heeft 'AVBB heeft te weinig gezag' BINNENLAND PvdA: Volg VN in kwestie-Irak NU TE KOOP NE DESIGN-OPRUIMING SieMatic Troonrede wordt eerste graadmeter SieMatic tlP"" vantilWSÏGlR Geniaal Digitale ramp in het verschiet voor Nederland ei Enquêtecommissie heeft geen vertrouwen in zelfreiniging van aannemers Heinsbroek zorgt weer voor onrust Nieuw medicijn bloedvergiftiging ÏÏ3 Sterren ^tretaresse? Vreemde vogel Drugslijn Nederland-Engeland opgerold Serieus topmerk doet één keer gek. ■n pa ïr bi ar ifc lorei )rrai 1,1 'p lid van de ANWB Wegenwacht neti R oktober en betaal de rest van ar helemaal niets. tijd thuis als je lid bent van de ANWB Wegenwacht. 10503, kijk op anwb.nl of kom even langs. GOEDE REIS. ANWB \nt am Wwvantil.nlBIJ VAN 111 al- JVan Til's website voor exclusief interieurvoordeel. Op il.nl vindt u honderden spectaculaire aanbiedingen in [r tijdloos klassiek en exclusief slaapkamercomfort van Ble topmerken. In één oogopslag ziet u op welke afdeling Se meubelontwerp of designlabel te vinden is! hj- OpenlngsII|den 5 fDESIGNCENTRUM werken aan onderzoek naar ille gale prijsafspraken en corruptie. Volgens de commissie is daar van bitter weinig terechtgeko men. Zij stak gisteren tegenover de werkgeversvoorzitter de te leurstelling niet onder stoelen of banken. Zo gaf de bouwgigant Heijmans voor de commissie te kennen naar de toekomst te willen kij ken, en geen enkele behoefte te hebben aan het wroeten in het verleden. Ook de top van andere ondernemingen deed weinig of geen moeite om feiten boven ta fel te krijgen. Her en der ver dwenen zelfs geheime registra ties in de papierversnipperaar. De grootste en machtigste on dernemingen doppen liever hun eigen boontjes. Bovendien trokken onlangs de beursgenoteerde bouwgiganten niet één lijn tegenover de Ne derlandse Mededingingsautori teit (NMa) en het openbaar mi nisterie (OM), omdat ze alle op hun eigen advocaten vertrouw den. Brinkman kon daarom te genover NMa-directeur Kist geen volledige medewerking aan een onderzoek garanderen. Commissielid De Vries onder vroeg Brinkman in scherpe be woordingen: „Wat mij zo opvalt, is dat u niet uw eigen mensen oproept om schoon schip te maken, maar wel steeds wijst op de rol van de overheid.'' Ook herinnerde hij eraan dat Brink man verrast was door de uitzen ding van Zembla, terwijl de ille gale prijsafspraken zich in de hele branche bleken voor te doen. Voorzitter Deetman van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) zei gisteren te gen de commissie dat de ge meente als opdrachtgever machteloos moet toezien als aannemers verboden prijsaf spraken maken. Hij wil de ma nier van aanbesteden radicaal veranderen. Overigens is de par lementaire enquête naar de bouwfraude is nog lang niet af gelopen. De commissie-Vos heeft over twee weken een extra dag ingeroosterd voor openbare verhoren, maar wilde nog niet zeggen wie er moeten komen opdraven. Aanvankelijk stonden komende maandag de laatste verhoren op de rol met onder anderen de (oud-) ministers Jor- ritsma en Korthals. zaterdag 14 SEPTEMBER 2002 COMMENTAAR De hoofdstedelijke politiechef Riessen heeft een oplossing bedacht voor de geweldige problemen waar een paar dui zend junks in Amsterdam voor zorgen. Minder straatgeweld, minder autodiefstallen, minder inbraken: het kan allemaal bereikt worden wanneer de junks Amsterdam verlaten. Wan neer de verslaafden opgevangen worden in 'zorgboerderijen' buiten de stad, is de stad in een klap een stuk veiliger. De cri minaliteit daalt dan met dertig procent, heeft Riessen bere kend. Het is een plan dat even eenvoudig als geniaal lijkt. Junks die niet de straat op mogen, kunnen daar ook geen misdrijven plegen. Junks die Amsterdam niet in mogen, kun nen de bewoners van die stad niet langer lastig vallen. De lo gica is onmiskenbaar. Het enige nadeel aan Van Riessens plan is dat het de criminaliteit verplaatst. Hij deponeert het probleem met een groots gebaar op het bordje van andere gemeenten. De politiechef heeft gelijk dat de politiek het probleem van de drugsoverlast decennialang heeft onderschat. Het liberale drugsbeleid - waardoor Amsterdam de stad met de meeste coffeeshops ter wereld werd - heeft als succes dat gebruikers van een enkele joint niet worden