de VN. Bush en minister van bui tenlandse zaken Powell ver wachten dat in de VN-resolutie PR_ correspondent ar). 'ermoedelijk had ko- van Saudi-Arabië nog btw gehoord. Dat zijn terke gevolg tijdens de an hun vorst in Genè- Ikaar zo'n 100 miljoen l doorgejaagd in de ^•-hotels waar zij drie SSferbleven, vond de it 0|inelijk welletjes. Hij arover geen belasting Nu is de btw in Zwit- jchts 7,6 procent, WUcaar ging het toch wel ^•Jjke 7,6 miljoen euro ®*lnsten de hotels niet draaien. Zij klopten O federale regering in oor een 'speciale ont- n sprake van, zei iment van Financiën. Zwitser of buitenland- Leiitr, betaalt op hotel- of Le^ekeningen btw. Ove rigens wel met uitzondering van diplomaten, die op werkbezoek zijn bij de VN in Genève. Maar deze democratische klets koek schoot Fahd in het ver keerde keelgat. Tenslotte had de woestijnmonarch in zijn zomer paleis aan het Meer van Genève de presidenten van Frankrijk en Egypte, plus een leger Arabische hoogwaardigheidsbekleders in audiëntie ontvangen. Het was dus een 'werkbezoek' geweest en geen vakantie, liet Ifij vanuit zijn tweede zomerpaleis in Mar- bella weten. Maar de Zwitsers bleven onvermurwbaar. „Het verblijf van Zijne Majesteit in Genève werd ons als een strikt privébezoek aangemeld", zei een regeringswoordvoerder koeltjes. „Hij heeft trouwens nooit een van onze autoriteiten ontvangen. Voor ons was dus het geen werkbezoek en regels zijn regels, zelfs voor vorstelijke verlofgangers." guatemala-stad - Bewoners van El Porvenir in Guatemala brengen lijkkisten voor de slachtoffers van de natuurramp die het het dorpje gisteren trof. Door hevige regen raak te een stuk berghelling los en werden dertig huizen bedolven. Zeker zeventien bewoners kwamen om in de modderlawine, onder wie veel kinderen. Een aantal mensen wordt nog vermist en veertien raakten gewond. In afwachting van tractoren begonnen honder den omwonenden met de handen in de aarde te graven naar slachtoffers. Foto: EPA/Orlando Sierra duidelijk een datum komt te staan waarop Irak zich aan de wil van de internationale ge meenschap moet hebben on derworpen. Volgens de Britse omroep BBC zal Washington Groot-Brittannië, ook perma nent lid van de Veiligheidsraad en Amerika's trouwste bondge noot, vragen de resolutie op te stellen. Bush zei nog wel te hopen, maar er sterk aan te twijfelen, dat de Iraakse president Sad dam Hussein de ontwape- ningseisen van de VN en de VS zal inwilligen. „Hij heeft daar elf jaar de tijd voor gehad", al dus Bush. De twijfels van Bush werden versterkt door uitspraken van de Iraakse vice-premier Tareq Aziz. Die verwierp in een inter view met een Arabische televi siezender de mogelijkheid dat Irak onvoorwaardelijk weer wapeninspecties zal toelaten. Volgens hem zou de terugkeer van wapeninspecteurs de VS toch niet weerhouden van een militaire aanval. miami/anp/dpa - De drie man nen die gisteren werden aange houden in het zuiden van Flo rida, zijn niet verdacht en er is kennelijk geen sprake van een terroristische dreiging. Het on derzoek wordt nog wel voort gezet. Dat heeft gouverneur Jeb Bush (broer van de Amerikaan se president) van de staat giste ren verklaard. Drie mannen in twee auto's waren eerder op de dag aange houden nabij de moerassen van zuidelijk Florida, uit vrees voor een terroristische aanslag. De reizigers reden op de snel weg die Florida van oost naar west doorsnijdt. De autosnel weg werd afgesloten. Aanleiding voor het onderzoek was een