Reis in de tijd van miljoenen jaren MEDIA Luchtig met een vleugje ernst 'Media- berichtgeving is stimulans voor pedofielen' Walking with Beasts: angstaanjagende beesten indrukwekkend in beeld gebracht Jschrift Oor op televisie jïum - Muziektijdschrift ijfeil in de eerste helft van rten met een tv-pro- [na. Dat vertelde Clement is, directeur van de Ne- pdse Tijdschriften Groep Oor onder ressorteert, aan jRO. Het idee is om een Igte geven aan de Oorg- jd's die nu regelmatig als itje bij het blad verschij- Wet een selectie van de ta ille jonge bands die Oorg- h het zonnetje zet, wil Oor lertje langs vier popzalen h. De opnamen daarvan n vanaf volgend jaar op visie te zien moeten zijn, [postmus. Mogelijke zen- (ijn Yorin en BNN. Met Wordt op dit moment ge- nt in België auto bezorgd el - Alle Belgische kranten •n voortaan uitsluitend er auto thuisbezorgd, ook -ote steden. De Belgische latschappij De Post, die jntenbezorging regelt, ver- de bestellers om hun ron- fiets of te voet te maken, kent geen krantenbezor- als in Nederland. De >des hebben een eerste, ronde waarin ze de dag- i afleveren. Volgens een lerster van De Post is b het goedkoopst, door ist. Bovendien, zo zegt g in De Standaard, ei- uitgevers een stiptere j. De Vlaamse minister ter Stevaert noemt het onzinnig. „Men wil nu rfle postbodes van de fiets zaterdag 14 september 2002 ite divisie Jag bij SBS im -SBS 6 besteedt de het seizoen op vrijdag- ie kwartier aandacht terste divisie. Wekelijks ten er tussen 22.00 en ir uitgebreide samen- In van drie wedstrijden, van de overige duels tn 22.55 en 23.10 uur te laatste flitsen wor- ir regionale tv-zenders verd. irwierf eerder dit jaar r seizoenen de uitzend- van duels uit de eerste De commerciële zender vrijdag een definitief met de clubs over de |g van het sportpro- ■Uitgevers NV enL, londen - Een gewoon, saai kan toor in hartje Londen, zou je op het eerste gezicht zeggen. Maar boven de koffieautomaat hangt opeens de dreigende kop van een indicotherium, een prehis torische, bizarre kruising tussen paard en een neushoorn, maar dan wel zonder hoom. Op een kast een kop van wat verdacht veel lijkt op een kleine mam moet. En daar in de hoek, is dat niet een sabeltandtijger? De minidierentuin is het werk terrein van Jasper James, produ cent van Walking with Beasts, die serie die nog tot en met 21 september wekelijks bij de NCRV te zien is. De opvolger van de indrukwekkende reeks Walking with Dinosaurs, die het leven van de reusachtige bees ten angstwekkend realistisch in beeld bracht, toont de geschie denis van de dieren die lang ge leden over de aarde heersten. Wandelende walvissen, mini- paarden, wolharige mammoe ten, sabeltandtijgers: de oud- Hollandse spreuk 'Onze Lieve Heer heeft vreemde kostgan gers' was in deze periode wel erg toepasselijk. Stuk voor stuk kunnen de kijkers ze zien eten, vechten, paren en jagen alsof ze zelf een deel van de leefomge ving van de beesten zijn. Jasper James, producent van de reeks, en daarvoor intensief be trokken bij de serie over dino sauriërs, heeft de afgelopen twee jaar heel wat bizarre le vensvormen aan zich voorbij zien trekken. „Al heel snel nadat we klaar waren met Walking with Dinosaurs, zijn we met de ze reeks begonnen", zo vertelt hij. „Gaandeweg die eerste serie begonnen we ons te realiseren dat er veel meer in het leven was dan alleen de dino's. Die leef den in een bepaalde periode, maar wat was er vóór hen? En