Zorgen over studiekosten Jong geleerd is veel betaald Reportage ZATERDAG 14 SEPTEMBER 2002 Veertig jaar Pedologisch Instituut en basisschool De Brug Levenslang. Depressief in de gevangenis derd euro voor bijkomende leermid delen als schriftjes, passers, papier en dergelijke", zegt H. de Bruin van het Aloysiuscollege in Den Haag. De school kent een vrijwillige ouderbij drage van 135 euro. Die bijdrage varieert overigens per school, het gemiddelde bedraagt on geveer 80 euro. Juist vanwege het vrijwillige karakter zien sommige ou ders ervan af te betalen. Terwijl dat geld hard nodig is om bijvoorbeeld klasse-uitjes te organiseren en ba sale benodigdheden als krijtjes en dergelijke te kopen. Toch wil het niet zeggen dat scholen door lagere inkomsten uit de ouder bijdrage in de problemen komen. „Dan worden bijvoorbeeld de prij zen voor afzonderlijke activiteiten weer hoger", zegt De Bruin van het Aloysiuscollege. Erg duur Als een kind zestien wordt, moeten ouders bovenop het bedrag voor boeken en de ouderbijdrage ook les geld gaan betalen. Voor dit school jaar is dat vastgesteld op 885 euro. De opbrengst gaat niet naar school, maar naar de rijksoverheid. „Ik moet toch altijd even slikken wanneer ik de bedragen voor mijn twee zoons moet betalen", zegt een ouder wiens kinderen in de boven bouw van het Erasmuscollege in Zoetermeer zitten. „Voor mijn zoon in 6-vwo heb ik voor boeken en de ouderbijdrage in totaal 562 euro be taald. Voor mijn zoon in 4-havo hoefde ik de helft van de ouderbij drage te betalen, maar al met al was het gewoon erg duur." Zelf hebben hij en zijn vrouw hun fi nanciën goed voor elkaar. „Maar hoe doen de mensen het die het veel minder hebben? Ik ben bang dat er een soort tweedeling ontstaat. Ou ders die het wel en niet meer finan cieel kunnen behappen." Een alleenstaande moeder, woon achtig in Den Haag, heeft een kind in de onderbouw van het Vrijzinnig Christelijk Lyceum. Zij vindt de school duur, vooral omdat haar ex- man niet mee betaalt aan de school kosten van haar dochter. „Ik heb net 300 euro voor de boeken betaald en ik vind dat een heel bedrag." Dit jaar komen daar ook nog de kos ten bij van de vrijwillige ouderbij drage, al weet ze niet precies hoe hoog dat bedrag is. Ze houdt al met al haar hart vast voor de komende jaren. „Over twee jaar gaat mijn jongste ook naar de middelbare school. Dan nemen de kosten nog meer toe", verzucht ze. Conrector Veerkamp van het Atlas college kan zich goed inleven in de ouders die zich beklagen over het vele geld dat ze kwijt zijn. „Maar ja. je weet nu eenmaal dat onderwijs niet goedkoop is. Tja, ik zou zelf ook liever wat minder willen vragen aan de ouders. Maar dat zit er nu een maal niet in. Het enige dat ik aan de docenten vraag is dat ze heel nauw keurig kijken naar welke lesmethode ze kiezen. Moet dat per se die dure driedelige methode zijn. of kan het misschien ook die goedkopere twee delige? Voor de rest heb ik niet zo veel ruimte om te schipperen." Uitstapjes In de bovenbouw is er ook nog een andere kostenpost. Vooral in de pre- examenklassen vinden de nodige ex cursies en werkweken plaats. Het At lascollege kiest voor vwo- en havo leerlingen het ene jaar voor Rome en het andere jaar voor Praag, waar res pectievelijk 295 en 205 euro mee is gemoeid. „Niet verplicht", aldus Veerkamp. Maar de eerste ouder die zijn kind dat leuke uitje wil onthou den, moet zich nog aandienen, en dat betekent dus de volgende uitga ve. „Ja. die tripjes", zegt de Zoetermeer- se vader van twee zoons op het Eras muscollege. „Mijn oudste zoon zit in zes gymnasium. Vorig jaar gingen ze naar Rome. Dat hoort natuurlijk bij die opleiding. Die reis was echt niet duur, zo'n 410 euro, maar al met al ben je dan toch al weer 550 650 eu ro kwijt." Wat dat betreft zijn leerlingen op voorbereidend middelbaar beroeps onderwijs (vmbo) vaak goedkoper uit. Zij maken eerder eendaagse cur sussen naar Parijs en Londen waar de school nog geen vijftig euro voor rekent. Ook hun boekenpakketten zijn minder uitgebreid dan bij hun leeftijdgenoten van het havo en het vwo. Scholen proberen ouders met finan ciële problemen in de meeste geval len te helpen. Zo kan de vrijwillige ouderbijdrage vaak gespreid worden betaald. ..Dat zeggen we ook tegen onze leerlingen als ze de eerste dag op het Atlas komen en wij hen de ac ceptgiro in de hand drukken. Dat bedrag hoeft pas aan het eind van september binnen te zijn. Maar voor diegenen die dat niet redden, is een betaling in drie termijnen ook te re