'aeke Taekema moet een veldheer worden SPORT zaterdag 14 SEPTEMBER 2002 SI iet van Dijk en Leefmans HET ZIT IN DE FAMILIE RANDJE BUITENSPEL tzijn belofte ingelost. Champions Trophy van de cofceek is het grote talent poth aekema (22) definitief iroken. Topscorer van het n va idoor zijn dodelijke straf- gekoppeld aan sober, ef- n overijverig veldspel in rev Snel bereikte de Oegst- aar de hockeytop, zonder kwijt te raken. Een por- chetst door zijn omge- Wi ït s 91 kunstgras van LOHC heb! 1 twee pubers urenlang n. De kleinste nam eerst strafcorners op de kee- twintig strafballen om steeds weer opnieuw te Pels, n. Ze lieten zich niet N so' en door het licht dat uit- het complex aan de iickerlaan. Pas als het zo ,erTwas dat ze elkaar echt er konden zien, stopten jonge Oegstgeestena- 1 gingen ze in het doel ze nog even na. jduizend strafcorners Taekema in die tijd genomen op zijn vriend ■ppJer Robert, denkt moeder PJ Taekema. ,^Als het er ér zijn", zegt Robert, nu bij Stichtse. ■[international Taeke Tae- ^5ortte als klein jongetje ^ag en goed. Kinderen jurt, uit zijn klas en bij :lub ASC namen aan de egstgeestenaar een ld. Het was dan ook niet "jlat 'een hele zwerm kids' iet*' gde toen hij op z'n acht te met voetballen en ikeyen. „Hij had een ek om zich heen, hij viel op. Hij was klein en :d, echt goed", ver- w ert, die een jaar later ook :keyen. ltfif{Taekema herinnert zich zoontje direct al evan de top. Hij deed er voor, uit zichzelf en ijnlijk zonder enige ,In mijn herinnering nzcfeltijd op het hockeyveld. :le agavond moesten we fhij naar huis kwam, id hij naar de training in 1 te kijken en dan Taeke Taekema schiet in de finale van de Champions Trophy op het Duitse doel. „Het is een goed ventje, uit het goede hout gesneden en met een echte winners-mentaliteit", zegt oud-international Ties Kruize mocht hij de keeper inslaan. Taeke versleet sticks bij de vleet." Door zijn vastberadenheid en innemende persoonlijkheid kreeg hij ook veel voor elkaar, weet Robert. „Op hockeykamp lukte het hem om direct in con tact te komen met strafcorners pecialist Taco van der Honert. En die vond hem ook meteen grappig, klein en slim." Bij LOHC steeg zijn ster snel. Hij kwam in nationale jeugdteams en in Jong Oranje, en debuteer de op zijn vijftiende in het eer- ste-herenteam, waar hij binnen de kortste keren een 'dragende speler' was. Het vwo vond hij minder belangrijk. Twee keer bleef Taeke Taekema zitten. „Op school was hij buitengewoon lui. Hij heeft geen zitvlees. We hebben hem maar op een huis werkcursus gedaan, dan gebeur de er tenminste wat", vertelt Ca- trien Taekema. Taeke studeert nu economie in Amsterdam en ook nu doet hij 'weinig', vindt Robert. „Maar hij kan alles." Zijn slimheid komt naar boven tijdens gesprekken, waarin hij zeer gevat en geestig reageert. „Dat heeft hij van zijn vader." Vier seizoenen geleden stapte Taekema over van LOHC naar Klein Zwitserland in Den Haag. Voorzitter en oud-international Ties Kruize vindt dat Taekema zich sindsdien 'buitengewoon goed' heeft ontwikkeld. „Het is een goed ventje, uit het goede hout gesneden en met een echte winners-mentaliteit. Daar gaan we zowel bij de club als in Oran je nog jaren van genieten." „Een fantastische en gevoelige jongen, die altijd open staat voor anderen", luidt de om schrijving van KZ-trainer Frank lin Dikmoet. „Het is gewoon een aardige jongen, ook voor ande ren. Het klinkt zo opschepperig, maar het is zo", zegt zijn moe der. Taeke zal, zo verwacht zij, altijd oog voor zijn omgeving blijven houden. „Hij is een ech te teamspeler, die vroeger met tennis al