gemarginaliseerd en in de criminaliteit worden gedrukt. Maar de keerzijde is dat er te weinig en niet hard genoeg is opgetreden tegen de criminele harddruggebruiker. De overlast daarvan is zo groot, dat dat voor menigeen een reden is de stad te verlaten. In een tijd dat het wordt toegejuicht wanneer onconventio nele oplossingen worden bedacht, is Riessen echter in de kuil van de onnadenkendheid gevallen. Voor prietpraat ko pen we net zo weinig als voor politiek correcte blabla. Uit breiding van de gedwongen opname in afkickcentra, harder politieoptreden, een fellere jacht op de grote drugsbazen én de 'kleine' verslaafde misdadiger, het is allemaal hard nodig. De overlast moet niet worden verplaatst, ze moet worden aangepakt. Als Riessen begint met junks op te pakken, kun nen ze de stad ook niet meer onveilig maken. door Luuk Kortekaas delft - Een digitale ramp in Ne derland door het uitvallen van computersystemen en netwer ken kan niet uitblijven. „Dat er in Nederland nog geen sprake is geweest van een digitale calami teit met grote gevolgen is meer geluk dan wijsheid", stelt het Koninklijk Instituut van Ingeni eurs Nederland (Kivi). Als er geen ingrijpende maatre gelen worden genomen, 'is de vraag rondom een dergelijke ca lamiteit niet óf, maar wannéér', aldus het Kivi, dat gisteren het 155-jarig bestaan vierde met een congres over de kwetsbaarheid van digitale systemen op de TU in Delft. Volgens het instituut is er bijna geen onderdeel van de Neder landse samenleving meer dat niet afhankelijk is van digitale systemen en netwerken. „Com municatie, elektriciteits- en gas- voorzieningen, maar ook vlieg velden, havens en banken vallen bij digitale storingen dan ook letterlijk stil." Doordat de systemen op een in gewikkelde manier aan elkaar zijn geknoopt, 'kan een kleine storing in één systeem elders onvermoede gevolgen hebben'. Volgens het Kivi worden de ge volgen van deze kwetsbaarheid steeds vaker merkbaar. MKB- Nederland becijferde eerder dat de afgelopen twaalf maanden 180.000 mkb-bedrijven samen 225 miljoen euro schade leden alleen al door stroom- en aard gasstoringen. Maar volgens het instituut zijn maatschappelijke gevolgen vaak nog veel groter. TEM jg door rkleven de snelweg A2 (Den •echt) ter hoogte van j gistermorgen zeven okken geraakt bij een sing. Twee vrouwen arbij lichtgewond, al- jtie. De botsing is lijk ontstaan door te land houden. De lomobilist remde af 'ersmalling, waar- iren tegen de auto Dtsten. De politie ielweggedeelte een iten, waardoor een lange file ontstond. i controleert fsnummers ^uda gaat streng con- [woningen en be- >n wel zijn voorzien nmerplaatje. Vol- aeente ondervinden ;er, ambulancedien- j, de PTT en de ge regeld hinder van het .van huisnummers, ardoor niet tijdig het H kunnen vinden, kan mejot kritieke situaties, jemeente gisteren, vrijj ;se activist ilf miljoen De in juni vrijgespro- rse activist L. Rea- van justitie een half lro schadevergoe- [idvocaat heeft die eis mij de rechtbank in igediend. Het Open- iterie vervolgde Rea- ör het leiden van een organisatie. Die zou banslagen hebben »m aandacht te vra- et geweld op de Mo gerechtshof in Arn- hiudeerde begin deze [justitie die aanklacht maken. ...jebber Cli dwangsom ,|^ti bewoonster van f Ulfent SM als 'therapie en met identiteits- l' en heeft dus geen vergunning nodig, rde althans de vrouw voor de rechtbank Ie vocht de dwang- 500 euro aan die de Breda haar had opge- ilke dag dat er seksu- ingen in haar huis iatsvinden. Ze om ar therapie als 'hob- is de gemeente vin- k et pand van de l^iuele handelingen '^Jvoor een prostitutie- nodig is. Ook zou- kvonenden geluids overlast hebben, tdol 2 ten r nief BO-ouderen De kwart miljoen le- J we4derenorganisatie 1 de kunnen elkaar vanaf nm^oensdag met vijftien [rting bellen. De Unie urenjte deze actie bekend toefeel van een speciale tens|eiing voor vijftig- daatje senioren kregen al ren,12 winkels op bril- levensmiddelen. uwvl ,;oper bellen den haag/anp - De parlementai re enquêtecommissie Bouwnij verheid heeft er een hard hoofd in dat de werkgeversorganisatie AVBB voldoende gezag heeft om zelf schoon schip te maken in de bedrijfstak. De commissie maak te gisteren aan koepelvoorzitter Brinkman duidelijk dat