gelen. Daar maken wc geen punt van", zegt conrector Veerkamp Wemer van Katwijk van de haian genorganisatie Ouders en C» vindt het daarom hoog tijd worden dat het schoolgeld wordt afgeschaft. Iets dat in ons omringende landen allang ge beurd is. „Laten we wel wezen, Ne derland is een Europees ontwikke lingsland op dit gebied. Nederland staat erom bekend altijd met het wijsvingertje te wijzen naar landen die zich niet aan de regels houden. Maar zelf gaat ons land overduidelijk in de fout. Dat kan dus echt niet." Maar een woordvoerster van het mi nisterie van onderwijs vindt dat voorstel te kort door de bocht, irre- eel en niet solidair. „Kostenloos on derwijs is vooral in het voordeel van mensen die veel verdienen. En in het buitenland is het inderdaad zo dat het onderwijs gratis is, maar via fis cale maatregelen betalen ouders uit eindelijk toch het onderwijs van hun kind. Het is maar wat je wil. Of je be taalt zichtbaar of onzichtbaar." Voor veel kinderen de dag van hun leven: de overgang van de basisschool naar 'de grote school'. Voor de ouders ligt het een tikkeltje anders. Boeken, atlassen, lesgeld en stedentrips brengen hoge kosten met zich mee. De organisatie 'Ouders en Coo' wordt geconfronteerd met grote zorgen van leden. door Taco van der Mark Foto: United Photos de Boer/Michel Schnater Mij heeft het onlangs nog eens nauwkeurig uitgere kend. Hoeveel geld ben je als ouder kwijt om de schoolcarrière van twee gemiddelde kinderen op het voortgezet onderwijs te bekosti gen? Dat dat behoorlijk in de papieren zou lopen, daar was Werner van Kat wijk al op voorhand van uitgegaan. Maar van het bedrag van bijna 10.000 euro stond zelfs deze ervaren onderwijsman een tikkeltje versteld. Van Katwijk, directeur van Ouders en Coo, de ouderorganisatie van protestants-christelijke scholen in het voortgezet onderwijs: „Onze be rekening gaat uit van een gemiddel de schoolcarrière. Dat betekent dat het ene kind zes jaar vwo volgt en het andere kind vier jaar vmbo. Boe ken, leermiddelen en lesgeld kosten ouders in totaal zo'n 9.100 euro. In derdaad, geen misselijk bedrag. Wemer van Katwijk heeft de afgelo pen jaren gemerkt dat veel ouders staan te kijken van de honderden, soms duizenden euro's die ze aan hun schoolgaande kroost kwijt zijn. „Men vindt dat de uitgaven schrik barend hoog zijn geworden. En daar maakt men zich terecht zorgen over." Ook het Nibud, het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting, heeft dezelfde ervaring. In een onlangs ge houden enquête over het spaarloon, uitten ouders hun schrik over de kosten die het voortgezet onderwijs met zich meebrengt. „Veel mensen gaven aan dat het grootste deel van hun vakantiegeld wordt gebruikt voor de opleiding van hun kinde ren", zegt woordvoerster Caroline Sodenkamp. Het is vooral de groep die niet in aanmerking komt voor tegemoetko ming in de studiekosten die het moeilijk heeft, stelt Sodenkamp. Als je echt financieel in de proble men komt, word je altijd geholpen. Er zijn geen schrijnende gevallen be- kend van kinderen die niet naar school kunnen omdat hun ouders het niet kunnen betalen. Maar juist mensen die net te veel verdienen voor een financiële tegemoetkoming zitten in een lastig parket. En stel dat je alleenstaand bent of je hebt je baan verloren, dan kunnen de pro blemen echt groot worden." Oorzaak De toename van de schoolkosten komt vooral op het conto van de on derwijsvernieuwingen die de laatste jaren zijn doorgevoerd: de basisvor ming en de tweede fase. Nieuwe methoden en meer vakken waren de meest in het oog springen de veranderingen. En dat heeft on miskenbare gevolgen. „Reken maar uit", zegt conrector F. Veerkamp van het Atlascollege in Rijswijk. „Vroe ger, vóór de invoering van de tweede fase, had een examenkandidaat voor het havo zes vakken, en een vwo- leerling zeven vakken. Nu hebben beide leerlingen tussen de twaalf en de veertien vakken. Ouders zijn nu snel zo'n 300 euro per jaar aan boe ken kwijt. Dat is een verdubbeling van wat het vroeger was. En als je twee of drie kinderen hebt, dan kan het aardig oplopen." Wie een kind in de onderbouw heeft - van de brugklas tot en met de der de klas - komt nog relatief goedkoop uit. „Wij vertellen de ouders dat ze rekening moeten houden met twee grote onkostenposten. Enerzijds zijn dat de boeken en de leermiddelen, anderzijds de ouderbijdrage. We re kenen een bedrag van zo'n 300 euro voor de boekenhuur en zo'n hon- Foto: Ron Pichel

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 41