liever dubbelde dan singelde. Hij heeft ook nu nog wel tijd voor andere dingen; muziek, naar de film gaan en zijn vriendinnetje op wie hij dol is." Taeke Taekema en Ailsa Young leerden elkaar drie jaar geleden kennen toen de Schotse interna tional een seizoen voor Klein Zwitserland uitkwam. „In die tijd zijn we bevriend geraakt. We dachten dat onze relatie onder druk zou komen te staan door de afstand, maar dat is reuze meegevallen", aldus Young, die vanaf december voor Victoria in Rotterdam gaat spelen. Robert vindt dat zijn jeugd vriend niet echt is veranderd sinds de grote successen zijn ge komen. „Ik spreek hem nu niet zo vaak meer. Wat mij opvalt is dat hij nog professioneler is ge worden. Maar niet arrogant, ze ker niet arrogant. En daar wint hij zieltjes mee." De strafcomer is het belangrijk ste wapen van Taeke Taekema. 'Strafcomergoeroe' Toon Siep- man onderscheidt twee soorten specialisten. De een heeft het zichzelf aangeleerd, zoals Tae kema, de ander moet bij nul be ginnen, zoals Bram Lomans. Volgens Siepman, begeleider van het Nederlands elftal, was de comer van Taekema oor spronkelijk te makkelijk te 'le zen' voor tegenstanders. Boven dien was de beweging die hij maakte een aanslag op zijn ge wrichten. „Gelukkig is Taekema er heel professioneel mee bezig, we praten er veel over. Omdat de comer op het WK helemaal niet liep, heb ik het idee geop perd om Bram en Taeke naast elkaar te zetten." HGC-speler Bram Lomans: „De bondscoach bepaalt wie van ons een comer neemt Dat ge beurt via een paar afgesproken signalen of we lopen even langs de bank. In mijn eerste twee jaar als international liep de strafcor- ner goed, maar later waren er problemen. Die zijn opgelost. Nu Taeke en ik samen op de kop van de cirkel staan, weten de tegenstanders bij het uitlo pen niet voor wie ze moeten kiezen. Samen hebben we een hoger percentage dan individu eel." Maar verdedigingen gaan zich aan deze tactiek aanpassen, en dus moet er weer wat nieuws verzonnen worden, weet Siep man. Lomans: „We zijn zeker geen concurrenten, maar we vullen elkaar juist aan. En dat blijven we voorlopig ook doen. Hij is jong, ik ben al 27, maar nog lang niet van plan te stoppen. Als het goed is, gaan we samen naar de Spelen van Athene en waar schijnlijk ook nog naar het WK, over vier jaar." In de tussentijd kan Taekema nog veel beter en completer worden, vindt KZ-trainer Dik moet. Bij de club wordt volgens hem hard gewerkt aan de verbe tering van zijn veldspel. Taeke ma moet daar uitgroeien tot een spelbepajende mid-mid. „Hij moet een veldheer worden. Daarvoor moet hij flink in zich zelf investeren", aldus Dikmoet. Ook zijn vriend en teamgenoot bij KZ, de Argentijn Max Caldas, gelooft dat Taekema's spel nog kan verbeteren. „Hij heeft niet alleen een gevaarlijke strafcor- ner, maar hij is ook nog eens su persnel en hij kan goed verdedi gen. Daar komt bij dat hij nog jong én leergierig is. Bij de Champions Trophy hebben we pas het begin van Taeke gezien. Dat was de 'basis', hij is nog lang niet bij zijn eindstation." Om dit stukje te kunnen tik ken, moet ik mijn benen on der tafel vouwen en dat doet een beetje pijn. Op mijn linkerknie schrijnt een aanzienlijke schaaf wond, opgelopen op de eerste training van mijn nieuwe club Meerburg. Aan de Zoeterwoudse Rijndijk ligt sinds jaar en dag een kunstgrasveld (ik geloof dat Meerburg de eerste voetbalclub van ons land met namaakgras was) en daar moetje dus niet op vallen. Maar in mijn klunzig heid en veteranenenthousiasme maakte ik vorige week donder dagavond al bij mijn eerste actie een enorme smakker. Roetsj, vel