verklaring van een ser veerster in een wegrestaurant in Georgia. Zij zei donderdag tegen de politie dat ze mannen met een 'Midden-Oosters' ui terlijk had horen zeggen: .Als ze op 11 september hebben ge rouwd, kunnen ze op 13 sep tember weer rouwen Ze zou den meer dingen hebben ge zegd die wijzen op een aanslag in Miami op vrijdag. De politie was sindsdien op zoek naai' de mannen en de auto's die aan de beschrijving van de vrouw voldeden. Ze werden vrijdag getraceerd op de 'Aligator Alley', de hoofdweg dwars door zuidelijk Florida. De drie arrestanten zijn gena turaliseerde Amerikanen. Twee van hen zijn inderdaad gebo ren in het Midden-Oosten, van de derde man is de geboorte plaats niet bekendgemaakt. Ze zijn naar eigen zeggen alledrie student medicijnen. Vrijwel alle nieuwszenders op de Amerikaanse televisie waren de hele ochtend vol van de af faire. ■jfchej ïapp-: op fat 2i voud Nederlander krijgt commando over NAVO-vloot in Middellandse Zee berBHnk gerekend in een tijd -J oorlog tegen Irak Jt de Nederlander Phi- _et commando over de it in de Middellandse itrouillegebied ver- twaarts. Maar nie- gt zich aan speculaties. icht eraan, maar nie- ldir lElKear HUfeUa erover op de Turkse )s in Aksaz. Vlakbij de badplaats Marmaris ederlander Philip xen het commando tmanente NAVO-zee- iding Naval Force ïan (Stanavformed) ïllandse Zee. En net atrouillegebied oost- lERchoven. Speuren in \Aöe behoort voortaan mogelijkheden. Maar tast er wel voor op rjjb/ ie lopen op de mo reel1 zeemacht s zjlituatie escaleren. „De leeft veel onzekerhe- Ozien van onze ta- irth voorzichtig tij- overdracht 0lJiete kade. 00ïes naar de Golfoor- aar geleden, waarbij rokken als comman- ïn luchtverdedigings- '9 %n wisten we ook niet er zou kunnen ge- tar we zijn goed voor- wm Philp Wirth (rechts) neemt van zijn Amerikaanse voorganger het commando over van de NAVO-vloot in de Middellandse Zee. Foto: GPD bereid", aldus Wirth. De bezetting van de permanen te NAVO-zeemacht Stanavfor med varieert van acht tot zestien schepen. Naast Nederland wor den fregatten geleverd door de Verenigde Staten, Engeland, Duitsland, Griekenland, Italië, Turkije en Spanje. Duitsland zal Nederland assisteren met een onderzeeboot. Wirth voert het bevel vanaf het vlaggenschip Hr. Ms. Witte de With. Aan boord van dat fregat bevinden zich 174 Nederlandse opvarenden. Veer tig van hen zijn nog met hun opleiding bezig. Stanavformed ging in 1992 van start om snel te kunnen optre den in crisissituaties. Sinds de aanslagen van 11 september vo rig jaar wordt de vloot ook inge zet bij de internationale strijd tegen het terrorisme in de NAVO-operatie 'Active Endea vour'. Dit had alles te maken met bezorgdheid over de stabili teit in het Midden-Oosten na de terroristische acties in de Ver enigde Staten. Ook wilde het militair bondgenootschap de belangrijke scheepvaartroutes in de Middellandse Zee beter in de gaten houden. Dick Barth, secretaris-generaal van het ministerie van defensie- die gisteren als ere-gast aanwe zig was bij de commando-over dracht, zei dat de bemanning van de Witte de With verschil lende rollen gaat vervullen. „Soms als diplomaat. Soms als brandweerman en soms als krijgsheer." De rol van krijgsheer is voorlo pig zeer beperkt. En Wirth wenste niet te speculeren over de vraag wat de mogelijkheden zijn als de situatie rond Irak es caleert. „Dat is aan de politiek." De Britse commandant Angus Somerville, voorganger van de Nederlandse commandeur, be