ema? We zijn met die vragen in ons achterhoofd gaan re- searchen. Het is vreemd, want het is relatief recente geschiede nis, maar niemand scheen er iets over te weten. Het was ook veel moeilijker om wetenschap pers te vinden dan voor de di- no-reeks. Op dat terrein zijn er duizenden wetenschappers ac- ggiviS -*- mï Volgens de makers van Walking with Beasts kunnen veel kijkers niet geloven dat de beesten niet echt zijn.Foto: NCRV tief, elk met een eigen speciali satie en theorie. De tweede reeks verliep dus veel moeiza mer." Uiteindelijk lukte het de tv- ploeg toch zo'n vierhonderd we tenschappers te vinden die ge schikt en bereid waren mee te werken de prehistorische opvol gers van de dino's opnieuw tot leven te wekken. Belangrijkste informatiebronnen waren bo vendien de plekken waar over blijfselen van de verschillende dieren zijn gevonden. James: „Welke dieren waren er in be paalde perioden, hoe gedroegen ze zich, welke planten waren er toen, waar leefden ze van, alle maal informatie die je op die plekken kunt krijgen. Op basis van de informatie die we had den over bepaalde perioden, verkozen we welke dieren we zouden gebruiken." De programmamakers kozen zes verschillende tijdsperioden, voor elke aflevering een ander tijdvak. Zo speelde de eerste af levering zich 49 miljoen jaar ge leden af, terwijl de aflevering van vanavond zich 36 miljoen jaar geleden afspeelt, de tijd van - bijvoorbeeld - de wandelende walvissen. James noemt het Beasts-project zwaarder dan de serie over di nosauriërs. „Het waren allebei immense projecten, maar wat het extra moeilijk maakte was dat deze dieren haar hebben. We brengen ze tot leven door middel van computeranimatie. Het is veel makkelijker om ani maties te maken van een dino. Die is glad en heeft nauwelijks expressie: geen bewegende oren, neus, bewegend haar. Veel van deze dieren hebben dat wel. Toen we van start gingen had den we geen idee hoe we dat moesten oplossen. Mike Milne, onze animator zei dat het kon en we vertrouwden maar op hem omdat hij het bij Walking with dinosaurs zo goed had ge daan. Maar we hadden geen idee of het echt zou lukken. Uiteindelijk is het allemaal ge lukt, inclusief de achtergrond- opnamen waarvoor een team de hele wereld afreisde. Er is on dermeer gefilmd op Java, in Mexico en Brazilië, in Florida, Arizona en in Canada om ervoor te zorgen dat elke aflevering zich ook in een passend klimaat af speelt. Aflevering vier, waarin de eerste mensen voorkomen, werd in Canada opgenomen. Met min tien graden liepen de acteurs er rond in berenvellen. „Ze hebben echt geleden", al dus James. Inmiddels is het team al aan het nadenken over een nieuwe se rie. James wil nog niet onthullen wat we nu weer kunnen ver wachten. „In ieder geval is het ons duidelijk dat de kijkers graag naar onze series kijken. Het zet mensen echt terug in de tijd, laat kijkers een ander tijd perk beleven. Jurrassic Park is bijvoorbeeld niet te vergelijken met Walking with Dinosaurs. In Jurrassic Park zijn de dino's niet meer dan dramatische persona ges, bij ons zijn ze écht. Hoe vaak ik al niet gehoord heb dat mensen niet künnen geloven dat de beesten animaties zijn!" Monique Brandt Walking with beasts wordt van- avond door de NCRV om 21.00 uur uitgezonden op Nederland 1. Op 21 september wordt om 17.00 uur op Nederland 1 Het beest in ons uitgezonden, waarin ondermeer te zien is hoe de serie tot stand kwam. Bij de serie hoort