van de knie. Ik nog zoeken in het kunstgras, maar niks hoor, nergens een lapje huid te beken nen. Bij zo'n schaafwond is het een kwestie van even doorbijten. Halverwege de training sloeg ik al geen acht meer op het kleine, bijtende ongemak en het balan ceren op het kunststof ging me steeds beter af. Niet meer geval len. Maar de pest bij een ontvel ling is dat de wond nog een keer of tig openspringt alvorens het proces van heling een aan vang neemt. Toen ik vrijdagochtend opstond, ging ook het bedde- goed mee. Dat zat met wond- drab aan mijn knie vast. En elke keer als ik mijn knie buig zoals nu dus, word ik er aan herin nerd dat hij nog of weer open ligt. De Rooms Katholieke Voetbal Vereniging Meerburg. Toen ik eind jaren zestig een overtuigde pupil van het Leiderdorpse RCL werd, was het volstrekt uitgeslo ten dat ik daar, aan gene zijde van de Oude Rijn, ooit lid zou worden. Meerburg, Rooms en dan ook nog eens het witte shirt en de zwarte broek van West- Duitsland. dat was de vijand. Wij, protestantjes met praktisch dezelfde outfit als Ajax, wilden met Meerburg maar één ding: inmaken. Maar tijden veranderen. Na 34 jaar competitievoetbal op zater dag, maakte ik deze week mijn debuut in het zondagvoetbal. Of het er iets mee van doen had, weet ik niet, maar toen ik, licht gespannen, het hoofdveld (echt gras) betrad, ging het in de klok kentoren van de katholieke Meerburgkerk aan de Rijndijk- Mijn hemel, als ze nou ook al beginnen te schieten kathedraal flink tekeer. Tegen Leidsche Boys werd het 8-0 en dat was gezien de karrenvracht aan kansen die we kregen nog een lage score ook. Het was goed toeven zondag op en rond de voetbalvelden aan Laan de Goede Herder waar in middels heel wat oud-RCL'ers het u>it-zwart van Meerburg dragen. RCL verliest aan popu lariteit en het beter georgani seerde Meerberg trekt steeds meer volk van de andere Rijnoe ver. Overigens, dat ik mij aan de vroegere vijand heb overgege ven, heeft vooral een praktische reden. Op zondag voetballen, komt me gewoon beter uit. Een vriendelijke tegenstander, een voortreffelijk veld, aange naam weer en een overtuigende derde helft maakten mijn eerste dag als zondagvoetballer tot een buitengewoon plezierige. Klein smetje was die zeurende knie die al na mijn eerste balcontact weer van zich deed spreken. Ik had verwacht dat de gebroeders Schouten, medespelers en spon sors, wel wat lapmiddelen voor me mee zoiuien nemen, maar ik had beter moeten weten. De jon gens Schouten mogen dan een paar verdienstelijk draaiende drogisterijen bezitten, ze hebben de pleisters en bandages uit ei gen winkel veel te hard nodig om hun eigen rammelende lij ven wedstrijdklaar te krijgen. The Brace Brothers kunnen zich niet ook nog eens om hun kwakkelende teamgenoten gaan bekommeren. Toen ik na een schitterende sportdag op weg naar huis ging werd ik staande gehouden door iemand die nog wat op te mer ken had over wat hij mijn weke lijkse gezeik in de zaterdagkrant noemde. Ik doe de laatste tijd zo negatief over het voetbal, vond hij. Steeds maar weer heb ik het over kwalijke randverschijnse len. Of dat nou nodig is? Ik word wel vaker op deze wijze getackeld en doorgaans reageer ik met een krachtig nou en of dat nodig is. Ik erger me kapot aan al dat geteisem dat mijn ge liefde sport aan het mollen is. dus daar ageer ik tegen. Maar zondag hield ik even mijn ge mak. Lekker gevoetbald, tegen aardige jongens, onder een vro lijkzonnetje. Wat nou verloede ring? Ben ik een ouwe zeur aan het worden, zo'n lulhannes die het altijd maar over vroeger heeft, vroeger, toen de wereld er zo veel mooier uitzag? Met die ge dachten worstelde ik vamzon- dagmiddag tot maandagmid dag. Totdat zich bij ons thuis het avondblad door de voordeur wurmde. 