nadrukte het belang van alert heid. .Anders maken terroristen daar misbruik van." Juist daar om was niet de hele vloot pre sent tijdens de streng bewaakte overdracht, een deel ging ver van de basis gewoon door met patrouilleren. De enige dreiging bleek gisteren alleen van de zon te komen: Ongeveer tien matro zen, uit allerlei landen, bezwe ken onder de hitte tijdens de ce remonie. Met sponzen van het Nederlandse fregat werden zij weer op de been geholpen. door onze correspondent Wierd Duk berlun - Hij bracht afgelo pen week de regering ten val die hij zelf had helpen for meren. Geen wonder dat ve len zich afvragen wat Jörg Haider, gouverneur van de Oostenrijkse landstreek Ka- rinthië, nu weer bezielt. Volgens de Weense politico loog Peter Ulram zijn Hai ders beweegredenen simpel. „Hij kan het niet verkroppen niet meer in het middelpunt van de belangstelling te staan. Hij is een narcistische popster die wil terugkeren op het landelijke toneel en die media-aandacht wil." Haider verzette zich tegen uitstel van een voorgeno men belastinghervorming. Ministers uit zijn FPÖ waren hiermee akkoord gegaan. Sa men met de conservatieve coalitiepartner ÖVP, de par tij van bondskanselier Schüssel, wilden zij de voor 2003 geplande belastingver laging opschorten en zo geld vrijmaken om de schade als gevolg van de recente wa tersnood te betalen. Toen Haider bleef protesteren en dreigde de partijleiding weer over te nemen, traden de FPÖ-ministers onder aan voering van partijvoorzitster en vice-kanselier Susanne Riess-Passer af. Als Jörg Haider, zoals ver wacht, op 20 oktober door het speciale partijcongres van de FPÖ opnieuw tot voorzitter wordt gekozen, zijn alle camera's weer op de omstreden rechtsbuiten ge richt. Of Haider zijn partij bij de vervroegde verkiezingen op 23 november kan behoe den voor een dramatische nederlaag is echter de vraag. „Hij kan niet nogmaals te keer gaan tegen het oude politieke establishment zoals hij dat in 1999 deed", aldus Ulram tegen Der Spiegel. „Het oude systeem bestaat immers niet meer." In 1999 behaalde de FPÖ bij de parlementsverkiezingen 26,9 procent van de stem men. Internationaal werd geschokt gereageerd op het succes van Haiders rechts- populistische partij, dat deels kon worden verklaard als een protest tegen de eeu wige coalitie van sociaal-de mocraten en conservatieven in Oostenrijk. De FPÖ staat in de laatste opiniepeilingen rond de zes tien procent, tien procent minder dus dan in 1999. Volgens waarnemers zal Haider proberen de kiezers terug te winnen door een felle anti-EU campagne te voeren. Veel Oostenrijkers zijn bezorgd over de toetre ding van landen als Tsjechië, Slowakije, Hongarije en Slo venië tot de Europese Unie. Zij vrezen hun banen te ver liezen aan goedkope ar beidskrachten. Haider heeft al gedreigd de toetreding van Tsjechië met een veto te blokkeren intfen Praag de onveilige kemcffi- trale in Temelin niet sluit. Ook moeten de Tsjechen van Haider de gewraakte Be- nes-decreten, waarin de ver drijving van Duitse en Hon gaarse minderheden na de Tweede Wereldoorlog wor den gelegitimeerd, herroe pen. De komende EU-uitbreiding is, volgens de Oostenrijkse EU-commissaris Frahnz Fischler 'een uitstekend the ma om te misbruiken'. Hai der, verlost van regeringsver antwoordelijkheid, kan zich nu ook in alle vrijheid sterk maken voor belastingverla gingen of het buitenlanders- vraagstuk weer inzetten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5