I GESPREK VAN DE DAG 'Piramidioten slaan vaak plank mis' Prinses Gracia 20 jaar dood o O Schalken en Van der Vaart Egyptoloog verwachf; weinig nieuws vaif| robot piramidfd van Cheopfft i; HDC152 MENSELIJK RITA KOK, echtgenote van oud-premier Wim Kok, heeft speciaal voor het Nederlands Textielmuseum een thee doek ontworpen. Het bontgekleurde katoenen gebruiks voorwerp is op de computergestuurde weefmachine van het museum geweven en is te koop voor 8,50 euro. Vol gens het museum zal het afwassen door de vrolijk gekleurde theedoek in ieder ge val 'minder saai' wor den. Kenners verge lijken de strakke geo metrie in haar werk wel eens met de typi sche Hollandse land schappen, maar Rita Kok laat het aan de beschouwer over wat hij er in ziet. Rita Kok werkt al dertig jaar met textiel. In juni was haar eerste expositie in Neder land te zien. Foto: AP Een tekstberichtje via de mobiele telefoon kan chronische ziektes tot staan brengen door de lijders ervan te herinne ren hun medicatie te nemen. Aldus Britse onderzoekers. Artsen in het oosten van Schotland zetten een SMS- DIENST op voor een groep jongeren die lijden aan astma. Afgewisseld met nieuwtjes over popmuziek en sport wor den ze erop gewezen hun beademingsapparaat te gebrui ken. De artsen in Dundee schrijven in de British Medical Journal dat aan het eind van de proef veel van de jongeren hun medicatie niet meer vergeten. De onderzoekers con cluderen dat het mogelijk is een ziekte aan te passen aan een bepaalde levenswijze in plaats dat het iemands leven bepaalt. Het Britse weekblad The Economist is er niet rouwig om dat de beroemde Engel se DUBBELDEKKERS ver dwijnen. De Britse dubbel dekker Routemaster vol doet namelijk niet aan de nieuwe regels vanuit Brus sel. De regels worden in 2016 van kracht. Het weekblad vraagt zich af waarom er mensen zijn die om oude krakkemikkige bussen treuren als er veili ge nieuwe voor in de plaats komen. De nieuwe gelede bussen hebben net als die op het continent maar één laag. Er zullen geen con ducteurs meer zijn om kaartjes te verkopen. Op het continent kopen de buspassagiers hun kaartje vooraf. The Economist vindt dat allemaal stukken efficiënter dan de in onder houd dure Routemaster. Het weekblad siert het arti kel op met een foto van op eengepakte buspassagiers die zich met moeite staan de houden op de treeplank aan de achterzijde van een Routemaster. „Vastklam pend aan traditie", luidt het onderschrift. Drie metershoge, rechtopstaande ASPERGES als kunst werk tegenover het Ursulinenklooster, dat gaat M. See- gers uit Grubbenvorst te ver. Grubbenvorst mag dan wel ieen echte aspergege meente zijn, maar See- gers vindt het kunst werk op drie fallussen lij ken en die kunnen de rooms-ka- tholieke zus- ters aanstoot geven. Met een handtekeningenactie wil hij de plaatsing van het kunstwerk voorkomen. De gemeente Horst aan de Maas heeft aan de Venlose kunstenaar H. Reijnders op dracht gegeven de aspergeteelt in Grubbenvorst te eren met een groot kunstwerk aan het Ursulinenplein in het dorp in Limburg. Het steekt 4,5 meter de lucht in en is ongeveer twaalf meter breed. Foto: Archief Onthaasten. Toenmalig mi nister van milieu, MAR- GREET DE BOER, kwam met het woord op de prop pen in haar nieuwjaarstoe spraak in 1997. Ze richtte zich tot haar ambtenaren en zei dat goede ideeën pas ontstaan als mensen de tijd nemen om na te denken. 'Onthaasten' is nooit meer uit het spraak gebruik verdwenen. En nu is er de 'Bond tegen de Haast'. Geen echte bond, maar een gelegenheidsge zelschap dat vandaag in de Janskerk in Utrecht een bijeenkomst organiseert onder het motto 'Leven met gevoel voor ritme'. Drie wensen staan in Utrecht centraal: een goed tempo, respect voor langzaam en ankers in de tijd. Aanwezig zijn onder anderen cabare tière Hester M.acrander, FNV-voorzitter Lodewijk de Waal, verhalenverstelster Thérèse Heyne en hoogle raar wijsbegeerte Wil Derk- se. De stichting Een Dier Een Vriend (EDEV) heeft gistermor gen een rouwkrans opgehangen aan het hek van het proefapencentrum BPRC in Rijswijk. Hiermee herdenkt de actiegroep de CHIMPANSEE WALTER die in het cen trum is overleden. Volgens dierenactivisten gebeurde dat 'onder verdachte omstandigheden'. Minister Van der Hoe