ze weinig vertrouwen heeft in een gedrags code, zoals de AVBB voorstelt. Brinkman beloofde na de ge ruchtmakende uitzending van Zembla over de bouwfraude dat ondernemingen zouden mee- den haag/anp - In de minister raad is gisteren opnieuw onder streept dat bewindslieden zich niet publiekelijk dienen te dis tantiëren van het kabinetsbe leid. Volgens ingewijden ge beurde dat in een uitgebreide en openhartige discussie. Aanlei ding vormde voor de zoveelste keer LPF-minister Heinsbroek van economische zaken, die donderdag in een interview zei dat het ministerie van financiën teveel macht heeft en dat het fi nancieringstekort best wat ho ger mag uitvallen. Diverse bewindslieden wezen Heinsbroek er op dat hij kritiek binnen de ministerraad moet spuien en niet in de media. Mi nister Hoogervorst van financi en (WD) zou volgens Haagse bronnen in de discussie een wat fermere houding van premier Balkenende hebben verwacht. Balkenende beperkte zich tot de samenvatting van de discussie. Eerder had WD-leider Zalm hem gemaand Heinsbroek tot de orde te roepen. papendal - Mensen met een ernstige bloedvergiftiging (sep sis) kunnen gebruikmaken van een nieuw medicijn. Het middel vermindert de sterftekans met bijna 20 procent. Vanaf gisteren is het medicijn verkrijgbaar op de Nederlandse markt. Dat maakte fabrikant Lilly Neder land bekend. In Nederland sterven ongeveer tien mensen per dag aan sepsis. Door de ziekte ontstaan er klontjes in de bloedvaten van de organen. Deze beperken de zuurstoftoevoer waardoor orga nen niet meer functioneren. Het Amerikaanse moederbedrijf Eli Lilly Company heeft er twintig jaar over gedaan om het nieuwe medicijn, Xigris, te ont wikkelen. Eind augustus keurde de EU het middel goed. H>teb racW - jaaf detj Bof niscf t. Dij een! 4 indvl www.starjob.nl »b Lelden Stille Mare 11-13 ren^ - 514 OS 91 lelden@starjob.nl ectai thee (advertenties) Voor secretaressen die hogerop willen. terwolde - In subtropisch Afrika, Amerika en Azië is dit geen uitzonderlijk beeld. Maar deze maraboe liep gistermiddag in Terwolde rond. Een vogelaar uit Deventer ontdekte de vogel, ook wel kropooievaar ge noemd, op een stuk land dat werd geploegd en waar veel voedsel te vinden was. Vogelaar Van Dormolen is ervan overtuigd dat het om een maraboe gaat. „De vogel is zo'n anderhalve meter hoog en dus groter dan een ooievaar. De vleugels zijn grijs en de poten wit. Absoluut zeker: een maraboe." Hij meent te weten dat er in Nederland nog nooit een maraboe 'in het wild' is gezien. Foto: GPD/Ron Nagtzaam door Bernice Breure den haag - Sinds de Tweede- Kamerverkiezingen, die toch draaiden om het migratievraag- stuk, heeft alleen koningin Bea trix 'warmte' uitgestraald naar allochtonen, stelt Ahmed Abou- taleb, scheidend directeur van Forum, instituut voor multicul turele ontwikkeling. Migranten organisaties hopen vurig dat het de vorstin dinsdag lukt een po'- sitief geluid in de Troonrede te verpakken. „Haar woorden heb ben meer gewicht dan ooit." Ze slenterde onder meer langs Turkse groentezaken in de Haagse Schilderwijk, sprak met Marokkaanse buurtvaders in de Utrechtse flatwijk Kanaleneiland en luisterde naar zingende Suri naamse \Touwen in de Amster damse Pijp. Met een serie ver- rassingsbezoeken heeft konin gin Beatrix zich de afgelopen maanden toegelegd op het on derwerp 'Grote Steden en Inte gratiebeleid'. Dat was ze sowie so al van plan. aldus de Rijks voorlichtingsdienst. Maar door de onrustige periode na de moord op Pim Fortuyn werd dat voornemen 'in een stroomver snelling' uitgevoerd, aldus de dienst deze zomer. Allochtonen waren daar blij mee, stelt Ahmed Aboutaleb, die deze maand afscheid neemt als directeur van de Forum, het in stituut voor multiculturele ont wikkeling. Volgens hem weet de vorstin beter in te schatten wat er leeft dan 'beroepspolitici'. Organisaties van allochtonen hopen dinsdag in de troonrede, opgesteld door het kabinet maar uitgesproken door de koningin, een bemoedigend woord te vin den. „Ik hoop dat het haar lukt iets te zeggen over juist die groep die in het regeerakkoord aan alle kanten wordt gepakt", zegt Aboutaleb. den haag-leiderdorp/anp - Met de aanhouding van veertien ver dachten heeft de politie van het korps Hollands-Midden