'Leidenaar lost schoten bij potje amateurvoetbal', luid de een schokkend bericht op de voorpagina. En binnenin: 'Aan klacht ingediend tegen SVO- Wer.In Oude Wetering bleek een verbolgen voetballer bij een tegenstaruier de tanden uit de smoel te hebben geslagen. Ik een zeikerd? Zal best, maar er kan niet hard genoeg gezeken wor den. Mijn hemel, als ze nou ook al beginnen te schieten. Jaap Visser Reageren? sportredactie.ld@damlate.hdc.nl leiderdorp - De Leiderdorpse broers Wouter (21) en Peter (23) Ederveen voetballen bij twee verschillende clubs in het eerste elftal. Wouter maakt al driejaar deel uit van de hoofdmacht van RCL. Peter stapte als getalenteerde a-junior van RCL vorig jaar over naar w Katwijk en hij maakte twee weken geleden zijn debuut in de hoofdmacht. De twee hebben nog een jongere broer Sjoerd die voetbal vooralsnog niet zo serieus benadert als de oudste twee. Wouter studeert aan de Haarlem Busi ness School, Peter is verkoper bij de sportschoenenfirma Coach. meest getalenteerde van ons twee is. Ik heb geen moeite dat toe te geven. Zijn techniek en voetballend vermogen zijn gewoon beter en daarom speelt hij nu ook in een hogere klasse. Ik heb een sterk seizoen achter de rug, maar of ik ooit op een hoger niveau meekan dan waarop RCL momenteel uitkomt, blijft voorlopig een vraagteken." Peten „Daar komt nog bij dat hij een aanvaller is en ik verdediger. Dat laat zich moeilijk vergelijken." Wouten „Ondanks de valse start die we afgelopen zaterdag maakten door van SV '35 te verliezen, blijft promotie ons doel. Een grote club als RCL moet toch hoger kunnen." Peter: „Bij Katwijk hebben we een jonge ploeg die ten opzichte van vorig jaar aan ervaring heeft ingeleverd. Veel mensen zien dat als een nadeel, maar volgens mij hoeft dat niet tegen ons te werken. Het is wel zaak dat de ouderen de jonge ren coachen." Wouter: „De ouders komen altijd kijken. Dat vinden Peter en ik echt heel belang rijk. We hebben nu natuurlijk een pro bleem omdat we allebei op zaterdag middag spelen. Dat is als volgt opgelost: ze gaan de ene week naar de thuiswed strijd van de een en de week daarop naar de thuiswedstrijd van de ander. Ge lukkig speelt RCL altijd thuis als Katwijk uitspeelt en omgekeerd. Voor komende zaterdag (vandaag, red.) wordt uiteraard een uitzondering gemaakt. Katwijk speelt uit, bij Quick Boys. Niet meer dan normaal dat ze toch naar Peter gaan kij ken." Peter: „Er is nog een klein probleempje. Ik heb in de eerste wedstrijd van het sei zoen een rode kaart gekregen, maar de aankondiging van een schorsing is nog niet binnen. De hele week hopen we al dat de brievenbus leeg blijft." tekst: Loman Leefmans foto: Taco van der Eb ng, aar :.,Sjoerd speelt in een vrienden- v0 j de b-junioren van RCL. Peter ftbalden vroeger de hele dag, op n de buurt van ons huis. Omdat rat jonger is en ook andere inte- eeft dan voetbal, is nog niet dui- hij ook een selectiespeler kan Onze vader houdt vol dat w{en laatbloeier is." Hoewel ik in Leiderdorp woon, an 11e echt een Katwijker als ik het stb torn. Het bevalt me nog altijd I Vi 'ij Katwijk. Het niveau bij de a- ure 1 was eigenlijk niet eens zoveel an wat ik bij RCL gewend was, 1 bij de senioren merk ik wel een Rchil. Het is veel professioneler 1 ontzettend veel leren van ou- raren spelers zoals L'Ami en Bon Wlijk van trainer Alfons Groe- ..Het is duidelijk dat Peter de

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 27