een uitgebreide website die via de site van de NCRV te bezoe ken is. Roeland van Zeijst presenteert nieuw mediaprogramma op Radio 2 fleulenhoff, Standaard, pectrum, Prometheus, Bruna 'CM Interactive Media ïkt iaarvprsian p001 pcm i litnevpr< Jd geeft Dol nog Uiovember >am - Dagblad Het Pa- gt nog tot half november ïm geldschieters te vin- or een zelfstandig be- Uiten het uitgeverscon- M. Dat besluit legt PCM- jr C. Smaling maandag de raad van commissa- plijdende Amsterdamse Qpdigde enkele weken te- aan weg te willen bij (.Inmiddels hebben zich 8 drie gegadigden ge- ïder wie de Amsterdam- fnemer Erik de Vlieger, en een aantal in- .zal de raad van com- maandag verder flink te bezuinigen ital onderdelen van Iwongen ontslagen 3r(Jbij niet uitgesloten. Be lt de dagbladen Alge- igblad, Trouw en Het Onvoldoende tot geen 'een, lopen ook enkele (itgaven van PCM slecht de resultaten tegen edrijven die opleidin- )rgen. PCM heeft ruim isen in dienst en boek te helft van dit jaar een p_(*n 375 miljoen euro en ^(Jwinst van 11,4 miljoen H 1 - groningen/anp - Pedofielen worden door media-aandacht aangezet tot het plegen van ze dendelicten. Dat zegt plaatsver vangend hoofdofficier van justi tie M. Tragter van het Openbaar Ministerie (OM) in Groningen. Door berichtgeving over ver krachtingszaken en andere ze dendelicten worden pedofielen seksueel gestimuleerd, stelt Tragter. „Vooral labiele figuren worden zo over de drempel ge trokken van fantasie naar actie." Volgens haar worden ernstige zedenzaken vergeleken met tien jaar geleden in de media veel gedetailleerder beschreven. „De fantasie van de pedofielen wordt hierdoor extra geprik keld." Tragter verwijst naar de ontvoe ringszaak in Groningen, waarbij de verdachte gebruik maakte van traangas om het slachtoffer tje te overmeesteren. „Het zou me niet verbazen als je over een tijdje meer ontvoering- of ver krachtingszaken ziet waarbij de verdachte gebruik maakt van dit middel." Ze zegt ook vaak te zien dat grote zedenzaken elkaar in rap tempo opvolgen. De hoofdofficier kan niet zeggen of het aantal zedendelicten door berichtgeving is toegenomen. „Dat is moeilijk te meten. Bo vendien hangt het er maar net vanaf of een slachtoffer bereid is aangifte te doen." Volgens Beunders, hoogleraar maatschappij, media en cultuur aan de Erasmus Universiteit Rotterdam, is wetenschappelijk aangetoond dat media-aan dacht voor misdrijven leidt tot navolgingsdrang. „Op de nei ging tot navolging is ook de hele reclame gebaseerd." Medespelers Hij noemt als voorbeeld de gol ven van incestzaken na de me dia-aandacht voor de Eper ze denzaak. „En de oproep van psychiaters na een golf kinder moorden door ouders om een 'radiostilte' in acht te nemen, werd door media weggehoond als censuur. Maar media zijn niet alleen doorgeefluiken, ze zijn ook medespelers en soms zelfs versterkers van gevoelens." Bovendien verschijnt tegen woordig alles onder de noemer 'maatschappelijk relevant', ter wijl commerciële concurrentie volgens Beunders ook een grote rol speelt. De hoogleraar vindt de waar schuwing van Tragter „veel te algemeen". Hij geeft toe dat la biele mensen zich snel laten lei den door wat ze op televisie hebben gezien, maar daar is vol gens hem niets tegen te doen. „Dan moet al het fictiegeweld van de buis worden gebannen." Bovendien is de pers volgens hem bij seksuele misdrijven meestal juist erg vaag. „Ze schrijven vaak dat een jongetje 'is