ven van wetenschap heeft het BPRC gesommeerd het sectierapport van het BPRC, afgenomen weefsel en foto's alsnog voor te leggen aan een onafhankelijke deskundige. Directeur Bontrop van het BPRC zegt dat niets tegen de regels is gebeurd. Volgens hem heeft de aap tijdens een reguliere controle een ademhalingsstilstand gekregen. Reanimatie mocht niet meer baten. Foto: ANP De VROUW zorgt voor de AANKLEDING van de wo ning, de man voor de mu ziek in huis. Dat is de uit komst van een NIPO-on- derzoek in opdracht van Woonbeurs Amsterdam. Bij de aankoop van badka mers, keukens, vloeren, banken, gordijnen en bed den spelen vrouwen een doorslaggevende rol. Kleur, uiterlijk en model van het meubilair zijn meestal hun domein. Mannen daarente gen beslissen veelal over comfort, duurzaamheid en prijs. Het te besteden bud get wordt in tachtig procent van de gevallen wel in over leg bepaald. Dat geldt niet voor de muziekinstallatie. Die wordt meestal door de man aangeschaft. En snel. Kost de aanschaf van een badkamer of keuken ge middeld bijna vijf maan den, 47 procent van de on dervraagden heeft binnen twee weken nieuwe ge luidsapparatuur in huis. CC. Q_ h- cn Aan het woord is Sjeng Schalken in een inter view met Koen Greven: ,Als ik straks klaar ben, zal ik snel afstand doen van deze (tennis)we- reld. Ik zal heel blij zijn dat ik dan niet meer tussen al die jongens hoef te zitten..Dit citaat las ik vorige week in de NRC-column van Frits Abrahams. Een dag later verloor Schalken de halve finale van de US Open van Pete Sampras. En de hele wedstrijd bleef dat zinnetje door mijn hoofd spoken: „Blij als ik niet meer tussen al die jongens hoef te zitten. 'Schalken straalt inderdaad iets ongelukkigs uit op de tennisbaan. Hij slaat soms best mooie ballen, nu ja hij slaat ze niet, hij slaat ze terug. Maar je hebt niet de indruk dat hij echt voor zijn plezier bezig is. Kenners zeggen dat zijn gebrekkige service hem weer houdt van een plaats in de top vijf van de wereld. Maar ik denk dat ook het gebrek aan gretigheid hem parten speelt. Hij zal ongetwijfeld liever winnen dan verliezen maar vooral wil hij elders zijn. Ach was ik maar bij moeder thuis gebleven. En die houding gaat vroeg of laat natuurlijk tegen je werken. Een uur na de tenniswedstrijd begon de voetbalinter land Nederland - Wit Rusland. Diep in de tweede helft viel Rafael Van der Vaart in. De liefhebbers had den hem graag in de basis gezien maar ik begrijp de terughoudendheid van de bondcoach wel. Van der Vaart dartelt de wei in en je ziet hem denken: „Jon gens kijk toch eens hoe goed ik kan voetballen.De ene mooie actie na de andere. De laatste eindigde he laas in een blessure. Maar er is een groot verschil tus sen laten zien hoe goed je kunt voetballen en een goe de wedstrijd voetballen. Rafael heeft zoveel spelvreug de dat hij soms aan de wedstrijd zelf niet toekomt. De omgekeerde Schalken. Die Van der Vaart-vreugde komt in mijn eigen be roep ook veel voor. Ik geef zangles op de Academie voor Kleinkunst. En sommige leerlingen gebruiken ie der lied alleen maar om te laten horen hoeveel goud er in hun keel zit. Daardoor gaan al die liedjes op el kaar lijken want ze geven steeds hun eigen stem de voorrang boven de compositie. Ik zeg daar wel wat van maar dat is natuurlijk aan dovemansoren want die jonge jongens pakken nu eenmaal graag uit. La ter leren ze om wat bescheidener met hun talent om te gaan en dan komt het allemaal dik in orde. Behal ve als ze Shirley Bassey heten. Zo zal het spel van Rafael gaandeweg meer op dat van Cocu gaan lijken en minder op dat van Van der Vaart. En vanaf dat moment kan zijn opmars naar de wereldtop definitief beginnen. Een top die voor 1 Sjeng vrees ik niet is weggelegd. Wat dat betreft heb- ben de Van der Vciarts van deze wereld het makkelij ker dan de Schalkens. Resteert de vraag of de Schalkens dat erg vinden. d ZATERDAC 14 SEPTEMBI§ Prinses Gracia met haar dochter Caroline in 1958. De geliefde prinses is vandaag 20 jaar dood. Foto: AP Onder de vergulde koepel van de kathedraal van Monaco ligt de graftombe van prinses Gracia. Op het marmer liggen bloemen geschikt. „Stilte en res pect", maant een houten plaat de bezoekers. In de twintig jaar sinds haar dood op 14 