een grootschalige drugslijn tussen Nederland en Engeland opge rold. De politie onderschepte drugstransporten in onder meer Hoofddorp, Rijnwoude, Echt (Limburg) en Brugge (België). Dat heeft het openbaar ministe rie gisteren bekendgemaakt. Twintig rechercheurs deden de afgelopen negen maanden on derzoek naar de drugsorganisa tie, die zich internationaal be zighield met de uitvoer van gro te hoeveelheden verdovende middelen naar vooral Engeland. De verdachten, bijna allemaal vrachtwagenchauffeurs, varië ren in leeftijd van 31 tot 60 jaar. In totaal nam de politie ruim 1000 kilo harddrugs en 500 kilo softdrugs in beslag met een handelswaarde van ruim 35 mil joen euro. Verder werden zes vuurwapens in beslag genomen. Tien verdachten moeten in Ne derland voor de rechter ver schijnen en twee in België. In middels zijn twee verdachten na verhoor heengezonden. Aanleiding voor het politieon derzoek was de aanhouding van drie Nederlandse vrachtwagen chauffeurs in Engeland tussen november 1999 en juni 2001. Politie en justitie vermoedden toen al dat deze drugstranspor ten deel uitmaakten van een omvangrijke drugslijn van een en dezelfde organisatie vanuit Nederland naar Engeland. Tij dens het onderzoek werd nauw samengewerkt met justitie en politie in Zwitserland, België en Engeland. Verder werd onder meer duide lijk dat de heroïne afkomstig was uit Turkije. Verder bleek dat de chauffeurs in het verleden verschillende drugstransporten naar Engeland uitvoerden. Koenders wil niet blind achter de Verenigde Staten aanlopen blij met de Amerikaanse oor- logsretoriek. De diplomatieke middelen om Saddam Hussein op andere gedachten te brengen zijn nog lang niet uitgeput, al dus Koenders. Alternatieven voor militair geweld zijn onvol doende onderzocht. De PvdA vindt dat de Veilig heidsraad een nieuwe resolutie moet aannemen over Irak. Koenders ziet wat dat betreft wel wat in het voorstel van de Franse president Chirac. Die wil dat de Veiligheidsraad een reso lutie aanneemt waarin Bagdad enkele weken de tijd krijgt om de internationale wapeninspec teurs weer toe te laten, gevolgd door een tweede resolutie over mogelijke militaire actie. Minister De Hoop Scheffer zei eerder in de Tweede Kamer dat Nederland geen oorlog in Irak najaagt. Volgens de bewinds man is militair ingrijpen tegen deze Arabische staat een uiterste middel als de Iraakse president Saddam Hussein blijft weigeren wapeninspecteurs toe te laten. Voor Nederland is een nieuwe resolutie van de Veiligheidsraad in dat geval wenselijk maar niet absoluut noodzakelijk. (advertentie) den haag/anp - Minister van buitenlandse zaken De Hoop Scheffer moet zich in de kwes tie-Irak richten op secretaris-ge neraal Kofi Annan van de Ver enigde Naties en niet op de Amerikaanse president George W. Bush. Dat zei PvdA-woord- voerder Koenders gisteren na af loop van een bijeenkomst met een aantal Midden-Oosten- en juridische deskundigen. Koenders wil volgende week op nieuw met De Hoop Scheffer in debat in de Tweede Kamer. Vol gens de PvdA-ffactie heeft Bush tijdens zijn toespraak tot de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties geen overtui gend bewijs geleverd dat Bag dad massavernietigingswapens bouwt of al heeft. Ook is er on voldoende verband gelegd tus sen het internationaal terroris me en Irak. Bovendien is er volgens Koen ders nog veel onduidelijkheid over de militaire strategie en de gevolgen ervan. Hij hoopt 'dat De Hoop Scheffer samen met zijn Europese collega's tot een gemeenschappelijk beleid over Irak zal komen. De sociaal-de mocraten verzetten zich tegen een unilateraal optreden van de VS in Irak. De PvdA staat zeer sceptisch te gen het gebruik van militair ge weld in deze kwestie en is niet (advertentie) In verband met een verhuizing verkopen wij enkele originele SieMatic keukens tegen een 'afbraakprijs'. Deze showroomkeukens moeten plaats maken voor de allernieuwste SieMatic modellen. De opruimkeukens worden compleet op maat geleverd. Op is helaas op. Kom dus snel kijken en bespaar duizenden euro's! 't Liefst een SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9 Leiderdorp (onder dak bij Mijnders Meubelen) tel. 071 541 2615

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3