misbruikt'. Dat kan van alles betekenen, van een aai over de bol tot regelrechte verkrachting. Er zou een gradatie moeten ko men, zoals bij verbranding. Bij voorbeeld 'misbruikt in de der de graad'." T. Bruning, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ), vindt dat er geen regels moeten komen voor berichtgeving over zedendelic ten. „De media moeten verslag doen van misdaden in de maat schappij. Als je dat censureert dan zouden ze hun werk niet goed doen. Je kunt journalisten niet muilkorven. Dan moet je ook geen verslag meer doen van oorlog of moord." Volgens de secretaris worden de media steeds meer als zondebok gezien. Hij erkent wel dat de be richtgeving gedetailleerder wordt. „Dat komt vooral door de toenemende televisiecultuur, je ziet meer details en emoties. Maar de zorgvuldigheid wordt nog steeds in acht genomen." De NVJ vindt het overigens wel belangrijk dat er op de redacties wordt gediscusieerd over hoe je iets op een verantwoorde ma nier in beeld kunt brengen. hilversum - De Radio 3 FM-dj Razende Roe land lijkt te zijn uitgeraasd. De oud-presen tator van het programma Nachtbraaksel, bestemd voor stappende en vooral drinken de zaterdagnachtjongeren, verhuist naar de familiezender Radio 2 waar hij op de zon dagmiddag (16.00 tot 18.00 uur) onder zijn echte naam Roeland van Zeijst het media- programma Antenne 2 gaat presenteren. Keurige tijd, keurig programma. „Maar ook weer niet te zwaar. Noem het infotainment, dus serieuze gesprekken met een volwassen toon, maar wel 'tongue in chique' gebracht. Er is ruimte voor persiflages, bijvoorbeeld op zaken die je kritisch wilt beschouwen zonder de echte kritiek uit te spreken, om dat die ligt in de persiflage. Zeg maar dat er ruimte is voor satire, maar niet alleen. Het is en blijft Radio 2, dus amusement. Maar niet alleen maar lachen." Een voorbeeld? „Luisteraars kunnen bellen met vragen en klachten. Ik kan me zo voor stellen dat er een klacht binnenkomt over de uitzending van In Memoriam New York, zondagavond uitgezonden door SBS 6. Deze prachtige documentaire was een half uur la ter begonnen, omdat het darten was uitge lopen. En dan zetten ze over die stemmige beelden tot vijf keer toe een lichtkrant met de mededeling dat Hart van Nederland ook later begint. Zoiets doe je niet. Als ze dat over een plat amusementsprogramma doen, heb ik er geen moeite mee, maar zo'n indringende documentaire... Dus zou ik er graag met iemand van SBS 6 over willen praten." Van Zeijst, zo meldt het persbericht van de AVRO, is voor het programma gevraagd vanwege zijn 'nieuwe radiomethoden'. Roeland van Zeijst Foto: AVRO „Waarschijnlijk bedoelen ze daarmee dat ik andere invalshoeken heb en op een andere manier omga met vormgeving dan de mees te radiomakers. Ik heb wel een voorbeeld van mijn aanpak. In het proefprogramma dat we van Antenne 2 maakten, heb ik een onderwerp over de discussie toentertijd over de veranderingen binnen NOVA. Om dat aan te kondigen heb ik een audiocollage gemaakt waarin je de tune van NOVA over hoort gaan in die van Barend Van Dorp. GEKNIPT Als je dat voor een gesprek uitzendt, hoef je niets meer uit te leggen. De toon is gezet." Stemgeheim Het programma kent ook vaste rubrieken, zoals de Schaamplaat (waarin een plaatje van een niet zingende Bekende Nederlander die het nodig vond om ook eens als zanger (es) op te treden, centraal staat), Stemge heim (een portret van een Onbekende Ne derlander