september 1982 heeft Monaco weinig stilte en respect gekend. De stormachtige affaires van de kinderen van de prinses houden de boulevardpers draaiende. De re gering van het prinsdom staat onder grote druk van met name Frankrijk om witwassers van geld aan te pakken. De ooit zo elegante en rijke straten zijn nu vergeven van prullariawinkels en toeristen. Volgens medewerkers van het paleis zijn er geen speciale plannen om vandaag de twintigste verjaar dag van de dood van de prinses te gedenken, behal ve de jaarlijkse privé-herdenking in de kapel van het paleis. Maar prins Rainier is vastbesloten de herin nering aan zijn vrouw levend te houden. De tombe is de plechtigste van de talloze gedenkte kens voor de na een tragisch verkeersongeluk over leden filmster uit Hollywood. Straten, een theater, een balletschool en een Ierse bibliotheek zijn naar haar vernoemd. In het Nationale Museum zijn ro zen te zien die speciaal ter ere van haar zijn ge kweekt. Prins Rainier wijdde de jaarlijkse almanak van het paleis aan zijn vrouw en stopte het boekwerk vol met foto's van haar en getuigenissen van haar goe de werken. Haar beeltenis op de omslag straalt je in het hele prinsdom van reclameborden tegemoet. „Twintig jaar nadat zij verdween, is prinses Gracia altijd aanwezig in onze harten en in onze gedach ten", schreef de weduwnaar in het voorwoord, waarin hij haar prees voor de 'perfecte invulling van haar rol als echtgenote en moeder'. De Prinses Gracia Stichting, in 1964 opgericht en nu geleid door haar dochter prinses Caroline, financiert een balletschool, medisch onder zoek, kinderziekenhuizen en liefda digheid. De stichting heeft ook een Ierse bibliotheek opgericht om de Iers-Amerikaanse wortels van de prinses te eren. De bibliotheek telt 8.500 titels, waaronder gesigneerde werken van James Joyce en een eer ste uitgave van diens roman Ulysses. Gracia was bij haar leven al onster felijk. Zij had als Grace Kelly in ver schillende films gespeeld die uit groeiden tot klassiekers en stond op het hoogtepunt van haar roem in Hollywood toen zij in 1956 in het huwelijk trad met de sprookjesprins Rainier. Als prinses bracht zij elegantie en charme naar het toch al glamoureuze prinsdom. Haar aanzien groei de alleen maar met alle energie die zij in filantropi sche ondernemingen stak - en met de sterren als Frank Sinatra die zij naar Monaco lokte. De heiligheid van haar nagedachtenis valt in het niet bij de schandalen die na haar dood haar kinde ren achtervolgden, vooral de oudste en de jongste, Prins Rainier en k einkmd (rechts) met zijn kinderen Stephanie, Pierre (zoon van Caroline). Foto: AP de prinsessen Caroline en Stephanie meitot ge liefdeslevens. ;en Hun broer, prins Albert, is 44 en nog vrijj prinsdom heeft de erfopvolgingswetten u- anderen opdat een van zijn neefjes evenr troon kan bestijgen als hij zonder nagesl^|' Joseph Coleman De Eindelijk is het zover. Volgende week rolt een robot op rupsbanden omhoog door een vuistbrede luchtschacht in de pjramide van Cheops. Gewapend met boor en camera moet het apparaat doordringen waar in geen vierduizend jaar een mens heeft kunnen kijken. Na tional Geographic Channel zendt de beelden live uit. De verwachtingen zijn hoog gespannen, want misschien kan de robot nieuw licht werpen op het 'ge heim' van de grote piramide. Maar de Hilversumse egyptoloog Huub Pragt, die tien jaar voor het Leidse museum van Oudheden werkte, verwacht er niet al te veel van. Het is moeilijk over Egypte en de pira miden te praten zonder verstrikt te ra ken in mysterie, mystiek en hoogdra vende theorieën. Het steekt hem wel eens, Huub Pragt, hoe met zijn vakge bied wordt omgesprongen. Het lijkt wel dat wie het hardste schreeuwt, in de egyptologie de meeste aandacht krijgt. Terwijl anderen minutieus de bronnen bestuderen, lanceren ande ren een spectaculaire theorie die een bestseller en een documentaire op te levisie oplevert. Pragt: „Die mensen slaan grote stappen over. Uit de grote oceaan van informatie die de egypto logie te bieden heeft, kiezen ze een paar brokjes uit en plakken dat aan mekaar: de rest laat men weg. Het is een kaartenhuis, gebouwd op drijf zand." Tien jaar lang was Pragt verbonden aan het Oudheidkundig Museum in Leiden. Nu