met een Bekende Stem) en Wie bel ik?, een telefoonspelletje waarin de luis teraars moeten raden wie er aan de telefoon is en met wie nadien gesproken wordt. Het eerste deel van deze rubriek wordt vlak voor het verstrijken van het eerste uur uitgezon den als een soort cliflhanger voor het twee de uur. „Oftewel een smerige marketingtruc om de luisteraars over het nieuws heen te tillen," aldus Van Zeijst In de eerste aflevering staan de nieuwe aan winsten op tv centraal. „Zoals Heartbeat, het nieuwe paradepaardje van de AVRO, maar ook het spraakmakende SBS 6-pro- gramma Stem van Nederland. „Dat pro gramma houdt een peilinkje op internet en laat over de uitslag een hard persbericht uit gaan. Ik vind het eerlijk gezegd wat kort door de bocht. Kijk, wij vinden de mening van de luisteraar ook belangrijk, maar als er iemand opbelt over de hakkelende Philip Freriks, ga ik niet meteen roepen dat 27 pro cent van Nederland Freriks een slechte nieuwslezer vindt." Fred van Garderen Antenne 2 wordt morgen om 16.00 uur door de AVRO op Radio 2uitgezonden. Mare Dutroux, kort na zijn her-arrestatie in 1996. Mediaberichtgeving over zedenzaken kan andere pedo fielen tot zedendelicten prikkelen, stelt plaatsvervangend hoofdofficier van justitie M. Tragter in Gronin gen. Foto: Ton Reuters Bekende presentatoren moeten een deel van hun leven delen met hun publiek Als er iets ver velends is gebeurd en de hele wereld hangt aan de telefoon, heeft het publiek recht op een stuk van jouw waarheid. Dat maakt je alleen maar echter. Mensen hebben geen zin om naar een pratend pak te kijken. Ze willen een mens zien, met al zijn tekortkomingen en fouten. Martijn Krabbé in TeleVizier Continenten verschoven, zeeën rezen en daalden, ijstijden rol den af en aan, het kon de kak kerlak niet deren. Hij kent het ware geheim van overleven: im muun blijven voor elke mode, je pantseren tegen evolutie, je vooral niet aanpassen. Jezelf blijven en dat al 300 miljoen jaar lang, dat is de kunst. Geen wonder dus dat mensen niet van kakkerlakken houden. Wij willen steeds iets nieuws. Wij willen tophits' Midas Dekkers in VARA-TV Magazine Ik heb helemaal geen contact meer met Joop van den Ende. Ik heb het geprobeerd, zelfs uitge breide brieven geschreven. Maar ik zie het als een fase in mijn le ven die afgesloten is. Dat geldt blijkbaar ook voor hem. Joop wil niets meer met tv te maken hebben. Kennelijk heeft het tv- vak zoveel negativiteit bij hem veroorzaakt, dat hij zelfs het woord televisie niet meer wil horen. Reinout Oerlemans in het Ve ronica Blad Ik ben niet voor Ook dat nog ge- Cor Bakker Foto: Ivo Cottaar vraagd als showmaster, dat zou ik ook niet kunnen. Het is een journalistiek programma. Maar het gaat ook om dram+En dat is nou precies waarin nog graag wil leren. Maar verrast was ik wel dat ze mij vroegen. Eng is het wel dat ik voor het eerst met publiek ga werken. Ik ben geen Sylvia Millecam die de zaal even lekker vrolijk opwarmt. Jeanne Kooijmans in KRO Stu dio Hoe muzikaal Paul de Leeuw is? Hij is op een instirwtmatige ma nier muzikaal. Hij weet vaak absoluut niet wat hij doet, maar hij heeft een enorm gevoel voor wat een hit is. Dat Italiaanse liedje van Laura Pausini bij voorbeeld. dat werd: Ik wil niet dat je liegt. Zijn muzikaliteit is volstrekt naturel. En hij maakt heel knap. puur op gevoel twee de stemmen. Cor Bakker in de NCRV-Gids

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 37