opereert hij als zelfstandig egyptoloog. Hij organiseert reizen, geeft cursussen hiërogliefen lezen en lezingen over de faraonische religie. het sterrenbeeld Orion veel genoemd wordt in de pira mideteksten. Maar dat het grondplan van de pirami den samenvalt met de ster ren is een toevalligheid. De bronnen geven geen enkele aanwijzing die zegt dat de piramiden geplaatst zijn naar het voorbeeld van het sterrenbeeld. Verder zitten er allemaal fouten in de re denering van Bauval en Hancock." Het is onmogelijk, menen piramidioten als Bauval en Hancock, dat de oude Egyptenaren zomaar uit het niets een volmaakt bouwwerk als de Cheops- piramde uit de grond kon den stampen. Het kan niet anders of daar is een vroe gere beschaving met mo derne technologie aan te pas gekomen.Ach wel nee", briest de egyptoloog. „De grote piramide komt helemaal niet uit het niets. Er gaat nog zeshonderd jaar aan experimenteren aan vooraf. Zo hebben ze een geknikte piramide ge bouwd, een trappiramide, ze hebben piramides ge bouwd die als een plum pudding in elkaar zijn ge- zakt. Uiteindelijk kwamen ze uit op die mooie kristal vorm." Geen verdwenen superbeschaving dus, die aan de pira- midebouw vooraf ging. Het enige dat uit die voortijd resteert, zegt Pragt, zijn vuurstenen. En af en toe wat aarde werk. Toch is het goed, denkt hij, dat af en toe volslagen absurde ideeën als deze pv worden gelanceerd. Het doi langstelling voor Egypte tea weer oplaaien. Ook is er nie4® een interesse voor Egypte vfp new age of een belangstellin heimzinnige oerbeschaving maar de egyptologie als wa^ serieus blijft nemen, en de fcu tenaren en hun bronnenmfyo, pecteert." Natuurlijk, de EgyptenarenL gek nog niet, wil hij wel toetej kunde en medische wetensL[ den op een hoog peil. Maarje niet gaan zitten fantaseren! 12 oude beschaving. Natuurlijfje ramiden imposante bouwva Maar, zegt Pragt, de Egypte|_ den de tijd en de mankrach' te bouwen. Doordat elk jaaj overstroomde, hadden de b maanden niets te doen. B01! het land relatief harmonise! Er waren geen bedreiginger ten. De farao liet zich vereré godheid, waar het volk alleiL- Al eerder drong een robot vM diep door in de schacht. Dif 1993 op een afsluiting, een! deurtje met koperen handvi en camera van de nieuwe r^ l ten dinsdag uitkomst brengj 5 Pragt verwacht geen spectai ken. „Die schacht loopt hee tot dat obstakel. Nog een pa verder en je komt alweer bi| Niets is uitgesloten, maar ilij geen schatkamer of verlorej Hooguit iets als een voorraa In zulk soort ruimtes kan je 11 pens aantreffen, of cosmetii maal niets. Ik ga dinsdag wu*| natuurlijk." B Silvan Schoonhoven 31 Regelmatig krijgt hij van new age-geïnteresseerden vragen over mystiek en mysterie van het oude Egypte. „Dan vertel ik over wat er de laatste jaren aan sensationele verhalen de wereld in wordt ingehol- pen. Indianenverhalen pro beer ik natuurlijk te ontze nuwen. Ik vind het best dat absurde theorieën wordt gelanceerd; jammer alleen dat er zoveel mensen ach teraan lopen. Het is aan de serieuze egyptologen om te vertellen waar deze 'pira midioten' de plank mis slaan en hoe ze op subtiele wijze mensen om de tuin leiden." Neem bijvoorbeeld de pira mide-onderzoekers Gra ham Hancock en Robert Bauval, die ook al druk spe culeerden over de lucht schacht, die vanuit de Ko ningskamer schuin naar boven loopt. Ze werden wereldberoemd met de 'ontdekking' dat het grond plan van de drie piramiden van Giza samenvalt met de posities van een drietal sterren in de gordel van het sterrenbeeld Orion. Ook de lange luchtschachten zou den naar bepaalde sterren wijzen. Met die constate ring op zak was het voor Hancock en Bauval nog maar een klei ne stap naar de volgende conclusies: de piramide en de sfinx zouden véél ouder zijn dan gedacht. Ruim tiendui zend jaar voor Christus zou een hoog staande beschaving aan de Nijl heb ben geleefd. De sluitsteen van hun Huub Pragt. Foto: Mark Lamers theorie luidt dat onder de poten van de sfinx een geheime kamer ligt met kennis uit het verzonken rijk Atlantis. „Ik dacht ook toen ik die documentai re over het Orion-mysterie voor het eerst zag: wat een ontdekking. Temeer omdat de Egyptische tegenhanger van

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2